Dagblad mor Schiedam en Gratis-Ongevallenverzekering 5 Lm*-» ISUU 42$ta Jaargang, Dinsdag 14 Januari 1919. No. 12338 FEDILLETOI De Schoone (Irieksclie. VI lui Lil; i 'Li - I it, 1 Bureau: Koemarkt 4. Telel. 89, na kantoorlui no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, p,«r week 12 cent, franco p. post ƒ2— p, kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. AdvertentieH3 1—5 regels 11.30; elke regel daarboven 23 ot, 8 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 60 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverieeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle adyertentiën 20 a/o otodogstoeslag. Incassokost»» worden berekend, Buitenlaudscli Nieuws, biJ r Hf lil fl'ïA K.. f'-I fl ft bij verlies levenslange E111 verlies van ,|ll|| y I f I Van De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandscbe Algemeens Verzekeringsbank te Schiedam. by verlies van een wysvinger; 1 by verlies van eiken ande ren vinger; OPHEFFING DER BLOKKADE Dillon seint uit Parijs aan de „Daily Tele graph" lk hoor van vertrouwbare zijde dat de op heffing der tegen Midden-Europa gerichte blokkade eerlang in de conferentie der gealli eerden aan de orde zal komen. Alle Ameri- kaansche gedelegeerden hebben uiting gegeven aan hun overtuiging dat, aangezien de voor ziening van die landen met levensmiddelen spocdeisehend is en de gevolgen van een on- vo eoende voorziening gevaarlijk zouden zijn, de Entente-regeeringen de beperkingen dei- blokkade dienen op te heffen. In ben geneigd te gelooven dat de Entente-regeeringen het gewicht van deze meeningsuiting zullen in zien, daar de Ver. Staten de voornaamste bron van voedselvoorziening zijn. DE VREDESCONFERENTIE. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de ver tegenwoordigers van de geallieerde en geasso cieerde mogendheden, op het Fransche minis terie van buitenlandsche zaken te Parijs bijeen als opperste krijgsraad, vanmiddag verschei dene kwesties behandeld hebben, die. door maar schalk Focli opgeworpen waren in verband met de vernieuwing van den wapenstilstand met Duitschland. Daarna werd in een niet-officieele vergade- ring van gedachten gewisseld over de kwesties van procedure en over andere kwesties ten opzichte van de toekomstige vredesconferenties. Tegenwoordig warenWilson, Glemenceau, Orlando, Lloyd George, Pichon, Sonnino, Lan- sing, Balfour. Maarschalk Foch, en de gene raals Bliss en Sir Henry Wilson waren bij een gedeelte der beraadslagingen tegenwoordig. De vredesconferentie begint officieel haar werkzaamheden op 20 dezer, in tegenwoordig heid van generaal Foch en de gevolmachtig den der groote mogendheden. Zij zal, volgens de „Echo de Paris" onmiddellijk na de aan vaarding' van het beginsel van den volkeren bond een aanvang maken met de beraadsla gingen over de voorwaarden van den vrede met Duitschland. De Matin" somt voor iedere belanghebben de natie de verschillende territoriale vraag stukken op, voortvloeiende uit het beginsel der nationaliteiten, de nationale veiligheid of de bestaande verdragen. De nationaliteits-ar- gumenten zullen worden beoordeeld volgens de statistieken, de strategische argumenten naar gelang zij de bescherming tegen een be- vrienden of vijandelijken staat inhouden. Toezeggingen en verdragen zullen aan her ziening onderworpen zijn, daar Amerika ze niet mede onderteekend heeft. Daar dit land geen enkele aanspraak doet gelden, zal het in menig geval als scheidsrechter kunnen optre den. In de „Observer" schrijft Garvin naar Reu- Ier uit Londen seint over het Duitsche vraag stuk', dat men moet inzien dat honger eh werke loosheid in Duitschland een vruchtbaren bode-in' 1 macht toonen, orn de volken van Europa te la- voor het bolsjewisme zijn, en de vorming ver- ten zien, wat in hun belang is. tragen van een regeering, die duurzaam genoeg is, om in het herstel vain de wereld het aandeel te nemen, dat de zegevierende geallieerden baar willen toekennen. Voor het herstel der wereld is het echter noodig, dat er een duurzamb regee ring in Duitschland bestaat, anders moeten de geallieerden het land bezetten en besturen. De ze laatsten moeten binnenkort de groote beslissing beffen, of zij1 van een aanzienlijk1 dbe-1 der schade vergoeding, die zij voornemens waren te eischen, zullen afzien, of de blokkade, spoediger dan zij van ^lan waren, wijzigen run de Duitsche nij!- verheid weer op dreef te laten komen en de on tevredenheid/die tot anarchie leidt, door arbeid op te heffen Alle pogingen vervolgt de scihr. om" de territoriale en. economische vraagstukken, door den oorlog ontstaan, op te lossen, zijn tot on vruchtbaarheid gedoemd, zoolang de staats ma chinerie in Europa niet geregeld rs. Da zegevie rende mogendheden moeten, of zij willen of niet deze taaK ter hand nemen. Zij kunnen allo sta ten, die uit den oorlog verrezen of kunnen ver rijzen, niet rechtstreeks bezetten en besturen, maar moeten een of ander middel vinden, waar door het gemeenschappelijke doel der beschaving kan worden bereikt. De oonsfusie dringt zich weer op, dat de 'bond der naties niet hieit dak', maar liet fundament van den vredes tempel' is. Alle regeeringen zijn het daarmede eens. Lloyd George is hiervan niet minder ernstig overtuigd, dan Wilson zelf, en. wij' twijfelen er niet aan, dat onze voornaamste bondgenoot, Frankrijk, dit beginsel met evenveel ernst zal steunen, als (Ie geassocieerde1 mogendheid aan gene zijde van den Atlantisch/en Oceaan. De zorg voor het herstel eener bestendige re geering in Europa zegt Garvin vierder is de eerste groote taak, die de geallieerden moeten vervullen. De toestand is volkomen abnormaal- IHoe do normale' toestand zal zijn, hangt geheel af van het welslagen der vredesconferentie bij de behandeling van het abnormale. Indien de abnormale toestand met goeden uitslag aangepakt wordt, zal men kunnen beschikken over een be proefde inrichting vo-or de hormate werkzaam heid van don bond der naties. Misschien kan dei oplossing worden gevonden op economisch ge bied. De werkzaamheden van den economischen raad der geallieerden zullen het ctagelijkseh. le ven der massa in allo landen raken. Deze; zal dus onder de tegenwoordige omstandigheden mach tiger zijn, dan de diplomatie', die zich met ko ningen en kabinetten bezig houden. In zijn handen zal ;va.n, 't begin af de bedwingende macht zijn, welke de bond der naties 1 noodig heeft als sanctie voor zijn besluiten. Met de beschikking over de bronnen van toevoer en de middelen voor het transport over zee, kan hij spoedig zijh De groote verwachtingen besluit de schr. welke de wereld koestert ten opzichte van de vredesconferentie, kunnen alleen worden vervuld, als de gedelegeerden der volken gematigdheid enj vastberadenheid aan den dag leggen. Dit kan miet zich brengen het afstand doen van een en ander waarop de overwinnaars terecht als vruchten van hun triomf aanspraak maken konden. Het is mogelijk, dat zij1 dientengevolge eenig misverstand en gebrek aan populariteit zullen moeten bekam pen, maar het is aangewezen, dat zij vooruit en niet achteruit zien, om de toekomst te-beveili gen, liever dan het verleden te wreken. D,e ge allieerden hebben het caesarism© niet omverge worpen, om het door chaos te vervangen! Reuter seint uit Parijs: 1 De opperste, oorlogsraad behandelde dp 'kwes tie van het aantal afgevaardigden, door iedere mogendheid naar de vredesconferentie te zenden. Het Fransche voorstel ten gunste van de be noeming van 5, 3, 2 en 1 vertegenwoordigers voor iederen staat, al naar mate van zijn aan deel in Jdten oorlog, ontmoette tegenstand, en de raad ging uiteen, zonder dit voorstel te heb ben bekrachtigd. j DE WAPENSTILSTAND. Uit Duisburg meldt men: Naar de sectorcommandant der neutrale zone mededeelt, heeft de entente ter kennis gebracht dajt de ententetroepen do havens en landingspunten op den rechter Rijnoever zullen bezetten. Duis burg zal drie compagniën als bezetting krijgen. door F. Riot to. 1 I- >,Het is te erg," zuchtte de .Weduwiet van die-n burgemeester Muller, terwijl zijl zich gereed maak te den inhoud van haar kfeederkast, die in -wil de wanorde overal' op den grond en op' de stoer l'en verspreid lag, weder op zijn gewone plaats te brengen. De goede dame had gelijk: het was inderdaad al te |erg, zooals haar zoon, dé student, met 'de zoo zorgzaam tewaarcFe schatten was om gegaan. Zij had zich bijna den kreetdieven moor denaars I laten ontvallen, toen zij', in de kamer komende, eensklaps al haar mooiste kleederen, boeden, mantels, enz. in bonte wanorde op den grond zag liggen en te midden daarvan ©en ruwe gast zag staan, in wien zij' echter bij' nadere beschouwing haar zoon Otto herkende. Op haar ontstelde! vragen, wat dat alles Letee- kcjflde,, had hij zonder eenige beschroomdheid haar schoone boa uit de doos getrokken en haar kalm een bundeltje in de handen gestopt, waar in zij weldra tot haar grooten schrik haar besten hoed bemerkte, dien zij het jonge mensch nog op het hoofd moest zetten daarbij. Doch, wat zou zij er aan doen het was „Rozennmandag!" Hij vroeg het haar zoo drin gend en. beloofde zoo heilig, dat ,hij alles onbe schadigd zou terugbrengen, dat zij niet kon weige ren hem voor een half uur haar 'kleëderén te geven, om een grap uit te halen. Zuchtend schikte zij er zich in. Haar zijden kleed, den fluweelen mantel, haar pels en d.e grijze glacé handschoenen had hij toch reeds aan getrokken. Zij zette hem den hoed dan ook maar op en strikte het lint vast. Een rijtuig stond reeds voor de deur. De heer Hermann en de anderen De vonden zich creeds in het rijtuig, zeide Otto nog haastig, en daar na greep hij onbarmhartig haar zijden kleed bij' elkander en liep met groote sprongen, die niet veel op die van een dame geleken, naar de deur voor de ontstelde Burgemeestersvrouw nogmaals in de gelegenheid was om haar beste: garde robe in de zorg van den wildzang aap te be velen. Een half uur later stormden in het huis, waar de leeraar dr. Kaiser woonde, vier elegant ge- DÜITSCHLAND. De regeering te Berlijn schijnt van plan tej zijn scherp tegen Liebknecht en Eichhom op te treden De „National! Zeitung," meldt hiervan: De vrees is uitgesproken, 'dat de regeering zou verslappen in haar optreden tegen de Spartacus- lieden. Naar van gezaghebbende zijde wordt. Ver namen, zal men zich geensfcins tevreden stel len met 'hetgeen thans is bereikt, maar zal men tegen de aanvoerders met alle kracht te werk gaan. De bevolking van Berlijn moet niet ge looven dat de ontsnapten ergens anders een rus tig bestaan zullen genieten. Reeds de komende dagen zullen toonen, dat er ook met hen' ernst zal worden gemaakt. Do nieuwe hoofdcommissaris van politie Rich ter zei tegen een medewerker van de „Dokal Art- zeiger" o.a, het volgende over den toestand: Nu wij alle Sparlacusnesten hebben kunnen uithalen, geloof ik, dat vandaag rust, orde en veiligheid in Berlijn en voorsteden weer hun intree zullen do-en. In elk geval beschikken we over voldoen de middelen om welken aanslag ook in de kiem te kunnen smoren en we zijn vast van plan, déze* macht zonder aanziens des persoon» te gebrui ken. Ik heb; den veiligheidsdienst vast in djei hand. De onbetrouwbare elementen zijn eruit- gezet. De troepen zullen er zich op1 toeleggen, hun goeden naam te herstellen. In het belang van orde en veiligheid is het noodig, dat de ontsnapte leiders Eichhom, Liebknecht enz. zoo gauw mogelijk in hechtenis worden genomen, want ze hebben zich ernstig aan de staatsorde vergre pen. We hebben hen echter op' het oógenblï'k nog niet. Alleen Lede hour, dr. Meyer en Lieb- knecht's zoon zijn gepakt. Eenige minuten ge leden pas heb1 ik een aantal ambtenaren erop uitgestuurd om in Eichhorn's woning huiszoeking te houden. TBij de beschieting van het hooldcoirimissariaat is ook het paleis getroffen. De schade heeft ech ter niet veel te heteekenen. i Naar uit Steglitz wordt gemeld, heeft de po litie gister Liebknecht's woning daar doorsnuf feld. Van de bladen die Spartacus had verboden te verschijnen- zijn gister het „Berliner Tageblatt" de „Lokal Anzeiger" en „Vossische Zeitung" op nieuw verschenen. Naar de „Hamburger Nachrichlen" rne- dedeelen, heeft de arsolraad van Cuxhaven, na het uitroepen der socialistische republiek, alle banken, spaarbanken en credietinstellingen onder zijn beheer gesteld. Door dit optreden der Guxhavensche matrozen, wier voorposten 29 K.M. van de stad verwijderd staan, is in Cuxhaven en in de beide Pruisische districten die tot het liamburgsche kiesdistrict behooren, elke verkiezingsactie onmogelijk geworden. Ge volmachtigden der Duitsche volkspartij zijn met bedreiging tot inhechtenisneming verplicht geworden, van enkele verkiezingswerkzaamheid af te zien. Voor zoover de matrozen partij- gelden hebben ontdekt, hebben zij deze in beslag genomen. De regeeringstroepen hebben gister de Daim ler motoren-fabrieken in Marienfelde bij Berlijn bezet. In den k»p' van den avond is het hier en daar in de binnenstad tot schietpartijen geko men tusschen regeeringstroepen en achtergeble ven Spartaciërs. Van ernstige voorvallen is echter niets bekend. kfeede. jonge dames de trappen af een Tuist bin- nentredenden heer voorbij, die hun door zijn. bril lenglazen toornig© blikken nawierp. „Zoo loopen geen jonge dame.s," zeide deze bloos, toen hij de kamer van dr.. Kaiser binnen trad, 1 „Hoe kunt ge zulk een onbehoorlijk gedrag goedkeuren, collega?" ging hij op denzelfden toon voort. Het was een groote, deftige heer met lan gen kaard, en ontevreden uitdrukking op het ge laat, „Ach, het is carnaval', waarde- professor," ant woordde dr. Kaiser verontschuldigd. Hij was min stens een jaar of tien jonger 'dan1 zijn pruttellende collega en de blonde baard omlijstte ©en vriende lijk en vroolijk gelaat. „Dan moet met éen oog sluiten," ging hij voort. „Wij zijn ook' jong ge weest, Met strengheid krijgt men toch niets van hen gedaan I" „Dat ben ik' niet met u eens, collega, zeide) de andere, ik hen juist de meaning toegedaan, dat men slechts met gestrengheid zulke oriwe-1- voogel'ijklieden moet tegengaan. Mijn leerlingen moesten zoo iets eens in den zin krijgen. Gijl zijt veel te toegevend. Hebt gij het complot her kend?" Dr. Kaiser glimlachte veelhete-efcenend. „Hoe zou mjj dit mogelijk wezen bij zulk een POLEN. In de fitting van den oppersten oorlogsraad is, naar de „Temps" mededeelt, ook dei vraag besproken of men Polen militaire hulp zon zen den. Men wenscht den spoorweg van Dantzig naar Thorn te doen bezetten om pp dezb wijL ze de verbinding met het Westen te handhaven. De Amerikaansche regeering heeft de geallieerde regeeringen medegedeeld, dat volgens harp mlee- ning de militaire hulp aan Polen te verleenen, zoo krachtig mogelijk moet zijn, ten einde het Fonische leger in staat te stellen de Bolsjewiki tegen te houden. Amerika verklaarde zich .bereid vermomming en dan in dien grooten haast? ant woordde hij i „O, wat dat betreft, luidde het antwoord, ik zou ieder van mijn leerlingen dadelijk herkennen, zelfs in het vreemdste gewaad. Maar geen van hen zou het wagen. Maar, doctor, vertel mij eens, gaat gij van avond ook naar het casino „Zeker en gij „Ik ging liever om negen uren naai bed, ant woordde de professor, maar wat moet men doen als men de oom. is van twee danslnstig-e nichten! Mijn zuster wordt heden weder z©er door haar hoofdpijnen geplaagd en nu heeft zij die twee jonge dames mij' op den hals geschoven. Maar ik heb- ze vooruit veffeld, dat ik (hoogst6113 tot 12 uur blijf. Dan zie ik ze aan mijn collega Marks kwijt te raken, die met zijn vrouwen dochter komt. Die zal ze dan zéker wol met zijn rijtuig thuis laten brengen. In mijn rijtuig heb ik nog een plaats beschikbaar. Wilt ge soms mederijden? Daarvoor kwam ik eigenlijk hier." Dr Ijjaiser dankte voor de uinoodiging met de mededeeling, dat hij reeds een ander aanbod had aangenomen. i (Wordt vervolgd li L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1