Ze-ren en twintig Duitsche duikb>oten zijn 27 dezer de haven van Harwich binnengeloepen. Ex zijn nu reeds 114 duikbooten overgegeven. De Parlementarische C.orrespondenz in Wee- nen maakt, op grond van de officieele verlies- lijsten, de totale verliezen van Oostenrijk in den wereldoorlog iOpenbaar. Zij bedragen aan doo- den en gewonden tot Mei 1918 vier mitlioen man.' Daarvan zijn 17.000 .officieren en 800.000 man gesneuveld. Het Amerikaansche departement van .oor log heeft verscheiden honderden vliegtuigen ter beschikking gesteld van den postdienst, die tot ■aile steden in het land zal worden uitgebreid. Volgens berichten uit de Duitsche kolen- gebieden zijn daar grapte werkstakingen uitge broken De „Beri. Börsenkurier" verneemt, dat de sta kingsbeweging in het Roehrbekken reeds verncopt. Het Ricemeensche Zevenbergen heeft be slaten zich voor goed van Hongarije af te schei den. BINNENLAND. Huldiging. Huldiging van Koningin en Regeering. Het Comité uit de Katholieke en Christelij ke organisaties tot huldiging van H. M. de Koningin en de Regeering is samengesteld uit den Heer J. van Rijzewijk, voorzitterMe vrouw Ph. Warndorff van Dijck en de Hee- ren Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, J. B. van Dijk, K. Kruithof, Nahuysen, A. van Rijen G. J. G. Struycken, W. Swagermann, J. Th. Verheggen en P. van Vliet, leden. De groote huldigingsvergadering, waarop H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana en alle ministers aanwezig zullen zijn, zal plaats hebben op Maandag 2 December, des namiddags ten 2.30 uur in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhage. Als woordvoerders der organisaties zullen op treden Prof. Mr. P. A. Diepenhorst en Pater fr. Barromeus de Greeve O.F.M. Voor den aanvang der vergadering zal een oranje-insigne worden verkocht ten bate van „Herwonnen Levenskracht", S.A.N.T.O.S., en het Chr. Sanatorium Sonnevanck". Kaarten voor de vergadi ring worden alleen door de Hoofdbesturen der verschillende orga nisaties aan de afgevaardigden verstrekt. De Duitsche keizerin. De ex-keizerin is gister-achtend om 7.10 uur te Zevenaar uit Berlijn aangekomen. Zij is door gereisd naar Maarn. De extra-trein bestond uit gewone le en 2e kiaswgensa, nl. drie personenrijtuigen, twee ba gagewagens en een slaap rij tuig. Na aankomst van den trein te Maasbergen (gem. Maam) reed de keizerin per autr> naar het kasteel Amexongen, waar ook de keizer verblijf houdt De „Frisia" aangekomen. Gisteravond half tien is te I.Tmuiden aan gekomen het stoomschip „Frisia" uit Amerika (laatst van Halifax), met 43 passagiers en een lading wan- 3700 tan meel. Het treinverkeer in België. De militaire overheid in België maakte gister bekend Gedurende eenigen tijd zullen op aile spoorlij nen in België militaire treinen en transporttreinen rijden. Het is niet fnageljjk voor het publiek alle voorzorgsmaatregelen te nemen. Daarom wordt dit verzocht niet in de nabijheid der rou tes te komen. Van een geregeld treinverkeer is dus geen „pTa- ke vooreerst Stads- en Gewestelijk Nieuws. In verband met de feestviering te dezer stede zal de „Nieuwe Schiedamsche Courant", dagblad voor Schiedam en Omstreken Zaterdagavond NIET VERSCHIJNEN. Ons bureau is Zaterdag den geheelen dag gesloten. „Utile Dulci." Wij herinneren onze lezers aan het matiné, hetwelk Zondagmiddag om 1 uur in Odeon zal worden gegeven ten bate van de Tuberculose bestrijding. Waar „Utile Dulci", die deze uitvoering heeft georganiseerd, steeds met iets goeds voor den dag komt, zal ook dit matiné wel weer een druk bezoek trekken. Voor bizonderheden zie men de advertentie in ons blad van heden. Jubilé. Op 27 dezer herdacht A. Eenhuizen den dag dat hij vóór 25 jaren in betrekking kwam bij de firma Duys Co alhier. Ten huize van een der firmanten, den heer J. H. van Gent, werd de jubilaris met zijn echt- genoote in tegenwoordigheid van de familie en van de bij de Firma in betrekking zijnd per soneel ontvangen en is hem na eene korte kern achtige toespraak een cadeau onder couvert overhandigd. De genoodigden bleven nog eenige uren in gezellig samenzijn bij hunne patroons. Landstorm. Wij verwijzen naar de advertentie in cns biad van heden, betreffende de bijeenkomst van Land- stoomers en militairen met verlof, teneinde mee te doen aan de hulde betooging. DE FEESTVIERING OP ZATERDAG 30 NOVEMHER. Morgen-(Zaterdag)middag zal het bestuur der Oranje-Vereeniging namens het groot aan tal vereenigingen en corporaties te dezer stede een hulde-adres aan H. M. de Koningin ten stadhuize aan den burgemeester overhandigen. Het hulde-adres zal door «den burgemeester aan H. M. de Koningin worden toegezonden. Een groote optocht is georganiseerd, waarin al de deelnemende vereenigingen vertegen woordigd zullen zijn. Aan de deelnemers aan de huldebetooging wordt herinnerd dat zij, hetzij groepsgewijze, hetzij persoonlijk daarheen komende, te half twee aanwezig moeten zijn in de Laurens Knappertstraat, van waar te 2 uur zal wor den afgemarcheerd. In deze straat zal de stoet worden opgesteld in de volgorde als hierachter onder het hoofdje „De opstelling van den stoet" is aangegeven. Dit zal geschieden op drie rijen. De groepen, aanwezig met de nummers 1 tot en met 22 moeten zich plaatsen bij de daar aan de hoo rnen gehechte nummers, naam van hun groep in de achterstaande overeenkomende met de nummers voor de „opstelling", aan de zijde der huizen. De groepen 23 tot en met 36 vinden hun nummers langs het middentrottoir. De groepen 37 tot en met 51 vereenigen zich op den rijweg aan de landzijde, eveneens bij de daar aangebrachte nummers. Wanneer dus allen goede nota nemen onder welk nummer zij in den stoet komen, zal de opstelling gemakkelijk en vlug kunnen plaats hebben. Het verdient aanbeveling dat de leiders der groepen tevoren even in de Laurens Knappert straat gaan zien waar hun nummer zich be vindt, zoodat elke aankomende groep direct naar de aangewezen plaats kan marcheeren. De opstelling van den stoet. 1. Stedelijk Muziekcorps. 2. Vrijwillige Landstorm. 3. Roode Kruis. 4. Het Vaderland Getrouw. 5. Oud Kaderbond. 6. Chr. Padvinders. 7. Antirev. Kiesvereeniging Nederland en Oranje. 8. Liberale Kiesvereeniging Vooruitgang. 9. R. K. Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde. 10. De Economische Bond. 11. Chr. Hist. Unie. 12. Vereeniging Volkszang. 13. Kon. Zangvereen. Schied. Mannenkoor „Orpheus". 14. Gemengde Zangvereeniging Polyhymnia. 15. Chr. Zangvereen. Eltheto, 16. R. K. Zangvereeniging Lorenzo Perozi. 17. Gemengde Zangvereen. Fidelio. 18. Geref. Zangvereen. Asaf. 19. Nat. Christ. Geh. Onth. Zangvereen. Maranatha. 20. Mannenzangvereen. Inter Nos, 21. Zangvereeniging Gemengd Koor. 22. De Mandoline Club O. N. P 23. Harmonie Orkest St. Ambrosius. 24. Ned. R.' K. Volksbond Hoofdbestuur 16 onderafdeelingen. 25. Patrimonium. 26. Chr. Nat. Werkmansbond. 27. Werkliedenvereeniging Maarten Luther. 28. Bond van Christ. Houtbewerkers. 29. Nat. Verbond Gemeente-Ambtenaren. 30. Chr. Gem. Werkliedenvereeniging. 31. Ned. Christ. Grafische Bond. 32. Ned. Christ. Bouw-Arbeiders. 33. Christ. Metaalbewerkers Bond. 34. R. K. Vereeniging van Spoor- en Tram- Tramweg-Personeel „St. Rafaël". 35. Chr. Glasbewerkers Bond. 36. Prot. Christ Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel. 37. Vereeniging Handeldrijvende en Indu»- trieele Middenstanders. 38. Burger Jongelingen-Vereen. „Katholiek Streven." 39. Vereen. Kath. Leven. 40. Christ. Knapen Vereen. Bidt en Werkt. 41. Chr. Jong. Vereen. De Heere zal 't Voorzien. 42. Jongens Patronaat St. Jozef. 43. Jozefgezellen Vereeniging. 44. Nederl. Barbiers- en Kappersbond. 45. Nat. Chr. Geheel. Onth Vereeniging. 46. De H. B. School-Vereen. Onder Ons. 47. Dames Gymnastiek-Vereen. Hygiea. 48. Gymnastiek Vereen. T.H.O.R. 49. S. C. en F. C. Hermes. 50. Schied. Voetb. Club Geel en Zwart. 51. Schied. Zwemclub. 52. Schied. Brandweerlieden Vereen. De muziek der Grenadiers en Jagers komt aan het Station alhier aan te 12.34 uur. Dit trekt met volle muziek langs Singel, Koemarkt, Gerrit Verboonstraat, Lange Nieuwstraat, tot de werf der firma v. d. Eist. Hier sluit zich Patrimonium met zijn onder afdeelingen achter de muziek aan. Dan gaat de tocht verder langs Tuinlaan, Oranjestraat- Nieuwe Haven naar de Laurens Knappertstraat, De te volgen weg. Van de plaats van opstelling aan de Lau rens Knappertstraat zal gemarcheerd worden langs den navolgenden weg Sint-Liduïnastraat, Nieuwe Haven, Oranje-brug, Oranjestraat, Gerrit Verboonstraat, Koemarkt, Hoogstraat, Groote Markt, waar de aanbieding van het hulde-adres plaats heeft. De stoet zal hier een oogenblik halt houden. Na de aanbieding wordt verder gegaan over het Marktplein door Lange Kerkstraat, Ver lengde Broersvest, Overschieschestraat, Stati onsplein, Singel, Emmaplein, Broersvest, Koe markt, Gerrit Verboonstraat, Tuinlaan, Hoofd straat, Brouwerstraat, Wilhelminaplein, Groe- nelaan, Hagastraat, Nieuwe Haven, Lange Nieuwstraat. Aan het einde der Lange Nieuwstraat wordt de stoet ontbonden en marcheert elke groep op eigen gezag naar haar verzamelplaats ver der de muziekkorpsen zullen dit doen onder de opwekkende tonen van vroolijke marschen Blijkens een advertentie in ous biad van heden, zullen de Rappers en barbiers Zaterdag-middag om 2 uur hun zaken sluiten. Naar men ons mededeelt, is li e t tot heden nog niet bekend dat er deze week vleesch voor zieken zal zijn. H ede nm orgen z ij n 84 Duitsche geïnterneerden van hier per extra-trein, via Amsterdam en Groningen, naar Duitschland teruggekeerd. In denzelfden trein bevonden zich 500 geinterneerden uit Rotterdam, die insgelijks naar hun vaderland zijn vertrokken. Er zijn hier ter stede nog 64 Duitsche militairen achtergebleven. UiyhetVereenigingslokaalaan de Broersvest zijn door een jongen 400 brood kaarten gestolen, op het moment, dat de dienst doende ambtenaar even naar de kachel keek. Van een lantaarn aan de Lange Haven is de looden verbindingsbuis ontvreemd. Gisteravond heeft een recher cheur een jongen aangehouden, die onder zijn jas iets vervoerde. Bij zijn aanhouding liet hij een looden buis vallen en wilde zich uit de voeten maken. Hij werd evenwel gegrepen en in bewaring gesteld. Bij onderzoek bleek, dat de looden buis ontvreemd was van het brand spuithuisje aan de Noordvest. Uit een pand in de Helenastraat is de muntgasmeter gelicht. In verband hier mede zijn eenige jongens aangehouden die zich aan dien diefstal hadden schuldig gemaakt. Gisteravond vond een veldwachter onder een raam op het Broersveld een zak staan, welke een hoeveelheid lood inhield. Even ver der stond een 3-tal zeer beruchte dieven. Het edele 3-tal werd door den politieman aangehou den en in bewaring gesteld, omdat vermoed werd de jongens zich aan diefstal hadden schul dig gemaakt. Het lood bleek ontvreemd te zijn van dc gemeentelijke timmerwerf aan de Westvest. Gistermorgen kwam de land bouwer F. K. in zijn weide aan den Laansloot- schen weg tot de ontdekking, dat een zijner koeien, ter waarde van 400, geslacht was. De dieven hadden de billen, het vet, het voorstuk en de tong meegenomen, terwijl ze de rest had den laten liggen, ook het kalf. Wij vestigen de aandacht op de uitvoering van de operette Een Extra", hedenavond 8 uur in den R. K.Volks- bond, ten bate van het R. K. Weeshuis. De Pruisische minister van Eeredienst heeft hel igeestelij'k toezicht op de scholen, met in gang van 28 Nov. opgeheven. BINNENLAND. Gemeentelijke visehwinkels. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gis teren een voorstel-Wibaut, tot het oprichten van gemeentelijke vischwinkels, met 21 tegen 13 stemmen verworpen. De Raadoverzichtschrijver van de „Msb." typeert dit belangrijk besluit aldus Het Wi- bautisme heeft Woensdag op het Prinsenhof een belangrijke, misschien beslissende neder laag geleden. Wij kunnen thans veilig zeggen, dat wethouder Wibaut er niet meer in slagen zal, den Raad onbemerkt telkens een stapje verder te drijven op den weg naar de sociali satie, naar die uitbreiding van het overheids bedrijf, die op haar beurt den weg moet berei den tot de komst van het socialisme. De booten der Zeeland. De Oranje Nassau der stoomvaartmaatschap pij Zeeland is thans in het droogdok te Middel burg opgenomen, terwijl de raderboot Prins Hen drik naar Rotterdam zat gaan om te dokken. Te Vlissingen kwam Woensdag op de reede de Fransche totrpedoboot Francis Carzier, die de B a ta vierhout naar Frankrijk heeft begeleid. Visseherij. SCHIEDAM, 28 November. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCH. 132 „Saturnus", schipper M. Vrolijk Sr., met 30 last haring van de eerste reis. Scheepvaart. SCHIEDAM, 27 November. Aangekomen de stoomzandzuiger „Rossum," ledig van Hoek van Holland, ligplaats Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 28 November. Vertrokken de Engelsche sleepbooten „Premier", „Scotia", „Sun III" en „Forfrida", elk met 2 lichters op sleeptouw naar Londen. Burgerlijke Stand. Geboren: 25 Nov. Aaltje, d. v. A. van den End en A. Stijsiger, Hoofdstraat. 27 Helena en Geertje, dochters v. P. C. Wannee en E. Paludanus, Breedstraat. Ondertrouwd: 27 Nov. K. van der Hof 24 j. en J. H. Baron 20 j. K. F. Ver meulen 27 j. en J. E. van 'den Hoek 21 j. Ge h u w d 27 Nov. K. Storm 32 j. en J. C. de Held 28 j. P. J. Braak 25 j. en J. G. C. L. Collignon 24 j. G. Hoos 25 j. en J. van der gtel 26 j. Over leden: 25 Nov. Matthijs Andreas Johannes van der Lubben, oud 23 j. en 3 mnd„ Singel. 27 Cornelis van Kolmeschate, oud 51 j. enlOmnd., Overschieschestraat. Lam- bertus Verheugen, oud 11 mnd., Lange Achter weg. - Aaltje van der Plas, oud 86 j. en 2 mnd., weduwe van Arie van der Valk, Hoog straat. Laatste Berichten. Scheepvaart. Men meldt ons uit Den Haag Het ministerie van Buiteniandsche Zaken deelt mede: V,an onzen gezant te Londen is bericht ontvangen, dat de scheepvaart door hef Kanaai vrij is, onder voorwaarde, dat^de aanwijzingen gevolgd worden, die op dit punt door den Brit- schen Consul te Rotterdam worden verstrekt. TELEGRAMMEN. Kerk en Staat in Duitschland. BERLIJN, 29 Nov De. Saksische minister van Eeredienst deelde aan een deputatie van k!3rke- ljjke ambtenaren mede, dat het godsdienston derwijs in de scholen van 1 April 1919 af moot worden gestaakt. LITURGIE. EERSTE ZONDAG VAN DEN ADVENT. Een nieuw kerkelijk jaar vangt aan ver- trouwvol treden we het in, zooals elk burger lijk jaar door ons begonnen wordt met nieuwe moed. En we hebben reden te over om hoop vol dit nieuwe tijdperk aan te zien omdat we weten, dat het kerkelijk jaar niet anders is dan de voortlevende Christus onder ons. Ge heel dat leven van wel doen, de aantrekke lijkheid van de goddelijke prediking, het geest driftige meejuichen om wonderwerken zonder tal,- we mogen het medeleven, als ware de Christus niet gestorven, maar als wilde Hij ons gelukkig maken, zooals eenmaal de zalige bewoners van het H. Land, die, niet ziende blind, den Meester volgden en Zijne leer om helsden. Neen 'iet is niet alleen een herinne ring aan blijde dagen, die voorbij zijn het is de vernieuwing van wat eenmaal geschiedde als wij door waarachtig meeleven in ons op wekken de gevoelens, die zich van zelf willen mededeelen, dan heeft in ons binnenste die ge- nadeuitdeeling plaats, waardoor we meer en meer gelijkvojmig worden aan ons goddelijk toonbeeld, Christus. Laten we daarom als devies voor het nieuwe jaar die woorden van den H. Paulus nemen uit het epistel„be kleedt u met den Heer Jesus Christus". Als we daaraan vasthouden dan zullen we daarin een opwekking vinden bij moedeloosheid, een krachtigen steun vinden in den strijd, die ons zeker weer wacht, een zaligen troost, in droef heid en lijden. Blijmoedigheid in 's Heeren dienst, dat is het kenmerk der ware kinderen Gods. Daar is een zaak, die ons die stemming kan hinderen en dat is de zonde daarom ver maant ons de H. Paulus om inet de zonde af te rekenen en ons alleen met de werken des lichts, de goede werken op te houden. Doen we dat, dan kan zelfs het laatste oordeel ons geen schrik aanjagen Christus zelf toch zegt „Als nu deze ding; n beginnen te geschieden, blikt dan omhoog en heft uwe hoofden op waarts, omdat uwe verlossing nadert." Als we in dien geest de liturgie verder beschouwen dan vinden we daar vooral twee naar voren komende gevoelens vooreerst een grenzeloos vertrouwen op den Heer, die in de wereld kwam om allen te verlossen en zalig te maken en vervolgens het bewustzijn van onze eigen machteloosheid, die zonder Hem niets vermag en daarom bij Hem zeil' wil komen leeren, de we gen des Heeren, die wij te bewandelen hebben. Deze eerste Zondag van het jaar is tevens eerste Zondag van den Advent, van dien tijd van voorbereiding op Christus' liefde-komst in onze harten met Kerstmis. Maar we zullen ge- nadelijk inzien, dat ook speciaal voor dit tijd perk we geen betere gevoelens in ons kunnen opwekken dan die we voor het geheele ko mende jaar boven reeds aanduidden. Het ver langen der braven in Israël, het smachtend uitzien, we mogen wel zeggen aan de geheele wereld, naar redding, dat kunnen wij niet be ter overnemen dan door grenzeloos vertrouwen in Hem, die ons deed geboren worden in ge lukkiger tijden, waar we zoo menigmaal on dervonden dat alleen bij Christus hulp en steun te vinden is. Maar de gedachte aan onze on trouw, waardoor we niet met Gods genade medewerkten, zooals Hij dat verdient, zal ons aanzetten ons nu waardiger volgelingen te be- toonen, door de wegen des Heeren bij Hem te komen leeren kennen om ze dan met Hem ook te bewandelen. De gedachte aan 's Heeren wederkomst om te oordeelen kan niet anders dan die goede voornemens bekrachtigen, omdat we juist door de genade-komst van Christus met Kerstmis verwachten, dat ook zijn laatste komst voor ons een troostrijke wezen zal. Maar zelf van goeden wil, weten we toch hoe er velën zijn, die Christus eenmaal zal moeten verwerpen dat moge ons aanzetten zijn goddelijke barmhartigheid te bezweren in deze dagen door veel gebed, dat Hij die velen nu moge doen ondervinden hoe zoet de Heer is. Dat zal het schoonste geschenk zijn wat we het Kindje in de kribbe zullen kunnen aan bieden, een of meerdere zielen, waarin Hij door ons gebed moge herboren worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2