Weth. de Bruin: Uit het hier ter sprake gebrachte blijkt dan ook dat er van eenigen schuld bij het college geen reden is en men voor taan niet zulke malle protesten de wereld moet inslingeren, welke niet te verdedigen zijn. De heer V d. f oom protesteert tegen de uitdrukking „malle protesten". Wij hebben ge stemd over verkoop van regeeringskleeding. Er zijn echter ook andere artikelen ten verkoop gesteld. Ik maak u mijn compliment dat ge de andere leden van het college zoo gemakkelijk om uw vingers kunt vinden. De heer Houtman: De Raad ook. De heer v. d. T o o r n De oorsprong der adresbeweging ligt ten deele bij den weth. De heer Houtman: De Raad gaat ook met de voorstellen mee. De voorzitter sluit nu de discussie, waarna het voorstel van B. en W. om het tele gram voor kennisgeving aan te nemen, z. h. s. wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. om voor den grond, benoodigd v<>or de school tusschen de Ooster- en Polderstraat, een totaal opper vlak van 1304 M2. dom de gemeente te doen overnemen f 12.per M2. voor f 15* .48 Na toelichling door den Weth. van gemeente werken, den heer Houtman, wordt dit voor stel goedgekeurd. Van de Commissie voor de bevordering van de productie van Levensmiddelen aanbieding van het verslag en de rekening over 1918. Het verslag wordt aangenomen voor kennis geving en de rekening in handen gesteld van de Fin. Commissie om advies. Van de beide alhier gevestigde Kamers van arbeid schrijven met betrekking tot een aanbeveling ter benoeming van leden voor de Commissie voor de Arbeidsbeurs. Te behandelen in een volgende vergadering. Van de Commissie voor de fondsen herkom stig van de vernietigde gilden aanbieding van de rekening over 1918. In handen van de Financieele Commissie. Van den heer S. A. Maas, schrijven in verband met zijn ontslagname als Raadslid, om zoo spoedig mogelijk ontheven te worden van zijn functie in de Commissie voor de salarisherzie ning. B. en W. stellen voor, den heer Maas van be doelde functie te ontheffen en een benoeming van een lid heden aan de orde te stellen. Hiertoe wordt besloten. Van het Hoofdbestuur der Republikeinsche partij adres, waarbij in overweging wordt ge geven, om, evenals de Burgemeester van Am sterdam deed, ook in deze gemeente alle hoof den van dienst op te dragen bij benoemingen slechts op geschiktheid te letten en godsdien stige gezindheid van sollicitanten buiten be schouwing te laten. De heer G o s 1 i n g a merkt op, dat als men van malle adressen spreekt, er dit een is. Ilij wil het voor kennisgeving aannemen. Aldus wordt besloten. Van de vereeniging van ambtenaren ter Se cretarie en de boden dankbetuiging voor den ge noten toeslag in eens. .Van het Comité ter behartiging van de alge- meene belangen van overheidspersoneel A. C. 0. P. uit de Bonden van Overheids personeel, adres waarbij wordt aangedrongen de pensioenbijdragen van het personeel geheel voor rekening van de gemeente te nemen. In handen van B. en W. om advies. Van de heer J. A. Vinks, dankbetuiging voor zijn benoeming tot tijdelijk onderwijzer van de Herh.-school voor jongens. Kennisgeving. Van den heer B. van Bochove schrijven, waar bij hij dank betuigt voor zijn benoeming tot leider van den Cursus van bewaarschool-onder wijzeressen en tevens eervol ontslag verzoekt als lid der Commissie tot Wering van school verzuim. Het eerste gedeelte van het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen, terwijl het ont slag eervol wordt verleend. Van de Brandweerlieden-vereeniging „Vriend schap zij ons doel" adres, om een vhrbeterde loonregeling voor de brandweerlieden te treffen. Van den Alg. Ned. straatmakersbond adres, daarbij verzoekende om ook de pas ontslagen straatmakers alsnog de uitkeering inééns toe te kennen. In handen van B. en W. om advies. Van den directeur der Gasfabriek schrijven, naar aanleiding van de opmerkingen in de raadsvergadering van 19 Mei 1918 geuit met betrekking tot de maatregelen ter gasbezuini- ging- De heer G o s 1 i n g a vindt het vreemd, dat een hoofdambtenaar met den Raad gaat poli- misseeren. Hij vindt het beter dat dergelijke memories den Raad bereiken via B. en W. of de gascommissie. Wanneer dit mode wordt on der de hoofdambtenaren, dan vindt hij zulks Verkeerd. Spr. gaat nog even op het schrijven van den directeur in. Nadat Weth. v. Westendorp had ver klaard met de eerste opmerking van den heer Goslinga in te stemmen, drong de heer v. d. T e m p e 1 er op aan, dat de directeur voortaan geen ingezonden stukken zal schrijven. De heer Koopmans merkte daartegen over op dat het hier een persoonlijk verweer van den directeur gold. Het schrijven wordt voor kennisgeving aange nomen. Van de afd. Schiedam van het Nat. Verbond van Gem. Ambtenaren in Nederland dankbe tuiging voor de toekenning van den duurtetoe- s ag in eens. Van A. P. M. Koene schrijven, waarbij hij kennis geeft ontslag te nemen als lid van de Comm. v. Toez. op het L. O. Onder dankbetuiging voor de in'deze aan de gemeente bewezen diensten, wordt het ont slag eervol verleend. Van de vereeniging van winkeliers in manu facturen adres waarin met kracht geprotesteerd 'wordt tegen den verkoop van niet tot de distri butie behoorende artikelen en wel in den winkel voor de Rijksdistributiekleeding en verzoek om aan dezen toestand onmiddellijk een einde te maken. Dit adres wordt voor kennisgeving aange nomen.* Van de besturen, der Hanze en Neutrale Mid- denstandsvereeniging, adres waarbij wordt ver zocht de verordening op de winkelsluiting zoo danig te wijzigen, dat het worde toegestaan hun zaken voor den verkoop geopend te houden des Zaterdags tot 11 uur en de overige dagen tot 9 uur 'savonds en dan voor de gasbespa ring tebepalen, dat het verboden is de etala ges te verlichten, uitgenomen 's Zaterdags van 710 uur. Te behandelen bij punt 10 der agenda. Van de zelfde besturen een adres waarbij ten sterkste wordt geprotesteerd tegen eenige raadsbesluiten in den laatsten tijd genomen als strekkende tegen den middenstand, t. w. le. tegen den verkoop van Rijkskleeding door de gemeente 2e. tegen den verkoop van het militaire schoeisel door de gemeente, en 3e. tegen de maatregelen onlangs genomen tot vroegere sluiting der winkels op ongeschik te tijden. In handen van B. en W. ter afdoening. Van den heer C. Blommendal, dankbetuiging voor de herziening zijner bezoldiging voor het opmaken der notulen van den gemeenteraad. Kennisgeving. Van P. G. Spierenburg schrijven, waarbij hij naar aanleiding van de aanbeveling voor leer- aar in Smids- en Werktuigkundig teekenen, verzoekt zijn tijdelijke benoeming in een defi nitieve te veranderen. Hierop zal gelet worden als de benoeming aan de orde komt. Van de R. K. Schoenwinkeliers en Schoenma kerspatroons „St. Chrispijn" en de neutrale schoenwinkeliers en Schoenmakerspatroons-ver- eeniging adres, waarbij wordt verzocht den ver koop van de militaire schoenen alsnog door de schoenwinkeliers te laten geschieden. In handen van B. en W. ter afdoening. AGENDA. Ontslag. Aan de orde is 1. Verzoek van den heer K. C. Minderhoud, om eervol ontslag als leeraar in schoonschrijven aan den Gemeentelijken Handelsavondcursus met advies van B. en W. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend. Benoemingen. 2. Benoeming van er. een Lid van de Commissie voor de Sala risherziening, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het ontslag nemen als raadslid van den heer S. A. Maas. De Raad benoemt den heer J. van den Tempel. b. een Lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, wegens perio dieke aftreding op 1 Januari 1.1. van den heer A. P. M. Koene. Aanbevolen worden de heeren 1. A. P. M. Koene, aftredend 2. D. Ris E.Hzn. De heer Koene wordt als zoodanig herbe noemd. e. een Lid van de Commissie voor het Ste delijk Muziekkorps, wegens periodieke aftre ding op 1 Januari 1.1. van den heer C. Houtman Aanbevolen worden de heeren: 1. G. Hout man 2. W. H. van den Toorn. De heer Houtman wordt herbenoemd. d. een lid van de Commissie van Admini stratie der fondsen, herkomstig van de Ver nietigde Gilden, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 11. van den heer P. M. J. A. Lagerweij. Aanbevolen worden de heeren 1. P. M. J. A. Lagerweij 2. C. H. Scheffers. De heer Lagerwey wordt herbenoemd, e. een Lid van de Commissie van Administra tie voor het Stads-Ziekenhuis, wegens perio dieke aftreding op 1 Januari 11. van den heer D. Ris E.Hzn. Aanbevolen worden de heeren: 1. D. Ris E.Hzn 2. F. A. C. Lechner. De heer Ris wordt herbenoemd een Lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, ter vervulling van de va cature ontstaan door het ontslagnemen van den heer B. van Bochove. Aanbevolen worden de heeren1. H. D. Fritsma, Hoofd van school D. 2. G. Ruiter, Hoofd van school H. De heer Fritsma wordt herbenoemd.. De heer Lagerwey komt ter vergadering. g. een Leeraar in Werktuigkundig Teekenen c.a. aan de Burgeravondschool alhier. Aanbevolen worden de heeren: 1. G. J. Goes, Leeraar aan de A. B. S. te Appingédam 2. P. G. Spierenburg, Leeraar aan de A. B. S. te Schiedam. Nadat weth. v. Westendorp had uit eengezet dat de heer v. d. Goes mede als no. 1 aanbevolen door den inspecteur de meest aanbevelenswaardige candidaat was, daar de nieuwe leeraar vooral bestemd is om in scheeps bouw en technisch teekenen onderwijs te geven, werd de heer v. d. Goes benoemd met 10 st. terwijl de heer Spierenburg 5 stemmen verkreeg en er 2 st. in blanco waren uitgebracht. h. een Leeraar in schoonschrijven a.an den Gemeentelijken Handelsavondcursus alhier. Aanbevolen worden de heeren: 1. J. Koo rengevel, onderwijzer aan school D; 2. Mej. B. C. M. Stolk, onderwijzeres aan de Buiten gewone school. De Raad benoemt mej. B. C. M. Stolk met 10 st., terwijl de heer Korengevel 6-stemmen verkreeg en er 2 in blanco werden uitgebracht. i. een onderwijzer aan school J. (Hoofd de heer J. H. Klein). Voorgedragen worden de heeren1. Th. van Woerkom, kweekeling' aan school G. 2. M. Droge, res. 2e luitenant der artillerie. 3. J. T. A. Schaap, kweekeling aan school J. 3. Vaststelling van kohier schoolgeld school -A. (dienst 1918/1919). De Raad benoemt den heer Th. van Woer kom, alhier. (Wordt vervolgd.)» BINNENLAND. Vrijwillige Landstorm. Tot commandant van den Vrijwilligen Land storm, roet standplaats 's Gravenhage is benoemd de bekende kolonel G. C. A. Fabius, thans com mandant der le infanfcerie-brigade te Assen. Nieuwe revolutie-plannen Alle leden van den Ned. R.-K. Volksbond te Amsterdam waren tegen gisteren-avond in ver gadering bijeengeroepen. Vooral ziji, dia in mili tairen dienst zijn geweest, moesten aanwezig zijn. In de oproeping wordt opkomst hoogst noodza kelijk genoemd. i Ook de leden der afd. Amsterdam der R.-K. Middenstandsvereeniging zijn in spoedvergadering bijeengeroepen in een convocatie, waarin aller opkomst dringend noodzakelijk wordt genoemd in verband met de tijdsomstandigheden. Naar wij vernemen is alles in de Koninklij- ke Stallen in den Haag weer gereed gemaakt om zoo noiodig het Vrijw. Landweercorps te ont vangen en hebben de leden bericht gekregjen, zich op alle gebeurtenissen voorbereid Ie hon den. Burgerwachten. In het gebouw van het provinciaal' bestuur: is gister-middag, onder leiding van den commis saris der Koningin i n Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas Wyborgh, een bijeenkomst gehouden van een groot aantal burgemeesters in Zuid-Hol land, ter bespreking van de organisatie van bur gerwachten. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door den secretaris-generaal in algemeenen dienst., mr. Kam en jhr. mr. von Weiier, administrateur bij1 het departement van financiën. Nadat baron Sweerts de bijeenkomst geopend had, wees mr Kan, namens de regeering op het groote belang der burgerwachten en stelde hij den burgemeesters in de gelegenheid hieinl speciale vragen over deze aangelegenheid te stel len, Jhr. von Weiier heeft dè kwestie daarna vier der ingeleid, waarna mr. Kan verschillende hem gevraagde inlichtingen verstrekte. Het ligt in de bedoeling in de volgende week nog twee dergelijke bijeenkomsten te houden met andere burgemeesters van Zuid-Hollandsche ge meenten. Verdachte Vreemdelingen. Reeds eenigen tijd geleden had de regeering gelast, om alle hier te lande nog vertoevende Russen, die op eenigerlei wijze gevaar voor onze veiligheid kunnen opleveren, te internee ren, in afwachting van hun vervoer naar Dantzig, dat vermoedelijk binnen enkele weken zal plaats vinden. Dezer dagen zijn deze maat regelen nog verscherpt en ook uitgebreid tot verdachte vreemdelingen van andere natio naliteit. In aansluiting aan dit bericht wordt nader gemeld, dat gisteren reeds als voorzorgsmaat regel door de Haagsche politie op last van de bevoegde hoogere autoriteiten, verschillende in Den Haag verblijfhoudende vreemdelingen die verdacht worden met politieke doeleinden in Nederland te vertoeven, zijn gearresteerd. Hun zal gedurende den eersten tijd een bepaalde verblijfplaats in ons land worden aangewezen. De politie te Rotterdam heeft onder alle ver dachte vreemdelingen een ware razzia gehouden. De Russen, die nog niet vertrokken warm, zijn aangehouden. Ook heeft men alle vreemde lingen, wier identiteitsbewijzen niet im orde wa ren, naar het hoofdbureau van politie gebracht, afwaar verder over hun tot zal worden beslist. Aanvoer van goederen van overzee. Aangezien uit verschillende verzoeken om inlichtingen, welke de N.O.T. nog bij voort during bereiken, blijkt, dat nog niet algemeen bekend is, dat, behoudens enkele uitzonde ringen, de beperkte aanvoer van goederen van overzee thans weder mogelijk is, wordt van wege de N.O.T. verzocht mede te deelen, dat de N.O.T: thans weder in het algemeen voor alle zoodanige goederen consenten kan verlee- nen. Deze zijn intusschen niet vereischt voor die goederen, ten aanzien waarvan de aanvoer uitdrukkelijk N.O.T.-vrij is verklaard. Confectiefabrieken. Daar er een sluiting van )le confectiefabrie ken op a.s. Maandag dreigde, heeft het hoofdbe stuur van den Bond in de Kledingindustrie een onderhoud gehad met den minister van Landbouw. De vertegenwoordigers van den vakbond dron gen bij den minister aan op> het toestaan van den uitvoer van kleeding, zonder dat de arbei dersstand er nadeelige gevolgen van ondervinden kan. Alleen dan kon hij verzekerd zijn van de medewerking der fabrikanten. De minister stelde allereerst den eisch, dat de fabrikanten het drei gement omtrent de sluiting zouden .terugnemen alvorens hij tot onderhandelen bereid was. D|öt fabrikanten hebben thans aan dezen eisch gevolg gegeven, zoodat de sluiting der fabrieken piet) zal doorgaan. Spoorwegpersoneel. De directies der spoorwegmaatschappijen heb ben een conferentie gehad met de vertegenwoor digers der organisaties van het spoorwegperso neel. In een druk bezochte vergadering werd gis teravond te Utrecht het resultaat van die con ferentie medegedeeld. Alle looneischen zijn door de directies, met het oog op de hooge kosten, van de hand gewezen, zoodat het toonontwerp der directies gehandhaafd blijft. Ook' worden al le duurtetijslagen opgeheven, doch niemand zal minder inkomsten hebben dan hij thans heeft* De hoofdbesturen meenen, dat deze nieuwe loon regeling voor het_ publiek onaannemelijk is, daar) het spoorwegpersoneel thans belangrijk lager be zoldigd zal worden dan de postambtenaren, enlz. De zaak zal in de Tweede Kamer besproken; worden, terwijl den minister van Waterstaat omi een sp oedconf eren tie i s verzocht. Onze Vetvoorziening. Het motortankschip „Pendrecht" is 14 dezer van New-York naar Rotterdam vertrokken miet 1867 ton katoenolie, bestemd voor onze mar garineindustrie. Pluimvee en eieren. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 1 Februari opgeheven, het rijkskantoor voor pluimvee en eieren en die daaraan toegevoegde commissie van advies, onder toekenning van eer vol ontslag aan de hoofdambtenaren. AHe zaken betreffende eieren, zullen voortaan) behandeld worden door het Rijks Centraal Admini stratiekantoor voor de distributie van Levensn middelen en die betreffende pluimvee, door de afd Cr.isiszafcen van het departement van Land bouw. 'i I i I Bezuiniging op het broodrantsoen. Naar „Het Volk" meldt, wordt door de be trokken autoriteiten overwogen, of en in hoe verre het wenschelijk is door vermindering van het aantal uit te reiken aanvullingsbroodkaar ten een bezuiniging op het broodverbruik te verkrijgen. Overeenkomstig de gedachtenrege- ling zouden o.a. ook krankzinnigen niet meer voor een aanvullingsbroodkaart in aanmerking komen. Vetkaarten. De minister van landbouw heeft, met ingang van heden, ingetrokken zijn beschikking van 7 November 1918, waarbij gelegenheid werd gegeven tot omruiling van boterkaarten tegen ^margarine-, melange A- en melange B-kaarten, zoodat thans weder de eens gedane keuze zal gelden gedurende den termijn van den gel digheidsduur der kaart, zooals werd vastge steld hij hare beschikking van 19 April 1918, lit. A, opgenomen in de Staatscourant no. 92. (St.ct.) Uitvoer van steen en pannen. De uitvoer van baksteen, kalkzandsteën, drijfsteen, vuurvaste steen, dakpannen, gres- buizen en hardsteen is verboden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 1622 Jan i Op bon 555 1/i pond suiker. Op bon 557 1 reep chocolade. Op bon 559 P/2 °ns kaas, naar keuze. Op bon 561 P/2 ons huishoudjam. Op bon 563 1 pakje aardappelenmeel (op 2 bons) of 1 ons sago (op 1 bon). Op bon 565 1 ons bruine boonen, van af Vrijdag. Op bon 567 1 ons rijst, vanaf Zaterdag. Op bon 569 P/a ons groene erwten, vanaf Maandag. Aardappelen. Zaterdag op bon 21 1 K.G. kleiaardappelen. Maandag op bon 22 1 K.G. Woensdag op bon 23 1 K.G. Veen-of zandaardappelen 51/, cent, kleiaard appelen 8 cent per kilo. Suikerkaart. Op bon 30 (blauw) ii ver krijgbaar pond auiker. Kindermeel. Bon 4 A (oranje) en 4 B (groen) kindermeel ie deze week geldig. Ver krijgbaar Vi pond kindermeel k 21 «ent per V i 1 c h. Op 493 verkrijgbaar l/« pond visch. Koffie. Op bon 44 van 116 Jan. ons koffie. Gas. Het rantsoen bedraagt voor de maand Januari 55 M®, waarvan voor licht alleen 18 M®. Tot nader aankondiging wordt de gasdruk pakje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2