Dagblad mor Schiedam De Oorlog. 41ste Jaargaog. Woensdag 21 Augustus 191.8 No. 12220 IS Gratis Ongevallenverzekering Westelijk front 11n'mnn i: n:: Is. MaïletiiaHdscii Nieuws. FEUILLETON. MAROUSSIA. ft- WsË£ Bureau: Koemarkt Telef. 85, m ïanteortP so, Poutbusj M. IfeQUBOtnautSB pa? 8 isawadfta Jltfl, m mm IS saai, feasor g. t S.g. kwartaal. Stoatorifkn^MDura 3 cent. incassokosten wordenlberekend. levenslange geheele invaliditeit: Advertentie» l-*-5 regels ft JO elke regal daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal'berekend. Ingezonden medodeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiön voor herhaaldelijk advorteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertenties- 20 oorlogatoeslag. 'Incassokosten worden berekend. Wi «ffliea Tftn een hond, BB TOe' ot «og; Da verxefcaring wordt gewaaiborqo door de Holïandsche by vcrttM een duim; AigowioAvift Verzekeringsbank te Schiedam. wiievingwi By of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieels al en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen ii een verzoek van M. COUSSE- MENT om vergunning tot het oprichten van ®en werkplaat» tot het bereiden van huiden en vellen in het pand Vellevest no. 18, ka daster Sectie A no. 1426, met een electromo tor van 5 P.K., drijvende een stampmachine, twee droogtrommels en een slijpsteen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag den 4en Sept. a.s. des voormiddags II1/» uur zal ten Readhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit ver zoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hierboven genoemd, kan op de Secretarie der Gemeente van de schrifturen, die terzake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Vol gens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op eer» beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of moer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 21 Augustus 1918. UITBETALING VAN MILITAIRE VERGOEDING. Teneinde in het vervolg een vlugge uitbeta ling der vergoedingen wegens kostwinnerschap aan de betrekkingen van dienstplichtigen te kunnen bevorderen, is door mij bepaald dat in het vervolg gemelde uitbetaling voor deze ge meente zal plaats hebben van v.m. 81/,10 uur voor Landweer, Zee militie, en Reserve. van v.m. 1012 uur voor Landstorm, en van n.m. 13 uur voor Militie. Aan deze regeling zal voortaan stipt de hand worden gehouden en niet dan bij hooge uitzondering daarvan worden afgeweken. Schiedam, 21 Aug. 1918. De Burgemeester, M. L. HONNERLAGE GRETE. HERNIEUWDE AANVALLEN DER FRANSCHEN. j mesa j j t- T.J bi dd r' j 10.000 GEVANGENEN. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de Duitenhavenweg van heden tot nadere aan kondiging voor het verkeer met rij- en voer tuigen is afgesloten. Uit het Fummh. 55 Plotseling werd de benevelde blik van den ataman verhelderd, evenals die van het knor rige kind dat een nieuw speeltuig aan zijne voe ten ontdekt. Hij zag, door de laan die op het terras uitkwam, een soort bedelaar naderen, ver gezeld van een klein meisje. Die bedelaar had een citer bij zich. Het was een liedjeszanger. Eene dergelijke verstrooiing kwam juist van pas voor dien doffen geest. „Zulke lieden weten te zingen." sprak hij, zich tot zijn bewaker wendende „op eene wijze die ik boven al onze concerten verkies.' Hij gaf een teeken aan een kozak en gebood hem den grijzen zanger en zijne kleine gezellin tot hem te laten komen. „Zal de groote ataman zich verwaardigen mij aan te hooren vroeg de grijsaard, zijn verzoek gepaard doende gaan van zulk een eerbiedigen blik, dat hij op kon wegen tegen den onderdanigsten groet. De goedheid van den grooten ataman strekte zich ver genoeg uit, om met de blanke, gevulde hand, aan het uiteinde van het tarras de plek uan te wijzen waar de zanger plaats kon nemen. „Daar ginds," sprak hij met klagende stem >,zal de zon je niet hinderen." De Russische edelman, die een scherpen blik Duitsch stafbericht van gisterenmiddag Legergroep prins Ruprecht. ,'en. van Bailleul zwol de gevechtsbedrijvigheid vaak tot groote kracht aan. Op het slagveld van 18 Aug. hernieuwde de vijand gisterenavond zijn aanvallen. Zij kwamen ten Z. van Meeteren in ons samengetrokken v,uur niet tot ontwikke ling. Ten N. van Viëux-Berquin werden zij in een handgemeen afgeslagen. Ier weerszijden van Leie namen wij eenigq dagen geleden onze ten W. van Merville ver vooruitgeschoven pos ten zonder strijd in een linie ten O. van deze plaats terug. Merville werd gisternacht door vijandelijke afdeelingen bezet. Bij Lens en aan de Scarpe werden Engelsche aanvallen afge slagen. Legergroep von Bohm Ten N. van Lihons vielen onze stormtroepen de voorste Engelsche postenlinie aan, namen de bezetting ervan ge vangen en sloegen verscheidene tegenaanvallen van den vijand af. Ten Z.-W. van Chaulnes sloe gen wij een des avonds na korten vuurstorm uitgevoerden vijandelijken aanval terug. Ten Z.-W. van Roye vielen de Franschen opnieuw met pantserwagens aan. Zij werden afgeslagen Tusschen Beuvraignes en de Oise overdag ver bitterde gevechten. Op een breed front gingen de Franschen hier, ten deele met versch ingezette divisies, her haaldelijk tot krachtige aanvallen over. Ten Z. van Ghateau-Mesnill braken zijn aanvallen voor onze linies. Aan weerszijden van Fregnières werden zij door onzen tegenaanval gestuit. Heden werd de vijand "in een handgemeen t us schen Lassigny en Thiescourt afgeslagen. Ge deelten van onze voorste linies, waar hij Lijdelijk binnendrong, werden van den vijand gezuiverd. Eveneens hielden wij onze tot aan de Oise aan sluitende linies tegen hardnekkige aanvallen van den tegenstander. 's Avonds was de vijand in zijn oorspronkelij ke stellingen teruggeworpen, Tusschen de Oise en de Aisne steeg de vuurstrijd des namiddags weer tot groote kracht. Tegen den avond zette de vijand zijn infanterieaanvallen tusschen Carlepont en Nouvron voort. Op beide aan- valsvleugels werden zij in een handgemeen af geslagen. In hqt midden van het front hield ons ge- bezat, merkte aanstonds op dat de schouders van den ouden muzikant al heel forsch en vier kant schenen, en het bevreemde hem dat het ruwe hemd dat ze bedekte hagelwit was. Hij zou gewenscht hebben het gelaat van den man ten volle te zien, doch de groote ataman was bijzonder welwillend gestemd en zeide tot den grijsaard: „Je kunt je muts ophouden, oude." Nadat hij eerst een voorspel ten gehoore had gebracht, begon de muzikant te zingen. Welk eene machtige en zachte stem had hij, én welk een talent De ataman, die nogal veel aan kunst deed, werd er geheel en al door opgewekt. Het lied was zeer schoon. Het was éen dier christen zangen, welke de menschelijke ziel tegenover haar Schepper brengen. Uitgelokt door dit prachtige lied, vertoonden de echtgenoote en de schoonzuster van den ataman zich aan het uiteinde van het terras, vlak hij den ouden bard. Mephodievna herkende het kleine meisje dat den rooden zakdoek overhandigd had, en door haar uitgenoodigd was geworden op het slot te komen. Geleund tegen een groote houten bak, waar in een zeldzame plant bloeide, gaf zij Maroussia een wenk haar te naderen. De bak was zoo hoog en het kind nog zoo klein, dat zij daar achter ten eenenmale onttrokken was aan den blik van den ataman, en tot zelfs van den Russischen edelman. Maroussia haalde uit haar mouw een dolk te voorschijn en liet hem in den zak der jonge schutvuur de vijandelijke infanterie voor onze j stellingen tegen. Legergroep v. Göllwitz Tusschen de Mbös en de Moezel drongen onz> verkenningsafdee- j lingen herhaaldelijk de vijandelijke loopgraven binnen. Het avondcommuniqué van den Duitschen staf meldt Tusschen de Oise en de Aisne is vandaag de sedert eenige dagen verwachte, op 18 en 19 Augustus door hevige aanvallen ingeleide nieu we doorbraakpoging der Franschen begonnen. Na een verbitterden strijd is de eerste storm loop van den vijand in onze gevechtsstellingen gebroken. Fransch legerbericht van gistermiddag Wisseling van geschutvuur in de streek van Lassigny en Dreslincourt. Tusschen Oise en Aisne hebben de Franschen 's avonds het dorp Vatnens ten N.W. van Mor- sains bezet. Een Duitsche overval ten W. van Maisons- de:Champagne is doodgeloopen. Overals elders verliep de nacht bedaard. Fransch stafbericht van gisteravond Ten Z. van de Avre hebben de Franschen Beuvraignes na een hardnekkig gevecht ver- meesterd. Bij hun vooruigtang van gisteren tusschen Matz en Oise hebben de Franschen 500 gevangenen gemaakt. Beoosten de Oise vielen de Fransche troepen vanochtend de Duitsche linies op een front van 25 K.M ongeveer van de streek van Bailly af tot aan de Aisne, aan. Ondanks den tegenstand der Duitscheis heb ben de Franschen op hun linkervleugel den zuidelijken zoom van het bosch van Ours- camps alsmede den naasten omtrek van Gat- lepont en van Caisnes bereikt, In het centrum bemachtigden de Franschen Lombray en Blerancourdelle en kregen ze voet op de hoogvlakte ten N. van Vassend. Op den rechtervleugel vielen den Franschen de doipen Vczaponin, Tarticrs, Cuisy-en-Almont en Oslj- Courtil in handen. De Franschen hebben over geheel het aan valsfront een gemiddelden vooruitgang van vier K.M. gemaakt en meer den 8000 vijanden ge vangen genomen. Het aantal gevangenen, door de Franschen sinds 18 dezer tusschen Oise en Aisne genomen, gaat den 10.000 te boven. Engelsch stafbericht van gistermiddag Gisteravond hebbes-wij onze linie in de burnt van den weg tusschen Vieux Berquin en Out- tersteene vooruitgebracht. Wij maakten daar bij 182 gevangenen, Wij wezen vier aanvallen op posten ten Noordoosten van Chilly af en deden geslaagde overvallen op vijahdelijke pos ten ten Westen van Bray. Tusschen Laws en Lys (Leie) zijn onze pa trouilles verder vooruit gekomen. Zij zijn nu ten Oosten van den weg Paradis-Merville. Het Engelsch avondcommuniqué meldt Plaatselijke strijd op beide oevers van de Scarpe. Wij fnuikten de aanvallen ten Z. van de rivier tegen de posten, die we beoosten 's vijands vroegere linie hadden ingericht. Wij vorderden over korten afstand beoosten Famp poux. Aan weerskanten van de Leie wonnen we eveneens weer veld, namen Lepinette en staan beoosten Merville. Ook vermeesterden we Vierhoek en la Couronne, ten N. van Mer ville. ITALIAANSCH FRONT. Oost.-Hong. stafbericht Op de Sasso Rosso hebben onze stormtroe pen een welgeslaagden aanval uitgevoerd op de vijandelijke linie. In het Assolone-gebied werden Italiaansche verkenningsafdeelingen af geslagen. Het Italiaansche stafcommuniqué meldt Gistermorgen hebben sterke vijandelijke troe pen na een hevige artillerievoorbereiding onze posities op den Gornone en op de Zuidelijke hellingen van den Sasso Rosso van het Westen en het Noorden uit aangevallen. Onze bezet ting bracht den vijand na een verwoed gevecht van man tegen man tot staan. Versterkingen arriveerden snel, deden een tegenaanval en sloegen den vijand met zware verliezen terug. Wij maakten gevangenen. Vijandelijke pogingen om onze vooruitge schoven linies ten Noorden van het Ledro-meer aan te vallen en onze dekkingspatrouilles ten Noorden van den Gol del Rosso te verrassen werden door ons vuur verhinderd. DUITSCHLAND. Bisschoppen-conferentie. Met de gewone plechtigheden onder aanroe ping van den H. Geest begon gistermorgen ia de Bonifatiusgroeve der domkerk te Fulda de bisschoppenconferentie. Het voorzitterschap voerde kardinaal Ven Hartmann, aartsbisschop van Keulen. Aanwe zig waren vorstaartsbisschop graaf lluyn (Praag) aartsbisschop Noerber (Freiburg in Baden), vorstbisschop Bertram (Breslau) en de bis schoppen Korum (Trier), Fritzen (Straatsburg), Von Keppler (Rottenburgh), Kirstein (Mainz), Schmitt (Fulda), Schutte (Paderborn), Bludau (Ermland), Poggenburg (Munster), Kilian (Lim burg), Loebmann (Dresden), Berning (Osna- brück), Ernst (Hildcsheim) en de Pruisische legerbisschop Joeppen. Voor de eerste maal is op de conferentie het vorstelijk aartsbisdom Praag vertegenwoor digd, waartoe het graafschap Platz, een deel der Pruisische provincie Silezië, behooït. Wegens ziekte nemen niet aan de confercn- toe deel aartsbisschop Walbor (Posen) en de bisschoppen Rosentreter (Culm) en Benzier (Metz). vrouw glijden. Zag Mephodievna deze beweging Haar ge laat gaf daarvan niets te kennen. Ilare groote oogen waren strak op den hemel gevestigd zij scheen geheel en al verdiept in de muziek. De kleine had wederom hare plaats bij haar grooten .vriend ingenomen, zonder dat iemand bespeurd had dat zij hem ook maar een oogwenk had verlaten. De muzikant zong nog altijd. „Het Paradijs is voor de rechtvaardigen.... voor hen alleen." „Voor hen alleen," mompelde de groote ata man. „De verdrukkers en de overwinnaars zullen er hunne slaven zien binnengaan, maar de engel met het vurige zwaard zal er den overheerscher den toegang te verbieden." De Russische edelman was deze muziek reeds moede. Hij nam den schijn aan van te gaan „Ziedaar zaken." sprak de groote. ataman „die men nooit zou behooren te vergeten. „Ken je het lied van den roover?" riep de Russische edelman den ror.dreizenden kunste naar toe „Zoo ja, zing het ons dan voor, oude." „Tot mijn groot leedwezen, Excellentie, ken ik het niet," gaf de grijsaard ten antwoord. „Dat is jammer verzekerde de vriendelijke edelman „Want het zou de dames vermaakt hebben. Vrouwen koesteren altijd een zwa.t voor beroemde schelmen." Hoe ver zij ook van hem verwijderd stonden, wierp Mephodievna den afgezant van den Gzaai zulk een hooghartigen blik toe, dat deze de Een telegram uit Berlijn meldt De waarschijnlijkheid, dat na de beraadsla gingen iunhet groote hoofdkwartier verstrek- oogen neersloeg, en zijn gelaat door een vluch tig rood overdekt werd. „Je citer is heel vreemdsoortig," hernam hij tot den man, ten einde het gesprek op een ander voorwerp te brengen „Het is geen alledaagseh speeltuig. Wist je dat wel? Nu, tracht het lied van de nroover van buiten te leeren. Het is een fraai gedicht. Je hebt daar waarlijk een een zeer mooie citerIk zou haar wel eens van nabij willen bewonderen. Reik haar mij eens over oude." „Hier is zij, Excellentie," antwoordde de oude zanger, terwijl hij hem liet instrument bracht„Bekijk het goed, gij kunt het gerust betasten gij zult zien dat het een schat is. De edelman haalde, onder luid gelach, eenige wanklanken uit het eenvoudige speeltuig te voorschijn, ging een weinig hooger dan de zan ger op een trede van het terras zitten en her haalde nogmaals Een zeer mooie citer, op mijn woord Terwijl hij oogenschijnlijk bezig was haar te bewonderen, keek hij er in waarheid nauwelijks naarhij bestudeerde daarentegen van ter zijde het uiterlijk van den eigenaar zelf. Maar de rondreizende muzikant, die toch een bijzonder nederig man scheen te wezen, toonde zich in het minst niet uit. het veld geslagen door deze onbescheiden blikken CWordt vervolgd). i l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1