Rijksmiddelen. Het belastingjaar 1918 is geëindigd en heeft ruim 249 millioen opgebracht of 14 millioen meer dan .in 1917 en 32Va millioen meer, dan waarop gerekend was. Het surplus is in hoofd zaak verkregen door de inkomstenbelasting, den suikeraccijns, het registratierecht en het succes sierecht. Minder dan in 1917 werd ontvangen bij de personeele belasting, de vermogensbelas ting, den accijns op gedistilleerd en bier (ruim 12 millioen), geslacht, zegelrecht, invoer- en statistiekrecht. De overige onderdeelen toonden slechts geringe verschillen. Behalve de 249 millioen zijn nog ontvangen 218 millioen aan oorlogswinstbelasting en ver dedigingsbelastingen en 40 millioen aan opcen ten voor het Leeningsfonds 1914. De totaal-opbrengst in het jaar 1918 was f 507.423.326.20. Carbid. Het zeilschip „Primus" is te Rotterdam aangekomen met een lading carbid. Loonregeling spoorwegpersoneel. De onderhandelingen over de door „St. Ra phael", den Prot. Christ. Bond en den Neu tralen Bond gestelde eischen zijn niet afgebro ken, doch worden door het hoofdbestuur van ,,St. Raphael" voortgezet. Belgische geschenken aan de Koningin. Gisteren-middag heeft H. M. de Koningin ont vangen de gravin John d'Oultremont geboren gra- vip de Merode uit Brussel, die HL M. uit naam van een aldaar gevormd damescomité een éohar- pe van de fijnste kant, zoomede een waaier van kant voor de Prinses kwam aanbieden. Bedoeld damescomité is te Brussel gevormd om uiting van erkentelijkheid ie geven vo ,r bet geen reeds sedert 1916 is gedaan ten Delioeve van een groot aantal zwakke en zieke Belgische kinderen, aan wie in Nederland gelegenheid tot herstel is geboden. Ook elk naar Nederland gezonden kind heeft o.a. 10 óf 20 centimes voor dit geschenk' hijge dragen. De prinses was bij de ontvangst, tegenwoordig. Bij het aanvaarden der fraaie en waardevolle geschenken, voortbrengselen der Belgische kunst nijverheid verzocht H. M. aan de gravin d'Oultre mont om haren bijzonderen dank over te brengen, aan allen die daartoe hebben bijgedragen en hun de verzekering te géven van Br. Ms. groote waar deering voor de gevoelens, welke aan de aan bieding dezer geschenken ten grondslag liggen. Ravitailleeringscommissie. Naar men verneemt, zal te Rotterdam, binnen kort de zetels worden gevestigd van een Fran- oeYie coromiaoio voor de bevoorrading van het bezette gebied. Deze commissie tracht de be schikking te krijgen over de loodsen aan den Schiedamschen weg, waarin de Duitsche geïn terneerden werkplaatsen hebben gehad om die als hospitaal in gebruik zijn van deFranschen. Reizen naar Zwitserland. Het Zwitsersche consulaat te Rotterdam deelt mede, dat tot 1 Februari geen visa's worden verleend voor reizen naar Zwitserland, die als doel hebben, gezondheid zaken of studies. Het is dus overbodig zich tot dien datum voor een pasaanvrage bij het consulaat te ver voegen. Uit Oost-Indië. Men meldt uit Weltevreden Het Oostelijk gedeelte van den Archipel wordt ernstig geteisterd door de Spaansche griep waar door de productie van voedingsmiddelen wordt belemmerd. De Dewakang-eilanden worden nu met hongersnood bedreigd. To Makassar inge kochte levensmiddelen zullen per s.s „Dampit" van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij derwaarts worden gezonden. Onze Sigarenvoorraad. In verband met den vrijwel algeheele stop zetting van de sigarenfabricage te Deventer, vernemen wij, dat de fabrieken opgepropt lig gen met voorraden sigaren, waarvoor echter, wegens geringen uitvoer, grootendeels afzetge bied ontbreekt. In geheel Nederland moeten circa 2 milliard sigaren in de fabrieken zijn opgestapeld, wat beteekent dat voor de binnen- landsche consumptie er 7 jaar voorraad is. Maar de grondstof der tabak is zoo goed als verbruikt. De 8-urige werkdag voor mijnwerkers. Op de j.l. Dinsdag gehouden vergadering der contact-commissie voor het mijnbedrijf is tus- schen de mijndirecties en mijnwerkersbonden het volgende overeengekomen De directies aanvaarden in beginsel den 8- urendag voor bovengrondsclie werklieden. Er zal een commissie worden ingesteld be staande uit vertegenwoordigers der directies en een vertegenwoordiger van elk der twee bonden met opdracht te onderzoeken voor welke cate gorieën de 8-urendag zonder bezwaar kan wor den ingevoerd en in hoeverre voor andere cate gorieën moeilijkheden bestaan, die eventueele uitzonderings of overgangsbepalingen noodzake lijk maken. De commissie, die nog deze week bijeenkomt, zal zoo spoedig mogelijk haar on derzoek uitvoeren en uiterlijk 15 Febr. a.s. ra- port uitbrengen over den stand harer werk zaamheden. Kolen voor vee. Naar men verneemt, zijn te Brussel aange komen de Nederlandsche gedelegeerden, die met de Belgische vertegenwoordigers zullen on- I derhandclen omtrent de levering van Belgische .steenkolen tegen den uitvoer van melkvee. De onderhandelingen zullen heden aanvangen. „Tabanan" en „Moordam". Blijkens Aneta-telegram zijn de „Tah'anan" eli de „Moordam" op 18 Januari te Gibraltar aan gekomen om kofcn in te nemen. Alles was wel aan boord. Geen ernstige ziekten deden zich voor en tot dusver is geen der passagiers die ongesteld waren, overleden. i Thee. De „H. Ct." verneemt, dat het 1 iji de ttegöo- ring vaststaat, dat er Britsch lndisdhe thee hieit te lande zal worden ingevoerd. Slechts de vraag of deze thee in den vrijen handel zal komen, dan wel of zij door het Rijk zal worden gedistribueerd, maakt nog een punt van overweging uit. f De moord te Watergraafsmeer. In verband met den moord op den lijsten maker Cardinaal' te Watergraafsmeer is, naar de „Tel." 'bericht een neef van den Vermoord^ in hechtenis genomen. i De verhoogde rantsoenen. (Officieel.) Het Ministerie van Bivi ten land scire Zaken deelt het volgende mede: In de vergadering van de Tweede Kamer van 13 November 1918 verklaarde de tijdelijke voor zitter van den Raad van Ministers, dat Nederland zou kunnen rekenen op toevoer gedurende een jaar van o.a. 375.000 Ion broodgraan inclusief rijst, 45000 ton Chilisalpeter, 40.000 ton pbospira ten. 25000 ton pyrieten en 300.000 ton mais vpior veevoeder. j. Voortgezette onderhandelingen hebben thans tot het resultaat geleid dat deze hoeveelheden met ingang van 80 Januari zijn verhoogd als volgt: broodgraan tot 700.000 ton, salpeter tot 70.000 ton, phosphaat tot 60.000 ton, pyriet tot 33.000 tón, mais voor Veevoeder 500.000 ton. Voor andere soorten veevoeder is een jaarlSjk- sc-he hoeveelheid bepaald van 250.000 ton. Rijst is niet meer begrepen ond?r broodgraan, maar óf is een apart rantsoen van 70.000 ton voor rijst, inclusief mout, sago, tapioca, niandioca, arro wroot en stijfselt Met ton wordt in het bovenstaande bedoeld een metrieke ton. Tegen de belastingplannen van Minister de Vries. en Oranje te Utrecht heeft, naar de St. Ct. meldt de volgende motie aangenomen: De kiesvereeniging enz., kennis genomen hebben de van de mededeelingen van den minister van financiën, waarlij deze een belasting aankondigdla op koffie, thee, cacao, enz.; betreurt ten zeerste, dat de minister voor dekking van de staatsschul den een belasting wil gaan heffen op artikelen, die door het algemeen gebruik, pok in de kringen der financieel zwakken voor een belasting niet(| in aanmerking mogen komen, in het bijzonder niet, omdat een zondanige belasting hoogst onbillijk kan worden geacht en niet in verhouding Van die draagkracht van de verschillende deelen der bte- volking. verzoekt der regeering dringend voorstellen tot heffing van deze belasting niet ini tei dienen en draagt het bestuur op deze motie ter kennis te Brengen van de regeering, het centraal comité, bet centrale convent en de Antirev. Kaïnercluh en ter publicatie te zenden aan de pers. Crisis enquête-commissie. In een der zalen van het Departement van Pinnenlandsche Zaken heeft Dinsdag-middag na mens den Minister van Binnenlandsohe ZakjerJ jhr. mr. Van Sasse van, IJssel't, voorzitter dier commissie, geinstal'leerd de dezer dagen ingestel de Grisis-Enquête-commisisie, met een rede, waar in hij er op wees dat den leden der commissie pen moeilijke en veelomvattende taak wachtte. Dfè Omvang dier taak zal voor een goed doel af hangen van de klachten, welke over het erisis- belleid inkomen. In elk geval geloofde de voor zitter, gezien de samenstelling dier commissticj^ dat haar werk de publieke opinie zal bevredi gen. Spreker hoopte, dat uit het meest onpartijdig en nauwlettend onderzoek mag blijken, dat helt Nederlandsche ambtenarenkorps gedurende d|en crisistijd zoo min mogelijk1 handelingen heeft ge daan, waardoor aan den goeden naam1, dien het het tevoren steeds had, afbreuk kon worden ge daan. 1 De commissie ving na de installatie hare werk zaamheden aan. De onderverdeeling in drie sub- commissiën werd tot de volgende vergadering uit gesteld. Inmiddels bestaat er gelegenheid voo^ allen, die ernstige en weloverwogen mededeelingé'n of klachten hébben aangaande het crisisbeleid iq den ruims ten om vang, deze ter kennis te brengen van de commissie (secretariaat Crisis-Enquête commissie, 's-Gravenhage,) Spoorwegpersoneel. Gisteren hadden de organisaties van spoorweg personeel1 wederom een onderhoud m|et de direc ties over de loonregeling. Hot onderhoud -— aldus meldt aan de „Tel." was m een uur a.fgelioopen. Het resultaat was, dat de loonregeling aal gel den tot Januari 1921 in plaats van tót 1924. Voor gepensionneerden zal' een billijke regeling getrof fen worden. Met de kenbaar gemaakte verbete ringen zal rekening worden gehouden. De moge lijkheid oan verbeteringen in deze looimiegjelinlg aan te brengen, blijft ook na April o:pen. In Maart zal een onderhond plaats vinden, waarin de duur- tetaeslag, boven de nieuwe loonregeling zal wor den 'besprokén. De directies deelden mede, dat) de organisaties spoedig zullen moeten beslissen, anders komt het voor de verantwoording der or ganisaties indien de loonregeling later dhn 1 April a.s. ingaat. Doorvoor van krijgsgevangenen. „De Tijd" meldt uit Enschedé, dat tusschen de Nederlandsche en de desbetreffend0 regeerin gen thans onderhandelingen worden gevoerd over het doorvoeren uit Duitschland van 800.000 krijgsgevangenen, t.w. 750.000 Russen, 30.000 Grie ken en 28.000 Roemeniërs. Al deze gevangenen vertoeven op het «ogenblik' nog in die verschil lende Duitsche gevangenkampen. Komt meü tot overeenstemming (en daartoe is veel kans), danj zullen deze gevangenen uitsluitend te Enschedé en te Zevenaar over de grens worden geleid. Enschedé is in de eerste plaats aangewezen, omdat deze plaats gelegen is in dê onmiddellijke na bijheid der grens, bovendien beschikt over rui me fabrieksgebouwen en een ontsmettingsinrich- ting heeft, waarin per dag verscheidene duizen den gevangenen kunnen worden ontsmet. Wanneer men nagaat, dat hef doorvoeren van de 80.000 Engelfeche, Fr arische, Belgische e. a. krijgs gevangenen ongeveer twee maanden heeft aange houden, dan zal de te verwachten doorvoer, wan neer men aanneemt, dat de helft over Enschedé kómt, ongeveer 10 maanden aanhouden. Eveintueell zullen de Russen, na van hier per schip: naar Noorwegen te zijn vervoerd, de reis verder over land voortzetten. De Grieken en Roemeniërs zullen natuurlij^ over zee naar hun vaderland worden vervoerd. die 'hij ziet als eenling niet te kunnen bevredigen. En zoo beeft hij de kiesvereenigingen gevormd toen hem het kiesrecht werd ylerleend en hij zijn recht en plicht besefte, om door zijn stem aan het goed beheer van maatschappij en Staat mede te werken; door vereeniging alleen konden groepen van kiezers, die eensgezind dachten over de zedelijke beginselen, waarnaar de Staat knoest worden geregeerd, den gewenschten pol'itiekén in vloed uitoefenen. De politieke ontwikkeling onzer maatschappij brengt weldra ook' het kiesrecht voor de vrou wen. Brengt dit van zelf ook' de noodzakelijkheid mee, dat zij haar klachten vereenen in een eigen kiesvereeniging? Dit is niet noodig, vooral! niet vojor de katholieke vrouwen. Het is waar, om haar kiesbevoegdheid tot vólle recht te laten komen, 'dienen ook zij zich te vereenigen. Maar hier dient mén in 't oog te bonden, dat het eenige doel der kiesvereeni ging is, volgens de zedelijke beginselen, zopalq de Katholieke Kerk ze leert; het welzijn vah| Staat en maatschappij te bevorderen. Doch dit zelfde doel wordt al nagestreefd door die btes staandë katholieke klesvereenigingen, die tot nu' toe alleen maar minanen telden, maar, als het vrouwenkiesrecht is ingevoerd, gaarne ook dje! vrouwelijke kiesgerechtigden in haar vereeniging en bestuur op zullen nemen. Dé eenhleid van doel pleit afdoende tegen een apiarte kiesvereeni ging voor vrouwen. 1 Daarenboven is als een voordieel van Vrou wenkiesrecht aangevoerd1, dat de maatschappelijke en politieke vraagstukken door de vrouw wel vol gens dezelfde beginselen als door den man: mjaar toch volgens anderen aanleg en ander inzicht worden beschouwd. Maar als dit bewijst, djal) de man in het parlement door de vrouw moet worden bijgestaan, dan bewijst dit tevens, dat zij ook en vooral' in d'e kiesvereenigingen „een hulpe hem gelijk" dient te zijn. Zoo ten slótte komen wij door greater een heid ook' tot grooter kracht." Staten-Generaal. De finaneieele toestand der groote gemeenten. Onlangs is le Utrecht een vergadering gehou den van vertegenwoordigers der elf gemeenten in ons land, die meer dan 50.000 inwoners tel len, f Daar werd de finaneieele nood dier gemeente besproken en de middelen, die, naar het oordeel der aanwezige magistraten, den geldelijken last hunner gemeenten aanvankelijk zouden kunnein, verlichten. Besloten werd een denotatie naar de ministers af te vaardigen van wier departemen ten de aanbevolen en eventuele! te n'°men maat regelen zouden moeten uitgaan. Als leden dier de putatie werden aangewezen de heeren W. HL Vlie gen, wethouder voor de financiën te Amsterdam1, mr. S. J. L. van Aalten, wethouder voor de fi nanciën te Rotterdam, mr. P. Droogleever For- tuyn, wethouder voor de financiën te 's Graven- ba ge, benevens de he eren mr. J. P. Fockema: Andreae, mr. dr. F. L. G. Z, M. Vonk de Both en mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, respectie velijk burgemeesters van Utrecht, Tilburg en Gro ningen. 1 i De heeren werden, naar bet Hbl'd. bericht, op h8 Januari jl. door de ministers van Binnenland- sche Zaken, Financiën en Onderwijs ontvangen. Na de vergadering te Utrecht was verschenen het wetsontwerp' tot wijziging der wét Jot regeling van het lager onderwijs, waarbij werd voorge steld; lo. invoering van de gëlijke financieelei verzorging van het openbaar eni h©t bijzonder onderwijs; 2o. overbrenging van de kosten' bjj bet Rijk; 3o. normaliseering van deonderwijzers- jaarwedden. I Deze regeling maakte, hoetwel ini die tweed® plaats, een onderwerp van beraadslaging uit. Doch hoofdzakelijk werd gesproken over hét nog altijd aanhangige wetsontwerp van het mi nisterie-Th. Heemskerk, beoogende uitbreiding van het belastinggebied der gemeenten. Ju die rich ting werden bepaalde wenseben naar voren ge bracht. De hoofden der desbetreffende rege°rings- departementen zegden van een en ander over weging toe, 1 De vrouw en de R. K. Kiesvereenigingen. Pater Mag. A. Rijken O.P. schrijft in „De Tijd": „Om juist te antwoorden op de vraag, of er aparte kiesvereenigingen voor onze kiezeressenj moeten worden opgericht, dienen wij ons te her inneren, wat de héroemde Encycliek1 „Rerum No varum" omtrent het vereenigingstavën leiert. Het is een der velé verdiensten vain: dit Pauselijk séhrij-i ven, dat er het natuurlijke en iuatuurrechtelijke van het vereenigingslêven zoo klaar en afdoende' in wordt behandeld. f De menséh, die, alleen staande, onmogelijk' in zijn velé en veelsoortige behoeften kan voorzien, zoek't van nature vereeniging jniet andere mien- schen. (Hij is daarom een sociaal', '.of beter nog, een; staatsvormend' wezen. f I Maar mét en in den Staat vormt hij nog al lerlei vereenigingen, die in het groote organisch he b a am onzer matascbap piji a ls zoovele organen zijn f Die véreenigingen vormt hij' steeds opnieuw, naar gelang met de veranderingen en evoluties onzer maatschappij nieuwe bélioeften, ontstaan, TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 22 Januari. Aan de orde is de verdere behandeling van hoofdstuk Va, begrooting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Allereerst wordt gestemd over art. 186, subsi- diëering van speelterreinen. Deze post wordt aangenomen met 48 tegen 20 stemmen, die der Anti-Rev. Chr. Hist, de Katholieken van Dijk en van Vuuren en de Chr. Dem. A. P. Staalman. Deze tegenstemmers wilden sluiting voor den geheelen Zondag en niet tot 's mid dags 1 uur, zooals de minister. Daarna werd de afdeeling Kunsten en We tenschappen van de begrooting behandeld. De heer Kleerekoper (S.D.A.P.)| acht het streven der Katholieken om het slechte uit de kunst te weren sympathiek en begrijpt dan ook zeer goed de censuur, welke door hen op bioscoop- en tooneelvoorstellingen wordt uitge oefend. Spr. wenscht de goede kunst aan te kweeken en deze tot het volk te brengen, door subsidieering van goede orkesten en goede too- neelgezelschappen. Maar de Katholieken kwee ken nóch het kunstgevoel nóch het schoon heidsgevoel der groote menigte aan. De over volle volksvoorstellingen hebben wel duidelijk bewezen dat de positieve arbeid om het goede aan te kweeken meer bereikt, dan de negatieve arbeid om het slechte te weren. De heer Van Berenstein (V.D.) brengt hulde aan het beleid van den minister. De heer Ter Hall (N.P.) maakt reclame voor zijn revue „Ik zal 't nooit weer doen", welke thans te Rotterdam volle zalen trekt en waarvan hij beweerde, dat de kunstwaarde even hoog stond als het beroemde „Drieko ningenavond" van Shakespeare. De heer Van Wijnbergen (R.-K.) be strijdt de slotwoorden van den heer Kleereko per. De Katholieken steunen wel degelijk de goede kunst op positieve wijze, door goede voorstellingen o.a. van de openluchtspelen te Valkenburg, Beatrijs, e.a. en door de critieken in de Katholieke pers. Spr. is voor subsidiee ring, doch de groote moeilijkheid voor den Staat is, de beoordeeling van wat goed of slecht in de kunst is, indien hij daarbij niet wil vast houden aan den wil en de wet Gods en de onveranderlijke christelijke zedenleer. De heeren Schouten (A.R.) en Schokking (C.H) verklaren zich tegen suhsidieverleening, speciaal aan de dramatische kunst. De Minister de Visser antwoordde, dat hij een commissie zal benoemen, die zal uitmaken of de dramatische kunst oiok in aan merking kan komen voor staatssubsidie. Een christelijke levensbeschouwing is niet in strtyd met steun aan goede kunst. (Bravo-geroep). Ver der deelt spr. nog m'ede, dat de Staat, bij testa mentaire beschikking van den heer Eilderbeek, te "Dordrecht overleden, een fraaie woning met een groote verzameling schilderstukken, ter waar- de van f350.000, benevens eau kapitaal vanj f 100.000, waarvan de weduwe nog het vrucht gebruik geniet, gekregen heeft. De heer D uymaervanTwist (A.R.) dient een amendement op art. 274 in, om da sublsidiie ad f 10.000 aan de Ned. Opera niet toe te kennen1. De heeren Kil e erek'op er (S.D.A P.), Ter Hall (N.P.) en De Si a vornin Lo hm a.n (C.H) 'béstrijden dit améndemént, dat doorIden heer Van! Wijn hl ergon (R.K.) wordt gesteund, De anti-revolnfionnirA 1- No-ctorlanU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2