Doortrekking Westerhaven. Zaterdag 15 Feb. 1919. TWEEDE BLAD IÜILLE AVONTUREN No. 12366. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Et. en W. hebben bij den Gemeenteraad het volgend schrijven ingezonden Door de Commissie voor het Grondbedrijf werd ons doorgezonden een plan van den Directeur der Gemeentewerken tot doortrek king van de Westerhaven. Dit plan ging uit van de behoefte aan industrieterrein gelegen aan binnenwater. Wel is waar zijn nog leegstaande pakhuizen en branderijen in onze Gemeente voor indu striedoeleinden beschikbaar, doch voor midden- groote bedrijven zijn deze dikwijls niet ge schikt. Gedurig was er dan ook bij de Gemeente vraag naar dergelijk terrein en het bleek reeds, dat, wanneer de grond, door den Directeur bedoeld, reeds- was gereed gemaakt, aanvra gers die gaarne hadden genomen. De strekking van het plan van den Direc teur is in hoofdtrekken de volgende Gelijk bijgaande teekening aangeeft, zou de Westerhaven worden doorgetrokken, waartegen over het Spuikanaal zou vervallen. De haven zou, evenals het bestaande deel, 45 M. breed en 8 M. diep worden. Nabij den dijk zou een kom worden ge maakt, waarin later eventueel een scheepvaart- sluis kan worden aangebracht, die verbinding geeft met de Wilhelminahaven, terwijl aan de andere zijde een nieuw te maken inlaatsluis zou uitkomen, die het water uit de Oude Spui- haven zou opnemen, welke sluis eerst later behoeft te worden gemaakt. De Westerkade zou worden doorgetrokken. Zij zou zich op een 150 M. van het eind der uitbreiding splitsen in een oprit naar den dijk en een straat die op het gewone peil van 1 M. i N. A. P. langs de west- en zuidzijde der uitbreiding zich zou voortzetten. Het brugje tegenover de Groenelaan zou ver legd worden tegénover de Stadhouderslaan. Het zou een spanning hebben van 12 M. en een doorvaarhoogte van 21/» M- De straat zou aan de oostzijde glooiend worden bijgewerkt. Het rioolgemaaltje aan de Spuihaven zou vervallen en het rioolstelsel van de Gorzen in verbinding worden gebracht met het gemaal voor West-Frank eland, dat daarop is berekend, hetgeen bovendien door besparing van kosten van bediening en stroomlevering productief zou zijn. In verband daarmede zou de Nieuwe Maasstraat, waarin het hoofdriool der rioleering ligt, worden doorgetrokken. Aan de Westzijde van de uitbreiding zou beschikbaar komen een terrein groot 1 H.A. Dit terrein zou dus door een kade van het water zijn gescheiden evenals dit bijv. aan de Buitenhaven het geval is. Aan de Oostzijde daarentegen heeft men 2.2 H.A. terrein direct aan het water gelegen. De Zwartewaalsche, Hellevoetsche en Goereesche- straten geven toegang tot die terreinen. Langs de Geervlietsche, Zwartewaalsche (ged.) cn Rozenburgsche straten zijn huizenrijen ge dacht, om deze straten een beter aanzien te geven, en ook omdat daarlangs de grond voor- deeliger als bouwterrein is te verkoopen. Langs de zuid- en langs de westzijde van de uitbreiding over de lengte van den oprit zou den voorloopig loswallen worden aangelegd, die op korten termijn voor den handel konden wor den verhuurd. De bedoeling zou het zijn voorloopig te volstaan met het graven van de uitbreiding, waardoor dan het oosterterrein, voorzien van een houten walbeschoeiing, die in dezen het meest practisch is, dadelijk beschikbaar zou zijn, ter wijl dan de west- en zuidkant door voorziening met kaden en straten, kon worden afgemaakt, wanneer de omstandigheden dit wenschelijk maken. Hoewel dit plan ons dadelijk wel de over weging waard voorkwam, was onze instemming aanvankelijk niet onverdeeld, daar de grond tamelijk hoog in prijs zou komen n.l. op 12.50 per AI2 gelijk aanstonds nader zal worden aangetoond Anders werd het toen bleek, dat dit plan zich zoo uitstekend leende voor werkverschaf fing, omdat zulk een aanzienlijk gedeelte door handkracht kan worden uitgevoerd. Het is toch van het grootste belang te ach ten, dat iets wordt gedaan' om deu terugkeer van de trekkenden van het Steuncomité tot den gewonen maatsehappelijken arbeid te bevorde ren. En het bleek dat dit plan daartoe be langrijk kon medewerken. Als grondslag dezer werkverschaffing zou moeten worden aangenomen dat het particuliere standaardloon wordt "uit gekeerd, doch ook niet meer, om de zeer ge- wenschte prikkel te behouden, dat de monschen weer gewoon werk gaan zoeken dat het Steuncomité niet de slechtste krachten moet aanwijzen, maar hen aan wie het het beste is besteed dat er behoorlijke leiding is dat goede praestatie door premies wordt be vorderd, en dat bij praestatie beneden een minimum ontslag volgt met onherroepelijke uitsluiting verder van elke ondersteuning. Uit het oogpunt van werkverschaffing kan nog het volgende omtrent het plan worden opgemerkt Van de 3 M. diepte zouden 2 a 2.5Ö M. door handkracht worden uitgebaggerd. Daarbij zouden 13 ploegen van ieder 13 man, dus in het geheel 169 man, worden te werk gesteld met voor iedere 2 ploegen een voorman. Bij een werkdag van 9 uur vormt dat met de vrije Zaterdagmiddag een werkweek van 51 uur. Het standaardloon voor grondwerkers is thans 35 cent per uur, zoodat, in 51 UUr 17.85 verdiend kan worden. Door premies voor goed werk kan dit bedrag nog verhooging ondergaan. Er wordt gerekend, dat per graver per dag 5Vs M®. kan worden verzet. Er zullen zijn 52 gravers, zoodat het dagverzet is totaal 286 Ms. In het geheel is met de hand uit te graven 34000 M3. Volgens deze berekening zou dus de duur van het werk 120 werkdagen of ruim 4 maanden worden. Waar echter een maand noodig zal zijn om de ploegen succes sievelijk op volle sterkte te brengen en na af loop weder af te danken, zal het werk nog een maand langer duren. Voegt men daarbij nog de onwerkbare dagen, dan is te rekenen, dat het werk zeker een half jaar zal vorderen. Wat dc kosten betreft is het volgende te vermelden Het grondverzet zal per M8. 2.12 kosten, in welk bedrag /0.42 is begrepen voor planken, wagens, loodsen, keet, toezicht enz., de over blijvende 1.70 is arbeidsloon, Totaal zal aan loon worden uitgekeerd 60.000.aan ver dere kosten f 15.000. Om het grondwerk af te maken en de aan sluiting van het nieuwe werk aan beide einden te maken, zal met een baggermolen nog rond 7000 M*. grond verzet moeten worden, waar voor 5000.noodig zal zijn, Voor de oevervoorziening aan de oostzijde en nog enkele kleine werken is een bedrag van f 20.000.noodig. Dit is dus voor het dadelijk uit te voeren werk een gezamenlijk bedrag van f 100.000. Voor de later te maken kade en straten aan de Oostzijde en verdere werken zal een bedrag noodig zijn van 155.000.welk bedrag voor het later afmaken van de uitbreiding aan het zuidelijk einde en het maken van een nieuwe inlaatsluis nog zal worden verhoogd met 60.000.—. Vermeerderd met de boekwaarde van den grond, ad. f 100.000.en verminderd met f 15.000.als meerkosten, doordat het werk niet wordt aanbesteed met vrijlating' van den aannemer in het gebruik van mechanische kracht, worden dus de kosten van het werk, als dit geheel klaar is, 400.000. Verkregen worden 3.2 H.A. grond voor uit gifte beschikbaar, zoodat deze komt op l2-°° per M8., overeenkomende met een erfpachts- canon a 4.5 van 56Va cent per Ma. Waar echter dezep rijzen en hoogere door de industrieën voor dezen uitstekend gelegen grond gaarne zullen worden betaald, behoeft deze, het kan niet ontkend worden, overigens vrij hooge kostprijs, geen bezwaar op te leveren. Door deze prijsberekening werd reeds uitge maakt, dat de meerkosten van het werk als gevolg van de werkverschaffing, aangenomen op 15.000.niet op den grond zullen druk ken en dus niet ten laste van het Grondbedrijf zullen worden gebracht. Deze meerkosten zullen dus ten laste van de Gemeente blijven, doch zonder eenigen twijfel zal voor een ruime bijdrage daarin, ook thans weder geen vruchteloos beroep wor den gedaan op het Koninklijk Nationaal Steuncomité, dat dezen maatregel zeer zeker zal toejuichen. Terwijl wij er nog op wijzen, dat het uit komen der ramingen, hoewel zorgvuldig opge maakt, afhangt van allerlei omstandigheden, als loonstandaard, weersgesteldheid, enz. stellen wij U, resumeerende, voor le. te besluiten tot doortrekking van de Westerhaven tot aan den West-Frankelandschen dijk, zooals dat in het uitbreidingsplan is vast gesteld (het geheele werk) 2e. voorloopig een crediet van 100.000. te verleenen voor uitvoering van grondwerken en oevervoorzieningea, zooveel mogelijk uit te voeren met werkoozen voor werkverschaffing 3e. te bepalen, dat van genoemd bedrag f 85.000— zal komen ten laste van het Grond bedrijf en dat in het ten laste van de Gemeente blijvende bedrag van 15.000.zijnde de meerkosten als gevolg van de werkverschaffing, een bijdrage zal worden gevraagd van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité. Tenslotte worde er nog eens op gewezen, wat reeds te voren werd opgemerkt, dat de, overigens zeer kostbare, schutsluisverbinding tusschen de door te trekken Westerhaven en de Wilhelminahaven niét in het plan is opgeno men, doch daaraan eventueel geheel zou aan passen. Deze verbinding blijft een punt van studie bij ons College uitmaken. tot vaststelling bij' de wet van de tabel, be doeld in art. 3 eerste lid, onder e, op de beste wijze zullen kunnen worden ondervangen. Het wetsontwerp is alsnog aangevuld met een voorstel tot opneming in de Radenewt van een artikel, regelende de positie, van de voor zitters en secretarissen, zoowel van de Raden van 'Arbeid als van de Verzekeringsraden en van de hp de betrekkelijke secretarieën werk zame ambtenaren. Uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat hoven- bedoelde ambtenaren als burger.ij'ke ambtenaren worden a angemerkt en derhalve eventueel op pen sioen aanspraak zullen kunnen maken. De benoeming van dr. Xederbragt. Naar de „Maasb." verneemt, heeft de vooige- nomon benoeming van dr. J. A. Nederlragt oud- IKameroverzicht-schrijver van Je „Standaard aan den economise hen voorlichtingsdienst aan het De partement van Buitenlandsche Zaken niets te ma ken met de instelling van een officieel publi citeitsbureau, zo mis sommige bladen het willen voorstellen. Het iigt niet in de bedoeling den heer Ncderbragt een officieel journalistieke func tie op te dragenhij zal eenvoudig benoemd wor den in de functie van een ander ambtenaar aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en al leen tot taak hebben den handel in zake bui tenlandsche markten en afzetgebieden voor te lichten. 1 Vrijwillige landstorm. Het Haagsche Correspondeutiebureau bericht: In o4)i schrijven aan de autoriteiten van dé nadtit van ETIENNE GEHARD, Brigade-Commandant van Napoleon I. door A. CONAN DOYLE. 15 Dan schoten Lasalle's woorden mijl weer te bin nen en hield ik mij overtuigd, dat de kolonel wel wist van welken kant de wind waaide. Als bij geweten had dat mijl iets kwaads boven 't hoofd hing, zou hij toch niet zoiot wreed geweest zijn mij met promotie te vleien. Mijn hart'ging sneller kloppen van vreugde, naarmate deze overtuiging bij mij veld won. Ik zette mijl neder om aan mijne moeder te schrijven en haar mede te dee- len, dat de Keizer mij wachtte om over icen^ belangrijke zaak minijn advies in te winnen. En hoe onverklaard)aar mij: de zaait ook voorkwam, moest ik, toch, terwijl ik dat schreef, glimlachen bij de gedachte, dat mijn moeder daardoor al weder. gesterkt zou worden in hare vasté over tuiging, dat de Keizer een zeer scherpzinnig man was. Om half vier hoorde ik net gekletter van een, BINNENLAND. Algekeele herziening der Verzekeringswetten. In een nota anar aanleiding yan het verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der Radenwet, vestigt de mi nister van Arbeid er nogmaals de aandacht op, dat dit ontwerp slechts de beperkte strekking heeft om in de Raden wet eenige uitsluitend door pr,ao tiscbe en technische overwegingen beheerschte wijzigingen aan te brengen, waardoor tijdige in voering der verzekeringswet ten zal worden mo gelijk gemaakt Bij de algeheel© herziening der sociale verze keringswetten, welke de minister zich voorstelt spoedig ter hand te hemen, zal 'n meer prin cipieel© herziening geschieden. Dan kan de wensch onder de oogen gezien worden naar eene wijziging, in dien zin, dat sa de Raden van Arbeid uitsluitend arbeiders zitting zullen hebben en naar eene blijvende regeling van de wijze van benoeming dei' leden van de Raden van Arbeid. De minister dringt aan op eene spoedige behandeling van het onderhavige wetsontwerp en van de credietaanvrage vX>r dcr uitvoering der Radenwet Zijno.rz'rjds zal hij al het mogelijke doen, opdat zijne voorstellen tot wijziging en aanvulling der Invaliditeirswet de Kamer zoo tijdig zullen bereiken, dat die wijzigingen en aanvullingen tegelijk met de andere bepalingen der wet op 3 December 1919 in werking zullen kunnen treden. Bij de bvoengenoemd© aJgeheele herziening zal de minister in overweging nemen, op wélke wijze de bezwaren tegen de bestaande regeling sabel op de trap/, die naar mijne kamer leidde. Hgt was Lasalle, vergezeld van een zorgvuldig in 't zwart gekleed heer, die sierlijke jabots en' manchetten dreog en mank liep. Wijl, militairen, hadden in burgerkringen weinig kennissen, maar dit was iemand van zulk eene algemeene bekend heid, dat men de schitterende oogen, den zonder lingen wipneus en de samengetrokken lippen slechts behoefde te zien, omi aanstonds te weten, dat men in gezélschap was van den eenigen man in Frankrijk, met wien zelfs de Keizer re kening te houden had. I „Mijnheer Etienne Gérard", zei de Lasalle, zich tot Talleyrand wendende. i Ik groette en de staatsman nam mij van het puntje van mijne panache tot de wieletjes mij ner sporen op, met een blik, zoo doordringend als de punt van een degen. „Hebt u aan den luitenant medegedeeld, waai' om. hij hij den Keizer ontboden is?" vroeg' bij, met zijne droge, piepende stem. Zij vormden zulk een contrast, die twee man nen, dat ik niet kon nalaten, beurtelings den een, en den ander aan te zien; de in 't zwart gekle©- de, sluwe politicus en de groote, blauw© huzaar, met de eene hand in de zijde en de andere aan t gevest van zijn sabel. Zij gingen beiden zitten, Talleyrand zonder eenig geraas to maken ern La salle met eene drukte en een gekletter, dat landmacLt herinnert de 1 uid gen. Top, waarne mend opperbevelhebber, er aan. dat het leger bestuur er naar streeft om den vrijwilliger! land storm tijdelijk uit te breiden met buitengewone vrijwilligers, die tot het *eger beboeren, doch met onbepaald klein verlof <jjn. Aan de opwek king wordt door velen gehoor gegeven, zoodat verwacht mag worden, dat op dit oogenb.ik reeds beschikt kan worden over een vrijwilügen land storm van 20.000 man, ten einde iu onverhoopte buitengewone omstandigheden gebruikt te kun nen worden. De bedoelde autoriteiten worden uitgenoodigd om waar voor het bewapenen en van munitie voorzien van dit groot aantal personen, alsme de voor andere vraagstukken van organisatie enz. de hulp van het leger noodig is hun volle me dewerking daartoe te willen veneeenen aan den inspecteur van den landstorm en aan d rui' hen) aan te'wijzen personeel. Het groote belang en het sooedeischende ka- jakter van deze nieuwe organisatie brengen me de, dat kleinere belangen daartoe zoo noodig op den achtergrond moeten worden gesteld. Loonregeling van gemeenteambtenaren en burgemeesters: Bonden en vereenigingen van gem©enteper- soneel, die niet in de Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar de bezoldi ging van burgemeesters en de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeenten zijn ver tegenwoordigd en de ambtenaren, die bij geen bond of vereeniging zijn aangestoten, kunnen zich vóór 1 Maart schriftelijk tot de Staats commissie wenden met hunne wenschen en op merkingen, de salarisregeling betreffende, en hun ne denkbeelden omtrent alles wat met het sala- risvraagstuk samenhangt, mededoelen. Indien de Staatscommissie dit wenschelijk acht, zuhen zij in de gelegenheid gesteld worden hunne wenschen, opmerkingen cn denkbeelden nader toe te lich ten De verzoekschriften dienen geadresseerd te worden aan den voorzitter der Staatscommis sie, Huize Duinrust, Oveiveen. onwillekeurig aan een steigerend ros moest den ken. „Dat is de zaak, jongmansch," zeide hij, op zijn «enigszins ruwe manier. „Ik bevond mij van morgen in het privaat-kabinet van den Keizer, toen er juist een brief werd binnengebracht. Hij' opende hem, en bijl het liezen kreeg bij zulk een schok, dat de brief hem .ontglipte cn al fladderend op den vlloer terecht, kwam.. Ik raapte het pa pier op en overhandigde het weder aan den Kei zer, maar hij bleef naar den muur staren, alsof hem' daar plotseling een geest verschenen was. Fratelli dell' Ajaccio' hoorde ik hem in zich zeiven zeggen, en nog eens Fratelli dell Ajaccio. Nu versta, ik juist zooveel Haliaansch ais ik gedurende twee veldtochten heb kunnen opvangen, maar het was mij niet mogelijk uit die woorden iets op te maken. Het kwam mij' v^or, dat nj zijn bewustzijn verloren had, en dat zoudl gij ook gedacht hebben, mijnheer De lallevran ai.-, gij dien zonderlingen blik in zijn oogen ia,c ..vim non waarnemen. Nadat hij het brie ie geezm had, bleef hij1 meer dan een half uur zitten zon der zich te verroeren! „En gij?" vroeg Talleyrand. ,AVel, ik stond daar, zonder te weten wat ik moest doen. Langzamerhand scheen hij weer tot bezinning te komen. „Gij hebt zeker wel een moedig, jong offi cier bij het tiende, Lasalle," zeide de Keizer. „Moedig zijd zij1 zonder uitzondering, Sire was mijn antwoord. Als gif een vertrouwbaar officier moest uitkie zen! versta, mij wel, Lasalié, een dis weet te handelen, zonder daarbij in beschouwingen te treden, wien zoudl gij dan kiezen?" vroeg de Keizer; Ik begreep daaruit dat hij' iemand wilde heb ben, van wien te verwachten was, dat' hij zich niet in zijn plannen zou verdiepen. „Ik heb er een," antwoordde ik, „die een en al sporen en knevels is, en die verder aan niets anders denkt dan aan vrouwen eai paarden. „Dat is de man, dien ik no.odig heb," zeide Napoleon. „Breng hem om vier uur bij"1 mij, in mijn privaat kabinet." „Zoo jongmensch. ben ik regelrecht tot u ge komen, en nu vertrouw ik, dat gij het tiende re giment huzaren eer zult aandoen." Ik was volstrekt niet gevleid met de redenen, die den kolonel tot zijn keuze geleid hadden, en hij moet dat wel a.an mij hebben kunnen zien ook, want hij schaterde het "uit van lachen ert Talleyrand gichelde droogjes mee. Ottl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 5