Binnenland. To Newport hooft, het stakingscomitó besloten vandaag het werk te hervatten. Men verwacht, dat vandaag' weer alles portnaal zal zijn. De soldaten, die gisteren te Newport aankwa men .Dim1 werk te doen op de spoorwegen in Zuid-Wales zijn door groote volksmenigten toe gejuicht. Het hoofdkwartier van de stakers te) Reading is gisteren dioior enn booze menigte onder wie Vele soldaten, half gebroken. DUITSCHLAND. De Engelsche pers beschouwt de redevoe ring van von Hertling als de redevoering van een vallenden minister en een stervend stelsel. De „Daily Telegraph" zegt, dat het voor Hertling, omdat zijn positie bijzonder onzeker is, het beste was de oude onjuistheden te mom pelen en de verouderde argumenten te herha len, die sedert lang muf zijn geworden. De mythe van Duitsclilands onschuld is werkelijk te afgezaagd om ter overweging aan eerlijke mensciien aan te bieden. liet blad beschouwt verder liertling's bewering, dat wij geen recht hebben Gibraltar, Malta, Suez te bezetten, als onbeschaamd en kritiseert op dezelfde wijze zijn inzichten omtrent hetgeen er waarschijn lijk na den oorlog zal gebeuren. Het bezwaar tegen het geheele Duitsche program is, dat wij Duitschland niet kunnen vertrouwen. Wanneer Duitschland onze billijke achterdocht niet kan wegnemen, wanneer het zich niet geneigd toont de vredesvoorstellen van zijn eigen socialistische partij te aanvaarden, wanneer het geen ver goeding aan België en Frankrijk wil waarbor gen en de schaamtelooze onrechtvaardigheid erkennen van het verdrag van Brest Litofsk, dan kan er geen stap gedaan worden in de richting van den Europeeschen vrede, dien de bondgenooten verlangen. De „Morningpost" meent, dat Hertling de waarheid te kert doet wanneer hij zegt, dat er onder de vijandelijke bevolking haat tegen Duitschland bestaat. Deze haat beperkt zich niet tot de vijanden van Duitschland de meeste onzijdigen koesteren dien en hij is onder Duitsclilands bondgenooten nauwelijks minder. De „Daily News" De redevoering, maar vooral de wijze, waarop zij in Duitschland ont vangen is, laten weinig twijfel bestaan omtrent het feit, dat het Pruisische militaire despo tisme aan het vallen is. Het vecht naar twee fronten, naar binnen en naar buiten en aan beide staat het voor een ramp. De „Times" zegtDe redevoeringen in den hoofdcommissie van den Rijksdag kunnen slechts bij de volken der bondgenooten de overtuiging versterken, dat Duitschland zelfs nog niet begonnen is aan die bekeering,welke slechts sainensprekingen met Duitschland vruchtbaar kunnen maken. De „Daily Chronicle" Wij behoeven niet te veel aandacht te schenken aan de verwarde massa elkaar tegensprekende frazen.Het Duitsch land, dat denkt, dat het niets op zijn gewe ten heeft ten opzichte van de kleine naties, is niet het Duitschland, dat de toekomstige bond van naties zal toelaten als een vertrouwd lid van de instelling. De staatsman, die tevre den is over Duitschland's houding in verband met arbitrage in het verleden waarin de Verecnigde Staten vele belangrijke geschillen door scheidsrechterlijke uitspraak lieten beslis sen, Engeland bijna honderd en Duitschland geen enkel is niet juist de goede borg voor de gewenschte bekeering van Potsdam tot het* denkbeeld der scheidsrechtelijke uitspraak in de toekomst. Maar de inzichten van von Hert- ing zijn nauwelijks die van den toekomstigen leider van zijn land. Wat de verklaring van de meerderheid der socialistische partij betreft, ten opzichte van de internationale onderwerpen zouden hun zin- nen in veel gevallen kunnen betêekenen wat vvij noodig hebben, maar zij kunnen ook min der bevredigend uitgelegd worden. Ten opzichte van Elzas Lotharingen verwerpen zij den eisch Vaa de bondgenooten geheel en vrggen om zelfbestuur. Dat zelfs de socialisten niet besef fen hoe onvoldoende dit, na de gebeurtenissen van de laatste 4'/a jaar> aan alle verbonden landen moet toeschijnen bewijst, de opvatting in Duitschland, zelfs onder die partijen van de linkerzijde, welke er aanspraak op maken, dat zij de taal der demokratie verstaan, nog eenigsi zins moet veranderen. RUSLAND. Volgens „National Ti deride". schat een uit Rus land gevlucht Amerikaansch journalist het aan tal der dood ge brachten reeds op 10.000. Vijf- en-negentig procent der vplking is tegen dje huidige machthebbers (gekant, maar zij hebben geen wa penen en zijn niet georganiseerd, zoodat zjj in het b'..•eJ.bewind van de kleine rcgeeringscliquc berusten moeten. j j 1 I FINLAND. Vorens een telegram uit Helsingfors aldus ver- h-.-e :.i de Lok al Anz'aiger," hebben dc leden van de uit Duitschland teruggekeerde daaidirie die aan prins Friedrich Karl ran Hessen den ft'nschen koningstroon hebben aangeboden, mede gemeeld, dat de koning middellijk na de konings keuze zich naar Helsingfors <ziou begeven. Fin sche 'geleerden zullen in dien tussohentijd den 1 koning inwijden in de Finsche staatsverhoudin- 1 gen. 1 |j In een officieele Finsche mededeeling wordt g©- zegd dat met het ppg op de anarchie die te Pétro- grad heerscht en de hulpeloos© positie, waarin breedc lagen der' bevolking zich bevinden, de Finsche regeering uit zuiver humane gronden ge meend heeft, aan Russische, Engelsche, Fransohe, Arnerikaansche en Raliaansche vluchtelingen het recht te moeten toestaan naar Finland te komen. j Wegens den in Finland hcerschenden levensmid- j delonnoad heeft de regeering aan de diplomatio- j ke Ver tegen woo rdigier's der' drie Scandinavische rijken te Helsingfors het verzoek gericht, dat de dioor hen vertegenwoordigde landen een deel drir vluchtelingen mogen opnemen. ALLERLEI NIEUWS. De „Rhein. Westf. Ztg." geeft een lijstje van de eerste inschrijvingen op de negtende Duitsche oorlogsleening Van meer' dan 1 millioen Mark. De hoogste inschrijvingen zijn tot nog tOe: Rijks- verbond der Duitsche landhouwcrfóperaties330 millioen Mark. Duitsche Raiffeisenbank100 mil- lioen Mark. Landesbank 'der Rheinprovinz80 mil lioen Mark. Fried. Krupp, Essen: 60 mil- 1 lioen Mark. Baijerische Zentraldarlehnskasse: 30 1 millioen Mark. 1 I De 24 inschrijvingen, die het blad noemt, be- Loopen tezamen reeds 684 milMröen Mark De strafkamer te Esseti heeft 54 dienstplich tigen uit het district Essen en Recklinghausen, die de Nederiandsehe grens waren overgegaan om zich aan hun dienstplicht te opttfekken, veroor deeld ieder tot negen maanden gevangenisstraf. Uit Oost-Iiulie. Men seint uit Bjatavia: De Sum. Bost Verneemt van technische zijde, dat de vliegongelukken van (Onderluitenant Mos selman en kapitein Engelbert van Bevervoorde, veroorzaakt zijn door de weinige stabiliteit deaj machines, waarvan de motoren te veel naar voren zijn geplaatst. Defensie- Commissie Het Bestuur van den Aigemeenen Rond van j R. K. Kiesvereenigingen in Nedertaind heeft ecnè Commissie inigesteld, teneinde, vooral in het licht der jontwapeningsgedachte, het vraagstuk der ver- dedigin'g van Nederland en zijne koloniën zoowel uit een principieel als' uit een practisch jopg- punt in zijn vollen (omva;ng te onderzoeken en de resultaten van dat onderzoek in een aan het Bondsbestuur uit te brengen rapport neder te leg gen en heeft in die (tommissie benoemd: tot lid en Voorzitter: Mr. Dr. G. Baron van Hugenpoth tot Aerdt, Lid van den Raad van State, te 's-Hage j Tot leden: F. J. H. Evers, Hoofdaalmoezenier bij het leger te velde, lid van den Raad van Defensie te 's-Hage; P. J. van Munnekrede, Ka pitein van den Generalen Staf, leeraar aan de Ilougere Krijgschool te 'sHage; Dr. J. 41. Ko!rs O.P., HiOiogleeraar in de Thomistische wijsbegeerte aan het Sint-Thomas-Gonege te Huissen; Mr. J. B. Bomans, Lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaaï, wethouder, te Haarlem; J. J. W. IJssermuiden, reserve-eerste luitenant te Arnhem; terwijl der Commissie als secretaris is toegevoegd Mr. E. H. J. barioin van Voorst tot Voorst, re serve-Luitenant van den staf der Caval'e- rie-briga.de te Den Bosch. De Frisia. Aan het departement van builemandschc zaken is bericht ontvangen, dat de Frisia thans van Buenos Aires vertrokken is met 3700 ton meel. Houtaanvocr. Met de aankomst van het stoomschip Satumus zijn thans de zeven stoomschepen, die van- de Vi'oot der Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij na de opheffing van het uitvaarverbod van Amster dam naar Skandinavië vertrokken, met hout te ruggekeerd. Totaal hebben deze schepen onge veer 5450 standaards hout aangevoerd. Meelprijs te Haarlem. De burgemeester van Haarlem heeft bericht ontvangen, dat de minister van ïanÖbouw, nijver heid en handel den meelprijs voor Haarlem zal verlagen, waardoor een staking van de bakkers: voorkomen wordt. f Wisselbons vctdistributie. De minister van landbouw maakt bekend, dat de wisseibons. bedoeld in artikel' 4 der mi- nisterieeie beschikking van *31 Mei 1918, no. 33659, afdeeiing Crisiszaken, bureau Volksvoeding betreffende vetdistributierogje'iing, welke in hef eerste tijovak zijn afgegeven, ook nog gedurende het Igeheeie tweede tijdvak geldig zuilen zijn. Boter, melange en margarine. De minister van landbouw maakt bekend, dat de bon 1ste week van de boter-, de melange A- en B- en de margarinekaarten voor het tweede tijdvak geldig is van 23 September tot en toet 2 October 1918. (St.ct.) Geen klein verlof Landstorm. V,a.n een den Minister van Oorlog toegeschre ven overweging, van de mogelijkheid om voor het einde van het loopende jaar de oudste drie landstormiichtingen met onbepaald (klein) ver lof te zenden, is ter bevoegder plaatse niets be kend I N i ii Nederlanders in Amcrikaanschen krijgsdienst. Ju verband met de berichten omtrent het in de termen vallen voor militairen dienst van Nederiandsehe onderdanen in de Vereenigde Sta ten, beeft, naar een V. D.-telegram, uit Washing ton meldt die gieneraal-majoor Enoch Crowder, provoost-maarschalk van het Amlerikaanschc le ger, verlof verleend voor de Volgende officieele' verklaringi l-o. Een Nederlandsch onderdaan, verblijf hou dend in de Vereenigde Staten, die nog: niet de eerste papieren voor naturalisatie als Amerikaasch burger heeft -aangevraagd, valt niet in te ter men v-oor den militairen dienst; 2o. Een Nederlandseh onderdaan, die de eerste papieren voor naturalisatie in Amerika heeft ont vangen, valt wel in de termen v-oor militairen dienst. Echter kan hij desigewensoht de verklaring, van zijn bedoeling om Amerikaansch burger1 te w-orden, intitekken en na dit intrekken valt hij niet langer in de termen vopr militairen dienst; ;3o>. Het is onjuist, dat Nederiandsehe onder danen af Nederiandsehe onderdanen in het be zit van de eerste naturalisatie-papieren voor de keus gesteld worden naar Nederland terug te keeren of dienst te -nemen in bet Amerikaansch leger. Gelijk boven is (verklaard, valt een Ne derlandseh -onderdaan zonder de eerste naturali satie-papieren niet in de terfn-en vook den militai ren -dienst en een Nadeiiandsch -onderdaan met de eerste naturalisatie-papieren kan den dienstplicht vermijd-eu door voor altijd zijd plan oto Ameri kaan te* worden ,op te geven. In beide gevallen wordt het voorrecht om in de Verleenigde Staten te Verblijven -niet verbeurd. Schout-bij-nacht Albard». Naar verluidt zou de Schout-bij-nacht 1. Albarda, afgetreden commandant vain bet Ne deriandsehe eskader in Nederlandsch-Indië, (die dezer 'dagten uit Indië (hier te lande is teruggekeerd ernstig in aanmerking komen voor de betrekking van Commandant der Marine te Willemsoord en commandant van de Stelling van den Helder, -opengevallen door de benoeming van vice-ad- I miraal Naudin ten Cate tot Minister van Marine. j Dc eenfercntic te Kopenhagen. Het „Hbld." meldt, dat voor de in het be gin van Octobar te Kopenhagen te houden conferentie van verlegenwolkdigers uit de Skan- dinavische en Nederiandsehe handelskringen, teneinde overleg te plegen over de beste wijze waarop een verbeterde rechtspraak der prijs- gerecliten kan worden geprovoceerd, de Neder iandsehe afgevaardigden gisteren hadden moeten vertrekken, doch zij zijn in dit voornemen ver hinderd, doordien zij nog geen passen voor de doorreis door Duitschland hebben gekregen, niettegenstaande deze reeds geruimen tijd ge leden zijn aangevraagd. Het zal dus de vraag kunnen zijn, of de Hollanders nog wel aan de conferentie kunnen deelnemen. Het zijn de heeren prof. rnr. W. P. L. Molengraaf, mr. W. Suermondt Lzn. en A. Gleichman van Rot terdam, met de heeren mr. Asser uit Amster dam en Krayenhof van de Leur uit Den Haag. De heeren Molengraaf en Asser vertegenwoor digen het juridisch element. De heer Krayen- lioff gaat voor de Reedersvereeniging, terwijl mr. Suermondt den handel en de heer Gleich man assuradeuren representeert. Verhoog de Leveusmiddelcnproductie. Te Utrecht werd een vergadering gehouden der besturen van den R. K. Nederl. Boeren bond, den Christ. Nederl. Boerenbond, den R. K. Nederl. Middenstandsbond, den Christ. Nederl. Middenstandsbond, den R. K. Nederl Werkliedenbond, den Ghr. Nederl. Werklieden- bond, den R. K. Nederl. Werkgeversbond en den Ghr. Nederl. Werkgeversbond, onder voorzitterschap van dr. Kusters, uit Breda, om te komen tot eene verhoogde productie 'van levensmiddelen, eene beter geregelde verdeeling van de levensmiddelen voor alle klassen der maatschappij, waaronder ook verstaan of be grepen wordt het nemen van zoodanige maat regelen, bij de distributie dat voorkomen wordt, dat gioote voorraden door vorst of verkeerde behandeling tot bederf overgaan. Staande de vergadering werd uit die vier bonden (vier katholieke en vier christelijke) eene commissie ingesteld, wier taak het zal zijn een ontwerp samen te stellen. De vergadering was van gevoelen, dat de productie mede door beperking van uitvoer en oordeelkundige distributie zeker met 70 pGt. zal kunnen wrrden verhoogd. Productievermindering van schoenwerk. Ten vervolge op een vroegere circulaire heeft het Rijkskantoor voor Huiden en Leder aan de schoenfabrikanten mededegedeeld, dat in verband met de steeds toenemende zoolle- derschaafsclite de productie van schaenwerk, met uitzondering van standaardschoenwerk G, verder moet worden ingekrompen. Voor fabrikanten van standaardschoenwerk G, blijft de prodnetia voor het 4e kwartaal ge lijk aan de toegewezen productie voor het 3e kwartaal. Voor alle overige fabrikanten wordt de voor het 3e kwartaal toegekende productie met 1/t verminderd en daardoor teruggebracht op de helft van de normale. Deze in uitzicht gestelde productie-vermin dering zal echter niet van toepassing zijn op de bedrijven, waarin minder dan 20 paer schoenen per week (260 paar per kwartaal) worden gemaakt. Het R. H. L. is verder bereid de fabrikan ten, wier productie door dezen maatregel op- nieuw wordt ingekrompen, tegemoet te komen, - door hun te vergunnen in het 4e kwartaal een nader vast te stellen aantal paren sehoe- nen te maken met leeren bovenwerk en rubber- zolen. Fabrikanten, dia hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich voor 5 Octo ber wenden tot het R. H. L., afd. regeling II. Zoo spoedig mogelijk zal dan bericht wor den, welk aantal paren in het 4e kwartaal mag gefabriceerd worden en welk lederverbruik daar voor wordt toegestaan. Dameslaarzen eu keeren-rijglaarzen. Het Rijkskantoor voor Huiden en Leder heeft ver boden den aanmaak van a. Geheel leeren dameslaarzen met een schachthoogte van meer dan 15 c.M., gemeten langs den achternaad van af den hak. b. Geheel leeren meisjes- en kinderlaarzen met een schachthoogte van meer dan 12 c.M., eveneens langs den aehternaad van af den hak. c. Dames- en heerenrijlaarzen. Voor het aaaasaken van rijlaarzen, bestemd voor mili tairen van het Nederiandsehe 1- ger, kan even tueel toestemming worden aangevraagd aan het R. H. L., afdeeling Regeling II. Een klacht van sohoenwinkeliers tegen regee- ringsadviseurs. De firma Wed. J. L. Bekker en de firma P. Krol en Zonen, beiden schoen winkeliers te 's-Gravenhage, hebben een adres aan den mi nister van Landbouw gezonden, waarin, naar aanleiding van het plotseling stopzetten van den verkoop van schoenen een ernstig onder zoek gevraagd wordt naar de handelingen der personen die de semi-officieele bureaux te 's-Gravenhage van advies dieaen. Adressantan zijn bereid, aan te toonen, dat die personen van de ia hun kwaliteit verkregen gegevens misbruik hebben gemaakt en op die wijze heb ben bereikt, dat zij bij de komende distributie door groote voorraden een voarsprong zullen hebben op die winkeliers, die tot heden ge trouw de rijksvoorschriften zijn nagekomen". Adressanten verzoeken den Minister „een onder zoek te willen gelasten door hoogstaande, on partijdige personen, opdat in het algemeen be lang worde zorg gevragen, dat de moraliteit der regeerings-adviseurs in alle opzichten zij gewaarborgd." VervocrbewijzcB bij verhuizingen. De minister van landbouw heeft bepaald dat bij verhuizingen van de eene naar de andere gemeente de burgemeester van de ge meente van waaruit de verhuizing plaats vindt, gemachtigd is aan de betrokken persenen ver- voerbewijzen uit te reiken, indien ten genoe gen van genoemden burgemeester is aangetoond, dat de artikelen, waaronder ook te verstaan levensmiddelen en dergelijke waarvoor het vervoerbewijs wordt gevraagd, behooren tot een benafiden verhuisboedel en geen grootere hoeveelheid uitmaken dan in verband met de grootte van het gezin en vastgestelde rantsoe nen als normale voorraad mag worden aange merkt. (St.ct.) Het post- en pakketposttarief. Naar de „Tel." meldt, heeft ee* ontwerp van wet den Raad van State verlaten tot wij ziging en aanvulling van de wet op da brieven post en de pakketpost. De wijzigingen betreffen in hoofdzaak een voorziening in de hooge exploitatiekosten door verhooging der tarieven voor brieven en pak ketpost, een nadere regeling der verhouding tusschen sommige posten en rechten, de in voering van vereenvoudigingen en het schsppen van meer gerieven voor de gebruikers van den dienst. Het moet onder meer in de bedoeling liggen de verlaagde kringporttarieven ta doen ver vallen en deze gelijk te maken aan de andere tarieven. Gelijkstelling ondcrwijzcrssalarissen. Naar „Onze Vacatures" uit (goede bron ver neemt, zal de Regeering binnen een we©k ëen Wetsvoorstel indienen in den geest van hiet initiatief-vaorstel-Lohman tot gelijkmaking van de de salarissen der Bijziondere (Onderwijzers met die der Openbare Pootaardappelen. De Minister van Landbouw heeft vastgesteld een regeling betreffende de aflevering en hét vervoer van jjootaai'dappelen. Controle op boter bonnes. Men deelt aan de „Ned." mede, dat plannen aan het Departement van Landbouw bestaan, item op de boterkaarten een dubbele controle in te voeren, een en ander natuurlijk in verband met de diefstallen, die Iden Matsten tijd van dit artikel plaats hebben. Deze controle zou. hierin moeten bestaan, dat op de boterbon alleen geen boter meer ver krijgbaar zou zijn, doch naast de bon 'een door de (gemeente telkens aan te wijzen gemeentèlijkö bon moet worden overgelegd. De secretaris-generaal van Arbeid. Naar de „Tel." verneemt, is het zoo goed als zeker, dat binnenkort tot secretaris-generaal van het departement van Arbeid zal worden benoemd mr. dr. A. L. Scboltens, referendaris bij den Raad van State, chef van de afdeeling geschillen van bestuur. De heer Seholtens, die deze functie nog slechts ongeveer een jaar bekleedt, was voordien re ferendaris aan het departement van Landbouw i i a i j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2