terug, waar gisteren-avond een gedeelte van de Belgische bezettingstroepen binnen waren geko men anderen volgden nu) Op dat tijdstip was alles rustig in Aken merf hoopte geen Belgische bezetting te znHen bekomen wnarsclvijniijk bevreesd vioor weer wraak Hedenmorgen wa8 overal ongeveer het volgen de in het Fransch en Duits oh aangeplakt: Tot nader order is alle verkeer op straat tusscJien 7 uur 's avonds en 5 uur 's morgens Belgische lijd verboden. Die café's, theaters enz. blijven tot nader order gesloten. Alle vervoer van personen of goederen in de stad, per rijtuig of wagen is verboden .uitge zonderd de trains Alle verzamelingen op straat van menschen zijn verboden zal eventueels met gebruik van wapens uit elkaar gejaagd worden. ViGior hedenavond 1 Dieciembér moeten alle wa pens ingeleverd zijn. i Huiszoekingen kunnen te allen tijden overal plaats hebben. Bij ontmoetingen op straat met Belgische of ficieren moeten de burgers van het trottoir gaan on het hpofd ontbiooten. (Mij werd door 2 officieren de hoed afgerukt, niettegenstaande ik zeide Hollander te zijn. Ter wijl met de rijzweep andere de hoeden werden afgeslagen.) Het verschijnen, verknopen, etc. van couran ten taf drukwerk is verboden. Niemand Mag Aken verlaten ,of er binnen komen Tussche.li 4 uur 's .avonds en 8 uur 's morgéns moet licht branden in de parterres van alle huizien. I Bij -overtreding van bovenstaande artikelen zal men op staanden vo:et doodgeschoten worden. De stad wordt direct een boete opgelegd. Tien gijzelaars moeten steeds op het stadhuis zijn. Om jdle 24 uur worden zij door 10 andere afgelost. Deze .aanplakbiljetten waren onderteekend Hoor den Belgischen militairen commandant „Graeia." RUSLAND. Volgens berichten uit Petersburg over Copen hagen hebben bolsjewikitroepen te Petersburg. e'Cn overval ;op het Noorsöhe gezantschapsgeboinv ge daan. De troepen drongen het gebouw binnen, bemachtigden de archievien van het Zwitsersche gezantschap, wel'k's zaken door dal van Noorwe gen waargenomen werden. .,.\ftemposten" verneemt van heit Noorsche mi nisterie van buitenlandsche zak'en, dat Noorwe gen tegenover deze schending van het volkeren recht aog' geen stappen ondernomen heeft. „Ber- Jingsfee Tidende" meldt uit Stockholm, dat daar een afvaardiging uit Esthland met het .stoomschip Hector" is aangekomen, om den gezanten der Entente te verzoeken, dat' ter beschikking, van de Esthen 400000 geweren gesteld worden om zich tegen de bolsjewik'i te verdedigen. ENGELAND. In Albert Halt te Londen is een arbeiders- demonstratie gehouden, waarop' Ramsay Mac- Donald onder talrijke interrupties een rede hield. Er werd een resolutie aangenomen met de volgende piscben 1 nstelling van een democratischen volkeren- hond, steunende op afschaffing van de con scriptie, ontwapening en zelfbesohifckingarecht Van alle volkeren met inbegrip van Ierland en andere onderworpen volkeren. Veder werd terugtrekking van de geallieerde legers uit Rus land -geëischt, onmiddellijk' herstel van de arbei ders-internationale en opneming van een arbeids- charter in de vredesvoorwaaiden. Er werd medegedeeld, dat er honderddui zend pond sterling ontvangen zijn voor de op richting van een arbeidersblad. AMERIKA. Reuter seint uit Washington Generaal March deelt mede, dat de verlie zen der Amerikanen tot den 26en Nov. dé wor gende waren: Gedood 58 478. Gewond 189.953. Vermist 14.290. Totaal' 262.723. Generaal March verwacht, dat er in Dec. 175000 man uit Euro.pa zullen worden terugge roepen. Men meent, dat er later 300.000 per maand Vervoerd kunnen worden. Binnenkort zal' men 649 000 man in de Vepeienigde Staten naar huis kunnen zenden March voegt erbij/ Hat de herziene legerbe- gbaoting voor het volgend jaar dje credieten vootr het leger van negentien tot minder dan drie millioen dollar terug zal brengen. ALLERLEI NIEUWS. Een geallieerd eskader is voor Sebastopol aangekomen. De geallieerde admiraals gingen over tot telling van de in de haven aanwezige schepen. De Russische kruiser „Wolja", een torpedo ager en vijl' Duitsche duikbooten zijn door den bevelvoerenden admiraal overgedra gen. Zij zullen over de vloten van Engeland, Frankrijk en Italië verdeeld worden. Men con stateerde de aanwezigheid van veertien Duitsche handelschepen in de Noordzee. Zij zullen door de geallieerden gebruik worden. Eergisternamiddag is een l'lotille van twaalf Engelsche torpedo-jagers, die door de Sont de Oostzee binnengeloopen was in Libau aange komen. De Engelsche marine-commissie zal he den in Wilhelmshaven aankomen. Kardinaal von Harlmann heeft namens het Pruisisch episcopaat bij1 de Pruisische regeering te Berlijn geprotesteerd tegen de .opheffing der schoolinspectie der geestelijken in de voiiksis'cihor ten. - Vrijdag-morgen kwam1 te Brussel1 onver wachts aan de levensmiddelenoontroleur van de Vereeniigde Staten, Hooverbij confereerde met. de Belgische negeering. Hoover verklaarde, dat de j Ver. Staten voort zullen gaan België gedurende, verscheidene maanden nog credieten te verleunen evenals levensmiddelen en kleeren tot hef .over gangstijdperk en totdal de schadeloosstelling is bepaald, waarop België recht heeft. Te Keulen heeft de politie vier personen gevangen genomen die voor een millioen mark aan militaire goederen hadden gestolen. Te Antwerpen zijn twee Rotterdammers aan gehouden, die 2 jmillfoen mark' bij zich hadden. BINNENLAND. Koninklijke bezoeken. De Koningin heeft zich tot Haar groot leedwe zen, wegens de sléchter wordende weersgesteld heid en het aanhouden van die epidemie van de Spaanscbe griep:, genoodzaakt gezien, alle yer- dere bezoeken .aan provinciale hoofdsteden tot een gunstiger jaargetijde uit te steden. Lood. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de aflevering jen het vervjoer van maagdelijk blok lood, oud lood. en hersmolten blokl ood, iioioidasch, nieuwe en oude looden .artikelen zijin verboden. Deze verbodsbepalingen zijn ,o.a. niet van toe passing op hoeveelheden, die afgeleverd en ver voerd worden bij partijen van niet mieer dan 50 K G. Steun aan de Centrale Keukens. Het Kon. Nat. Steuncomité hóeft bteisibten, in gaande 1 Nov. j.l., in de -exploitatie-ve,niezen) der Centrale Keukens bij te dragen met een bijdrage van 75 pCt. met een maximum van 5 cent per afgeleverde portie. s.s. „Nieuw-Amsterdam." Het stoomschip „Nieuw Amsterdam", van New-York naar Rotterdam, passeerde volgens draadloos bericht via -Sicheveningen hav.en he den-morgen 7 uur Dpiggersbank'-Noiord. Het, schip wordt heden te Rotterdam ver wacht. Lucifers. Naar wij vernemen, is binnen enkele dagen consent voor den uitvojer van lucifers te wach ten. Het is namelijk' gebleken, dat de binnen- landsche voorrad en en de toevoer uit het bui tenrand ruimschoots vold oende zijn, om ei gen behoeften te Hekken. De Fransehe Handelsvloot. Naar de „Tel." verneemt', zijn hier te lande besprekingen gevoerd, omtrent den .aanbouw van schepen op Nederlandsche werven vpor de Fran sehe handelsvloot. Men bleek hier te lande niet ongeneigd tot dien aanbouw ever te gaan, zoo don van Fransehe zijde voxdoende waarborgen konden worden gegeven voor een geregeld© toe zending der voor dien bouw benoiodigde materi alen. De meeningen der deskundigen loopen over de 'vraag of Frankrijk daartoe in staat zal' zijn, zeer uiteen. Definitieve resultaten zijn dan nok niet verkregen, doch zoodra bedoelde waarborgen zijn gegeven, hoopt men dat deze zaak z.eer spoedig haar beslag zal krijgen. Aanvoer van grondstoffen. Teneinde een billijke verdeeiing' te verzekeren van de tonnage, npodig Voor Hen aanvoer van de grondstoffen, die onze industrie behoeft (voor zoover die ter beschikking zulten worden ge steld) is een regeling in voorbereiding voor de samenwerking van regeering en belanghebben den op dit punt. Waarschijnlijk1 zuiien organisa- saties van industriieelen de noodige gegevens Ver schaffen, die de basis eener rantsoeneering van de beschikbare tonnage vormën kan. Kolen. Nu de aanvoer van kolen uit Duitschland sedert 11 November geheel heeft opgehouden en de op 25 November verwachte hervatting daarvan niet heeft plaats gehad, is de brand- stoffenvoorziening voor Nederland zeer zorg wekkend geworden. Tegenover het uitvallen van 120,000 ton Duitsche kolen, waarop was ge rekend, staat wel is waar de gunstige omstan digheid, dat de toezegging is ontvangen voor levering van 60.000 ton Engelsche kolen in het tijdvak van 18 November tot 18 December maar behalve met het achterwege blijven der Duitsche aanvoeren, moet ook rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat de pro ductie van de Limburgsche mijnen zeer aanzien lijk is teruggeloopen door het vertrek van de Belgische geïnterneerden, die als mijnwerkers I dienst deden en waarvan slechts een klein ge deelte bereid is hier te lande in de mijnen te blijven werken. Het zal ook met de uiterste krachtinspanning niet mogelijk zijn in Decem ber de productie wederom tot op het oude peil op te voeren De Rijkskolendistributie heeft aan de Brand- stoffencommissies dan ook met den meesten aandrang verzocht, op de verstrekking van brandstoffen, inzonderheid aan de groepen B. (groote magazijnen, winkels en particuliere kan toren), C (openbare gebouwen, ziekenhuizen, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, ho tels en restaurants) en D (gebouwen voor pu blieke vermakelijkheden) zooveel mogelijk te bezuinigen. De verstrekking van de minimum rantsoenen aan die verbruikers van groep C, waarvoor bezuiniging feitelijk onmogelijk is, ge lijk.met ziekenhuizen en met sanatoria veelal het geval zal zal zijn, blijft inmiddels verze kerd. Aan de electrische centrales heeft de Rijks kolendistributie beperking van het kolenver- bruik voorgeschreven. De minimumgasrantsoe- nen in de Rijksrantsoeneering vastgelegd, blij ven ook thans nog verzekerd. Indien in den aanvoer van kolen uit het bui tenland geen wending ten goede mocht komen, zal het slechts mogelijk zijn de industrie in zeer beperkte mate gaande te houden, terwijl stop zetting van bedrijven, waarvan het voortwer- ken in het algemeen belang niet strikt nood zakelijk is te achten, onvermijdelijk zal zijn. Lading van door Engeland gerequireerde schepen. Gisteren is hef ss. Rijnstroom, van de Holï. Stoombootmaatschappij1, te Amsterdam aange komen, inhoudende: v.an het ss. Rhea anijs zaad, ss Lombok grond noten., djarak- en kapok- pitten, ss. Thalia wijn on ss. Tellus mioilastelia, coria-nderzaad en anijszaad. Nieuwe Vee-telling. Naar men verneemt zal er in den loop der maand December vanwege het Rijkskantpor voor Vee ten Paarden een nieuwe telling worden ge^ houden. De telling, welke in den afgeloopen zio- mer in de weide plaats vond, heeft door de groote moeilijkheden daaraan vierbonden gieen betrouwbare resultaten opgeleverd, welke men vertrouwt wet te zullen bekomen nu de telling in de stallen zal geschieden. De eischen der S.D.A.P. Men meldt uit Amsterdam: Gisteren avond waren door de S. D. A P. en het N. V. V. een drietal vergaderingen belegd met het doei kracht bij' te zetten aan de door hén gestelde eischen. In de 'geheel gevulde zaal van het Concertgebouw werd hel woord gevoerd door mevrouw Rothuis Smit en dc heeren'A. B. Kleerekoper |en Edo. Fimmen. De eerste spreekster verklaarde, dat men voor de inwilliging deir eischen niet terug zou schrik ken voor de ajgemeene werkstaking. De heer Kleerekoper zeide, dat Troelstia's ver gissing een zaak is tussc'hen de partij: en hem, doch dat het proletariaat hem zijn, vergissing niet kwalijk neemt. 1 De gestelde eischen zijn slechts de basis voor het socialistisch ideaal De kwestie van Limburg en de Schelde. D;e „Matin" van Antwerpen wijdt een hoofd artikel aan de toekomstige Vredesonderhande lingen, waarin zij' er haar vreugde over uitspreekt dat Ide Belgische neutraliteit is opgegeven. Nu het land van dien knellenden band verlost is, zoo schrijft het blad, 'kan het zijn, volle aan dacht wijden aan de belangrijke dubbele kwes tie van Limburg .en Luxemburg. De zaak van Luxemburg; zal wel makkelijk ge regeld worden; er is in dit land een sterke strum ming tegen de Groothertogin en vopr een nau we .aansluiting bij België, in Limburg is de kwes tie „eenigszins neteliger." „Eigenlijk," zegt het blad, „was de annexa tie van een deel van ons Limburg door Nederland even onrechtvaardig als de wijze waarop men tegenover Luxemburg te werk ging. Nu iedere nationaliteit zich wil1 manifesteeren, zou het wel eigenaardig zijn om, bij middel1 van een correct referendum, te weten te komen of de huidige bewoners van Nederlandsch Limburg1 wenschen Nederlander te blijven of weer bij hun oude vaderland willen gevoegd worden." Verder behandelt het artikel nog het Schelde- vraagstuk, waarvan „een pnmiddeïijke .en cate gorische oplossing geëischt wjotrdt. „Wij zijn," zö|0| besluit het artikel, „niettegen staande alles in den oorlog betrokken geweest eh wij hebben ten Vbllie den plicht vervuld, die de traetaten ons oplegden. In tegenstelling met bet neutrale mercantilisme lof, zpO' men 't lie ver hoort, mét hiet mercantiele neutralisme der Hollanders, hiebben wij geleden, onzen rijk dom zien verdwijnen en ons bloed geofferd uit eerbied voor een idee van recht en loyauteit Wij1 hebben geen voprdeelen nagejaagd, maair wij hebben nu het recht Hoor onze overwinning en Idten plicht tegenover onze talrijke bevolking, pm ons te verzekeren van de absolute vrijheid van doorvaart over den heefen loop van de Schelde." f Het treinverkeer met België. Gp het bericht, dat ingaande gisteren treinen zouden ioopen van Esschen naar Antwerpen, hadden zich vandaag vele Belgen naar Roosen daal begeven. Daar wachtte hun echter een te- le us tel ling, want de treinen liepen nog niet. Wij vernemen thans van officieeie zijde, dat het treinverkeer Esschen—-Antwerpen vermoe delijk eerst 9 December zal hersteld worden, doch zeker is dit nog niet. (Msb.) Iteliefbooten. Relief schepen, welke tot nu toe naar Rotter dam vqeren, zullen thans langs Vlissingen naar Antwerpen varen. Onze graanschepen. Naar wij 'vernemen, is het stoomschip „ICen- namerïand" der Kon. Holt. Lloyd, dat den 30en October IJmuiden verliet, pm in Amerika graan te hallen, de vorige week te New York aange komen, en vandaar naar Philadelphia vertrok ken, om het voor Nederland bestemde graan te laden. De burgerwachten. Het in een deel der pers .opgenomen bericht, dat bij den generaiën staf de oprichting van burgerwachten in voorbereiding zou genomen zijn is, naar het Haagsch C:.rresponden lie-Bu reau meldt, onjuist. Waarschijnlijk heeft bedoeld bericht zijn ontstaan te danken aan de omstandigheid, dat de pegeering voornemens is om de burgerwach ten, waarvan de .organisatie aan het initiiief van 'de burgerij' blijve overgelaten, steun te verieenen, door beschikbaarstelling van mili tair personeel, wapens, ledergoed en munitie. Die regeling van een en ander wordt voor bereid en kan spoedig tegemoet gezien worden. Geen melkrantsoeneering op Zuid-Beveland. Een commissie, uit inwoners van Zuid-BBeve- land, zal trachten een acchord met den Minis ter van Landbouw aan to gaan over de levering van melk, waardoor de rantsoeneering niet zal behoeven te worden ingesteld. D,e Minister heeft in afwachting van het resultaat der besprekin gen er in toegestemd de irantsoeneering voor Zuid- Beveland pog niet in te voerten. i Huldiging van H. M. dc Koningin door de Katholieke en Christelijke Organisaties. Gistermiddag hebben te 's-Gravenhage de Katholieke en Christelijke organisaties van alle rangen en standen uit het geheele land in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, H. M. de Koningin Wilhelmina en het Vorsten huis een grootsclie nationale hulde gebracht. Waren de huldebetoogingen der laatste dagen in verschillende steden spontane uitingen van aanhankelijkheid, de beteekenis van deze hul diging lag meer in het rustige, doordachte, plechtige en algemeene, omdat hier woordvoer ders spraken namens ALLE Katholieke en Christelijke organisaties des lands, waarvan vertegenwoordigers aanwezig waren. De zaal was geheel gevuld. Op het podium dat feestelijk met vaandels en palmen was versierd, hadden verschillende autoriteiten plaats genomen, o.a. Ministers, Kamerleden, enz. Nadat de Koninklijke familie was binnenge treden, hield de voorzitter, de heer J. van Rijzewijk, de openingsrede, waarin spr., na mens de 500.000 Katholiek en Christelijk ge- organiseerden onzer samenleving, aan de Ma jesteiten en de Koninklijke Hoogheid het welkom toeriep. Daarna werd door een gemengd dubbel- kwartet het „Dornine salvum fac Reginam nostram", van A. Giessen, gezongen. Vervolgens hield Prof. Mr. Diepenhorst, uit Amsterdam, namens de Protestantsch-Christe- lijke organisaties een rede, waarin spr. o.a. zeide Wij danken Uwe Majesteit ook voor den heerlijken Kerstgroet waarmee wij werden op geroepen naar de Kribbe, door den oproep tot den biddag. Nog is verborgen hoe de loop der dingen zich zal voltrekken maar vast staat dat in het welvaartsleven zich naar voren dringt: le. beperking der behoeften die de meer gegoeden tot inkrimping moeten brengen en 2e. ontwikkeling onzer krachten. Wij zijn de tolk van alle standen die weten dat harmonieuze verzorging aller belangen noodig is. Hierna sprak de Zeereerw. Pater Booromeus de Groeve, O.F.M. I Het was spr. een onuitsprekelijk voorrecht om vat er in hef hart der Katholieke standsorga nisatie .omgaat en woelt en brandt aau hoog achting en liefde voor Uwe Majesteit in boeien des wqords te slaan. Diaar is een tijd geweest in de geschied"31- nis der volkeren dat de predikers hun Koningé» dorsten vermanen, opdat zij hun volken ter onderwijzing zopden strekken. Maar Uwe Majes teit vreeze geen Franciscanerkleed in Uw nabij heid len geien woord v.an vermanen zou mil van de lippen willen ik zoude integendeel E willen verzoeken, niet te toornen als Uwe Majesteit voor de oogën des volks wil' verheffen en Ipaar tot voorbeeld stellen. Het vlojk van Nederland ziet scjierp en mis- tort gloed en voelt diep. Wij hebben gew-aaJ' deerd Uw v-o-orbeeldigen godsdienstzin de groot ste zedelijlkje grootheid, die sprak uit al: daden. Uw verheven plichtsbetrachting als M:-,e' der van de jongste telg uit het Oranjehuis. Ons Katholieke volk, waardeert ten zeersF' dat wij in deze tijden, nu de wereld gekastijd wordt pm de zonden der menschheid een ninginne te hebben, die met haar „Christ a.v3Jil' tout" -een levensleuze uitsprak die Vorsd" en volk pp de knieëu weïpt voor Hem,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2