Binnenland. 200 gram zal wegen en 20 procent aanvullings- stoffen zullen worden geleverd. De „Echo de Paris" deelt mee De Fran- sche regeering heeft besloten, een internatio nale commissie bijeen te roepen, waarin alle Geallieerden vertegenwoordigd zullen zijn, om de door de Duitschers op het Westelijk front begane overtredingen van het volkerenrecht vast te stellen. Volgens particuliere inlichtingen van den Berlijnschen handelscorrespondent van de Frankf. Ztg. zou do eerste Russische zending van goud en roebels op 10 Sept. den afgespro ken dag aan een oostelijk spoorwegstation aan de vertegenwoordigers van de rijksbank wor den overgedragen, die door het departement van financiën zijn belast met het in ontvangst nemen daarvan. De Fransche minister van oorlog heeft nadere gegevens verstrekt omtrent den oogst in het gebied van Frankrijk, onlangs door de Duitschers ontruimd. In antwoord op een brief van den voorzitter der Begrootingscom- missie (uit de Kamer) meldde hij, dat in het departement van de Aisne soldaten op het ver overde terrein den oogst hebben ingehaald. Den derden September hadden twee legers 16,728 hectaren bewerkt. Toen bleven er nog 2360 te verzorgen. Daartoe zijn meer dan 8000 man nen te werk gesteld. De ,,Tel" verneemt van een ooggetuige, dat op Zaterdag 31 Aug. j.l. te Keulen alarm werd geblazen voor het 25ste regiment infan terie, hetwelk daar in garnizoen lag. Dit re giment moest onmiddellijk met den gereedstaan- den trein overgebracht worden naar het West front. Het regiment weigerde echter in te stap pen, waarop een ander regiment werd belast, de manschappen van het weigerende regiment te dwingen tot instappen. Deze troepen wei gerden echter de geweren op hunne kamera den te richten, waarna een af deeling „Jügend- wehr" werd gelast, die taak op zich te nemen, waaraan zij gevolg gaf. Er ontstond een for meel gevecht, waarbij 11 jongens werden ge dood en velen gewond. De Zuricher correspondent der „Kolni- sche Zeitung" seint, dat Frankrijk de Zwit- schers-Fransche handelsovereenkomst van het jaar 1906 evenals het vestigingsverdrag van 1882 heeft opgezegd. Tengevolge van de zelfontbranding van kruit is een gebouw van het artillerie-park te Toulon in de lucht gevlogen. De Fransche pers over het nieuwe Kabinet. llavas seint uit Parijs: De samenstelling van het nieuwe Nederland- sche kabinet meedeelende, herinnert de Fransche pers aan de moeilijkheden, welke minister Gort van der Linden te overwinnen heeft gehad om de onzijdigheid van Nederland te handhaven. De liaden huldigen de 'loyaliteit en het optreden van het afgetreden kabinet. iEenparig geven de Maden uiting aan de hiöjop, dat, ondanks de zoo duide lijke gezindheid van enkele leden van het nieu we kabinet voor de centrale mogendheden, geen- wijziging zal komen in de toepassing door de Nederlandsche regeering van de grondbeginse len der .onzijdigheid, siedert .het begin vair den oorlog gehuldigd. V-ooWs 'waarschuwen zij de open bare meeüing in Nederland: tegen plannen tot gedeeltelijke ontwapening, welke slechts tot ge- volg kunnen hebben, dat Nederland niet in staat zal zijn tegenstand te bieden aan alle pressie of bedreigingen van Duitsche zijde. Wat (ie pacifistische veldtocht betreft, door Duitsche agenten in alle lonzijdige landen tege lijk [ojndernomen, zijn de Fransche bladen van oordeel, dat deze pogingen in de landen der entente slechts met wantrouwen begroet kunnen worden. Ze kunnen die regeeringen, die zich daartoe leenen, slechts in een verdacht licht plaat sen, zonder eenig ander resultaat, dau dat het. uur van een rechtvaardigen en duurzamen vre de d|oor alle oorlogvoerende en onzijdige volken, gewenscht en dat steeds meer nadert wordt verschoven. De „Temps" schrijft: Nederland heeft nu een rechts kabinet, voorna melijk bestaande uit haogè ambtenaren. Mr. lluys de Beerenhnouck, een der beste Katholieke rede naars, schijnt besloten zijn prerogatieven van lei der der regeering uit te breiden, dan ze te laten besnoeien. Men kan er hem slechts mee geluk wenschen. j Mr, Buys heeft zijn levendige sympathie doen blijken voor het Belgische voik; men verzekert zelfs, dat deze zoo toe te juichen sympathie niet steeds dezelfde erkenning heeft gevonden bij de twee groepen oorlogvoerenden. Dle Duitsche bladen hebben waarschijnlijk meer lof gehad voor den nieuwen minister van jus titie. Wij zullen zeker niet nalaten te letten op de plaats, die in het kabinet de belangrijke per soonlijkheid van mr. Heemskerk inneemt en op het resultaat van zijn invloed. Mr. van Kamo- beek heeft steeds de beste betrekkingen onder houden met de Fransche legatie en heeft in Pa rijs, waar hij kort voor den oorlog kwam, een uitstekenden indruk achtergelaten. Wij erkennen zijn schitterende bekwaamheden. Het kabinet telt voorts nog ambtenaren, die hun proeven hebben afgelegd. De voorspoed van Nederland berust in goede handen, in weerwil van alle verdachtmaking. Wij hebben altijd de meening gekoesterd, dat da on afhankelijkheid van Nederland, het behoud van zijn grondgebied en koloniën een noodzakelijke voorwaarde zijn voor bet toekomstig evenwicht in de wereld. De spontane gevoelens zullen duur zaam en vruchtbaar zijn naar mate de nieuwe regeering zich vastbesloten zal tonnen om de loyale onzijdigheidte handhaven en gereed zal zijn om die te doen eerbiedigen. De Staatssecretaris. Naar het „Hbld." meldt, zal de nieuwe functie van staatssecretaris, geschapen in ver band met de formatie van het zoo juist opge treden kabinet, worden opgedragen aan mr. J. B. Kan, secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandache zaken. Waarschijn lijk blijft de heer Kan tevens secretaris-gene raal aan het ministerie van den premier. Spoorwegen. Naar men verneemt, zal de winterdienst- regeling op de spoorwegen vermoedelijk in de tweede helft van November in werkingtreden. Flet ligt in de bedoeling, de winterdienst- regehng nagenoeg gelijk te doen zijn aan de bestaande regeling. Justitie. De minister van justitie verwittigt belang hebbenden, dat hij, te beginnen met Zaterdag 21 dezer, eiken Zaterdag, des namiddags te half twee uur, aan het departement van jus titie zal ontvangen diegenen, welke hem over zaken, het departement betreffende, wenschen te spreken. (St.ct.) Ifet onbepaald (klein) verlof. Op 28 September a.s. worden in het ge not van onbepaald (klein) verlof gesteld a. de onderofficieren, korporaal^ en sol daten van de bereden wapens dèr lichting 1913, die in October 1913 werden ingelijfd b. zij die in Maart 1914 voor de lichting 1914 als paardenoppasser of paardenverzorger bij de cavalerie werden ingelijfd. Goedkoop rundvleescii. De minister van landbouw heeft tot de gemeentebesturen de navolgende circulaire gericht Ik heb de eer u mede te deelen, dat de aanvang der goedkoops rundvleeschdistributie, waarvan de datum in de circulaire d.d. 5 dezer no. 45780 door mijn ambtsvoorganger op 1 October e.k. was bepaald, voorloopig wordt uitgesteld. (St.ct.) De Crisis-duur. De thans opgeloste crisis heeft ongetwijfeld lang geduurd. Intusschen, houdt men rekening met de moeilijke omstandigheden en den on- zekeren sternbuB-uitslag, dan is de crisis-duur niet buitengewoon geweest. in 1913, toen het ministerie-Heemskerk ver vangen werd door het extra-parlementair Ka- binet-Cort van der Linden, was er géén oorlog en duurde de crisis toch óók ongeveer twee maanden. In 1918, toen het ministerie-de Meester viel was de crisis-duur zeven weken en in 1905, toen het ministerie-Kuyper aftrad, zes weken. In 1901 en in 1897 ging het voorspoediger dr. Kuyper en mr. Pierson hadden ieder slechts één maand noodig om een Kabinet te formeeren. Het record sloeg mr. van Houten in li>94 de crisisduur was destijds 10 dagen. Gaat men nog verder terug, dan ontmoet men nog eenige malen een duur van één maand en zelfs twee keer een crisis-duur van twee maanden, n.l. in 1874 en in 1883, toen beide jaren een ministerie-FIeemskerk optrad. De crisisduur van dit jaar was ruim twee maanden. Vooral de vrijzinnigen hebben hun ongeduld ternauwernood kunnen beheerschen. Toch was een duur van twee maanden niets ongewoons zeker niet dit jaar. (Tijd) Thee. Met de gisteren van Londen per stoomschip Rijnstroom aangebrachte 1282 kisten thee ligt thans het geheele kwantum van ongeveer 9900 kisten, afkomstig van het door Engeland op gevorderde Nederlandsche stoomschip Lombok, te Amsterdam. Deze hoeveelheid zou evenwel bij eventueele distributie nog niet veel te be- teekenen hebben. Bij dq vroegere distributie van een half ons thee per persoon waren on geveer 4000 kisten noodig. Er zal dus ruim een ons thee per persoon kunnen worden verstrekt. Verstrekking van rcgeermgsbloam. Het Bureau voor mededeeling in zake de voed selvoorziening vestigt er de aandacht op dat krachtens ministerieele beschikking van 3 Sept. .1. aan de bakkers voor door hen ingeleverde lwittebroodbons, vertegenwoordigende 100 K.G. brood, niet gelijk enkele bladen bij vergissing berichten 75 K.G. doch 73 K.G. regeeringsbloem wordt verstrekt. Een onderhoud met minister van IJsselsteijn. Do nieuwe minister van lanabouw, de heer H. A, van IJsselstein, heeft igisleren aan de „Haag- sche Ct." een vraaggesprek toegestaan. Is het juist, aat Uwe Excellentie vtotornemens is om vereenvoudigingen in het crisiswezen aan te brengen? Dit is inderdaad juist, antwoordde de minister Waar mogelijk, zuhen vereenvoudigingen, voor al wanneer aie tri bezuiniging kunnen leiden, worden aangebracht. - Acht u bezuiniging mogelijk door verandering van stelsel in uien zin, dat adeen voor minver mogenden regeeringsgoedeien tegen verminderden prijs beschikbaar worden gesteld? Neen, in aie richting zal, naar mijn meening, weinig bezuinigd kunnen worden, daar de wel- standsgrens vrij hoog zou moeten zijn, zioodat zij toch vrijwel aire ingezetenen zou omvatten. Welke zal aan de richting zijn, in wedce u streeft naar vereenvoudiging en bezuiniging? Hieromtrent kan ik op het oogenblik nog geen meaedeelingen doen, daar Ik eerst overleg moet plegen met de chefs dér onderscheidene af dee lingen. Wèl kan ik u zeggen, dat het mijn posi tief voornemen is om de afdeeÜng crisiszaken (tot nu toe gevestigd aan Sen Kneuterdijk) ook geografisch onder te brengen in het departement van landbouw, teneinde aldus aan te toonen dat er tusschen landbouw en crisiszaken eenheid be hoort te zijn, welke eenheid tot nog toe te wen schen heeft overgelaten. fDeze onderbrenging- wordt vergemakkelijkt, nu de afdeelinig arbeid uit dit departement zal wor. den verwijderd, teneinde voortaan een afzonder, lijk ministerie te vormen. Het is niet 'onwaarschijnlijk, uat daartoe aan het departement van landbouw eenige lokalen zullen moeten worden bijgebouwd. Komt het ministerie v,an arbeid dan aan den Kneuterdijk in het door crisiszaken verlaten per ceel? i 'I i Hieromtrent zal de nieuw te benoemen minister van arbeid, prof. Aalberse, hebben te beslissen. Ik voor mij geloof wel, dat het departement van' arbeid daar voorloopig onderdak zal kunnen vin- aen, doch de beslissing ligt niet aan mij. Is Uwe Excellentie ook voornemens pm meet aan tot nu toe gebruik te maken van de bemid deling der steuncomité's bij de distributie of wel om het aantal rijkskantoren en -commissies te verminderen? Dat weet ik nog niet, antwoordde de minis ter. Deze punten raken de details van mijn be leid en daaromtrent heb ik uiteraard nog geen vaste lijnen kunnen trekken. Waar zulks mogeiijk is, zal mijn politiek echter gericht zijn op ver- eenvoudiging van het distributiewezen. De vaart op Skandinavië. Naar de,Tel." meldt, is in de gisteren te 's-Grar venhagë gehouden vergadering van reeders een commissie van advies benoemd, welke de af- dceling crisiszaken van voorlichting zal dienen over de Skandinavische vaart. Zooals men weet, mogen, ingevolge de met Duitschland getroffen regeling, niet meer dan 50000 ton scheepsruimte tegelijk in de vaart zijn pp Skandinavië, Het zal nu o.a. de taak van het adviseerend comité zijn, om een billijke regeling te treffen, voor 'wat betreft de verdeeling dier scheepsruimte over de verschillende maatschappijen. (St.ct.) Statcn-Generaal. Bij de opening van het nieuwe, zittingsjaar der Staten-Generaal zal voor het eerst gelden de in het vorige vergaüeringsjaar tot stand gekomen nieuwe bepaling van het reglement van orde der Tweede Kamer volgens welke niet langer het oudste lid in jaren het tijdelijk voorzitterschap der Tweede Kamer zal bekleeden, zoolang er nog geen voorzitter door de Koningin is benoemd doch als tijdelijk Kamer-president zal optreden een p ud-voorzitter, met dien verstande zooals de nieuwe bepaling nadrukkelijk luidt dat üe laatst afgetreden president den voorrang heeft. Dientengevolge zal mr. Fock, zoolang er nog geen definitieve president is benoemd, als tijde lijk Kamer-voorzitter optreden. Vooraf moet de heer Fock dan als tijdelijk voorzitter door de Koningin beëedigd worden. De Servischejgezant. Men verneemt, dat de heer M. Gè. Miloyóvitsj, zaakgelastigde van Servië, die |als zoodanig in het begin van 1917 het 'Servische gezantschap in Nederland gesticht beeft, benoemd is tot bui- bengewoon gezant en gevolmachtigd minister, en als zoodanjg bij het Nederlandsche hof geaccredi teerd is. i r 1 Museumplnnnen in Den Haag Het „Vaderland" meldt: Wi] hebben al oen paar maal gesproken van plannen voor mueeumbouw, die bij ons gemeente bestuur bestaan. Het Gemeentelijke Museumis veel te klein. De directeur klaagt er in zijn laatste jaarverslag weer over. De ruimte is zoo- zeer in beslag genomen, dat om een nieuwe aanwinst te plaatsen, iets anders in het depot rnojot worden opgeborgen. Dian is er het blij vende brandgevaar, dat tot 'beter herberging dringt Eindelijk is het bekend, dat kostbare schenkingen zijn uitgebleven, aangezien men zijn verzameling niet zoo een gebrekkige inrichting wilde toever- trouwen. Altemaal redenen, die er ions gemeen tebestuur toe hebben gebracht, pm, al zijn de tijden moeilijk, de zaak aan te pakken. 'Er is haast bij, Naar het blad veïneemt, zal, als voorbereiding tot die plannen, den gemeenteraad binnenkort het voorstel bereiken tot instelling van een dienst van kunsten en wetenschappen. Het voornemen bestaat om den gemeente-archivaris d'r. van Gel der, den Êekwamen directeur van het Gemeente- lijke Museum, te bestemmen om aan het hoofd van den nieuwen dienst te staan. Den raad zal woiden voorgesteld, alvast een fonds te vormen ten bate van de museum-plan nen, tot aankoop van kunstvoorwerpen en zoo voorts. 1 Er was den heer van Karnebeek veel aan feele gen, het voorstel, dat tot uitvoering van dieza gr-ootscbe plannen zal leiden, nog als burgemees ter te onderteekenen. Hij kon moeilijk zijn ge meentelijk ambt waardiger hebben besloten. Brandstoffen. Ons volk heeft zich voor uen winter op gr-cote schaarsehte aan branastoffen voor te bereiden. Daar komt de volgende mededeeling van het Bureau vopr Mededeelingen in zake de Voedsel voorziening op neer: De Rijkskolendistributie heeft de Brandstof- commissies aangeschreven voor een goede rege ling der distributie in deze en de eerstvolgen de maanden de volgende bepalingen in acht te nemen: j f Groep A. Ofschoon de algemeene distribu tieregeling van 11 Maart 11. dit reeds uitdruk kelijk vermeldt, wordt er nogmaals op gewe zen, dat zoowel de eerste eenheid van het minimum-rantsoen (zg. April-eenheid) als de zo- mer-rantsoenen roet 1 October a.s. vervallen. De ze eenheden mogen in geen geval na dien datum geleverd worden. j Iu hoever het gedurende het stookseizoen mogelijk zal blijken de aanvullingsrantsoenen van klasse II tot en met VII geheel of ten deele te leveren, kan op dit oogenblik nog niet woraen beoordeeld. l Daaromtrent ontvangen de commissies te zij- nertijd nadere mededeeling; vóór dien mag dus op de aanvullingsrantsoenen niets worden af geleverd, Hoewel dus lOtotrent de mogelijkheid tot het verstrekken der aanvullings'rantsoenen in vaste branastoffen geen enkele zekerheid bestaat, zal de gelegenheid tot ruiling van vaste brand stof voor ga® of electriciteit blijven opengesteld voor hen, die dien wensch daartoe reeds in het vorig distributie-djjdvak hebben te kennen ge geven evenwel wordt deze gelegenheid tot ruiling beperkt tot zes eenheden voor gas en negfen eenheden voor electriciteit. De toewijzingen, met inbegrip van de Sep- lember-toewijzing, stellen de commissies in staat, om behalve de eerste eenheid -van het minimum-rantsoen (April-eenheid), de volle zomer-rantsoenen en 25 pCt. van het rantsoen voor de groepen B. C. en D. thans in de eerste plaats van het minimum-rantsoen twee eenheden, dus twee van de resteerende tien, aan groep A. te distribueeren. Klasse VIII (Centrale Verwarming). Hoeveel aan üeze klasse van het rantsoen geleverd zal kun nen worden, is op dit oogenblik nog niet vast te stellen. Tot 1 October ,a.s. mag in geen geval meer dan 25 pCt. van het rantsoen worden ver strekt. Voor zoover geen gietcokes beschikbaar zal zijn, zal deze door andere bamdstoffen, zoowel stukkolen, grove nootjes, gascokes, gebroken bruinkool, turf enz. vervangen moeten wor- den. In die plaatsen waar de gasfabriek kamer oven-cokes produceert, dient bij- voorkeur deze brandstof ter vervanging van gietkolen ver- - strekt te worden. 1 Groepen B,„ C. en D. Hiervan heeft groep C. den voorrang. Nadat de tweede en derde eenheid van het minimum-rantsoen verzekerd zijn, dient gezorgd te worden, dat van de res teerende hoeveelheid aan ziekenhuizen, sana toria, keiken, scholen, centrale keukens, ge stichten van weldadigheid of algemeen nut, openbare gebouwen (niet voor publieke verma kelijkheden), rjjks-, gemeente- en provinciale kantoren, alsmede gevangenissen, zoo 'mogelijk reeds voor 8 October méér dan 25 pCt. van het rantsioen verstrekt wordt. Voor kïeze inrichtingen blijft het oorspxiomke-i lijke rantsoen van 75 pCt. der normale behoef te gehandhaafd. Aan de -andere onder groep C. ressorteerende instellingen, als hotels, pensions, restaurants enz., alsmeae aan groep B., zal waarschijnlijk niet meer dan 60 a 65 pCt. van het oorspronke lijk vastgestelde rantsoen dus circa 50 pCt., der normale behoefte geleverd kunnen worden. Voor deze categorie van verbruikers kunnen da commissies vóór 1 October a.s. volstaan met le vering van 25 pCt. ven het rantsoen. Wat groep D. betreft, met de verstrekking aan deze groep zal in het algemeen beter tot na 1 October a.s. kunnen worden gewacht, om dat op dat tijdstip beter beoordeeld zal kunnen worden, welke hoeveelheid brandstof voor het stookseizoen waarschijnlijk ter beschikking jzal komen. i Mocht echter reeds aan deze groep geleverd zijn of mochten bijzondere omstandigheden da levering voor 1 October a.s- wenschelgk ma< ken, dan mag in geen geval meer dan 25 pCt van het rantspen verstrekt j J Geen goedkoop vleeseh Het „Hbld verneemt, dat de niéuwe functio naris van het Departement van Landbouw en Crisiszaken zich niet heeft kunnen vereenigea met de ontworpen regeling voor de distributie i i i i i i r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2