Dagblad mor Schiedam en lil Gratis Ongevallenverzekering 4l8te Jaargang. Zaterdag 16 November 1918 No. 12294 FEUILLETON. BOEN B ET 1 K 0, BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, franco p. post f2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Ad verten tien: 16 regels 11.30; elke regel aaarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 °/o oorlogs toeslag. Incassokosten worden berekend. bij f levenslange 11 geheele V W1 invaliditeit; f f I verlies van «en hand, voet of oog bij verlies van een duim bij verlies van een wijsvinger; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Ge meente Schiedam op Vrijdag 15 Nov. 1918, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de burgemeester de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 19 leden. Afwezig de lieeren Ris, Goslinga, v. d. Schalk en v. Pelt. Goegekeurd worden de notulen van 20 Sep tember II en 15 October. Een rede van den burgemeester. De Voorzitter houdt alsnu de volgende toespraak tot den Raad Mijne Heeren, Eindelijk is dan de wapenstilstand tot stand gekomen, waardoor de oorlog die nu reeds 4 jaren de menschheid heeft gegeeseld, feitelijk is geëindigd. Dit is voor ons een heug'lijk feit, niet al leen omdat de gruwelen van den oorlog voor bij zijn, maar ook omdat voor ons land het gevaar om daarin gewikkeld te worden is ge weken en ook een eind is te zien aan de moeilijke omstandigheden, ook voor ons door den oorlog in het leven geroepen en die, ik mag het met dankbaarheid erkennen, door ons volk met'berusting zijn gedragen. Wanneer wij verder letten ap de door de Regeering genomen maatregelen tot dadelijke verbetering van den toestand, kunnen wij reeds veel verlicht over de nog overblijvende "meilijkheden heenzien, en weder den toekomst hoopvol tegemoet gaan. Edoch, een donkere wolk hangt nog over °ns land, waar immers het wettig gezag wordt bedreigd. Ik kan dat niet begrijpen,daar wij, als wij maar eVen zien naar den ontredderden toestand van heel Oost-Europa, dat worstelt naar vrije staatsinstellingen, ons toch zoo gelukkig mo gen achten dat wij daarvan reeds van ouds >n het bezit zijn. (Applaus). Hoe dit zij, het is mij eep voldoening dat de Regeering vast besloten is het gezag te handhaven. En daarbij is het mij een groot genoegen, dat de overgroote meerderheid van ons volk op de meest ondubbelzinnige en daad- Werkelijke wijze zich daarbij aansluit. Ik hoop van ganscher harte, dat deze plot seling opgekomen onweerswolk overdrijft, maar ik voelde mij toch gedrongen het uit te spre ken dat allen, die het gezag hoog houden, mijn steun hebben en dat ik wederkeerig op de hunne reken. (Bravo's, applaus). door MARIE BERNHARD. .1 44 f „Dat wil' zeggen1," voegde zij er na een adem- Ioioec stilte haastig aan toe, „ik geloofde toen, hem lief te hebben. Hoe wanhopig «lijn toe- stand ,0,0k was, nooit zou ik' om uiterlijke rede nen hebben kunnen besluiten de v;r,>uw te wor den van een man, dien ik niet liefhad. Mevrouw Schroder, die ik 'in dien tijd dikwijls zag, kan het u berastigbn, dat het lang duurde, voor..., ddt Hartmann meer dan eens... neem mij niet kwalijk, het moet hatelijk klinken, wat ik u zeg, maar ik wil1 de waarheid spreken, de vol'ie waar- hmd. Qe meet weten, voor wij scheiden, wie ik Vvas en wie ik nu benl" „Ik weet," zeide Röder halfluid, „dat uw echt- genoet meer' dan eens zijn aanzoek mpest her halen, dat hij1 u hartstochtelijk beminde en dat bij iUW toestemming ten slotte door de ge dachte geleid weid, dat er bij zijn opgewonden karakter een ongeluk bon geschieden!" »Zo|C, heeft mevrouw Leopoldine het u Igjeaeigd «e hebt gelijk, het was ziop. Hij was een harts- ^li te lijk, man, jaloarsch on Zl0!0i beminde hij y* Alles is zeem sniel in zijn W&A g>eg!dan, tiiiji Veel te snel,- te plotseling. Ik kon zijn 'gevo©- Wethouder d e Br u j n vraagt of er ge legenheid is om deze rede te bespreken. E e n i g e stemmen: Neen, neen. Wethouder de Bruin zegt Een ge deelte van den Raad kan daar niet met mee gaan en ik vind het jammer dat er »een debat over kan zijn. Ik beschouw de zaak heel anders. Ik acht de zaak in 't algemeen te veel opgeschroefd om ze nuchter te bekij ken. liet is een zegen voor het volk, dat hét nu dingen krijgt, die het anders niet zou ge- kregen hebben (b r a v o 's enapplaus bij de socialisten). (Er ontstaat eenig rumoer). Ik geloof als men de zaak kalm beschouwt, er niets te vreezen is. (rumoer). De voorzitter hamert voortdurend. Hij zegtlaat ons kalm zijn. Dc heer Dinkelaar wijst op den voor zitter Is dat de leider De heer Korpel interrumpeert herhaalde lijk en windt zich erg op. Weth. de Bruin vervolgtIk wensch met ieder de goede orde te handhaven, die hun zelf het aangenaamst is. Ik acht het geen on derwerp voor een Raad, Spr. zegt, dat men het van verschillende kanten kan bekijken. De historie zal er anders over oordeelcn. Voor vele menschen, vooral voor de arbeiders zijn de donkere wolken een zegen. Laat ons hoé pen, dat er geen treurige gevolgen aan verbon den zijn, waarvan ik overtuigd ben applaus bij de socialisten.) De heer Goslinga is ter vergadering ge komen. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede dat hij het college zijn ingekomen van den Minister van Onderwijs, kunsten en wetenschappen een schrij ven, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbe sluit tot tijdelijke benoeming van J. A. Hing- man als leeraar in teekenen aan het Gymnasium. Van Ged. Staten schrijven, ten geleide van verschillende goedgekeurde raadsbesluiten. Idem schrijven waarbij door hen bezwaren worden gemaakt tegen het Raadsbesluit waarbij ten laste van het Crisisfonds werden gebracht de kosten van den duurtebijslag op pensioenen en mitsdien wordt verzocht dit besluit te wijzigen, in verband waarmede zij hun beslis sing verdagen. Deze mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen. Verder deelt voorzitter mede dat B. en \Vbesloten hebben geen aardappelopslag voor particulieren toe te staan. De heer Maas vraagt de motieven van B. en W. te mogen vernemen welke tot dit besluit hebben geleid. De heer Evers meent dat dit niet geldt voor hen die zelf aardappelen geteeld hebben. De Voorzitter zegt dat dit juist is. Wetli. d e B r u i n verklaart, dat er aan vankelijk wegens dreigend gebrek aan ruimte lens niet beantwooiriïen, liet was mij beklemd te moede in zijn nabijheid, mij' ontbrak het vertrou wen in hem. Wanneer hij naast mij zat, n»j met zijn vurigb ooglen aanzag, dan we'rtl ik ang stig te moede, ik ,kon hem niet van harte toe- behooren, en ik zeide hem dat. Hij wilde wach ten, terugkomen, alles doen wat ik wilde, maar zijn onstuimige liefde liet dat niet toe. Hij' kon smeeken, vleien, joveriedten mijn God Als overweldigd, hield Gabrielle een korte poos de handen voor de ooigen. „Hij was ook aan de opera, hij had een wpn- derscboone stem. Ik behoefde de planken niet meer te bothedenwanneer ik niet wilde, behoefde ik niets meer te zien of te hooren van de Ope ra, ik zgiu leven als een prinses-, ieder mij net wenschen zou hij vervullen 1 Hij kon niet tmeer leven, wanneer ik hem niet toebehoorde, zijn geheele bestaan was verwoest; of ik daardoor de verantwoording op mij kon nemen? Neen ik kon het niet, ik' was geroerd, voor hem be zorgd, ik zei-de tot mijzelf: zulk een liefde vindt ge niet ten tweeden male, een liefde, die tege lijk mijn plechtanker werd... en ik zei ja 1" „Wordt ge gelukkig, Gabrielle?" Zij schudde langzaam en treurig het hoofd. „Hij heeft- mij verwend en bemind ging Gabrielle voort maar ook gekweld en ge pijnigd met wantrouwen, niet ijverzucht, met ver wijten over mijn liefdeloosheid en koelheid, ik kwam naast hem nooit tot rust. We hadden uren voor opslag tot het toelaten vap opslag be sloten is. Dat besluit werd genomen, toen er van den toestand der aardappelen nog niets bekend was. De latere berichten zijn niet zoo optimistisch. De veenaardappelen zijn niet erg goed, zoodat men bij minder goede bewaring een groot risico loopt, dat ze zullen bederven. Alen legt nu het volle risico op de gemeente, wat beter is dan het de menschen te laten vragen, die verlokt zouden zijn ze op te slaan. Om die reden heeft het Gemeentebestuur van het toestaan van den opslag moeten afzien. Naar aanleiding van het adres van de be woners van de Grofbaan om gasaansluiting deelen B. en W. mede, dat de woningen al daar sinds eenige weken van gas voorzien zijn. Ingekomen stukken van B. en W. Schrijven naar aanleiding van de ontwerp begroting van 1919, hetwelk bij de behande ling van de begrooting aan de orde zal worden gesteld. een voorstel om aan J. van der Linden, overeenkomstig zijn verzoek, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school E en de Herhalings school voor jongens. In handen van B. en W. om advies. Van de vereeniging van personeel in dienst van openbare diensten en bedrijven ,,St. Paulus" onderafdeeling der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, en van de afd. Schiedam van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, adres, waarbij wordt ver zocht in afwachting van de onderhanden zijn de salarisregeling van het gemeente-personeel aan allen een bedrag ineens van f 60.uit te keeren, plus f 5.voor ieder kind heneden 16 jaar. Van de afd. Schiedam van den Nederl. Bond in openbare diensten en bedrijven, adres, waarbij wordt verzocht aan alle gemeente werklieden een bedrag van f 75.uit te keeren. Te behandelen in een volgende vergadering. Van de Schied. politieagentenvereeniging „Eendracht Bindt" adres, waarbij wordt ver zocht het uurloon van de 3e klasse-agenten te herzien. Van de vereeniging van onderwijzers en art sen bij inrichtingen voor onderwijs van achter lijke kinderen adres, waarbij wordt verzocht de salarisregeling van het personeel bij het Bui tengewoon Onderwijs zoo te wijzigen dat het salaris voor iedere leerkracht f 400 hooger is, dan zij ontvangen zou in dezelfde functie bij het openbaar onderwijs. Al deze stukken gaan om advies in handen van B. en W. Van de Gemeentewerkliedenvereeniging „Ons Belang" adres, waarbij zij volle instemming be tuigen met het adres van de afd. Schiedam van den Ned. Bond van Werklieden in open bare diensten en bedrijven om een uitkeering f 75.in eens uit de gemeentekas. In handen van B. en W. om advies. Idem voorstel om over te gaan tot uitgifte van een crisis-courant. Burg. en Weth. stellen voor hierop dadelijk een beslissing te nernen. Zij meenen dat deze uitgaaf zichzelf zal bekostigen door ze thuis te bezorgen tegen 21/a cent en afhalen aan de posten voor 1 cent. Met 13 tegen 7 stemmen wordt besloten het voorstel nog heden te behandelen. Na uitvoerige debatten wordt het voorstel van B. en W. met 15 tegen 5 st. goedgekeurd. Idem een voorstel om, met het oog op den toestand der melkvoorziening, ten behoeve van het Ziekenhuis, van zoogenden en zuigelingen een gemeentelijke melkstal zoo noodig voor 20 koeien in te richten. Ook hierop wenschen B. en W. dadelijk beslissing te nemen. Het voorstel wordt aangehouden. Idem voorstel om hun College te machtigen inzake de kleederdistributie in te gaan op het aanbod der Regeering en al wat verkrijgbaar is te bestellen en zelf den verkoop te hand te nemen. Mede wordt voorgesteld hierop dadelijk een beslissing te nemen. Het le gedeelte van het voorstel wordt goedgekeurd, terwijl het 2e gedeelte, n.l. be treffende den verkoop, werd aangehouden. Van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, schrijven, tot aanbieding van de hegrooting voor 1919 van de teeken- en vak school ,.St. Jozeph". In handen van de Commissie voor de Fi nanciën en de Belastingen. Van H. J. P. Textor, dankbetuiging voor de gunstige beschikking op zijn verzoek, om trent het opschorten van verleenen van ont slag uit zijn betrekking. Van de afd. Schiedam van den Ned. R.-K. Bond van Handels- Kantoor en Winkelbedien den, schrijven, waarbij zij, verwijzende naar haar verzoekschrift d.d. 31 Januari 1918, nog maals verzoeken een verordening op de 8-urige winkelsluiting in het leven te roepen. Voorstel van B. en W. om aan de werklie den en beambten der Gemeente, vallende on der letter A van Punt 1 van het duurtetoe- slagbesluit Gemeenteblad no. 13 van 1918, (met terzijdestelling van den daarbij opgeno men loongrens) derhalve aan de in vollen dienst der Gemeente zijnde werklieden, agen ten van polilie, beambten van den Haven dienst, de beambte van het Bouw- en Woning toezicht, Sluis- en brugwachters, collecteurs, concierges, boden en schoonmakers van Gemeen- tegebouwen, magazijnmeesters, bevolkingscon troleurs, den amanuensis van het Gymnasium en de H.B.S., den grafmaker en den nachtte- Van vreugde en genoegen, uren van geiuk, heb ik echter niet gehad. Ili' klaag hem. niet aan, want hij kon er niets aan doen door zijn on stuimig kokend Meed, maar ik kan ook mij ■zeil niet aanklagen, daar ik behoorlijk moeite deed, hem .gelukkig te maken en zielf gelukkig te zijn. 'We pasten niet bij1 eikaniler, dat was arlles. Zijn voortdurend wantrouwen beleadigde mij te zeer; ik heb veei' gebreken, Biaar dat weet ik, dat men mij vertrouwen kan. En liet ieven, dat wij leidden, slechts door zangers en loiomeeispefers omjgleven, zoo geheel alleen in het kader van den schouwburg het stond 'mij meer en meer tegen, niettegenstaande ik zelf niet *n«e® behoefde op te treden. En toen Willibald stierf na langen ontzettenden strijd ik hiem eindelijk de moede „oogon toedrukte, toen waren het toch weder deze goedhartige menschen van de opera die mij hoven water hielden, die mij1 hielpen, zooveel hun krachten het toelieten. Daarom hen ik hun dank verschuldigd, al' moet ik vee! in hen misprijzen, en daarom dank ik ook u, die hun, zonder vragen of klagen, uw hips geopend en een schoonen, vroiolijken tijd bereid hebt. Ik wanneer ik nu ga, zaï nooit vergeten, wat. ge voor mij1 geweest zijt..." Gabrieiles stem werd onzeker, zij trachtte nog eenmaai te spieken, maar liet was te vergeefs. „En waarom wilt ge weg?" vroeg de dokter zacht. „Waarom? Omdat ik het niet langer kan aan zien, boe ge van uw stemming, uw genoegen in den arbeid, uw tijd en uw levensvreugde be roofd wordt. Omdat ik weet, dat de levens wijze, die ge nu leidt voor een karakter als liet uwe geheel' geen bestaan kan genoemd worden. En daar ik overtuigd hen, dat geen van hen, die nu uw gastvrijheid genieten, aanstalten zal- maken te vertrekken, zoolang ik nog hier ben... nu goed, zoo moet ik te z.ainen gaan met ben, tot wie ik toch voortaan weder behoor!" „.Gabrielle 1 kunt ge, na alles, wat ge mij zoo- even hebt medegedeeld, er ernstig aan denken, naar liet ifcooneel terug te keeren?" „Moet ik dan niet? Blijft mij een andere këus over? Een beroep, dat men zonder neiging ler toe te gevoelen uitoefent, blijft voorzeker altijd een treurige uitweg, maar ik kan immers niet anders. Een leven, dat met mijn smaak en neiging over eenstemt, kan ik niet leiden." „En wat voor leven is dat?" viel' Röder baar onstuimig in de rede „Een vredig, rustig, leven, vol geestelijk stre ven en stille verpoozing in de natuur, een leven waarnaar niemand in die groote wereid vraagt, waarvan niemand weet, ach. ge weef, weet wat ik meeneen leven, zooals ik in don eeirfen tijd hier in „Buen. Retiro" mocht leiden." „En denkt ge, dal u dat op den duur zou bevallen?" „Bevalt het u dan niet? 1/Vordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5