Dagblad mor Schiedam en 41ste Jaargang. Zaterdag 16 November 1918. No. 12294 Gratis-Ongevallenverzekering Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post ƒ2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 1-5 regels 11.30; elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 °/o oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. bij rt A ft ft A A ft ft bij verlies levenslange .h H1111 verlies van c D1J f 1 1111 van J geheele jj ff ff een hand, f ij ij dood; I |J J een duim; -* invaliditeitw voet of oog De verzekerinu wordt aewaarborad door de ÏTntlandsche Algemeene Verzekeringsbank te c ie am. bij verlies van een wijsvinger; f bij verlies van eiken ande ren vinger Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele si- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Schoolgelden U. L. O. School (Huijsmansstraat). Ingevolge art. 15 der Verordening, vastge steld in de openbare vergadering van den Ge meenteraad van den 2en Augustus 1918, blijft voor de leerlingen die bij de vaststelling dezer Verordening reeds de school voor U. L. O. be zochten, alsmede voor hen die voor den cursus 1918/1919 vóór 13 Juli 1918 voor die school werden aangegeven, de schoolgeldregeling die thans voor hen geldt of zou gelden, van kracht zoolang zij die school blijven bezoeken, indien hun ouders of verzorgers dit voor den lsten December 1918 schriftelijk aan den Ge meenteraad verzoeken. Schiedam, den 15en November 1918. De kohieren van het te heffen Schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool dienst 191 //IS en 1918/19, voor het Gymnasium dienst 1918/ 19 en voor meer uitgebreid lager onderwijs dienst 1917/18, door den Gemeenteraad vastge steld in zijne vergadering van den 25en Oc tober 1918 en den 4en November 1918 door heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie goedgekeurd, zijn heden aan den Ontvanger der Gemeente ter invordering uitgereikt. Schiedam, 15 November 1918. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op art. 10 punt 4 van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 76) Doen te weten: Dat op Woensdag 18 December 1918 ten Raadhuize aldaar, eene herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren D. Ris EHzn. en J. Haima van der Wal, ter verkiezing van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken aldaar ter vervulling der vacature wegens periodieke, aftreding op den lsten Januari a.s. van den heer D. Bis EHzn. die bij de op 13 November jl. gehouden verkiezing geen voldoend aantal stemmen heeft bekomen dat de inlevering der stembiljetten zal aan vangen des namiddags ten hali twee ure en voortduren tot des namiddags ten half viex ure, waarna onmiddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. Schiedam, 16 November 1918. Burgemeesters en Wethouders van Schiedam brengen, op verzoek van heeren Bestuurders- Gollatoren van het „Hendrik Nannes en Ga- trijn Epes Leen" te Bolsward, ter openbar c kennis, dat Bestuurders-Collatoren voornoemd voornemens zijn op een nader te bepalen dag in de maand December over te gaan tot eene begeving. Jongelieden uit het geslacht der stichters, wier ouders niet in staat zijn, uit eigen middelen hunne studie te bekostigen, worden uitgenoo- digd, zich voor mededinging schriftelijk aan te melden bij den heer D. N. Zuithoff te Bols ward, onder overlegging van eene geboorte- acte, aanwijzing van genoten onderwijs en zoo noodig, bewijs van afstamming, vóór of op November e.k. Sollicitanten moeten op 9 Novembeien dag dezer bekendmaking, ten minste 12 jaren oud zijn en den leeftijd van 24 jaren nog nie hebben bereikt. Zij zullen zich te onderwerpen hebben aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekendgemaakt. Reis- en verblijfkosten zullen niet worden ver goed. Volgens artikel 8 van het leensreglement wor den jongelieden, ouder dan 16 jaren aie geen opleiding aan een gymnasium, hoogere Burger school of een daarmee in hoofdzaak gelijkstaand onderwijs hebben ontvangen, niet dan bij ge breke aan hen, welke die opleiding of dat on derwijs wél hebben genoten, benoemd. DE WAPENSTILSTAND. Marcel Hutin geeft dn de „Eteha lie Paris" eenige bijzonderheden over dfen lóiop der gebeurte nissen in Elzas-Lotharingen. Die troepen van hel 'tweede leger moeten zich voor Metv bevinden in den avjond van Zondag aanstaande 17 Novem ber. Dien volgenden dag: zaï de officieele binnen komst der Frunsche troepen in de versterkte plaats Metz plaats hebben. Duitsehe burgerlijke en militaire g'edelteerden zullen zich heden naar Nancy begeven om met «te Franscbe militairen autoriteiten en met den prefect Mirrnan, den nieu wen hoiogen commissaris voor Metz, besprekin gen te houden -over1 de overdracht van alle dienst takken m EJzas Lotharingen. De officieele in tocht -der Franscbe troepen te Straatsburg zaï 8 dagen latei' plaats hebben, op Maandag 25 Noyember. Koning Albert's intocht te Brussel' zal op Vrijdag' 22 of misschien op- Zaterdag 23 No vember geschieden. Men meldt dd. 15 dezer uit Parijs: Gisteren heeft in het Duitsehe groote hoofd kwartier te Spa een1 bijeenkomst plaats gehad, waarbij ook een delegatie van den Franschen ge nera] en staf tegenwoordig was. Het doel was de kwestie van de repatrieering! der Fransche ge vangenen te bestudeeren. Men heeft hun vervoer met alle beschikbare vervoermiddelen onder 3e oiogön gezien. Deze repatrieering is een. zeer in gewikkelde kwestie. Ze betreft 420.000 man. Dat is het |officieefe cijfer1 der Frainsohe gevangenen waarbij inbegrepen zijn de in onzijdige landen geïnterneerden. DUITSCHLAND. Naar de „Vorwarts" verneemt, is te Berlijn een burgerrepublikeinsche partij in wording, die zal samengesteld worden uit linksgerichte dee- len van de vooruitstrevende en de nationaal- liberale partij. Het program dezer partij zal zuiver democratisch zijn en afweer van alle monarchistische reactionaire woelingen op den voorgrond stellen. Bovendien wil zij zich voor diepgaande sociale hervorming uitspreken. De nieuwe partij beoogt naar het schijnt een dergelijke positie als de radicaal-socialisten in Frankrijk. Naar men zegt, beschikt zij over een zeer groot deel van de pers en groote geldmiddelen. De sociaal-democratische partij zal dus met haar mededinging, vooral bij de intellectueelen en de middenklassen, ernstig rekening dienen te houden. De centrurnfractie van den Rijksdag publi ceert een oproep aan de kiezers, waarin het heet Wij maken plechtig aanspraak op eerbiedi ging en gelijkberechtigdheid van onze grond beginselen. Wij maken gebruik van de rechten van vrijheid van het woord en het recht van vergaderen. De centrumpartij zal allen, die de beginselen erkennen, op het beslissende oogen ter stembus roepen. Thans echter gaat blik Buitenlandsch Nieuws. DE VREDESONDERHANDELINGEN. De nieuwe regeering te Berlijn is met de verkiezing van de vredesgedelegeerden bijna gereed. Ook de „burgerlijke' partijen zullen vertegenwoordigd zijn. het er om voor de rust, de veiligheid en de orde in het land te werken, om een geregelde leiding der staatsaangelegenheden mogelijk te maken. Daarbij moet aan een ieder behoud van zijn politieke en religieuze overtuiging rijn gewaarborgd. Wij verzoeken den partijvrienden in het geheele land Bespreekt den toestand, bereidt de verkiezingen voor, licht de vrouwen in. De „Lokal-Anzeiger" meldt, dateergisteren- middag een 50-tal soldaten en eenige burgers onder het voorwendsel, dat ze op last van den A. en S. R. voedsel moesten opsporen, het paleis Linnen wilden. Toen de wachten hun toegang weigerden, drongen ze er met geweld binnen en begonnen er te plunderen. De regee ring dadelijk gewaarschuwd, liet het paleis bezetten door de matrozen, die in de Marsstal ondergebracht zijn. De geheele bende werd ge pakt. Ze hadden behalve levensmiddelen ook vele kunstvoorwerpen genomen. De plunderaars waren hoofdzakelijk deserteurs. Zij zijn in ver zekerde bewaring gesteld. De „VossisChe Ztg." meldtDe gang van zaken, in de Rijnprovincies heeft een deel der bevolking van den linker Rijnoever genoopt te vluchten. Maatregelen zijn genomen om dit tegen te gaan. Uit Berlijn wondt geseind Die Arbeiders- en Spjdatenraden hebben op ver scheiden plaatsen in den omtrek van Berlijn de landraden afgezet. Zeer waarschijnlijk zal de wan orde, die er wegéns de afzetting van die ambte naren in bet, binnenlands'ch bestuur onststaat, v,;or Berlijn gebrek aan levensmiddelen mee brengen. In andere groote steden zou hetzelfde zich kunnen voordoen. En is de nood aan den man, dan blijven onlusten zeker niet uit. De „Frankf. Ztg." schrijft over de demobi- satie en behandelt in de eerste plaats de mo gelijkheid om de teruggekeerde soldaten aan werk te helpen Er zullen uit de militaire voorraden groote Ijoeveelheden metaal, leer, hout en wol vrij komen zoodat men naar schatting 2l/2 millioen arbeiders in de bedrij ven, die deze gróndstoffen verwerken, zal kun nen plaatsen. Men hoopt de 3 millioen werk lieden, die in de wapenindustrie werken, voor- loopig nog aan den slag te kunnen houden bij de inrichting van de fabrieken voor vre desdoeleinden. De mijnen kunnen dadelijk 100.000 man gebruiken en de sporen zullen ook heel wat kunnen plaatsen, als de geëisch- te uitlevering van rollend materieel wordt verzacht of uitgesteld tot na 't sluiten van den vrede. Er zal 1500 millioen mark aan de spoorwegen ten koste gelegd worden. De demobilisatie zal volgens het besluit van een commissie ad hoe geleidelijk geschieden en wel in deze volgordele de mannen, die in verkeersbedrijven werken2e. staatsamb tenaren, stedelijke ambtenaren, leden van vak verenigingen en andere organisaties 3e mijn werkers en veldarbeiders. EEN DUITSCH SLAGSCHIP GETORPEDEERD. Hst slagschip „Schlesien", in 1916 gebouwd en 13.200 ton groot, is op reis naar Noorwe gen om de interneering in Denemarken te ont gaan, door een ander oorlogsschip, dat de ï'oode vlag voerde, getorpedeerd en gezonken Hierbij kwamen omstreeks 450 menschen om het leven. OEKRAÏNE. Over het terugbrengen van de Duitsehe toe pen in Oekraïne heerscht te Berlijn de volgen de meening': De verv oer-gelegenheden en ver-' voenniddelen zijn, van dien aard, dat ér op gerekend moet worden, dat het terugvoeren der gezamenlijke ttoep'en 3 a, 4 frnaanden in beslag zal nemen. 1 RELG1E. Duitsehe trioepen hebben Antwerpen ontruimd. In Brussel zijn er nog -enkele, die heden af trekken en vervangen worden door cavalerie van de geallieerden. Belgische regimenten komen Dins dag in Brussel'. Die koninklijke familie zal ha re intrede in de hoofdstad Vrijdag doen. ZWITSERLAND. Dit Berm wordt aan de „Times" gameid De staking in Zwitserland is eergistermorgen ai weder g'eëindigd. Netto resultaat: groote verliezen, overlast aan vreedzame burgers, en een uitgave van omstreeks 800 000 francs aan steun |en hurp aan de militairen behalve 276 nieuwe gevallen van griep onder het garnizoen te Bern alleen. Er zullen vandaag maar weinig treinen lom pen, en de trams te Bern loepen nog in 't ge heel niet. De Bondsraad zomd gisteren een ultima,turn aan liet staking'sqojmité, waarin op heffing der staking pm 5 uur in den middag werd geëischt. Het üomité verziooht daarop verlenging van den termijn tot 8 uur heden morgen, wegens de onmogelijkheid, de kamera den eerder te raadplegen. Hierin stemde de Bondsraad toe. Na midder nacht hield hij een bespreking met. de staking- leiders in de vestibule van het „Hotel Bielle- vue." Diezen trachtten niog iets te redden en voorwaarden te stellen, (maar president Colom- der gaf den parlementsleden onder hen te ver staan, dat .zij1 onmiddellijk gearresteerd zouden worden, nadat de Bondsvergadering gesloten zou zijn, tenzij de staking onmiddellijk werd opge heven. Daarop werden om twee uur in den morgen de notodige orders gezonden naar het bureau van de „Tagwacht". Thans heerscht er heftige omeenigheid onder de socialisten over de vraag, wie de schuld draagt aan de staking, die' voor namelijk het werk der Duitschers was en op een volslagen fiasco uitliep. De Bondsraad had het bureau van de „Tagwacht" gesloten we gens het in omloop brengen van onjuiste en alarmeeirende geruchten betreffende de sta king, waarop het blad een vliegend blaadje bij een andeiën drukker tiet verschijnen. Een der leidende Zwitsersche sociaal-demo cratische bladen, de „Berner Tagwacht is door een bataljon infanterie bezet. Het bedrijf werd stop gezet. SPANJE. De New-York Herald" verneemt uit Ma drid, dat men bevreesd is voor een revoluti- onnaire beweging. De koning heeft verklaard zich uiet te zullen verzetten tegen iedere her vorming, welke het Spaansche volk zal eischen. HONGERSNOOD. Hoover, de Amerikaansche voedsclregelaar heeft naar wij hebben gemeld, in een officieele aanschrijving aan de voedselregelaars in de ver schillende staten van de Unie meegedeeld dat de uiterste zuinigheid bij het voedselverbruik in de V. St. geboden is, om het mogelijk te maken het gebreklijdende Europa bij te staan. „In het noorden van Rusland zegt hij o.a. zijn er veertig millioen menschen, voor wie er weinig kans bestaat dat zij dezen winter te eten zullen hebben." Millioenen anderen in Europa, die wel te bé- reiken zijn, moeten worden gered." Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 15 November. De voorzitter herdenkt het overleden lid, den heer W. H. Bogaardt. De regeering sluit zich bij de woorden van den voorzitter aan. Eervol ontslag is verleend aan den commies griffier van Sonsbeek, die door den voorzitter wordt gelukgewenscht met de benoeming tot burgemeester van Breda. (Applaus.) Op de vraag van den heer Ketelaar (v.-d.) deelt de voorzitter mede, dat de centraler sec tie de volgende week een besluit zal nemen inzake de behandeling in de afdeelingen van het ontwerp-Marchant tot invoering van vrou wenkiesrecht. Aan de orde is de voortzetting van de militaire interpellaties. Voortgegaan wordt met de vier interpellaties Ter Laan, Troelstra, KruytenDuy- maer van Twist met de daarbij behoo- rende moties. De heer Schaper (S.-D.) vraagt in ver band met de vraag die hij gisteren deed, ten opzichte van het verblijf van den ex-Keizer hier te lande, of het ook mogelijk is dat het verblijf aanleiding kan geven tot het vormen van een broeinest van contra-revolutie. In De Buitenlandsche Post is daarop gewezen en wordt de hoop uitgesproken, dat de Keizer hier voor het oogenblik rust zal vinden. Spr. hoopt dat de regeering koel en nuchter zal blijven en het gevaar zal inzien. (De Minister van Binnenlandsche Zaken knikte bevestigend.) Vervolgens bespreekt hij de rede van den heer De Geer. Hij erkent dat de vrede een feit vol. vreugde is en hij erkent ook dat de leVensmjddölenvoorziening niet in gevaar ge bracht mag worden. Wij gaan, zeide die afge vaardigde, nieuwe idealen tegemoet. Zou het waar zijn, dat dit geschied zou zijn zonder het optreden der socialisten in de laat ste weken Hij gelooft het niet en hij herin nert aan vroegere gebeurtenissen, o. a. aan zijn motie bij het levensmiddelendebat eenige weken geleden. Die motie is door den heer Marchant afgekamd, maar ten slotte stemde hij er voor. De heer Marchant (V.EV) Zet er dan ook geen onzin in. De heer Schaper (S.-D.)Zoo kan je iedere motie afbreken, ook de uwe. Er wordt hier altijd maar gepraat, forma listisch en conservatief. Alles wordt tegenge houden behalve in Augustus 1914, toen kon alles. De heer DuymaervanTwist (A.R.) Toen was het noodzakelijk. De heer D u y s (S. D.) Hou je mond, veldmaarschalk! (Erwordtveel geïnterrumpeerd) De Voorzitter zegt, dat de Kamer zoo wat in haar geheel het woord heeft ge vraagd. Hij verzoekt dus niet te interrumpee- ren, ieder komt aan het woord. (Gelach). De heer S c h a p e r. (S. D.) herinnert aan het optreden van de ministers Posthuma en Bosboom, en aan allerlei vroegere debatten. Hij erkent dat er nu heel wat is gedaan voor de militairen die naar huis gaan, maar won- 1 ^aMaEaaarinaiaaaMaii iuii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1