Dagblad voor iSckiedam gf Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering fimj LICHT! 41ste Jaargang. Dinsdag 24 December 1918 No. 12324 FEUILLETON, Jonge Harten. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post f2p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiëm 1—5 regels f 1.30elke regel daarboven 25 ct, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meöedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 o/o oorlogstoeslag. Incassokost©» worden berekend, Wi «s| bij levenslange 1 t| 1111 verlies van geheele I 111 een hand, invaliditeit; - 4» fe- Voet of oog; verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een duim bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger; In verband met liet KERSTFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, WOENS DAG- en DONDERDAGAVOND NIET VERSCHIJNEN, Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieels af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van' J. J. Rolling |0tm vergunning tot het oplichten van een herstei'- piaats van stoom- en andere werktuigen in het pand Noordvest no. 1Ö7, kadaster Sectie A no. 585, met 2 leiectrotaotoien van 3 en 0.3 P.K., drijvende verschillende werktuigen. Dit verzoek is met de bijlagen op' de Secre tarie ter visie geregd. Op Woensdag den 8en Ja nuari a.s., des vooriniddags 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om be zwaren tegen bet toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk' toe te lichten. j Gedurende drie dagen voor het tijdstip1 hier boven genoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen,, the ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art'. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner lieden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten Schiedam, 24 December 1918. 'tWas vréde op aarde! Toen die Vredevorst in Bethlehem op aarde kwam, was aile krijgsrumoer over het Ronr. wereldrijk verstomd en verlichtte de blijde ver ademing van den vrede heel de .aarde en hare volken. Tastbare! rust en vrede, als't kenmerk wat de Vrede met God brengen moest. Want die bedde vreden gaan hand in hand. Vrede met God geeft ook vrede met den naasts. De eerste is de bron, waarin de tweede zijn oorsprong vindt. Immers: ziele vrede is: het heenstreven naar het opgaan in God. En God is liefde. Wie,, dus God zoekt en z'n hart gelijkvormig maakt aan het Zijne, kan z'n evenmensch niet haten, maar zal om God den naaste liefhebben, zelfs zijn vijand beminnen; want liefde is lijdzaam, Novelle, naar 't Hoogd. van E. MERK. 20 Toen was bij weggegaan, en zij liep verder de stilte zonnige straat in, toen zij1 naar den brief in haar hand keek, gevoelde zij; een hevige kramp. Zij trachtte weer geregeld tg denken, want haar gedachten waren geheel verward. Toen was het haar, alts sprak er in haar een kalme, vermanende stem: „Ge moet voort! Ge moet naar 't station. Die brief moet immers weg. Dat is nu je plicht!" Als een rustpunt, als een halte kwam haajr nu dat eene woord „plicht" voor. Doch toen zij' daarna met i'ootne schreden wieder langs denzelfden weg terugkwam, toen zij de piaats weder bereikte, waar de bergen zicht baar waren, waar de vei'geetmijnietjes bloeiden en zij zich nu plotseling bewust werd, dat zij1 Bruno nooit meer zien zou, in haar xéven niet meer, toen was het haar, als moest zij zich wanhopig ter aarde werpen en het uitschreeuwen .van een onverdrageuyke, martelende pijn. Als met goedertieren, verduldig, de liefde verdraagt alles. Kerstnacht in 1918 i De 'kribbe van vrede en de wereld vol' hiaat. Bittere ironie! Vrede en oorlog; 'tlicht en de duisternis; God :en de mensch; de hemel en de hel. 1 Rembrand, de grootmeester Van licht en scha duw, zou met z'n won der-penseel1 het onster felijk hebben kunnen realiseeren. Pte wereld eén. kerkhof. En ovleir dat donkere kerkhof, gebro ken raderen, gebarsten kanonnen, eindeïoozc puinhoopen waar ©ens steden stonden, ruïnen van kathedralen er bovenuit, en daartusschen millioenen lijken, het Verwrongen gelaat inge- wrioed in die aarde, of, rustend op den ransel, het hoofd met de gesloten pogen rustig gekeerd naar den hemel. En boven die duisternis de kribbe, niet 't Christuskind van Goddelijk licht omstraald. Beklagenswaardige wereld, die niet opzag naar de Goddelijke glanzen van de kribbe! Men wilde voortgaan in z'n eigen licht en langs zijn eigen vrédesweg, en mensch en wereld lig gen in oorlogshaat en oorlogs-eden de te stuip, trekken. Dat is de eenige, maar ook de giOote fout! God is liefde en God is vrede. Buiten flem gaan we hel, pad bijster. Die oude Goddelijke waarheid mag niet worden erkend, maar de nieu we wereldramp tast de bewijzen dreigend steeds höoger op elkaar, waarheen menschenwerk, zon der God, voert. En tochnóg zijn de zieode-biinden de oogen niet geopend. Men. wil1 en zal hervormen, maar met dien rug naar 't licht. En in duisternis gebonien, zulten die hervormingen in duister nis op groeien en tot de duisternis, terug keeren. 't Symptoom is eir al Lloyd George blijft pteiten voor de suprema tie ter zee, ien Clemenceau wil Duitsche schat ting zooveel 't vblk toaar dragen kan, en Italië Oosten rijiksche gronden en België hongert naar liolljandsch land. Bronnen van broedertwist en broedermoord. Rog biijlt de mensch steunen op de kracht van z'n handen en de genialiteit Van z'n gelest J nóg ziet men den Paus, den pilaats- bekfaeder van den waaraehtigen Vredevorst voorbij; Tot' hoelang? Deleft de mensch nog niet genoeg geleerd? Is de wereld door dat eenzijdige weirk' nog niet afdoende geslagen j De mensch heeft evolutie gewild, jaren en jarén lang. Met reuzen-sprongen is het indi vidu ontwikkeld. Zekerdie evolutie is goed, maar met die evo lutie had gelijken tred. moeben houden de evo- Aitie van dep godsdienst, van het Wogere, het onsterfelijke in den ménsch. 't Intellect is ont waakt, maar gelleid dn verkeerde richting. En do zonde draagt de straf. iooden schoenen sleepte zij' zacJh naar huis. Toten zij over 't bruggetje van het riviertje vo,or haar liep, toen moest zij in den diepen, koeten stroom van 't bergwatertje neerzien, met ©en wetest en sombier verlangen in zich. Haaf moeder zat op 't kleine balkon in een lichte, luchtigle zomerjapon en riep- haar lachend een paar woorden toe, die voor Martha dc-or 't Tuisehen van den stroom onverstaanbaar wer den. j Lea was in een opperbeste luim. De. generaal had uren lang bij haar in 't stilte prieeltje in den tuin gezeten en voor 't eerst van den groe ten hartstocht gesproken, dien hij! jarén geleden vóór baar gevoeld had, van de smart, met welke hij destijds van haar was heengegaan. Daarbij' hadden zijn oogen zooi warm op haar1 gerust, dat zij wel1 gevoeld had; dat was geen woéifeh in uitgedoofde liefdeasch; dat was een gloed, diie- nooit verkoeld was, die weder aan wakkerde, een frissdie gl'oed. 't Laatste bindende woord, de bekentenis„'t Is nu .alfe toenIk heb u lief, en nu zijt gij1 vrij!" had hem blikbaar op de lippen gezweefd, maar hij was plotseling opgesprongen en had zich in lievige ontroering verwijderd. De schaamte, die dien niet meer jongen man op 't beslissende oogenb'lik overweldigde, .een zekere vertegen- En Kerstmis 1918 is bet. onafwijsbaar resul taat. Dit vredesfeest ziet de griiwel der verwoes ting, die de mensch, zonder God en godsdienst, over zich brengt. Opzien naar de kribbealléén vandaar vre de en heil'. i Mocht Gods GeOst in dezen Ker'stnacht nog maals zweven over de gruwelijke chaos en ten tweede male spreken, zóó dat bet weerklank! vond in. ieder' menschenh-art het worde licht! M. J. J. KAMMERS, Past. Buitenlandsch Nieuws. DE VOLKERENBOND. Over de stichting van den volkerenbond wordt in de buitenlandsche hoofdorganen nog veel geschreven, maar tot dusver zijn nog geen concrete voorstellen met betrekking tot de op lossing dezer kwestie bekend geworden. In de Fransche pers neemt men aan, dat ook de neutralen tot de conferentie, waar het vraagstuk aan de orde komt, zullen worden toegelaten. Evenwel zal geen enkele natie beschouwd worden als lid van den Volkerenbond, indien zij na ingesteld onderzoek geen voldoende waarborgen biedt. Wat Duitschland betreft, zegt de Matin", dit land, door de vredesconferentie veroordeeld tot herstel en schadevergoeding, kan niet als gelijke naast de andere volkeren staan, alvo rens zijn schulden betaald te hebben. Als de laatste pfennig aan het laatste slachtoffer be taald is, zal men de toelating van het Duitsche volk mogelijk maken. Ondertusschen zullen de andere landen door formeele verbintenissen vereenigd zijn. Een wereldpolitie zal worden ingesteld en een internationale rechtbank zal functioneeren. Havas seint, dat Romanonés, de Spaansche minister-pneisident voor zijn Vertrek uit "Parijs aan de journalisten heeft meegedeeld, dat bij volkomen tevreden was met het resultaat van zijn reis. Hij bracht huid.e aan wat de Fransche wapenen tijdens de lange worsteling hadden Ver richt en gaf te. kénnen, dat uit den oorlog de .Volkeitenbond moest voortkomen, .ota nieuwe ver schrikkingen te verhinderen. Het plain van Wilson moest verwezenlijkt worden, met medewerking van de onzijdigen. f DUITSCHLAND. De „Köl'n. Ztg." meldt, dat het departement van binnenlandsch© zaken in groote trékken teenj programma van de grondwet heeft opgesteld en dat men dén toekom'stigen president der repu bliek direct door het volk zal laten kiezen. Een zuiver parlementair' ministerie met een rijkskan selier .aan het hooid zal aan dè spits komen te staan. Het aantal vertegenwoordigers van de groote staten zal worden vastgesteld. Men is beid oveir deze liefdesverklaring, nu hij reeds grijze haren droeg, hadden hem nog op 't laat ste oogenbiik van haat verdreven. Maar Lea lachte er sléchts om; zij wist, dat nn de réchte stemming gevonden en het ijs gebrokiem wasnu zou ook wel spoedig 't ioiogen- b'l'ik komen, dat hij zich heelémaa» verklaren zou, dat zij eindelijk zou zegevieren. Met triomfee renden blik' koek zij' naar buiten, naar* den Inval lenden avond. Haar hoofd gljoeide niet van liefde, maar van eerzucht. Waar zij' zoo naar verlangde, waf zij nu zoo vlak' voor haar zag, dat zij' er maar naar behoefde te grijpen, was toch niet een trouw hart, niet 'de genegenheid van ©en geliefden man; het was de naam en de booge positie van ...dén generaal, den aanstaanden mi nister d|ön titel „Excellentie," dien zij zoo schoon in baar oioren 'inleende te hooiren klinken. „Kom gauw, Martha!" riep zij haar dochter toe, toen deze dicht bij' 't huis kwam. „Ik heb een prettige tijding voor je!" Toen het 'meisje bij' baar op 't halton gekbi- men was en zij Martha's bleek, ontsteld ge,aat ontwaarde lachte zij'. „Nu, ik' geloof waarlijk, dat ge van een te legram schrikt! Ik zei de je immers: een prettig bericht! Clemens k'omt morgen en blijft een paar dagen!" het ier over eens, dat hun aantal zal! moeten ver minderen. In het bijz'onder is nog geen ont werp schriftelijk ingediend, wat 'men officieel zou k'rtnnen noiemen. f De Vertegenwoordiger der Duitsche regering te Spa heeft aan den voorzitter der wapenstil- standscommissie der Geallieerden de volgende nota gericht1 Te leerlijn komen berichten binnen, volgens wélke de afsluiting tussehen het bezette en het onbezlette gedeelte verscherpt moet wezen. Vol gens m'ij'n opdracht verzoek ik opheldering. ENGELAND. In een te Londen gehouden redevoering voor vertegenwoordigers van den handel, betref fende de maatregelen welke door het minis terie van Munitie zijn genomen door de over brenging vatn de industrie van oorlogs- pp vredésvoet te vergemakkelijken, zeide minis ter Charchill o.a„ dat de bezwaren minder formidabel blpk'en te zijn dan zij aanvanke lijk léken. „Wij hadden toén de wapenstilstand geste ten weid, juist een heele reeks gereed, uit vindingen van doodelijkén aard, die gebruikt zouden worden in den veldtocht van 1919, als dat noodig geweest ware, zoodat ons muni tie-departement in vollen gang was. De voorraden materiaal van allerlei aard, ter waarde van bijna duizend tóillïoen pond sterling, die bijna, iederen tak' van handel in den lande betreffen, komen nu geheel en ai ter beschikking. Dit ontzaglijk teveel' aan voorraden zou pen voorbeeld van „dumping" kunnen opleveren, zooals de econoinischen ge schiedenis er geen enkel' kent. Gedurende October U. was de gemiddelde productie van gevulde granaten 47.000 ton pér week. Tegen het einde van dit jaar zullen bijna 230000 personen de munitiefabriek ver laten hebben. Zij' allen vinden snel ander werk en binnen enkelé maanden zullen de groo te indusriteën weer aié vroeger kunnen werken. PORTUGAL. Het kabinet is gevormd. Minister-président en minister van binneniAndsche zaken wordt Ta- magnini Barbosa, de portefeuille van opriog krijgt Cortereal', die van marine Sauze Faro, die van buitenlandsche zaken Azeveds Reves, SPANJE. De „Timles" verneemt dd. 20 December uit Bar celona D© reis van den Catalonischen ledder Ven- tosa naar Parijs, gevolgd door die van den eersten minister Romanonés, wordt door de bla den verwelkomd als bet begin van de internatio nale phase in de kwestie van het zelfbestuur van Catalonië. Met groote belangstelling volgt de bevolking van Catalönië deze nieuwe ont wikkeling van de' politieke gebeurtenissen. Er is vandaag een algemeene vergadering van Ca- talonische Headers gehouden. Er werd een motie Lea, zich aan haar eigen gedachten overge vend©, staarde weer in de verte, terwijl haar dochter sprakéloos 't telegram bekeek en werk tuigelijk da woorden lias in een onheschrijfeujkea doodsangst. Menigmaal' steeg zij de oogen ten hemel, naar de groote, dikke, witte wolken, aks smeekte zijdaar om bescherming, cm troost. Zij' gevoelde zich zoo radeloos, zoo huipelops, als ©en kind, dat eerst moedig op zijn eigen boenen meende te kunnen voorléopen, ©n nu, op eêns o.m zich heenkijkend, bespeurt, dat het verdwaald is, op vreemden bodem staat en niet meer weet, hoe verder te komen. Ai's Oen kind ook riep zij den naam harer moeder en hoopte van haar redding, hulp „Moeder, ik' bezweer u, moeder 1" zeide zij zachtjes, haar bèvende handen om lea's arm slaande en baar met groote, smeekende oogen aanziende, „ik' bezweer u, schrijf aan mijii ver loofde, dat hij niet komen moet O, ik smeek er u om! Hij' mioet niet komen! Morgen niet!" „Wat moet dat nu beteekenen? Hoe kan ik uw verloofde1 verbieden, u te bezoeken?" ant woordde Lea hard en trachtte de handen los te rukken „Ik zou we.l eens willen weten, om welke reden!" I (Wordt yervolgi).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1