c, op s.kchtingen, waai toe de buigeüfeeistef der gemeente schriftelijk vergunning heeft ver leend., De vergunningen tot slachten mogen worden afgegeven tot, zoodanig aantal als noodig is voor d;e 'beschikbaarstelling van 0,25 K.G, vleesch petf week en per hoofd. f De vergunningen worden: verleend pp voorwaar de, dat alle vet en vetafvaJ, uit iedere slachting verkrijgbaar, op vakkundige wijze wpdrt afgeschei den en daarmede wordt gehandeld overeenkom stig de bepalingen, vervat in de Distribut^erege- ling voor vet van geslachte dieren. De vfeesehlopze dagen blijven ingesteld. Arbeids wet. De minister van arbeid heef o.m. aan tde Ka nter van Koophandel en Fabrieken toegezonden, teneinde het aan de openbare critiek te onderwer pen, eenp. an zijn departement samengesteld ont werp algemeen© maatregel van bestuur, als be doeld bij: art. 6 der Arbeidswet 1911. 1 olgens art 1 van dit ontwerp mogen jeugdige personen en vrouwen des Zaterdags na 1 uur 's namiddags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid verrichten. - 1 p Het ontwerp Jaat op- dit verbod sleets Uit zonderingen toe voor den arbeid, waarbij om bij zondere redenen de hulp van beschermde perso nen op Zaterdagmiddag niet Kan worden gemist. De „Frins der Nederlanden" vertrokken. Het passagiersschip' „Prins der Nederlanden," van de Stoomvaart Mij. „Nederland" is Zater dagmiddag van Amsterdam naar Batavia vertrok- tieruimen tijd voor de afvaart heersehte aan de Javakade en omgeving een sedert llang niet gekende drukte en bedrijvigheid, daar na 8 September 1917, toen. de „Grotlius" onze haven verliet, geen passagiersschip van de „Nederland" naar Oost-Indië vertrek. Thans heeft de „Prins der Nederlanden," na van April 1916 opgetogen ie hébben, de passa giersvaart Amsterdam-Java heropend. Aan boord bevinden zich ongeveer 200 passagiers en 192 man equipage. De Volkerenbond en de Kleine Staten. Taidieu heeft Donderdag in een interview ver klaard, dat de naties en de neutralen, „die aan verlangens uiting wenschen te geven" gehoord zullen worden door een commissie uit den Vol kerenbond. Deze concessie zou niet voldoende worden geacht door onze regeering en die van andere neutrale landen, die actief wenschen me de te werken aan de stichting van den Volke renbond. f If' De Raad van tien had Vrij'dag geen geliegettv heid de Belgische afgevaardigden te woord te staan; die zullen waarschijnlijk heden worden gehoord.. i De Nederlandsche regeering werd niet uitge nodigd zich bij deze zitting te doen vertegen woordigen, t* f f Burgemeester van Haarlem. Naar de „Ned." verneemt, is jhr. mr. D. E van Lennep, lid van Ged. Staten van Noord" Holland, door de regeering uitgenoodigd om zich beschikbaar te stellen voor het burge meesterschap van Haarlem. Liehting '17 met verlof. (Officieel.) Vóór 1 Maart 1919 zullen, voor zoover z.ij zulks wenschen, met onbepaald (klein) verlof worden gezonden, verschillende categorieën van dienstplichtigen van de mili- tielichting en landstormjaarklasse 1917. Schoenwerk vrij. De minister van landbouw heeft met ingang van Zaterdag ingetrokken de beschikking van zijn ambtsvoorganger, houdende beperkende voorschriften met betrekking tot 't vervoer en de aflevering van schoenwerk. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroegen tegen Dinsdag 10 Februari, des avonds te halfnegen. Geen ruiling. Men meldt ons, dat de door de regeering voorgenomen ruiling met Frankrijk van 10.000 ton zaaihaver tegen 15.000 ton voermais niet doorgaat. Zink. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft met ingang van 10 dezer inge trokken de beschikking van zijn ambtsvoor ganger van 29 Augustus 1918, waarbij verbo den was de aflevering en het vervoer van blokzink en bladzink. Economische voorlichting. Naar de „Tel." verneemt, ligt het in de be doeling dr. J. A. Nederbracht, oud-Ka meroverzichtschrijver van „De Standaard", te benoemen tot redacteur van den economischen voorlichtingsdienst van Buitenlandsche Zaken. Spoorwegpersoneel. Gisteren werd in Tivoli te Utrecht een groote vergadering gehouden door de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel en den Bond vtm Ambtenaren, ter bespreking van de Zaterdag ge publiceerde beslissing van den minister inzake de uiduwo loonregeling. f De eerste spreker, de.' heer Grimm, van ciö B A.. N. S„ uitte den geest v?tn ontevredenheid, welke de beslissing van den Minister onder het personeel gewekt hoeft. Op zijn vraag, wat nu te-doen werd geroepen: Staken. Spr. antwoordde, dat het personeel thans zijn verstand moest gebruiken en inzien, dat oen staking vruchteloos zou zijn, daar do modernen niet op den steun van de 10.000 Christelijke en Katholieke spoorwegmannen kunnen rekenen. Spr. wekte de aanwezigen op, na afloop van het con gres, voor het huis van den directeur-genenaal, jhr van KTe.tschmar van Veen, in. de Maliebaan, te gaan demonstreeren. waartoe, onder applaus besloten werd. Do tweede spreker, de heer Moltrnalter, ver duidelijkte de wenschen van bet personeel ©rt de praktische achteruitgang door de beslissing van den Minister bereikt. Spr. noemde de ver hooging van een kwartje per dag, een „fooi" van de regeering en het nemen van militaire maatre gelen, een gevolg van haar „kwaad, geweten." Sa menwerking met de andere organisaties, is, vol gens spr., onmogelijk, daar ze, volgens hem, Veel voor liet personeel! bedorven hebben. Toch zul len hun handelingen met belangstelling govollgd worden. Spr. stelde een motie voor, waarin naast vermelding der wenschen van het personeel, nl. ontheffing van betaling der .afloopende pensiolen- kortingen en uitkeering van duur te toeslageneen dringend beroep wordt gedaan op. de volksver tegenwoordiging, opdat een spoedige behandeling van de arbeidsvoorwaarden van het spoorweg personeel in Tie Tweede Kamer alsnog moge l?i- den tot een gunstiger beslissing. i Hel Kamerlid Kleerekpper crit-iseerd© vervol gens de gedragslijn van den Minister, die aan do spoorwegmaatschappijen vastzit. We zullen voor onze acties den tijd kiezen, dien wij wilton art niet wanneer minister Ruys de Beerenbroucik dat wil. Wanneer er geslagen moet worden, zullen we zelf loepalen, doch als er geslagen moet wor den, dan zal het raak zijn. Spr. wekte op er voor te zorgen, dat de organisaties niet alloen in ontevredenheid, maar ook in ledental gedu rig aangroeien. Na een kort debat werd de voorgestelde motie mét alg stemm.en aangenomen. f Daarna werd in een lange stoet, door de Malie baan en de binnenstad, naar hét Stationsplein gemarcheerd, waar de demonstratie ontbonden, werd. In den Stadsschouwburg te Utrecht werd terzelfder tijd een congres gehouden door den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel „St. Raphaël." De heer Timmermans, secretaris van den Bond, zeide in zijn openingswoord, er heilig van overtuigd te zijn, dat de eischen volledig ingewilligd zouden zijn geworden, als de sa: menwerking tusschen modernen en christelij- ken tot stand gebracht was. De modernen wilden echter* anders en gingen in brochures tegen onze eischen te keer. De gevolgen zijn, dat wij niet hebben verkregen wat mogelijk was geweest. Spr. protesteerde tegen dit op treden. (Applaus.) Samenwerking was thans beslist noodzake ijk. De Ned. Ver. heeft dit echter niet gewild an daardoor de belangen van het personeel ernstig geschaad. (Geroep .Zeer juist). De heer Nivard, lid van het hoofdbestuur, j wekte op tot het voeren van een nieuwe ac- tie, voor wat nu niet verkregen is. De hou- i ding der directies is een gevolg van de twee- dracht, welke in de organisaties heerscht. Ook was het een groote steun voor de directies en de regeering, dat de modernen onze eischen zelfs belachelijk gemaakt hebben. De minister heeft de regeling der directies ter zijde gelegd en een eigen regeling ingevoerd, zooals hij billijk achtte. Maar hiermee zijn we er nog1 niet. We zullen blijven ageoren voor een grondtoon 1 van r3 per dag (thans f2..75) en een duurte- toeslag, zoolang de abnormale Lijd voortduurt, i (Applaus.) Ook moet de loonraad onmiddellijk worden ingesteld, opdat deze in korten tijd uit spraak kan doen inzake onze wenschen. (Donde rend applaus.) I Er volgde een debat, waarna: de heter Nivard de sprekers beantwoordde. Sipr. maande aan tot kalmte en rustig voiortageeren. Da regeering hééft den weg tot verdere onderhandeling opengehou den. Haar komt een woord van hulde toe, daar z§ de directies gekist heeft het grondtoon te verhoogen. Het is Ihans nog niet dé tijd, heft vertrouwen aan de refeering op te zeggen; tets anders wordt dit, wanneer straks de uitspraak van den loonraad niet wordt opgevolgd. De voorzitter stelde vervolgens een motie voor, waarin uitgedrukt wordt, dat de nieuwe loonre geling voorloopig aanvaard wordt, doch dat de eisch van f 3. per dag en f 1020.per jaar voor de ambtenaren, gehandhaafd blijft, dat de loonraad spoedig moet worden ingesteld en dat een regeling inzake de aftoppende kbrtingen en de duurtebijslagen getroffen moet worden. Deze motie werd na eenig debat aangenomen. Pastoor Donders wees tenslotte nog op de groote verantwoordelijkheid van het spoorwegpersoneel tegenover de gemeenschap, ingeval van een sta king. Men mag het particulier belang niet aan het algemeen belang van het geheel© land 'opoffe ren. Hierna, werd het congres gestoten. 1 i f De Neutralè Bond van Spoorwegpersoneel hield gisteren in Amsterdam een algemeene vergadering. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd ook hier een motte aangenomen, waarin eveneens verklaard werd, dat de regeling van den minister onvoldoende is, en aangedrongen wieird op onverwijlde invoering van een 'oons raad en op een regeling betreffende afloopénde kortingen en duurtebijslag. f Stads- en Gewestelijk Nieuws, Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 3—12 Februari Op bon 468 1/l pond suiker. Op bon .470 1 reep chocolade. Op bon 472 P/a ons kaas, naar keuze. Op bon 474 l1/, ons huishoudjam. Op bon 478 1 ons bruine boonen of 1 ons witte boonen of 1 ons capucijners, naar keuze, vanaf Vrijdag. Op bon 480 Pjt ons rijst, vanaf Zaterdag. Op bon 482 P/a ons groene erwten, vanaf Maandag. Aardappelen. Woensdag op bon 35 1 K.G. Veen- of zendaardappeten 5'/j tent, kleiaard- appelsn 8 cent per kilo. Suikerkeaa-t Op boa 34 (blauw; si ver krijgbaar V, pond ruiker. Kindermeel. Bon 7 A (oraDje) en 7 B (groen) kindermeel is dss» week Ver krijgbaar i l/, pond kindermeel k 21 «sent pes pakje Zeep. Op bon 476 is een stuk kalizeep van 2 on3 verkrijgbaar 6 cent per stuk. 5 e s b. Op 493 en 571 verkrijgbaar pond visch. Koffie. Op bon 46 van 2 Febr.17 Febr. ona koffie. Thee. Van 5—28 Februari is 1 ons thee verkrijgbaar op bon 51 der koffiekaart, waarvan bon 52 is ingenomen. Gas. Het rantsoen bedraagt voor de maand Februari 55 M8, waarvan voor licht alleen 18 Ms. Tot nader aankondiging wordt de gasdruk opgeheven van v.m. 8 u.101/» v.m. en van 12.30 n.m.4 uur n.m. Zondags wordt druk gegeven van 1P/,1.30 uur. Kol en. Gedurende de maand Februari zijn geldig Bon 40, 41 en 42 ieder voor 15 K.G. eier kolen. Bon 43 en 44 ieder voor 88 stuks hulpbri- ketten. Bon 45, 46 en 47 ieder voor 15 K.G. an- thraciet. Broodkaart. De broodkaart van hst 85ste tijdvak is geldig van 6 Febr. tot en met 14 Februari. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, b®u 3e week geldig van 10 tot en met 18 Februari. Melk. Nummers der Melkkaart, waarop deze week de melk moet worden geleverd Dinsdag 86, Woensdag 87. Op bon 466 is verkrijgbaar 1 pond gecon denseerde taptemelk, op bon 464 2 ons tapte- melkpoeder h 15 ct. per ons. Centrale keuken. Dinsdag Hutspot op bon 34 van de aard- appelenkaart. Woensdag Stamppot (aardappelen met kro ten) op bon 35 van de aardappelenkaart. Ned. It. K. Volksbond afd. Schiedam. Dinsdag 11 Februari, 's avonds 8 uur, jaarver gadering-van den R. K. Volksbond. Die agenda bevat o.a.Medcdeeling omtrent be stuursverkiezing. Jaarverslag van den secretaris en penningmeester. Bespreking tot oprichting eeiter R. K. Coöperatieve Vereeniging. Wegens de belangrijkheid van het laatste punt is aller opkomst noodzakelijk. De alcokolindustrie. Uit Frankrijk komt voor de exportdistilleer derijen minder goed nieuws. De Fransche Senaat nam Vrijdag het wets ontwerp aan op de alcohol-regie, na verschei dene amendementen te hebben goedgekeurd, die een grooten invloed zullen hebben op den ver koop en den uitvoer van alcoholistische dran ken. De prijs, waarvoorde Staat den alcohol tot fabricatie van likeuren voor inwendig ge bruik afstaat, zal niet minder mogen bedragen dan 350 francs per hectoliter, en voor andere alcoholische dranken niet minder dan 600 francs. Ieder geïmporteerd alcoholisch preparaat, zoo als brandewijn, wordt belast met een bijzon deren accijns, die gelijk is aan het verschil tus schen den prijs van inkoop en verkoop, door den Staat betaald en ontvangen voor alcohol die bestemd is voor de vervaardiging van ge lijksoortige dranken. Onze exporthandel in gedistilleerd loopt ten gevolge van de voortdurende vermindering van afzetgebieden groot gevaar totaal vernietigd te worden. Loonregeling bouwvakarbeiders. De samenwerkende Vereenigingen van Bouw vakarbeiders hebben aan de Vereeniging van Bouwvakpatroons en de Vereeniging van R. K. Patroons in de Bouwvakken, allen alhier, een schrijven gericht, waarin gezegd wordt :Overeen- komstig artikel 9 van de tusschen Uwe en onze samenwerkende organisaties afgesloten collec tieve arbeidersovereenkomst deelen wij u mede dat die vereenigingen deze overeenkomst na haar beëindiging niet ongewijzigd willen doen voortbestaan. Artikel 1 van het Voorgestelde nieuwe contract luidtHet uurloon voor een timmerman, metselaar, opperman of grondwerker wordt vastgesteld op 73 cent- Art. 2. De normale arbeidsduur is bepaald op 8 uur per dag, gelegen tusschen 's voormiddag 7 en 's namiddag 5 uur. Des Zaterdags eindigt de werkdag ten 12 uur 's middags. Voorts wordt voorgesteld de artikelen 1638c en 1638d van het Burgel. Wetb. over te nemen, met de navolgende beperkingen 70 pCt. uit keering bij ziekte, na den tweeden dag, 70 pCt. uitkeering bij ongeval in of buiten beroep over komen, beide gedurende ten hoogste 6 weken, en een maximum van 13 weken per jaar, uit keering van loon bij bevalling van de echtgenoote of overlijden van naaste bloedverwanten, voorts 70 pCt. als door ongunstig weer niet gewerkt kan worden en 't volle loon op feestdagen. De toelichting, die bij dit ontwerp is gevoegd, luidt: Ter toelichting tot deze voorstellen zij op gemerkt, dat onze vereenigingen zijn uitgegaan van de gedachte, dat de acht-urendag zal worden ingevoerd. Het is van algemeene bekendheid, dat binnen afzienbaren tijd de wetgever den acht-urendag dwingend zal voorschrijven, zoodat -het ons wenschelijk voorkomt, dat bij de herzie ning der arbeidsvoorwaarden op die beschikking reeds wordt vooruit gelóopen. Opgemerkt zij, dat in tal van bedrijven en voor het personeel van een groot aantal gemeenten de acht-uren dag reeds is ingevoerd en dat door de bouwvak- organisaties deze invoering in alle hoofdplaatsen van Nederland, waar dit mogelijk was, aan de orde is gesteld. Dat in verband met den voorgestelden arbeids duurverkorting de uurloonen belangrijk ver hoogd dienen te worden, zal ook door u worden erkend. Met den door ons voorgestelden loon- standaard wordt een inkomen bereikt van f 32.85 per week. Wij gelooven te mogen onderstellen, dat ook door u zal worden toegegeven, dat dit inkomen, met het oog op de kosten van levens onderhoud, in de gezinnen van de bouwvak arbeiders zeker noodig is.Wij brengen onder uwe aandacht, dat het maandblad van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd, dat de kosten van levensonderhoud sedert 1914 met 90 pCt. zijn gestegen, zoodat, dit als basis aannemende, het door ons gevraagde weekloon zeker moet worden bereikt. In artikel 4 worden door ons eenige wijzigingen voorgesteld, welke "bedoelen uitbreiding van de reeds bestaande rechten. Ook is er, met het oog op de moeilijkheden tot verkrijging eener dokters verklaring, een bepaling in opgenomen, dat de schadelijke gevolgen daarvan voor de werklieden afwentelt. Het gevraagde onder het nieuwe artikel 5 bedoelt de risico van ongunstige weersgesteld heid niet geheel meer te doen dragen door de werklieden. In onderscheidene plaatsen van het land is een soortgelijke bepaling als door ons gevraagd reeds op de arbeidsvoorwaarden van toepassing, zoóüat wij vertrouwen dat tegen opname daarvan door u ook geen bezwaar zal worden gemaakt. Het gevraagde in het nieuwe artikel 6 bedoelt meerdere stabiliteit te brengen in de inkomsten voor de werklieden. Met de- stijging der loonen wordt het loongemis over de feestdagen meer dan voorheen gevoeld en dienen er dus maatregelen getroffen om daarin te voorzien. Ter uwer informatie diene, dat in ons bedrijf de betaling der Christelijke feestdagen reeds is geregeld te Amsterdam, Rotterdam, Delft, Dordrecht, Ede, Zaandam, Wormerveer, Goes, Zalt-Bommel, IJmuiden, Beverwijk en andere plaatsen, terwijl in de bestekken van voor rekening van onder scheidene gemeenten en andere publiekrechter lijke lichamen, de betaling der feestdagen eveneens dwingend is voorgeschreven. Wij stellen u voor op te nemen een nieuw artikel 7, ten doel hebbende afschaffing van stuk- en aangenomen werk. Door ons wordt die afschaffing voorgesteld om de reden dat dit stelsel leidt tot slechter werk en tot een systeem van afjakkering. In het nieuwe artikel 9 wordt door ons de opzegging van de dienstbetrekking op 3 dagen gesteld. Wij vertrouwen, dat tegen deze wijziging geen bedenkingen zullen komen. Wij stellen u voor om de nieuwe arbeids voorwaarden vast te leggen in een overeenkomst voor den duur van een jaar. De afsluiting eener overeenkomst voor langeren duur wordt door onze organisaties, met het oog op den nog steeds onzekeren economischen toestand, niet wen schelijk, ja, zelfs onmogelijk geacht. Aan het slot wordt aangedrongen op een spoedige bijeenkomst van afgevaardigden van patroons en arbeiders, opdat deze regeling zoo snel mogelijk ingevoerd kan worden. Drijfijs. De rivier de Maas is voor de stad Schiedam over de 3/a rivierbreedte met drijf ijs bedekt. Geveilde en verk. onroerende goederen. Notaris H. B. E. Blaisse. Verkocht Zaterdag 8 Februari. I. Heerenhuis met open plaats, tuin en erve Lange Haven 121, in veiling f 9100.—daar voor verkocht. II III Twee woonhuizen en erven met tuin Villastraat 49 en 51 in veiling resp. f 1850 en f 1900verkocht resp. voor f 1900 en f 1900. IV V. Twee woonhuizen en erven met open plaatsje en gang Zijlstraat nos 52 en 50B, in veiling resp. f 800.en f 540.gecombineerd verkocht voor f 1390. VI. VIII. Drie woonhuizen Hagastraat 72, 70 en- 56 met recht van erfpacht tot ultimo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2