Staten-Generaal. Binnenland. tegenover het land een afdreiging beproeven en vindt dat het een geval is, waarin men op zijn stuk moet staan. ALLERLEI NIEUWS. Van Duitsche zijde meldt men De laatste luchtaanval op Parijs heeft groo- te schade aangerichtde huizen, waarop de j brandbommen vielen, zijn voor het grootste deel in asch gelegd. De geheele aanval was buitengewoon heftig. Verscheidene vliegeskaders vlogen met tus- 1 schenpoozen van enkele minuten door het spervuur. Zy wierpen hun bommen vrijwel over het geheele gebied van Parijs. Het Fran- sche afweervuur moet buitengewoon heftig zijn geweest. De .,Vossische Zeitung" verneemt uit Boedapest dat, volgens een bericht uit de „Deli Herlap", de vereeniging van Bosnië met Kroa- tië aanstaande is. John. W. Davis, advocaat-generaal in de Vereenigde Staten, is tot Amerikaansch gezant te Londen benoemd. EERSTE KAMER. j Vergadering van Woensdag 15 Sepl. De Voorzitter deelt mede, dat tot voor zitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren Cremer, 't Hooft, Bavinck, v. d. Does de Wille- bois en v. Houten; tot ondervoorzitters de hee ren Stork, v. Lanschot, Staal, Geertsema en Dojes. Tot Commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonrede de heeren v. Holthe tot Echten, Fransen, de Vos van Steen- wijk, Kappeyne van de Copello en Polak. Tot lid voor de Commissie voor de Verzoek schriften de heer v. Lamsweerde. Aan de orde is hierna de verkiezing van twee leden voor de huishoudelijke commissie. Gekozen worden de aftredende heeren Reekers en Kraus. Beide heeren verklaarden de benoeming te aanvaarden. Tot leden der gemengde Commissie voor de Stenografie werden herkozen de aftredende le den, de heeren Staal, van Lamsweerde en de Vos van Steenwijk. Ook deze drie heeren verklaarden de benoe ming te aanvaarden. Hierna bracht de voorzitter in herinnering dat door de Kan er op 26 Juni 1.1. besloten is, dat ook de leden der Eerste Kamer vragen kunnen stellen aan een minister, zonder daar toe vooraf verlof van de Kamer te vragen. Spr. heeft nu besloten, dit als volgt te regelen. Wanneer hem een vraag van een der leden bereikt, waartegen wat vorm en inhoud betreft geen bezwaar bestaat, zendt hij deze door naar den minister, maar brengt tevens de vraag vertrouwelijk ter kennis van de leden. De vraag met het antwoord worden door hem gepubliceerd in het aanhangsel der hande lingen. Mocht een termijn van dertig dagen verstre ken zijn, zonder dat een antwoord van den minister is ingekomen, wordt de vraag ook in de handelingen gepubliceerd. Mocht het in een of ander geval gewenscht zijn de vraag onmiddellijk te publiceeren, dan wordt deze tegelijkertijd, wanneer hij den leden er mede in kennis stelt, in de handelingen gepu bliceerd. Hiertoe werd zonder discussie en z. h. s. be sloten. De Commissie van redactie voor het Ant woord op de troonrede ging hierna in de afdee lingen voor het opstellen van het adres, waarna de vergadering werd verdaagd tot morgen 11 uur. oo Het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede luidt als volgt Mevrouw 1De Eerste Kamer waardeert hoogelijk het voorrecht, dat zij Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Ne derlanden, Hertog van Mecklenburg, werderom te midden van de Volksvertegenwoordiging heeft mogen zien, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. 2. Door de woorden van Uwe Majesteit werden wij bevestigd in onze overtuiging dat Zij medeleeft met Haar volk en zijne buiten gewone nooden medegevoelt. Ook wij zijn Gode dankbaar, dat voor ons land de vrede bewaard bleef. Met Uwe Majesteit koesteren wij het vertrou wen, dat ons volk bereidwillig de zware offers zal blijven brengen, die de nog steeds woedende wereldoorlog eischt. 3. Het verheugde ons te vernemen, dat niet tegenstaande gerezen moeilijkheden, ten ge volge waarvan de economische toestand van ons land een voortdurend ernstiger karakter aanneemt, onze betrekkingen met alle mogendhe den van vriendschappelijken aard bleven. 4. Wij ontvingen met onverdeelde instem ming van Uwe Majesteit de verzekering, dat Zij de verplichtingen, die op een neutralen Staat rusten, met onveranderde nauwgezetheid en vastberadenheid zal blijven nakomen en, ge steund als zij wordt door een eensgezind volk, onze onafhankelijkheid tegen iedere aanranding tot het uiterste zal verdedigen. 5. Met belangstelling en waardeering na men wij kennis van de mededeeling, dat gewich tige voorstellen van verschillende aard in het belang van ons land en onze koloniën aan de Staten-Generaal ter overweging zullen worden voorgelegd. Uwe Majesteit zal daarbij en bij het toene men der binnen- en buitenlandsche moeilijk heden steeds en in alle opzichten op onze on verzwakte toewijding en medewerking kunnen rekenen. 6. Van ganscher harte stemmen wij in met do bede, dat God het Nederlandschc volk in eendracht sterke, en door de zware tijden heen tot betere dagen voeren moge. Tweede Kamer. De gisteren door den voorzitter benoemde commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden, bestaande uit de de heeren Kolkman, voorzitter, Schaper, Mar- chant, Snoeck Henkemans en Beumer, heeft gister haar werkzaamheden aangevangen. Het is niet waarschijnlijk, dat de Tweede Kamer nog deze week weder tot hervatting harer werkzaamheden wordt bijeengeroepen. Thee in hotels. Het Bureau voor mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Herhaaldelijk komt het nog voor, dat in ho tels, café's, restaurants, lunchrooms, e.d. aan het publiek thee wordt geschonken. Dit is in strijd met het schenkverbod voor thee, dat voor de hierboven bedoelde bedrijven slechts van 15 Juni tot 15 Aug. 1.1. is opgeheven ge weest. Sindsdien is het weder verboden thee te schenken. Houders van hotels enz. stellen zich dus door het schenken van thee bloot aan eene vervolging wegens overtreding der distri- butiewet, maar loopen bovendien gevaar uit gesloten te worden van de distributie van koffie. Het handelsverkeer met Zwitserland. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld is de dooryoer van Zwitsersche waren van ver schillende soort door Duitschland naar de Scan dinavische rijken en Nederland na een onder breking van langeren duur ten gevolge van moeilijke onderhandelingen, m den loop van Augustus opnieuw geregeld. Met de toewijzing van doorvoervergunningen is van Duitsche zijde onmiddellijk na het afsluiten der verdragen begonnen. Het aantal aanvragen van den door voer was buitengewoon grootop één dag bij voorbeeld zijn er niet minder dan 800 aan vragen behandeld. De eerste plaats wordt zoo wel wat hoeveelheid als waarde betreft inge nomen door borduurwerk. Tot 31 Augustus is tot een bedrag van 1.064.136 francs aan zijdewaren doorgevoerd. De waarde van den geheelen doorvoer heeft in Augustus 1.684.908 francs beloopen, waarbij in aanmerking dient te worden genomen, dat er eigenlijk eerst de laatste week van Augus tus met den doorvoer kon worden begonnen. Sigaren-cxportours. Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, zou de Nederlandsche Uitvoer Maatschappij, waarschijnlijk nog deze week, aan de expor teurs van sigaren nieuwe voorwaarden voor den export voorstellen. Deze voorwaarden zullen dan wel van dien aard zijn, dat de exporteurs er genoegen mede nemen kunnen. Hierdoor zal dan het conflict, dat momenteel bestaat tüs- schen de N.U.M. en de exporteurs en waar door de geheele Nederlandsche sigarenindustie met ondergang wordt bedreigd, tot oplossing zijn gebracht. Intusschen zal het, óók wanneer het con flict heel spoedig is opgelost, nog wel een maand duren, alvorens de A.S.S.- of eenheids- sigaren voor het publiek beschikbaar zullen worden gesteld. Eerst moeten immers alle voor raden eenheidssigaren uit de opslagplaatsen van de fabrikanten naar Amsterdam worden gezon den daar worden ze dan aan een keuring on derworpen en eerst dan zal een aanvang kun nen worden gemaakt met de verzending naar de verschillende plaatsen. Wanneer in iedere plaats /van ons land voldoende voorraad is, zal de verkoop beginnen. Kruideniers. De Ned. Kruideniersbond heeft te Amster dam zijn 5de bondsvergadering gehouden, on der voorzitterschap van den heer P. Rijsdijk. Tot lid van het hoofdbestuur werden geko zen de heeren Joh. Verduyn, te Alphen aan den Rijn, en J. Beltman, te Deventer, en werd gekozen de heer J. Gabel Jr., te Rotterdam. In behandeling kwam een concept-adres be treffende de crisismaatregelen, voorgesteld door een commissie uit den centralen raad. Dit adres werd na eenige redactiewijzigingen goed gekeurd en zal met een uitgebreide toelichting aan de regeering worden gezonden. Er wordt o.m. in gevraagd alle levensmid- delensbons worden rijksbons en zoo noodig van een plaatsstempel voorzien de regeering schrijft voor, dat alle goederen netto voorge- wogen worden en afgeleverd en staat een in- wicht-percentage toe van 2 tot 3 percentde winstmarge wordt door de regeering op een grondslag van 20 percent van den verkoopprijs gebaseerd en alleen na gepleegd overleg met de organisaties gewijzigdelke gemeente be noemt voor de distributie uit iedere branche een persoon, die de gelegenheid krijgt, de vak belangen te besprekende regeering verplicht de gemeenten om wanneer extra-werk gewenscht wordt, daarvoor een vergoeding te geven van 2 cent op een vel van 100 bonsbij overtre ding door verkoopers zal naar gelang van het feit tijdelijke of geheele uitsluiting volgen, welke straf in overleg met de vertegenwoordi gers der betrokken organisaties wordt toege past bij overtreding wordt niet alleen de ver- kooper, doch ook de kooper in staat van be schuldiging gesteld. Aan het slot van de vergadering werd de volgende motie aangenomen De Ned. Kruideniersbond spreekt er zijn bit tere spijt over uit, dat herhaalde verzoeken aan de vorige regeering om den onhoudbaren toestand van de kruideniers verbeterd te krij gen, niet mochten batendat de winstmarge bij een verhooging van den levensstandaard en bij een geringe hoeveelheid te distribueeren goederen niet is verhoogd, en mitsdien de re geering mede oorzaak wordt, dat uitwassen onder kruideniers meer en meer voortwoekeren. De „Nieuw-Amsterdam." Na een voorspoedige reis is de „Nieuw-Am- sterdam" gistermiddag te Rotteram aangeko men. Omstreeks 10 min. voor drieën kwam het stoomschip in het gezicht van hen, die het aan de Wilhelminakade opwachtten. Een half uur later lag de boot voor den wal. Onder de passagiers der eerste klasse bevond zich dr. H. J. Lovink, oud-directeur-generaal van den landbouw. Verder vier kapiteins van opgevorderde schepen of van schepen, die in de vaart zijn, doch waarvan de officieren zijn afgelost. Deze kapiteins zijn de heeren R. J. Brouwer, van het opgevorderde stoomschip „Sumatra", van de Maatschappij Nederland J. F. Kunst, .van het opgevorderde stoomschip „Madioen", van den Rotterdamschen Lloyd H. G. J. Uilkens, van het stoomschip „Rem brandt", van de Maatschappij Nederland en T. J. Terwiel, van het. stoomschip „Bintang", van dezelfde maatschappij. Ook zijn er eenige stuurlieden en machinisten ter koopvaardij meegekomen. Naar kapitein Kunst wist mede te deelen, zijn er thans in Amerika geen „gestrande" Nederlanders meer. Gezagvoerder van de „Nieuw-Amsterdam" was op deze reis kapitein P. van den Heuvel. Behalve die van dr. Lovink en de bovenge noemde kapiteins, vermeldt de passagierslijst 122 eerste klasse-, 72 tweede klasse- en 43 derde klasse-passagiers. Graan voor de landbouwers. Naar de „Telegr." verneemt, heeft de heer Van Rappard zich met de volgende vragen tot den minister van landbouw gewend I. Is de minister voornemens van den oogst 1919 den landbouwers broodgraan te laten voor hun gezin en hunne arbeiders Zoo ja, verdient het dan geen aanbeveling, met het oog op den uitzaai, zulks zoo spoedig mogelijk bekend te maken II. Van den oogst 1918 is aan de boeren een gedeelte van hun eigen verbouwd graan gelaten voor voedsel voor hun vee. De bepaling is echter gemaakt, dat wel gerst en boonen, doch geen haver aan de varkens mag gevoerd worden. Hoe denkt de minister zich, dat de boeren, die noch gerst, noch boonen hebben verbouwd, hun varkensfokkerij en mesterij in stand moeten houden Dc duur van de vetkaar!. Het „Hbld^ deelde gisteren mede, dat ipoe- dig de vetkaartperiode van tien op veertien dagen zou worden gesteld. Van alleszins bevoegde zijde is na onderzoek aan „Het Volk" gebleken, dat ten aanzien hier van nog niets definitief is vastgesteld, maar dat het zeer waarschijnlijk is, dat de periode op 12 dagen zal worden gesteld. Koffie. Dc minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald 1. De leveranciers van koffie aan detaillis ten zullen in het tijdvak van 27 dezer tot en met 24 October aan detaillisten mogen afle veren en wel op een hun door den detaillist over te leggen Bon no. 36 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie; Bon no. 37 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie; geldende deze hoeveelheden als voorziening in de behoefte van den detaillist voor de geheele maand October. 2. Leveranciers van koffie aSn detaillisten zullen vóór den aangegeven datum van 27 de zer geen koffie, bestemd voor die detaillisten, mogen afleveren uit het pand, waar die koffie werd gebrand. 3. Gedurende het tijdvak aanvangende op 1 October en eindigende op 15 October, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden af geleverd op Bon no. 38 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. 4. Gedurende het tijdvak aanvangende op 16 October en eindigende op 31 October zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden af geleverd op Bon no. 39 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. 5. Bons nos. 38 en 39 door detaillisten van verbruikers in ontvangst genomen, mogen door den betreffenden detaillist desgewenscht dade lijk aan zijn leverancier worden afgegeven nader zal worden bekend gemaakt, welke hoe veelheden de leverancier op deze bons zal mogen afleveren aan den detaillist na 26 October. De distributieregeling. Gisternamiddag is in de vergaderzaal van he^ departement van binnenlandsche zaken de ver" gadering begonnen van de ministers van bin nenlandsche zaken en van landbouw met de commissarissen der Koningin betreffende de distributieregeling. De commissarrissen werden in het gebouw ontvangen door den secretaris-generaal, mr. «L B. Kan. Het eonvool naar Indië. Bij het departement van marine is bericht ontvangen, dat het convooi naar Nederlandsch Indië zich den 13en dezer op 3° Z.B. en 56 O.L., dat is dus ongeveer ten noorden van de Seychellen-eilanden-groep. Alles was wel aan boord. De Milliocnannota. Blijkens de Dindagmiddag door den Minis ter van Financiën ter begeleiding van het ont- werp-Staatsbegrooting overgelegde nota be treffende den toeitand van 's lands financiën, worden voor den dienst 1919 de uitgaven in totaal geraamd op 438.211.778.401/,, waarvan buitengewoon f78.999.175.De middele» zijn geraamd op f 307.533.247.70 waarvan bui tengewone ontvangsten f9.315.510.14. Het tekort op den gewonen dienst kan teruggebracht worden op f 23.525.598.80Vu' De Minister is voornemens zoo spoedig mo gelijk de noodige wetsontwerpen in te dienen tot dekking van dit tekort, waarbij hij tevens zal uiteenzetten hoe zijns inziens de middele* zijn te vinden ter bestrijding van de verdere uitgaven, welke in de naaste toekomst het budget zullen bezwaren en niet in de ont- werp-begrooting van 1919 zijn opgenomen. De Minister merkt op, dat de beschikbare tijd uit den aard der zaak niet toeliet de ont- werp-begrootingen, zooals die door het afge treden Kabinet waren samengesteld, aan ee*e herziening te onderwerpen. De zooeven be doelde ontwerp-begrootingen zijn dan ook na genoeg ongewijzigd ingediend, zoodat de Re geering zich moet voorbehouden- de door haar noodig geachte veranderingen bij nota's van wijzigingen aan te brengen. Blijkens de begrooting van buitenlandsche zaken zullen kanseliers worden aangesteld aan de-^ gezantschappen te Washington, Peking, Rome (Quirinaal). Op de marinebegrooting worden onder meer gelden aangevraagd voor verdere inrichting van den marineluchtvaartdienst voor aanschaffing van mitrailleurs ten bedrage van f 700.000 en voor aanschaffing van vliegtuigmaterieel voor den marineluchtvaartdienst in Oost-Indië ten bedrage van f 750.000, waarvan de helft uit de Indische begrooting wordt vergoed. Blijkens de oorlogsbegrooting is in beginsel besloten tot scheiding van intendance en mili taire administratie. Op de landbouwbegrooting wordt voorge steld in den loop van het volgend jaar een voorlichtingsdienst in het leven te roepen ten behoeve van vezelhandel en vezelnijverheid. De geinterneerde Duitsehers in Nederland. Uit München wordt aan de „Töglische Rund schau" geseind, dat majoor Schlagintweit, die belast is met de zorg voor de uit het buitenland gevluchte Duitsehers in Beieren, na zijn terug keer uit Nederland, waar hij gedurende een paar weken de geinterneerden bezocht, te München een voordracht heeft gehouden, om de waarheid mede te deelen over het verblijf van deze ge- interneerden, teneinde de opzienbarende leu gens tegen te spreken, die daaromtrent worden verspreid. Hij bezocht in Nederland bijna alle geinterneerde krijgsgevangenen en burgers. De totale indruk, zoowel in de kampen als in de verschillende woningen was deze, dat alle gein terneerden weer op hun verhaal zijn gekomen, zoodat van een normalen gezondheidstoestand kan worden gesproken. Vele geinterneerden hebben bezoek ontvangen van hun naaste familie leden, dank zij de tegemoetkomende houding van de Nederlandsche autoriteiten. De ver zorging is goed. Zij krijgen vooral veel melk. Wel is er gebrek aan vleesch, maar er wordt des te meer goed toebereide groente gegeven. De geinterneerden genieten groote vrijheid van beweging, mogen zelfs betrekkingen aannemen in Nederlandsche zaken. De voornaamste kam pen te Wolfheze en Hattem liggen in een prach tige omgeving in de buurt van groote bosschen en mooie steden, waarin de gevangenen zich vrij kunnen bewegen. De regeering dringt erop aan, dat de geinterneerden, die naar het vaderland zullen terugkeeren, zoo kort mogelijk in Nederland blijven. Voor velen, die hun familie hebben laten overkomen en met vrou*' en kinderen in Nederland wilden blijven, 's dit onaangenaam, maar de Nederlandsche re geering heeft ook in dit opzicht verklaard, een tegemoetkomende houding te zullen aannemen. Uitwisseling van krijgsgevangenen. De hospitaalschepen „Sindoro" en „Zeeland" zijn gisterenavond van een voorspoedige rei» uit Boston, in Engeland, te Rotterdam aange komen. Aan de Lloydkade werden ze opgewacht door de heeren W. Ruys en De Meester, direc teuren van den Rotterdamschen Lloyd en de Maatschappij Zeeland. Aan boord van de „Sindoro" waren de offi cieren van gezondheid E. Goetsch, luitenant» H. Hoyer, J. Mersberg en R. Stammerjohann, die alle drie op krukken^gaan, en reserve-luite nant E. Mertens, die in ons land geinterneerd wordt. Voorts waren aan boord 3 mannen e0 171 vrouwen en kinderen, allen Duitsehers, di° In kampen geinterneerd zijn geweest en nu naar Duitschland gaan. De „Zeeland" bracht mee 37 Duitsche onder officieren en minderen, onder wie 13 zwaar ge" wonden, 38 hospitaalsoldaten, 27 Duitsche bur gers, onder wie twee krankzinnigen, en Oostenrijkers. Allen bleven aan boord van de schepen. 1 l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2