Waarom zondt ge nw stoom- en verlgoederen naar elders zenden, terwijl .DE PHOENIX", telef. 15 u even goed en vlag bedient Btads- en Cte westelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Ingezonden Mededeeiingen. tJemensrd Nieuws. Kerknieuws. Fiu. en Econ. Mededeeiingen. Land- en Tuinbouw. Broodkaart. De directeur van het Rijkskantoor voor Brood maakt bekend, dat de broodkaart van het 65ste tijdvak geldig is van 30 Augustus tot en met 5 September. (St.Ct.) De hospitaalschepen. De hospitaalschepen „Sindoro" en „Zee land zijn gisteravond van Boston (Lincolns hire) te Rotterdam aangekomen. liet hospitaalschip „Zeeland heeft 14 op varenden aan boord van de in den grond ge boorde Katwijker loggers. De „Sindoro" heeft er een 9-tal. Al deze schipbreukelingen werden, zooals men weet, reeds op de uit reis naar Boston opgepikt. Do Melk- en Vetnood. In de gister te Rotterdam gehouden verga dering van den Bond van Melkveehouders werd na langdurige discussie de volgende motie aangenomen „De Bond van Melkveehouders, gevestigd te Rotterdam, verklaart, dat zijn leden volkomen bereid zijn mede te werken tot leniging van den melk- en vetnood dat dit echter alleen mogelijk zal zijn, als hem geen onrecht wordt aangedaan, zooals dit geschiedt is door de reeds genomen en voorbereidende maatregelen dar regeeringdat zij volkomen kunnen waarbor gen zich te zullen onthouden van overschrij ding der maximumprijzen, dus geen noodelooze vrijheidsbeperking kunnen aanvaardendat niet alleen de vet-, maar ook de eonsumptie- melkvoorziening allertreurigst zal worden, als de industriemelkers hun bestaansmogelijkheid niet herkrijgen door gelijke prijsstelling van in dustrie- en consumptiemelk, en besluit, deze motie ter kennis te zullen brengen van de regeering. Scheepsbouw. De Zweedsche bladen melden, dat de Ne- derlandsche werven het werk aan de zich voor Zweedsche rekening in bouw bevindende sche pen hebben moeten beëindigen, wegens vol slagen gebrek aan materialen. Duitschland zou de levering daarvan geweigerd hebben met het oog op de door de Zweedsche reederijen met de Ententemachten afgesloten scheepscon- tractea. („Hbld".) Antwoord van Burgemeester Zimmerman aan Minister Posthumn. De burgemeester van Rotterdam beeft den Mi nister van Landbouw geantwoord op diens schrij ven van 19 dezer: Naar aanleiding van 's Minister's verwijt inzake het onderhoud van den burgemeester met eenige arbeidersvrouwen, antwoordt de heer Zimmer man, dat hij zich, na een 20-jarige ambtsvervul ling, in staat acht zelf te bepalen, hoe hij inge zetenen te woprd moet staan, die zich in hun nood tot hem wenden, niet als tot een ambte naar, maar als tot' een bestuurder van wien bet volk in de steden van ouds hulp en voorspraak verwacht. De heer Zimmerman heeft bij zichzelf niet de overtuiging kunnen vestigen, dat in een zoo rijk gezegend land als het onze, ontbering in den omvang waarin zij thans bestaat, niet ware te 'verblijden geweest, en evenmin, dat men hier zoude te doen hebben met een toestand waarin, zopals Zijne Exc. zich uitdrukt elke over heid ^chier machteloos staat. Hij zal dan ook voortaan eigen inzicht volgen in zijn plicht om voor zijn stadgenooten op te komen. Overgaande tot het meer zakelijk deel van den brief, in de eerste plaats ten opzichte van de aardappelen, vreest de burgemeester, dat het lan ge on gecompliceerde ministerieele betoog1, weinig personen overtuigd zal hebben Van het doelmatige der gevolgde gedragslijn. De heer Zimmfeitoan wijst speciaal op het kostbare en omslachtige ver voer van aardappelen van het eene deel van het rijk naar het andere. Tot zijn genoegen las de heer Z„ dat van 2 (Sept. a.s. de gemeenten in de eerste plaats .worden voorzien van de Eigen heimers en Industries, die in de gemeente zelve worden verbouwd. Dit is een stap in de goede richting, die gevolgd moge worden door uitbrei ding van dit systeem ook tot de in de omgeving der gemeente geteelde aardappelen. Overigens vermeldt de heer Z. met erkentelijk heid. dat eenigen tijd na zijn brief aan den Mi nister de toestand verbeterd is. De aardappelen komen sedert dien voor een groot deel van de eilanden, zooals van ouds per schip. Wat het condenseeren van melk betreft, wijst de burgemeester er den minister op, in geen geval meer melk ter condenseering aan de consumptie te onttrekken, daar hem gebleken is, dat de melk1- rantsoeneering meer de arbeiders zou tseffen dan de meergegoeden, dioor het toenemende gebruik van volle melk. De burgemeester kan Z. Exc's meening niet deelen, dat indien de vervaardiging van gecondenseerde melk werd gestopt, daardoor tevens de taptemelk ais zoodanig voor de volks voeding verloren zou gaan. Integendeel eiwit daarvan zon als kaas van 20 pCt. aan de woe ding zeer ten goede komen, glroote hoeveelhe den suiker zouden bespaard blijven en bovendien zouden deze en andere melkbestanddeelen er toe kunnen bijdragen om onzen helaas vrijwel verdwenen varkensstapel te herwinnen en daar door eêh der voornaamste oorzaken van den vetnood weg te nemen. Dat gecondenseerde melk een waardevol ruilmiddel is, wil de heer Z. niet weerspreken, doch hjj constateert tevens, dat de stemming onder de bevolking zeer nadeelig wordt beiuvlood, doordien nimmer openlijk en duide lijk wordt hekend gemaakt, welke inderdaad ge lijkwaardige voordeélen wij tegenover dien uit voer verkrijgen. Kon dit voortaan geschieden, dan zou dit zeer bijdragen tot geruststelling en vertrouwen j i De burgemeester besluit zijn schrijven met te wijzen op het gebrek aan samenwerking tussehen het departement en de gemeentebesturen, doordat men in Den Haag het besef miste van de groote moeilijkheden, waarvoor men in de gemeenten tsond. Ook betreurd de burgemeester het, dait nimmer over het distributiebeleid in het alge meen overleg is gepleegd met leden van plaatse lijke besturen. Ware dit geschied, dan was er als 't ware een schakel .gevormd van de regee ring over de gemeentebesturen met het volk, wat een algemeene eenheid had kunnen tot stand brengen. De gemeentebesturen zijn immers de hoofdzuilen, waarop dit gr.oot gebouw van ver- zorgingsbeleid steunt; het is; hun .arbeid en hun doorzicht, welke voor de goede uitvoering on misbaar zijn; zij zijn het tot wie de ingezetenen komen met hun klachten en die van verkeerd heden allereerst de gevolgten ondervinden. De burgemeester hoopt dat onder de a.s. nieu we regeering in die richting een nieuwe lijn zal gevolgd worden, dan zal in ieder opzicht een betere toestand intreden. 1 Bond van R. K. Meisjesrerecnigingen en Patronaten. Z. D. H. de Eisschop van Haarlem heeft benoemd tot voorzitter van den bond van R. K. Meisjesvereenigingen en patronaten in het dio cees Haarlem, den Weleerw, pater fr. R. C. H. Louters, O.F.M., kapelaan te Leiden. Verkrijgbaar in de week van 29 Aug.4 Sept. Op bon 168 l1/, ons kaas naar keuze. Op bon 170 1 reep gevulde chocolade 12'/» cent Op bon 172 Va pond suiker 28 ct. per pond, Op bon 174 l/a ons havermout 16 cent p. pond, vanaf Zaterdag. Op bon 289 Toiletzeep, zie de biljetten bij de winkeliers. Aardappelen. 1 kilo op bon 291 Donder dag, op bon 293 Vrijdag, op bon 295 Zaterdag, op bon 297 Maandag, op bon 299 Dinsdag. Groote aardappelen 9 cent poters 7 cent per K.G. Suikerkaar t. Op bon 2 is verkrijgbaar Va pond suiker. Kindermeel. Bon 25 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar Va pond kindermeel 21 cent per pond, of Va pond maizena h 55 cent per pond. Nieuwe aanvragen voor kindermeel en sui- kerkaarten Dinsdag 3 Sept. n.in. 231/, uur aan het Broodbureau. Viscb. Op bon 269 verkrijgbaar x/a Pond versche visch. Koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 Augustus en eindigende op 31 Augustus, zal door detaillisten aan verbruikers mogen wei den afgeleverd op: Bon no 35 eener thee- en koffiekaart x/j ons koffie. Kolen. In Augustus zijn geldig bons 21, 22, 23, 24 en 25 van de grijze bonboekjes nos. 1, 2 en 3 van de rose bonboekjes. De bons van de rose boekjes geldig tot 30 Sept. Broodkaart. De ixroodkaart van het 64e tijdvak loopt van 23e Aug. tot en met 29 Augustus, 65e tijdvak van 30Aug.5 Sept. Boter-, meiange-, margarinekaart,. bon lie week geldig van 24 Aug. tot en met 2 Sept., 12e week van 3 Sept.12 Sept. Schoenenbons. Er wordt aan herin nerd, dat in verband met de invoering van maxi mumprijzen voor schoenwerk, de schoenenbons 1 Oct. a.s. vervallen. Aanvragen om klompen- en schoenenbons kunnen gedaan wordenbewoners van het stadsgedeelte Z.Z, van de N.-Havenlokaa Rehoboth, Ploegstraat, de anderen in den Doele Lokaal Rehoboth is open de 3 eerste dagen der week voor schoenen, de laatste dagen voor klompen van 912 en 25 nur. St. Joris Doele geopend de eerste 3 dagen voor klompen, de laatste dagen voor schoenen van 912 en 25 uur. Domiciliekaart, trouwboekje en belasting biljet (niet boven 46.20 gem. Ink. Bel.) mee brengen. Zij, die op den dag verhinderd zijn, kunnen Dinsdagsavonds 79 voor klompen en Vrijdags avonds 79 voor schoenen terecht in den St. Joris Doele. In Rehoboth Woensdagsavonds 79 voor schoenen en Donderdagsavonds 70 voor klompen. G a s d r uk. Du avonds zal gasdruk gege ven worden. van 20 Aug.1 Sept. te 8.30 Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 3 September des n.m. 2 uur, staan o.a. de volgende voorstel len: 1. Eenoeming van Leden der vaste raadseom- missiën a. de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het ElectriciteitsbedrijfI b. Gemeentewerken; c. het Grondbedrijf J I I d. de Gemeentereiniging; 1 e. de Strafverordeningen; f. de Financiën en de Belastingen; t g. belast met het onderzoeken der bezwaar schriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het in komen h. bedoeld bij art. 120 der Bouwverordening. 2. Trekking der afdeelingen voor het onderzoek der Gemeentebegrooting dienst 1918. 3. Voorstel van B. en W. om den1 tijdelijken Opzichter-teekenaar bij Gemeentewerken M. A. EI. van 'de Laarschot met ingang van 1 Sep tember a.s. definitief te benoemen. 4. Voorstel van B. en W om de.n heer H. J. van Eekeren met ingang van 1 September a.s. definitief te benoemen tot Leeraar in Natuurlijke Histoire aan ae Hoogere Burgerschool en het Gymnasium alhier. 5. Vaststelling van kohier no. 5 der Plaatse lijke Directe Belasting naaf het inkomen dienst 1917/1918 I 6. Voorstel van E. en W. om oen huurprijs van het huis Lange Nieuwstraat no. 21, in ge bruik bij het Levensmiddelenburteau te Ik: pal en op f2500.zijnde 6V2 pCt. van de koopsom ad f40.000.—. 7. Voorstel van B. en W. om een crediet van f24000.— beschikbaar te stellen voor de uitbrei ding van do buitengewone school aan hot Oude Kerkhof. 8. Voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken op het verzoek van de hoofden, onder wijzers en onderwijzeressen, verbonden aan de bijzondere scholen in deze Genïeento om eon gratifciatie ter aanvulling van hun bezoldiging, daar toestaan van het verzoek in strijd zou zijn met art. 3 der1 Wet op het Lager Onderwijs. 9. Voorstel van B. en' W. om in antwoord op het adres dd. 28 Juni 1916 aan de besturen van de diverse muziekverenigingen te berichten, dat het thans allerminst de tijd is om1 van Gemeen tewege een gehoorzaal te houwen, en dat een terrein daarvoor hier niet beschikbaar is. 10. Advies van B. en W. op het adres van de 'Siagers-Vereemging „Onderling Belang" inzake de Distributie van Levensmiddelen, Geneeskundige controledienst dev Rijksverze keringsbank. Met ingang van 26 dezer zullen voor den geneeskundigen contröle-dienst der Rijksverze keringsbank de gemeenten Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Kethel, Maassluis, Rozen burg, Schiedam, Vlaardingen, Vlaardinger-Am- bacht en de gemeente Rotterdam voor zoover zich die buiten de stad uitstrekt tot en met Hoek van Holland, behooren tot den dienst- kring van den controleerend geneeskundige ter standplaats Rotterdam II, dr. L. A. G. van Wely. Levensmiddclennood. Hedenochtend is het in den omtrek van het Stadhuis en het Levensmiddelenbureuu nogal rumoerig geweest. Een aantal vrouwen kwam haar nood klagen over den levensmiddelennood. Zij zijn echter zonder resultaat weer weg moeten gaan. In den middag bleef het rumoerig, vooral nabij het Stadhuis. Tegen 4 uur werd er be reden politie gerequireerd om op de Markt, Lange Kerkstraat en omgeving de orde te handhaven. Een politieagent verzocht op de Markt een vrouw, die met een andere in gesprek was, door te loopen, doch deze wilde hier geen ge volg aan geven. Toen de agent haar nog tweemaal daarna gelastte heen te gaan, wilde hij haar verwijderen, waarop de vrouw hem met haar parapluie te lijf ging. Als gevolg daarvan rolden beiden over den grond. De vrouw werd naar het politie-bureau ge bracht, waar proces-verbaal tegen haar werd opgemaakt. Bij Kun. besluit is aan N. M. Visser, weduwe van P. Lasser, baggerman bij de gemeantereiaiging alhier, een pensioen ver leend van f231.aan G. v. d. Bos, weduwe van J. van Waart, oppermas-straatmaker bij de gemeentereiniging alhier idem van f 239. en aan M. v. d. Linden, weduwe van N. de Wit, brug- en sluiswachter alhier, idem van i 289.— Gisteren betrapte een winke lier aan de Hoogstraat twee jongens van 11 jaar, die uit zijn winkel een pakje boter stalen. Hij waarschuwde de politie, die de jongens inrekende. Uit cm land aan den Overichie- schen weg jwordan 2 lammeren vermist ver moedelijk zjjn ze gestolen. HoogwaterteSchied am: Donderdag 29 Aug. 10.05 v.m., 10.40 n.m. UIT BOTTERDAM. Rechercheurs van den centralen distributie- dienst te Rotterdam hebben bij verschillende inwoners van Ottoland, Goudriaan, Streefkerk, Groot Ammers en Ammerstol in beslag geno men 34 balen bloem, afkomstig van een dief stal van 36 balen bloem in de Kil onder Dubbeldam uit het Rijnschip „Rien Sans Dieu". In verband daarmede zijn aangehouden K. B., de schipper van het schip, en de losse werklieden J. B. en J. T., beiden te Rotter dam woonachtig, die ter beschikking van de justitie naar Dordrecht zijn overgebraoht. Gisterochtend hebben acht personen op den Goudschenrijweg alhier een bakkerswagen van de Maatschappij de Korenschoof geplun derd. Uit den wagen zijn gestolen 57 witte en II bruinbrooden, pakken beschuit en 10 pakjes bloem. UIT MAASSLUIS. Gisternacht is te Maassluis ingebroken in het gemeentelijk distributiebureau, waarbij ont vreemd zijn naar schatting 600 witte brood kaarten der 643te periode en 15 16,000 witte broodkaarten der 66ste, 67ste en 68ste periode. Ook zijn ontvreemd naar schatting 8000 vet kaarten der 1ste periode, benevens van 10 en 5 gram. Vervolgens zijn ontvreemd 2 bossen met sleutels, welke sleutels, op alle deuren van genoemd distributiebureau passen. UIT DELFT. Te Delft zijn gisteren door de politie aange houden de koopman M. D., de winkelier J. v. d. K.en de kapper J. v. W., die samen f 1900 aan guldens en rijksdaalders in bun bezit had den, welke zij per tram naar 's-Gravenhage wilden brengen. Ten huize van den kapper van W. werden nog 200 blanke guldens gevonden. Het geld is in beslag genomen het drietal ge verbaliseerd. Een Zeepfabriek. De inspecteur van de distributie te Nieuwer Amstel heeft gister middag een zeepfabriek ontdekt in een groote schuur op een boerderij te Buitenvoldert. Alle mogelijke ingrediënten voor de zeepfabricatie werden aangetroffen, zooais vaten met olie enz. De politie nam alles in beslag. (Hbd.) Diefstal v an meel. Te Wormerveer zijn een 5-tal personen aangehouden, verdacht van diefstal van een 20-tal baaltjes regeerings- bloem en een aanzienlijke hoeveelheid lijnolie, ten nadeele van de firma Bloemendaal en Laan's olie- en meelfabrieken De Tijd en de Vlijt, om de Noord. De aangehoudenen zijn nachtwakers en arbeiders van de firrna als medeplichtigen worden nog enkele opkoopers-kettinghandelaars, gezocht. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den weleerw. heer G. A. Schoodemmer op zijn verziek eervol ontslag verleend als kape laan te Kabauw en heeft benoemd tot kapelaan te Kabauw don weleerw. heer Th. B. M. Horst huis. Men meldt uit Venray, dd. 26 dezer; Heden overleed in het klooster der Eerwaarde Eaters Minderbroeders alhier, zacht en kalm de Zeereerw. Eater P. A. 'F. Royakkefs, in leen e- ruimen tijd pastoor te Haarlem. De overledene was geboren te Delft, 13 Augustus 1851, De Duitscke markenkoers. In verband met een bericht, dat de Neder- landsche banken onlangs hun klanten, die een rekening in vreemd geld bij hen hebben loo pen aankondigden, dat hun rekening zou moe ten vervallen mdien zij zich niet willen ver plichten het risico van een eventueels munt hervorming zelf te dragen, schrijft de Nordd. Allgem. Ztg., naar een Wolff-telegram mede deelt, dat de Nederlandsche kranten deze aan kondiging in verband brengen met een in Duitschland overwogen verzwakking der munt. Er behoeft nauwelijks op te worden gewezen, aldus de Nordd. Allg. Ztg., dat een dergelijk voornemen bij Duitschland niet bestaat, nooit bestaan heeft en in toonaangevende kringen ook zelfs nooit overwogen is. Het blad verklaart dan, dat de lage stand van den markenkoers een gevolg is van den invloed van den oorlog op de Duitsche beta lingsbalans. De koers zal stijgen, zoodra deze omstandigheden hebben opgehouden te bestaan en verwacht mag worden, dat na het sluiten van den vrede en na den overgangstijd, welker duur weliswaar niet bepaald kan worden, da pariteit weer zal worden bereikt. DELFT, 27 Augustus. Delftsche groenten' veiling. Bloemkool le soort f 16.7023.80, 2e soort f8.9013.40, komkommers (Engelsche) le soort f6.907.40, 2e soort f55.40, dito witte le soort f8, 2e soort f 5.90 per 100 roode kool f 4.50 per 100 kg.salade le soort fl1.80, andijvie f2.305.10, prei f5.50 5.70, rabarber f6.8010.10 per 100 peterselie 30-35 c. per ben; selderij 166.10 per 100 kg.; spinazie 6570 c., postelein f0.95—1.55, stoofsla 1213 c. per ben princesseboonen enkel f 27.90—29 10, id. dubbel f 19.50—21, snijboonen f 17.3024.40, uien f6.60 per 100 kg.kroten f 4 906 per 100 bos druiven le soort 8692 c. per kg.zuring 2533 c. per ben Duitsche princesseboonen f 15.10 15.60, pronkboonen f3,908.60 per 100 kg. 1 I 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2