deze strijdkrachten uit te breiden. Integendeel, men hoopt binnenkort de legers in Rusland aanzienlijk te kunnen verminderen, terwijl die achterbil) venden zoo spoedig miogelijk vervan gen zullen worden door mannen van het nieu we vrijwilligersleger. De algemeene demobilisatie kan niet voor het einde van de vredesconferentie worden uit geschreven. Het is noodig, dat de gedelegeer den ter vredesconferentie weten, dat, zij een leger achter zich heihen. Een voldoende orga nisatie moet gehandhaafd blijven, opdat wij te gen elke verrassing gedurende de vredesonder handelingen opgewassen zijn. 1 i de polen. Men meldt uit Berlijn Omtrent de gevechten in Posen wordt uit Schneidemulnl bericht Gisteravond had een onzer vrijwilligerscom- pagnieën een zwaren strijd met van Kolmar oprukkende Polen. De Poolsche troepen weken en werden tot voorbij Kolmar achtervolgd. Kolmar is sedert hedenmorgen in onze han den. Aan weerszijden zijn de verliezen zeer zwaar. Ook bij Weissen broche streed een onzer vrijwilligers-compagnieën met de Polen. Het gevecht eindigde in ons voordeel en wij kon den Weisenbroche bezetten. Onze regimenten hebben zich in de zware gevechten goed ge houden. In Ulsch is alles nog rustig. Vliegers en auto's verrichten verkenningsdiensten. De be langrijkste industrieele ondernemingen hebben sterke bewakingsafdeelingen in kwartier ge kregen. BELGIë. De beide Kamerleden Colaert en Imperiali, en de oud-minister Levie hebben een wets voorstel ingediend, waarbij het kiesrecht voor den gerffeenteraad aan vrouwen wordt toege kend. AGITATIE OP DE ENGELSCHE MIJNVEGERS. Een aantal manschappen van de mijnvegers- flotilje van de Rosyth-basis hebben grieven geuit en sommige schepen weigerden zee te kiezen om mijnen binnen te halen. Zij eischen een lioogere vergoeding en willen nog liever afgedankt worden, om de zeer loonende visch- vangst weer te gaan uitoefenen. De admirali teit heeft verklaard, dat deze aangelegenheid er een van volkomen inwendigen aard is en heeft medegedeeld dat slechts vrijwilligers naar zee behoefden te gaan. Dezen worden thans opgeroepen. De onrust bedaart nu. De vrij willigers zullen zoo spoedig mogelijk naar huis gezonden worden. De mijnvegers varen thans als vroeger uit, terwijl men verwacht, dat over drie maanden alle mijnen zullen zijn opgeruimd. ALLERLEI. Men verneemt uit Washington dd. 7 dezer: De begrotingscommissie heeft het vei'zoek van president Wilson om 100 milliaen dollar voor het reliefwerk in Europa met uitzondering van Duitschland beschikbaar te stellen, goedgekeurd. Het wetsontwerp zal heden in het Huis van Af gevaardigden worden ingediend en de voorzitter 8 her ley is voornemens de zaak zooveel mogelijk te bespoedigen. Het departement der Veroenigde Staten heeft kekend gemaakt, dat Herbert Hoover, administra teur der levensmiddelen voor Amerika zal blij ven, tegelijk met zijn functie van voedselrege- laar voor de geheele wereld. Waarschijnlijk zul len alle Geallieerde voedseleonIroieurs zitting ne men in den intergeallieerdeh raad van vioiedseh voorziening. De politiek der regeering van de Vereen igde Staten pm de controle lOfpi huishoude lijke ien commércieele werkzaamheden tot een minimum terug te brengen, zal het werk vpor de administratie der voedselvoor zienijng verminde ren. Maar haar werkzaamheden zullen toenemen, wat aangaat de vraagstukken van voedselvoorzie ning van de vreemde naties. Reuter seint uit L-onden dat van de stad Halifax (Nieuw Schotland) de zakenwijk door brand zoo goed ais vernietigd is. De schade wordt op een halfmilliioen dollar geschat. In den gemeenteraad van Mühlhausen was er naar de Frankforter Ztg. meldt -- oneenig- heid ontstaan over de taal, die men tij1 de be raadslagingen en in het bestuur der stad zou gebruiken. De burgerlijke partijen willen Fransoh, de socialisten Duitse h spreken. Het conflict is opgelost, door dat men besloet voortaan het El- zasser dialect te gebruiken. I BINNENLAND. Stookolie. Gister is te Rotterdam binnengekomen het ss. Melania van Engeland mei een lading van 8000 ton stookolie. Hoepels en teenhout. Do uitvoer van hoepels en teenhomt is verbo den. 'f Tram Den HaagDelft. Naar wij vernemen, zal de beperking op den stoomtramdienst Den llaagDelft niet vóór 1 Februari a.s. in werking treden, indien dan de kolen voorziening op dat tijdstip alsno| beperking noodzakelijk maakt. Van Regeeringswege wordt het Wenschelijk ge acht, om, wanneer tot Beperking moet worden overgegaan, tevens het tarief belangrijk le ver- fa oogen. Statenkieskring Leiden. De definitieve Katfa. lijst in genoemden Kies kring luidt als volgt: 1 C. v. d. Meer, Noardwijk, aftredend; 2 J. Balvers, Ilillegom, aftredend; 3 Th. Wiltoner, Leiden; 4 F. Warmendam, Lisse; 5 K. Bader, Sassenheim; --6 P. Heemskerk, Lei den;; 7 dr. Hoffmann, Goiucla'8 .T. C. Stadhouder Zoeterwoude. 's Rijks Munt. In 1918 zijn aan 's-Rijks munt te Utrecht geslagen 6 millioen 25-centstukken, 20 millioen 10-centstukken, 4 millioen 21/2-centstukken, 10 millioen 1-centstukken en 19.600.000 1/1- guldens Nederlandsch-Indië: Totaal 59.600.000 stukken. De zaak van Groenendaal. Naar Het Zuiden met zekerheid verneemt, heeft de officier van Justitie bij de reclhtbahk' te Alaas- tricht den heer mr. van. Groenendael latc£,, aan zeggen, dal. hij, na onderzoek der tegen, hem in gebrachte beschuldigingen, tot de conclusie is ge komen, dat. er geen aanwijzingen zijin dat hier eenig strafbaar feit zoude zijn gepleegd. Meelzakken en bloembalen. De Minister van Landbouw heeft het vervoer van meelzakken en, bloemhalen, voorzien van de namen, merken, letters of kenteekenen van. bepaalde tarwemeehnolens verboden. Het verbod is niet. van tpepassing: als de zakken of halten, gevuld zijn met, meel of falotem ais de zakken of halen geadresseerd zijn aan. den molen, welks naam, merk, letter of k'en- teeksn zij dragen; als de zakken of balen in een ^gemeente ter uitvoering van de 'plaatselijke distributie van de bakkerij vervoerd worden naar een door de gemeente of fafaritek aange wezen plaats ter verzameling der leege zakken. Brandstof fenschaarschte Ten einde ©enigszins tegemoet te komen aan de brandstof fenschaarschte in Nederland, heeft de Rataafsche Petroleum Maatschappij' het ini tiatief genomen tot. aanvoer van een belang rijke hoeveelheid vloeibare brandstof (stoofcofe). De eerste lading van 8000 t'oln is gjs!fcei|en te Ho tl er- dam aangekomen, terwijl in den loop' dezer week een verdere hoeveelheid van 4000 ton te Amster dam wordt verwacht. 1 Door dezen aanvoer worden verschillende stoomschepen, die wegens kofengehijek ndief konden uitvaren, in' de gelegenheid gesteld on middellijk zee te kiezen, terwijl bovendien frak verschillende bedrijven, die voor het stoken! van vloeibare brandstof zijn ingericht (of in gericht kunnen worden), de mogelijkheid wordt opengesteld de werkzaamheden te hervatten. Vleeschprijzen. De „Veehandel" vestigt er de aandacht op, dat sedert de handel in slachtvee vrij is ge worden, de prijzen der vorige week behoorlijk zijn gedaald en het laat zich aanzien, dat er nu vee genoeg zal zijn. Er is evenwel nog iets niet in den haak, zoodat de consumptieprijzen nog te veel verschillen. Te Rotterdam b.v. had men de vorige week reeds goedkooper rundvleesch dan te Amsterdam. Daar waren bovendien 150 vette runderen aangebracht en verkocht uit Limburg, terwijl volgens de „Lim burger Koerier" te Maastricht het vleesch veel duurder was dan te Rotterdam. Het vee, dat aldaar voor f0.80 k f 1.40 per pond van da hand werd gedaan, had toch ook voor dezelfde prijzen wel naar Maastricht kunnen worden gebracht. Ook te Amsterdam was het niet te begrijpen, dat men bij den eenen slager f 2.25 en bij den anderen f 1.75 moest betalen voor precies de zelfde-soort vleesch. Naar. men ons verzekert is de verhoogde aanvoer van slachtvee naar de markten voor een belangrijk deel het gevolg van de demobi lisatie. Het scheelt heel wat, of er voor eenige honderdduizenden militairen iederen dag vleesch moet worden geleverd of niet. Deze gedemo- biliseerden moeten het vleeseh mede betalen in vrije concurrentie met de burgerij. Onderscheiding. Reuter seint uit Londen, dat blijkens eeifc ©fficieefe mededeeling de Engeusche koning op voorstel van den president van dein Board of Tra- de de zilVeren medaille voor dapperheid hij bet redden van menschenltevens op zee beeft toe- gekend aan Gome lis van den Heuvel, stuurman van de reddingsboot van Cadzand en aan J,ac. Misielje, Jac. La Gasse, J. C. Gales, I. Cplpia;, A. Bps, E. Dyselynck en P'. Daelman. 166 Augustus werd een Britsen vliegtuig met twee 'Officieren hoven Zee brugge, ernstig bescha digd .door afweergeschut. Van den Heuvel zag, dat 'de machine in het ongereed© was geraakt en snelde heen om een Nederlandsch officier van gezondheid te waarschuwen voior het geval zijn diensten noodig waren en deze officier te lefoneerde naar Oo&tfaurg om een ambulance-auto. Intusschen riep Van den Heuvel vrijwilligers op om de reddingsboot te bemannen en de ander© genoemde mannen boden zich aan. De be schadigde machine was een eind binnen de Ne- derlandsche territoriale wateren en wterd nog steeds aangevallen door twee Duitsche vliegtui gen. Van den Heuvel riep daarom naar de kóst- batterij urn tot vuur te openen en daarop vlo gen de Duitschers weg. 'Het Britscte vliegtuig was niet in staat te. landen on was genoodzaakt te dalen op liet mijnveld ter hoogt© van Cadzand met het bovenste dek gelijk met de oppervlakte van het. water. Ondanks het groots gevaar daar aan verdunden, redde de reddingsboot de beide inzittenden; een hunner was ernstig gewpnd. De ze officier werd, nagenoeg bewusteloos, voorzich tig in de reddingsboot getrokken, terwijl 'een an dere boot, behoorende bij een patrouillle-stoom- vaartuig, zijn metgezel redde. De gewonde offi cier werd naar land geroeid en naar Oostburg ge reden, waar denzelfden avond zijn arm werd geamputeerd. I Commissie voor een R. K. Gemeeiiteprogram. De Commissie, belast met het ontwerpen van een R. K. Gemeenteprogram, vergaderde dezer dagen te 's-Gravenhage, onder voorzit terschap van Jhr. Hr. E. B. F. IR Wittert van Hoogland. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan de uitbreiding der commissie met twee leden n.l. oud-professor G. J. van Swaay, lid van de Eerste Kamer, te Nijmegen en Mr. P. J. M. Kallen te Maastricht, terwijl voorts besloten werd ook een tweetal dames uit te noodigen in de commissie zitting te nemen. Inzake het werkplan werd bepaald, dat de leden der sub-commissie tot 1 Februari vraag punten met toelichtende nota's zullen kunnen inzenden bij den secretaris hunner sub-com missie, die met zijn voorzitter aan de hand der ingekomen nota's een prae-advies zal heb ben samen te stellen vóór 15 Februari. De praehdviezen zullen dan worden gezonden aan alle leden der commissie ter voorbereiding van de omstreeks 1 Maart te houden vergaderingen der sub-commissies en van de uiterlijk 15 Maart te beleggeu bijeenkomst der commissie in pleno voor de vaststelling van een program van actie voor de aanstaande Gemeenteraads verkiezingen. Daarna zal de commissie zich bezighouden met de vaststelling van een uit voerig rapport, waaruit twee meer beknopte rapporten, één speciaal bestemd voor Gemeen tepolitiek in de steden, het ander zich in het bijzonder bezighouden met de plattelandsge- meentepolitiek zullen wqfden getrokken. De omstondigheid, dat men op verschillende plaatsen pogingen in het werk stelt om pro gramma's voor R. K. Gemeentepolitiek samen te stellen, doet de commissie veronderstellen dat men niet overal bekend is met haar na tionaal karakter. Een karakter, dat aan de commissio werd gegeven door het feit dat haar leden alle belangen in en alle deelen van het land vertegenwoordigendoor de installatie namens het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland door den voorzitter van den Bond en door diens uitdrukke'ijkc verklaring, in zijn instal latierede, dat de commissie zal zijn „een na tionale commissie, aan welker tot stand te brengen program ten opzichte der gemeente politie een zelfde waarde en een zelfde gezag zal zijn toé të kennen als aan het programma der Katholieke Staatspartij ten opzichte der Algemeene landspolitiek". De commissie wenscht daarom op het vo renstaande nog eens nadrukkelijk de aandacht te vestigen en verzoekt in het belang der een heid in de R. K. partij en ten einde den reeds, door anderen verrichten arbeid niet vruchteloos te doen zijn, dringend eventueel reeds geheel of gedeeltelijk gereed gekomen rapporten of ontwerp-programma's ten spoedigste te zenden aan den secretaris der commissie, G. P. Bon, van Merlenstraat 28, Den Haag. Tot voorzitter van sub-commissie I (de jure constituendo) werd benoemd jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, tot secretaris mr. J. R. B. van Schaik tot voorzitter van sub commissie II (geestelijke belangen) prof. J. D. J.' Aengenent, tot secretaris mr. J. B. Bomans tot voorzitter van sub-commissie III (mate- rieele belangen) mr. A. Tepe, tot secretaris de heer P. J. J. Haazevoet, tot voorzitter van sub commissie IV (speciale groëpen) de heer A. v. Rijen, tot secretaris de heer C. J. G. Struyc- ken tot voorzitter van sub-commissie V. (ad ministratie der gemeente, bedrijven, belasting heffing) prof. G. J. van Swaay, tot secretaris mr. P. J. M. Kallen. Afsluiting van den Rijnmond bij Lobith. Bij de tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp ter goedkeuring van het op 22 Au gustus 1918 tusschen Nederland en Duitsch land gesloten verdrag, betreffende de ®phoo- ging van den ouden Rijnmond hij Lobith, waarbij Nederland het recht erlangt den ouden Rijnmond watervrij af te sluiten. Een bepaling waarborgt de volledige vrijheid van de Neder- landsche Regeering ten aanzien van de op Nederlandsch gebied uit te voeren werken. Aan de algeheele afsluiting gaat vooraf gedeel telijke ophooging van den mond. Een deel der kosten van de achteruitlegging van den dijk bij Bürnen, wordt, hoewel hij op Prui sisch gebied is gelegen, ten laste van Neder land gebracht, welk offer, tegenover het groote belang, dat nu al gedurende bijna een eeuw door Nederland's eerste waterbouwkundigen in de algeheele afsluiting van den ouden Rijn mond is en wordt gezien, voorzeker ook niet te groot schijnt. Soeptablctten, jus- cu bouillonblokjes. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat sinds 1 Januari j.l. van regeeringswege soeptabletten en jus- en bouillonblokjes be schikbaar zijn gesteld. Deze artikelen, die te kennen zijn aan den naam „Primalia" worden onder ambtelijk toe zicht vervaardigd volgens ecne vastgestelde sa menstelling en voldoen aan zeer hooge eischen. De tabletten leveren eene voedzame soep en blokjes goede jus of bouillon, terwijl de prijs zoodanig is, dat ook minder koopkrachtige beurzen cr hun nut mede kunnen doen. Een soeptablet, waaruit twee Lorden meel- groen ten- of juliennesoep kunnen worden bereid, komt den verbruiker op 10 cent, een tablet voor pikante soep op 15 cent, een jusblokje, voldoende voor 1/i liter bouillon, ieder op 5 cent. De gemeentebesturen kunnen voor de eerste vierwekelijksche periode, loopende tot 27 Ja nuari a.s., vrijelijk bestellen. Een rantsoen is voorloopig niet vastgesteld. Verwacht mag worden, dat van dit goede aanvullingsvoedsel een ruim gebruik zal worden gemaakt. Suiker-Industrie in Iudië. N. I. P. A. te Amsterdam verneemt van bevoegde zijde, dat den derden dezer een de putatie uit het bestuur van den Bond van Eigenaren van Nederlandsch-Indische suiker ondernemingen een langdurige audiëntie had bij den minister van Koloniën, ter bespreking van de door den Indischen landvoogd voorge nomen gedwongen inkrimping va>n den suiker- rietaanplant. De minister gaf de deputatie ruimschoots gelegenheid om de meening der suikerindustrie over dezen maatregel uiteen te zetten en Z.E. is, naar het de deputatie voor kwam, volkomen overtuigd, dat een dergelijke maatregel hoogst gewichtige gevolgen kan heb ben en hij rijpelijk dient overwogen te worden. De minister verklaarde zich bereid een uit eenzetting der zaak in den vorm van een nota in ontvangst te nemen. N. I. P. A. verneemt voorts, dat door den minister den Gouverneur- Generaal telegrafisch wérd verzocht de betref fende ordonnantie voorloopig niet uit te vaar digen en de noodige gegevens te verschaffen, ten einde de zaak hier te lande te kunnen beoor- deelen. Theehandelaren. De gecombineerde ledenvergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor den Thee handel en de Vereeniging van Nederlandsche Theeverpakkers, gehouden te Amsterdam op 7 Januari j.l., heeft met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De gecombineerde ledenvergadering besluit haar respectievelijke vertegenwoordigers in de commissie van advies in zake thee van het Rijkskantoor voor thee en koffie te verzoeken, hun mandaat neer te leggen, zulks wegens het herhaaldelijk voorbijgaan der commissie in be- langrijke aangelegenheden de theedistributie betreffende en niet opvolging der door de commissie gegeven adviezen „besluit zich in genoemde commissie niet verdei»te doen vertegenwoordigen, en hieraan in de bladen publiciteit te geven." Inlijving van zeemilitie 1919. De inlijving van de aan de zeemilitie toege wezen dienstplichtigen van de 2e groep- der lich ting 1919, welke in verband met het heerschen van Spaansche griep was ujtgesteM, zal thans geschieden in het tijdvak 34 Februari 1919, terwijl omtrent de''inlijving van d© derde ploeg der aan de zeemilitie toegewezen dienstplichti gen nader is bepaald, dat deze zal plaats vinden in 'het tijdvak 2829 Juli 1919. In verband hiermede is vastgesteld, dat de opkomst in werkelijken dienst van hen, wien uitstel van eerste oefening was verleend tot 19 Februari 1919 of 8 Augustus 1919', zal' plaats móeten hebben resp. op 3 Ffebruari en 28 Juli a.s. Van oproeping ter inlijving of ter opkomst na uitstel van eerste oefening zullen! echter worden uitgezonderd zij', wien met ingang van een later te bepalen tijdstip vrijstelling vam den dienst 'bij de militie werd verleend. Internationale Telefoonverbindingen. Naar het V. D. bureau verneemt, worden sedert geruimen tijd onderhandelingen gevoerd tusschen de Nederlandsche, de Duitsche en de Belgische lelegraafadministratie, om 't interna tionaal1 telefoonverkeer weer in normale banen te beiden Wat Duitschland aangaat, vernam het V. D.- bureau, dat jhjet verkeer voor zoover het niet den bezetten gebieden betreft, vermoedelijk bin nenkort hersteld zal zijn. De gesprekken zul len voorloiopig aan duidelijkheid te wenschen overlaten, aangezien een gedeelte van den oor- spronkelijken telefoonkabel nog niet' in gebruik kan worden genomen en de verbindingen dus over andere dunnere lijnen tot stand zullen worden gebracht. Wat betreft den verbindingen met België, ver nam genoemd bureau, dat deze nog lang niet hersteld zullen zijn. De Belgische lelegraafad ministratie voert een uiterst langzame correspon dentie met de Nederlandsch.e Het verkeer mjet België zal derhalve nog geruimen lijd verbroken 'blijven. De telegraaf gemteenschap met België was ech ter spoedig hersteld. Telegrammen tusschen Am sterdam en Brussel zijn dikwijls slechts 3 uren onderweg. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2