mjijnenleggers, die te Antwerpen lagen, is he den te Heltevoetsluis aangekomen. Ze zijn geïnterneerd en hebben ligplaats ge kregen in het kanaal van Voorne. Eén Duitsehe officier en enkele Duitsehe matrozen, op de sleept- hooten, zijn er nog' bij In de laatste uren vóór het vertrek van de Duitsehe troepen had te CapelHe-au-Bois een ern stig ongeluk plaats. 'De Duitsehe soldaten, die hun oorlogsbuit niet konden medenemen, ver kochten in het station de voorwerpen, die in een drietal wagons geborgen waren. Zij bo den meubelen, spiegelkasten, buffelen enz. ten verkoop aan. De bevolking was in grooten ge tale hierbij tegenwoordig. Door onbekende oor zaak ontploften twee wagons munitie. Twintig kin deren, die in de nabijheid speelden werden ge dood, 40 werden gewond. Men meldt uit Weenen Daar Weenen van den toevoer uit Duitsch- land en Bohemen is uitgesloten, dreigt niet slechts de hongersnood, doch in de huidige winterkoude ook kolennood. De regeering heeft hierom den geallieerden regeeringen draadloos verzocht de onderhandelingen voor een voor- loopigen vrede, 20 December te Versailles te doen beginnen. BINNENLAND. Biddag. Jngevorge bet voorstel, door Zijne Excellentie den Minister van Binneniandsche Zaken aan de 'Onderscheidene Kerkgenootschappen gedaan, (Om op Donderdag 28 November een aigemeenen Bid dag te houden tot het inroepen van Gods hulp in den naod van dezen tijd, schrijven Wij bij dezen voor, dat op genoemden datum in Ons Bisdom in alle kerken en kapellen, waarover een rector is aangesteld en waar zulks verder gevoeglijk geschieden kan, zal worden gezongen de Missa Votiva Soiemnis j,S,alus Populi" (pro quacumque necessitate); terWij'i aan de E.E. Gees telijkheid mede door Ons wordt toegestaan om, na bedoelde H. Mis expositie van het Allerheilig ste (in Ostensoirio) te houden en deze expositie ofwel te sluiten met de gebruikelijke benedic tie, ofwel desgewenscht te doen voortduren tot na het (niet verplichte) Dof. Haarlem, den 18 November 1918. f AUGUSTINUSi JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem i I -*1 1 Een nieuwe industrie in Nederland. De Raad van Dordrecht besloot niet ingang van een nader door B. en W,. te bepalen tijdstip voor den tijd van 75 jaren in erfpacht uit te geven aan de N V. Marx Ca.'s Bank te Rotter dam of een andere pp te richten naaml. verin, voor de vestiging van een staal- of walswerkfa- briek, een terjrein in den West-Menvedepolder Ier gi-jptte van ongeveer 6 HA., tegen een erf- pachtssom van f0 30 per vierk. M. per jaar, met bepaling, dat genoemde N.V. gedurende 2 jaren na het tijdstip van ingang van het erf- pachtsrecht het recht heeft om het in erfpacht verkregen terrein van de gemeente aan te klip pen tegen een koopprijs van f 6, f 6.25 of. f «3.50 (directe aankoop na 1 jaar en aankoop na 2 jaar) en een recht van voorkeur tot het in erf pacht nemen of aankoopen van een Oostelijk gelegen terrein,grapt 2 HA. Rijksmiddelen, De maand October heeft voor de schatkist, een goed resultaat opgeleverd; rond 21.5 mil- lix-n tegen nog geen 18 in het vorige jaar. In 10 maanden is er een surplus van 18,7 millio.or. op de gewone middelen. Zeer belangrijk blijft nog altijd de voorsprong van den suikeraccijns, die 35.2 niillioen opbracht tegen 240 in 1917, tei'vvijl pok het registratie recht een voorsprong heeft van bijna 10 millioen en 'het successierecht 2.8 millioen vooruitliep. Wat ei aan deze posten meer werd opgebracht is voor een goed deel weer weggesmolten dooji' de geringere opbrengst van den accijns op gedistil leerd, die van 24 O tot 16.1 millioen terugliep en die stellig in 1918 ver beneden de raming zal blijven. Ook het invoerrecht blijft een van de voorname schadeposten, daar het van 10.5 op 6.9 is teruggegaan. Aan Aoriogswinst en verdedigingsbelasting werd in 10 maanden nog 192 9 en aan opcenten voor het „Leeningsfonds 191.4" nog 35 mil lioen geheven, zoodat in 't geheel werd (Opge bracht 437 millioen gulden. Vluchtelingen en geïnterneerden. De Nederlandsche Regeering heeft het Ne- derlandsche Stoomschip „Macedonië", dat plaats biedt voor een groot aantal personen, gevor derd voor het vervoer van Fransche vluchte lingen naar hun land. Onderhandeld wordt nog over het in dienst stellen tot dit doel van verscheidene lichters, Lerwijl overwogen wordt de mogelijkheid, om schepen, die uit Engeland levensmiddelen gaan halen met het vervoer van Engelsche geïnter neerden te belasten. Het einde der „Revolutie". De militaire bewaking van openbare gebou wen en instellingen in Den Haag is opgeheven Dc scheepvaart. Het stoomschip „Insulinde", van den Rotter- damachen Lloyd, zal 15 December van Rotter dam naar Batavia vertrekken het stoomschip „Prins der Nederlanden", van de Stoomvaartmij. Nederland, 28 December van Amsterdam naar Batavia. Beide schepen gaan over Suez, maar zullen geen Middellandsche Zeehaven aandoen. Crisisbeleid. Onlangs kon worden gemeld dat de Regeering eerlang zou instellen de Commissie van Enquête in zake het Crisisbeleid, waarop in de Tweede Kamer indertijd is aangedrongen en dal een voorzitter dier commissie reeds was gevonden. Het Corr.-Bureau meent nu te weten dat de leiding van die commissie zal worden toever trouwd aan jhr. mr. A. F. O. van Sassë van IJsselt, oud-lid der Tweede Kamer voor 's-Her- togenbosch. Dc vrijwillige landstorm blijft bestaan. Om te voorkomen, dat de organisatie van den vrijwilligen landstorm bij de demobilisatie uiteen zou vallen, is de regeering voornemens om, in afwachting van de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp, bij kon. besluit een regeling te treffen, krachtens welke de be staande landslormkorpsen en afdeelingen voor- loopig en nagenoeg ongewijzigd kunnen blijven voortbestaan onder den naam van weerbaar heidkorpsen en -afdeelingen. Van deze weerbaarheids-afdeelingen wordt tevens verwacht, dat zij een kern zullen vor men van een gewapende macht, te alten tijde bereid om het wettig gezag te steunen en waarbij zich alle welgezinden kunnen aansluiten. De vrijwillige landstorm. De luitenant-kolonel commandant van het Landstormcorps „Z.-H. West" heeft bij dagor der aan officieren en minderen zijn dank be tuigd voor de voorbeeldige wijze waarop zij hun plicht hebben gedaan voor Vorstin en Vader land, en de verwachting uitgesproken, dat zoo „van buiten of binnen een vijand Troon of Re geering belaagt", zij weer zullen opkomen. Petroleum. De minister van landbouw heeft tot de burgemeesters een circulaire gericht, waarin o. a. gezegd wordt In aansluiting op de Proclamatie van de re geering, waarin toezegging werd gedaan, dat door liet beschikbaar stellen van de militaire voor raden voor de burgers, tal van lichtlooze ge zinnen in het bezit van petroleum zouden wor den gesteld, heb ik de eer u te berichten, dat voor elk lichtloos gezin, d. i. van electrisch licht, gas of voldoende calcium-carbid versto ken gezin, voorloopig eene hoeveelheid van vier liter petroleum voor eenmaal ter beschik king gesteld zal worden. Zoodra voldoende aanvoeren liet mogelijk maken, zal met een geregelde distributie wor den begonnen hiermede zal intusschen nog ten minste twee maanden gemoeid zijn. Duurtebijslag onderwijzers. Volgens een door den Minister van Onderwijs uit te vaardigen aanschrijving, worden de Rijks betaalmeesters gemachtigd den 4en termijn van de duurtebijslagen aan het niet in Rijksdienst zijnde onderwijspersoneel zoo spoedig mogelijk uit te betalen. Cacaopoeder. De Minister van Landbouw heeft ingetrok ken de beschikking van 23 Aug. betreffende het verwerken, afleveren en vervoeren van cacaopoeder. De hoofdcommissaris van Amsterdam. Naar men verneemt, heeft de heer Th. M. Roest van Limburg, wegens gezondheidrede nen, eervol ontslag gevraagd als hoofdcommis saris van politie te Amsterdam. De koninklijke familie. De Prins is naar ITamont vertrokken. Bin nen eenige dagen komt de Koningin naar Apel doorn en dan zal een huldebetooging plaats grijpen. De R. K. Vrouwenbond aan de Koningin. Zondag j.l. werd aan H. M. de koningin dit telegram verzonden „Aan Hare Majesteit de koningin, Ruim tienduizend Roomsche Vrouwen, leden van den R. K. Vrouwenbond in het aartsbis dom Utrecht en in de bisdommen Haarlem, 's-IIertogenbosch, Roermond en Breda, betuigen eerbeidig innige verknochtheid en onwankelbare trouw aan Uwe Majesteit en Haar Huis. Steenberghe-Engeringh, Utrecht, Bonnike, Haarlem. De van der Schueren, 's-Hertogenbosch. Haffmans-Groenegracht, Roermond. Speyart van Woerden-van Sasse vanYsselt, Breda." Het antwoord namens H. Majesteit luidde „De koningin, zeer gevoelig vooor de gevoe lens van trouw en verknochtheid in dezen be- teekenisvollen tijd geuit door de vrouwen-leden van den R. K. Vrouwenbond Aartsbisdom Utrecht, draagt mij op U te verzoeken haar hoogstderzelver oprechten dank over te brengen. Adjudant De Josselin de Jong." Repatrieering van krijgsgevangenen uit Duitschland. Aan het departement van binneniandsche zaken heeft Zaterdag-avond een bijeenkomst plaats ge had van 'gedelegeerden .der Belgische, Britsche, Duitsehe en Fransche legaties, ten einde met de heeren mr. J. B. Kan, secretaris-generaal' in alge- meenen dienst; baipn Van Heeckeren, admini- tnateur aan het departement van buitenlandsche zaken; Van Leschen, gep. kapitein far zee, en majoor Van Noothoven van Goor, te bespreken de vraag, boe de krijgsgevangenen uit Duitsch land het best zullen zijn te nepatrieeren. De tijdelijke voorzitter van den raad van ministers, de heer Ruys de Beerenbnouck, opende de bijeen- kpmst met een enkel woord, waarbij hij zeilde, dat Nederland zich gelukkig mpcht prijzen, afge vaardigden der belligcrente mogendheden bijeen te zien. Gaarne zal ons land zijn bemiddeling ver teenen, om zoo spoedig mogelijk de repatrieering te doen geschieden. Maar rekening móet gehou den wonden met de zoo beperkte plaatsruimte, welke ons, met vluchtelingen reeds overstroomd land, biedt en met het gebrek aan levensmid delen, dat nog steeds nijpend is. De bedoeling; van'de Nederlandsche regeering is, bare bemidde-, ling aan te bieden door in Berlijn een centraal bureau te vestigen:, dat nfet de hier' te lande be staande commissie zal samenwerken, om den af voer van de krijgsgevangenen uit. Duitschland zon vlot. mogelijk te regelen. Na een gedeelte der vergadering te hebben bij gewoond, verliet de nnnistei' de vergadering en droeg hij de leiding over aan mr. Kan. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 15 November. (Vervoly). Rookverbod voor kinderen. 10. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning tot beteugeling van het gebruik van tabak door kinderen De heer Goslinga zegt dat we hier met een soort modebeweging te doen hebben, die door de Nederl. gemeentebesturen is gegaan. Spr. vraagt wat de grond is voor deze ver bodsbepalingen. Als we het rooken door de jeugd gaan verbieden, kunnen we nog tal van an dere dingen, o.a. het snoepen, verbieden. Het ligt niet op den weg der overheid, maar op dien der ouders om het rooken tegen te gaan. Wij moeten niet een stuk ouderzorg overnemen. Verder betoogt spr., dat deze verordening zeer moeilijk is na te leven. Vooral de leeftijd der koopers is moeilijk te schatten. Moeten wij nu de politie nog. méér werk op dragen? Hij vindt het bespottelijk dat de sigaren en prui men der rookende en pruimende jongens dooi de politie in beslag genomen en verbeurd ver klaard moeten worden. Dc toepassing der verordening zal slechts leiden tot schermutse lingen tusschcn dc spes patriae en de politie. Spr. ziet in deze verordening geen heil. De amendementen-Maas zijn nog veel erger deze tasten het huisrecht aan. Spr. wil daar heclemaal niets van weten. De heer Sc h offers sluit zich aan l>ij het betoog van den heer Goslinga. Het euvel heeft niet zulke proporties aangenomen, dat deze verordening noodzakelijk is. Laten we de winkeliers er niet mee plagen. Ook spr. houdt het er voor, dat het zeer moeilijk is om den leeftijd der jeugdige koopers te bepalen. Voorts wil hij de verordening alleen voor mannelijke personen van toepassing verklaren, opdat meis jes b.v. voor hun vader sigaren of tabak zul len kunnen halen. Spr. ontraadt overigens de aanneming dezer verordening. De heer Maas houdt een pleidooi ten gun ste dezer verordening. Hij wijst op het mis bruik, dat de jeugd van het rooken maakt. Het rooken is schadelijk voor de intellectueele ontwikkeling. De jongens worden bij hun zucht naar rooken geprikkeld om op oneerlijke wijze aan geld te komen, teneinde sigaretten te kun nen koopen. Hij wil daaraan paal en perk stellen. Kan de leeftijd door den winkelier niet ge makkelijk bepaald worden, dan zou spr. den winkeliers in zulke gevallen in overweging willen geven; Onthoudt U. De heer Mr, Kavelaars vindt, dat tegen de bepaling, betreffende inbeslagname van si- - garen en pruimen geen bezwaar kan zijn. Op de griffie van het kantongerecht worden aller lei soorten zaken gedeponeerd, zoodat ook de ze artikelen er wel bij kunnen, (hilariteit). De heer Di n k e 1 a a r.zegt dat hij wil mee helpen teneinde de modebeweging onder de j ongens van 6 10 jaren, om zich over te geven aan rooken, tegen te gaan. De zucht naar rooken leidt tot dingen, die de, jeugd met den straf rechter in aanraking brengt. Er zijn plaatsen, waar 4ó der schoolgaande kinderen rookt. Spr. zou er zelfs voor te vinden zijn, om de leeftijdsgrens voor hen aan wien het rooken verboden ïs, te verhoogen. In Baarn is de verordening gewijzigd in den geest als door den heer Maas in zijn amendementen is aangegeven. Weth. v. Westendorp verwondert zich over het standpunt van den heer Goslinga, die het rooken verdedigt De heer Goslinga zegt dat hij het roo- volstrekt niet verdedigd heeft. Weth. v. Westendorp betoogt verder, dat er ouders zijn, die zich weinig over de opvoeding van hun kinderen bekommeren. De heer Goslinga moest als oud-wethou der weten, welke schromelijke gevolgen het rooken door de jeugd heeft. De hersenen wor den aangetast en de intellectueele ontwikke ling gaat er mee achteruit. Van het plagen van de winkeliers is geen sprake. Wanneer de winkeliers aan den leef tijd twijfelen, laten zij dan niet verkoopen. Spr. wil gaarne met de verordening mee gaan Het is geen modeverordening, maar hierin had al lang moeten zijn voorzien. De heer (Scheffers gelooft, dat als de jongens weten, dat ze niet meer mogen rooken, zij het nog meer zullen doen. De heer Goslinga erkent het verkeerde van het rooken door jongens, maar dat is nog geen grond voor overheidsbemoeiing. Men moet propaganda maken tegen het rooken zooals b.v. bij het tegengaan van het drankmisbruik gebeurd. Dergelijke verordeningen verslappen het verantwoordelijkheidsgevoel der ouders. Weth. de Bruin verbaast zich over de ormoozelheid, waarmede dit voorstel wordt be handeld. De sigaretten zijn immers een nieuw handelsartikel gewórden. Wanneer we deze verordening in het leven roepen, zulten de ex ploitanten wel bemerken, dat ze een belemme ring op hun weg vinden. In den tijd dal. de heer Goslinga wethouder was, is hier een en quête onder de onderwijzers gehouden. De conclusies luidden, dat men eenparig van oor deel is dat het rooken nadeelig is voor het onderwijs. De heer Goslinga: De openbare onder wijzers hebben dat gezegd. Weth. de Bruin: De bizondere onderwij zers ook. Van 99% der jongens weten de ouders niet wat ze op straat uitvoeren. Wij willen die ouders helpen. Met deze verorde ning zal men een veilige schaats rijden, om het opkomend geslacht te beschermen. Het geldt hier een zaak van groot en ern stig belang. Spr. hoopt dat de Raad meê zal werken. De Voorzitter herinnert er aan dat er destijds lieel wat lectuur over deze materie is verzameld. De Gezondheidscommissie had in 1916 reeds te kennen gegeven, dat zij deze verordening wenschelijk acht. Spr. doet daarna voorlezing van een brief van den rector van het Gymnasium ten gunte van het rook verbod. Voorzitter beveelt aanneming der ver ordening aan. De éommissie voor de strafver. ontraadt aanneming van de door winkeliers verlangde verlaging der leeftijdgrens van 16 lot 13 jaar. De heer Scheffers dient een amende ment in op art 1, strekkende om het woord „kind" te veranderen in „jongen." Hij merkt nog op dat de verordening zoo ver gaat dat men in zijn eigen huis aan een jongen geen sigaret mag geven. Allereerst komt in stemming het amende mentMaas op art. 1. Door B. en W. is voorgesteld artikel 1 en 2 te lezen Het is den verkooper van tabaksartikelen of zijn vervanger verboden in de uitoefening van het beroep aan een kind beneden den leeftijd van zestien jaren tabak, sigaren of si garetten te verkoopen, ten geschenke aan te bieden of op eenige wijze te. verstrekken. Het is aan een kind beneden den leeftijd van zestien jaren verboden op den openbaren weg of op een andere, voor het publiek al dan niet met eenige beperking toegankelijke plaats, tabak sigaren of sigaretten te rooken ol' te pruimen. Bij amendement wordt door den heer Maas voorgesteld in art. 1 te schrappen de woorden „den verkooper van tabaksartikelen of zijn vervanger", en de woorden „in de uitoefening van het beroep". In art. 2 te schrappen de woorden „op den openbaren weg of op een ander voor het publiek al dan niet met eenige beperking toe gankelijke plaats." Het amendementMaas wordt aangeno- in e n met 10 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren Evers, v. d. Tempel, Ka velaars, Scheffers, Lagerwey, Goslinga, v. Ba ren, Beukers en Melchers. Het amendementScheffers wordt ver worpen met 11 tegen 8 stemmen. Vóór de heeren Evers, v. d. Tempel, Schef fers, Lagerwey, Goslinga, v. Baren, Beukers, en Melchers. Art. 1, geamendeerd door den heer Maas, wordt aisnu in stemming gebracht. Het wordt aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren v. d. Tempel, Scheffers, Lagerwey, Goslinga, v. Baren, Beukers en Melchers. Het amendementMaas op art. 2 wordt v er worpen met 10 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren Evers, v. d. Tempel, Kave laars, Scheffers, Lagerwey, Goslinga, Houtman, v. Baren, Beukers en Melchers. Art. 2—4 worden z.h.st. goedgekeurd en ver volgens de geheele verordening met 11 tege» 7 stemmen. Tegen de heeren v. d. Tempel, Scheffers, Lagerwey, Goslinga, v. Baren, Beukers en Melchers. De heer v. d. Tempel zegt dat de taak der politie door zulke verordeningen wel wat al te zwaar wordt. De politie zal aldus spoedig moeten worden uitgebreid. De heer Maas gelooft dat (iet toezicht op de naleving der verordening voor de politic een goede afwisseling op haar eentonigen weg zal zijn. Het debat over dit onderwerp wordt alsnu door den voorzitter gesloten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatreg elen. Verkrijgbaar in de week van 2127 Nov.: Op bon 447 U/2 ons kaas naar keuze, (ate vorige week. Op bon 449 1/t pond suiker, 30 et. per pond. Op bon 370 1 ons Huishoudjam, 11 cent per ons. Op bon 372 1 ons rijst, 14 cent per pond, (vanaf Vrijdag). Op bon 374 1 ons bruine boonen, 11 cent per pond, (vanaf Zaterdag.) Op bon 376 2 ons groene erwten, 11 cent per pond, (vanaf Maandag.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2