Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering f|ib™ 41st® Jaargang. Maandag 30 December 1018 No, 12327 FEUILLETOH. Joïige Harten. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post 2p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Adrertentiëm 15 regels 11.30; elke regel daarboven 25 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën vo<or herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanrrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 j>/o ooxlogs toeslag. Incassokostea worden berekend. invaliditeit; L U SJ voet of oog£.110 I 8 U U een duim; fa°rg<I door de Koilandsche Algemeens Verzekeringsbank te Schiedam. by verlies van een wijsvinger; F by verlies van eiken ande ren vinger Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieelft af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend dat krachtens art. 7 der veror dening op de winkelsluiting en art. 3 van de ver ordening op de beperking van het gebruik van gas en electrisch licht in winkels en voor re clamedoeleinden, door hun College besloten is ten aanzien 'van alle winkels en kramen voor den Oudejaarsavond ontheffing te verleenen le. van art. 1 van eerstgemelde verordening in dien zin dat op genoemden avond de win kels enz. mogen geopend zijn tot 10 uur. 2e. van art. 1 sub. d. van laatstgernelde verordening in dien zin, dat op dien avond in de winkels enz. na de sluiting tot 11 uur gas en electrisch licht mag worden gebrand. Er wordt op gerekend, dat de winkelverlich ting in de boven toegestane uren belangrijk zal worden beperkt. Schiedam, 30 December 1918. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Buitenlandsch Nieuws. BE VOLKEREN BOX De correspondentie tusschen J. H, Thomas, nationaal secretaris van den bond van spoor wegarbeiders, en lord Robert Cecil, die de Brit- sche vertegenwoordiger voor alle kwesties no pens den volkenbond ter vredesconferentie- zal zijn, is openbaar gemaakt. Thomas schreef geen gedeelte van het volk bier te lande zal Cecil meer toegewijde medewerking en steun bieden in zijn streven, een volkenbond te stich ten, dan de arbeidersbeweging. Cecil beeft er in zijn antwoord op gewezen, dat de volkenbond meer zal zijn dan een lichaam om strijd te verhoeden. Hij zal de vraagstuk ken aangaande beperking van de bewapening hebben te overwegen, moet de kleine staten beschermen, de rassen, die zich zelf tot nu toe konden beschermen, eens voor al buiten gevaar brengen, en optreden als bewaker van de plaat sen van internationale beteekenis. De voortbrengselen, waar welvaart en voor spoed van het menschdoin niet buiten kunnen, moeten voor allen ter beschikking worden ge steld. De bond moet eveneens de verouderde verdragen herzien en z. i. het verkeer in de luchL en ter zee, alsmede den gezondheidsdienst en zelfs de arbeidsvoorwaarden regelen. Cecil voegde daarbij „om te maken, dat deze poli tiek met goeden uitslag worde ter band geno men, is niet alleen een vredesverdrag vereischt, Ho-vette, naar 't Iioogd. van E. MERK. 23 Maar nu springt ©oik1 van schrik op en snelt naar de voorzijde! van het huis: Zijl wil' den gene raal tegemoet gaan, om hem te vragen, wat 'er gebeurd is. Maat zij' ziet slechts, dat hij de jas uittijekt en van 't bruggetje in 't water springt, 1 „Heipl Helpt dan toch, menschens«breeuwt Lea, zonder nog te weten, wat dit plotselinge besluit beteekent. Döflnitz tracht, zioh vastgrijpend© aan de hou ten pijlers, v;an 't bruggetje tegen den stroom' op te zwemmen, die hem d,redgt mede te site pen. Maar' zij'n oogen zijn op de golven geves tigd, op wier oppervlakte een gestatte komt aan drijven, onbewegelijk, geen weerstand biedend, ronddraaiend© met den stroom, bedekt dóór 't opL spattende schuim; want tegen de groote rots iioopt 't water omboog en weer terug als in de branding. Lea is ib buis gte'foopenmet Verschrikte gebaren, met een luiden angstkreet toept zij' do menschen te huip. 1 maar een regeling, waarvan elke zin door den geest van den volkenbond in de pen is gegeven. Dat, is geen gemakkelijke taak, maar een ding staat vast en wel, dat het Britsche volk, indien het toont, dat het dit ernst is met deze hervor ming op den voorgrond te schuiven, ze er door zal balen gelijk het menig ander plan voor vrij heid en verbetering van het menschdom heelt verwezenlijkt." DUITSCHLAND. Een Wolfftelegram uit Berlijn d.d. gisteren ineldt De crisis in de rijksregeering is zoo opgelost als door het Duitsche volk algemeen verwacht was. De onafhankelijken zijn uit de regeeriim getreden. De Centrale Raad beeft op een des- betreffenden vraag van de onafhankelijken ver klaard, dat Ebert, Landsberg en Scheidemann den minister van Oorlog alleen opgedragen hadden, het noodige te doen voor de bevrij ding van den plaatselijken commandant Wels en ook dit was eerst geschied, nadat de drie genoemde leden der regeering door den chef der volksmarine-divisie er telefonisch van in kennis gesteld waren, dat hij voor het leven van Wels niet langer kon instaan. De Centrale Raad verklaarde uitdrukkelijk, dat hij dit op treden goedkeurde. Trots deze vrijspraak in hoogste instantie hebben de onafhankelijken tegen Ebert, Landsberg en Scheidemann een acte van beschuldiging samengesteld, waardoor zij tevens hun uittreden uit de regeering ver dedigen. Onder het nietige voorwendsel, dat «ij niet verplicht waren te antwoorden, hebben de onafhankelijken geweigerd op de volgende vragen antwoord te geven Zijn de volksge volmachtigden bereid de openbare rust en veiligheid te beschermen Zijn zij met de hun ten dienste staande middelen ook bereid hun eigen arbeid en die hunner medewerkers tegen gewelddadigheden van welke zijde ook te beschermen De regeering berust nu uitsluitend in han den der sociaal-democratische partij. Zij zal naast de drie tegenwoordige leden nog andere kiezen, waardoor ook liet Zuiden van Duitsch- land in de regeering vertegenwoordigd zal zijn. Berlijn is rustig. Van den vasten wil der arbeiders, burgers en soldaten van de Duitsche volksrepubliek wordt verwacht, dat zij zich vastberaden ach ter de nieuwe regeering plaatsen zal. De stedelijke commandant van Berlijn, Wels, die op 3 December door matrozen gearresteerd was, beeft een. relaas van de gebeurtenissen ge geven, volgens welke er reeds lang meenings- verschillen bestonden tusschen de Volksmarine- divisie en de kommandantur, die in hoofdzaak hieraan zijn toe te schrijven, dat de marine- divisie nooit nauwkeurige opgaven omtrent haar feitelijke sterkte deed, en in het slot plunderin gen bedreef, die in de eerste dagen van Decem ber tot een rooftocht van de geheele paleis wacht naar de zilverkamer leidden. De marine divisie, stelde voorts aan de Rijksregeering den Men vliegt heen-en. weer, men zo©fct naar roei riemen, naar de lange boohicn, di© men hij de houtvlotten glehruikt, om die van de oevers at' te duwen. Maar die gereedschappen staan in de schuur .achter het liiuis, de een© minuut na de an dere verloopt en Lea die 't rotspad weer opge vlogen is, ziet, bleek van schrik, dat d© ge neraal zijn steun verloren heeft op 't ©ogen blik, dat hij den arin naar 't Meisje uitsteekt en nu, door den stroom gegrepen, stroolmafwaarts drijft. Zijn linkhrhand lfoudt den stommen arm van do drenkelinge omklemd, maar hoe krachtig zijn rechterhand ook' den nabij'zijUden oever tracht te naderen, de golven, als waren zij1 begeerig naar den prooi, verzetten zich tegen zijn po gingen en trachten hem mede te slepen oipi hun tocht, die door niets wpirdt belemmerd. Eindelijk komen er menschen bij, die Lea te vergeefs tracht aan te spoken de banden uit de mouwen te steken. Op 't zelfde ipogenblik echter is 't, als zulten den man, die daar niet de gol ven kampt, de krachten begeven. Zijln weerstands vermogen neemt. af. Hij schijnt naar den water val1 te zullen afdrijven, die rechts, waar de bedding plotseling daalt, in eens naar' heneden schiet. 1 Men gift; men komt met boomten, maar nie mand heeft moed genoeg hem' na te springen. Als dol', loopen allen naar denzelfden kant, om 't vtot te haten, dat een der mannen zich plotse- eisch, tot 5000 man te worden vermeerderd en bij de Republikeinsche soldatenweer te wor den ingelijfd. Na onderhandelingen met Ebert verplichtte de divisie zich, het slot te ontruimen tot op 600 man te worden ingekrompen. Het slot werd echter niet ontruimd, maar bleef door matrozen bezet. Later drongen dezen in vrij grooten getale mijn werkvertrek binnen waar een woest la waai ontstond. Men dreigde ons steeds meer, als wij niet aanstonds 80.000 mark gaven, be nevens de schriftelijke verklaring dat de volks- marine-divisie als duurzaam te Berlijn liggen de troepenafdeeling zou worden erkend. Deze verklaring legde ik niet af, maar de 80'000 mark lieb ik uitbetaald, omdat ik hoopte, de matrozen daartoe tot den aftocht te bewe gen. Dat was echter een dwaling, want zij be gonnen integendeel steeds heftiger te keer te gaan en ten slotte voerden zij ons weg. Gedu rende dit voorval werd ik herhaaldelijk met fu- silleeren bedreigd. De plaatselijke commandant van Berlijn, Wels, heeft naar Zondag uit Berlijn geseind werd met 'n schrijven aan de volksgemachtig den zijn ambt neergelegd, daar hij om de hui dige omstandigheden voor het handhaven der orde, voor zoover het militaire maatregelen be treft, de verantwoordelijkheid niet op zich ne men kan. De nieuwe politie-president te München, Stei- ner, heeft 17 onderteekenaars van den oproep tot oprichting van een burgerweer laten arre steeren, nadat hij vernomen had, dat er reeds wapens verdeeld waren. De oproep moet onder de soldaten kwaad bloed hebben gezetde Spartacus-groep ant woordde oogenblikkelijk met een oproep tot vorming van een Roode Garde. In een buitengewone zitting van den arbei ders- en soldatenraad te Darmstadt is de eisch gesteld, dat de Groot-Hertog van Hessen af stand van den troon doet. ENGELAND. De algemeene verkiezingen in Engeland heb ben een zeer eigenaardig verloop gehad. De verwachting was, dat de arbeiderspartij groote successen zoö behalen. Het tegendeel is echter geschied. Verschillende bekende ar beidersafgevaardigden hebben het onderspit gedolven. In East Ham is de bekende minister Hender son niet herkozen. Hij werd vervangen door een coalitie-candidaat. Onder de liberale en andere partijmannen, die tijdens den oorlog vredelievende neigingen heb ben getoond, zijn verscheidene bekende per soonlijkheden, die een ernstige nederlaag heb ben geleden. Asquith, Simon, Runciman, Mac Kenna, Tennant, Snowden, Ramsay Mac Donald en ling herinnert. Maar de generaal heft nu weer 't hoofd op, ziet mtet scherpe oogen om zich heen en. stuurt, h,©t plan, dat hij tot nu toe gehad had, opgevlende, naar link's, na air de zandbank, die zich midden in den stroom gevormd heeft. „Diaar heen! Daar kunt ge imniei's door wa den. Helpt aan toch eindelijk 1" schreeuwde Lea, nu, sidderend van ioaigeru.sLb.eid. en van toorn over de lafhartige werkeloosheid der menschen 't Gevaar is voorbij; nu ziet de generaal ook tot hulp bereide handen in zijn nabijheid. Men droeg het bewustelboze meisje door 't ondiepe, water, over 't bruggetje, naar huis. Een l'ang vochtig spoor volgde den kleinen, ernsligen stoet, die in avondschemering op 't jicht af ging, dat uit de kite ine woonkamer beneden straabde. De generaal' had alle hulp voor zich zeiven van de hand gewezen. Hij schudde zich 't wa ter uit haar en baard, toen hij' den oever be reikte, en volgde de anderen. Lea drukte hem zwijgend de handen. Zij' had tranen in de ©ogen. „B.ek'ommer u niet om mijl Denk maa.r om't arme kindl" riep hij bijna wrevelig, toen men zich nu vragend en angstig om hem verdrong. ,„Maalc maar vlug gen warm bed en een ver sterkenden drank voor Martha klaar 1 Men zal haar waarschijnlijk door kunstmiddelten weer bij moeten b renen 1" j j Maar hg tem toch niet blefetten, dat Lea zich Buxton zullen niet meer in het parlement ver schijnen. In Ierland hebben de Sinn Feiners het van de nationalisten gewonnen. De unionisten be houden hun zetels. De Sinn-Feinsche candi date, gravin Marievicz, is voor Dublin gekozen. Zij is de eenigste vrouw, welke in het nieuwa parlement zitting zal hebben. De totaal-uitslag is een volledige overwinning der coalitie, alle ministers zijn herkozen. Van de 707 zetels zullen de coalitiemannen er 471 bezetten, RUSLAND. Reuter seint uit Wladiwostock De troepen van de Russische regeering te Omsk hebben Perm (aan de Kawa) op de Bolsjewiki veroverd. Zij hebben 18.000 gevan genen gemaakt, terwijl bovendien 60 kanonnen, 4000 wagens en een groote hoeveelheid gewe ren, machinegeweren en munitie in handen vie len. tik Te Londen is bericht ontvangen, dat ernstige gevechten te Odessa hebben plaats gehad, waaraan door Fransche oorlogsschepen deelge nomen is. Naar verluidt, hebben de Franschen in overleg met de plaatselijke militaire autori teiten, 5000 man aan land gezet om de orde in de stad te handhaven. Terwijl deze troepen ontscheept werden, openden troepen in de stad verradelijk liet vuur op hen. De Fransche oorlogsschepen lieten dit niet onbeantwoord en bombardeerden het kamp achter de stad. Het aantal dooden en gewonden moet groot zijn. Niet bekend is, of de Fransche troepen Odessa nog- steeds bezet houden. DUITSCHLAND. De gevechten van den 24sten te Berlijn heb ben 67 dooden geëischt. Bij de aanvallende troepen zijn er 56 dooden. Bovendien vielen zes matrozen en vijf politiemannen die met de matrozen gemeene zaak maakten. TURKIJE. Een telegram uit Constantinopel meldt, dat de Britsche hooge commissaris, naar aanleiding van den toestand in de Turksche hoofdstad bevel heeft gegeven aan een afdeeling marine van het Britsche eskader om te landen. Grieksche torpedojagers zijn in Smyrna aan gekomen, waar zij geestdriftig welkom zijn geheeten. ALLERLEI NIEUWS. De staking der mijnwerkers in Opper-Silezië breidt zich opnieuw uit. Bij verscheidene mij nen staat het werk volkomen stil. De „Lokal-Anzeiger" meldt Op den tweeden Kerstdag zijn de directeu ren van de „Deutscher Kaiser", onder wie ook de oude August Thyssen, door stakers uit hun woningen gehaald, en te zamen met ver-, tegenwoordigers van het. stedelijk bestuur van Hamborn in het raadhuis daar geinterneerd. De Rijksregeering hee£t, den stakers aange maand het werk te hervatten. Barth is in op- met hem bezig hield. In weerwil van haar ont roering za gzij hem aan met bewonderende oogen als wilde zij1 hem foonen, dat hij haar bedel met zijn verwarde haren en met zijn druipnatte k'ltec- ren. Werkelijk was hij' haar nog nooit te voren zoo jong en krachtig voorgekomen als in deze ure. Voor den eersten keer gevoelde zijwerke lijk een zachte, warme aandoening voor hem in haar hart. I 1 Zij hing hem een lakenschen mantel óm de schouders, zij bracht hem een glas wijn en droeg zelfs een stoel' voor hem - naar 't vuur in de keuken. Toen vloog zij haastig de trap op', waar langs men de onbewegelijke, druipend©' gestatte gedragen had. i Zij gevoelde zich toch lang niet op haar ge mak, toen zij de kamer binnentrad, waar 't meis'- je met haar bleek, blauwachtig, onbewegelijk ge laat ieji die gesloten oogleden op de kussens rust te. De lange haren, die zoo donker schenen, nu zij nat waren, hingen om de bloedlooze wangen; de handen hingen slap en. ijskoud, neer en gaven geten toeken van leven als nfon ze aanraakte De mouer wreef 't koued' I lichaam met haar sterke armen en trachtte den bleeken mond w&er nieuw ltevlen in te blazen met haar eigen hteete. lippen. (Wordt vervolgd). l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1