de itaiiaansehe minister dezelfde argumentatie, die de Itaïiaanstehe aanspraken op koloniën recht- vaardigt, ook wel aan Duitschland niet zal ont zeggen, zoodat de Duitsche vertegenwoordigers ter vredesconferentie zich pp een; autoriteit der Geallieerden zullen kunnen beroepen. Uit New York' wordt aan $Le „Times" ge meld': Belanghebbenden bij den handel in sterken drank zijn voornemens zich tót de rechtbanken van verscheidene staten te wenden met het v©r- zoék, de verbodswetten van nul en geener waar de te verfdaren, op het motief, dat de wetge vende lichamen op onwettige wijze belb'ben ge- liandeld door een amendement op de grondwet aan te nemen zonder voorafgaand referendum. Deze 'handelwijze zal echter de inwerkingtre ding van het amendement wel niet beletten, en te beginnen vajnl 1 Juli a.s. wordt Amerika „droog gelegd" door het verbod van verkoop, fabrica tie, invoer of uitvoer van sterken drank, in wel ken vorm ook. President en mevrouw Wilson zijn naar Pa rijs gekomen met een zeer bescheiden aantal koffers. liet is echter waarschijnlijk, d!at zij met wagonladingen bagage zulien terugkeeren, daar zij een ontzaglijk' aantal geschenken hebben ontvangen gedurende hun verblijf te Parijs en hun bezoeken aan Engeland en Italië. De bagage zal een dergel'ijken omvang hebben bereikt, dat z'ijj wel per militaire transpotgelegenheid naar Was hington zal moeten worden gezonden. De ge schenken begonnen reeds op den dag toen presi dent Wilson voet aan wal zette en zij komen nog steeds aan in een] nimmer eindigenden stroom. De geschenken komen ook uit alle klassen der bevolking, en er zijn er bij', die volstrekt geeri waarde hebben, maar waaraan de president joist zeer veel hecht, omdat hij er een bewijs in ziet^ hoe zeer zijn beginselen wordien gewaardeerd* Er komen ook veel1 geschenken van kindjerenj niet alleen uit Frankrijk, maar ook uit andere En lentelanden, die veel van den oorlog het'ben geleden. De president wenscht, dat een ieder, oen dankbetuiging zal ontvangen, maar de ge schenken Üijn zoo talrijk, dat hij op het oogen- 1 lik nog niet in staat is geweest, 'allen dank te zeggen. BINNENLAND. Pogingen tot revolutie Na het bezoek van minister Ruys de Boeren- 1 rouck, Donderdag-middag gebracht aan het ge-, bouw der Burgerwacht aan het Singel te Am sterdam deden allerlei onrustbarende geruchten de/ ronde. 's Avonds bleek, dat de conferentie gevolgd was door besprekingen tusschen de bestuursleden der Burgerwacht eenerzijds en den burgemeester, den hoofdcommissaris, mmilitaire autoriteiten en vak organisaties anderzijds. f Een en ander bleek in verband te staan met zeer onrustbarende geruchten omtrent een poging om revolutie te verwekken. Jn Qen, Haag namelijk zou men een uitgebreid com plot op 't spoor zijn gekomen. Een week te voren had in de „Haagsche Post" een artikel gestaan, waarin gezegd werd, dat op' 20 Januari een poging tot revolutie zou worden gedaan. Na, dien waren echter bij den generalen staf dus danige gegevens binnengekomen, dat men] het alleszins rechtvaardig achtte, ernstige voorzorgs maatregelen te nemen. Het plan zou geweest zijn, op Zondagavond in de hoofdstad het postkantoor, de stations, de Nederlandsche Bank, de daglladburea.ux en het gebouw der Burgerwacht te bezetten. Ont te voorkomen, dat de telegrafische verbinding met andere steden hierdoor verbroken zou worden, besloot men op1 het gebouw aan het Singel een draadlooze installatie /aan te bren> gen. 's Morgens vroeg was reeds zoo'n instal latie op de Nederlandsche Bank gereed. In| sommige gedeelten van het gebouw werden1 prikkeldraadversperringen aangebracht, en bet- tromvbare manschappen ingekwartierd, die de strenge order hadden, het gebouw tot het uiter ste in handen te houden. Ook het hoofdkwartier der Burgerwacht was op diezelfde wijze versterkt, 's Nachts was daar een vendel gewapende burgerwachts gelegerd, gereed om in te grijpen, als dit noodig mccht blijken. Zoo waren nog tal van voorzorgs maatregelen genomen. O.a. was het plan, die daghladburcaux op Zondag-avond met militai ren te versterkten. Nader verkregen inlichtingen schijnen er op to wijzen, dat, dank zij' de scherpe eontrólte en djei uitgebreide voorzorgsmaatregelen, men van revo lutionaire zijde besloten heeft, ,van dj© plannen voor Zondagavond af te zien. Wat niet wegneemt dat de overheid van Amsterdam op al'le ©vein-, tualiteiten is voorbereid. (Tel.) De „Insulinde." Het s.s. „Insulinde", kapitein F. Bakker, is in den nacht van Zaterdag op Zondag van Botterdam naar Java vertrokken. Sedert September 1917 vertrok er geen pas sagiersschip van den Rotterdamschen Lloyd van Rotterdam naar Indië. Thans heeft de „Insulinde", na bijna 21/*' jaar opgelegen te hebben, dit verkeer hero pend. Driehonderd negen en twintig passa giers, onder wie een detachement aanvullings- troepen; sterk 3 officieren, 5 onderofficieren en 40 minderen, bevinden zich aan boord. De nieuwbenoemde Nederlandsche gezant en gevolmachtigd minister te Peking, de heer W. J. Oudendijk, maakt de reis mede. Passagiers en bemanning van de „Insulinde" tellen te zamen 494 koppen. Tarwe. Het stoomschip „Turbinia" is gisteren met ongeveer 4800 ton tarwe voor de regeering uit New-Orleans alhier aangekomen. Een economische schikking met Duitschland. De onderhandelingen tusschen, Nederland en. Duitschland hebben thans geleid tot het sluitejn) van een schikking, die zich in hoofdzaak bepaalt) tot den uitvoer van vïsch en groenten naar Duitsch land, waartegenover een aanvoer van kolen eii zout zal staan. (Iïbld.) Wittebrood. Naar de „N, Ct." meldt, zal begin Februari wittebrood van zoodanige kwaliteit worden ge leverd, dat het ongeveer gelijk' is aan dat vanj vóór den oorlog. De samenstelling zal bestaan' uit 50 pet. Amerikaansche tarwe, 37i/a pet. in- l'and's'che tarwe en l&Vs' pet. rogge. Het aardappelmeel, dat aan het tegenwoordige brood zijn min aangenamen smaak gaf, zal dus niet meer voor de samenstelling worden gebruikt Verdachte vreemdelingen. De Haagsche politie heeft weder drie Russen, die haar verdacht voorkwamen, in bewaring ge steld. N 1 Tot de vreemdelingen, die zijn aangehouden, behoort naar het „Vad." meldt de heel' Clbel- gonoff, president der Russische vereeniging in Den Haag. J Uitvoer uit Engeland. Reuter seint ons uit Londen, dat het verbod van uitvoer weer van verdere goederen is op geheven. waaronder kóper- en tinlahrikatcn, som mige chemische drogerijen, julegoederen, jutega- rens, touwwerk, zakken, minerale oliën, motor olie, pet roleu mp rod act en en terpentijnolie. Bureau Nijverheid. Men meldt dat de heer G. Dekker, onderchef van het bureau nijverheid, het voorbeeld vjajJ den chef van dit bureau, den heer P. Doyer, beeft gevolgd door ook ontslag uit 's rijks dienst te vragen. De levensmiddelenvoorziening. Het „Volk" meldt, dat Zondagj 2 Februari a.s. te Amsterdam een congres inzake dei ltevehsmid- delcn voorziening zal worden gehouden. Djei.(bij eenkomst wordt uitgeschreven door het partijbe stuur der S. D. A. P. en het bestuur van het N. V. V. Burgerwachten. Tot dusver zijn in de provincie Zuid-Holland opgericht 37 burgerwachten en in voorbereiding 8; in de provincie Groningen: opgericht 16 en in voorbereiding 1, en in de provincie Zeeland: opgericht 3 en in voorbereiding 5. Krijgsgevangenen. De militair-geneeskundige dienst heeft te Dor drecht een ruim noodziekenhuis en een badin richting ingericht ten behoeve van de krijgs gevangenen. Het noodziekenverblijf biedt ruimte voor 450 zieken. De nette kribben staan in ruime zalen, electrisch verlicht. Er zijn een keuken, een badinriehting en een cantine. De magazij nen zijn keurig ingericht en gevuld met alles, wat voor het bedrijf noodig is. De hoofdver pleegsters beschikken over een nette woning, waarin ook het bureau is gevestigd. Reeds den eersten dag van opening werden 70 zieke Serviërs opgenomen, en het laat zich aanzien, dat alle bedden van dit uitstekend ingerichte ziekenhuis binnen eenige dagen zul len zijn bezet. Het groote badhuis is ingericht in twee ge- meenteloodsen. Een locomobiel zorgt voor warm water. Er is een groote kleedkamer en een badzaal met 80 douches. In een tweede loods is een kleedkamer, ruim voorzien van schoon onder- en bovengoed, en een gezellige conver satiezaal, waar de krijgsgevangenen een piano en een stapel lectuur vinden. Terzijde van deze loods staan eenige ontsmettingsovens, waarin kleederen kunnen worden ontluisd. Dit alles Is ontworpen, gemaakt en in ex ploitatie gekomen binnen nauwelijks veertien dagen. Dr. Hendrik P. N. Muller, gezant te Boekarest. In aansluiting aan het bericht omtrent de te verwachten benoeming van een Nederlandsch gezant te Boekarest, verneemt het Haagsch Corr. Bur., dat voor dien post bestemd is dr. Hendrik P. N. Muller, te 's-Gravenhage, de bekende publicist op economisch en historisch gebied. De R.-K. Middenstandsbond en de Regeering. Het dagelijksch bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond en de heeren prof. dr. J. van Beurden en prof. mr. J, A. Veraart zijn door, den Minister van Arbeid in audiëntie ontvangen, ten einde de punten te bespreken, welke aange voerd zijn in het verzoekschrift, door genoem den Bond 'bij den Ministerraad ingediend en 'welkte het Ministerie van Arbeid rakten. Wat aangaat „wettelijke regeling der coH'e'ö- tieve arbeidsovereenkomst en uitbouw daar van" tot pu'bliek'-rechtelijke bedrijfsorganisa tie voor die beroepen, welke geacht worden ir^ privaat-rechtelijken zin organisatorisch ge noegzaam sterk te zijn ontwikkeld, deeldia Mi nister Aalberse mede, dat zijn ambtgenoot van Justitie bij hem had ingezonden het ontwerp voor een privaat-rechtelijke regeling. Minister Aalberse overweegt de indiening daarna vanj een wetsontwerp, waardoor het mogelijk' wordt collectieve arbeidsovereenkomsten bindend tej verklaren voor geheele bedrijrien. Overigens stelt de Minister het onderwerp' in handen, van den Hpogen Raad van Arbeid, waarin een spe cial© gt'deeling voor de collectieve arbeidsover eenkomst zal worden gevormd. Ten aanzien van „wettelijk© invoering' van den verplichten kindertoeslag voor alle groepen van 'bedrijven" met dien vlerstande, dat eltkte bedrijfsgroep vrijheid behoudt onder nader door de wet te bepalen voorwaarden, de rege ling van bedoelde aangelegenheid zelfstandig ter hand te nemen, verklaarde die Minister dat het .denkbeeld nog te weinig is doorgedrongen in onze Nederlandsche samenleving dan dat' ver wacht zal kunnen worden, dat een poging tot wettelijke regeling thans in 'de Statern-Generaal) succes zou hébben. De Minister wil afwachten, of ook' bij de Jjehandeling der begroeting van Arbeid in de Hamers uit' het midden der leden verdediging komt voor den verplichten kinder toeslag. j Verder deelde de Minister nog mede, dat hij arbeidt aan een nieuwe arbeidswet oip dón grondslag van een achl-urigen werkdag en de vijf-en-veertig-urige week, waarbij maatregelten overwogen worden om het nadeel, dat aan dan; middenstand ten gevolge* van den'' vferkbrfenj arbeidsdag door huisarbeid van arbeiders1 zal worden toegebracht, tot een minimum terug t^ brengen; dat z.i. de tijd thans geheel rijj) is voor een Wettelijke regeling vanj' de winkel sluiting; dat, wat 'ttetreft uitbreiding van de so ciale verzekeringen tegen ziekte, ouderdom idrï invaliditeit, tot de kleine zelfstandige onderne mers tot zelfstandige verzekering tegen invali diteit en ouderdom zullen kunnen komen en datj de staat dan de administratiekosten zal bteta,- fen; dat, in overweging is de ongevallenwet op1 dezelfde wijze uit te breiden, en dat, als het er toe komt, de ziektewet uit te breiden tot de kleine zelfstandige ondernemers de staat, al thans ter voorziening in de ziektebehandeling, dan ook zal' moeten zjorgen voor i ziekenhui zen, sanatoria, enz.; dat er een gewijzigd ontwerp verschijnen zal, 'betreffende invoering eener handelswarenwet, en tegelijkertijd de regeling van de vleeschkeuringen zal kunnen behan deld worden, en dat hij zeer veel voelt voor het 'denkbeeld van 'het verleenen van finan- ciëelen steun aan den georganiseerdein midden stand ter bestrijding van de tuberculbse; en dat er thans aan gedacht wordt de vrijkomende be- rakken van het Ministerie van Oorlog over te nemen, om die als noodsanatoria aan verschil lends vereenigingen ter bestrijding van] de tu berculose in exploitatie te geven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar inde week van 1622 Jan Op bon 555 Va Pon^ suiker. Op bon 557 I reep chocolade. Op bon 559 U/a ons kaas, naar keuze. Op bon 561 P/a ons huishoudjam. Op bon 563 1 -pakje aardappelenmeel (op 2 bons) of 1 ons sago (op 1 bon). Op bon 565 1 ons bruine boonen, van af Vrijdag. Op bon 567 1 ons rijst, vanaf Zaterdag. Op bon 569 P/s ons groene erwten, vanaf Maandag. Aardappelen. Maandag op bon 22 1 K.G. Woensdag op bon 23 1 K.G. Veen- of zandaardappelen 5'/, cent, kleiaard- •ppalen 8 cent per kilb. Suikerkaar t. Op bon 30 (blauw) is rtr- krijgbaar pond suiker. Kindermeel. Bon 4 A (oranje) en 4 B (groen) kindermeel is deze week geldig. Ver krijgbaar */j P°nd kindermeel 21 cent per pakje. V ic h. Op 493 verkrijgbaar Vi Pond visch. Koffie. Op bon 45 van 19 Febr. l/t ons. koffie. Gas. Het rantsoen bedraagt voor de maand Januari 55 M8, waarvan voor licht alleen 18 M\ Tot nader aankondiging wordt de gasdruk opgeheven van v.m. 8 u.11 v.m. en van 12.30 n.m.4 uur n.m. Zondags wordt druk gegeven van 121.30 uur. Kolen. In Januari zijn geldig bene 31, en 32 en 33 ieder voor 16 K.G. steenkolen. Bon 34 en 35 ieder voor 84 stuks hulpbri ketten. Bon 36, 37, 38 en 39 ieder voor 15 K.G, anthraciet. Broodkaart. De broodkaart van bet 83e tijdvak van 19 tot en met 27 Januari. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, 13e week geldig van 14 tot en met 22 Jan. Melk. Nummers der Meikkaart, waarop deze week de melk moet worden geleverd Dinsdag 65, Woensdag 66, Op bon 553 is verkrijgbaar 1 pond gecon denseerde taptemelk, op bon 551 1 ons tapte- melkpoeder 15 ct. per ons. Centrale keuken. Verkrijgbaar van 10 tot 1 uur. Daags te voren bestellen. DinsdagStamppot (aardappelen met kool rapen) op bon 22 van de aardappelenkaart. WoensdagStamppot (aardappelen met kro ten) op bon 23 van de aardappelenkaart. 1 B. K. Gedemobilisecrden. Blijkens een advertentie in ons blad van hei den, zal morgen (Dinsdag)avond in den R, K. Volksbond een vergadering worden gehouden van R.K. gedemobiliseerde militairen. In deze vergadering, die voor alle R.K. gede- mot'il'iseerden toegankelijk is, zal ©en spreker op treden om over steunregeling en andere daarmee samenhangende zaken op te treden. Dc fabriek van Wilton. Onder de industrieele ondernemingen in onze stad zal ongetwijfeld de scheepswerf en ma chinefabriek van Wilton de voornaamste plaats innemen. De groote beteekenis van de vestiging dezer reusachtige onderneming schijat nog niet vol doende te worden begrepen. Toch zal men ernstig rekening moeten hou den met het feit, dat de tijd niet ver meer verwijderd is, waarop duizenden nieuwe arbeids krachten Schiedam zullen binnenstroomen. Men zal hier ter stede voor zeer ingrijpende wijzigingen op velerlei gebied komen te staan. Interessant is het te vernemen hoe de firma Wilton haar terreinen in het buitenland van Babberspolder in exploitatie zal brengen. De firma Wilton heeft zich van de medewer king verzekerd van deu hoofdingenieur-direc teur der Rijkswaterstaat, de heer A. T. de Groot. Aan bedoelden heer A. T. de Groot te s'Her- togenbosch is bij Kon. Besluit een verlof ver leend voor den tijd van 3 jaren. De heer de Groot treedt op als adviseur van de firma Wilton voor den bouw van de groote scheepswerven. De schepen, welke bij Wilton vervaardigd worden, zulien niet op hellingen worden ge bouwd, maar in vaste dokken, af te sluiten met schipdeuren. Men zal, zoo deelde du heer de Groot aan de „N.R.Crt" mede, aanvangen met den bouw van één dok, dat tegelijkertijd voor 2 schepen van 200 M. lengte (dus een schip van een grootte tusschen de „Rotterdam" en „Nieuw- Amsterdam" in) zal kunnen dienen en ook voor 8 kleine schepen van 100 M. lengte, een soort standaardschepen, zou men kunnen zeg gen. Als deze nieuwe methode van bouwen van schepen, uitgevonden bij Wilton, voldoet, ligt het in de bedoeling een zelfde dok te bouwen voor schepen van 300 M. lengte (d. w. z voor de bekende „Vaterland" van de Hamburg Amerikalijn). Men krijgt op deze wijze een voorstelling van de reusachtige werken, welke in het plan liggen. Verder zou er een groot drijvend droogdok komen voor het opnemen van schepen van 40.000 ton (de „Statendam" mat pl. m. 32,000 ton). Wanneer de scheepswerf met bijbehoorende werkan gereed is, zal zij een grooter oppervlak te beslaan dan eenige werf in Europa, grooter dus ook dan die van Harland en Wolf te Bel fast, waar o.a. de „Statendam" en de „Rotter dam" op stapel zijn gezet. Mevr. Bongers—-de Hoog. De Schiedamsche ZwemclUb (Afd. Dames) heeft besloten, gelden bijeen te brengen voor ,etesi „B/on.- gers—de Hoogbeker", die als wisselprijs de her innering/aan d;e overledene zal in eere houden. Overtuigd, dat «file Nederlandsche Zwemsters sympathie voor dit plan zullen gevoelen en ook overtuigd, dat allen zullen verlangen, dat het) een vyisselprijs moet zijn de overledene waardig, zal zij zich ten spoedigste met het Bestuur van den Ned. Zwembond in verbinding stellen, OM te besprekten, hoe dit plan hei best ten uitvoer gebracht kan worden. j Zaterdag-morgen is uit een faürle^ aan de Westerkiade een aantal schoenen ont vreemd. De daders, die tot het fabrieks personeel behoorden, zijn ontslagen. 1 J Zaterdag is een meisje aaengehou- dten, die ten nadeel© van haar patroon een Mok Met 'kbjeren gewichten had gestolen. Zaterdag-avondzjjntennadeejevati een bewoner uit het Broers veld, twee konijnen! gestolen. Eenige jongens die zich] aan dien diefstal hadden schuldig, en die dieren te gelde hadden gemaakt, zijn heden door do politie in bewaring gesteld'. Uit een winkel aan de Broersvest is Zaterdag-ayond een halve kaas ontvreemd. Eeni ge jongens zijn in verband' met dezen diefstal aangehouden, van wie een d© Laas ihad ontvreemd terwijl de ander op den uitkijk had gestaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2