J. Kielburger Zonen. Heeren- en Kinder-Confeetie HOOGSTRAAT 151] HOOGSTRAAT 11 Nieswe SritieüatBsclte Cnt. Lange Baanstraat 43/45. Adyertentiën. fiENE7iIMvolkomen en sneNe SHAMIR Groote Harkt 7, BOTTERDAM. L. MEIJER, Nieuwe Biienweg 141, M Mailienesserlaan, Adverteert Zeer concurreerende prijzen. Telefoon 4828 ROTTERDAM. lefonist het personeel verbonden aan het Levensmiddelenbureau en aan de Centrale Keu ken niet inbegrepen als tegemoetkoming in de kosten van aanschaffing van noodzakelijke levensbehoeften voor den komenden winter een toeslag voor eens te verleenen A aan het vaste personeel van f 60.aan gehuwden en kostwinners, j vermeerderd met f 6.voor ieder eigen, aan- j gehuwd of pleegkind beneden den leeftijd van 14 jaar, van f 40,voor ongehuwden B aan het z.g. los-vaste personeel voor hen die bij de vaststelling van dit be sluit een jaar of langer in dienst zijn, gelijke uitkeeringen, als onder A bepaald en aan de overigen zooveel twaalfden als zij bij de vast stelling van dit besluit volle maanden in dienst waren. Te behandelen in een volgende vergadering. Van B. en W. voorstel tot wijziging der ver ordening van art. 14 der Verordening houden de bepalingen voor de levering van electriciteit (Gemeenteblad no. 13 van 1913.) Deze wijzigingen worden goedgekeurd. (Wordt vervolgd). BINNENLAND. Het spoorwegpersoneel en de revolutie. De direction der S Si. H. S. M., N. C. S. en X B. D S. hebben een dienstorder aan het Ne- deiiandsche spoorwegpersoneel gericht, waarin zij in verband met een mogelijke spoorwegstaking, het vertrouwen uitspreken, dat het personeel met de direction zich beschikbaar zal blijven stellen voor het regelmatig uitvoeren van den spoorweg dienst en zoodoende de regeering, die opkomt voor de rechten van liet gteheel© volle, in deze moeilijke dagen zal steunen. In een gemeenschappelijk manifest hebben voorts de hoofdbesturen van den R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael, van den PiI >testant.se h-C kristel ijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, en van den Neu tralen Bond van Spioor- en Tramwegpersenool zich tot het ederiandscbe spjoor- en tramweg personeel gericht met een krachtige opwekking om front te maken tegen de aangekondigde re volutie. Evenzoo doet het hoofdbestuur van den Bond van Ambtenaren in dienst der Nederland- scho spoorwegen. De Nfiderl. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel sluit zich (aan bij de eischen van de S D, A. P. en heeft daar nog verscheidene eischen aan toegevoegd. Geen compromis. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Het is ons gebleken, dat heden zoowel te Amsterdam als te Rotterdam geruchten waren verspreid, als zoude met betrekking tot den tegenwoordigen toestand tusschen mr. Troelstra en de regeering een compromis zijn gesloten. Uit de allerbeste bron kunnen wij mededee- l'en, dat dit gerucht eiken feitelijke grondslag mist. Het is ons bovendien bij navraag te meest bevoegder plaatse gebleken, dat de re geering de h. i. eenige mogelijke Opvatting is toegedaan, dat met iemand, die openlijk de revolutie aankondigt, door geen regeering, die zich respecteert, in onderhandeling is te treden. Biddag. De minister van binnenlandsche zaken, tij delijk voorzitter van den raad van ministers, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, heeft gis teren het volgende rondschrijven gezonden aan de kerkgenootschappen. Mijn rondschrijven van 18 October, j.l. heeft tot mijn voldoening bij U in zeer ruimen kring instemming gevonden. Kennelijk is de drang tot verootmoediging en het inroepen van Gods hulp in den nood van dezen tijd bij velen levendig. Dit besef schenkti mij vrij moedigheid den kerkgenootschappen namens de regeering in overweging te geven, een bid dag of bidstond te houden. Eenzelfde dag ware hiertoe te bestemmen, op welken dag van regeeringswege zooveel mogelijk zal bevorderd worden, dat ieder des verlangd in de gelegen heid zij daaraan deel te nemen. Naar de mee ning der regeering zou Donderdag 28 Novem ber, bij voorkeur de voormiddag, daarvoor een geschikt tijdstip zijn. Indien uw kerkgenoot schap zich hiermede kan vereenigen, wordt het voordeel verkregen, dat over het geheele land de bidstoud ongeveer op dezelfden tijd wordt gehouden. In aansluiting hiermede is in de St. ct. het volgende opgenomen De regeering gevoelt, met het oog op de tijdsomstandigheden, behoefte om, in overleg met de Kerkgenootschappen, een algemeenen biddag of bidstond te doen houden. De nood der tijden, die zich ook in ons land zoozeer doet gevoelen, dringt in het bijzonder tot ver ootmoediging en tot het inroepen van God hulp. ZiJ SaD nadat haar was gebleken dat haar voornemen bij de Kerkgenootschappen groote instemming had gevonden en zij op den steun van deze kan rekenen, aan de verschillende Kerkgenootschappen in overweging om, zoo mogelijk, op Donderdag 28 November, in den voormiddag, zoodanigen biddag of bidstond te doen houden. geput is en bestellingen op dit artikel derhalve door het R.D.K. niet meer kunnen worden uit gevoerd, terwijl' de voorraad gezouten dubbele spercieboonen nog voor' slechts twee wekten vol doende is. De minister verzoekt den gemeentebesturen bij het doen van bestellingen hiermede reke ning te willen houden. Onze voedselvoorziening. Uit zeer goed ingelichte bron verneemt men dat de vgorloopige economische onderhandelingen te Lonaen spoedig tot een definitieve regerling1 zullen reiden. Onder pressie van de binnenlandsche toestan den in Nederland aldus werd mij verzekerd heeft de. Ned eti and se he regeering het vontr- zichtig geacht ten aanzien van den aanvoer der eerste levensmiddelten da rechtvaardigte vom stellen der geallieerden zonder uitstel te aan vaarden Die voorstellen beoogen verdeeang over de geheele wereld van levensmiddelen en arti kelen vo,oi eerste levensbehoeften. De regeering in Nederland heeft zich genood zaakt gezien ter beschikking van de geallieer den te stelten een gedeelte der scheepsruimt®, die thans ongebruikt in de havens ligt en be paalde artikelen die in Rolland zelf gefabri ceerd worden naar België en Frankrijk te zen den. Volgens de plannen der geallieerden zal Ne derland de belangrijke rol vervullen van inter- medidair, bij 't transport van levensmiddelen naar Euitschland en België Strenge maatregelen zijn genomen, dat in Nederjand zullen blijven de eerste levensbe hoeften, die in de eerste praats voor dat land zijn bestemd. Kostwinnersvergoeding voor den vrijwiliigen landstorm. Aan de verwanten van de vrijiwlligters bij den landstorm wordt op den bestaanden voet kostwinnerschap verleend. Die burgemeesters der verschillende gemeenten zijn of worden hiermede in kennis gesteld. Het Rechte Spoor. De Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel St. Raphael heeft een extra-uitga ve van zijn bondsblad Het Rechte Spoor in 40000 exemplaren Verspreid waarin het spoor- en tram. wegperscneei o. m. ernstig wordt gewezen op de groote gevaren en nadeelten van revolutie en spoorwegstaking. Geschenk van Zuid-Afrika aan Nederland. De Zuid-Afrikaansche Vereeniging deelt mede De reeds lang gekoesterde wensch van een groot aantal Holiandsche Afrikaners, die be wogen door den nood, waarin bet Nederland- sehe voifk needs zoo lang verkeert, een blijk van hun sympathie willen geven door een scheepslading (80000 mud) mais en ander graan naar Nederland te zenden, kan nu vervuld wor den. f De Zuid-Afrikaansche regeering heeft toe stemming gegeven, dat dit graan kan worden afgezonden, op voorwaarde, dat het zal' dienen om ender de armen van Nederland te worden uitgedeeld en dat het zal vervoerd worden in een Hotlandsch schip Over het ftitzenden van een Neder'iandsch schip, dat dit geschenk zal moeten vervoeren, wordt thans door de betrokken regeeringen on derhandeld Colijn naar Nederland terug. De „Diaily Excrtess" deelt mede, dat de heer Colijn gisteren Engeland heeft veriaten om naar Nederland terug te kteeren. Uitstel invordering rijksbelastingen. Naar wij vernemen, heeft de minister van finan ciën aan de rijksontvangers voorgeschreven, dat een vervolging in zake de invordering van rijks belastingen eerst mag worden ingesteld drie maanden na den datum van' de aanslagbiljetten. De termijn bedroeg totnogtoe ten hoogste zes we ken Naar het buitenland. Het ministerie van Buitenlanclsche Zaken deelt' mede, dat besloten is tot onmiddellijke repatiiiee-' ring der krijgsgevangenen en geinternteerden hier te lande De voorraad spercieboonen uitgeput. De minister van Landbouw heeft den ge meentebesturen bij circulaire medegedeeld, dat de voorraad gezouten enkele spercieboonen uit- Thee. Men meldt, dat December a.s. wederom thee zal worden gedistribueerd. Een manifest van politieke partijbesturen. Alle burgerlijke politieke partijbesturen hebben te Amsterdam een gezamenlijke bespreking ge houden en een manifest opgesteld, met de strek king het democratische beginsel boven de re volutie te stellen. .f Trouw der Chr. Ma frozen. Uit Den Helder wordt gemeld: Op een Woensdag-avond in het Chr. Tehuis voor militairen te Helder, gehouden afscheids bijeenkomst waai ruim 300 militairen vertegen- wooidigd waren is onder Veel geestdrift inge stemd met het voorstel, dat er aan de Koningin en aan de Regeering verzekering werd gege' ven van hun onwankelbare trouw. Samenwerking tusschen Modernen en Vrijen Men meldt uit Amsterdam Gister-avond heeft een conferentie plaats gehad tusschen veitegenwoiordigers van de moderne vak beweging en die van het revolutionaire socialis tisch comité. Naar wij vernemen, is de delega tie van de moderne vakbeweging in principe be reid tot samenwerking, indien de revolutionairen zich zouden steden op den grondslag van hun program. Heden-middag zullen de besturen van het, N_ A. S. bijeenkomen om over deze voorwaar den te beraadslagen teneinde tot samenwerking met de mod erne vakbeweging te komen. Uitstel van inlijving. (Officieel.) In verband met de thans heerschen- de griepepidemie wprdt de inlijving van het thans nog overschietende gedeelte der 'dienstplichtigen van de lichting 1918, toegewezen aan de regi menten huzaren, welke inlijving zou plaats heb ben in bet tijdvak van 2—5 December 1918, uitgesteld tot een nader te bepalen tijdvak. Oiok voor dienstplichtigen van vroegere lich tingen, wien uitstel' of verlenging van uitstei van eerste oefening is verleend tot 2 December 1918, wordt de opkomst uitgesteld tot een nadei te bepalen tijdvak In verband met de roden van het uitstel van opkomst staat voor hen, die toch in het oorspron kelijk bepaald tijdvak in werk ei ijken dienst zou den wenschen te komen, daartoe de g'eiegenheid niet open. Het tijdstip van inlijving of opkomst zal weder ter kennis van belanghebbenden worden ge bracht de voormalige Rijksleerschool aan de Ged. Vol dersgracht, ter tijdelijke bewoning, het bouwen van 12 tijdelijke verblijven voor daklooze ge zinnen en het stichten van 5 noodwoningen op het Brouwersplein. Voorts werd voor den bouw van 182 arbei derswoningen aan de Woningvereeniging St. Bavo een voorschot van één millioen gulden verleend. Het salueeren in het leger. Naar wij vernemen, heeft de heer Wijk aan den minister van Oorlog de volgende vragen gesteld „Is de minister bereid het brengen van den militairen groet (het salueeren) af te schaffen of belangrijk te beperken „Zoo ja, is de minister dan bereid hiertoe zoodra mogelijk bevelen te geven „Acht de minister het overigens noodig om de militaire eerbewijzen, zooals zij thans voor verschillende gevallen zijn voorgeschreven, te handhaven, in het bijzonder het halt en front maken in de kazernegebouwen „Zoo neen, is de minister bereid hierin wij ziging te brengen en mede te deelen waarin deze wijzigingen zullen bestaan De Schelde. Wij vernemen van güedingelichte zijde, dat leen der meest-gezaghebhende staatslieden .van Belt gië, aie geroepen schijnt, binnenkort in zijn land een (Overwegende rol t© spelen, de volgende ver klaring heeft afgelegd in zakte de monden van de •Schelde „Befgië heeft niet dan voor zijn recht gestre den; thans wordt dat recht hersteld, en ijvv kun nen er niet aan denkten, liet te gaan bezioedefent door bet plegen van onrecht. En onrecht zou het annexeerten van de Scheid emoinden zijn, on- lecht trouwens zonder baat,. De meesten, diet daarover spreken, bewijzen die zaak niet te ken nen. De oorlog heeft geenszins uitgemaakt, dat de tegenwoordig© toestand aan de Schetdeoevers ten nadeeio van België zou zijn geweest. Het is niet waar, dat de rechtsverhoudingen aan de Sehel'demunden de geallieerden belet hebben Bel gië bij te staan of dit zelfs in de gegeven om standigheden zouden hebben gekund. Zijn er, in de naaste toekomst,, internationale maatregelen over scheepvaart en stroonionderhoiid te tref- len, dan kan dat zeer' zeker zonder dwang, bij gemeen overiteg geschieden. De annezionistische propaganda gaat trouwens alleen van onverant woordelijke zijde uit; elke poging tot verwezen lijking ervan zou in België zelf op weerstand stuiten. Nederland mioet weten, dat ons rechtsbe sef niet alleen bolven onrecht: uitgaat, maar zelfs boven eigenbelang," Demobilisatie en Wachtgeldregeling. Vanwege het Koninklijk Nationaal Steun comité is de volgende circulaire gericht tot de commissies voor de wachtgeldregeling. I Nu door de demobilisatie van het Neder- landsche leger, duizenden arbeiders naar hunne haardsteden terugkceren in een tijd, waarin velen hunner geen werk zullen vinden, doen wij ook op u een beroep. De hij de wacht geldregeling aangesloten werkgevers zullen voor het ordelijk verloop der demobilisatie de beste hulp kunnen verleenen, door hunne vroegere werklieden die niet voor Rijksvergoeding in aan merking komen, op te nemen in de wachtgeld regeling, zoolang voor hen nog geen werk aan wezig is. biet K. N. S. C. is natuurlijk bereid voor deze arbeiders op dezelfde wijze bij te dragen als voor de anderen, en wij twijfelen niet of u zult ook de andere contribuanten daartoe bereid vinden. Mocht niet bijtijds met alle aangesloten werkgevers tot overeenstemming zijn gekomen, dan verzoeken wij u toch vanaf de eerste week ook voor hunne arbeiders het wachtgeld uit te keeren, en verklaren ons be reid om voor de gevallen, dat die werkgevers niet in staat of niet bereid blijken hun aan deel te betalen, die voor de eerste vier weken voor onze rekening te nemen. Noodwoningen. De gemeenteraad van Haarlem, stelde f 47.409 ter beschikking voor het doen inrichten van Passagiers- en Vrachtvaart hersteld. De directeur der Stoovaart-Maatschappij Ne derland deelt mede, dat binnenkort zoowel de passagiers- als de vrachtvaart tusschen Neder land en Nad.-Indië zal worden hervat. De nadere bijzonderheden zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. De directie van den Kon. Holl. Lloyd deelt mede, dat zij voornemens is de geregelde pas sagiers- en vrachtdienst op Noord-Amerika te herstellen. Het eerste passagiersschip zal vermoedelijk begin December vertrekken. Voorts verneemt men nog, dat ook zoo spoe dig mogelijk de geregelde lijnen op Frankrijk, Spanje, Italië en Griekenland zullen worden hervat. De vaart naar de Levant, Egypte, Duitsche Oostzeehavens, Hamburg en Petro- grad wordt hervat, zoodra de omstandigheden dit toelaten. Bij de directie van den Kon. West.-Ind. Maaildienst bestaat het voornemen, de lijnen naar West-Indië, Ecuador, Peru en Chili spoe dig te herstellen. door verschillende geneesmiddelen, uit planten be staande, van ziekten der nieren, (suiker, eiwitstof), blaas, (pijn, aandrang, bedwateren), alle wa terorganen, bijzondere organen bij de vrouw, huid (exema, jeu king, bersten), lever, speen, hard lijvigheid, bloedarmoede, hoest, asthma, zinking, zenuwpijn, jicht Vraagt met opgave voor welke ziekte, eene der gratis broch. van Dokter DAMMAN, No. 76 met bewijzen aan. 8072 18 Telefoon 547. FOTOGRAAF, ROTTERDAM. Teief. 3376. Ateliers gelijkvloers. Halte lijn 8 tusschen Saft- levenstraat en van Spejjk- straat. 10 in de in ruime sorteering voorhanden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 6