Dagblad mor Schiedam en De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering 4lBie Jaargaii Zaterdag 19 October 1918. No. 12271 Westelijk Front. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post ƒ2p!. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 15 regels ïl.30; elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 °/o ooriogs toeslag. Incassokosten worden berekend. bij verlies van r ffinfi bij levenslange f J1111 Terlies Van geheele 1111 een hand, invaliditeit; voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. een duim; verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andereotTiciede at en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Ter kennis wordt gebracht dat het kohier van de Personeele Belasting no. 16 dezer Ge meente óver het belastingjaar 1917 dienst 1918, op den 15en October j.l. is executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directie be lastingen alhier, ter invordering is overgemaakt en dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, be- hooren te worden ingediend. Schiedam, 19 October 1918. Buiteulandscli Nieuws. DE STRIJD IN BELGIë. DE DUISCHERS WIJKEN OVERAL. In België gaat het met de vorderingen der geallieerden zeer voorspoedig. De eene belangrijke plaats nu de andere wordt door de Duitschers ontruimd. Volgens het Belgisch stafbericht van gister hebben de Belgen de algemeene linie Oostende OudenburgEttelghemVarssenaere-St. An- dréSt. Michiel bereikt. Na harden strijd bereikten zij de oostelijke buitenwijken van Oosteamp en Riengbeek, vermeesterden Oost-Roosebecke en vorderden 17a K.M. Gister zijn ongeveer 200 gevangenen gemaakt. De cavalerie heeft bij haar vooruitgang in de richting van Brugge 300 man gevangen ge nomen. Ilavas seint uit Parijs Fransche dragonders hebben in een schitte rende charge Lichtervelde veroverd, waarbij ze honderden Duitschers neersabelden, duizen den anderen den pas afsneden, bij Gulleghem een heel convooi vermeesterd en met Belgi sche ruiters Duitsche mitrailleurs neergehouwen, die den toegang tot den weg naar Oostende versperden. Zoodoende maakten ze ruim baan voor de infanterie der geallieerden. Op tal van punten bestormden bereden pelotons in galop vurende batterijen, waarbij ze de kanonniers doodden en de stukken bemachtigden. In de Fransche Kamer heeft Clemenceau medegedeeld, dat Tourcoing en Ro«- b a i x bezet zijn. Reuter verneemt nog dat de Franschen T h i e 11 hebben bezet. Op het geheele front tusschen de Lys en de Scare zijn de Britten drie tot vijf K.M. vooruit gekomen en dringen naar Marchiennes en Orchies op. Britsche patroeilles zijn door LeQuesnoy getrokken. Havas' correspondent aan het Britsche front beschrijft de geestdrift van de 120.000 inwoners, die in Rijssel waren achtergebleven. De binnen trekkende troepen vonden de straten versierd, terwijl de menigte hen geestdriftig toejuichte onder het zingen der Marsellaise. De Duitschers hebben sedert 14 dagen 150.000 burgers \veg- gevoerd. Tijdens de bezetting heeft de vijand in Rijssel, evenals in Roubaix en Tourcoing 250 millioen oorlogsschatting geheven. De Duitschers hebben alle standbeelden meegeno men en de industriewijken geheel verwoest achtergelaten. De Duitsche staf meldt Tusschen Le Cateau en de Oise zijn nieuwe vijandelijke doorbraakpogingen gefnuikt. Ook in Vlaanderen, noordelijk van de Lys en aan de Aisne, aan weerszijden van Vouziers en westelijk van Grandpré zijn hevige vijan delijke aanvallen afgeslagen. Aan de Maas was de dag rustig. Het Fransch stafbericht van gisteravond luidt Ten W. van de Oise hebben de Franschen van het le leger hun aanval van het bosch van Aüdigny tot de rivier hervat. Deze troepen, die sedert meer dan een maand niet hebben op gehouden te strijden tegen een krachtig ver sterkten vijand en vooruit te komen in een heldhaftigen strijd, hebben heden nieuwe suc cessen behaald. Zij hebben het dorp Menn'evret veroverd en het bosch van Audighy, waarvan zij den ooste lijken zoom bezettenhouden.Zij zijn in dit ge bied, onder bizonder moeilijke omstandigheden vijf K.M. vooruitgekomen. Zij hebben de bui tenwijken van Hamiappes Grand-Verly en Noyal bereikt en hebben zich, in spijt van den verwoeden tegenstand der Duitschers, van de dorpen Grouvis, Assouville en Bernoville mees ter gemaakt. Meer naar het zuiden hebben de Fransche voorhoeden de achtervolging der Duitschers voortgezet. Tusschen de Oise en de Serre brachten de Fransche troepen hun linies tot benoorden Sery-les-Meziores, aan den rand van Surföntaine en noordelijk van Nouvron en Ka- pillon, op ongeveer negen K.M. van de samen vloeiing der beide rivieren, vooruit. De Franschen hebben een tiental dorpen be zet en tijlrake gevangenen gemaakt, waarvan het cijfer thans 1500 overtreft. Bij Vouziers heeft de Fransche infanterie de Aisne over een front van vijf K.M. overschreden en vasten voet gekregen op de hoogten ten oosten daarvan. Het dorp Vandy 'en verschei den hoeven, die als steunpunten waren inge richt, zijn in hun handen gevallen. Er werden eenige honderden gevangenen gemaakt. Meer naar het Oosten hebben de sedert gis teren aan de gang zijnde gevechten voor dr Franschen een gunstig verloop. Zij zijn er in geslaagd in het boschachtig terrein tusschen Olizy en Grandpre vooruit te komen. •Ajmeiikaansch stafbericht: j Ten W. van de Maas duurt onze optnarsch Viopjrt Onzo troepen hebben het uoiripi en het bosch van Banteville vermeesterd en den Noor delijken h|0ek' bereikt van het Jjogesbosoh. Ten W, van Grand-Pré vermeesterden zij na een hevi ge n. strijd de Talmahioeve. Ten O. van de Maas is eeh nieuwe aanvat van den vijand om: ions uit onze nieuwe stellingen in het bosch van la Grande Mpintagne te verdrijven, afgeslagen. Amerikaansche troepen, die gisteren deel na men aan den Ejngelschen aanval ten Z. van ld Cateau, drongen tot een diepte vaan 3 KM. in de vijandelijke linies door. Zij) vermeesterden stor menderhand de dorpen Mol in St. Martin, Ré- vières en l'Arbè die Guise en maakten 2500 ge vangenen. 1 Generaal Maurice zegt in de „Daily News" te verwachten dat de Duitschers zullen trach ten, hun rechtervleugel naar de Hollandsche grens ten N. van Gent terug te trekken en tusschen Gent en Doornik (Tournai) achter de Schelde te gaan, welke hun een waterlinie tegen de tankaanvallen zou verschaffen. Zij zouden waarschijnlijk probeeren den linie over Orchies en Denain met hun tegenwoordige front bij Le Cateau te verbinden en zullen daar dan vermoedelijk stand kunnen houden tot Foch hun volgenden zet voorschrijft. De vijand blijft genoodzaakt zijn front te verkorten en dat is hem voortdurend verhin derd, omdat zijn linie voortdurend weer uitge rekt wordt doord en uitspringenden hoek, die de geallieerden erin gemaakt hebben. Voor hij erin slaagt het front te verkorten, moet hij tel kens den terugtocht voortzetten. Foch heeft zeer handig 's vijands oogmerk verijdeld, om de geallieerden te dwingen Rijssel met hun kanonnen te vernielen. Meer dan tien dagen geleden hebben de Duitschers hun de stellingen ten VV. en ten Z.W. van Rijssel gelaten, waaruit het geschut der geallieerden de stad volkomen kon bestrijken. De Duitscher bleef op de binnenste verdedigidgslinie staan, die de oude Fransche forten verbond, in de hoop dat de geallieerden een rechtstreekschen aanval op de stad zouden doen, waardoor zij zwaar beschadigd zou zijn. In plaats hiervan is hij door koning Albert's opmarsch naar Gent uit Rijssel weg gemanoeuvreerd. De „Daily News" zegtHet is veelbetee- kenend, dat het spoor van vuur en puin, dat tot dusver den Duitschen terug tocht gekenmerkt heeft, dit niet langer kenm e r k t. Als men dit in verband be schouwt met Burian's stellig geuite voorspel ling, dat Duitschland Wilson's voorwaarden zal aannemen, geeft dit steun aan de onderstelling, dat de vijand, in afwachting van de sluiting van den wapenstilstand, zijn troepen met zoo gering mogelijke verliezen uit het geallieerde gebied terug te trekken. Het kan echter ook wel zijn, dat men na den terugtocht op den Duitsche grens zal gaan staan, om te trach- ten het volk onder de leus van de nationale verdediging te verzamelen. Dat zou nochtans wanhopig uiterste middel zijn, want als de hulpbronnen van de ijzerbeddingen van Briey en Longwy niet meer onder Duitschland's be- j reik zijn en heel Westfalen eiken dag aan luchtaanvallen blootstaan, kan men op zijn best hopen op een kort uitstel van het onver mijdelijke. De „Daily News" herinnert dan nog eens aan de uitspraak van verschillende Engelsche staatslui, dat het misdadig zou zijn, om den oorlog ook maar één dag onnoodig te verlengen. Het Duitsche volk moet een einde maken aan het stelsel dat hem gemaakt heeft. Het is meer dan ooit noodig dat de geallieer den zoo hpndelen dat zij de democratische beweging in Duitschland aanwakkeren en niet onderdrukken. Aan de Belgische kust. Naar Reuter seint, hebben de geallieerden Zee brugge en Blankenberghe bezet. De admiraliteit maakt het volgende rapport van den vice-admiraal te Dover openbaar In de ochtend van den 17den was de militaire toestand tusschen Nieuwpoort en Oostende on duidelijk. Het stond niet vast, of de vijand al 1 van de kust was geweken. Te Oostende noch Middelkerke hadden ze de lichten ontstoken, j Een divisie torpedojagers verkende de kust, j door onzen luchtdienst bijgestaan. Ze kwamen om elf uur 's ochtends ter hoogte van Oostende waar een onzer vliegtuigen neerstreek. Op het strand was een drom inwoners bijeengekomen. Ik stevende naar de haven, waar ik ongeveer half twaalf voet aan wal zette en werd feeste lijk ontvangen. De vijand had de stad toen nog niet gansch ontruimd. Een lichte batterij in De Haan opende het vuur tegen de schepen. Twee granaten vielen op het strand vlak bij de groep inwoners. Toen brandde een zware batterij van vier kanonnen uit de richting van Zeebrugge tegen de torpedojagers los en aange zien de mogelijkheid zich voordeed, dat de aan wezigheid van een zeemacht aanleiding werd tot het bombardeeren van Oostende of eenigen overval op de stad, waar dientengevolge het leven der burgers in de waagschaal zou worden gesteld, welke op straat slenteren, werd beslo ten, de zeemacht weer het ruime sop te doen kiezen en aldus den vijand geen verontschuldi ging aan de hand te doen om in de richting van de stad te vuren. Ik ging daarom weer scheep en de torpedo jagers koersten, heftig beschoten, tot pal be westen Middelkerke. Vier motorbarkassen wer den bij Oostende gelaten, daar de bewoners bang waren, dat de Duitschers zouden terug komen. De koning en koningin der Belgen gaven hun wénsch te kennen, Oostende langs den zee- of luchtweg te bezoeken. Wegens het bezwaar met het landen en de onzekerheid van den toestand voeren ze op den Britschen torpedojager „Tar- magart", onder Belgische vlag, naar een punt in de buurt. De oudst aanwezende officier der Britsche motor-barkas-patrouille ter hoogte van Oostende, door Franschen barkassen versterkt, rapporteerde, dat de laatste uren alles rustig was. Het koninklijke paar ging dus aan wal en naar het stadhuis. Allerwegen werden ze met ongelooflijke geestdrift ngehaald. Ongeveer tien uur 's avonds keerden ze naar Duinkerken terug. Van de Belgische grens. Van de Belgische grens komen allerlei gen luchten en berichten, waarvan men de waar heid moeilijk kan controleeren. Wij xaten hieronder volgen wat ieb zoioal gemeld wordt: Patrouilles der igeallieerden zijn Eecloo bin nengetrokken, Ongeveer 6000 Duitschers zijn tegen d,e grens ingesloten. Fecfoo moet veri lOverd zijn. Men verwacht, dat een aantal Duitschers ge ïnterneerd of gevangen genomen zal worden. Bij Sluis trekkën groote kolonnes Duitschers in Oostelijke richtingen met veel kanonnen en auto's De Duitsche schildwachten ,aan het kanaal le Sluis zijn vertrokken. f' De Duitschers hebben de polders Cadloo in het Westelijk deel van de vesting1 Antwerpen onder water gezet, wat wijst op een voorgenot men verdediging van Antwerpen. Te Hoey bij Luik zijn twee divisies' Duit sche militairen en verscheiden genietroepen aan gekomen. Gister-middag was er aan de grens te Es- schen weinig te bemerken; alleen in de verte) werd kanongebulder gehoord. Be weinige Duit schers aan de- grens weten van niets. Het passenbureau was gister-middag nog maar dOjoir 1 militair bezet. Allen waren naar het sta tion voor inlading. De bezettnig heeft haar kof fers gepakt |o^n op het eerste sein ta kunnen vertrekken. i De Duitsche schildwachten vertellen, dat het vuur, hetwelk hoven Zeebiugge waarneem baar was, op de schepen woedde, welke in brand waren gestoken. De zware ontploffingen der laat ste dagen waren brugopblazingen in de wegen en over de vaarten naar Brugge. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het plan om van Oostenrijk een statenbond te maken lijkt heel mooi, maar het konink lijk decreet te dezer zake heeft de verwaring intusschen nog grooter gemaakt dan zij reeds was. De Weensche correspondent van de „Frank furter Nachrichten" meldt over de houding der partijen tegenover het keizerlijk manifest, dat te verwachten is dat de Duitschers, Zuid- Slaven en Roethenen het plan zullen aanvaar den, doch dat de Tsjechen het daarentegen zullen verwerpen, daar zij aan de ondeelbaar heid vasthouden en dat Slowaksch Noord- Hongarije hoopt zijn wenschen op de vredes conferentie door te zetten. De zitting van het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden, giste ren duidde op verbrokkelingssymptomen in Hongarije. Naar de bladen melden hebben de Roemeen- sche afgevaardigden in het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden hedenochtend een Roe- meensche nationale vergadering geconstitueerd. Zij kozen den afgevaardigde Hofraad Ridder Isopesoui Graoul tot leider. In het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden hield Tisza een rede, waarin hij zeide Wij moeten openlijk toegeven dat wij den oorlog verloren heb ben. Niet van het gezichtspunt, alsof wij niet verder kunnen volhouden en den vijand de overwinning niet duur kunnen laten betalen, maar met dien verstande, dat wij wegens een onevenredige verschuiving der machtsverhou dingen geen hoop meer bezitten den oorlog te winnen, zoodat wij naar den vrede streven op voorwaarden, die wij onder zulke omstandig heden kunnen aannemen. (Levendige instem ming.) Dientengevolge kan ik slechts goedkeu ren, dat wij in overeenstemming met onze bondgenooten, den vrede, op grond van Wil son's veertien punten en aanvullingspunten hebben aangeboden. Met het feit alleen, dat wij ons op het standpunt van Wilson's veertien punten heb ben gesteld, is de nieuwe richting in onze buitenlandsche politiek, waarover graaf Karo- lyi gisteren sprak, aangegeven. Wilson's principe immers berust op een vol kerenbond en sluit ieder bijzonder verbond uit. Het gevaar der agressieve Russische auto cratie heeft ons in het verbond gedreven. Het heeft thans Goddank opgehouden en dit moet als een actief-post van dezen vreeselijken oor log geboekt worden. (Groot lawaai en talrijke interrupties op de uiterste linkerzijde.) Wij zijn het aan den goeden naam der Hongaar sche nota verplicht, er op te wijzen, dat de uit de omstandigheden voortvloeiende nieuwe richting in onze buitenlandsche politiek niet iets kan inhouden, wat als trouweloosheid te genover onze Duitsche bondgenooten zou kun nen worden uitgelegd. (Stormachtige bijval rechts, in het Gentrum en links). In overeen stemming met onze Duitsche bondgenooten hebben wij ons op den grondslag van dit nieu we principe geplaatst. Dat kan alles eerder zijn dan een vijandelijke stap tegen onze bond genooten. Integendeel, spreker was er van overtuigd, dat wij het bij deze nieuwe inrich ting bij talrijke gelegenheden met onze bond genooten eens zouden zijn. Verder besprak Tisza de nationaliteiten- quaestie en trachtte aan te toonen, dat 't niet waar is dat een Hongaarsche minderheid de nationaliteiten der meerderheid onderdrukt, HET ANTWOORD VAN DUITSCHLAND. Naar de „Lokal Anzeiger" uit Rijksdag kringen verneemt, zijn de beraadslagingen over p'" fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1