Dagblad voor Schiedam en „jl, ioon- f900iifiobU I Lm™-' 8 iilil 42ëtm jaargang. Dinsdag 11 Februari 1919. No. 12362 lil f? BureauKoemarkt 4, Teleï. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 36. Abonnementen per 8 maanden ƒ1.50, per week 12 bent, franco p. post f2p, kwartaal. Afzonderlijke anmmeis 3 cent. Incassokosten worden berekend, Adrertentiêns 15 regels 11.80; ©Ike regel aaarhcven 26 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 60 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven .worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën gO .°/o oorlogs toeslag. IacassókjpsteB wïtxdea b&rwkoud, De verzekering wordt gewaarborgd door de HoUa&dsohe Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bil verlies van eiken ande ren vinger; Een advies. In het „Schiedamsch Volksblad", hetwelk als het orgaan der Anti-revolutionairen kan beschouwd worden, is de houding der katho- lieken inzake de verkiezing in district III be sproken. De schrijver van het artikel laat niet wei nig de veronderstelling doorschemeren, dat de katholieken met opzet op het laatste nipper tje een vergadering hebben gehouden ter vast stelling van hun houding. Indien met betrekking tot het te laat be handelen van de Raadsverkiezing een verwijt valt te doen, mag dit allerminst aan de ka tholieken worden gericht. Het. bekende schrijven van de Vrijz. Demo- er. Vereen. „Schiedam" was gedateerd 25 Ja nuari. Wegens andere vergaderingen, welke in het tijdvak van 25 Jan.4 Februari plaats had den, was het voor de R.K. Kiesvereeniging absoluut onmogelijk eerder te vergaderen. lusschen het tijdstip, waarop de heer Maas ontslag nam als -Raadslid, en 25 januari ligt oen heel wat langere periode, waarin gelegen heid te over was om de candidatuur der Vrij zinnigen .bij de R.K. Kiesvereeniging aanhan gig te maken. Het verwijt aan de katholieken moeten wij derhalve met de meeste beslistheid afwijzen. Het „Schiedamsch Volksblad" adviseert den A.R. om zich van stemming te onthouden, daar deze stembusstrijd aan dit blad „zeer onsym pathiek en „onverstandig" voorkomt en bo vendien „van niet genoegzame tact getuigt." linL- at,;oiieken zouden in de kaart van links spelen enz. Laten we even vastleggen, dat er van een stembusaccoord voor deze tusschentijdsche ver kiezing geen sprake was. De katholieken ston den volkomen vrij te handelen zooals zij deden. De katholieken waren van oordeel, dat het beter is een stembusstrijd uit te lokken. De anti-revolutionairen meenden, zooals thans büjkt, dat de zetel aan de vrijzinnigen behoort te worden gelaten. Het bevreemdt ons, waar de A.R. geen can didal hebben willen stellen en de katholieken iet wèl noodzakelijk hebben geoordeeld den ze- te! niet onbestreden te laten, dat daaruit de conclusie moet worden getrokken, dat de A.R. nu bepaald in de kaart van links moeten gaan spelen door zich van stemming te onthouden. Wij herhalenin de kaart van links spe len want het advies van het „Schiedamsch Volksblad" kan geen anderauitwerking hebben, dan afbreuk te doen aan de Roomsche candi datuur. Hadden de A. R. soms liever een candidaat gesteld, dan hadden zij daarmee voor den dag moeten komen. Het is kinderpraat om tot de katholieken te zeggen, dat hun handelwijze „een politiek aardigheidje" is. De Roomsche kiezers zijn gewoon hun poli tieke zaken zoo serieus mogelijk te behandelen. Vrees voor den grooten stembusstrijd in Juni bestaat er dezerzijds evenmin, daar bij het stelsel der Ev. Vert. de katholieken best aan hun aantal zetels zullen komen, waar zij aan spraak op hebben. Zij juichen het juist toe dat de strijd dan zoo principieel mogelijk zal gaan. Indien de A. R. van oordeel zijn, dat zij, door zich van stemming te onthouden, de christelijke beginselen het best dienen, moeten zij dat maar voor zich zelf uitmaken. Wij kunnen niet verhelen, dat het advies van he"t „Schiedamsch Volksblad" van weinig tact en politiek doorzicht blijk geeft. In hetzelfde nummer, waarin genoemd advies gegeven wordt, klaagt het blad over de „zeld zame eenstemmigheid" bij links als er baantjes te vergeven zijn. Daaruit moet rechts, volgens het blad, leeren, dat de eenige manier om weer de leiding te hervatten is „de meerderheid her overen met candidalen die weten wat zij willen". Voor ons is, zooals wij reeds schreven, een liberaal, die toch met de S. D. A. P'ers sa mengaat, of een pur sang S. D. A. P'er lood om oud ijzer. Begrijpen de christelijke kiezers hun taak en Verantwoordelijkheid goed, dan behooren zij elke gelegenheid, die zich voordoet, te baat te lemen, om de linksche meerderheid in den Raad te verzwakken. Daarom vertrouwen wij dat de kiezers van christelijken huize de candidatuurMatthijssen Sullen steunen, want dan hebben zij de zeker heid dat zij een man in den Raad brengen, die weet wat hij wil. Bultenlandseli Nieuws. OORLOGSRADEN GEALLIEERDEN. Gister-middag heeft de opperste oorlogsraad te Parijs vergaderd. Eerst werd over de voorwaarden ter hernieu wing van den wapenstilstand gesproken. Rlotz, minister van financiën gaf vervolgens een overzicht van een werk, in 1916 door den Duitschen genie raten staf in het licht gegeven, dat het stelsel matig overgelegde karakter der vernietiging van de Fransche nijverheid door de Duitsdhers aan het licht brengt, welke vernietiging Duilsclhland zeer te stade zou komen, doordat bepaalde tak ken der Fransche industrie daardoor zouden af sterven. Ilij! leverde een ontleding tat in omder- deoien van het werk, dat naar de oeoonomisdhe commissie verwezen werd. f De Belgische gedelegeerden zullen heden wor den gehoord. Pi-chon, de minister van buitenl'andseihe zaken, heeft verklaard, dat hij niet van nieening is, dat de benoeming van den oppersten economischen raad door den oppersten oorlogsraad een ver korting is van "de macht van maarschalk Focih als opperbevelhebber der geallieerden. Niettemin is fnen te Parijs algemeen van tegenovergestelde meehing. Men houdt het er voor, dat de benoe ming van den oppersten economischen raad ge schiedt om', overeenkomstig1 den wienscfh van de leiders der vredesconferentie een sppedigen terug keer tot normale economische toestanden in de door den oorlog getroffen landen mogelijk te ma ken: Men is van mjeening, dat dit er meier toe- zal bijdragen om een hervatting der vijandelijk heden to voorkomen, dan een voortzetting van de harde militaire maatregelen, die van militair standpunt wel zeer doeltreffend zijn, maar d;iie hel voor de bevolking onmogelijk maken met goe den uitslag hunne geiLonc werkzaamheden te ver richten. Daardoor wordt onrust veroorzaakt, die voor het vredeswerk niet bevorderlijk is. De instelling van den Raad en de omschrijving van zijn taak schijnen er op te wijizen, dat tijdens, den duur van den wapenstilstand de blokkajdk tegen Duitschland wellicht zoodanig verzacht zal worden, als naar de opvattingen der geallieerden veilig gedaan kan worden, ten einde Duitschland te helpen, zijn economisch leven te herstellen. De Amerikaansche en Engelsche saatslieden ach ten dit laatste noodzakelijk, om de aanspraken der geallieerden tegenover Duitschland zekerheid te verschaffen. j VERKEERSWEGEN. De commissie betreffende het internationale stel sel- van havens, waterwegen -en spoorwegen heeft gister, onder voorzitterschap eernt van Crespi,' later van Sifton, te Parijs haar tweede zitting gehouden in het ministerie van openbare werken. Na een uitvoerige beraadslaging over het con- ceptp-xiogram, dal de Fransche en Britscih© afvaar digingen hadden voorgelegd, werden twee sub- oommissies benoemd, één bestaande uit vijf ver tegenwoordigers der gro-ote mogendheden eii vier van de kleine mogendheden tot het bestudeeren van de kwestie op- welke Havens, wafer- en spoor wegen een stelsel van internationaal karakter toe passelijk is; d-e tweede oommissie, bestaande uit vijf vertegenwoordigers der gro-ófe- en vijf der kleine mogendheden tot het bestudeeren van alle daarmee verband ho-udendc algemeene vraagstuk ken j DE WAPENSTILSTAND. De „Vossische Zeifcung" verneemt uit Wieimar: De leden der vvapenstilstandcommissie zullen zich morgen -onder leiding van Erzberger van Weimar naar Trier begeven tot het voeren van nieuwe wapenstilstandso-nderhandelingien. Zij zijn voornemens Zondagmiddag wederom naar Wei- mar terug te keeren.*" DUITSCHLAND. Het ontwerp-grondwet is gister door de Nation Vergadering te Weimar met de stemmen cfer onaf- hankelijken en enkele andere afgevaardigden, te gen aangenomen. Daarna is de voorzit ter d-ei Nationale Vergadering met aigeme-eme stemmen gemachtigd, het te onderteekenen en MO doende in werking te doen treden Vervolgens verklaarde Scheidemann, dat cle voiorloio-pig-e regeering haar gezag in handen der Nationale Vergadering legt. Op het verzpek van von Payer verklaarde de regeering ^jeh echter bereid, zoo lang aan het bestuur te blijven, tot de Rijkspresident is gekozen en 'srgks ministerie in eikaar zit. De verkiezing van den Rijkspresident heeft in de zitting van heden plaats. Naar Wolff nader seint, is de Duitsche regeering van oiordeel, dat de twaalf naar de Nationale Vergadering afgevaardigde Eizas-Lotliaiingers niet als leden der constituante kunnen worden toege laten, aangezien zij niet naar de voorschriften van de kieswet zijn geko-zen, maar door de- in; het rijk verspreid wonende- Elzas-Loitharingers- zijn benoemd. j In Weimar zijn 12 Elzas-Lotharingsche 'he<* rem aangekomen, die- wenscfaen in de nationale vergadering opgenomen te worden. Deze heeren zij-n door 3000 in Duitschland levende Elzassers en Ljotharingers niet gekozen doch aangewezen als hun vertegenwoordigers. De regeering nu, stelt zich, naar Wolff seint, -op het standpunt, dat ze nie-t toegelaten kunnen worden. Ten eerste om-dat gemiddeld -op 150.000 kiezers 1 afgevaar digde komt en men er dus moeilijk 12 op- de 3000 kan hebben en ten tweede omdat ze niet geko zen zijh. Men zou, door de heeren foe te Jaten, het zuiver democratische wezen der nationale vergadering verzwakken. Dat neemt niet weg, dat de-regeering en de- nationale vergadering o-p zullen komen tegen de poging der geallieerden om den Elzassers en Lothaiingers het recht v,an zelf beschikking te ontzeggen. Naar uit Weimar wordt gemeld, bestaat er on der de partij-en van het nieuwe blok (d. z. die meerdei'heidssocialisten, de democraten en de christelijke volkspartij) aanmerkelijk verschil van- opvatting -o-ver het vergeven van de hoogst© rijks- ambten. Terwijl1 de- sociaal-democratie vooreerst de ambten van rijkspresident, rijkskanselier en voorzitter van de- nationale vergadering voor zich opeischt en slechts de helft van d-e ministerze tels aan de 'beide burgerlijke partijen wilde la ten, schijnt zij- thans geneigd af te zien van -een der eerstgenoemde drie ambten, echter het e&rSt op dien van rijkskanselier, waarvoor Scheide- mann bestemd was. De burgerlijke partijen zouden er echter de voorkeur aan geven, het ambt van rijkspre-sident uit'hun kring-en te bezetten en het ambt van ver antwoordelijk rijkskanselier aan de sociaal-demo cratie o-ver te laten. V Overeenstemming is tot dusver nog niet be reikt, 1 Aan de „Neue Freie Presse" wordt uit Eer lijn gemeld, dat volgens berichten uit welinge lichte kringen d-e aansluiting" van Duitsdh-Oost-en- rijk bij Duitschland een voldongen feit 2al zijn. Naar verluidt, is Duitschland bereid, Oosten- rijk-Hongarije biji de oplossing der economische moeilijkheden te steunen. Te Berlijn is 'het Zaterdag-avond to-t herhaalde- gevechten gek-o-men tussc'hen rc gee ri n g stroapen en gepeupel. Zes personen werden gebood en veer tien gewond. j DE POLEN. Uit Berlijn meldt men: Het vijfde lfegtercorpS heeft een aanval der Ro len bij' RawitscJh. -algeslagen. Zuidwestelijk van Margonin hebben de Pelen ter sterkte van twee compagnieën -een aanval- |*p het dorp Radwonka gedaan, dat verloren ging. Wij hebben 'het later met ondersteuning- van het geschut heroverd. Het ont ruimen van de nog d-ior -ons bezetten gedeelten van het Russische gebied aan de spoorlijn Ivowel- Brest-Litoifsk is tot bezuiden Brest Litofsk ten uitvoer gebracht. Westelijk van Brest Litofsk werd een krachtige overrompeling -afgeslagen. FRANKRIJK. De onderstaatssecretaris Vil grain zal, in over eenstemming piet den gemeenteraad van Parijs, in alle arrondissementen der hooidstad door de militaire genie 4 a 8 loodsen laten neerzetten, ten einde daar levensmiddelen te doen verknopen tegen veel lagere prijzen dan die door de klein handelaars worden gevraagd. Deze gemeentelijke winkels zullen van levens middelen worden voorzien uit de voorraden die ten behoeve van het leger zijn ingeslage-n en dia thans' wegens de demobilisatie vrij komen. Zij' zullen echter geen monopolie hebben, daar het departement voor de levensmiddelenvoorziening dezelfde eetwaren ook aan de- kleinhandelaars lévert, die zich bereid verklaren ze te-gen den door den staat vastgesteld-en prijls te verknopen. De gemeentewinkels zullen denkelijk tegen het einde van deze maand geopend worden. PRESIDENT WILSON. De Parij'sche blad-en melden, dat de president de-r V. S. 16 dezer na-ar New-York vertrekt. Den m-enschen in zijn omgeving heeft hij gezegd, niet langer dan vier of vijï weken weg te zulten, blijven. 1 Volgens d-e Petit Parisien zal Lansing presi dent Wils-on aan het hoofd der Amerikaansche delegatie vervangen, maar to-t op dit oogenblik weet men niet, wie den Am-e-rikaanschen staats secretaris v-oiorlo-opig zal -opvoigen.' Men spreekt van Elihu Root, voormalig staats secretaris, of van Sharp, den tegenwoo-rdigem ge zant der V. S. te Parijs. TURKIJE. Generaal Franchet d'Esperey opperbevelhebber der geallieerden in het namrig Oosten heeft te midden der geallieerde troepen, die de militaire eer bewezen, zijn intocht te CfmstanLinopei ge daan. Langs heel den weg waren de huizen ver sierd en is de generaal toegejuicht. Volgens de Alheensche bladen heeft hij' het bevel over de geallieerde legers in" Macedonië aan generaal Para skevopoe los, commandant van het Grie-ksche leger, opgedrag-n. I ALLERLEI. Zaterdag is na onderhandelingen van drie dagen met de vertegenwoordigers dor geallieerden te Spa een overeenkomst -onderteekend over de te- vering van levensmiddelen aan Duitschiand. De feitelijke inhoud van de overeenkomst, die zich bij de in Trier getroffen regeling aansluit, luidt: de opperste voedsel raad der geallieerden zal maatregelen treffen dat er aanstonds 30.000 tonnen varkensvet en varken svleesch, 250.000 kis ten gé-condenseerde melk, over Rotterdam naar Duitschland worden gezonden. J In onmiddellijke aansluiting bij deze zending stellen de -geallieerdén de levering in uitzicht van '200.000 ton tarwe en tarwemeel, nog 85C0 ton varkensvet en varkensvleesch, wanneer er een bevredigende regeling van de financiecle kwes tie bij de) op 13 Februari beginnende onderhan delingen der finaneieele commissie wordt verkre gen De Belgische regeering heelt volgens het „Laatste Nieuws" 12,000 volle vaarzen in En geland gekocht. Uit New-York: Een telegram uit San Salvador meldt ernstige onlusten te Tegucigalpa. De minister van binnen- landsche zaken is gedood. BINNENLAND. Nedcrlandselie Katholiekendag. Dezer dagen vergaderde te 's-Hertogenbosch onder voorzitterschap van mr, A. baron van Wijnbergen het onlangs door het Doorluchtig Episcopaat benoemde Comité voor de Neder- landsche Katholiekendagen. Vastgesteld werd, dat dit jaar de algemeen.. Katholiekendag zal gehouden worden te Utrecht op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, -3, 24 en 25 September, en dat na afloop van de slotvergadering, die in den ochtend van zo September zal plaats hebben, gelegenheid zal gegeven worden, indien dan ten minste ae middelen van verkeer hun normale loop heb-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1