Waarom zondt ge uw stoom- en verfgoedereu naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15 n even goed en vlug bedient I tig®'ouden liededeelingen Ingezonden. Telegrammen. Liturgie. .sport. bij de jongste verkiezing hebben vooïgedaan ®n die men in de toekomst wenscht te voorkomen. De voor zi11e.r deelde mede, dat Oen kort rapport over de Kamerverkiezing aan Mr. Reij- mer verzionden is. Als voornaamste ervaring is' medegedeeld, dat er göen betér proipagand a-mid del' is, dan alid kiezers lid te doen worden van de kiesvereeniging. Door een intensieve actie is het ledental gestegen van 350 tolt 1500. Dfe secretaris, de heer Van Wely, merkte hog op, dat dit mooie resultaat vooral verkregen is door centralisatie in de leiding en decentra lisatie in de propaganda. Het bestuur werd gemachtigd die ervaringen san den heer Redjmer mede t© deel'en. Daarna werd de a.s. politieke actie besproken. Besloten werd deze op gelijke wijze als in dit voorjaar te doen plaats hebben, nl. in parochiale clubs, onder centrale leiding. De Eerw. Herren Adviseurs zullen voortaan op de bestuursverga deringen ontvangen worden. De heeren Van Wie 1 y en v. d. Toor.n be spraken nog verschillende interne aangelegenhe den betreffende de propaganda. Ten slotte herinnerde de voorzitten, Htet eenige waardeerende woorden, aan het aanstaand vertrek van den Secretaris, den heer Van Wely, wegens zijn benoeming tot hoofdbestuurslid van den Ned R. K. Metaalbewerkersbomd te Utrecht. Spr. dankte hem voor al! hetgeen hij voor liet bestuur en de vereeniging had tot stand gebracht. (Applaus). De heer Van Wely antwoordde, dat hij alles verricht heeft uit plichtsgevoel en voor plichts betrachting is geen dank noodig. Toch moesten spr. nu eenige woorden van erkentelijkheid van het hart. Spr. wekte de aanwezigen op', allen die nog niet medewerken, op te wekken om propagandist te worden. In de maatschappij tee kent zich steeds meer de tegenstelling Rood- Zwart af en evenals aan Cionstantrjn den Grooien, zal ,ook thans in de openbare wereld het Kruis de overwinning brengen. Spr. eindigde met den uitroepVooruit aan het werk. (Daverend applaus) De vergadering werd hierna door den Voorzit ter met den christelijken groet gesloten. zoadat gekozen is de heer A. B. de ZeCuw en herstemd moet worden tusschen de herren van Beers en Bickei' Caarten. Schrijf- en Copieerinriehting als werkverschaf fing voor de R. K. Reclasseerings-Vereeniging te Rotterdam. Op het einde van het vorige jaar is te Rotter dam gesticht een afdeeling der R. K. Reclas- seerings-Vereeniginghaar doel is ontslagen gevangenen zedelijk op te heffen ên hun een bestaan te bezorgen dankbaar mogen wij zijn voor de bewijzen van sympathie ons betoond van vele zijden ontvingen wij moreelen en financieelen steun om dit nieuwe, echte lioomsche liefdewerk, Li Inbraak. In den afgeloopen nacht heeft men zich, vermoedelijk met een valschen sleutel, toegang verschaft tot het pakhuis van den bode W. F. v. d. Heijden, aan de Oude sluis. Ontvreemd zijn 4 doozen, inhoudende klee- dingstukken, die alhier voor de firma Peek en Cloppenburg te Rotterdam bezorgd moesten worden. Een pak manufacturen en een doos hoeden is geopend. De politie heeft het gestolene bij A. B., Achter de Teerstoof, in beslag genomen en is de dader op 't spoor. Diefstallen. Uit een mand van een rijwiel zijn 13 pakjes boter gestolen. Van een pand aan de Heerenstraat zijn eenige stukken lood ontvreemd. Gisteren is een handwagen in beslag geno men, die alhier ten nadeele van een Rotter- damschen wagenverhuurder was verduisterd. Uit den winkel van M., aan de Broersvest, is een pondsgewicht ontvreemd. Gisteravond om 9x/4 u u r i s t ij - dens den rit van Rotterdam op Schiedam van een bodewagen een mand met lever ontvreemd. Een man, die gisteren aan de Bakkershaven eenige jongens verbood, die naar hem gooiden, kreeg daarna een stuk ijzer tegen het achterhoofd, waardoor hij zoodanig ver wond werd, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Gisteravond is de soldaat W. V. aangehouden, die een zakje bruine boonen ver voerde zonder consent. Hoogwater te Schiedam: Zondag 6 Oct. 4.35 v.m., 4,55 n.m. Geslaagd voor het propaedeu- tisch examen voor civiel-ingenieur de heer G. H. van Amerom, alhier. tiirt UIT KETHEL EN SPALAND. De Burgemeester van Kethel en Spaland maakt bekend, dat in de week van 6 Oct. tot en met 12 October verkrijgbaar zullen zijn Op bon 49 4 K.G. aardappelen. 50 50 gram havermout. 51 100 kaas. 52 250 suiker. UIT ROTTERDAM. Het is de politie te Rotterdam thans gelukt eenige mannen aan te houden, die zich bij winkeliers in de Zomerbofstraat en Schoter- hoschstraat hebben uitgegeven voor rechter- cheurs van dien centralen distributiedienst, en in winkels aldaar voorraden in beslag hebben genomen. Het zijn de slager H. B., de chauf feur 3. W., de sjouwer A. J. en de slager A. W., die ter zake van oplichting en de koopman B. F., die wegens afpersing aangehouden zijn. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 2 le den van den gemeenteraad in district V, va catures dr. van Rooy en Niemeyer, zijn uitgebracht 10 863 geldige stemmen en wel op de heeren: van Beers (R.-K.) 4535, Bisker Caarten (lib. 4256) Rodegom (SD.A.P) 3672, de Zeeuw (S.D.A.P.) 5592, de Rot (V.-D.j 457 en Schuitema (V.-D512, het werk tot opheffing van onze gevallen ge- loofsgenooten met alle kracht door te zetten het kleine zaadje verleden jaar uitgestrooid moet opgroeien tot een boom, die in de toe komst vele rijpe vruchten afwerpt voor Kerk en Staat. Door den steun van velen uit Schiedam en omliggende plaatsen werden wij m de gelegen heid gesteld te helpen, daar, waar wij dachten dat reclasseering succes kon hebben wij wa ren in staat mannen en vrouwen na hun ont slag uit de strafgevangenis (waarvan vele zon der eten, geheel dakloos, dikwijls zonder de hoog noodige kleeren) een tijdelijke huisves ting te verleenen in afwachting van werk of anderszins en hen alzoo te behoeden tegen het hervallen in vroegere misstappen warmen dank brengen wij hiervoor aan allen, die ons hierin zoo trouw terzijde stonden. Een nieuw plan slaat thans op ons program hetwelk wij nader zullen toelichten en waar voor wij uwe aandacht en medewerking viagen. Na hun ontslag staan de meesten in de maatschappij met een uiterst geringe kans op werk en het kost ons meestal groote moeite een plaatsje voor dezulken te vinden er valt nog zooveel vooroordeel te overwinnen tegen het plaatsen van onze reclassenten of bescherme lingen. Met de beste bedoeling in het hart treden zij buiten de gevangnispoort, voorne mens als zij zijn een nieuw leven te beginnen en door hard werken hun misstap goed te ma ken. Zij kloppen bij ons aan met de vraag of het ons gelukt is gedurende hun detentie (straftijd) een werkkring te vinden meestal moeten wij hierop ontkennend antwoorden, vooral in deze droeve tijdsomstandigheden, nu in de groote havenstad Rotterdam en andere steden de hoofdbedrijven bijna geheel stil lig gen deze abnormale toestand nochtans laat voor ons de mogelijkheid bestaan voor een varensgezel een schip te vinden, een los werk man te plaatsen op een fabriek, een vakman de hem passende positie te bezorgen, al gaat zulks zooals boven gezegd gepaard met groote moeilijkheid. Doch er bestaat een categorie van menschen, voor wie na hun ontslag, het bestaan onmogelijk schijnthet zijn de meer onderlegden of entwikkeiden, die uit den aard van hun vroe gere betrekking op kantoor aangewezen zijn tot het verrichten van verantwoordelijk werk, tot het bekleeden van posten van vertrouwen het is of de maatschappij hun misstap zwaar der aanrekent en niet ten onrechte na hun ontslag staan deze laatsten in het volle leven niet wetende, waarheen of wat te beginnen het karakter van hun vorige positie maakt, dat zij uiterst moeilijk te reclasseeren of te plaatsen zijn. Welnu, juist voor deze ongelukkigen vragen wij thans uwe aandacht en medewerking. Ons bestuur heeft het plan opgevat een bureau d.i. een Schrijf- en Copieer-Inrichting te vestigen waar onder ons toezicht arbeid zal worden verricht. Ziet hier, waarin de werkzaamheden van ons bureau zullen bestaanhet schrijven van: adressen op couverts, bandjes voor kran ten of drukwerken, registers, het aanleggen van kaartsystemen, het copieeren van alle stukken met de schrijfmachine of met de hand, het maken van afdrukken en door middel van een cyclostyle, het tijdelijk uitbesteden van onze schrijfkrachten op andere kantoren daarnaast zouden wij een besteldienst aan onze inrichting willen verbinden om zoodoende ook dengenen, die voor kantoorarbeid minder geschikt blij ken, gelegenheid te geven wat te verdienen. Om bovenaangegeven doel te bereiken hopen wij het vertrouwen te genieten van onze han dels- en zakenmenschen. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat U op uw bureau plotseling over laden zit met werk, vertrouwt ons dit toe laat de reclame, die U wenscht te maken, door ons behandelen, zooals het schrijven van adres gen, het eventueel rondbezorgen daarvan de vergoeding, welke wij hiervoor vragen, zullen wij zoo laag mogelijk stellen en ze aanwenden tot salarieering v»n onze reclassanten of be schermelingen. Ook ligt het in onze bedoeling den minder ontwikkelden kantoorbedienden gelegenheid te geven door een bevoegde leer kracht op ons bureau zich te bekwamen in de meest voorkomende kantoorwerkzaamheden om daardoor te trachten betrekkingen te vinden, welke voldoende salaris opleveren om in hun onderhoud te voorzien de meer ontwikkelden zullen wij door hun bezigheid te verschaffen van het ledigloopen afhouden en hun daar door het zelfvertrouwen in de toekomst terug schenken. Deze door ons zoo zeer gekoesterde wensch zal ongetwijfeld in vervulling gaan, zoo gij ons uw steun toezegt en met ons medearbeidt aan het zoo nuttige, noodzakelijke werk der Room- sche reclasseering. 't Kan dan ook niet anders of het zoo juist omschreven plan de oprichting van een schrijf- en copieerinriehting, zal het reclasseeringswerk in goede banen leiden door deze categorie van menschen onder ons toezicht ^werkzaam te stellen kunnen wij ze meer van nabij nagaan, leeren wij hun karakter beter kennen en kun nen wij oordeelkundig onze maatregelen nemen om hen na afzienbaren tijd verbeterd in de maatschappij terug te brengen kortom wij hebben ons voorgesteld van ons bureau te maken een herstellingsplaats, een leerschool voor de wederintrede onzer reclassenten in het volle maatschappelijke leven. Mocht het - wat wij hopen zoo druk loopen, dat wij het werk met onze menschen (reclassenten) niet afkunnen, dan zullen wij ook werklooze kantoorbedienden (niet-reclas- senten) aan onze inrichting verbinden om hen te behoeden voor lediggang en diens gevolgen ons bureau zal dan tevens het karakter dragen van werkverschaffing. Op verzoek van den weled. heer D. Ten- back, den volijverigen en .energieken President der R. K. Reclasseerings-vereeniging afd. Rot terdam, is een commissie van eenige heeren benoemd, belast, met de opdracht een geschikte localiteit te zoeken, waar gevestigd zal moeten worden onze schrijf- en copieerinriehtingal spoedig vonden zij een net benedenhuis, be staande uit twee afzonderlijke vertrekken, lig gende 2e Weenastraat 306, Rotterdam. Hier zal worden gevestigd schrijf- en copieerinriehting voor de R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Rotterdam. Wij staan echter voor een groote moeilijk heid n.m. het inslalleeren van onze inrichting eenig geld is nog wel in kas, doch niet toe reikend voor onze installatiekosten voor de inrichting van ons kantoor stellen wij beschei den eischen en hadden gedacht voorloopig te kunnen beginnen met het volgende 1 lessenaar met krukken of stoelen voor twee of vier personen 1 lange tafel met twee stoelen 1 schrijfmachine 1 hand-cyclostyle verder alles, wat voor een kantoor noodig is (schrijfbenoodigdheden enz.). Ook zullen leesboeken ons welkom zijn tot het samenstellen eener degelijke, katholieke leesbibliotheek. Thans stellen wij de nederige vraag Wie helpt ons aan het zoo juist opgesomde Wellicht zijn er handels- of zakenmenschen, die hun kantoren hebben gemoderniseerd door het plaatsen van nieuwe kantoormeubelen, zouden zij niet iets kunnen missen van hun vroegere installatie? Vooral geldt dit voor de schrijfmachinedit zoo noodzakelijk gereed schap voor onze inrichting is de laatste jaren enorm in prijs gestegen en zouden wij tot aankoop van een nieuwe machine moeten overgaan, onze kas zou geplunderd worden gaarne willen wij een goede, oude machine tegen matige vergoeding van U overnemen mocht het letterbord minder goed zijn, dan zal dit met behulp van een mechanicien wel te verbeteren zijn. Vol vertrouwen zien wij de toekomst tege moet gij allen, geachte burgers van Schiedam en omliggende plaatsen, die het nieuwe Room- sche liefdewerk der reclasseering een warm hart toedraagt, helpt ons tot de verwezenlijking van ons plan de oprichting van onze schrijf- en copieerinriehtinghoe spoediger gij Uwen steun ons toezegt, hoe spoediger wij U de opening van ons schrijfkantoor kunnen melden. Alle giften of toezeggingen van kantoorbe- noodigdheden worden namens het Bestuur in dank aanvaard door gij geen teekenen en wonderen ziet gelooft ge niet", geldt ook ons. Is dat een kinderlijke verhouding, als we alleen maar in moeilijk heden gaan bidden Als we Gods hulp als 't ware tastbaar willen voelen om weer eens echt in Hem te gelooven en volop op Hem te vertrouwen We weten, „dat al wat ge schreven Ms, voor onze onderrichting geschre ven is en daarom is heel de wereldgeschiedenis voor ons een bewijs van Gods leidende voor zienigheid, waarin wij kunnen zien en beoor- deelen, hoe alles ten slotte goed tereehtkomt. Daaruit moesten wij toch besluiten, dat ook in de leiding van ons leven alles ten goede zal worden gericht, ook al zien wij dat nu niet terstond in. Gods wegen zijn en blijven ondoor grondelijk en eerst als „we zien zullen van aanschijn tot aanschijn", zullen we begrijpen, wat ons nu nog raadselachtig of onverklaar baar schijnt. Daarvoor is echter noodig een groot geloof en een daaruit groeiend vertrou wen, waardoor we belijden „Alles wat Gij gedaan hebt aan ons, o Heer, hebt gij in ware gerechtigheid gedaan want wij hebben gezon digd voor U en naar Uwe geboden hebben wij niet geluisterd maar geef eer aan Uwen naam en handel met ons naar de menigte Uwer barmhartigheid." Dat is het veiligheidsgevoel van het kind in de ouderlijke leiding, wat niet vraagt en on derzocht maar naaf de wijzing des Vaders leeft in de zekere overtuiging dat dan alles goed gaat. Hoe wij dan dat leven in te richten heb ben leert ons St. Paulus in het epistel„Ziet toe dat gij met omzichtigheid handeltniet als dwazen maar als verstandigen, woekerend met den tijd omdat de dagen boos zijn". „Wilt daarom niet onverstandig worden maar begrijpt wat Gods wil is". Laten we daarom met den psalmist vertrouwvol uitroepen „Be reid is mijn hart o God, bereid is mijn hart (om alles te aanvaarden, wat gij over mij beschikken zult, voor- en tegenspoed) zin gen zal ik en een psalm aanheffen voor U, Die mijn roem zijt". Toch zal ons m nschelijk gevoel zich tegen het lijden blijven verzetten lijden zal altijd pijn blijven doen, maar als we geleerd hebben steeds opwaarts te blikken, dan zal ook in tegenspoed de bede ons van de lip pen „Gedenk o Heer uw woord, dat Gij tot uwen dienstknecht gesproken hebten waar door Gij mij vertrouwen hebt gegevendat trooste mij in mijn vernedering". Pater M. R. Schoenmaeckers O.F.M., Aalmoezenier-Strafgevangenis, Boschje 7, Rotterdam. TWINTIGSTE ZONDAG NA PINKSTEREN. „Nood leert bidden" is een spreekwoord ons allen overbekend en velen, zoo niet allen, kunnen de waarheid van het woord uit eigen ondervinding bewijzenOok de hoofdman, waar het Evangelie vandaag over spreekt werd door den nood naar den Zaligmaker gedreven en 't zou zeer goed mogelijk geweest zijn, dat zonder de doodelijke ziekte van zijn zoon, deze herder op het zelfde standpunt was blij ven staan, als zijn standgenooten verachting voor al wat van de Joden kwam. Wat al les sen |geeft ons dit evangelieverhaal I Vooreerst laten we nog eens ons geheugen verfiisschen dat de moeilijkheden en de lasten des levens door God worden toegelaten om ons aan zich te ver binden. Wij die voor den Hemel geschapen zijn, vergeten in voorspoed en zorgeloosheid zoo gemakkelijk ons hooger doelmaar God zorgt dat we in het aardsche niet ondergaan door de rampen en kruisen, die onze naar den grond gebogen hoofden weer opwaarts richten naar het huis des Vaders. Als we van daag dat wondersucces van nabij zien, laten we dan ook voor ons eigen leven weer meer begrijpen gaan de waarde van het lijden en niet met een ongeloovige wereld, daar de sla gen ons nóg verder afvoeren van God, die ook als Hij ons slaat een goede Vader blijft, die niet anders beoogt dan onze verbetering of onze hoogere vervolmaking. Daar is echter meer. Het verwijt aan den Vader„Indien WEENEN, 5 Oct. Het officieuze „Wiener Fremdenblatt" verneemt, dat het antwoord van Engeland op de nota van Burian nog niet is ontvangen. Het bericht, dat Nederland stappen heeft gedaan voor een vredesbemidde ling wordt met bevestigd. BERLIJN, 5 Oct. De „Tagliche Rundschau" meldtHedenmiddag zal de nieuwe Rijkskan selier, Prins Max van Baden, den Rijksdag in kennis stellen met nieuwe stappen in Duitsch- land voor den vrede. Er worden verschillende bepaalde voorstellen gedaan, waarvan de volgende de voornaamste zijn Herstel van België en betaling van een schadeloosstelling. Aan Elzas-Lotharingen wordt zelfbestuur verleend. Over het lot der Russische randstaten wordt beslist door een volksstemming. Duitschland treedt toe tot den Volkerenbond. Op den grondslag van de denkbeelden van Wilson worden deze voorstellen gedaan door een uit het parlement voortgekomen regeering,, met goedkeuring van den Rijksdag. Ze zijn dus te beschouwen als de voorstellen, gedaan door het Duitsche volk. KEULEN, 5 Oct. De „Rheinisch-Westfa- lische Zeitung" verneemt van betrouwbare zijde, dat de Rijkskanselier in den Rijksdag hedenmiddag een verklaring zal afleggen over den wil der nieuwe regeering tot een vrede zonder annexaties. De Rijkskanselier zal om 5 uur met zijn rede aanvangen. AMSTERDAM,, 5 Gel. De oorrespondent van „De Tijd" te Eenrjn seint aan dat bladHier verluiden ernstige geruchten, dat in de heden-middag ge houden zitting van den Rijksdag verklaringen zul len worden afgelegd, over het voorstel der Mid denrijken om den wapenstrijd te scbersen en onmiddellijk gedelegeerden bijeen te doen ko men, teneinde te beraadslagen over een volkérén- bond met scheidsgerechten en algemeene ont wapening, over een federalistisch Oostenrijk, ltet zelfbeschikkingsrecht der Russische randstalen, herstel van en vergoeding aan België, zelfstan digheid van Elzas-Lotharingen, en teruggave der Duitsche koloniën. Tegelijk wordt aan de Entente omschrijving van haar voorwaarden gevraagd, teneinde aan de ze in vriendschappelijke gezindheid tegemoet te komen. cl i 1J i Morgen zal er op het sportterrein der S.V.V. de wedstrijd S.V.V. I't Gooi I gespeeld worden. Daar dit den 3 0 0 s t e n wedstrijd is, dien de bekende S. V. V.-back Leliveld voor zijn vereeniging speelt, zullen zijn vele sport vrienden zeker dezen dag niet onopgemerkt voor hem laten voorbijgaan. S.V.V. heeft één invaller zoodat het elftal er als volgt uitziet Noordhoek (doel). Bosman, Leliveld (achter). Bakkes, Osterholt, Maltha (Midden). Wijsbroek, Kroon, Bijl, C. en L. Rijkuiter (voor), Gezien de prestaties van S.V.V. tegen* Feijenoord en W.F.C. belooft het een zeer spannenden wedstrijd te worden. Scheidsrechter is de heer Boas. (Buiten veiantwoordelijkhei i der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze ni.1 geplaatst - wordt de kopy niet terugge g'- v r l i i IJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3