deratie van Transportarbeiders aa» den minis ter bericht gezonden. Het grensverkeer met Duitschland. Naar wij vernemen, zijn er reeds fe Kleef en Kranenburg Belgische soldaten aangekomen, die met de grensbewaking in het land van Kleef zullen worden belast. De passenlast voor de Duitschers, dip nu weer in gfooten getale naar Nederland trekken, omdat de huidige toestand zoo weinig vastigheid voor de toekomst biedt, wordt nu weer ver zwaard door het feit, dat alle tot nu toe gang bare passen herzien moeten worden door de nieuwe grensbewakingsautoriteiten. Velte Rijn landers komen thans naar Nijmegen en Arnhem in de hoop, daar meer werkgelegenheid te vin den dan in eigen land. Vooral de Duitsöh-Ne- derlanders trekken naar hun vaderland terug, wijl zij blijkbaar niet deeien in de regeerings- voorcsbriften, dat de fabrikanten aan hun werk volk vol toon moeten geven .of vollen arbeid moeten verschaffen. Deze maatregel geldt alleen den geboren Duitschers dus niet den Neder landers, die tijdelijk' over de g'rtens werkten. In verhand met het bericht, in de pers ver spreid, dat het verkeer op de lijn Groesbeek- Kranenburg, was stopgezet, vernamen wij Za- terdag-naimiddag van bevoegde zijde, dat de linkerlijn van het dubbel spoor Nijimegén— Groesbepk'Kranenburg-—Kleef weder voor het gewone .vervoer beschikbaar is. De lijn VenlloKaldenkirchen blijft voor g|oe- derenvervoer voorloopig gesloten. Tegen de Belgische inlijvingsplannen. Gisteren is te Schoondijke eon gioote verga dering gehouden van afgevaardigden uil alle Zeeuwsch-Vlaamsoh© gemeenten, om te komen tot een gezamenlijke actie tegen het .annexio- nistische drijven in een gedeelte der buitenland sche pers en in zekere buitenlandsche kringen ken 150-tal afgevaardigden was aanwezig. Na het zingen van het Wien Neeriandseh Bibed, nam de voorzitter, ds. J. N. Pattist, van Aardenburg, bet woord. Hij noemde het een droe vige gebeurtenis en een ergernis, dat wij hier samen moeten kOmen. Hij voor zich kon zich geen regeering indenken, die, zelf zulk gruwelijk onrecht geleden hebbende, nu aan anderen on recht zou aandoen. Hij vertrouwde dan ook ten volte, dat de officieele Belgische lichamen niet alleen niet medewerken zullen aan dit bedrijf, maar dat zelfs spoedig door de resp. regeeringen een einde ,aan deze drijverij zal gemaakt wor den. Zeeuwsch-Vlaanderen is Nederlandsch in merg en been en wil ook' niets anders zijn. Er zijn 2 lichtpunten in deze zaak', volgens spreker. Ten eerste, dat men in Zeeuwsch-Vlaan- deren geen verdachte anti-Nederlandsche perso nen heeft, zooals men in Limburg schijnt te Vree zen, dus dat geheel Zeeuwsch-Vlaanderen hierin schouder aan schouder staat, en ten tweede, dat. men wel durft zinspelen op Belgische ge zindheid van Limburg, maar dit niet waagt van Zeeuwsch-Vlaanderen, Hier moeten de economi sche belangen gelden. Zeeuwsch-Vlaanderen wil en eischt Neder landsch te blijven; dit moet herhaald worden, totdat heit vrede is. Spreker stelt daarop de volgende motie voor, die onder applaus wordt aangenomenZeeuwsch Vlaanderen, vertegenwoordigd door de afgevaar digden uit alle gemeenten, ter vergadering sa mengekomen op 16 Dec. 1918 te Schoondijke; met verontwaardiging kennis genomen hebbende van het drijven in zekere buitenlandsche krin gen en in een gedeelte der buitenlandsche pers om Zeeuwsch-Viaanderen los te scheuren van Nederland en het te voegen bij België; protesteert in elk opzicht en met alle kracht tegen dit on waardig streven; betuigt' zijn onverbrekelijke trouw aan het vaderland Nederland, waarmede het dooi alle banden verbonden is en Lesluit zich met alle macht en met alle geoorloofde middelen, die in zijn hereik liggen, tegen dit stee ven te verzetten 1 i ^Besloten wordt deze motie te zenden aan de Koningin en aan de regeering en verder rnet de namen der aanwezige afgevaardigden te la ten drukken, ze dan ter teekening te te ten rond gaan in alle gemeenten en ze als manifestatie aan de regeering te sturen 1 De vergadering geeft machtiging, van hande len aan het comité van actie, bestaande uit ds. J. N. Pattist, te Aardenburg, voorzitter; mr. P. J. van B or tel, te Oostburg, secretaris-penning meester; A. Debuilu, koopman te Cadzand, C. -Vlartens, raadslid en voorzitter R.-K. Boeren bond, te Aardenburg; A. Mijs, notaris, te Oost burg; van Bpxssum Waalkes, wethouder, te Neu zen; Oggel, handelaar te Axel; M. van Goethem, Ie Sas van Gent; Adriaansens, brouwer te Hon- tenisse; p Mijnen, pastoor te Westdorpe, en G. .1. de Gier, te Bpschkapelle. Afgevaardigden uit Zeeuwsch-Vlaanderen zul len de vergadering van Limburgers te Sittard, Woensdag a.s. bezoeken. In elke gemeente zul len gelden verzameld worden ter bestrijding van de kosten der actie. De Kamerleden vooT Zee land de Muratt, Fruytier, de Savioirnin Lobman, benevens het Kamerlid van der Rilt, Zeeuwsch- Viaming van geboorte en opvoeding, zullen uit genood igd wonden met de lieden van de Pro vinciale Staten V£to Zeeland voor Zeeuwsch- Viaanderen oen eere-comité voor raad en bijstand uit te maken, Met een opwekkend woord en den raad den strijd waardig en nobel tie voeren stoot de voor zitter de vergadering. Met het zingen van het Zeeuwsch-Vlaamsche volkslied ging men uit een. j Aanmaak Rijkskleeding stopgezet. Aan het „Hbld." wordt bericht, dat de aan maak van kleeding voor de liijkskImlingvoorzie- ning wordt stopgezet, en bet dus niet in de be doeling ligt, zomerkleeding te vervaardigen. De „Noordam" en de „Bengkalis". Naar wij vernemen, brengt de Noordam, die waarschijnlijk' heden zal vertrekken, acht-en-Veer- tig honderd ton cocosoiie, zevenhonderd ton grondnotenoiie en vjfhionderd ton rijst mee, ter wijl de Bengkalis, die eenige dagen later af zal varen, zeven-en-zestig honderd ton cocosoiie in houdt.. Rundvleeseh. Naar wij vernemen, is men ook aan het de partement van landbouw tot de conclusie geko men, dat de distributieregeling van itundvteesch volkomen mislukt ds; mitsdien zai binnenkort de ze regeling worden ingetrokken, en de distributie van nindvleesch geheel aan de vrije markt wor den overgelaten Rijnscheepvaart onder Ned. vlag. (Officieel.) Dp consul te Dussetdorf heeft van het departement van buitenlandsche zaken ge seind, dat de Rijnscheepvaai't onder Nederiand- sche vlag, die in Duitschland sedert de bezetting door de geallieerden moeilijkheden ondervond, thans hersteld is. Havermout. Do distributie van havermout is stopgezet- De kwestie van Groeuendael. Commissarissen der Mij. Bergerode zullen geen openbaarheid geven aan do gewraakte conversa- tie-Groenendael. De zaak is hij de regeering aan hangig, die wel a Ire stukken pubüceeren zal. (Msh.) Uitvoer van manufacturen. Naar wij van de N. O. T. vernemen, kan de uitvoer uit 'Nederland van katoenen manu facturen naar Noorwegen en Denemarken in be perkte mate worden hervat; wat den uitvoer naar Noorwegen betreft, op certificaten, gevi seerd door die Noorsche "Vereeniging van laken handelaren (Drapers Association); naar Dene marken op de gebruikelijke voorwaarden wel ke voor den uitvoer van dergelijke goederen naar d at land gelden. (leen vervoerverbod van zwavel. De minister van Landbouw heeft met ingang van lieden opgeheven de verbodsbepalingen op de aflevering en het vervoer van zwavel gesteld. Kaarsen. Be Minister van Landbouw heeft een circu laire tot de burgemeesters gericht, waarin wordt medegedeeld dat in verband met' de beschikbare voorraden kaaitsen en kaarsenmateriaal voor de maanden Januari en Februari a.s. eenzelfde hoe veelheid kaarsen k,an worden toegewezen als voor de maanden NovemberDecember' 1918. Diezelfde categorieën van verbruikers welke toen voor toewijzing van kaarsen in aanmerking kwamen, zullen over Januari—Februari eenzelf de rantsoen kaarsen kunnen ontvangen. De toewijzing van schemeriichten kan voor de maanden Januari—Februari 1919 iets ruimer zijn dan in de afgeloopen periode. Thans kunnen de gemleenten desgewenscht een hoev-Mhéid sche meriichten ontvangen van één doos per 50 inwo ners. Deze voorraden lichten zullen in hoofd zaak dienen tier verstrekking in gevallen van ziekte en dergelijke. Gisteren is met een ex tra-trein te Oidenzaal aangekomen en naai Den Haag vertrokken de Hongaatoche gezant dr. Regendans met gevolg. R. K. Metaal-industrieclen. Men méldt uit Eindhovlen: Gisteren heeft alhier de opiich tings-vergade- ring plaats gehad van den Lande'ijken Bond van R. K. Metaal-industrioelen, Tot oprichting van den bond werd besloten. Het gemeentelijk groentenbedrijf. Naar het Hbld. meldt, ziou bij het college van B. en W. van Amsterdam het plan bestaan om, indien het van gemeentewege oprichten van groentewinkels bij het afdeelingsonderzoek der desbetreffende voordracht op groloten tegenstand zal |s tuiten) dit deel: der voordracht terug te nemen. Ned. R. K. Volksbond. Het Centraal Bestuur van den Ncd. R.-K. Volksbond, heeft de oorzaken nagegaan van het verschijnsel dat in de grootere plaatsen Yan het bisdom Haarlem de afdeelingen be trekkelijk weinig leden bevatten. Het is tot de slotsom gekomen, dat de leden over het algemeen te weinig ontwikkeling hebben ver kregen op het gebied van sociale en godsdien stige wetenschap en dat er te weinig aanra king is tusschen de besturen en de leden. De liefde -voor den Bond is daardoor te oppervlak kig en maakt plaats voor vervreemding, die de belangstelling dooft. Als middel hiertegen wil het bondsbestuur de grootere afdeelingen laten splitsen in klei-, nere kringen. Hiervoor zouden in aanmerking komen. Alkmaar, Amsterdam, Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Gravenhage, Haarlem, Helder, Hoorn, Leiden, Rotterdam, Schiedam, Zaandam, mis schien ook nog andere. Dit denkbeeld is gerijpt in een vergadering van het Centraal Bestuur met de besturen van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage en wordt nu aan de andere afdeelingen ter over weging gegeven. De voorstellen luiden aldus I. De afdeelingen, welke naar het oordeel van het Centraal Bestuur daarvoor in aan merking komen, kunnen hare leden over „kringen" verdeelen. De kringen hebben geen rechtspersoonlijkheid. Zij hebben ten doel a. den leden godsdienstige en maatschappe lijke ontwikkeling bij te brengen b. de besluiten van het bestuur, bestuurs raad of afdeeling uit te voeren, tenzij anders is bepaald II. Het bestuur van den kring wordt ge kozen uit en door de leden. Uit een tot den kring behoorende parochie wordt door Z. D. H. den Bisschop een geestelijke aangewezen, die het bestuur ter zijde staat. Tot diens taak behoort het den leden godsdienstige en maat schappelijke ontwikkeling bij te brengen. III. Onderafdeelingen of inrichtingen van algemeenen aard hebben in iederen kring een een vertegenwoordiging. IV. Iedere kring wijst een afgevaardigde aan voor den bestuursraad. V. De aan den kring toegevoegde geeste lijken plegen overleg met den Eerw. adviseur der afdeeling. VI. Kringreglernenten worden aan de goed keuring van den bestuursraad onderworpen. Met de uitvoering van dit plan wenscht het Centraal bestuur eenigen spoed gemaakt te zien. De „Zeeland"-lijn. Naar uit Londen aan het „Hdblwordt ge- meid, is het zeer waarschijnlijk dat de Stoom vaartmaatschappij Zeeland nog vóór het einde van dit jaar een gieregeiden dienst zal hervatten. Het plan bestaat driemaal per week' een boot te doen varen tusschen Vlissingen en Engeland en terug alleen dagreizen. De booten zullen bin- nenloopen te Gravesand. 1 Distributie van soep-tabletten enz. De Minister v]an Landbouw hoeft de volgende circulaire tot de burgemeesters gericht: Ik heb de eer u mede te deeien, dat ik Voor nemens ben met ingang van 1 Januari e.k. door uwe bemiddeling soepfabletten, jus- en ijouil lonbtok'jeis, ten* behoeve van de bevolking ten uwent, beschikbaar te stelten. De prijzen door de gemeenten te betalen zijn: voor soeptublelten voor de bereiding van pi- borden, meed-, groenten- of juliennesóep1 f0.08; voor soeptablëtetn voor de bereiding van pi kante soepen f 0.12voor jusblokjes voor 1/10 liter jus f 004; voor bouillonblokjes geschikt v|oio|r de bereiding van 1/4 liter bouillon f0.04. In deze prijzen is de verpakking begrepen, welke voor jus- en bouil(onblokjes per 100, 500 en 1000 stuks en Voor de andere artikelen in elke gewenschte hoeveelheid kan geschieden. D© le vering zal zijn franco gemeente, spoor, boot of laatste veer. i Die artikelen zijn te onderscheiden vén alle andere dergelijke in den handel' gebrachte, door het merk Primula, dat zij ieder afzonderlijk zul ten dragen. Ik stei mij voor, dat u de artikteten tegen de bovengenoemde prijzen ter beschikking stelt Van rife winkeliers, die zich met den vérkoop er van wenschen te befasten. Die prijzen, wélke de winkeliers aan de ver bruikers in rekening zuilen mogen brengen, zijn voor tabletten mieel-, groenten of juliennesoepen f0,10 per tabiët, voor tabletten pikante soepen f0.15 per tabiét, voor jus- en bouillonblokjes f0.05 per stuk. De onderhandelingen met de Geassocieerden. Volgens den Haagschien correspondent van het IIbl is de reeks van afspraken, te Londen gemaakt, nog niet definitief afgesloten en zijn de schikkingen nog niet alle onderteekend en goedgekeurd, maar Vast staat, het, dat in prin cipe ide beslissingen zijn gevallen, Voor optimisme omtrent den inhoud is in derdaad buitengewoon weinig reden. Men kan in hef ia,gemeen aannemen, dat de vastge stelde rantsoenen, zoowel wat levensmiddelen ais wat grondstoffen aangaat, juist voTdoende zulten zijn vóór het verbruik hier te .ande. Dit. beteekënt, dal de Nederfandsche export- industrie voor zopver aangewezen op buiten landsche grondstoffen voorloopig ,ojpi de1 wereld markt zat zjjn uitgeschakeld. Waarbij nog komt, dat Nederland in de prijshétaling der grondstoffen, die hef zelf niet voortbrengt (bij de Indische producten is liet anders) geen stern in het kapittel' heeft: de prijzen der aan Ne derland te léveren tevensmiddelen en-grond stoffen zuilen ook aanziemijk hooger zijn dan die in het tand Van voortbrenging worden be taald Da Indische, producten worden „inge bracht in da wemddistributie. Het Sebeapviaai't-agreement consolideert fei telijk den bestaanden toestandvoorloopig blijven onze gerequireeide schepen ongeveer 700.009 ton) in gebruik bij de Gaassosieerden, die ze in optie, houden voor verderen huur, moet onze Pacific-vlbof (ongeveer 400 000 ton) tusschen Ned.-Indië en de Ver. Staten blijven varen en blijven wij voor onze Nederfandsche aanvoeren de beschikking houden .over bet res tant der vloot, (ongeveer 300.000 ton). Ite gere- quDeerde schepen kómen onmiddellijk na het sluiten, van den vrede onder Nederfandsche vteg terug. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 12—18 Dec. Op bon 451 1 ons kaas naar keuze, (als vorige week.) Op bon 450 l/t pond suiker, 30 ct. per pond. Op bon 453 1 ons Huishoudjam, 11 cent per ons. Op bon 455 1 ons groene erwten, 11 cent per pond, (vanaf Vrijdag.) Op bon 457 1 ons rijst, 14 cent per pond, (vanaf Zaterdag). Op bon 459 P/2 ons groene erwten, 11 cent per pond, (vanaf Maandag.) Op bon 461 1 ons gort, 13 cent per pond, (vanaf Maandag.) Op bon 463 1 pond gecondenseerde melk met suiker in flesschen, (30 of 33 cent per pond.) Aardappelen. Op bon 3 der aardappelenkaart 1 K.G. aardappelen op Woensdag. Veen- of zandaardappelen 51/, cent, kleiaard- appelen 8 cent per kiio. Suikerkaart. Op bon 17 ia verkrijgbaar l/g pond suiker. Kindermeel. Bon 43 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar: pond kinder meel h 21 cent per pakje. V i i c h. Op bon 391 en 416 verkrijgbaar l/i pond visch. Koffie. Op bon 43 van 16 December31 December Va ons koffie. Thee. Men moet bon 52 van de thee- en koffiekaart inleveren bij den winkelier. Later zal worden aangegeven op welke bon de thee verkrijgbaar zal zijn. Gas. Hel rantsoen bedraagt voor de maand December 55 M3, waarvan voor licht alleen 18 M'. Kolen. In December zijn geldig bens 22 en 23 ieder voor 1/i eenheid 4/10 H.L. geklopte cokes, 24 voor l/s eenheid 84 stuks hulpbriketten, 25, 26 en 27 ieder voor 1/s een heid 16 K.G. Steenkolen, 28, 29 en 30 ieder voor Vs eenheid 15 K.G. anthraciet. Broodkaart. De broodkaart van het 79e Lijd vak geldig van 14 December tot en met 22 December. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, 9e week geldig van 9 Dec. tot en met 17 De cember, 10e week geldig van 18 December tot en met 26 December. Melk. Nummers der Melkkaart, waarop deze week de melk moet worden geleverd Woensdag 18 Dec. vakje 31. Op bon 463 is verkrijgbaar 1 pond gecon denseerde taptemelk. Centrale keuken.. WoensdagStamppot, (aardappelen met roode kool) op bon 3 van de aardappelenkaart. Verkiezing Kamer van Koophandel en Fabrieken. Woensdag 18b December zal de herstemming pteats hebben tusschen de heeren D. Ris E.Hzn. en J. Haima v. d. Wal (vacature—Ris), Het stembuileau is ten Raadhnize geopend van IV2 tot 31/2 uur. Tegen de revolutie. Door den voorzitter van het R.-K. Comité Van actie is onderstaand schrijven ontvangen „Uit alle deeien des lands, uit alle groepen der samenleving ontving de Regeering zoo van overheidspersonen en openbare lichamen als van particuliere vereenigingen en personen be wijzen van instemming met hare houding in de afgeloopen weken. Voor al die blijken van medeleven in hare moeilijke taak is de Regeering allen zonder on derscheid van harte dankbaar. Sterk door dien steun hoopt het Ministerie, zoolang het met de leiding van 's lands zaken is belast, orde en gezag te handhaven en langs wettelijke banen met Gods bijstand veel in het belang van het geheele volk tot stand te brengen. De tijdelijke Voorzitter van den Raad van Ministers, Ch. Ruys De Beerenbrouck. 11 1 1 !l'J Onze Middenstanders. De R. K. Middenstandsorganisatie „de Hanze" heeft terecht begrepen, dat thans de tijd gunstig is om voor de belangen van den middenstand op te komen. Het hoofdbestuur besloot Woensdag 18 De-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2