Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Zaterdag 11 Januari 1919. No. 12336 Sratis Ongevallen verzekering 42^10 Jaargang. BureauKoemarkt 4. Telef85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post f 2p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend, Advertentlën: 16 regels f 1.30; elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhd&ldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 f/o oorlogs toeslag. 0 ImcassokosteS worden b*r*kead« bii verlies van by levenslange geheele I S eea band, invaliditeitvoet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door do Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. by verlies van een duim; by verlies van een wijsvinger; Wi verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. I)E VREDESCONFERENTIE. De drie Belgische gedelegeerden ter vredes conferentie zijn Van den Heuvel, oud-gezant van België bij den Heilig,n Stoel, Hijmans, de liberale leider en staats-ministar, en Vander- velde, minister van justitie en één der voor mannen van de socialistische partij. Onder de technische raden bevinden zich majoor Gallet, die gedurende den oorlog een vcrtrouwenpost heeft bekleed als diplomatisch raadsman van den Belgischen koning. DUITSCHLAND. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft Van uur tot uur wordt in Berlijn de positie van de regeering hechter. Nieuwe onderhan delingen met de tegenstanders zijn niet aan vaard. De toeloop van vrijwilligers "is thans zeer groot. De verliezen van de laatste dagen bedragen in het geheel 200 dooden en gekwet sten. Omtrent de stemming van de garnizoens- troepen heeft de „Deutsche Allgemeine Zeitung" uit leidende kringen van de manschappen van de Berlijnsche aanvullingsbataljons mededee- lingen ontvangen volgens welke deze zich ook achter de regeering van Ebert en Scheidemann stellen. Zij hebben een gemeenschappelijke vertegenwoordiger in de kommandantuur, die in nauwe verstandhouding met den voiksafge- vaardigde Noske werkt. Het Wolff bureau, alsmede de gebouwen van Mosse, Ullstein en Scherl zijn nog steeds in handen der Spartaciërs. Naar de Tagliche Rundschau" is het sta tion-Zoologischer Garten door de Spartaciërs bezet. De „Frankfurter Nachrichten" verneemt uit Berlijn.: In den nacht op Vrijdag hebben de straatgevechten te Berlijn een allerhevigst ka rakter gekregen. Het Silezische station is na een strijd, die uren duurde, en waarbij machi negeweren en geschut gebruikt werd, heroverd. Eenige honderden doode Spartaciërs, die bijna allen een schot in den buik hadden gekregen, liggen in het stationsgebouw. Unter den Lin den is in het bezit der regeeringstroepen. Uren lang duurden de gevechten in de krantenwijk. In de Jeruzalemstrasse waren gisteren 80 doo den en tal van gewonden. Van offcieele zijde wordt medegedeeld dat de toestand voor de regeering uiterst gunstig is,- Er hadden geen groote krijgsverrichtingen plaats en slechts hier en daar kwam het tot een schietpartij. Door de regeeringstroepen zijn tot dusver geen verliezen gemeld. Hedenochtend en -middag werd om de gebou wen van Mosse gestreden, doch er werd slechts een matig geweervuur op gericht. De Liberale Korrespondenz werd door^de Spartaciërs bezet en belet om te verschijnen. Het bureau der democratische partij in de Zimmerstrasse en Eoethenerstrasse hebben de Spartaciërs vrij gegeven. «- In Spandau hebben de regeeringstroepen heden een groot succes gahad. Zij hebben het stadhuis kunnen bezetten, alsmede de artille- nefabrieken. Bij deze verrichtingen werden de beide leiders der Spartaciërs doodelijk ge wond. De stemming is vol vertrouwen men hoopt den toestand zeer binnenkort te regelen. In weerwil van het wantrouwen, waarmee de regeeri^l de zeer ernstige bemiddeling be schouwt, is het gistermiddag om kwart over eenen in de Berlijnsche krantaewijk tot een wapenstilstand gekomen. De regeering kan pas aan volkomen persvrijheid gelooven, als alle: burgers principieel en grondig ontwapend zijn De strijd moei echtér niet ölleen te Berlijn maar in het heele rijk slechts met geestelijke Wapens worden uitgevochten. „Alleen dan kan wen van veiligheid voor de verkiezingen en voor de Constituante spreken. Dit door te zetten beschouwt de regeering voorloopig als haar voornaamste taak. De regeering wil than blijkbaar, nu haar machtmiddelen sterk genoeg geworden zijn, den strijd met Spartacus grondig uitvechten, en de zich van geweld bedienende bolsjewistische beweging in het heele rijk dood drukken. Dat is trouwens voor Duitschland een levenskwestie geworden, maar deze Ber lijnsche revolutie heeft de regeering daartoe de wogelijkheid geopend. Uit Leipzig werd 9 dezer geseind Vanochtend zijn er op liet station Leutsch drie militaire transporten aangekomen, die vgor Berlijn bestemd waren. Hun werd door de matrozen, die in het hoofdstation aanwezig 1 den wisselkoers, die tot hiertoe onze -hajndels- waren, bevolen zich te ontwapenen. Toen dat betrekkingen met het buitenland en den invoer niet gebeurde, kwam het tot schieten, waarbij yan vreemde waren belemmerde, door de troepen een officier en twee man ge- j dood en zeven man gekwetst werden, terwijl bij de matrozen één doode en twee zwaar gekwetsten moeten zijn. Volgens andere lezing moeten er in het ge heel vier officieren en twee man gedood en twaalf tot veertien man zwaar gekwetst zijn. Er werden onderhandelingen geopend en den soldatenraad het ultimatum gesteld voor half éen 's middags de wapens neer te leggen. Om 1 uur was dat nog niet gebeurd. Blijkbaar wordt er verder onderhandeld. Het station is afgesloten en in het naburige bosch moeten kanonnen opgesteld zijn. Om 2 uur 's middags was de toestand nog onveranderd. Een deel van de regeeringstroepen heeft zich overgege ven het schijnt echter niet de geheele bezet ting te zijn. De Beiersche premier Kurt Eisner heeft het volgende telegram aan de regeering te Berlijn gezonden „Met toenemende ontzetting volgen wij den moorddadigen burgeroorlog in Berlijn. Daar moet een einde aan komen, als niet geheel Duitschland langzaam ten gronde zal gaan. Het voorbeeld van Berlijn werkt overal ont wrichtend, en verwekt een massa-epidemie van den waanzin. Een door het vertrouwen van het volk ge steunde regeering, die alle richtingen van het socialisme in zich bevat, en besloten is, op den bodem der revolutie de democratie en het so cialisme ter overwinning te voeren, schijnt de eenige redding te zijn. Overal in Zuid-Duitschland neemt de toorn te gen Berlijn toe, terwijl tegelijkertijd de duistere elementen ook hier om broedermoord roepen". DE B0LSJEWIKI. Uit Stockholm aan de „Times" Uit een zorgvuldige beschouwing van de hier ntvangen berichten blijkt, dat de politieke macht van.jjle holsjewiki-règeering van wefek tot week) toeneemt, maar dat de economische toestand ia Rusland hoe langer hoe wanhopiger wordt. -.Er schijnt niet langer ernstig politiek verzet tegen de BiOitejewrki te bestaan. Gedeeltelijk is dit aan het schrikbewind tooi te schrijven, maar nok slechts gedeeltelijk, want blijkbaar schuilt in dit opzicht een veel gewichtiger factor in de neiging der Russen van alle klassen en inzichten om in 's hemelsnaam maar te aan vaarden wat toch onvermijdelijk schijnt en de voornaamste verrichting van l^enin is deze, dat hij zijn regeering ten langen leste'inderdaad iotn- vermijdelijk, en ieder verzet., nutteloos heeft we ten te maken. Het Ro-o-de Leger staat thans zoo goed als ge heel en al onder hevel van de lOfficieren van het oude regiem, Onder hunne aanvoering is het Rop de Leger een strijdmacht geworden, waarmede wet degelijk rekening moet worden 'gehouden, krachtig, omvangrijk, met een goede tucht, en die nog met iedere overwinning in g-o-ede; hoedanig heden toeneemt. Dit léger 'bestaat meehendeels uit jongelieden, sterk en vol vuur, Het valt moeilijk te gelooven, dat dit leger pok maar eenige moeite zal hebben met het onder den voet loop-en van de Oostzeeprovin- cies, waar al zijn beste divisies zijh geconcen treerd, tenzij een zeer gromt aanta'J van de al-; lerieste Westersdhe troepen wordt uitgezonden om het te bestrijden. Of generaal Mannerheim er iin zou, slagen, zich eenigen tijd1 tegen dit sterke bolsjewistische leger te verzetten, mag op zijn ininst twijfelachtig worden genoemd.' BELGIë. De correspondent: van „De Tijd" te Brussel' meldt dd. 3 Januari: Ik heb' gisteren onzen minister van Kplonien, mr. L. Fra.nck, ontmoet, die zoo juist terugge keerd was van zijn reis naar fLoinden, waar hij met onzen premier, min. Detecb lix besprekingen; had gevoerd over te treffen maatregelen om onzen handel weer op dreef te krijgen. De on derhandelingen hadden tot een zeer bevredi gend resultaat geleid: de hinderpalen, die den vrijhandel in den weg -stonden, zullen worden weggeruimd en de verplichting pm cpnsenl aan te vragen zal worden opgeheven. Bovendien werd een .overeenkomst getroffen betreffende Hiermede is een voorafgaandelijke- vereischte vervuld; maar opdat de handel herleve moet dop-r onze burgerlijke en mililiaire overheden op- doelmatiger wijze- worden gewerkt. „De toestand is natuurlijk nog niet normaal, maar ge ziet: er wordt hard gewerkt; ik heb in mijn bureelen een betere arbeidsverdeeling ingevoerd en. mijn: medewerkers zijn bezield met den besten wil, om zoo spoedig mogelijk bet leven weer a.an den gang te brengen." Zoo- eindigen ongeveer al de interviews, die -onze ministers aan dlei pers- hebben afgestaan. Words IWmrds!Ik begrijp, dat "het niet mogelijk is in. enkele weken tijds herleving te brengen in de danteske streken van den IJzer, waar de n-o-rl-og vier jaar he-eft gewoed; maar elders? Het is -om te schreien, wanneer ge wan delt langs onze. Antwerpsche dokken en kaaien; Hier liggen niet minder dan 500 zegge vijf honderd binnenschepen, die van de militairp overheid verbod hebben gekregen uit te varen, o-mdat deze eerst onderzo-eken will of er ge-en Duitsch ipateriaal meer aan bo-ord is. Maar het is nu anderhalve maand geleden, dat de Belgi sche troepen daar hun intocht hielden! en er is nog niet begonnen met het -onderzoek. Begin dezer week ben ik in "O-ost-Vlhanderen1 geweest, en het ziet e-r daar -niet beter uit. Velé bruggen liggen er nog, Zooals de Duitsehers ze -hébben opgeblazen; 'en vele. wegen zijn nog onbruikbaar v-opr bet verkeer. De- plaatselijke overheden zijn bereid en bij' machte de-ze in enkele dagen te herstellen; maar „men" wil niet dat ze zich daarmee bemoeien. Gent met zijn duizenden en duizenden arbeiders is nog niet aan het werk. Zeker, er zijn arbleiders, die verkiezen langs de straten te slenteren en elke week de -onverdiende vergoeding van het we-rk- liOiozen-c-omilé op te strijken, maar er zijn er ook velen, die bereid zijn. de handen uit de mouwen te steken en ,op eerlijker wijze hun brood willen verdienen. Trouwens de negeering moet. desge^jiend maar de nopdige maatrege len treffen, opdat alleen brood -o-ntvange, wie; l rood verdient. j De soldaten moeten het al doende verwoes tingen opruimen, de wegen hers bellen, de spoor wegen bewaken, de straten reinigen'Die arme kerels, die vier jaar lang dwangarbeid hebben moeten verrichten in d-e- modderstreken van West-Viaanderen, zonder dat hun ooit één week volstrekte rust werd gegund, moeten, nu "d-e strijd geëindigd is, voor eenige centen daags no-g hun slafclijfcen arbeid voortzetten. Het is treurig om ze 's morgens te zien opstappen naar het werk, terwijl daar duizenden arbeiders staan met lamme armen. Indien ergens, dan is het hier de plaats om' een betere a^beidsverdeeling in te voeren en een rechtvaardiger loo-nregpling. Waarom schrijf ik u over deze dingen, die dan toch maar een betrekkelijk belang hebben v-Ojor Nederland? Omdat de toestand hier met den dag meer gespannen wordt e-n u niet te verrast zo-udt -opkijken, indien ik' u over een paar maanden moet schrijven over straatto.onee- len en onlusten in België. De fnenschen hebben geen woorden genoeg, om te schimpen op hun regeering. De industrieelen -mopperen, omdat ze hun waren niet in het land kunnen 'brengen en in het land niet aan de verkoppers kunnen be zorgen 'bij gebrek aan vervoermiddelen, -«n de Soldaten mo-pperen, omdat ze niet naar huis te rug mogen; werklieden, bedienden, ambtenaars, ambachtslieden en keukenmeiden, ieder vraagt zich af, waar van da,an het geld kotmen moet. God betere 't, zei Albert Rodenb.ach, maar Ik weet niet, hoe Hij het zal aan boord leggen ENGELAND. De samenstelling van het nieiyve kabinet is gister-avond bekend gemaakt. In de regeering heb ben zitting Lloyd George, premier. B-onar Law, lórd-zegel bewaarder en leider in het Lagerhuis. Lord Lur- zpin, lord-president of the Council ^voorzitter van den Staatsraad) en leider in het Hoogerhuis. Bar nes en S-ir Eric Geddes, ministers z,onder porte feuille. Sir Frederick Smith, ford-kanselier. Shortt departement van Binnenlandsche Zaken. Balfour, Builenlandschg Zaken. Lord Milner, Koloniën. ITALIë. Volgens de „Information" wordt het bericht bevestigd, dat tussehen het Vaticaan en de lta- liaansch-efc' ^ëg-eering -onderhandelingen lo-opende zijn óver een regeling der wederzijdsche bet rekkin gen. AMERIKA. Men meldt uit New York De manschappen van de sp oorweg-slé-epbo-oten hebben zich bij de stakgig der havenarbeiders aangesloten. De spoorweg-verbinding is nagenoeg verbroken en het uitvaren van de Oc-eaan-vaar- ders is -onmogelijk. Het eiland Manhattan, waarop New York ligt, is bijna geheel geïsoleerd en er dreigt een levens middelen-crisis, daar er slechts een beperkte hoe veelheid, aan bederf -onderhevige artikelen is opt geslagen. Baker en Daniels confereeren met de spoor weg- en scheepvaart-autoriteiten te New Vork, hetgeen nog verhaast is' do-or de weigering der reeders -om zich te schikken in een arbitrage- uitspraak over de eisohen van een acht-uren dag en h-opger loon. ARGENTINIË. De New Yo-rksche bladen vernemen uit Buenos Ajres, da,t 150.000 arbeiders, die staken uit so lidariteit met de havenbeambten,, een schrikbe wind over Buenos Aires voeren. Zij hebben hui zen in brand gestoken, het arsenaal bestöxmd en zich van de munitie meester gemaakt. Er zijn do-oden en gewonden. Gewapende- politie pa trouilleert in de straten. Men vreest, dat de bewe ging zich -over het land zal uitbreiden. Afkondi ging van den staat van beleg wordt verwacht. ALLERLEI. De „Tagliche Rundschau" meldt: De tegen" W-iordige Duitsche gezant in de Oostzee-gebieden, Winnig, deelt het volgende -mede: in Riga, en in de overige door d-e lolsjewiki bezette- gedeelten van Lijfland en Koerland he-erschen buitengewoon ern stige toestanden. Na het binnentrekken 'der bolsje- wiki hebben de plaatselijke bolsjewistische troe pen, p-nder de stedelijke bevolking, in het bi- zonder onder de Duitsch-Balten en onder de daar gebleven Duitsche -onderdanen -ee-n Bartholomeus- nacht aangericht. Onder de in hechtenis genomen personen bevinden zich ook de drie. heeren van het Duitsche gezantschap-, die in het vertrouwen -op de onschendbaarheid van het gezantschap, ach ter gel-léven waren. Hun officie-eie gelden, tot e-en bedrag van een half millioen, zijn in beslag genomen. i f Een bijzondere verslaggever van dd „Ma- tin" beweert een onderhoud te hebben gehad met den gewezen rijkskanselier Hertling, toen deze reeds te bed lag en zijn einde voelde na deren. Hertling zou daarbij hebben voorspeld, dat de naam Pruisen weldra van de kaart van Europa zou verdwijnen. Uit Pruisen en de omringende kleine afhankelijke staten zouden volgens Hertling zes of zegen staten van on geveer gelijke beteekenis ontstaan. In het ver minkte telegram, dat ons uit Parijs ovei Hert- lings verklaring bereikt, worden genoemd Bian- denburg en Pommeren, Hannover en Beneden- Elbe, alsmede Westfalen. Volgens Hertling waren de I uit sen er» er einde 1917 van overtuigd, den oorlog dank zij de duikbooten gewonnen te hebben. Begin Juli 1918 was Hertling er zelf van overtuigd dat de Entente vóór den eersten September vrede zou vragen. Er kwamen toen gunstiger berichten over de stemming in de vijandelijke landen, vooral Frankrijk. Dat is de eenige reden, waarom het Duitsche opperbevel, on danks het verzet der regeering, de beschieting van Parijs kon voortzetten, om de demorali satie te doen toenemen, waarover fantastische rapporten ontvangen werden. Wij verwachtten tegen het einde van Juli 1918 in Parijs ernstige gebeurtenissen. Dat was den 15den. Den 18den begrepen ook de meest optimistische Duitsehers, dat zij verloren waren. In drie dagen speelde zich een wereldgeschiedenis af. De „Franfurter Nachrichten" verneemt uit Karlsruhe De Rijnlinie is opnieuw hermetisch gesloten. De spoorwegen in Elzas-Lotharingen zijn voor IE!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1