Abonneer! U Stads- en Gewestelijk Nieuws Crisismaatregelen. ingezonden Mededeeliiigen. 1 R0 U PPE vam der V00RT&Z" Ingezonden. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Scfoeepvnart. Siand. Handelsberichten. Verkrijgbaai in de week van 19 Sept.25 Sept. Op bon 212 lx/2 ons kaas naar keuze. Op bon 236 1 reep chocolade 12J/a cent verpakt, 12 cent onverpakt. Op bon 238 x/a pond suiker 28 ct. per pond, Op bon 240 x/, ons gort, 13 cent per pond, vanaf Zaterdag. Op bon 242 x/2 ons aardappelmeel 26 cent per pond of x/2 ons sago 30 cerit per pond. Daar de partij kaas 20% de vorige week niet is aangekomen, blijft bon 212 ook deze week geldig. Wegens ongeregelden aanvoer kan op heden nog geen nieuwe bon voor kaas worden be paald. Zoodra voldoende kaas is aangevoerd, zal de Nieuwe bon in de Couranten worden bekend gemaakt. Aardappelen. Op bon 224 x/a k.g. Aardappelen op Donderdag 226 Va Vrijdag. 228 1 Zaterdag. 230 Va Maandag. 232 Va Dinsdag. 234 1 Woensdag. Veen- of zandaardappelen 5Va cent, kleiaard- appelen 9Va cent per kilo, poters 7 cent p. kilo. Suikerkaart. Op bon 5 isverkrijgbaar Va pond suiker. Kindermeel. Bon 28 kindermeel is deze Week geldig. Verkrijgbaar x/a pond kindermeel k 21 cent per Va pond, of x/a pond maizena 55 cent per x/j pond. Nieuwe aanvragen voor Kindermeelbons en Suikerkaarten kunnen worden gedaan Dinsdag 24 September, 's namiddags van 23x/a uur aan het Broodbureau. Visch. Op bon 198 verkrijgbaar x/a pond visch. Koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 September en eindigende op 30 September, zal dom- detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 37 eener thee- en koffie- kaart x/a ons koffie. Kolen. In September zijn geldig bons nos. 1, 2, 3, 4 en 5 van de rose bonboekjes. Gas. In de maand Sept. zal 's avonds de gasdruk op de volgende uren aanvangen 1823 September 7.30 nam. 2430 7.15 Het gasrantsoen bedraagt voor September 45 M3. Broodkaart. De broodkaart van het 68e tijdvak ioopt van 2026 September. Boter melange margarinekaart, 13e week geldig van 13 Sept.22 Sept., Ie Week van het 2e tijdvak geldig van 23 Sept. tot 2 Oct. if, *-*— Volksbadhuis. In de week van 814 Sept. 1918 werden genomen 418 baden. lste Klas Kuipbaden 14Regenbaden 32. 2de Klas Kuipbaden 6Regenbaden 330 Kinderbaden 36. Op bon 35 van het nieuwe boekje suiker 250 gram. Boterbon no. 13 blijft geldig van 13 Sept. tot 22 Sept. Toen de 51-jarige W. Oosterveer Klein Groenendaal 233 hedennacht aan het peuren was op de rivier de Nieuwe Maas, had hij het ongeluk in zijn boot te vallen, waardoor een slagader van zijn rechterbeen geopend Werd. Uitgeput van bloedverlies is de man Vervoerd naar de politiepost op de Koemarkt, Waar hem door dr. Elzevier Dom het eerste Verband werd gelegd. Per rijwiel-brancard is bij naar zijn woning vervoerd. Door de politie is een jongen in bewaring gesteld, die ten nadeele van de fa. He Goede en de Mol een eind geisoleerd koper draad, ter lengte van 80 M., had ontvreemd. Hij had dit aan een kameraadje gegeven, die evenals hij te Rotterdam woonde, om het draad fe gelde te maken. De jongen deed dit ook, doch was zoo vrij de opbrengst, ongeveer 20 öret een paar andere kornuiten te verteren. Van een land aan den Vlaardin- gerdijk zijn vier witte kooien ontvreemd. Gisterenheeftzichbij depolitie aangemeld een Duitsch deserteur, die voor eeni- 8e dagen van het Westelijk front gedeserteerd tyas. De man, die aan het gelaat gewond was, beweerde dit te hebben opgeloopen bij het springen van een granaat. Hij is naar het quarantaine-station te Venlo overgebracht. De heer A. N. Kruikemeijer, leeraar aan de Ambachtsschool en aan de Burger Avond- 8chool alhier, is benoemd tot directeur van de °P te richten Ambachtsschool te Meppel. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag Sept. 4.25 v.m., 4.55 n.m. UIT KETHEL EN SPALAND. Verkrijgbaarstelling Regeeringsartikelen. De Burgemeester van Kethel en Spaland ^aakt bekend, dat in den loop van den vol gende week van 15 September tot 21 Septem ber 1918 verkrijgbaar zullen zijn °P bon 32 van het nieuwe boekje 4 K.G. aardappelen. °P bon 20 der kaart voor gort 50 gram. °P bon 33 van het nieuwe boekje 150 grana kaas. Hp bon 34 van het nieuwe boekje harde zeep b27s gram. UIT ROTTERDAM. Het aantal wagens met brood en andere levensmiddelen, welke eergisteravond en gister geplunderd zijn, bedraagt wel een 20-tal. De beambte bij het distributiebedrijf M. L. van der L., belast met de afgifte van bons voor kaarsen, is aangehouden. Hij gaf bons, voor 60 tot 100 pakken te gelijk, af aan men- schen, die op kaarsen geen aanspraak hebben en de door zijn tusschenkomst ontvangen kaarsen in den kettinghandel braehten. Tevens is aangehouden de kelner van een bioskoop op de Hoogstraat, die de aldus verkregen kaarsen boven den maximumprijs verkocht. UIT HOEK VAN HOLLAND. De aan den Hoek van Holland ingekomen logger VL 130 rapporteerde, dat door een stortzee een lid der bemanning overboord is ge slagen en verdronken. voor GRONOrSTAMD-tN REGE.NWAHRLBOIHG VRAAGT GEÏLLUSTREERDE CATALOGUS Mijnheer de Redacteur. Vergun mij door middel van Uw blad eenige vragen te richten tot de Directie der Gasfab- briek alhier. 1. Is het billijk en rechtvaardig het Gas rantsoen voor elk gezin onzer stad even hoog te stellen 2. Geeft het voor de rantsoeneering geen verschil of dat gezin uit 1 2 of 10 12 per sonen bestaat 3. Is het hetzelfde of men te beschikken heeft over een fornuis en kookgas of dat men alleen op kookgas is aangewezen 4. Is het een feit dat degene die thans uit sluitend kookgas bezit ook de middelen heeft zich een duur fornuis aan te schaffen Onver minderd dan nog de open vraag hoe kom ik aan brandstof, of moet men dan maar bij het dure fornuis zich ook het dure brandhout kun nen aankoopen 5. Zou het niet billijker zijn dat het gas-" rantsoen werd verstrekt per hoofd en per ge zin, waarbij rekening werd gehouden met de bestaande kookgelegenheid enz. en met het oog op de verlichting met de inrichting der woning als anderszins 6. Zoudt U mijn vrouw het kunstje willen leeren, om bij het zuinigst gasgebruik en be hulp van een hooikist voor een gezin van 10 12 personen te koken eenige meters af te zon deren voor verlichting en dan het gestelde rant soen niet te overschrijden, dan zult U zeker haar en menige zuinige huismoeder een onschat- baren dienst bewijzen, en ten zeerste aan U verplichten. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend, Een Uwer lezers die alles in het werk heeft gesteld om met 45 M3. gas toe te komen, doch dit eenvoudig niet kan. Schiedam, 19 September 1918, den technischen ambtenaar, den heer J. G. Pannekoek. Gedurende geruim en tijd hebben deze heeren een onderzoek ingesteld naar den toestand van brug en weg. De heer Schroeder van der Kolk heeft per soonlijk met den beer Pannekoek de breuken aan de brug onderzocht, terwijl een zware tenderlocomotief telkens de brug op en af reed, zoodat men precies kon nagaan waar zich onder het overrijden afwijkingen en tril lingen voordeden, en hoe ver deze zich uit strekten. Ook den dijk heeft men gecontroleerd met behulp van dezelfde machine. Bovendien rij den voortdurend de zware zandtreinen op den dijk af en aan. Dc leden van de Staatscommissie hebben bovendien nog persoonlijk een onderzoek inge steld naar den aard van den spoordijk, en aartoe verschillende gravingen en boringen laten verrichten. Het opruiming3werk wordt met grooten spoed voortgezet onder leiding van den inge nieur, den heer Roovers. Een drijvende bok is aangekomen om de naar het kanaal gesjorde wagons op schuiten te laden. Voor het lichten van locomotief en tender zal een vaste bok worden opgesteld. gDit kan echter eerst geschieden wanneer de geheele dijk is hersteld, omdat de brug aan die zijde waar de locomotief ligt is gebroken en dus den zwaren last niet kan dragen, zoo dat locomotief en tender naar den kant van Weesp zullen moeten worden weggevoerd. Op de plaats waar men verwachtte, dat nog lijken gevonden zouden worden, heeft men gelukkig niets meer gevonden. Een der medewerkers van de „Tel." heeft de collectie voorwerpen bezichtigd, welke op het terrein van de ramp zijn gevonden, bijeen gebracht in de derde klas wachtkamer van het Centraalstation te Amsterdam. Inderdaad een collectie van de meest heterogene bestand- deelen. Men vindt er tientallen heeren-en dameshoe den, de meeste beschadigd verder een groot aantal schoenen, sommige geheel in stukken een tafel vol met parapluies, parasols en wandel stokken, tal van koffers, tasschen en aetentas- schen, waarvan men den inhoud nauwkeurig heeft geinventariseerd. Ook aan wonderen ontbreekt het niet. In een der tasschen, die blijkens den aan den buitenkant zittenden modder, uit een der wa gons is geslingerd, vond men een 20-tal geheel onbeschadigde eieren. Verder zagen we een collectie jassen, waar van de meeste zeer beschadigd en met bloed doordrenkt. Op een afzonderlijke tafel liggen verschillende kostbaarheden. Helaas vertegen woordigen al die taschjes, waaronder van zilver en goud, lang niet de volledige collectie van alle kostbaarheden, welke bij de ramp verloren gingen. Het is tenminste duidelijk gebleken, dat er tal van kostbaarheden gestolen zijn. We hoorden zelfs, dat men lijken van kostbaar heden heeft beroofd. Als droeve curiositeit ontdekten we nog een kunstgebit en enkele losse tanden te midden van een collectie boorden, dassen en man chetten Alles is gehavend, verscheurd, verbogen en vervuild en getuigt van het ontzettend drama dat zich in enkele seconden heeft afgespeeld. W atervliegtuigo m ge slagen. Gis termorgen is het Nederlandsche watervliegtuig H 1 bij een daling in het Marsdiep over den kop geslagen. De inzittenden, scrgeant-con- stabel Van de Witte en fotograaf-opnemer Kreuger bekwamen lichte verwondingen. I n b r a a k. Te Pijnacker is gisternacht in gebroken in de groentenzouterij der firma B. en P. Ontvreemd werden twee electromotoren, vier drijfriemen en verschillende andere voor werpen. Het bedrijf staat daardoor stil. Te Harreveld gem. Lichtenvoorde is gis teren ingebroken ten huize van den rector van het klooster aldaar, terwijl deze in dc kerk was, Na alles te hebben doorziocht hebben de in brekers zijn zilveren lepels en vorken meege nomen. Revolver afgegaan. Gisterochtend heeft in een huis in de Roelof Hartstraat te Amsterdam een meisje een poging tot zelf moord gedaan, waarbij zij ernstig is gewond. De browning-revolver, waarmede de aanslag gepleegd is, is door de politie in beslag geno men en naar het bureau Overtoom gebracht. Bij het ontladen van de browning door een agent, ging deze plotseling af, en een kogel trof een brigadier in den buik. Er moet nog een patroon in den loop gezeten hebben. De brigadier is naar het Wilhelmina-Gast- huis vervoerd. Relletjes te Amsterdam. In de Spaarndammer- en Van Hogendorpbuurt was het gistermorgen nog niet rustig. Het publiek is een 8-tal winkels, waar boter verkocht wordt,1 binnengedrongen en eischte afgifte van boter zonder bons. De boter werd betaald. In de Vierwindenstraat werd verder een brood- kar geplunderd. Omstreeks halfeen was het in dit stadsgedeelte weer rustig. Op Kattenburg hadden gistermorgen geen incidenten van beteekenis plaats. Alleen werd in de Wittenburgerstraat een broodkar geplun-t derd. De bakkersknecht had geen politie-as- sistentie gevraagd. Toen de politie toesnelde, waren de plunderaars reeds verdwenen. Naar wij vernemen, worden aan de militai ren in verband met den heerschenden toestand, geen periodieke verloven meer verleend. De troepen blijven in de kazernes geconsig neerd. Het Spoorwegongeluk bij Weesp. Nadat gisterenmiddag de Raad van Toezicht op de Spoorwegen een onderzoek naar de brug en den weg over den dijk heeft ingesteld, is gisteren toestemming verleend om heden den dienst AmsterdamWeesp over één spoor we derom te hervatten. Gisteren is, naar het „Hbl." meldt, aan het terrein van het ongeval een bezoek gebracht door' de Staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 14 September, bestaande uit de heeren dr. G. Lely, A. H. W. van der Vegt, H. P. Maas Geesteranus, Van den Thoorn en Frangois en door de leden van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, de heeren J. Schroeder van der Kolk en L. M. Barnet Lyon, mei D i e f &>t a 1 1 e n. Langs de tramlijn tus- schen Hoorn en Schellinkhout is wederom een groote hoeveelheid koperdraad gestolen. De telefonische verbinding is verbroken. Bij D. v. G., aan den Ringdijk te Oude- Wetering, zijn groote voorraden cacao, kaas, boter, koffie, thee, enz., ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 16000 in beslag genomen. Beslag gelegd. De politie te Gelder- malsen heeft beslag gelegd op ruim 8000 eieren, welke per schip naar elders zouden worden vervoerd. Mede werd een heoveelheid aard appelen in beslag genomen. Te Voorschoten is gisternacht langs de spoor lijn 1000 M. telegraafdraad gestolen en onder Wassenaar langs den Groot-Hazebroekschen weg 2000 M. Langs de spoorbaan der H. S. M. tus- schen den Kleiweg en het Haantje onder de gemeente Rijswijk is gister-nacht ongeveer 1800 meter rijkstelefoondraad gestolen. Mede is ongeveer 1200 meter telefoondraad gestolen langs den Rotterdamscheweg nabij Delft. Ongelukken. Te Noordwijk is Dinsdag de weduwe P. V. in den kelder van haar woning gevallen en kort daarna overleden. De griep in Spanje. De „Daily Tele graph" vernam d.d. Dinsdag uit MadridDe minister van binnenlandsche zaken deelt mee, dat de Spaansche griep in vele dëelen des lands opnieuw haar intree heeft gedaan, maar ze nu een ernstiger karakter draagt dan den vorigen keer en er reeds verscheiden sterfge vallen voorgekomen zijn. De regeering en de gezondheidsdienst maken bekend, dat het on gewoon droge weer de epidemie begunstigt. In ettelijke districten zijn de scholen en andere openbare instellingen gesloten. Onweer. Gisternacht is de bliksem gesla gen in den ringoven van den heer Glabbeek te Ochten. De schade door den brand aangericht wordt begroot op 25.000. op de BERLIJN, 18 Sept. In een interview ver klaarde de president van den Rijksdag, Feh- renbach, dat de hoop op een wapenstilstand vóór de intrede van den winter niet uitgeslo ten is. KEULEN. 19 Sept. Naar uit Ghiasso aan da Koln. Volksz. bericht wordt, heeft Z. H. de Paus een lange bespreking gehad met den Staatssecretaris Z. Em. Kardinaal Gaspari over de OostenrijkschHongaarsche vredesnota. Naar uit Vaticaansche kringen wordt ver nomen, zal de H. Stoel de rol van bemiddelaar op zich nemen zonder zich evenwel in de ba sprekingen te mengen. PARIJS, 19 Sept. officieel. Maccdonisch front. Het offensief der geallieerden werd den 17en Sept. niettegenstaande den wanhopigen tegen stand van den vijand en de haastig aangevoerde versterkingen inet succes voortgezet. Alle voor gestelde doelen werd^p bereikt. De aanvallen hadden plaats op een front van 35 K.M., en bereikte een.,diepte van 15 K.M. In samenwerking met Fransche en Griek- sche afdeelingen namen de Serviërs na hevig gevecht de dorpen Zovik, Stavina en de#hoogte Polsjitsja en Besjicate. Het dorp Gradesjnitza werd ondanks de krach tige verdediging genomen. In het centrum, op den bergkant van Koza, maakte de geallieerden naar het westen toe vorderingen en kregen voet op de hoogte van Huchkowksmenk. Wij veroverden meer den 50 kanonnen w.o. 20 zware, en een groote buit. Hét aantal ge vangenen neemt voortdurend toe. De vliegers der geallieerden werkten krach tig mee tot het succes. SCHIEDAM, 19 Sept. Aangekomen het Zweedsch s.s. Scotia", ledig van Rotterdam, om in de Wilhelminahaven gerepareerd te worden. SCHIEDAM, 18 Sept. Vertrokken de En- gelsche sleepbooten „Sundrie", „Hullman", „Premier" en „Kingsman", ieder met een lich ter op sleeptouw, naar Londen. Geboren: 17 Sept. Redempta Johanna Clasina, d. v. J. A. Roeling en H. Overgaag, 's-Gravenlandsche polder. - 18 Teunis, z. v. A. Kalkhoven en N. G. Vissers, Helenastraat. Gehuwd: 18 Sept. W. Tettelaar 25 j. en A. H. van den Hoek 25 j. H. F. van Pelt 36 j. en M. H. van Wieringen 33 j. DELFT, 19 Sept. Veemarkt. Aanvoer: 210 runderen, 15 paarden, 3 vette kalveren, 28 magere kalveren, 373 schapen ai lammeren, 142 varkens, 258 biggen, 3 geiten of bokken, veulens. Kalfkoeien le kw. f 350—700, 2e kw. f 250— 350, vaarkoeUn le kw. f 300500, 2e kw. f 180 300, magere varkens f 30130, biggen f 10— 30, paarden f200700, weischapen f 40—50. Botermarkt. Aanvoer 2 achate 1 zestiende, wegende te ramen 40 K.G. Boter regeeringsprijs. i i ;,EASPHALT££RDE6EGQT£H 'JZERER BUIZEN '5 - GRAVENHA6E. (Buiten verantwoordelijk hei i der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden zo uitt geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3