Binnenland. 'M 1 i Stads- en Gewestelijk Nieuws Crisismaatregelen. feit, dat Vlon Beng, tot nu toe hoofd van het keizer lijke kabinet, ontslag moest nemen. Hij heeft zich op een wijze in de laatste samenstelling van het kabinet gemengd, die «den onwil van de meer derheid der Duitsche volksvertegenwoordiging heeft gewekt en kon derhalve niet langer op zijn post blijven De opmerking, dat daarmee het militarisme in Duitschland dus vtopïjgoed aan kant is gedaan, beantwoordde de staatssecretaris in levendig toe stemmenden zin. ZWITSERLAND. Het politieke departement heeft, steunend op het rapport van den generalen staf nopens den aanval op den Zwitscherschen kabelballon bij Niecourt, welke den dood van een Zwitserschen officier heeft veroorzaakt, een krachtig1 protest bij de Duitsche xégeering ingediend, waarin het met jgjöoten nadruk de aandacht op dit buitenge woon ernstigen voorval vestigt. Het politieke de partement verklaart er op te rekenen dat de Zwitsersehe iegeering volkomen voldoening zal •ontvangen, dat de schuldigen ernstig zullen wor den gestaft, de familie van den gedopden offi cier schadevergoeding: zal' erlangen en de scha de welke de vernieling van den ballon heeft ver oorzaakt, zal worden vergoed. De „Kölhische Zeitung" verneemt uit Berlijn dat reeds van Duitsche zijde bij de Zwitsersehe iegeering leedwezen over het gebeurde is be tuigd en schadevergoeding is toegezegd. FINLAND. Ut Helisingfprs meldt Wolft: Na een geheime zitting, die van één uur 's mid dags met een korte rustpoos tot negen uur des avonds heeft geduurd, is de Landdag, op grond van art. 38 der jgttpndwet van 1772 tot de konings keuze overgegaan. De keuze geschiedde bij ac clamatie, terwijl de afgevaardigden zich van hun zetels verhieven, jDe agrariërs en een paar re publikeinen toonden door te blijven zitten, dat zij aan de keuze geen deel namen. Dopr dit besluit van den Landdag is prins Fre- derik Karei van Hessen tot koning van Finland gekozen, en de troonopvolging' van zijn nakome lingen vastgesteld. Prins Frederik Karei van Hessen is gehuwd met Margaretha, prinses van Pruisen, zus Ier van den Duitschen keizer. Hij heeft vier zonen. TURKIJE. De „Ivölnische Zeitung" verneemt dat de ka binetswisseling in Turkije daar slechts als de noodzakelijke voorbereiding vooir de verwachte vredesonderhandelingen wordt beschouwd. POLEN. Men meldt uit Warschau Kucharzewski heeft, naar het persbureau van het minister-presidium mededeelt, een schrijven aan den ïtegentschapraad gericht, waarin hij ver zoekt om onverwijlde ontheffing van zijn functie als premier en om gelijktijdige ontlasting van de hem verleende -opdracht tot formatie van een nieuw kabinet. De premier kondigt verder een uitvoerig schrij ven aan nopens de motieven voor zijn aftreden, en verklaart zijn verzioek hiermede, dat hij niet wil dat om zijnentwil eenige vertraging in de viortmng van het nieuwe kabinet intreedt. BULGARIJE. Het „Hamb. Fremdenblatt" verneemt uit Ber lin: jj i f Naar men verneemt, zal de laatste Duitsche sol daat Sofia vanavond verlaten. Vannacht zal een Fransch regiment Sofia binnenrukken. De Duitsche gezant is vandaag met zijn staf uit Sofia vertrokken en heeft alleen een beheer der van het Duitsche archief achtergelaten. Nederland zal waarschijnlijk met de beharti ging van de Duitsche belangen in Bulgarye wor den belast. i Uit Sofia; 1 i De leiders der Fransche en Engelsche missies kolonel Trousson en luitenant-kolonel Neywood, hebben een reeks besprekingen ingeleid met dien directeur der spoorwagen en met den minister van oorlog nopens het ten uitvoer leggen van de verschillende technische bepalingen in het wa penstilstandverdrag. ALLERLEI NIEUWS. Men seint ons van de Zeeuwsche grens i Heden werd vastgesteld dat de Duitschers de zware kanonnen uit Selzaete hebben weggevoerd. Ook het afweergeschut van een Duitseh vlieg kamp dicht bij de Zeeuwsche grens is vervoerd. Bij Cadzand zijn de electrische draden weg gehaald. i Generaal Alexejef, de voormalige Russi sche opperbevelhebber, is te Jekaterinoslaf ge storven. j De bladen te Sofia melden de terugroe ping van Jekof, den genealissimus, die op het moment een kuur doet te Woenen. De Japansche postboot „Hirano Maroe" is aan de Iersche kust getorpedeerd. Meer dan 200 menschen kwamen erbij om, o. m. vrouwen en kinderen. i 200.000 vluchtelingen naar Nederland. Men seint uit Roosendaal (N.-B.) dd. gisteren aan de „Msd.": Heden-middag had hier een bespreking plaats tusschen den heer M. W. R. van Vollen hoven, Nederlandische Minister-resident te Brussel, den Franschen gezant te 's-Gravenhage, leden van de Relief Commissie enz., betreffende een 20Ü.000 Vluchtelingen uit Noord-F ran krijk, tusschen Bras ser en Antwerpen opgehoopt, die eerstdaags naar hier zullen komen uitwijken en nu de grootste ontbering lijden. De komst van den gezant uit Brussel en boven genoemde besprekingen staan in verband met de regeling der eventueele komst der vluchtelingen.. Nieuwe loonregeling spoorwegpers meel. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, is de Staatscommissie, belast met het samenstel len van een nieuwe salarisregeling voor het ge- heele spoorweg-p ersoneel dezer dagen met haar arbeid gereedgekomen. Het rapport zar waar schijnlijk nog deze week aan den minister van Waterstaat worden ter hand gesteld. De Staatscommissie bestaat uit 11 leden; hier van zijn er 4 aangewezen uit alle organisaties van spoor- en tramwegpersoneel; verder zijn er 4 vertegenwoordigers van de directies der Ver- eenigde Spoor-wegen. Ten slotte hebben nog! zitting in de commissie de heeren mr. Peyrot, van den Raad van Toe zicht op de Spoorwegen; Slechter, vertegenwoor diger van Departement van Waterstaat en de directeur van „Werkspoor", de heer Muyssche. Naar wij vernemen bevat het rapport der commissie een algemeene salarisherziening over de geheele linie van het spoorwegpersoneel. De vier vertegenwoordigers der personeel-organisa ties hebben echter een minderheidsrapport samen gesteld, daar zij de in- het officieele rapport voor gestelde salaris verhoogingen in verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden te laag ach ten. Dit minderheidsrapport zal tegelijk met het oflicieele rapport aan den minister worden aan geboden Verder vernemen wij, dat de hoofdbesturen der organisaties aan alle afdéelïngen de® orga nisaties in het land afschriften zullen zenden van de rapporten, ten einde daarover de ad viezen in te winnen van het personeel. Onze gezant te Berlijn. Volgens de „Nordd. Alg. Ztg." heeft baron Gevers, de Nederlandsche gezant te Berlijn, van zijn reis naar' Nederland' afgezien. Wittebrood. Het Kamerlid de heer Kplthek beeft den mi nister van landbouw, enz. gevraagdnaar de be weegredenen tot den maatregel' om met ingang van a.s. Woensdag den wittebpoodprijs met meer dan 10 percent te verhoogen. Tuinbouw. Naar de „Nederl." verneemt, is mr. H. 0. Dresselhuys', voorzitter van don Ned. Tuinbouw- raad, van plan, terstond na zijn terugkeer uit Duitschland met den minister van landbouw be sprekingen te houden over' verschillende zaken den tuinbouw betreffende. Z,oo zal aangedrongen worden op een spoedige bekendmaking van de teeltregeling 1919, opdat de tuinders daar reke ning mee kunnen houden. i Zeep. Het bureau vpor mededeelingen inzake de voed selvoorziening meldt: De noodzakelijke bezuiniging in het gebruik van vetten voo,r de zeepfabricage heeft de re geering doen besluiten, ter vervanging van de thans gedistribueerde huishoudzeep met een ge halte van 60 pet. vetzuren en harde zeep met een gehalte van 25 pet. vetzuren, een harde zeep van ïaag vetzuurgehalte (ongeveer 25 pet.), ge mengd met' minerale bestanddeelen, in distribu tie te brengen. Deze zeep, die van harde samen stelling zal zijn, zal in de meeste gevallen met succes de lot dusverre gedistribueerde huishoud zeep kunnen vervangen en is voor het wasschen van de huid beter geschikt te achten dan de harde zeep van laag1 vetzuurgehalte, die tot dus verre om de andere maand beschikbaar werd ge steld. 'i Volgens het Hdbl. zal' de nieuwe huishoudzeep bestaan ,uit 20 pet. vetzuren, 65 pet. pijpaarde en klei' pet. soda en 10 pet. water. Kindersehoenwtrk. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft maximumprijzen vastgesteld voor z.g- omgekeerd kinderschoenwérk. De kleinhandelsprijs voor knoop laarsjes vari eert van f8 25f5; van rijg- en derbylaarsjes van f8f 4.75 en van eenbandschoentjes, hak- kebandjes en sandaaltjes van f6.75f4. De gr oothandelëp r ijs rep. f6.70—f3.90; 106.50 —f3.70 én f 5.30—2.90. De tusschcnhandelpry rep. f7.30f4.20; f7.10 —f4 en f5.80—3.20. Inbezitneming van in de veemén opgeslagen manufacturen. Men deelt het volgende mede: De manufacturen die in de veeman hier te lande opgeslagen zijn, behaoren voor e^n deel aan buitenlandsche handelaren, die toen na op richting van het Rijks bureau voor Manufactu ren deze goederen in beslag genomen werden, getracht hebben ze tegen matigen prijs aan don binnenlandschen handel te verknopen, maar kort na de oprichting van het Rijkskleedingbureau is hun de vergiinning tot verkoop geweigerd en cok aan binnenlandsche handelaren is de ge vraagde opheffing van beslag niet toegestaan. De directeur van de Rijkskleedingvoorziening wenschte al' deze goederen voor het vervaardigen van volkskleeding in handm te krijgen. Het Rijksbureau vpor Manufacturen verzette zich tegen de plannen van dén heer Herzberger, die zooals wij reedis gemeld hebben te gen zeer lagen prijs deze goederen in bezit wenschte te nemen en achtereenvolgens zijn twee directeuren van het Bureau vpojr Manufacturen, die jaan de uitvoering van deze plannen niét wenschtcn mede te werken, heengegaan. Nu ech ter het Bureau voor Manufacturen een onderdeel gewonden is van de IIijkskleed ingvoorzieningw or den de plannen ten uitvoer gebracht. We hebben meegedeeld met welke haast de taxatie geschiedt en kunnen hieraan toevoegen, dat reeds een ge deelte van de goederen in het bezit der Rijks- kleeding is gekomen. Onder dez® goederen zijn er took, die, wegens prijzen en kwaliteit vopr volkskleeding niet in aanmerking behooren te komen en het zou niet onaardig zijn te vernemen welke bestemming deze goederen tegemoet gaan. Het is een feit, dat een getaxeerde partij buks kin, destijds te Rijsoord, bij1 Ridderkerit, in bezit genomen, door het Rijksbureau van kleeding werd geweigerd. De heer Hierzberger verzocht daar op deze goederen tegen den getaxeeiden prijs voor zijn fabriek te mogen ontvangen, hetgeen de toenmalige directeur van het Rijksbureau voor Manufacturen weigerde. Bij de reorganisatie van het Rijksbureau voor Manufacturen is er den ambtenaren opnieuw op gewezen, dat zij de grootst mogelijke stilzwij gendheid hebben te betrachten. Belastingaangiften. Het Ministerie van Financiën gaat steeds voort zooveel mogelijk contröle uit te oefenen op de belastingaangiften. Thans is in werking gesteld een nieuw bureau, dat zich uitsluitend bezighoudt met het bijeenbrengen van allerlei belangrijke gegevens omtrent handelstransacties, salarissen, loonen provisie-ontvangsten, enz. van belastingplichtigeneen staf van personeel is met een en ander belast. Het bureau, dat gevestigd is te 's-Gravenhage, is o.m. reeds druk bezig met het op ruime schaal bijeen brengen van alle wetenswaardigheden, die te vinden zijn bij de corporaties, vereenigingen, rijksbureaux enz., opgericht in de oorlogsjaren en direet of indirect in verband staande met het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. Tal van handelstransacties, provisiegenie tingen en andere inkomsten van belasting plichtigen worden op deze wijze bijeengebracht en het ligt in de bedoeling terug te werken tot vorige belasting jaren. In wording is verder de organisatie van een centralen recherchedienst, welke ook aan bo vengenoemd bureau zal .worden verbonden. Deze dienst zal langs anderen weg de noodige gegevens bijeenbrengen, waardoor het mogelijk wordt het reeds bekende eontróle-systeem be langrijk uit te breiden ook hier zalmen zich niet alleen bepalen tot'tloo- pende belastingjaar, maar tevens zichbezighoudenmetvorige, reeds afgewerkte jaren. Met het oog op bovenstaande meenen wij goed te doen, gezien de treurige gevolgen, die belastingfraude voor vele gezinnen reeds heeft gehad, nog eens in hexfnnering te brengen, dat een belastingplichtige, die een onjuiste aan gifte gedaan heeft, ook al heeft naar aanlei ding daarvan reeds een aanslag plaats gehad, de onjuiste opgave alsnog kan herstellen zon der bevreesd te zijn met den strafrechter in aanraking te komen, mits het herstel van die onjuiste aangifte geheel geschiedt uit eigen be weging, dus vóórdat de belastingambtenaren eenigerlei oproeping hebben gedaan of onder zoek hebben ingesteld. Verkrijgbaar in de week van 1016 Oct. Op bon 292 1 ons kaas naar keuze. Op bon 294 1 reep chocolade, ongevuld, 127, cent verpakt, 12 cent onverpakt. Op bon 296 pond suiker, 30 ct. per pond. Op bon 301 7» ons havermout, 16 cent per pond, vanaf Dinsdag. Op bon 298 1 ons peulvruchten naar keuze, groene erwten 11 cent per pond, witte boonen 23 cent per pond, vanaf Zaterdag. Aardappelen. Op bon 305 7» K.G. aardappelen op Vrijdag, it n 307 1 Zaterdag. 309 7, Maandag, n »i 311 7, Dinsdag, n ii 313 1 Woensdag. Veen- of zandaardappelen 57s cent, kleiaard- appelen 97j cent per kilo, poters 7 cent p. kilo. Suikerkaar t. Op bon 8 is verkrijgbaar 7i pond suiker. Kindermeel. Bon 34 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar1/t pond kindermeel 21 cent per 7s pond, of 7* pond maizena a 55 cent per 7» pond. Nieuwe aanvragen voor Kindermeelbons en Suikerkaarten kunnen worden gedaan Dinsdag 15 October 's namiddags van 23.30 uur aan het Broodbureau. Visch. Op bon 198 verkrijgbaar 7i pond viich. Bon 198 is geldig tot en met 19 October. Op bon 290 verkrijgbaar 1/t pond visch. Koffie. Op bon 38 van 1 tot en met 15 October 7t ons koffie. Op bon 39 van 16 tot en met 31 October i/, ons koffie. Kolen. In October zijn geldig bons nos. 6, 7, 8 en 9 ieder voor 1/t eenheid 16 K.G. Steenkolen, bons 10, 11, 12 en 13, ieder voor 7» eenheid 7io H.L. geklopte cokes. Broodkaart. De broodkaart van het 70e tijdvak loopt van 4 tot en met 10 Oct., 71e tijdvak van 11 tot en met 17 October. Bote r-m e La n g e-m argarinekaart, 2e week geldig van 3 Oct. tot en met 12 Oct. 3e week van 12 tot en met 22 October. Aanvragen voor extra rantsoenen voor zieken moeten worden gedaan aan het Levensmidde len-Bureau, 's voorin. van 91 en 's nam. van 23 uur. Lezing Fr. Adrianus. Voer een geheei bezette zaal in het gebouw van den R.K. Vpiksbond hield de Eerw. Frater Adrianus, vair Grave, gister-avond een lezing over het leven der Blinden en het Brailleschrift. De vergadering werd gepresideerd door den Weleer'w. Heer kapelaan. Paulussen, die namens het sub-comité van de Le Sage ten Broek-Stich' ting, met eenige woorden den Eerw. Frater bij de aanwezigen inleidde. Spr. wees er op; dat het gesticht te Grave door de reusachtige werk kracht van fr. Adrianus, aan de spits staat van de blindeninstituten niettegenstaande ze het in de' Kamer niet wisten. Het gevolg van het blinden onderwijs js, dat er weer bruikbare menschen van gemaakt worden. Voor hun ontwikkeling is evenwel een bibliotheek noodig. De Haagsche Braillebibliotheek is door ongeschikte lectuur, voor Roomschen onbruikbaar. Grave wordt verlicht door den gloed van Roomsche liefde en RoomSch geloof. Dat lioht moeten de blinden in hun later leven bewaren en daarom moet er een Centr. R.K. Braille bibliotheek gesticht worden. We zoeken dames en heerén, die hun vrijen tijd en moeite willen geven, jojm 'gewone boeken over te zetten in Brailleschrift. Alle benppdigde ingrediënten krygt men dan, door bemiddeling van het sub-comité toegezonden. Frater Adrianus, hierna het woord nemende, wees eilop, dat er steeds blinden zijn geweest, hetgeen blijkt uit de verhalen in do H. Schrift Ook heeft de Zaligmaker in het Heilig Land veel blinden genezen. Er zijn in ons land ongeveer 3000 blinden, maar zij zijn niet allen pntwikkeld. Door de toe name van het aantal blinden, ten gevolge van den oorlóg as de publieke aandacht op' de blinden gevestigd. Spr. ging daarop de geschiedenis v.m het instituut te Grave na, van de stichting tojt op heden. Zoolang het bestaat, heeft het nog geen cent subsidie van den Staat ontvangen. De blinden leeren er alles, wat op een M. U. L. O.' school onderwezen waadt. Natuurlijk zjjn er ook uren van iontspanning. pet gesticht telt twee schaakvirtuaozen, die beiden den tweeden pry's hebben behaald in de internationale schaik-ootm- positie-wedstrijden, uitgeschreven door „De Maas bode" en het „Algemeen Handelsblad." Die twee knappe bollen hebben het schaken blind geleerd en als zoodanig staan ze nog alleen- (Daverend applaus). Blinden zijn niet in staat veel ambachten aan te feeien; de vóórnaamste zijn wel mandenmaken en borstelmaken (gedeel telijk) De .resultaten van dit werk zijn nog zoo gering, dat de 40 blinden te Grave ternauwer nood den kost verdienen voor de twee fraters- onderwijzers. Dat blinden van nature sterk ont wikkelde andere zintuigen zouden bezitten, noem de spr. onwaar. Ze scherpen hun geheugen, hun gehoor, enz. buitengewoon. Ook lijden ze meer aan verstrooidheid dan wij, daar een blinde aan dacht schenkt aan elk geluid. Spr. gaf vervol gens een beschrijving van het Braille-schrift, dat bestaat uit 6 punten, waarmee c63 teekens ge vormd kunnen worden, zoowel' letters, cjjfers als muziekteekens. Muziek is de eenigste kunst, die volledig onder het bereik der blinden kan ko men. Spr. besloot zijn interessant betoog met nog eens den nadruk te leggen op de wensche- lijkheid een flinke Braille-bibliotheek tot stand te brengen. j Daarna brachten de blinden zelf eenige TOU' ziek- en zangnummers ten gehoore. Vooral het zelf (gecomponeerde lied van den oudste der drie leerlingen van fr. Adrianus, wa* ontroerend door zijn eenvoud en gevoelvóüe voordracht. Het verwekte dan ook een storlh' achtig lapplaus. Er werden ook nog eenige stukjes uit Braille hoeken voorgelezen en een vermenigvuldiging 13® t - 1 i i- - i - l i i 1 j i t i i J -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2