Hie gevormd, bestaand» uit vier socialisten en vier liberalen. Over (hot algemeen is dit een zeer kunstmatige beweging. De bevolking blijft kalm en lacht om het uitroepen der republiek met 16 stemmen op de 52 afgevaardigden, welke de Kamer telt. De menigte, die hoopte voor het paleis tegen de dynastie ïe letoogen, was ten zeerste teleurge steld toen zij zag dat twee oompagniën Fransche soldaten in veldtenue waren uitgerukt om tie orde te handhaven. De groot-hertogin toeft nog steeds in Luxem burg. Men verwachtte gister (Zondag) krachtige bte- toogingen ten gunste der groot-hertogin. Een Havasbericht, gister (Zondag) uit Luxem burg verzonden, meldt over de mislukking der poging tot uitroeping der republiek Het comité voor Openbaar Welzijn, samen gesteld als gevolg van de stemming der lin kerzijde, is weder ontbonden. Het volk is onte vreden over de uiterst strenge maatregelen van orde, die door de militaire autoriteiten zijn genomen. De liberalen hadden in werkelijk heid de republiek niet willen instellen, maar slechts 'n voorloopige regeering, in afwachting van de regeling van het dynastieke vraagstuk. Het volk wilde niet volgen en de „republiek" heeft slechts zes uren bestaan. Alle openbere gebouwen, de post en het regeeringspaleis zijn door Fransche troepen bezet. HONGARIJE. Een telegram uit Boedapest meldt; De nationale raad heeft Zaterdag-namiddag een zitting gehouden en eenparig een Resolutie aangenomen, volgens welke de hoogste staats macht, zoolang de constitueerende nationale vergadering niet anders beslist, door een on der voorzitterschap van Miclhaël Karolyi slaande volksregeering wordt uitgeoefend, Dit wil zeggen, dat de nationale raad van Hon garije aan Karolyi de voorfoppige werkkring van bet lioofd van den staat heeft overgedra gen. 1 1 j De nationale raad heeft derhalve bepaald, dat Karolyi, tenzij ©en groote natipnale raad of een nationale vergadering van Hongarije an ders beslist, niet als minister-prelsident, maar als voorloopig president van de republiek de politieke crisis oplost met medewerking van die factoren, wier deelneming hij als zoodzakélijk be schouwt. De uitvoerende commissie van den natio- nalen raad verklaart dat de door Karolyi als voorloopigen president der republiek benoem- de regeering met goedvinden van Karolyi volks wet ten kan maken, en dat er in! 't geheel' geen bezwaar bestaat, dat ook in het vervolg de leiding van de buitenlandsche politiek bij Karolyi als voorloopig hoofd van den staat be rust. Karolyi kan aan lederen ministerraad deelnemen. De nationale raad bracht Karolyi stormach- tie ovaties. i Karolyi zal morgen als hoofd van den staat met 'de leiders der politieke partijen over det oplossing van de crisis 'beraadslagen. ARGENTINIË. Een telegram uit Buenos Aires meldt: Generaal Delto Piano' heeft het militaire dic tatorschap tegen de stakers op zich genomen. Zijn actie, die niet alk o'/nvriendelijk tegen, den presi dent wordt 'Beschouwd, volgde pp! twee pogin gen der stakers om zich van het hoofdbureau van politie meester te maken. Den geheelien Vrij dag hebben er botsingen plaats gehad tusschen politie, troepen en stakers in alle wijken der stad, waarbij vele slachtoffers vielen. D© staking reidt zich over geheel Argentinië uit. Matrozen der oorlogsschepen patrouilleeren door de hoofd stad en helpen de troepen en de politie. De radi calen hebben 10.000 Witte Garde gemobiliseerd legen de regeering. Te Mal del Plata heerscht volslagen anarchie, doch liijzonderheden ontbreken. Ben lajer telegram uit Buenos Aires meldt, dat er 72 dooden zijn, 81 ernstig gewonden en 800 lichtgewonden. Generaal Delia Piane heelt aan, hiel. stakings- comité gelast hein schriftelijk hun eiscihen voor te leggen, na voldoening waarvan zij de staking zouden willen opheffen. Volgens een, later bericht is de staking geëin digd 1 I AMERIKA. De staking der zeelieden liouat onverzwakt aan. Beide partijen schijnen besloten, voet bij stuk te houden. Vrijdag-avond beten regeeringspersonen verstaan, dat, de regeering uu tusschenbeide zal! komen. De Londensche dagbladen vernemen uit New- Vork, dat dank zij de bemiddeling van de War Bar- i orn Board de staking aldaar geëindigd is. ALLERLEI. - Oveif 8 dagen zal de termijn verstreken zijn, waarin in België de marken kunnen worden in gewisseld. Men schat thans het aantal op 4.000.000.000 marken, viermaal zooveel als ver wacht werd. Alleen in Brussel waren 500.000.000 ma ikcn in omloop. 1 In deze cijfers zijn echter belangrijke hoe veelheden marken opgenomen, welke uit Ne1- derland en Zwitserland ingevoerd werden. De. Fransche regeering heeft besloten bin nen een maand de Fransche faket- ein postboo- ten ter beschikking van de eigenaars be stelten, opdai zij weder voor haar oude bestemming kun nen gebruikt worden. Uit Essen wordt gemeld, dal 'hel totaal aantal sjakérs in het Roergebied circa 36.000 bedraagt. Het plan der Spartacisten om een al- gemeente staking uit te lokken, kan echter als mislukt beschouwd worden. J Naar Branting in „Sociaidemocraten" mede deelt, zal de Internationale Socialistische Con ferentie in Zwitserland eenige weken wordetn uitgesteld. Volgens een telegram van die •ïjdndskanselarij is de regeering bereid aan de leden der conferentie passen te verstrekken, doch zij wensdht niet, dat die conferentie, in een plaats van West-Zwitserland zal worden gehouden. k Boven dien maakt hij uit aan hem gezonden fotogrammen, op, dat men van plan is de vergadering van het Internationaal Socia listisch Bureau ,op 21 Januari te houden. Mis schien zal de Internationale Socialist,isciho Con ferentie nog langer worden uitgesteld. BINNENLAND. Wijziging der verdedigingsbelasting. Door den minister van Financiën is tij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot verlenging van den termijn der vërdedigings- 1 masting en tot wijziging van het tarief daar van. Wat de voorgestelde verlenging van de ver- dedigingshelastingen I. en II aangaat, stelt de minister voor die- Belastingen ook o-ver de vier achtereenvolgende belastingjaren, waarvan: liet eerste aanvangt 1 Mei 1919, te heffen naar een gewijzigd tarief, dat in het ontwerp van wet is opgenomen. De jaarlijksche opbrengst der verdediging®» telastingen, volgens de nieuwe tarieven, wordt geraamd voor de verdedigingsbelasting la. op f 3 millioen, 11: op f9 a f 10 millioenH 'lp f20 a f22 millioen, te zamen dus" f32 ai f35 millioen. De zuivere opbrengst dier belastingen be droeg in 1916/17 f 3.872.328.651/2, f 19.270.441.75 en f 25.209.823.51 Een interview. Volgens de „Matin" heeft minister Ileénrs- kerk in een interview aan den correspondent van de „New Vork Globe" het volgende mee gedeeld j i „Als de mogendheden officieel de uitleve ring van den keizer vragen, geloof ik, dat de wettelijke procedure zou zijn, de zaak dn han den te geven, van de rechtbank jn hiet arron dissement, waar hij geïnterneerd is, d.i. do rechtbank te Utrecht. De beslissing van dezie ree jit bank zou vervolgens door mij der wor pen worden aan het oordeel van ide speciale commissie, belast met advies te geven over de eindbeslissing in deze." Minister Heemskerk sprak de geruchten te gen volgens welke de keizer zich vrij zou, kunJ •nen bewegen; integendeel verklaarde hij, dat'Wil helm van nabij bewaakt wordt en noch naar .Utrecht, noch naar Amsterdam nvag reizen. Onze velposilie. Naar de Tel. verneemt, is het Amerikaansche buikspek waarvan sprake is in de 'distributie- regeling van den Minister van Landbouw, het spek, dat nog in Engeland ligt en dat na keu ring spoedig hier verwacht kan worden. Van het spek uit Amerika, dat 'buiten het ops door de Geallieerden toegekende rantsoen valt, is nog niet bekend wanneer het hier kan aan komen Overigens is de vetpositie van ons land nog zeer zorgelijk'; de Holla.ndia, die 7 Januari uit Amerika is vertrokken met. katoen pitlen-olievoor dé margarinelbereiding, brengt slechts 500 ton mee. Met deze hoeveelheid kunnen wij hij het tegenwoordige rantsoen ongeveer een week toekoinen. Als de Hollandia, die aan het eindje der maand verwacht wordt, is aangekomen, zal mén de olie onmiddellijk moeten verwerken- De andere schepen, de Almelo en de Pend recht, die katoenzaadolie zouden meebrengen, Jjggefl nog in lading in Amerika. Ten slofte vernemen wij nog, dal de Noor- dam, die, zooals men weet, reeds uit Indië vertrokken is, in ronde cijfers 3000 ton olie heeft geladen in plaats van 5500 ton. De redpn. hiervan is niet Lekend. De Jlengkalis echter bréngt iets meer mee dan aanvankelijk in de bedoeling lag, nl. 7000 ton. Slachtafvallen. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft tot dp burgemeesters de volgende circu laire gericht: Hef is mij sinds de inwerkingtreding van mijn beschikking dd. 19 December, betreffende de re-, gcling van het slachtverbod gebleken, dat nadere voorziening gewenscht is ten aanzien van de slachtafvallen, afkomstig van de slachtingen van runderen. Deze afvallen toch komen ondanks dei daarvoor vastgestelde maximumprijzen niet binnen het bereik' van hen, die daarvoor in de' ete-reta plaats in aanmerking komen. Tegen exorbitante prijzen blijken die afvallen te worden verhandeld en aan de al'gemeene Volksvoeding te worden ont trokken. In verband hiermede heb ik de ejep u te mach tigen aan 't verléenen van vergunning tot 'I slach ten overeenkomstig II, sub 3o., van mijn boven bedoelde beschikking de voorwaarde te verbin den, dat de van die slachtingen afkomende af vallen de tongen daaronder begrepen te gen de daarvoor vastgestelde groothandelprijzen in hun geheel ter beschikking worden 'gesteld van hét gemeentebestuur, dat, daarvan leverworst doet bereiden of deze afvallen op zoodanige wijlze voor het publiek' verkrijgbaar stelt, dat zij inder daad ten goede, komen aan het minder koopcrach- tige deel der bevolking. (Stct.) b Taptemelk voor volle Melk. Naar men verneemt is bij het Haagsche ge meentebestuur in overweging een aanvulling van de Poiitie-verordering om het afleveren van taptemelk voor volle melk tegen te gaan. Dit bedrog heeft den laatst.en tijd een groo- ten omvang aangenomen. De gezondheidstoestand van Baron Gevers. Volgens bericht uit Berlijn van 11 dezer blijft de gezondheidstoestand van den Nederland- schen gezant voortdurend vooruitgaan. De vaart op Oost-Indië. Naar wij vernemen zal het passagiersschip „Prins der Nederlanden", van de Stoomvaart- Mij. „Nederland", vermoedelijk 1 Februari van Amsterdam naar Ned.Indië vertrekken. Gclukwcnsck van Koningin Wilhclinina aan Koning Albert. Ilavas seint uit Brussel De missie, welke Koningin YVilhelmina zendt om den Koning der Belgen geluk te wenschen met zijn gelukkigen terugkeer in* zijn hoofd stad, wordt dezer dagen hier verwacht. Uitvoer uit Engeland. Reuter seint uit Londen, dat het verbod van uitvoer uit Engeland weer voor sommige goederen is opgeheven, waaronder aluminium, anlimonium, uranium, ijzeren haken, scheeps want, fittings, vlas, linnen en manilla-hennep. Hervatting van den dienst op Engeland. Men meldt dat de dienst van de Maatschap pij „Zeeland" op Gravesend zal worden her vat, met een boot, namelijk de „Zeeland." Ingetrokken." De minister van Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 14 Januari wordt inge trokken zijn beschikking van 29 Augustus 1918, waarbij het vervoer van manufacturen is verboden. Reizen naar Duitsckland. De waarnemende consul-generaal van Duitsch- land te Amsterdam verzoekt mede deelen, dat de paspoortbepalingen tot nader order van kracht blijven, zoodat alleen reizen kunnen worden toegestaan, waarvan de noodzakelijk heid op voldoende wijze gebleken is. Daar bo vendien de Duitsche spoorwegen tengevolge der demobilisatie nog sterk in beslag genomen worden, zoo mogen voor het oogenblik visa alleen voor dringend noodzakelijke reizen wor den afgegeven, d. i. voor reizen, die geen uit stel dulden. Thee. De firma van Vollenhoven Poortman te Rotterdam heeft den minister van landbouw telegrafisch verzocht, den maximumprijs van thee voor nieuwe aanvoeren van Londen in overeenstemming met de daar geldende markt prijzen te verhoogen. Verbruiker en handel verlangen thee, werk loosheid van werknemers in den theehandel moet niet noodeloos worden verlengd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 915 Jan Op bon 531 Va pond suiker. Op bon 533 1 reep chocolade. Op bon 535 1 ons kaas, naar keuze. Op bon 537 \l/2 ons huishoudjam. Op bon 539 1 pond gecond. taptemelk met suiker. Op bon 541 Va ons gort. Op bon 543 1 ons bruine boonen, van af Vrijdag. Op bon 545 1 ons rijst, vanaf Zaterdag. Op bon 547 lx/a ons groene erwten, vanaf Maandag. Aardappelen. Dinsdag op bon 19 I K.G. Veen- of xandaardappelen 5x/i cent, kleiaard- appeleu 8 cent per kilo. Suikerkaart. Op bon 29 (blauw) i* ver krijgbaar V» P!,nd suiker. Kind srm atl. Bon 3 A (oranje) en 3 B (groen) kindermeel is deze wesk geldig. Ver krijgbaar t V, pond kindermeel 21 eent per pakje, Vise h. Op 493 verkrijgbaar l/v pond vi-ch, Koffie. Op bon 44 van 116 Jan. */i ons koffie. Gas. Hef rantsoen bedraagt voor Je maand Januari 55 Ms, waarvan voor licht alleen 18 Ms. Tot nader aankondiging wordt de gasdruk opgeheven van v.m. 8 u.11 v.m. en van 12.30 n.m.4 uur n.rn. Zondags wordt druk gegeven van 121.30 uur. Kolen. In Januari zijn geldig b-ina 31, en 32 en 33 ieder voor 16 K.G. steenkolen. Bon 34 en 35 ieder voor 84 stuks liulpbri- ketten. - Bon 36, 37, 38 en 39 ieder voor 15 K.G, anthraciet. Broodkaart. De broodkaart van het 82e tijdvak van 10 tot en met 18 Januari. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, 12e week week geldig van 5 tot en met 13 Januari, 13e week van 14 tot en met 22 Jan. Melk. Nummers der Melkkaart, waarop deze week de melk moet worden geleverd Dinsdag 58, Woensdag 59. Op bon 539 is verkrijgbaar 1 pond gecon denseerde taptemelk. Centrale keuken. 'DinsdagStamppot (aardappelen met kro ten) op bon 18 van de aardappelenkaart. WoensdagStamppot (aardappelen met zuur kool en spek) op bon 19 van de aardappelen- kaart. Kamer van Koophandel cu Fabrieken. In de op Vrijdag 10 Januari 11. door bovenge noemde Kamier gehouden vergadering werden de geloofsbrieven der her- en nieuw benoemd© le den, dje h tee ren J. J. S. Engering, A. II. M» Melchers, B. A. J. Wittkarnpf, Hj. B. A, Bertals en J, Ibaima van der Wal, onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot toelating dezer hoeren als leden der Kamer werd besloten. De beer B, A.- J. Wktkampf werd herbenoemd tot voorzitter en de heer H. J. Jansen tojt voorzit- ter-pla ats vervanger. Tot lid der commissie voor 3e Hears, tevens commissie voor den graanhandel werd herbe noemd de heer B. A. J. Wittkarnpf en benoemd de heer A. II. M. Melchers, zoodat die com missie thans bestaat uit de heeren B. J. Jansen, Melchers en Wittkarnpf. i De heeren A. Cooï Mazn. en D. Jtis E.Hzn., die beiden ophielden lid der Kamer te zijn, werden door den voorzitter herdacht, die daarbij' te kén nen gaf, dat de overige leden wegens de wijze, waarop zij met hen hadden samen gewerkt, een aangename herinnering aan hen zulein bewaren. Na de Nieuwjaarsrede van den voorzitter wer den (je notulen der, vorige vergadering voorgele zen en ongewijzigd vastgesteld. A Naar aanleiding van een in die vergadering door den heer J, J. S. Engering gemaakte op merking, werd besloten, dat deze en de heer H. J. Jansen den heer Stationschef alhier zullen gaan spreken over de bezwaren, welke voor den handel voortvloeien uit het niet in ontvangst ne men van vrachtgoederen door de Ilollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij tusschen 12 en 2 uur des middags. Tot léden der commissie, welke 'jen secrete- taris zal bijstaan bijl het ontwerpen van het ver slag der Kamer over 1918, werden hénaeamd de heeren H. B. A. BBertels, J. .T. S*, Engering, J, Haima van der Wal,, A. H. M. Melchers en M. van dér Vlies. f De heeren J. Haima van der Wal, A. H. M. Mel chers, M. van der Vlies en B. A. J. Wittkarnpf werden benoemd, resp. herbenoemd tot leden van de commissie uit de Kamer voor ppst, telégraaf en tellephoon ren de heeren H. B,. A. Bertels, J. J. Sr. Engering, D. L. Ingel'se, H. J, Jansen en S, G'. van Waalwijk van Doorn van verkeer, Wijl de uilgaven der Kamer over het afgeloo- pen jaar f 929.81 en de ontvangsten sléchts f644.23 beliepen, werd besloten, tot den Gemeen teraad het verzoek te richten om aan dje Ka mer nog een som van f285.58 toe te léggen, tön einde de rekéning sluitend te maken. Er was o.a. ingekomen een missive van heeren Burgemeester en Wethouders van Schiedam dd. 23 December 1918, waarin zij berichtten, dat door den daarmede door hen belaste Ingenieur omtrent het plan voor den aanleg van een spoor- weghaven overleg is gepleegd met de Directie van de Tl, IJ. S. Maatschappij; welk overleg ech ter tot dan toe niet tof een afdoend resultaat had geleid. De Kamer besloot, B,. en W. voofr deze mededeel'ing haren dank te betuigen ©n daar bij den wensch uit te spreken, dat zij van den knop' der onderhandelingen geregeld op de hoogte zal worden gehouden. i Tan den heer Hj. J. Jansen 'had de Kamer een schrijven ontvangen betreffende de zijns in ziens verkeerde wijze, waarop de Gemeente de werklieden ondersteunt. Dientengevolge werd be sloten, dat de voorzitter, de heer Herman Jansen en de secretaris een missive over deze aange legenheid aan heeren Burgemeester en Wethou ders zullen ontwerpen en dat die missive in| een volgende vergadering aan het oordeel der Ka mer zal worden onderworpen. Na rondvraag werd de vergadering door den Voorzitter gesteten. 1 I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2