Gemengd Nieuws. het zomerrantsoen voor de minimumrant»oen- boekjes zal geschieden ten kantore Nieuwstraat BO, op de volgende dagen van 9 tot 12 uur v.m. voor de Minimumrantsoenkaarten No. 6501 tot en met 6673 op„. 10908 11153 Woenidag4 De vroeger reeds beschikbaar gestelde, doch n°g niet afgehaalde bonhoekjes kunnen tevens °P laatst genoemden datum in ontvangst wor- den genomen. Het medebrengen van de Rose Minimum- r*ntsoenkaart, alsook van het Grijze Emmer boekje is noodzakelijk. Dag. In de maand Sept. zal 's avonds de gasdruk op de volgende uren aanvangen 1—5 September 8.15 n.m. 6—11 8. 12—17 7.45 18—23 7.30 24—30 7.15 Broodkaart. De broodkaart van het 65e tijdvak loopt van 30 Aug. tot en met 5 Sept. Verwisseling aanvullingsbrood kaarten. van letter N—S(o), op Woensdag 4 Sept.; van letter S(p)—Z, op Donderdag 5 Sept., van des morgens 912 uur, on des namiddags ltyg uur, t Do lichamen der afgeloopen aanvulliiigsbnaod- baarten moeten worden ingeleverd, voorzien van 'Dn naam van den houder, en aan de achterzijde door den werkgever afgeteekend. i Kaarten voorzien van het stempel Zuigeling" borden pok op bovengenoemde dagen ingewisseld. Boter-, me.ange-, mar g a r i nek a ar t,. bon 12c week geldig van 3 Sept. tpt en met 12 Sept., 13e week van 13 Sept.22 Sept. tegen een hoogeren rentevoet dan 4 waarop voor de tijdelijke leeningen is gerekend, maar alles wel overwogen, zouden wij tot een be snoeiing met ƒ10.000.wel durven adviseeren. Zoekende naar buitengewone middelen moet men terecht komen bij het schulddelgingsfonds, het Crisisfonds en het saldo 1918. "Wat het eerste middel, uitkeering uit het Schulddelgingsfonds betreft, mogen wij het vol gende opmerken Thans is terzake van crisislasten voor aflossing het volgende op de begrooting gebracht: Betaling door de Gemeentekas rechtstreeks van Vio van het vermoedelijk na- deelig saldo van het Distributiebe drijf over 1919 Idem van de Centrale Keuken. Aflossing van Vio der nadeelige saldo's van beide bedrijven over vroegere jaren Te zamen. 16.000.— 6.000.— 34.500.— Ontwerp-begrooting 1919, B. en W. hebben den Raad aangeboden een °verzicht der voornaamste verschillen tusschen de begrooting 1918 en de ontwerp-begrooting 1919. Wij achten het gewenscht, aldus zeggen B. en W., U dit nu reeds te verstrekken, in afwach- ting van het in druk verschijnen der ontwerp- begrooting 1919. Bij de posten van het overzicht werd reeds eenige toelichting verstrekt. Ten aanzien van den post „rente van tijdelijk °Pgenomen gelden" mogen wij nog het volgende °pmerken Op dezen post wordt ook gebracht de rente van de gelden die worden opgenomen ter ver strekking aan Grondbedrijf en Crisisfonds, over Welke gelden evenwel door die bedrijven de rente aan de Gemeente wordt vergoed. Waar bij de pitkeermgen van het Grondbedrijf voor 1919 op geen vergoeding van rente voor geldverstrekkingen op dezen post is gerekend, is voor dat bedrijf niets uitgetrokken. Voor het Crisisfonds is opgenomen de 40.638.76 als te vergoeden vermeld onder volgn. 10. De rentepost is berekend op 4 pCt. van 3 millioen. Nog moet een kleine rectificatie worden aan gebracht in het overzicht. Bij post volgn. 138) Straatverlichting, werd aangegeven, dat de ƒ7200. booger raming dan verleden jaar het gevolg was van hoogere gasprijzen. Dit is niet juist. De opbrengst verleden jaar was te laag ge raamd. Het voor 1919 uitgetrokken bedrag is nog 'ager dan wat in 1914 werd uitgegeven-ƒ17920.225 Terugkomende op het overzicht, zal U zijn ge bleken, dat in 1919 een meerder bedrag dan in 1918 zal zijn te vinden van ƒ355000.Toen, 1918, werd aan inkomstenbelasting uitgetrok ken ƒ330.000.—. Inderdaad is het tekort, wanneer men de In komstenbelasting buiten rekening laat, ƒ685.000. Zulks, wij mogen dat in het voorbijgaan opmer ken, terwijl de loonkwestie is terzijde gelaten, in dien zin, dat, behoudens een enkele uitzondering, de tegenwoordige loonen zijn gerekend. Het bedrag van ƒ330.000.op de oorspronke lijke begrooting voor 1918 uitgetrokken, was een behoorlijk bedrag. Door het buitengewoon gunstige kohier 1917/'18, met een totaal belastbaar bedrag van ƒ6.870.000.kon zelfs zonder vermenigvul digingscijfer een bedrag van ƒ366.000.worden verkregen. Het kohier 1918/'19, gebaseerd op de inkom en 1917, zouden wij nog op een totaal belastbaar bedrag van 6 millioen durven schatten, de latere biet meer. Zonder vermenigvuldigingscijfer is te rekenen °P een gemiddelde opbrengst van 5 pCt. Alzoo mag zonder vermenigvuldigingscijfer op geen hoogere opbrengst dan ƒ300.000 worden gerekend. Het bleek echter, dat het tekort meer dan het dubbele bedraagt. Deze uitkomst heeft ons ten zeerste teleurge steld en aanvankelijk wisten wij niet, hoe daarin te voorzien, zoodat wij het geheele tekort voor lopig op de inkomstenbelasting hebben gebracht' Daarna hebben wij ons er toe gezet om bui tengewone middelen tot dekking te trachten te vinden. Wat de uitgaven betreft, zou de post rente Van tijdelijk opgenomen gelden wel met ƒ10.000. kunnen worden verminderd, daar, aangenomen dat de schuld tot 3 millioen aangroeit, dit toch Vvel eerst in den loop van 1919 zal geschieden e°°dat niet over het geheele jaar over dat bedrag rei»te zal zijn te betalen. Anderzijds moet men er ook wel mee rekening houden, dat eerstdaags ®en vaste leening zal* moeten worden gesloten 56.500.— Deze posten gaan uit van een delging der las ten in 10 jaren, gelijk door Gedeputeerde Staten het vorig jaar werd gewenscht. Het komt ons echter voor, dat de omstandigheden het eenvou dig onmogelijk maken in 10 jaren de crisislasten te dekken en naar onze overtuiging zal men er toe moeten komen om deze lasten met andere buitengewone uitgaven in één leening op te ne men, waarvoor dan een aflossingsplan is vast te stellen, gelijk voor al onze leeningen na 1902 werd aangenomen, n.l. dat van een 40-jarige annuïteit. In dien gedachtengang hebben wij, de totale schuld op 3 millioen stellende, een aflossing aan genomen van ƒ30.000.zijnde 1%, wat bij toe passing van dat denkbeeld zoo ongeveer het per centage zal zijn. Alzoo gaan wij er van uit, dat ten laste van de Gemeente behoort te blijven ƒ30.000.het meerdere kan- dan worden gedekt door een uit keering van het schulddelgingsfonds van 26.500. Meer mag o.i. uit dit Fonds, waarvan de uitkeeringen in verband moeten staan met de crisislasten, niet worden geput. Weliswaar mag dit Fonds ook dienen tot verlichting van de ren telast der crisisschuld en zal daartoe bij liqui datie van het Crisisfonds alle aanleiding bestaan^ maar, waar deze rente hoofdzakelijk door het Crisisfonds aan de Gemeente wordt vergoed, voor deze vergoeding is, gelijk boven werd mede gedeeld, op de ontwerpbegrooting 1919 reeds ƒ40.638.76 onder de inkomsten uitgetrokken bestaat daartoe nu geen aanleiding. 2e. Uitkeeringen uit het Crisis fonds Evenals vorig jaar zou weder een uitkeering van ƒ37.000.kunnen worden opgenomen voor winstderving van de Gasfabriek. Het verlies van die fabriek, voor zoover dat niet uit de reserve kan worden bestreden, zou eveneens uit het Crisisfonds kunnen worden ge dekt. Daarop is echter bij de ontwerp-begrooting reeds gerekend. De verliespost is daarop pro me morie vermeld evenals de uitkeering uit het Crisisfonds. Waar verder de winst van de waterleiding ƒ14.000.lager was dan het vorig jaar, en dat zuiver als gevolg van de crisis, zou ook deze winst- stderving uit het Crisisfonds kunnen worden be streden. Evenzoo staat het met de haven-, brug- en sluisgelden, waar voor ƒ15.500.minder is uit getrokken dan verleden jaar werd geraamd. De raming bedroeg toen 63.000.en men kan vei lig aannemen dat dit bedrag in normale tijden nu zou zijn overschreden, gezien de inkomsten in de 5 aan 1914 vooraf gaande jaren (gemiddeld f 59.000.—). Ook deze verliespost zou derhalve in aanmer king kunnen komen voor dekking uit het Crisis fonds. Dat de crisisbijdragen voor woningbouw zoover zij na aftrek der rijksbijdrage ten laste van de Gemeente blijven, op het Crisisfonds wor den afgewenteld, mag met het oog op het voor gaande in deze omstandigheden wel vanzelf spre kend heeten. Verder zouden nog in aanmerking kunnen ko men voor uitkeering uit het fonds: de hoogere kosten der schrijf- en bureaube hoeften ƒ4000.die van druk- en bindwerk ƒ6000.die van het Burgerlijk Armbestuur ƒ14000.en de kosten der werkloosheidsverzeke ring na aftrek der rijksbijdrage ƒ5750.bedra gende. Deze alle zijn als een gevolg van de crisis te beschouwen. 3e. Beschikking over het voordeelig saldo 19i8. Wanneer wij voor onvoorziene uitgaven en meerdere ontheffingen inkomstenbelasting een meerder bedrag vart 40.000.uittrekken, mee- nen wij dat de dienst 1918 daarmede kan volstaan De inkomstenbelasting thans uitgetrokken op ƒ330.000.is dan deswege te verhoogen tot ƒ370.000 Uitgaande van den stelregel dat dit bedrag door de kohieren 1917/18 en 1918/19 ieder voor de helft moet worden- opgebracht, hebben deze daar van ieder ƒ185.000.— te dragen. Het kohier 1917/'18 had een op brengst van Daarover werd beschikt ten be hoeve van den dienst 1917 Zoodat dat kohier overhoudt Het heeft, gelijk gezegd, te le veren aan 1918 Blijft beschikbaar 81.000, Dit kohier levert derhalve aan 1918 een saldo op van - 81.000. Na afloop van dat jaar, kan derhalve over het vermoedelijk batig saldo over dat jaar ten bedrage van 8J.000,ten bate van 1919 worden beschikt. Thans de rekening opmakende blijkt het vol gende te zijn gevonden le. de post rente tijdelijk opgenomen gelden kan verminderd worden met 10.000. 2e. uitkeering uit het Schulddel gingsfonds - 26.500. 3e. uitkeeringen Crisisfonds winstderving Gasfabriek - 37.000. Waterleiding - 14.000. Uitkeering mindere opbrengst haven-, brug-en sluisgelden - 15.500. Uitkeering Crisisbijdragen en woningbouw- 9.000. Uitkeeringen meerdere kosten schrijf- en bureaubehoeften, druk- en bindwerk, Bur gerlijk Armbestuur en kos ten Werkloosheidsverz. - 29.750. beschikkingvermoedelijk batig Saldo 1918 - 81.000.— Te zamen 222.750. Wij zeggen te hebben „gevonden" en dit zou de gedachte kunnen vestigen, dat nog op een goede wijze gedeeltelijk in het tekort kan worden voorzien, maar dat is niet het geval, de aange geven middelen zijn allen middelen, die de moei lijkheden slechts naar de toekomst verplaatsen. Intusschen kan dan het tekort "van ƒ685.000. met het bedrag van ƒ222.750 worden vermin, derd, zoodat overblijft 462.250. Stellen wij, overeenkomstig hetgeen wij in aan vang opmerkten, de opbrengst van een kohier zonder vermenigvuldigingscijfer op 300.000. dan is dit bedrag te vinden met een vermenig vuldigingscijfer van 1.54. Om dit te brengen op 1.5 zou nog gevonden moeten worden ƒ12.250. Yoor de Gemeentereiniging is ƒ11.500 meer uit getrokken dan in de begrooting 1918. Het zou wellicht te overwegen zijn om deze meerdere uitgaven, grootendeels voortvloeiende uit de cri sis, ook te brengen op het Crisisfonds. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij deze uit komst ten zeerste betreuren, vooral ook met het oog op de door ons gewenschte salarisverhoogin- gen. Wij willen daarover echter niet verder uit weiden daar deze zaak nader door een raads commissie onder het oog zal worden gezien, waartoe een afzonderlijk voorstel is gedaan. Vraagt men tenslotte of niet op de opcenten op de dividend- en tantiémebelasting en op een tweede uitkeering uit de oorlogswinstbelasting kan worden gerekend, dan moet er op worden gewezen, dat wij daarop zeker rekenen, doch dat j Een vreeselijk drama. Gisternacht om 2 uur heeft zich in de Bellamystraat 55 i te Amsterdam een ontzettend drama afge- speeld. Op dat uur kwam de 32-jarige Corne lia Wennink, commensaal bij de weduwe j Banck, die in dat perceel woont met twee i dochters en een neef, die in datzelfde huis het beroep van coiffeur uitoefent, thuis. Hij is toen met een revolver de karner binnenge drongen, waar de weduwe Banck en hare dochters sliepen en heeft met een revolver twee schoten op haar gelost, die beide misten. De vrouwen sloegend gillend op de vlucht en namen de wijk over de schutting van den tuinburen verschaften haar onderdak. Wen nink. moet vervolgens het slaapvertrek van den neef zijn binnengedrongen met eén dolk mes stak hij hem in armen, beenen en hoofd. De neef vluchtte eveneens voor den woeste ling, door uit de eerste verdieping, waar zijn slaapvertrek gelegen is, uit het raam in den tuin te springen. Daarna hebben de buren een zwaren slag gehoordde moordenaar had zich thans aan zichzelf vergrepen. Hij stak zich den dolk in het hart en viel of stortte zich van de j trap. Vanochtend werd zijn lijk, badende in i het bloed, tegen de straatdeur liggende, ge- vonden. De gestokene werd onmiddellijk door een auto van den Geneeskundigen Dienst gehaald en in zorgwekkenden toestand naar het Wil- 1 helminagasthuis gebracht. i Vermoedelijk moet men de oorzaak van dit I drama zoeken in minnenijd. Wennink, die van j een van de twee dochters hield, had het zich zeer aangetrokken, dat zij dezer dagen met i neef naar de Zaandamsche kermis was geweest en had daarom gepoogd, hen beiden van het leven te berooven. Zeep. Te Woensel is 35.000 Kg. groene zeep onder een kettinghandelaar berustend, in beslag genomen. Stopgezet. Wegens gebrek aan steenkolen is de Eerste Nêderl. Kogellager- en SchnoevC'tt- fabriek te Voorburg, welke hoofdzakelijk voo'r het rijk weikt, stop gezet. 150 man zijn hierdoor zonder werft. Vergiftiging. Bij ruim 30O imenschen in de Westfaalscbe Stad Kamen hebben zich vergifti gingsverschijnselen voorgedaan na het gebruik van paardevleesch. Acht patiënten zijn al overle den en van vele anderen is de toestand hopeloos. de bedragen daarvan niet zijn te ramen, terwij bovendien o.i. deze inkomsten toch in mindering moeten komen van de voorgestelde buitengewone dekkingsmiddelen, althans de uitkeering uit de oorlogstwinstbelasting. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Aug 1918 f 94918.74 nieuwe deelnemers. Terugbetaald in de maand Aug 1918 f69648.67 33 deelnemers geheel afgeschreven, Ongelukken. Gister-morgen is te Wapenin gen de 30-jariige H. Jansen bij het beproeven van een jong paard, onder de kar geraakt en ge- dood. Inbraak bij de distributie, Te Iielle- voetsluis is gister-nacht ingebroken in het pak huis van het gemeentelijk distributiebedrijf, waar uit ontvreemd zijn enkele kazen, zeep, boter en schemerlichten. Gisteren is van het gestolene uit de Marine-haven opgevischt toilet- en carbolzeep, en'uit de vest een paar kazen, boter, toiletzeep en schemerlichten. 440.000.- 174.000.— 266.000.— - 185.000.— Door Z.D.H. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot kapelaan van de pa rochie O. L. Vr. Visitatie, de weleerw. Heer G. B. M. Wiemers. Hetafbreken van de gebouwen van de voormalige S. O. V., de vorige week openbaar aanbesteed, is door B. en W. toege wezen aan den hoogsten inschrijver, W. Pij pers, te Nieuwkoop, voor f 9560 Hedenmorgen tegen8uur is door de politie aangehouden zekere K„ koopman zonder vaste woonplaats, die in een winkel van A. B., Broersvest 65 alhier, de lade gelicht en daaruit een bakje met wisselgeld had ge nomen. De dief werd door de winkelierster be trapt, daarop vastgehouden en vervolgens aan de politie overgeleverd. Bij fouilleering bleek hij in het bezit te zijn van 4 koperen gewich ten, vermoedelijk van diefstal afkomstig. Hedenmorgen werden door een manspersoon drie koperen gewichten ontvreemd uit den winkel van S. aan de Singel 191. Hoogwater teSehiedam: Woensdag 4 Sept. 4.25 v.m., 4.50 n.m. Inbraak. Te Nieuwendam is eer gisternacht ingebroken in de R.-Rath. kerk. Altaar- en kerk sieraden zijn ontvreemd, ter waande van onge veer f 1000. Te Zuiderwoude (N.-H.) trachtte men de brandkast in de kerk te farceeren. Dat is niet gelukt. In beslag gemo.m.g.n. Onder Brammen is in een schip, dat in het kanaal lag, door de po litie uit Eerbeek en Brammen een hoeveelheid chocolade ter waande van f 5 a i 6000 in be slag genomen, die blijkbaar met frauduleuze be doelingen in het vaartuig was opgeslagen. ;Een en ander weid veilig geborgen in het Birummen- sche gemeentehuis. UIT OVERSCfflE. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot kapelaan alhier de weleerw. heCt J. W, H. Schmidt. UIT ROTTERDAM. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de lin nenjuffrouw M. G. K„ die verdacht wordt van heling van broodkaarten, gestolen van de in het Poortgebouw alhier gevestigde afdeeling van het gemeentelijk distributiebedrijf. Zekere W. G. bezocht Zaterdag-avond op den Schiedamschen dijk in een gezelschap van vrouwen verschillende koffiehuizen, kwam onder1 den invloed van sterken drank en miste ten slotte zijn portefeuille, waarin zich bevond een met diamanten bezette broche ter waarde van fl.400, een gouden horloge, een paar oorbellen met dia manten en f 15. De ledige portefeuille is latetf in de Baan teruggevonden. De broche, het horlo ge en de oorbellen had hij van huis medegeno men om ze te laten ropareeren. Het ongeluk me.t a.e Gaoisc/i.e* stoomtram. De gewonde broeders v. Dam zijn Zondag-avond per ziekenauto naar het Wi (hel minagasthuis te Amsterdam vervoerd. De '.oudste heeft drie verschillende breuken in het rechter been, terwijl de enkel zwaar gekneusd is. De jongste heeft vijf fracturen. Het heupbeen is in elkander gedrukt evenals het dijbeen. Ook de enkel is ernstig gekneusd. Maiid Geboren; 30 Aug. Pieter, z. v. F. Groe- nendaal en W. van Aalten, Broersveld. 31 Hendrika Cornelia, d. v. J. M. Gonlag en S. Verhoef, Broersvest. Ahram, z. v. W. Brand en S. Domenie, Visschersstraat. 1 Sept. Cornells, z. v. W. Huissteden en G. van Zet ten, Polderstraat. Cornelia, d. v. C. Droog en M. Baron, Rotterdamsche dijk. Maria Frederika, d. v. G. Meerhof en M. van Duijn, Vellevest. 2 Hendrika Johanna Maria, d. v. H. F. J. Landsbergen en S. J. P- Meeder, Anthonie Muijsstraat. Cornelis Pieter, z. v. J. A. de Rooy en C. van Saarloos, Simon Sle- vinstraat. Overleden: 31 Maria Liduina Godefrida van Lingen, oud 20 j. en 4. mud., Maria- straat. 4e.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3