Dagblad mor Schiedam m Dü wans-OrijjBvaliönver/akerinfi Jaargang. Zaterdag 5 October 1918. INo. 12259 NEDERLAND VREDESBEMIDDELAAR? ili Hiimeniimd. Gemengd Nieuws. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post ƒ2p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 15 regels f 1.30elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 o/o ooriogs toeslag. Incassokosten worden berekend. bij n bij levenslange I f P verlies van geheele f 1 f1 een hand, invaliditeit; voet oï oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche bij verlieB van bij bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger Naar de Weensche correspondent van het „Ber liner Tageblalt" va:n gezaghebbende zijde ver neemt, heeft de passage in de rede van minister president dr Weckeri'é, die hij voor de beurse commissie van Boedapest heeft gehouden en waar in gesproken wordt over de, door de monarchie ondernomen viedesactie, betrekking op een ver zoek van Oostenrijk aan de Nederiandsche regee ring, om een initiatief in deze kwestie te nemen. Het is niet alleen, een verzoek van Oostenrijk- Hongarije, om den Haag voor vredësonderhande- lingen beschikbaar te stellen, doch het uitdrukke lijk verzoek van de monarchie aan Nederland, om de oorlogvoerende mogendheden uit te n,oo- digen, vredesonderhandelingen te beginnen. Naar de berichtgever verder verneemt, hóeft de Nederiandsche regeering deze uitnoiodigingën reeds verzonden. De minister-president Wekerle hoeft in en rede voor den Boedapester beursraad meegedeeld, wat in bovenstaand Wolff-telegram staat. Minister Wekele zei ook, dat Nederland de oorlogvoerenden reeds tod onderhandelingen had uitgenoodigd. Het antwoord der F.ngelsche legeering op de jongste nota vhn graaf Burian, dat te Weenen is ingekomen, moet in beleefde bewoordingen ge steld zijn en het verzoek aan de Oostenwjksch- Hongaarsche regeering bevatten, den wensch der vredesonderhandelingen nauwkeuriger te oimschrij1- ven. In politieke kringen verluidt, dat binnenkort prol Lamarsch de opdracht zal krijgen, een me morandum over die veertien punten van presi dent Wilson uit te werken, dat dan aan president Wilson zal worden toegezonden. Het Nederl. Correspondenti eb uncau meldt: Bij informatie aan bet departement van buiten- landsche zaken is gebleken, dat niets bekend was van bovenstaand Wolff-berieht. Uit Frankfort wordt geseind, dat de geheele pers zich bezig houdt met een telegram uit Wee nen betreffende een stap tot den vrede door bemiddeling van Nederland. ruchten, als zou algeheele beslagneming hij fa brikanten, confectionairs, grossiers en winkeliers aanstaande zijn, uit. de lucht zijn gegrepen. Zwitserland en Nederland. Er zijn den laatsten tijd moeilijkheden gere zen, betreffende den uitvoer van Nederland naar Zwitserland, meldt het „Hbld." Met dit gevolg, dat de Invoer van machinerieën uit dat land, is stopgezet, en een overeenkomstige maatregel op Zwitsersche textielwaren dreigt te worden toe gepast, In verhand met die buitengewone ontwikke ling der relaties tusschen Zwitserland en Ne derland gedurende den oorlog, speciaal! wat de le vering van textielproducten aangaat, zou oen uit voerverbod van Zwitserland vermoedelijk (ern stige gevolgen hebben voor de industrie hier te lande Mr. L. W. A. Colombijn. f Mr. L. W. A. Colombijn, directeur der Levens verzekering Mpij. „Dordrecht" en Jid van den gemeenteraad van Dordrecht, is aldaar over leden Nieuwe staatsleening. Het wetsontwerp betreffende de nieuwö grpo- te staatsleening is naar den Raad van State ver zonden. Uitvoer. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, beeft de minister van Landbouw aan de Ned. Uitvoer Maatschappij toestemming verleend voor de uitgifte van uitvoervergunningen voor alle nij verheidsproducten. Als beperkende bepaling is hieraan echter toegevoegd, dat door den uit voer onze binnenlandsche behoefte niet mag wor den geschaad Kleeding. De directeur van de rijkskleedingvoiorziening, de heer H. Hertzberger, heeft in e^n ondïrhoud ftiet den heer S. Hartogs, vice-voorzitter van.den Dond van Nederiandsche Confecti©fabrikanten, Verklaard, dat de sedert eenigien tijd gaande ge- Met onbepaald (klein) verlof. Naar wij vernemen, zullen in het tijdvak van 8—12 October a.s. in bet genot van onbepaald (klein) verlof warden gesteld de dienstplichtige onderofficieren, korporaals en manschappen, die omstreeks 24 Augustus 1915 werden ingelijfd bij de infanterie, wielrijders en de genie. Het vertrek dezer militairen moet voor zoo ver zij per spoor reizen gelijkelijk over de dagen van dat tijdvak worden verdeeld. -Voorziening in de behoefte aan meer plaatsruimte in gevangenissen. De voorbereiding van verschillende maatrege len ter tegemoetkoming aan de moeilijkheden, d,ie worden ondervonden bij de tenuitvoerlegging van gevangenisstraf en de toepassing van voor. liOiopige hechtenis, waarmede de minister van ju stitie zich reeds dadelijk na zijn optreden heeft bezig gehouden, is thans zoover gevorderd, dat de daartoe vereischte voorstellen van wet bin nenkort bij de Staten-Generaal in behandeling zullen komen. Een wetsvoorstel, strekkende tot wijziging van regelen gesteld in het Wetboek van Strafrecht, is reeds aanhangig bij den Raad van State, en een suppletoare begrooting, waarbij gelden wor den aangevraagd ter voorziening in behoefte aan meer plaatsruimte in de straf-gestichten voor -v ol wassenen en minderjarigen, is bij de Staten-Ge neraal ingediend. Crisiszaken textielindustrie. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft met ingang van gisteren ingesteld een afdeeling crisiszaken-textielindustrie, welke tot taak heeft, toezicht uit te oefenen op de uitvoering van alle crisismaatregelen in ver band het voortbrenging en distributie, in- en uitvoer en inbeslagneming van vezelstoffen en als zoodanig de leiding heeft van het Rijks kantoor voor Vla», het Rijkskantoor voor Lompen en het Rijkskantoor voor Visscherij- benoodigdheden. De leiding ven die afdeeling is opgedragen aan den tijdelijken ambtenaar den heer L. L. F. de Greve, aan wien de titel van administrateur is verleend. In verband hiermede zijn de vroegere be schikkingen, waarbij de behandeling van deze onderwerpen aan de afdeeling crisiszaken of aan den directeur-generaal van den arbeid werden opgedragen, ingetrokken. Verder is de directeur der Rijkskleeding- voorziening, tot dusver werkzaam onder lei ding van den directeur-generaal van den ar beid, rechtstreeks onder de bevelen van den minister gesteld, terwijl het Rijksbureau voor Manufacturen - tot nader over de definitieve leiding zal beslist zijn wordt gebracht on der het beheer van den directeur der Rijks- kleedingvoorziening. Britsche motorbooten geïnterneerd. (Officieel.) Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt hét volgende mede: Op 11 Augustus jl. had in de nabijheid van Ter schelling een gevecht plaats: tusschen eenige Brit sche motor booten en Duitscho vliegtuigen. Vol gens de verklaring, voor de Nederiandsche ma- rineautoiriteiten door den commandant der groep motorbooten afgelegd, wendden de motorboo- ten, toen het aantal Duitsche vliegtuigen tot veer tien was aangegroeid en het vuur dezer Vlieg tuigen, gedeeltelijk tengevolge van gebrek aan munitie, gedeeltelijk tengevolge van het onbruik baar worden van het geschut, niet langer kon worden beantwoord, den steven, teneinde zich aan het gevecht te onttrekken. Drie der motor- booten zijn door die bemanningen vernietigd, twee zijn met bare1 bemanning in de Nederiandsche territoriale wateren aangetroffen en éen is in verlaten toestand drijvende gevonden. Daar de twee motorbooten ,niet wegens een der in arfikdl 5 Isub 1 der Neutraliteitsproclama- tie ver-melde redenen zich binnen het Nederiand sche rechtsgebied hebben begeven, heeft dé re- geering beslist, dat zij, evenals de verlaten boot, zullen worden geïnterneerd. Bijwielbanden. Naar wij vernemen, wordt een rantsoeneeering van rijwielbanden overwogen op nagenoeg dezen grondslag Aan particulieren worden alleen banden ge leverd, als het rijwiel het eenige vervoermiddel is, dat hen naar hun werk kan brengen en zij op een door de gemeentelijke overheid te bepalen minimumafstand van dat werk wonen. Voor transportrijwielen worden alleen banden geleverd, als er geen ander vervoermiddel voo» het doel van hun gebruik beschikbaar is. Op dezen grondslag zou bijv. aan een zaak, die wielrijders in dienst heeft om brieven rond te brengen of af te halen, de levering van ban den geweigerd worden, op grond, dat haar bood schappers de tram kunnen nemen. Melkrantsoeneering. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Land bouw, die waar mogelijk decentralisatie in de distributieregeling voorstaat, afgezien van het aan vankelijk ontworpen plan van rijksrantsoeneering van melk. De melkrantsoeneering zal nu gemeen telijk moeten worden geregeld, zooals op som. rnige plaatsen reeds Is geschied. (Msb.) Lading van door Engeland gerequireerde schepen. Gister is het s.s. Markelo van de stoomvaart, maatschappij Noordzee aangekomen met wijn, kurkhout en kruiden uit de s.s. Thalia, Rhea, Tellus en Daneë en kruk, tabak, coca, mola- stella, kapok, vernis en verf uit het s.s. Lom bok. daar, die bovendien verdacht wordt de vorige week in het distributiekantoor ingebroken en verschillende goederen ontvreemd te hebben. Zijn opsporing en die van zijn broeder was reeds verzocht wegens vermoedelijke verduis tering van twee rijwielen ten nadeele van een rijwielhandelaar aldaar. De gebroeders H. zijn te Alkmaar gearr. steerd, naar den Helder overgebracht en daar in arrest gesteld. Aanvoer van visch uit Noorwe gen. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft zich de laatste dagen bezig gehouden om te trachten voor de eerstvolgende maan den de beschikking te verkrijgen over meer voedsel voor de bevolking. Het is er in ge slaagd belangrijke hoeveelheden stokvisch en haring te koopen. De gekochte voorraden zul len voldoende zijn om gedurende een aantal weken zoowel stokvisch als haring op bons uit het levensmiddelenboekje beschikbaar te stel len. Een gedeelte der scheepsruimte, voor den aanvoer van de partijen benoodigd, is reeds bevracht. Wanneer zich geen moeilijkheden voor de scheepvaart tusschen Noorwegen en Nederland voordoen, mag er op gerekend wor den, dat in het begin van November met de levering van Noorsche haring en stokvisch zal kunnen worden begonnen. Het zal door de zen aanvoer mede mogelijk zijn om de Cen trale Keuken, beter dan waarschijnlijk anders het geval zou zijn, m de gelegenheid te stellen, voedzame gerechten te leveren. Omtrent den verkoop zal nadere mededeeling worden bekend gemaakt, zoodra voldoende partijen zijn aan gekomen. De verkoop zal uiteraard geschieden in de gemeentelijke vischwinkels en daarnaast in den gewonen handel, op voorwaarden door de gemeente vast te stellen. Kleedingvoorziening. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Regeer in g, (Omstreeks half November te beginnen met de verkrijgbaarstelling van een- heidsklieeding, voorlaopig zooals wij reeds gemeld hebben zullen alleen jassen beschik baar wioirden gesteld. Wat de vrij© kleeding betreft, zal binnen ze^r korten tijd voor ieder nieuw te koopen kleeding- stuk het oude moeten worden ingeleverd. Dit geldt niet alleen voor heerenkieëding maar otok voor dames-, jongens- en meisjeskleeding. I (Vad.) Minder melk. Door de aanhoudende re gens, waardoor het gras snel vermindert, wijl de koeien veel vertrappen, wordt de hoeveel heid melk in Friesland eiken dag vrij wat minder Tal van boeren hebben hun melkvee al gestald, wijl het natte en koude weer des nachts vooral voor de koeien zoo slecht is. (Hbld.) Vervalscher van levensmidde lenbons gepakt. Door de politie aan de Stadhouderskade te Amsterdam is aange houden de 39-jarige bootwerker J. P. S., wo nende aan de Ruysdaelkade, wegens verval- sching van levensmiddelenbons op groote schaal. De aangehoudene is in zijn vrijen tijd ook horlo gemaker. Hij was in het bezit gekomen van een groot aantal levensmiddelenbons, waarvan de meeste van een jaar of langer terug. Bons uit het tegenwoordige bonboekje, waarop niet veel te krijgen is, wist hij op een handige wijze te veranderen in bons, die geldig waren voor zeep, vleesch of dergelijke waardevolle artikelen. Op bedoelde geldige bons plakte hij heel handig en zonder dat het voor een onin gewijde te zien was, cijfers van oude bons. De op deze bons verkregen artikelen heeft hij vermoedelijk dadelijk in den handel ge bracht en daarmee een aardig duitje verdiend. Bij fouilleering werd een verdacht hooge som aan bankpapier op hem gevonden. In zijn wo ning werden aangetroffen eenige honderddui zenden oude bons. Een oude kachel had hij volgestopt. Een 20-tal stukken zeep werden eveneens gevonden. Het materiaal van de vroegere stoomtram TielBurenCulembarg, hetwelk bijna geheel is opgebroken en aangekocht was door de Staats mijnen in Limburg, is, zoo meldt men ons, door de militaire overheid opgevorderd om vermoede lijk in de Stelling van Amsterdam te worden op gestapeld. Dit spoorwegmateriaal was ter bevor dering van een beter kolentransport dringend noi> dig. 1 i Vergiftigde koek. De provinciale keuringsdienst in Friesland heeft tegen M. S., bakker te IJlst, proces-verbaal opgemaakt we gens het verkoopen van koek, bereid uit boo- nenmeel, tengevolge waarvan zich bij de ge bruikers daarvan vergiftigingsverschijnselen hebben voorgedaan. Diefstal. Een paar weesjongens te Helder hebben uit een gesloten kast in 't Weeshuis aldaar eenige honderden brood- en vetkaarten door middel van een valachen sleutel weten machtig te worden en die ver kocht, aan den 22-jar?uen koopman .T. ff., oL O.W.ers endistributieiade 12 de eeuw, W. M. vertelt in-.(Studiën van O.W'ers en distributie in de 12© eeuw, waarvan hij in het „Chronicon Comiium Flandrensium" heeft ge- leven. Het gebeurde in Vlaanderen omiei Ka- re van Denemarken bijgen iimd dr Goede, van 1119 tot 1127 graaf van Vlaanderen. „F.ens gebeurde het, dat kooplieden uit het z'r' til veel koren per sth'o a i:.r:tei. Di:t vernam een ridder, Lamberii v.m Straten, broeder van den proost van St' Donationus en met zijn zoon Boscurdus 'BiOuet,i.<D keebt hij ai dat graan vooir weinig ge'i en boren Ven alle tienden van collegiale irer'cen en de kl jos ters van St. Winnoxberge, St. Bertinus, St. Pieter te Gent en St. Bavo, weldra hadden zij hun korenschuren vol graan; maar zij ver kochten het duur, zóó duur, dat de armen het niet konden .koopen. Toen stegen de klachten der (menigte en vooral der aximen op tot voor den troon van den vromen graaf Karei, die den proost en zijn broeder Lambert voor zich deed komen en hen berispte weg&ns hun on- menschelijkheid, zelfs wreedheid jegëns de ar men. Maar de proost zwoer den graaf, dat lijj nauwelijks genoeg koren had, om zijn colle gium zes weken te onderhouden en Lambert van Straten verzekerde onder eed®, dat hij voor zich en zijn familie nauwelijks voor een maand voedsel had_ Maar de graaf liet zich niet 'om den tuin leiden. Hij verklaarde, dat hij beslag zou leg gen op al het graan, dat hij zoowel het con vent van St. Donatianus als zijn proost en romrminauteb benevens I ombert en rite fa doodie k 11 j een (Pujjjj Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5