Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering I De Oorlog. 41ste Jaargang. Dinsdag 29 October 1918. No. 12279 Westelijk Front. FEUILLETON. BUEN RETIRO, Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, franco p. post f 2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 15 regels 11.30; elke regel aaarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden menedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 ,°/o oorlogs toeslag. Incassokosten worden berekend. bij bij levenslange A 1111 verlies van geheele I 1111 een hand, invaliditeitvoet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te bij verlies van een duim; Schiedam bij verlies van een wij svinger bij verlies van j eiken ande ren vinger; liuitenlandsch Nieuws. HET EINDE NADERT. De Londensche medewerker van de „Man chester Guardian" schrijft Het geweldige nieuws van heden (Zondaga vond beteekent stellig het einde van den oorlog. Turkije heeft afgedaan, Oostenrijk-Hon- garije heeft feitelijk als rijk opgehouden te bestaan. Daarbij komt het Duitsche antwoord op de jongste nota van den president, die diens strenge opmerkingen over De Duitsche regeering geduldig slikt. In een hoofdartikel onder het opschrift „Het einde nabij", zegt de „Manchester Gu ardian" De vooruitzichten op den vrede wor den helder, alles beweegt zich in die richting. Duitschland's nota, waarbij het Wilson's vori ge nota feitelijk aanvaardt, bereidt den weg voor de definitieve formuleering van den wa penstilstand. Het heele debat, dat gevolgd is op de mededeeling van den rijkskanselier in den Rijksdag, wijst uit, dat Duitschiand alles zal inwilligen wat Wilson verlangd heeft, hoe bitter het sommigen ook mag toeschijnen. De nieuwe faze komt nu, ais de geallieerden hun voorwaarden voor den wapenstilstand formu leeren. Maar vóór Duitschiand zich ontwapent, heeft Duitschiand recht te weten op welke al gemeene voorwaarden de vrede geregeld zal worden. Met andere woorden, de preliminairen voor den vrede moeten opgenomen worden in de voorwaarden voor den wapenstilstand. Wat Amerika betreft, is dat al gebeurt. De „Man chester Guardian" doet daarom nu een beroep op de geallieerden, om hun voorwaardén te omschrijven. De „Vioxwarts" schrijftj t Men kan thans met veei waarschijnlijkheid zeggen, dat deze wereldoorlog njog slechts da gen duren zal1. Veel spreekt daarvoor. Twee da gen geleden werd gemeld, dat Oostenrijk zich had overgegeven. Het Qostemr'ijksch-Homgaar- sche gezantschap te Berlijn verzocht toen die pers, deze geruchten tegen te spieken. Heden zou liet niet te vrjoég' zijn zich er rekenschap van te geven wat het ze gt als Oostenrijk .ca pituleert. „Dat beteekent, dat zijn gebied tojt lopmarschgebied van den tegenstander gemaakt wordt. Als Oostenrijk capituleert, is de Beier sche, Saksische en Silezisch grfems en dan München, Dresden en Bresiau niet meer veilig." Men gelooft te droomen; maar neen, wij heb ben tot dusver gedroomd en wij zijn thans bezig te ontwaken. Die Diuifsche nota spreekt hare verwachting uit, dat de Entente nu hare voor waarden voioii' den wapenstilstand zal bekend maken. In ieder' eval' isig' het tijd, dat wij deze viO|orwaarden leeren kennen. Ze zullen een. opgenblik van hartstochtelijke oipwelling|en veroorzaken en de kreet tot den laatsten wan door MARIE BERNHARD. 34 hopjgen strijd zal vele verborgen zenuwen van ons gevoel in. bewegng btriengen, maar wij zul len' dit tot ons zelf moeten zeg'gen, dat Avij wel het recht hebben zelf te sferVen, maar niet anderen te laten sterven. Het zal er thans ,oip aan komen, doetoog boledvergieten te vermijd den, en het is duidelijk, dat ieder bloedvergie ten doelloos is geworden. De taak Van de militairen zat daarmee ge. eindigd £jjn en de taak van de diplomatie zal daarvoor in de plaats komen. Het Duitsche violk kan otok zonder wapens aan de vredestafel een factor van betcekenis zijn en een volk van 70 millioen menschen, dat men niet kan uitroeien en dat innerlijk vast bijeen blijft kan in de tog. komst waarover beslist zal worden, koistbaa» zijn als vriend en gevaarlijk als vijand. De val en het verval van Oostenrijk sluit den cirkel van dezen wereldoorlog. „Oostenrijk- Hongarije, of liever zijn leidende bureaucraten waren het, die door hun ultimatum aan Servië de zwaarste schuld op zich laadden." Met het oude Oostenrijk is ook de continantalé politiek an het Duitvsche rijk ineengestort. De gnoote lijn daatvan lag van Hamburg naar Bagdad. Bagdad is sedert jaar en dag in de handen der Fngelschen. Diopr het afvallen van Bulgarije werd deze linie verkort fot aan den Donau. «Door het uittreden van 0|OStenrijk uit het ver bond, zal zij verder verkort worden tot Odes- bach aan de Elbe. Nu liet oude ineenstort, moe ten wij de kracht hebben het nieuwe -op tel bouwen. DE HOUDING DER ENTENTE. De Duitscht nota wordt slechts beschouwd als een bericht van ontvangst van de mede- deelingen van den president, dat geen antwoord vereischt. Daar Wilson de geheele correspon dentie aan de geallieerden heeft doen toeko men, moet de volgende stap uitgaan van de geassocieerde oorlogvoerenden, die gemeenschap pelijk optreden. Volgens een bericht, dat de „Neue Zür- cher Nachrichten" van „volkomen bevoegde zijde" zegt te ontvangen, zou het zoo goed als zeker zijn, dat de vreder-onderhandelingen te Brussel plaats zullen hebben. Engeland en Vereenigde Staten zouden steeds dezen wensch gehad hebben en hun opvatting zou gezege vierd hebben. DE PAUS EN DE VREDE. Volgens de „Koln. Volksztg." verluidt, dat kardinaal von Hartmann te Keulen uit naam van de bisschoppelijke conferentie te Fulda den Paus om bemiddeling heeft gevraagd, op dat de vijanden, die naar allen schijn de Duitsche natie in haar bestaan bedreigen, hun plan om Duitschiand te vernietigen laten va ren. Den 1 aus is verzocht zijn gezag in de schaal te werpen, opdat een vrede intrede in overeenstemming met recht en rechtvaardigheid, die aldus de gesplitste naties ter verzoening zou kunnen leiden. Nooit echter, ook niet yoor een half uur, stem de zij met de algemeene uitgelatenheid in. In haar meisjesachtiger!, liefelijken aard, haar fij nen tact had zij' hem nooit zon aantrekkelijk toege schenen ais in dezen tijd. Als een prinses bewoog zij' zich in de eenvoudige witte kleederen, die zij nu meestal droeg, onder den gei aasmakenden troep van het ondernemende gezelschap. Ze was steeds even vriendelijk tegiem iedereen en had niets verhjoovaardig'ends over) zich. Toch kpn het niet uitbl'ijVén, dat men hier en daar pp den v ooi grond tredende terughouding en koel té vo,or hoogmoed hield. Uitdrukkingen, als „Ga- hrielle wil toch altijd iets bijzonders zijn!" „Ga brielle rekent zich natuurlijk weer te goed vooi' zul'ken omschuldigen onzin!" en dergelijke, kwa men Bode dikwijls1 der poireover het geheel schikte mén er zich echter in, evenals .pi den enigszins zwaar rillenden aard van den heep 4es huizesmen was te vergenoegd en voelde zich te wel1 ojm zich door zulke kleinigheden ernstig te laten storen. i De jonge Konsky behandelde Gabrielle rnet zekere onderscheiding, dat was duidelijk. In den laatsten tijd scheen de aardige mevrouw Tr'e- lóiw geneigd, der' jonge weduwe dezen vereerde^', in vvien zij een levfendig welgevallen vpnd, te be twisten, een omstandigheid, die Gabrielle zee# onverschillig scheen te laten; ze had voor Al fred Konsky precies) hetzelfde lachje, dieizelfd^ gelaatsuitdrukking ;en stem als voor al de an deren, met een enkelle uitzondering! Haar houding' tegenover Rader was geheel ver anderd. Ze vermeed hem, waar' ze maar kpn; z|e had het.zoo weten aan te.leggen, dat zij gedu rende de laatste weken ook1 niet voor twee mi nuten met hem alleen was; ze sprak zonder dringende noodzakelijkheid geen woord tot hem, en wanneer zij het soms deed, was haar blik onvast en haar spraak belemmerd. Hij geloofde zijnerzijds nauwkeurig' te weten, wat hij! van dit zeldzame wezen had te denkenzij vond het pijnlijk, dat door' haar zooveel vreemde elemen ten in huis waren gekomen, zooveel' storingen in de rustige huisregels waren ontstaan; het druk te haar, daartoe de aanleidende oorzaak te zijn geweest, zonder' nu de macht te hebben ©en verandering aan te brengen. Hij had haar daar- vopr dank moeten weten, maar vérmocht het niet TURKIJE. Uit Constantinobel De „Aksjan" vernam gisteren van bevoegde zijde, dat de officieele onderhandelingen van Turkije met de entente begonnen zijn. De ge delegeerden zijn met generaal Townslrand ver trokken. Het bericht houdt de pers van heden bezig en wordt meest in waardeerende zin besproken. Omtrent de bekendgemaakte voorwaarden ver neemt de „Tanin" daarentegen, dat alle der gelijke berichten, ook uit officieele bron, zui ver vermoedens zijn. Men kan aannemen, dat een officieele persoonlijkheid dergelijke berich ten gegeven om het opgewonden publiek te kalmeeren. Waar schijnt het te zijn, dat de onderhandelingen onofficieel zijn ingeleid. Het vijandelijke antwoord is gisteren ontvangen. De „Tanin" verklaart, dat men slechts kan verzekeren, dat officieele kringen hoopvol ge stemd zijn. Eenigen verzekeren, dat de vijan delijke voorwaarden gunstig zijn en een spoe dig einde aanstaande is. Anderen verwachten dagenlange onderhandelingen en meenen dat de voorwaarden hard zijn. Volgens de tot dusver bekende uitlatingen schijnt men te wenschen, dat' de zee-engte ge opend wordt en de vloot kan binnenvaren zon der dat er, op een kleine afdselin tot contro leering der demobillisatie na, troepen aan land zullen worden gebracht. .De „Seman" noemt de bestraffing van ze kere personen een ongepaste inmenging in Turk- sche aangelegenheden. De „Nakit" geeselt degenen, die, evenals bij vroegeren gebiedsafstand zeiden „Wij zijn ze kwijt". De „Sabah" verwacht verder strijden van Duitschiand en spreekt er zijn voldoening over uit, dat Turkije zijn lot van dat van Duitsch iand gescheiden heeft. Het blad verlangt op hatelijken toon, onmiddellijk uitschakeling van de Duitsche militairen uit het Turksche leger, daar de vijanden anders niet aan de eerlijk heid van Turkije's vredeswil gelooven. De „Ikdam" bepleit ontbinding van het cen trale comité en een nieuwen koere van de co mité-politiek. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Een telegram uit Weenen meldt De keizer heeft de ontslagaanvrage van het ministerie-EIussarek ingewilligd en hofraad Lam- masch tot minister-president benoemd. Men meldde gisteren uit Boedapest Een groote drom menschen heeft Karolyi gisteren aan het station ontvangen en naar het gebouw der Karolyi-partij begeleid, waar hij het volk toesprak. Hij zei, Z. M. zijn pro gram te hebben voorgelegd, maar dit werd niet aangenomen, weshalve hij niet tot minis ter-president is benoemd. Aartshertog Jozef is tot homo regius benoemd. Hem is opgedragen met de leidende politici te overleggen over de manier, waarop de crisis kan worden opgelost. De „Frankf. Ztg." verneemt d.d. 24 October uit WeenenMen betwijfelt of zelfs een kabi- net-Karolyi in staat zou zijn het uiteenval- lingsproces tegen te gaan. Kroatië is reeds af gevallen. In Agram heeft de revolutie zonder bloedvergieten gezegevierd. Elet is uitgesloten, dat de oprukkende legers der Entente in de Zuid-Slavisehe gebieden eenigen tegenstand ztllen ontmoeten. Men moet er rekening mede houden, dat binnenkort Oostenrijk-IIongarije volkomen kapituleert. Reuter's correspondent bij het Fransche le ger seinde Zondag: De Hunding-linie is van het Z. uit door een frontaanval gebroken en omgetrokken door den vooruitgang van het eerste leger der Fran- schen van het Westen uit. De vijand heeft ze daarop prijsgegeven. Vanavond loopt het front van Vadencourt langs den oever van de Oise naar Mortiers aan de Serre, waarbij het zich een mijl bewesten de stad Guise uitstrekt. Het Duitsche leger tegenover Debeney is in af tocht en de Duitsche linie tusschen Chateau Porcien aan de Aisne en de Argonne loopt in vollen omvang gevaar van te worden om getrokken. Debeney's leger, dat in drie dagen in gevechten van man tegen man 4Ü00 ge vangenen heeft genomen, heeft een doorslaan de overwinning, behaald. Het is de derde over winning, die dit leger in een maand tijds be haalde. De niet aflatende aanvallen van De beney's onvermoeide infanterie hebben drie rivierlinies doorbroken. De Franschen hebben gister hun aanvallen tusschen Oise en Serre vernieuwd Zij hebben de hoeve de la Motte ten Wes ten van Guise bezet, den Westelijken zoom van La Hérie-la-Viévelle bereikt, Monceau le- Neuf achter zich gelaten en hun linies vooruitge- bracht tot den Westelijken zoom van Pargny- les Bois. Verder naar het Oosten hebben zij voet ge kregen in de vijandelijke schansen ten Noor den van Froid-mont en Gohartille en zich daar niettegenstaande vijandelijke tegenaanvallen ge- handhaald. Gisteravond meldde de Fransche staf Op het front van de Oise is verbitterd ge vochten op den Oostelijkcn oever tegenover Grand-Verly, waar de Duitsehers ettelijke te genaanvallen deden. Verder zuidwaarts schoven de Franschen hun linies tot vlak bij de Oise en namen ze steunpunten ten N. W. van Guisse. De Franschen wisten eveneens beoosten Pé- ronne in de streek ten N.O. van het bosch bij Pargny vooruit te komen. Op geheel het front tusschen Oise en Serre zijn de Franschen in aanraking met de nieuwe Duitsche linie. Ten W. van Chateau Porcien vorderden zij ten N. van Iierly. De Engelschen hebben gisteren bezuiden Va lenciennes de linie tusschen de Rhonello en de Haar aanblik was hem een kwelling en toch ontbeerde hij haar met smart de tooin van haar weeke stem hinderde hem, tna,ar hij wild© er geen geluid van verliezen hij leed diep onder den dwang van dien laten sterken harts tocht en trachtte te vergeefs zich aaaraan te onttrekken. Het hielp niet, dat hij' de herinnering aan Asta, die eens zoo innig geliefde, opriep, haar brieven las of zich in den aanblik van haar beeltenis verdiepte. Hij had haai bemind !en betreurd, maar zij' was sinds jaren dpod; de wond ryas langzaam geheeld en het nieuwe ge voel zoo vurig, zoo levendig in h©m, dat het hem toescheen, alsof hij zelfs Asta nooit zoo innig bemind en begeerd had als nu Gabrielle. De woorden van mevr. Leopoldine oipi den eer sten avond; Gabrielle heeft naar allen 6chijn de hartstochtelijke liefde van haar man nuwe- lijks beantwoord en zij, de oudere vriendin, had haar moeten overreden zijjn aanzoek aan le na men... deze woorden, evenals de daarop volgen de het is onzeker of Gabrielle overigens voor een sterk gevoel' vatbaar is.lieten h/ein' geen irust. Hij tobde er over te midden der' luidruchtigheid en het lachen 'dei' tafelgenooten, zoowel1 als 'in dé eenzaamheid van zijn kamer, die hij! dikwijls eerst óm twee uur 's nachts kom opzoeken. Die heerlijke stille dagen en avonden van vroe ger! Hij herinnerde zich, dat zijn hoofd sinds langen tijd niet zoo frisch en helder geweest; was als in die weken, die hij met Gabrielle alleen had doorgebracht. Hij wist het nu nauw keurig: dat was de ontluikende liefde geweest, die zijn gansche wezen doorstroomd en op zijn kunnen invloed "had uitgeoefend. Nu, dat hij ver langen en smachten in zijn bewustzijn had opge nomen, had hem de vaardigheid van scheppen verlatenhij kon nu zich zelf niet zijn, zielfs wanneer hem de noodige tijd tot werken gegund ware geworden. Zijn bijdragen voor dagbladen en tijdschriften kon hij' des noods gereed krijgen, maar het boek, aan welks samenstelling hij met zulk een blijdschap begonnen was, kwam niet verdei", want den man, die aan onbeantwoorde liefde leed, ontbrak thans die geestdriftvolle be gaafdheid, voor zulk een werk' gevorderd. „Buen Retire"Hoe hoomend zagen die ver gulde letters nu den bezitter der villa in den hellen zonneschijn aan! Jawel, een „goede toe vlucht" vpor iemand, die noch in zijn eigen huis, noch in zijn eigen hart rust vond I (Wordt' vervolgd). i j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1