AMERIKA. De marine commissie uit het Ruis van Afge- vaardigdeu heeft i. es loten, een week te wach ten met de uitvoering van het ontwerp tot voortzetting van het vloothouw-piogram voor de» tijd van drie jaar. De reden tot dit toe sluit is, dat de beslissing van de vredesconfe rentie ten aanzien van de internationale ontwa pening moet worden afgewacht. ALLERLEI. Uit Duinkerken meldt men De twee eerste Fransdhe koopvaarders, in dien oorlog door de Duitschers bemachtigd en vol gens de voorwaarden van den wapenstilstand te ruggegeven, zijn Donderdagavond in de haven van Duinkerken aangekomen. Het zijn de Listrad en de Fernande. Ze hadden DuitsChe bemanningen en werden door een Britschen torpedojager begeleid. Alen verwacht te Duinkerken eveneens de vracht boot Vercingetarix. j -- Het Grieksehe ministerie van Puitenlandsob.e Zaken heeft gelast, dat de vijandelijke onderdanen die wegens den oorlog waren geïnterneerd, in vrijheid moeten worden gesteld 2 Volgens „Stockholm's Dagblad" kwami de premier van Littauen, üllmanis, gisteren to Stockholm aan om onderhandelingen met de Zweedscheregeering aan te knoopen, die ver moedelijk steun aan Littauen tegen de tools je- wiki ten doel hebben. Den laatsten .tijd zijn er veel stemmen opgegaan tegen uitzending van een dorps vrijwilligers naar Littauen, daar zulle een onderneming financieel niet genoegzaam on dersteund kan worden. Reuter seint uit New York: De economische missie van het departement van arbeid is naar Europa vertrokken om daar de toestanden in de industrie te bestudeerenj De staatssecretaris voor arbeid, Wilson, zeidei aart een lunch ter eere van de missie, dat in Ame rika in zes maanden de normalie toestand her- stpèjkzou zijn en dat na de immigratie een perio de vb n groot en bloei zou volgen. Wolff seint uit Berlijn: f Volgens betrouwbare berichten bevindt Mac- k'ensen zich op Fuiak, het slot van graaf Chotek, met tien heeren van zijn staf. Het slot wordt door 500 spahi's bewaakt. De gevangenschap is zeer streng. Pinnen he( park is om het slot een ver sperring gelrokken. De maarschalk mag slechts t innen deze nauw afgebakende ruimte wandellen. Verder is hij van alle verkeer met de buitenwe reld afgesloten. De jonfe graaf EMz, als plaatsvervangend gast- brei1, mag zich dagelijks slechts Oen uur in de vertrekken van Mackensen ophouden en slechts in* tegenwoordigheid van de wacht met hemt spre ken. Hel departement van Ruitenlondsehe Zaken: heeft opnieuw stappen gedaan om' een mildere behandeling van den maarschalk' te verkrijgen. Het wees er op, dat zelfs in het door Duitschland niet erkende wapenstilstandsverdrag tusschen Hon garije en de Entente slechts interneering en geen gevangeschap in Hongarije werd voorgeschreven'. BINNENLAND. Visehuitvoer naar Duitschland. Onze berichtgever te IJmuiden verneemt, dat vanuit die haven per maand 2400 manden visch naar Duitschland zullen mogen worden uitgevoerd, welke zullen worden geëxpedieerd door de Vereinigte Fischexporteurs. Deze ven nootschap had destijds uitsluitend onder leiding van de Algimex den uitvoer in handen. (Msb.) Selieepvaartbevveging. Gedurende de ajgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 87 schepen (28 Nederlandsche, 45 Engelsche, 3 Belgische, 2 Fransche, 3 Zweedsche, 2 Noorsche, 1 Deensch, 2 Amerikaansche, 1 Italiaansch), waarvan 3 zeilschepen en 38 marinevaartuigen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 52 en voor Hoek van Holland 35. Van Vlaardingen vertrok 1 stoomschip en van Hoek van Holland 1 marinevaartuig naar Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1918 kwamen bin nen 18 schepen, waarvan 1 zeilschip en 2 vreemde sleepbooten, allen voor Rotterdam be stemd. Jubileum mgr. J. J. Graaf. Zaterdag heeft op den huize Duinrust te Over- veen bij Haarlem mgr. J. J. Graaf, oud-secre taris van het R.-K. Bisdom «Haarlem, histori cus en stichter van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem, zijn 80sten verjaardag gevierd. Een uitgebreide commissie, waarin mannen van naam in geheel den lande als eere-comité's zitting hadden, hebben hem gehuldigd bij monde van den heer J. F. M. Sterck. Den jubilaris werd aangeboden eene bijdrage voor zijn stichting, het Muséum, een zilveren plaque en een biografie van zijn werken. Thee. Naar wij vernemen, is het ons toegezegde kwan tum thee volgens het Lomdensch agreement 6000 ton, (hetgeen wij in gedeelten per kwartaal moeten betrekken. I Oorspronkelijk is de bedoeling der N. O. T. geweest de theeiën der Londetnsche veiling als: extra-rantsoen te verkrijgen, welke poging echter niet geslaagd is zoodat de aanvoer uit onze kol> ni'ën zooveel minder zal zijin als de gekochte, hoeveelheden bedragen. Het verzoek van den president-directeur, den heer H. Rud. du Mosch, en de direteuren, de heeren A. Bierens de Haan en II. Elink Schuur man, van het Rijkskantoor voor Thee en Koffie, aan den minister van landbonw, nij verheid en handel om van hun functiën te worden ontheven, staat naar het Hdbl. ver neemt, in verband met het „vrij" laten van de thee. Volgens hun inzicht heeft het „vrij" geven van thee op dit oogenblik ten gevolgegemis van kwaliteitsgarantie, ongelijkmatige verdee ling van de aangevoerde thee over verbruikers en onnoodige prijsstijging, afgezien nog van het gevaar voor schade voor een groot ge deelte van hen, die bij den theehandel zijn be trokken. I)e visscherij bij Engeland. De eerste twee stoomtreilers Maastroom I en II, welke van IJmuiden naar de westkust van Engeland vertrokken om aldaar de vis seherij uit te oefenen, zijn, volgens bij de ree- derij ontvangen telegram voor de eerste maal van Fleetwood in zee gestoken. 4 Hiermede wordt dus de mededeeling van De Visscherij-Gourant gelogenstraft, dat deze sche pen geen steenkolen zouden kunnen krijgen wegens het verblijf van den voormaligen Duit- schen Keizer in ons land. (Hbld.) Lompen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft met ingang van 1 Maart het Rijksbureau voor lompen opgeheven. (SI et.) Uitvoer uit Engeland. Naar Reuter uit Londen seint, is het uit voerverbod van de volgende artikelen opgehe ven chemicaliën, hennep, vlas, linnen, manu facturen, mangaan, wolfram, enz. Sir Walther Tovvnlcy. De Engelsche gezant, Sir Walter Townley, wordt dezer dagen uit Engeland terugverwacht. De spoorlijn Almelo-Salzbergen. Naar men uit zeer goede bron verneemt, zal het Duitsch gedeelte der spoorlijn Almelo Salzbergen, dezer dagen weer door de II. IJ. S. M. in beheer worden genomen. De betref fende Hollandsche ambtenaren zullen eerst daags naar hun post terugkeeren. Kolen. Naar wij vernemen, zullen binnen eenige dagen meerdere steenkolentreinen uit Duitsch land naar ons land worden gezonden. Het aan tal treinen van twee per dag zou worden ver dubbeld. Het nieuwe R. K. dagblad te Zwolle. Naar wij vernemen, is benoemd tot hoofdre dacteur van het nieuwe R,K. Dagblad voor Overijsel en Noord-Gelderland, dat eerlang te Zwolle zal verschijnen Mr. A. C. B. Arts, thans Hoofdredacteur van de „Nieuwe Tilburgsche Courant". Onze organisaties. De revolutionaire bokkesprongen van Troel stra hebben onze R.K. Vakorganisatie geen windeieren gelegd. Zoo werden de laatste weken door den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond afdeelingen opge richt te Deest, Leeuwen, Dieren, Martenshoek, Meersen, Noord wijk aan zee, Gennep, Moerdijk, Zalt-Boinmel, terwijl van zeer veel plaatsen aanvragen binnenkomen om medewerking tot oprichting van afdeelingen van den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond. Ook andere R.K. Vakbonden breiden zich in snel tempo belangrijk uit. Wittebrood. Het Bureau voor Mededeelingien inzake de Voed selvoorziening meldt Met ingang van 27 Januari a.s. zal1 de Re- geeringstolaem worden samengesteld, uit 00 pCt. bloem, gemaakt door 60 K.Cf. buitenlandsohe tar we, 15 K.G. inlandsche tarwe en 25 K.G. in- Jandsohe rogge op 82 percent uit te malen, waar- tij dan 50 K.G. Amerikaansche bloem zal wor den geimengd. Deze Amerikaansche bloem is op circa 75 percent uitgemalën wat ten gevolge heeft dat zij blanker is dan de bloem1, die de He gee ring voorsehrjjft, hier te Lande te maken. Het brood, dat van deze Regeeringsblbem zal worden bereid en dat dus aanvang Februari de consumenten kan bereiken, is voel' blanker dan het brood, dat thans wordt geconsumeerd. Daar het echter geenszins zeker is, dat ook na de maand Februari zooveel Amerikaans-ohe tarweblbem beschikbaar zal zijn, dat dit tot een hoeveelheid van 50 pCt. in de Regteeringsloem (kan worden vermengd, en er daarentegen groote waar schijnlijkheid I testaat, dat een belangrijke partij roggebloem en gerstebloem, welke een veel min der wit brood leveren moet worden verwerkt, is het goed te waarschuwen tegeln de verwachting, dal 'het wittebrood nu voortaan wit zat blijven. Hoe de kleur en samenstelling van het brood, dat in Maart en volgende maanden zal worden gegeten, zal zijn, hangt dus geheel ai van de hoeveelheden en soorten der producten, die va(n; nu af worden aangevoerd. Graan. Het stoomschip „Hector", van de K,om. Ned. Stoonihlopt-Mij., is gisteren van Galveston te Am sterdam aangekomen met ongeveer 4200 ton gra nen. De nooden der gedemobiliscerden. Vanwege de Federatie der Dioc. R. K. Volks- en Werkliedenverbonden in Nederland, wordt meegedeeld, dat door deze Federatie op 10 Januari jl. aan den minister van Oorlog een request werd gezonden om ook voor de gede- mobiliseerden, die vóór 1 Augustus jl. met on bepaald klein verlof gingen, een extra vergoe ding te bepleiten. Op 24 dezer had een deputatie uit het Fe deratiebestuur over deze aangelegenheid een onderhoud met den minister. Deze meende met het oog op de groote fi- nancieele gevolgen, verbonden aan de inwilliging van het verzoek, welke de schatkist op circa 30 millioen zou komen te staan, niet verder te mogen teruggaan. Het Federatiebestuur zal zich thans in ver binding stellen met het Koninklijk Nationaal Steuncomité om te trachten op andere wijze aanbestaande nooden van gedemobilisedrden tegemoet te komen. Het Schelde-Ioodsreeht. De Engelsche regeering had de Belgische re geering verzocht het lioodsrecht voor djét schiet, pen af te schaffen, welk'e kosteloos de vluchte lingen uil Engeland naar Antwerpen vervoeren, maar de Belgische regeering zoo wordt aan de „N. R. Cl." geseind die aan Nederland is gebonden door het verdrag van 20 Mei 1842, heeft aan dit verzoek geen gevolg kunnen geven. Spoorwegpersoneel. v In 't Zaterdag gehouden onderhoud met den minister van Waterstaat en de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en den Bond van Ambtenaren, deelde, naar wij vernemen, de minister mede, dat het hem niet mogelijk is, zoolang de loonregelingen niet door de maatschappijen zijn ingezonden, een beslissing te nemen. De minister zal a.s. Woens dag het voorstel van de directies ontvangen en vandaag over veertien dagen, behoudens bijzondere omstandigheden, een beslissing ne men. Daarbij zal noch personeel, noch directie worden gehoord, omdat Zijn Exc. heider mee ningen kent. Met belangstelling informeerde Exc. naar de meening der delegatie, omtrent den voorgestelden loonraad. Vooral werd cr op aangedrongen, dat de regeering de afloo- pende korting voor hare rekening zal nemen en dat de betere regeling der periodieke ver hoogingen van het loon tot stand zal komen. De minister zeidehiervan ernstige overweging toe. De minister deelde nog mede, dat aan de vertegenwoordigers van St. Raphael, den Prot. Chr. Bond en den Neutralen Bond van Spoor wegpersoneel geen enkele beslissing of toezeg ging is gedaan. Gisteren werd te Rotterdam een drukbe zochte vergadering gehouden door de Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel en den Bond van Ambtenaren in dienst der Nederlandsche Spoorwegen, ter be spreking van het nieuwe ontwerp-arbeidsvoor- waarden der directies. De lieer J. G. Balke- stein, voorzitter van den Bond van Ambtena ren, verklaarde in een rede, dat thans de eischen van 1903 ingevoerd moesten worden. Wanneer deze afstuiten op het finaneieele bezwaar, dan moet de staatskas maar bijspringen. Spr. her innerde aan het onderhoud met den minister, wien men gewezen heeft op de eischen van het personeel, n.l. hoogere maxima, periodieke verhoogingen en geringere kortingen voor de pensioenen, of deze te doen betalen door de regeering. De heer P. Moltmaker, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging, constateerde onder applaus der vergadering, dat het hoofdbestuur hij de doorvoering der eischen, op de leden zal kunnen vertrouwen, wanneer overgegaan moet worden tot zeer ernstige beslissingen en scherpe maatregelen. Door de nieuwe loonre geling zullen alle groepen er slechter aan toe komen, daar de duurtebijslagen komen te ver vallen. Het ontwerp der directies moet dan ook onaannemelijk worden verklaard. De eisch is f3.30 per dag voor de beambten en min stens f 1200.per jaar voor de ambtenaren. Op 8 Februari zal de beslissing van den mi nister bekend worden gemaakt, welk antwoord op 9 Februari in eene vergadering te Amster dam besproken zal worden. Na een uitvoerig debat werd met algemeene stemmen een nïotie aangenomen, waarin bo venstaande eischen geformuleerd werden Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 23—29 Jan Op bon 577 1/t pond suiker. Op bon 579 1 reep chocolade. Op bon 581 1 ons kaas, naar keuze. Op bon 583 P/a ons huishoudjarn. Op bon 587 1 ons bruine boonen, van af Vrijdag. Op bon 589 1 ons rijst, vanaf Zaterdag. Op bon 591 l'/a ons groene erwten, vanaf Maandag. Aardappelen. Woensdag op bon 27 1 K.G. V»#n- of zandaardappelen 57i cant, kleiaard- appalcn 8 cant par kilo. Suikarkaarl, Op bon 31 (blau w) ii v«t- krijgbaaf Va pond imker. Kind r m a 1. Bon 5 A (oranje) en 5 B (groen) kindermeel is des» weak geldig. Ver krijgbaar Va pond kindermeel 21 oent per pakja Zeep. Op bon 585 1 stuk kleizeep, 20 vetzuur k 10 cent per stuk. V 5 i c h. Op 493 en 571 verkrijgbaar pond viach. Koffie. Op bon 45 van 1927 Jan. ons koffie. Gas. Het rantsoen bedraagt voor de maand Januari 55 M3, waarvan voor licht alleen 18 M*. Tot nader aankondiging wordt de gasdruk opgeheven van v.m. 8 u.ÏO1/, v.m. en van 12.30 n.m.4 uur n.m. Zondags wordt druk gegeven van ll1/»1.30 uur. Kolen. In Januari rijn geldig b»ni 31, en 3*2 en 33 ieder voor 16 K.G. steenkolen. Bon 34 en 35 ieder voor 84 stuks hulpbri ketten. Bon 36, 37, 38 en 39 ieder voor 15 K.G, anthraciet. Broodkaart. De broodkaart van het 83e tijdvak van 19 tot en met 27 Januari en van het 84ste tijdvak van *28 Jan. tot en met 5 Februari. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, le week geldig van 23 tot en met 31 Jan. Melk. Nummers der Melkkaart, w*arop deze week de melk moet worden geleverd Dinsdag 72, Woensdag 73. Op bon 575 is verkrijgbaar 1 pond gecon denseerde taptemelk, op bon 573 1 ons tapte- melkpoeder k 15 ct. per ons. Centra 1 e keu ken. DinsdagStamppot (aardappelen met kool rapen) op bon 26 van de aardappelenkaart. WoensdagStamppot (aardappelen met kro ten) op bon 27 van de aardappelenkaart. Gemeenteraadsverkiezing. Naar wij vernemen, worden er van vrijzinnige zijde pogingen aangewend, om in de vacature— Maas een overeenkomst tusschen de politieker or ganisaties tot stand te t rengen, ten einde deze ver kiezing zonder stemming te doen afliooipen. De Unie Liberale Kiesvereeniging heeft zjtoh tere id verklaard een candidaat te stellen. De R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" zal dezer dagen vergaderen om haar hou ding vast te stellen. Kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam. Vrijdag 24 Januari 11. vergaderde bovengenoemde Kainer onder voorzitterschap van den heer E. A, J. Wittkampf. Door de in de vorige vergadering daartoe bte- noemde commissie was een ontwerp ingediend van een adres aan R. en W. van Schiedam toe- treffende de- wijze, waarop aan de werklooze ar beiders steun wordt verleend. Na vrrj uitvoerige bespreking, waarbij slechts een geringe wijziging werd aangebracht, werd het ontwerp met alge meene stemmen goedgekeurd. Van B. en W. had de Kamer een mjssivlej ontvangen dd. J8 Januari 1919, waarin zij o.m. mededeelden, dat zij1 thans toericlhL ontvangen had, dat de H, IJ. S. M. bereid is een spoorweg haven te maken, mits voor rekening van de Ge meente en tegen terugbetaling van, de kosten, ver hoogd met 5 pCt. vioor directie en toezicht; dat die kosten, globaal worden geraamd op f 423000, resp. f 256.000 al naar gelang de* kaaimuur aan de Zuidzijde al' dan niet gemaakt wordt; dat in de genoemde toedragen niet zijn begrepen de klosten voor de levering van de beivoodigde spoorwegmaterialen, die de gemeente van de Maat schappij kan huren (de te betalen huur wordt begroot op f5850 per jaar); dat het onderhoud van de haven met kaaimuur, testrating en grond werk voor gemeenterekening komen; dat vjoor het overbrengen van wagens genoegen wordt ge nomen met de laagst gebruikelijke vergoeding laL 50 cent per beladen wagendat de grond der Maatschappij tegen fl.per jaar beschik baar wordt gestel# en voor het [overige de ge meente den grond moet verschaffen, dat even tueel noodige beweegbare waterkeeringen in de ,s Gravelandsche kade met hun bediening voor geineenterekening zouden komen; dat, wanneer, voor den benoodigden grond niets in rekening gebracht wordt, de spoorweghaven aan renteaf- Ibssing, jhuur enz. f 20.000 per jaar zou vor deren; dat die kosten haar zoo hoog voorko men, (dabt zij meenen hier niet Verder op dje zaak te kunnen in gaan, tenzij door bijdragen van belang hebbenden een belangrijk' gedeelte b.v. de helft der a.anlegkosten gedekt wordt; dat zij, modht de Kamer in die richting het in|itiatief willen nemen, van den einduitslag van haar streven met zeer veel belangstelling kennis zullen nemen. De Kamer toesloot dit stuk tie stellen in handen der commissie voor de middelen van verkeer, feri einde na te gaan, welke stappen naar aanleiding daarvan toehooren gedaan te worden. Bij de rondvraag werd er door den heer Hi. J. Jansen naar aanleiding van een paar van het Ministerie van Arbeid door hem ontvangen stuk ken, waarin werd verzocht om te willen We>- werken, dat het werkvolk wederom aan den gang kan gaan, op gewezen, dat het wegens de moei-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2