K. 0. Zaklantaarn- Batterijen Electr. Lampen Séièicti Warenhuis, WAARSCHUWING! I Nieuw OLYMPIA THEATER I SctieJaiscliE Berlite-Mool, Particulier Kapitaal beschikbaar FLORA. Feeënhanden Feeënhanden. Feeënhanden. Feeënhanden. Verkocht aan Satan. Verkocht aan Satan. Verkocht aan Satan. Verkocht aan Satan. Een pracht® en sensationeele loMlo: HAAR LEVENSGESCHIEDENIS. D. KOK, PARep f 222.829.69. Vergoedt 4 rente op rente. Stads- en Gewestelijk Nieuws kerknieuws. Advertentie n. waar dat wiel draait. EERSTE HYPOTHEEK R. DAVIDS, J. TAN ALBADA, PAPIERHANDEL. Schiedamsche weg 19. Dir. A. CHERMOEK. botterdam. Zaterdag 5 October Zondag 6 October Zondag 6 October Maandag 7 October Dinsdag 8 October Woensdag 9 October Woensdag 9 October Donderdag 10 October Binnenweg 46, ROTTERDAM - Telefoon 8129. W Eigenaar Directeur A. TUSCHIMSKT. milie .gedurende een half jaar1 zou onderhou den en gaf last iaan Tammardus, zijn thesau rier, het |o(veiige graan vioor civielën prijs te distribueeien, maar den armen vtoor niets uit te reiken. i Toen het graan was uitgedeeld, hield de hongersnood, die intusschen was uitgebroken, op en er bleek igenoeg te zijn voior de villa© Brugge, Aardienburg en Oudenburg gedurende den tijd van een jaar. Het geld, waarvoor het koren was verkocht, bood Tammardus aan den proost en den heer van Straten, zijn broeder, aan: maar zij waren aoo verontwaardigd, dat zij het niet wilden aannemen. Toen gaf die graaf last; het gield onder de armen te ver delen. 1 Met Karei' liep het verder niet goed af. D© 0 W'ers Lambeirt en zijn broer en zoon zon nen op wraak. In het begin van de vasten 1127 overvielen zij den graaf, terwijl hij vrome lijk Mis hoorde en doodden hem. Maar ook Lambert, Bouchard en de proost ontgingen hun straf niet. Die eerste werd gevier©ndeèld, de tweede op een ijzeren rad gebonden, met ho nig bestreken en zoo aan de beten van bijen ©n wespen overgeleverd, tot hij stierf, de proost eindelijk, die berouw toonde, door in het hartje van den winter barrevoets door sneeuw en ijs te 'loepen en omdat hij tot den geestelijken stand behoorde, zo-u een zachter vonnis krijgen. Hij werd in een zak gebonden en aan een boom opgehangen en stierf na zes dagen Op den achtsten dag werd hij begraven." Zonder boter. Leiden zit sinds eenigte da gen zo-nder boter. In niet één winkel is zelfs maar een pond te krijtgen. Inbraak distributiekantoor. Woens-< dag-mo-rgen is men op het Distributiekan toor te Katwijk tot d-e onaangename ontdekking gekomen, dat er wederom ingebroken was. Dit was binnen acht dagen tijds de tweede maal. Bij de laatste inbraak waren er niet minder dan een 4000-tal broodkaarten, koffiekaarten en andere bons ontvreemd. Aangaande deze inbraken tastte de politie volkomen in het duister. Het -onderzoek in deze zaak is onder leiding van den inspecteur van politie met voilé kracht ter hand genomen en het moet gezegd het gebé&lte korps heèft zich beijverd om in deze zaak licht te brengen. Op dracht is gegeven om het onderzoek bij de hak kers en winkeliers aan te vangen. Dit gaf alras een kleine aanwijzing. Dezen draad volgende leid de 't steeds tot "meer licht, zoodat al spoedig een tweetal militairen konden worden aangehou den, als zijnde vrij zeker bij dezen diefstal be trokken. In het bezit van een der militairen zijn een aantal losse bonnen, eenige 'broodkaarten ©n een groot aantal koffiekaarten gevonden. Bij het eerste verhoor verklaarden dezen niets van den diefstal af te weten en de in hun bezit zijnde bons tb hebben gekocht van een onbekenden koopman. Tegenstrijdigheden in hun verklaring echter waren* van dien aard, dat de politie er al heel weinig geloof aan hechtte Het verdere instrueeren dezer zaak hetwelk ge;ruim©n tijd duur de leidde tot succes. Beide militairen hebben een volledige bekentenis afgelegd. (V-ad). en hunne niet meer Commissie Crisisaangelegenheden. B. en W. hebben volgend schrijven aan den Raad gezonden Naar aanleiding van Uw besluit van den 20Bten dezer, hebben wij de eer Uwe vergadering hierbij een ontwerp-verordening aan te bieden als bedoeld in ons schrijven van 9 dezer A. no. 249/14 (Bij lagen Raadsverslag no. 44). Ter toelichting van het ontwerp meenen wij ons tot het volgende te kunnen bepalen: De ondervinding heeft geleerd, dat een com missie van slechts 3 leden ook wanneer 2 plaatsvervangende leden zijn benoemd vaak niet kan vergaderen, omdat bij verhindering van één lid een plaatsvervanger niet tijdig genoeg kan opgeroepen worden om voor de vergadering beschikbaar te zijn. "Wij stellen 5 leden voor, omdat zelfs bij verhindering van 2 leden nog een tot beslui ten bevoegd aantal leden aanwezig zal zijn. Ten slotte komt het ons gewenscht voor de bevoegdheid te hebben het advies der Commissie in te winnen ook voordat de ontwerpen den Raad formeel worden aangeboden. Een soms kostbar# tijd kan daarmede bespaard worden. Pensiaensduurtebij slag. In een missive aan den Raad zeggen B. en W. In verband met den bijslag op pensioenen en wachtgelden uit 's Rijks kas is ook aan de Ge- mèentebesturen verzocht zoodanigen bijslag in te voeren. Nu aan de in dienst zijnde ambtenaren toe slag wordt verleend, komt ons dit ten aanzien van de gepensionneerden ook billijk voor. Wij hebben met het doen van voorstellen ge wacht totdat de rijksregeling zou zijn vastgesteld, daar wij ons, evenals het Gemeentebestuur van Rotterdam, daarbij wenschen aan te sluiten. Zulk een regeling wordt U hierbij aangeboden. De bijslagen en de gevallen, waarin zij worden Verleend zijn geheel dezelfde als van de Rijks regeling. Slechts in enkele ondergeschikte punten der verdere regeling is daarvan afgeweken. Voor de toelichting, zoover die niet hierna wordt gegeven, mogen wij verwijzen naar de memorie van toelichting van het wetsontwerp) dat hierbij ter lezing wordt gelegd en waarop de afwijkingen in rood zijn aangeteekend. Zooals uit de kennisneming der stukken zal blijken, kent het ontwerp twee categoriëen en wel le. de gehuwden en de weduwnaars en weduwen, deze beide laatste groepen voorzoover zij kinderen beneden de 16 jaar ten hunnen laste hebben 2e. de overigen. Aan de eerste categorie wordt slechts bijslag verleend, wanneer het pensioen of wachtgeld minder dan ƒ1800.en het belastbaar inkomen volgens den aanslag in de Rijksinkomstenbelasting dit komt overeen met het zuiver inkomen der Gemeentelijke belasting, dus zonder aftrek van noodzakelijk levensonderhoud en voor kin deren ƒ2500.of minder bedraagt. De bijslag is voor hen 15 van het pensioen of wachtgeld, met een algemeen minimum van ƒ60.en een algemeen maximum van ƒ120- Pensioen of wachtgeld en bijslag kunnen echter samen de grens van ƒ1800.niet overschrijden- Voor de tweede categorie is de pensioensgrens 1000.de inkomensgrens 1500.het percen tage 8, het algemeen minimum 30.en het algemeen maximum 60. "Waar de algemeene minima een bedrag zou den kunnen op leveren geheel buiten verhouding met dat van het pensioen ofj wachtgeld, is bepaald) dat de bijslag nimmer meer kan bedragen dan voor de le categorie 30 en voor de tweede 15 van het pensioen of wachtgeld. Bij de artikelen mogen wij nog het volgende aanteekenenf Art. 1. Gelijk in de memorie van toelichting van het wetsontwerp betreffende den Rijksbijslag wordt geconstateerd, is deze uitgave te rangschik ken onder de crisisuitgaven, zoodat zij ten laste van het Crisisfonds is te brengen. Art. 2. Hierin wordt omschreven op welke Pensioenen de bijslag wordt verleend. Daarbij zij opgemerkt, dat na de pensioens- wetten voor de gemeenteambtenaren weduwen en weezen de pensioenen worden verleend door de Gemeente, maar door den Minister van Financiën ten laste van het fonds voor die pensioenen, terwijl de Gemeenten naar gelang van de jaren in ieders dienst door gebracht, daarin bijdragen. Nu geen rijksregeling op denzelfden voet voor de bijslagen wordt ingevoerd, kan hetnatuur- ]ijk niet anders of de Gemeenten moeten den bijslag geven aan hen die bij een Gemeenterege ling pensioenvan de Gemeente zouden ontvangen. Dit is nader in dit artikel omschreven. Natuurlijk zijn de categorieën, vallende in de Rijksregeling van den Gemeentelijken bijslag uitgesloten. Ook dit wordt in dit artikel met zoo vele woorden uitgesproken. Art. 7. Punt 7 van de Rijksregeling laat niet het geval open, dat het pensioen of wachtgeld niet over het volle jaar loopt. Punt 10, le lid, 2e zinsnede geeft daarvoor een bepaling. De redactie van punt 7 is nu zoodanig ge wijzigd, dat bij pensioenen of wachtgelden, die niet over het volle jaar loopen, een berekening naar tijdsgelang daaruit voortvloeit. Art. 10. In plaats van het bepaalde bij pun ten 10 en 11 der Rijksregeling kan hier eenvou dig worden bepaald, dat ons College de pensi oenen toekent en de uitbetaling daarvan regelt. Het ligt dan in onze bedoeling, de uitbetaling vódr 1 December van dit jaar te doen geschieden- Art. 11. Bij de rijksregeling is bepaald, dat aanspraak op bijslag wordt verbeurd wanneer opzettelijk onjuiste of onvolledige opgaven werden verstrekt. Dit is overgenomen, doch bepaald moest worden, dat dit ter beoordeeling staat van ons College. "Waar het echter (gaat over al of niet uitslui ting, meenen wij dat beroep op Uwen Raad is toe te laten. Art. 12. In aansluiting aan het bepaalde bij den duurteloontoeslag wordt hier bepaald, dat geschillen door ons College worden beslist. Het zal Uwen Raad niet zijn ontgaan, dat deze regeling, evenals die van het Rijk geldt voor het jaar 1918. De kosten worden geraamd op ƒ4000.a ƒ4500.—. Te zijner tijd zullen wij Uwen Raad voorstellen ook de aan sommige menschen, in plaats van pensioenen, verleende gratificaties, met het oog op de duurte te herzien. aan een verbod om op openbare plaatsen te roo- ken IY. alleen een verbod om op openbare plaat sen te rooken. "Wijders varieerde de verboden leeftijd van 13—16 jaar. Alleen van Enschedé, waar men met de groote afstanden waarop de buitenbevolking woont, re kening heeft willen houden om het mogelijk te doen blijven, dat kinderen voor vader enz. tabak halen vonden wij het stelsel IV gehuldigd. Voor Schiedam bestaat dat motief niet en kan vrijwel ieder die rooken wil öf zelf tabak en sigaren halen èf daartoe een volwassene afvaar digen. In aansluiting aan het denkbeeld neergelegd in art. 454 S.R. en de daarin gebezigde redactie overnemend, hebben wij de eer U hierbij een ontwerp-verordening voor te stellen, waarin de verkoop enz. aan den winkelier is verboden, evenals het rooken op straat of andere voor het publiek toegankelijke plaats. Door onder de straf ook op te nemen ver beurdverklaring, wordt aan de politie de gele genheid gegeven het rooken op straat te beletten. Men meldt ons uit Terneuzen De Z.Eerw. Heer G. G. Bogers, sedert 1914 pastoor te Terneuzen, is tengevolge vèn de Spaansche griep overleden. Gasrantsoeneering. Het gezinsrantsoen ad 45 M3. voor October zal met 14 M3. verminderd worden, bij electrische aansluiting (behoudens goedkeuring van den Raad). 9427 15 DE DIRECTEUR. Volgende week beginnen in de L. Kerkstraat 56, verschillende nieuwe clubjes (p. maand f 3 in abonn. f 2.40) Duitsch, Engelsch en Fransch, voor beginners en voor gevorderden, Conversatie (door buitenland- sche leerkrachten), Grammatica en Handelscorrespondentie. Voor goede groepeering der deelnemers naar dag, uur en personen spoedige aanmelding gewenscht. 9332 17 Proefles gratis. prima prima prachtig helder wit licht en lange levensduur. 94IS 25 Het eenigst adres voor alle soorten in alle kaarssterkte. voor op LANDERIJEN en HUI- ZEN, tegen billijke rente Te bevragen bij den Ma kelaar 4816 15 Lange Haven 16. Telef. Intere. 186. Rooken door kinderen. B. en W. hebben aan den Raad het volgend schrijven gezonden Reeds in 1916 is van regeeringswege gewezen op de nadeelige gevolgen van het rooken door kinderen. In tal van gemeenten zijn dan ook reeds ver ordeningen daartegen gemaakt. Wij meenen dat Schiedam in deze niet achter kan blijven. Bij een overzicht der verschillende plaatselijke verordeningen bleek ons, dat in deze verschillende stelsels bestaan als I. verbod van verkoop, aflevering en ten ge schenke geven, geldend tegen den winkelier II. een gelijk verbod geldend tegen iedereen III. een verbod als onder I of II, verbonden Onze sorteering Pelterijen bieden wij U tegen concurree- rende prijzen aan, ook ons speciaal reclame-garnituur van f 17— Het ADRES is Hugo de Grootstraat 53, ROTTERDAM, naast Fa. C. JAM IN, boven huis, 1 x bellen. GEOPEND dagel. van 10 tot 8 unr. Zondags van 10 tot 2 uur. Speciaal adres voor reparatlën. 9419 16 lederen avond 8 uur. Plaats- bespr. dagelijks 13 uur. H.H. Winkeliers, als U soms ophoudt met zaken doen, of iets op hebt te ruimen van PAPIER of WINKELZAKKEIL ai zijn ze BEDRUKT, ik geef de hoogste waarde voor Uw papier Tan tSpeijkstraat 16c - Rotterdam. 4948 20 Laang-e Haven SO, Nchiednin. Reserve-kapitaal op 31 December 1917: SAFE LOKETTEN te huur vMutf f2.— par ja-w. Telefoon 10754, 7 uur.. in 4 Acten. 1 uur MATINEE. Groet maatschappelijk Drama. 5 uur. In de hoofdrol Henny Porten. 7 uur. Boeien! spel, Prachtige MoM 7 uur. Spannend drama. 2 uur MATINEE. In 4 Acten. 7 uur. Groote succesfilm. 7 uur. Buitengewoon van opzet. Op het tooneel Duo WESTENBERG. Transformatie duettiste. Lachen. Lachen. 9420 88 HARRY HART, in zijn repertoire. Geheel nieuw v. Rotterdam Matinées op Zaterdag, Zondag en Woensdag van 2 tot 41/i uur. Matinée voor kinderen 15 ets. Muzikale illustratie door LOUIS v. d. HARST. Aanbevelend, DE DIRECTIE. De Directie heeft deze week voor hare geachte be zoekers gekozen A Schitterend drama in 4 bedrijven. Boeiende handeling en zeer mooie fotografie. q Mr. Mc. IDIOT is levensmoede. Klucht in 2 acten. Verder zeer uitgebreid programma. J OP HET TOONEEL SOPHIE SMITH, de Geliefde Vlaamsche soubrette in haar succesrepertoire. RAF KAPPER, de bekende compere uit Rido's revues, in zijn liedjes. Alle voorstellingen toegankelijk voor kinderen. 9417 50 Aanbevelend, DE DIRECTIE. Koopt a SPAARBANK „PRINCES" Theater,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 6