ontvangen en een toast heeft uitgebracht op 't Duitsche leger; 2e, dat zij in December 1915 aan den keizer getelefoneerd heeftIk en mijne zusters bid den eiken dag voor de overwinning van het, Duit sche leger 3e. dat zij gedurende den rOtórlbg erin heeft toegestemd peet te worden van het kind van den kroonprins; 4e. dat. zij haar toestemming heeft gegeven tot het huwelijk van haar zuster Antoinette met Rupprecht van Beieren en van haar zuster Charlotte met den Oostenrijk'sohen luitenant Felix'v.an Parma.; 5e. dat zij, met een beroep op de neutraliteit, verzet heeft aa.ngeteekend tegen het verplegen van Belgische burgers door het Luxemburg'sche Roode Kruis. ITALIë. Wils pin bezoekt den Paus. Wilson heeft een drukken dag gehad met het bezichtigen van de 'mooiste punten en 't, afleg gen van bezoeken. Hij bezichtigde het monu ment vaor Garibaldi, legde kransen op de gra ven van Victor Emmanuel en Umberto II in 't Pantheon, nam een kijkje in de armere wijken van de stad en bracht een bezoek aan de Acla- deinia del Lincei en het Forum Rornanum. Onderweg van het Pantheon naar de Acca- demia stapte de president uit zijn auto om het standbeeld van Garibaldi- van nabij te bezich tigen en genoot van den Janiculus-heuvel van tiet heerlijke uitzicht op de stad. Na den lunch niet den koning en de koningin reed de president naar 'net gezantschap en van daar naar het Vaticaan. Hier arriveerde hij om 3 uur 46 voor de poort waar hij door een peteton van de Zwitsersche garde ontvangen werd. Het muziekkorps van de Vaticaan-garde speelde het Amerikaansche vplks- lied, toen de president het hof van het Vaticaan betrad. De gendarmen presenteerden de wape nen, terwijl Mgr. Tacci, majordomus, Mgr. Zam- pini, sacristijn van het Vaticaansch paleis, Mgr. Hoc ca, groot-aalmoezenier, en vier kamèrheeren den president ontvingen en tot, blovein aan de groó- te trap geleidden, waar een schilderachtige groep: commandanten van de Vatieaansube wacht hem begroette. o Kr vormde zich een stoet eii op den drempel van de Clementijnsehe kapel heette Mgr. Sanz de Samper, ceremoniemeester, den president na mens den Paus welkom en geleidde hem door de wapenzaal naar een kleine deur, die toegang geeft tot de troonzaal. De Paus, die in het wit gekleed was kwam den president met uitgestoken handen tege moet en drukte Wilson hartelijk de hand. Daarna ging de president, de troonzaal bin nen; Mgr. De Samper stoot de deur voor een particuliere audiëntie, terwijl het gezelschap' van den president in de wapenzaal bleef wach ten. Een hel klonk, Mgr. De Samper opende de deur van de troonzaal en stdde het gezelschap van den president officieel voor. Later bezocht de president in gezelschap van Kardinaal Caspam de Borgia-kamars. Bij het vertrek werden dezelfde formaliteiten als bij de ontvangst in acht genomen. Het bezoek van den President die door me vrouw Wilson niet werd vergezeld aan het Vaticaan kenmerkte zich door hartelijkheid. Na hem in de kleine troonzaal te hebben begroet en met warmte de hand te hebben gedrukt, geleidde Z. 11. de Paus den hoogen gast naar zijn parti culier Vertrek, waar een hooge 'kerkelijke dignitaris als tolk diende. De President persoonlijk stelde de leden van zijn gevolg voor, wie Z. H. met een handdruk begroette. Na, afloop1 van het vrij lange pnderhoud in do troonzaal, gaven eenige achterblijvende leden van het gevolg den wenach te kennen aan den H. Vader, die den President uitgeleide had gedaan, om den zegen te ontvangen, waaraan Z. H. gaarne voldeed. „Ik zegen Katho lieken en niet-Kathiolieken onder u," zeide hij'. In den loop van het korte particuliere onder houd, dat de President gister-middag miet den Paus had, waarbij als eenige perspion. tegenwoor dig was een lid van het Staatsdeparte'ment, die Wilson geïntroduceerd had, sprak de Paus zijn waardeering uit, voor het optreden van Wilson gedurenden den (Oorlog. Z. II. zeide te hope, dat President Wilson in staat zou ziju den vrede Ie verzekeren en duurzaam te doen zijn. Wilson is,door zijn bezoek aan den Paus de eerste president geweest, die een voet. in het Vaticaan heeft gezet. Onmiddellijk na het be zoek aan bef Vaticaan, bezocht hij de Ameri kaansche episcopale kerk, waar hij: delegaties van alle FiiOtestantsche sekten ontving. Zondag-avond is Wilson aldus meldt Stie- fani met zijn echtgenoote en zijn dochter en vergezeld van den koning en de koningin, onder geestdriftige toejuichingen der menigte naar het. station, gereden, [waar Orlando, Sionniuo, ministers en autoriteiten hem afwachtten. De koning en de president namen op de hartelijkste wijze afscheid van elkaar. De trein van den presi dent vertrok om halftien 's avonds naar Genua.. Jn antwoord op de toejuichingen dei aanwezigen riep Wilson in bet Haliaansch: Tot wederzi/ens I Leve Halie! Wilson is door Genua en Turijn getrokken, door een dichte menigte hartelijk welkom geheefen. In Turijn werd hij begroet door de burgemeesters van 400 plaatsen in Piedmp.ht, terwijl hem het eerekurgerschap van 1000 gemeenten in Pied mont werd aangeboden. AMERIKA. Theodoor Roosevelt, f Ex-president Roosevelt is Maandagmorgen om vier uur te Sagamorehill overleden. Slechts de naaste familie-leden waren aanwezig. Sedert Nieuwjaar was hij bedlegerig. Zondag werd de toestand verergerd door een aanval van rheu- matiek, gepaard gaande met ontsteking. Witepnlheeift het Congres verzocht 100 millioen dollar toe te staan tot bestrijding van den le- venstniddietennood in Europa'. j. Het bedrag zal hoofdzakelijk gebruikt worden ,om voedsjeil te zenden naar zekere deelen Van West-Rusland, Poten en Oostenrijk-Hongarije, ALLERLEI. Le Brazilaansche delegatie ter vredesconferentie is uijt Rto de Janairo vertrokken. Kardinaal Mercier zal zich binnenkort voor Amerika inschepen. Hij zal vergezeld zijn van prof. Neerincx der Leuvensdhe hoogeschiooil. Naar de Berlijnsche bladen uit Boedapest vernemen, verscheen gister-namiddag een Fransclh hoofdofficier 'bij den Duitscihen g e nor a ab v el dmaa r-, schalk von Macjkensen en deelde hem mede, dat het 'Opperbevel der Entente besloten had, hem naar Salpjniki te doen overbrengen. Mackensm was zeer onder den indruk van deze mededeeling en verklaarde, dat hij: voor gewield Wijken moest. Kort daarop werd hij onder bewaking van Fransche soldaten per auto naar Gödöllö gebracht, waar een ex tra-trein ge reed stond. Vijftig Fransche soldaten stegen met Mackens'en in dezen trein, die 's nachts om 12 uur naar Saloniki vertrok. Uit New York wierd gister geseind: De bedrijvigheid der zeevaart heeft weer de hoogte van vóór den oorlog bereikt. Drie gr on te oceaanbootlen, de Mauretania, France en Saxo- nia zijn Zondag met 2531 passagiers van New- York naar Frankrijk en Groot Brittanjie vertrok- ken. BINNENLAND. Vervoer over de Schelde. (Officieel.) Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt het volgende mede De Britsche regeering heeft, in aansluiting aan haar verzoek om voorraden, bestemd voor de bezettingstroepen in Duitschland, on der andere over de Schelde te mogen vervoe ren, alsnog den wensch te kennen gegeven van genoemde rivier tevens gebruik te maken voor het vervoer van naar hun haardsteden terugkeerende te demobiliseeren troepen. De regeering heeft hierop -geantwoord, dat het haar aangenaam is, het vervoer voor dit doel toe te staan, op voorwaarde, dat, gelet op de bijzondere omstandigheden, hierdoor %geen precedent wordt geschapendat het ver voer onder handelsvlag geschiedt en geen mu nitie omvat dat alleen de officieren wapens zullen mogen dragen' en dat vooraf van elk transport mededeeling aan de Nederlandsche autoriteiten wordt gedaan. De zending van den heer Loudon. Aan het bericht omtrent de speciale op dracht van den heer Loudon bij president Wilson voegt het „Hbld." nog toe, dat deze opdracht van vrij ruime strekking is. Nu door de reis van den president het juist in dezen tijd zoo rioodige contact tusschen den heer Wilson en ons gezantschap in Was hington was verbroken, heeft onze regeering gemeend tijdelijk een tweeden gezant te moe ten benoemen, die het contact in Europa kon vormen. De heer Loudon is dan ook voorzien van de geloofsbrieven van een buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Cocosolie. Het stoomschip „Benkalis", van de Maat schappij „Nederland", is 25 December van„ Batavia met een lading cocosolie naar Am sterdam" vertrokken. Petroleum. Het Britsche tankstoomschip „Mina Erea" is 31 December met een lading petroleum, groot ongeveer 6000 ton van Amerika naar Rotterdam afgevaren. Naar wij vernemen, is deze lading bestemd voor de Pure Oil Com pany of Holland te Rotterdam. Thee. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat gedurende heit tijdvak 828 Februari door detail listen 0.1 KG. thee moet worden afgeleverd te gen inwisseling van 'bom No. 51 aan die verbrui kers, van wielfce zij het lidhaam der thee- ©n koffiekaai't gewaarmerkt hebben voor ontvangst van bon No. 52. Bij aflevering der the© mtoej. het opt het lichaam der kaart aangebrachte waarmerk duidelijk met inkt het getal 51, worden toegevoegd ten bewijze) dat deze aflevering beeft plaats gevonden. De vastgestelde maximumprijzen Voor thee in tusschenhandel en kleinhandel blijven gehand haafd. De Minister beeft bepaald, dat militairen, die met on bepaald (klein) verlof zijn gegaan of als nog zullen gaan gedurende het tijdvak 17 Dec. 19188 Februari 1919 en die den bon 52 niet bij eemen winkelier hebben kunnen inleveren, de zen kion alsnog kunnen inleveren bij het Levens- middefen'bedrijf hunner gemeente en wel uiterlijk den 8stiem Februari. 1 i Na dien datum zal daartoe geen gelegenheid meier zijn. Het levenSTniddelenbedrijf zal bij de afstempe ling van het lichaam der kaart den winkelier ble kend maken, lij welken de betrokken verbruiker (:met onbepaald klein verlof zijinde) na 15 Fe bruari 1919 ih|et nog nader te bepalen rantsoen thee zal kunnen betrekken tegen inlevering van bon 51. Spoorwegverkeer niet Antwerpen. Sedert gisteren rijden tusschen Rposendaal en' Antwerpen vier treinen heen en weer terug. Nieuwe veetelling. Naar wij vernemen, moeten alle Veehouders opgave doen van hun rundvee, paarden, varkens en schapen, aan de burgemeesters hunner ger ineente; eveneens van alle wijzigingen in hun veestapel. Een a.antal qomtroleurs zal de juist heid dezer opgaven nagaan. T In verband met deze regeling is het bestaan de instituut van den burgerlijken stand voor het vee opgeheven. I h. Steenkolen uit België. Eergistermorgen is met den trein van 9.04 uur de Nederlandsche commissie, welke met de Bel gische regeering onderhandelingen zal voeren over den ruil van 30.000 koeien en paarden en veu lens tegen een Hoeveelheid Belgische steenko len van den Haag naar Brussel vertrokken. De commissie, bestaande uit de heeron dr. Lovink', Waller, lid van den Raad van Bijstand aan het Departement van Buitenlandsche Zaken en Huls man, van het Rijkskofenbureau, is per trein naar Roosendaal Vertrokken en zou verder per auto naar Erussel reizen. (MsUj Staatsleeniug. Omtrent de inschrijving op de Staatsleening van f 350.milltoen, vernemen wij, dat deze ruim -volteiekend is. In totaal is voor een Ifcie- drag van f 385.000.000 ingeschreven, waarvan uit Amsterdam f 175.000.000, uit Rotterdam f p62.000.000, uit 's Gravenhag© f 41.900.000, uit Utrecht meer dar^f 10.000.000, terwijl een aan tal plaatsen in de provincie als Tilburg, Haar lem, Arnhem, Enschede, Dordrecht, bedragen van f 2 tót fö millioen hebben opgeleverd. Het vervoerverbod van Lompen ingetrokken. De minister van Landbouw heeft met ingang van 8 Januari ingetrokken hel vervoerverbod en de maximumprijzen van lompen. Een derde-klasse trein RotterdamDen Haag. Van 6 dezer af zal een nieuwe Irein knopen uitsluitend voor reizigers derde klasse van Rotterdam D. P. vertrek 3.20 naar Den Haag, aankomst 4.45, stoppende aan tusschenslations. A.-R. Partij. Op Woensdag 29 Januari zal te Utrecht een vergadering van het Centralen-Convent der A.-R. partij worden gehouden. In deze verga dering zal onder "meer aan de orde worden ge steld het vraagstuk Vrouwenkiesrecht, waar over de heeren prof. dr. H. Bavinck en dr. E. J. Beumer praeadviezen zullen uitbrengen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 9—15 Jan Op bon 531 Va pond suiker. Op bon 533 1 reep chocolade. Op bon 535 1 ons kaas, naar keuze. Op bon 537 lx/2 ons huishoudjam. Op bon 539 1 pond gecond. taptemelk met suiker. Op bon 541 Va ons g°rt- Op bon 543 1 ons bruine boonen, van af Vrijdag. Op bon 545 1 ons rijst, vanaf Zaterdag. Op bon 547 H/ï ons groene erwten, vanaf Maandag. Aardappelen. Donderdag op bon 16 1 K G. Zaterdag op bon 17 1 K.G. Maandag op bon 18 1 K.G. Dinsdag op bon 19 I K.G. Veen- of zandaardappelen 5cent, kleiaard- appelan 8 cent per kilo. Suikerkaar t. Op bon 29 (blauw) ia ver krijgbaar V, pond suiker. Kindermeel. Bon 3 A (oranje) en 3 B (groen) kindermeel is deze week geldig. Ver krijgbaar i %Vi pond kindermeel 21 cent per pakje. V ic h. Op 493 verkrijgbaar l/, pond visch. Koffie. Op bon 44 van 116 Jan. 1/i ons koffie. Gas. Het rantsoenebedraagt voor de maand Januari 55 M3, waarvan voor licht alleen 18 M*. Tot nader aankondiging wordt de gasdruk opgeheven van v.m. 8 u.11 v.m. en van 12.30 n.m.4 uur n.m. Kolen. In Januari zijn geldig bene 31, en 32 en 33 ieder voor 16 K.G. steenkolen. Bon 34 en 35 ieder voor 84 stuks hulpbri ketten. Bon 36, 37t 38 en 39 ieder voor 15 K.G, anthraciet. Broodkaart De broodkaart van het 81e tijdvak geldig van 1 tot n met 9 Jan., 82e tijdvak van 10 tot en met 18 Januari. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, 12e week week geldig van 5 tot en met 13 Januari, 13e week van 14 t<?t en met 22 Jan. Melk. )- Nummers der Melkkaart, waarop deze week de melk moet worden geleverd Donderdag no. 53, Vrijdag 54, Zaterdag 55, Zondag 56, Maandag 57, Dinsdag 58, Woens dag 59. Op bon 539 is verkrijgbaar 1 pond gecon denseerde taptemelk. Centrale keuken. DonderdagStamppot (aardappelen met kool rapen) op bon 16 van de aardappelenkaart. Vrijdag Rijstepap op bon 545. Zaterdag: Stamppot (aardappelen met sa- voyekool) op bon 17 van de aardappelenkaart. Maandag: Bruineboonensoep op bon 543. Dinsdag: Stamppot (aardappelen met kro ten) op bon 18 van de aardappelenkaart. Woensdag Stamppot (aardappelen met zuur kool en spek) op bon 19 van de aardappelen kaart. Brandweer. .Op 1 Januari 1919 zijn door B. en W. tot den staf der brandweer benoemd en bevorderd: Tioil hoiofdkringcommandant de heer N. v. d. Sfuijs; tot kringeommandant le klasse de heeren Bi. Ris, Th. P. Tromp, ,T. Polderman, G. H. Mak; tot hoofd machinist-kringcrimrnandant le kil W. A. Rademakier; tot kringeommandant 2e klasse de heeren A. v. Hatturn, M. G. Diest, A. H Ris, A, Vermaal en VV. J. Kruijer, waterkring. 9 Jubilé. Heden herdenkt de heer W. E. Berek den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Ge meente als ambtenaar bij' de plaatselijke belas ting, thans dienst doende als onderhavenmeester bij den Havendienst. f Het heeft den jubilaris op dezen dag niet aan belangstelling ontbroken. Van verschillende zijden kreeg hij gelukwenschen en felicitaties. De Burgemeester complimenteerde hem ten stadhuize in tegenwoordigheid van zijin onmird- delijken chef, den Havenmeester den heer Kruier namens de gemeente en tiood hem (een couvert aan Van de zijde van den Havenmeester en zijn staf ontving de jutilairis ©en prachtig rookstel. Brug- en sluiswachters en anderen Doden bloemen aan. Volksbadhuis. In de week van 30 Dec. '184 Jan. '19 wer den genomen 334 baden. lste Klasse: Kuipbaden 12; Regenbaden *62. 2de Klasse: Kuipbaden 5; Regenbaden 254. Kinderbaden 1. Gedurende het jaar 1918 werden genomen 24127 Laden. i lste Klasse Kuipbaden 829; Regenbaden 2771. 2de Klasse: Kuipbaden 9603; Regenbaden 19178. 5 ets. Kinderbaden 746* Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand December 1918 f 126.326.151 nieuwe deelnemers. Terugbetaald in de maand December 1918 f92969.61. 50 deelnemers geheel afgeschreven. Engelsehe stoomschepen in reparatie. Naar wij vernemen, zullen de Rotterdamsche Droogdókmaatschappij, Wilton's machinefabriek en scheepswerf, beide te R'dam, en de scheeps- bouwwerf „De Nieuwe Waterweg" te Schie dam elk 20 Engelsehe stoomschepen ter/ repa ratie krijgen. Deze 20 schepen brengen zelf het voor de herstellingen noodige materiaal mee. Verder wordt met deze maatschappijen overleg gepleegd over den bouw van nieuwe Engelsehe stoomschepen. Ook het daarvoor benoodigde materiaal zou uit Engeland aange voerd worden. f Rijkskleeding. Aan heeren leden van den' gqpeenteraad is fericht dat op Woensdag 8 Januari a.s. des namiddags van 2—4 uur, gelegenheid zal be staan tot bezichtiging van den winkel' bestemd voor den gemeentelijken verkoop van gemaakte kl'eedngstukken aian de Hoogstraat, boek Korte Dam. i 1 De nieuwe Staatsleening. Betreffend© de inschrijving op de nieuwe staats leening vernemen wij dat bij den Rijksontvanger hier ter stede is ingeschreven V|0|or een bedrag van f 32000, bij Daopuijts Bank voor f 1.500.000. Onschuld zegepraalt. ZjOndag-avond werd door de R. K. Toloneelver- ccniging „Alberdingk Thym", onderafd. van den R. K. Volksbond, in het Rondsgebouw een goed geslaagde opvoering gegeven van het drama „On schuld Zegepraalt" Dit Vlaamsche. stuk, geschre ven door Jaak Geertsen, heeft in het klort den volgenden inhoud: Georges van Landen, kleinzoon van den fabri kant Van Landen, wordt door den boekhouder van, zijn grootvader valschelijk beschuldigd van boemelen en intrigeeren tegen zijn verzorger. Hij kan het tegendeel niet bewijzen, zioiodat zijn groot vader hiem het huis ontzegd. Hij betrapt den boekhouder Mesters evenwel op heeterdaad vai\ i l i t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2