Dagblad mor Schiedam en Omstreken. im. I nil Taneen I lil 41ste Jaargang. Woensdag 27 November 1918. No. 12303 GratisOngevailenvarzekering j jjjjy Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kanboortija no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. post 2p. Advertentiën: 15 regels 11.30; elke regel daarboven 25 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 o/o oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. bij v"- fl fft f*- by levenslange p fi i| 5 verlies van geheele i I 11 een hand, invaliditeit8 voet of oog verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een duim Ues £a f'S by verlies Jp 4 im, g Hls? wysvmger; yi bij verlies van eiken ande ren vinger Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieels af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDEI1WET. Ingekomen is een verzoek van de N.V. „Te gelfabriek Schiedam" om vergunning tot uit breiding van hare tegelfabriek, staande aan den Noordvestsingel 139141, kadaster Sectie II no. 701 met 2 tegelovens en 1 electromotor van 10 P.K., drijvende verschillende werktui gen, benevens 1 stoomketel van 47 Ma. ver warmingsoppervlak, inplaats van den bestaan- den stoomketel. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Donderdag den 12en Dec. a.s. des voormiddags 11 uur zal ten Raad huize gelegenheid worden gegeven om be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling' of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die terzake zijn in gekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor liet Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 28 November 1918. Buitenlandsch Nieuws. DE WAPENSTILSTAND. Reuter meldt uit het Amerikaansche groote hoofdkwartier d.d. 25 Nov. Reuter's commentator bij het Amerikaan sche leger seint, dat de legermacht zich thans aan den Moezel bevindt, in grooten getale en gereed om naar Duitschland over te steken. Wegens den spoed, waarmede zij kon opruk ken, heeft zich een eigenaardige toestand ont wikkeld, daar de Duitschers terugtrekken langs den eenen oever der rivier terwijl de Ameri kanen langs den anderen oprukken. Als gevolg van de verwarring in het verkeer, teweegge bracht door den spoed van den opmarsch, wa ren de Duitschers verplicht, officieren terug te zenden, die om een langzamer tempo van den opmarsch verzochten. Geheel Luxemburg is thans gevuld met Amerikanen, die overal zeer warm ontvangen worden. Op vele plaatsen zijn eerebogen op gericht en op telegrafische uitnoodiging van de groothertogin hebben te Wilferdingen de offi cieren eener Amerikaansche divisie hun intrek tijdelijk in het groothertogelijk zomerpaleis genomen. Duizenden bevrijde krijgsgevangenen komen nog steeds naar onze linies. Een telegram uit Parijs meldt In den loop van 25 Nov. werd dc opmarsch der Fransche troepen in Luxemburg voortge zet, waar Merzig. Betlen, Heinerscheif en Li- merle werden bezet. In Lotharingen hebben de branschen de Lnuter over haar geheelen loop bereikt en is hun cavalerie Lauterberg binnengerukt. Re „B. Z. am Mittag" meldt, dat de Duit sche wapenstilstandscommissie protesteert tegeu het vroegtijdig binnenrukken in de Palts. Het blad verwacht, dat de volgende plaatsen be zullen wordenKeulen door de Amerika- aen, Goblenz door de Engelschen en Mainz door de Franschen. DUITSCHLAND. In de gister gehouden conferentie der Duit- Sche bondstaten is op voorstel van Ebert het eigende résumé als resultaat van de bespre kingen aangenomen 1Behoud van de eenheid van Duitschland is dringend noodzakelijk. Alle Duitsche stam- men steunen aaneengesloten de Duitsche repu bliek. Zij verbinden zich ten stelligste in den zia van de rijkseenheid te werken en separa tistische stroomingen te bestrijden. 2. Bijeenroeping van de constituerende na sale vergadering wordt algemeen toegejuicht, ^enals het plan der rijksregeering om de voor bereidingen voor de nationale vergadering zoo BP°edig mogelijk door te voeren. d. Tot de bijeenkomst van de nationale vergadering zijn de arbeiders- en soldaten- raden repressentanten van den volkswil. 4. Aan het rijksbestuur wordt verzocht, tot een spoedige preliminairen vrede bij te dragen. De „Freiheit" verwacht liét aftreden van Solf ingevolge de critiek op de rijksconferentie op hem uitgeoefend. In een groote openbare vergadering tot stich ting eener democratische partij te Keulen werd gister met beslistheid protest aangeteekend tegen het vlaggen-besluit van den A.- en S.- raad. Prof. dr. Schlossmann zeide o.a. „Wij laten ons niet dwingen onder den Gesslerhoed der roode vlag gesteld te worden, welke wij eerbied moeten bewijzen. Welke de kleuren van het nieuwe rijk zullen zijn, heeft de Con- stuante te beslissen." Een telegram uit Berlijn meldt De uivoerende raad is gistermiddag om vier uur in de ministerzaal van de Kamer van Af gevaardigden bijeengekomen tot het houden van een voltallige zitting. De voorzitter open de de vergadering met de mededeeling, dat er in Groot-Berlijn groote stakingen zijn uitgebroken en dat er nog mesr te wachten zijn. De oorzaak moet schuilen in de toenemende oneenigheid tusschen arbeiders en werkgevers. De betrokken ondernemers heb ben in de eerste dagen der revolutie de door hen gedane concessies voor het grootste deel herroepen. Zij verzetten zich met klem tegen verandering van de arbeidscontracten en'ver korting van den werkdag. Een der sprekers lichtte dit verzet toe met te wijzen op de ondernemers voor de aan staande socialiseering van de bedrijven. Alge meen hoort men de meening verkondigen, dat de werkgevers tot lijdelijk verzet overgaan. Na een uitvoerige beraadslaging kwam de ver gadering tot overeenstemming nopens het voor stel tegen Woensdag, 27 November een verga dering van de Berlijnsche arbeidersraden bijeen te roepen, die zich uitsluitend met bedrijfs- kwesties zal bezighouden en waarin een lid van dc rijksregeering zal optreden. DENEMARKEN. Die „Times" verneemt uit Kopenhagen: In Naord-Sieeswijk werd een groot aantal mee tings gehouden, waarop het volk zijn diepge voelde vreugde over het vooruitzicht v,an «en hereenigiing miet Denemarken uitdrukte. Deensehe nationale liederen, tot nog tjO© verboden, werden met geestdrif gezongten. Op een groote, te Flens burg gehouden vergadering, werd het instellen van een referendum geëischt om de toekomstige houding van eik district te bepalen. Ofschoon op veie meetings in het Duitsch gesproken werd, stemde geen enkeiie tegen 'de voorgestelde motie. ALLERLEI NIEUWS. Te Bazel verneemt men uit Krakau: In een brief ,aan den aartshertog van Warschau er kent de Paus officieel1 de onafhankelijkheid van PiOuen. Hij heeft aartsbisschop Kakowski lat kar dinaal benoemd. Beu ter verneemt, dat het Engeische loorlógs- k'abinet opdracht gegeven heeft aan de .rechts kundige adviseurs van de kroon om de kwestie van de tegenwoordige positie van ex-keizer Wil helm in studie te nemen en rapport uit te bren gen over do rechtskundige zijde der zaak. Bd rapport is n.og niet uitgebracht. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Dres den dat de werkloosheid in Duitschland binnen kort voor de deur staat. De Duitsche ijzer-in dustrie is aangewezen op1 de levering uit de ijzermijnen van El'zas-Lptharingten en Opper-Pe- zië. Beide productiegebieden kunnen op 't oogen- bii'k niet leveren en ,oiok de plaatsvervangende leveranties uit Zweden en Spanje 'komen thans niet in aanmerking, daar de blokkade nog voort duurt. Men verwacht dat er in December mn- liaenen arbeiders1 werkloos zuden worden. BINNENLAND. Dc post voor Engeland. De directeur-generaal der costerijen en tele grafie maakt bekend, dat, in afwachting van het herstel' der postverbindingen met Engeland ever Vlissingen, de correspondentie voor En- gelund en verder gelegen landen op ion gen- gelde tijdstippen wordt verzonden met, de van Itoeki van Rolland vertrekkende Enger sche stoomschepen. Zoo- noodig zal tevens voor het erzenden vvan de hierbedaeide- corresponden tie gebruik worden gemaakt van naar Enge land vertrekkende Nederlandsche stoomschepen hetgeen tijdig dn de dagbladen zal worden bekend gemaakt. Bpvendien zal er, te roktenen van 29 dezer, gelegenheid bestaan, dagelijks vïa België en Frankrijk correspondentie naar1 nië en Ierland te zenden benden van deze gelegenheid tot verzending ge bruik wenschen te maken, behooren zijl hunne stukken, te voorzien van de duidelijke aanwij zing „via Frankrijk." Gro ot-Brittan- Indein belangheb- Indie en de revolutie. In den Indischen Volksraad legde de heer Tal- ma een belangrijke regeeringsverk 1 aring af naar aanleiding' der gebeurtenissen in Nederland. De aankondiging, dat de Nederlandsche regeering bereid is, met spoied hervormingen in te voe ren, schrijft oiok een nieuwen koers voor de koloniale regeering voor en eischt snede her vorming en reorganisatie van het Pestuur ter bevordering' van de welvaart des Hands1. De regeering kondigde verder de instelling van een comité voor de suiker-industrie aan en van belangrijke maatregelen ter wegneming van grieven in het le.ger. De regeering' voelt de noodzakelijkheid van nauwer samenwerking miet den Volksraad en drukt 4« Üjbop» uit, dat de Volksraad de regee ring vplkomen steun verleenen zal bij de ver vulling barer moeilijke taak; de handhaving der orde ,i 1 1 Geen kolen uit Duitschland. Naar de „Tel." verneemt, is de aanvoer van steenkolen uit Duitschland voorloopig tot nader orde uitgesteld, in verband met troepenvervoer. De scheepvaart. Het nieuwe stoomschip Van Stuyvesant, van den Kon. W.-Ind. Maildienst, zal 24 December dc vaart van Amsterdam op West-Indië ope nen. Troelstra. Mr. Troelstra moet, naar uit Den Haag aan de Prov. Gron. Ct. wordt gemeld, zeer ernstig ziek zijn hij zal eenigen tijd het bed moeten houden en lang rust moeten nemen om zijn diep geschokt zenuwgestel in orde te brengen. Paardevleesch. Er zullen in ons land 34,000 paarden ge slacht worden, waarvan het vleesch zal worden gedistribueerd. Een commissie is daarvoor reeds aangewezen. Vrijgelaten voorraden. Er zijn, naar ons blijkt, nog ruimer voorra den uit de Stelling Amsterdam vrijgelaten dan de „Tel," heeft medegedeeld. Er is n.l. niet 100.000 L. maar een millioen liter petroleum, en niet 360.000 kilo benzine maar 3.600.000 kilo benzine beschikbaar gekomen. Herstel van bedrijfsvrijheid. Men schrijft aan de „N. Crt." Om een einde te maken aan de langdurige en dcmoraliseerende werkloosheid in de textiel nijverheid, zal in Brabant «en in Twente wor den aangedrongen op demobilisatie van de N. O. T.. De Minister van Landbouw naar Zeeland. De Minister van Landbouw zal zich einde dezer week naar Zeeland begeven, vergezeld van den regeerings-adviseur den heer Spanjaard, ten eind zich op de hoogte te stellen van de oogstresultaten meer in het bijzonder van die van aardappelen. De Veehandel. Naar het weekblad „De Veehandel" meldt, heeft de Minister van Landbouw in een audiën tie met twee hoofdbestuursleden van den Ned. Bond van Veehandelaren verklaard, dat hij den handel zoo spoedig als maar eenigszins kan vrij zal geven. ding van een debat over de gasprijzen, mede gedeeld, dat vermoedelijk binnen enkele maan den de rantsoeneering geheel zal kunnen ophou den. De gewezen Duitsche keizer: Reuter's correspondent in België seint Ik verneem uit betrouwbare bron, dat na ingewonnen advies van juridische deskundigen de Fransche regeering van oordeeel is, dat het in de bevoegdheid ligt van Nederland om de uitlevering van den Duitschen keizer te gelas ten en dat deze, daar hij geen formeele ver klaring van troonsafstand heeft gedaan en dus niet beschouwd kan worden als particuiier persoon, geen aanspraak kan doen gelden op een schuilplaats in Nederland. De geallieerde regeeringen overwegen nu de kwestie van een gezamenlijk formeel verzoek tot uitlevering. De Haagsche correspondent van de „Kreuz- ztg." heeft gehoord, dat tot dusver geen en kele Entente-regeering zich tot de Nederland sche regeering heeft gewend met het verzoek den gewezen Duitschen keizer uit te leveren. In Den Haag verwacht men ook niet, dat de Entente een dergelijken stap zal doen, aange zien daaruit een ernstig geschil zou kunnen ontstaan. Sedert vele eeuwen heeft het Ne derlandsche volk jegens alle politieke en reli- gieuse vluchtelingen onbeperkte gastvrijheid geoefend ook als dat tegen zijn nationale be langen indruischte. Dit oude beginsel, waarop het trotsch is, zal het tegenover de Entente niet prijsgeven. De Entente zou mitsdien ge weld moeten gebruiken om zich van de ge wezen keizer meester te maken en daaraan zullen de Ententeregeeringen wel niet denken. Gasrantsocncering. In den Arnhemschen Raad is, naar aanlei- Carbid. Hat Bureau voor Mededeelingten inzake de Voedselvoorziening meldt In verband met klachten pver onvoldoende verstrekking van caloium-carbid moge or op- ge wezen worden, dat de distributie van dat artikel .groote bezwaren heeft ondervonden door de stag natie in de scheepvaart, terwijl' ook na de hervat ting daarvan de moeilijkheden niet zijn opgehou den. Het s.s. Zuiderzee, waarmede een lading van 900 ton werd verwacht, bracht niet meer dan 650 ton aan. i De m.s. Rebecca, welkte was uitgevaren pin een lading carbid uit Noorwegen te halen, is dO|Or averij aan het roer gedwongen in een nood haven binnen te loopen. De M. S. J-acob, voor gelijk doel- uitgevaren, is op de heenreis vergaan. Het daarna uitgeva ren ss.. Mercedes, bestemd om oorspronkelijk voor de bovenbedoelde schepen bestemde ladingen uit Scandinavië aan te brengen, is mp de heenreis op een mijn gtelóppen en vergaan. Thans wordt getracht v,oor den aanvoer van de ze hoeveelheden carbid een stoomschip te be stemmen, dat zich vioor een ander doel pp het OiOgenbiik reeds onderweg naar Scandinavië be vindt Ai het mogelijke wordt gedaan om de distri butie zoo regelmatig mogelijk te doen verloopen. Dank' zij1 de intusschen -ingetreden wijigi.igen in den toestand zal binnen korten tijd de toewijzing van beperkte hoeveelheden petroleum dé noo- den der lic'htlooze gezinnen helpen verzachten. De broodkaarten. In verhand met klachten over de nieuwe brood kaart verneemt het Qorr.-BBuïteau dat de brood kaarten, eenigie tientallen millipienen stuks, steeds weken tevoren in bewerking moeten worden gege ven, zpiodat, 'toen besloten kon worden het brood rantsoen te verhnogen, voor vier nieuwe perio den de kaarten reeds waren afgedrukt. Uit den aard 'il er zaak zou met het ongebruikt laten dezer kaarten een zeer aanmerkelijk bedrag zijn gemoeid geweest, terwijl het ook niet mogelijk was in zóó korten tijd nieuwe kaarten gereed te hebben, -die ingericht waren -op- het verhoogde rantsoen. Fr bleef dus geen andere keuze over dan of het broodrantsoen niet ie ve-rhoogen of de kaarten, die gereed ragen te bezigen ook voor liet verhoogde rants-oen, al zou dit ook' tot eeni- ge moeilijkheden yoor de verbruikers aanleiding, geven. Het is duidelijk, dat dezen het meest ge baat waren met een verhoogd broodrantsoen. Ter HIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1