kan zijn taak als volgt verdeelen zijn werk program, een nieuwe Arbeidswet en den Hoogen Raad van Arbeid. Spr. betreurt het, dat nog velen van meening zijn, dat zijn werkprogram te danken is aan de revolutie-dreigementen in November. Op 9 November, dus twee dagen voor den be- ruchten 11 en November werd de Memorie van Antwoord ingezonden, welke 14 punten van sociale wetgeving bevatte, behalve den 8-uren- dag. Hieromtrent bestond evenwel een ontwerp- Schaper. Op verzoek der heeren Nolens, Treub en Dresselhuijs besloot de Regeering evenwel zelf een ontwerp in te dienen. Wat het verdere program betreft, deelt de minister mede," dat binnen enkele dagen ont werpen te wachten zijn, tot uitbreiding der wa- renkeuring, zoowel vangewone levensmiddelen als vleesch, een nieuwe.Gezondheidswet,een wijziging der Steenhouwerswet, der Stuwadoorswet, der woningwet,'der Ongevallenwet,nieuwe ontwerpen voor een Landarbeiderswet en een Arbeidsver- zekeringswet. De Invaliditeitsrente zal verhoogd worden van f2 op f3. Voor de invoering van den vrij en Zaterdagmiddag wordt een algemeene maat regel van bestuur voorbereid. Ontwerpen voor een Oorlogsongevallenwet en voor de Zeevaart en de Zeevisscherij-ongevallenverzekering zijn gereed. Dit alles vormt het werkplan van den Minis ter voor het loopende jaar, terwijl hij hoopt binnen twee jaar geheel gereed te zijn. De Arbeidswet zelf is thans gereed. Er val len buiten de dienstboden en de landarbeiders. Deze laatste worden afzonderlijk opgenomen in de landarbeiderswet. De nieuwe Arbeidswet zal regelen den ar beidsduur, de rusttijden, den nachtarbeid, den Zondagsarbeid, den vrijen Zaterdagmiddag en speciale regelingen bevatten voor winkels, brood- bakkerijen, kantoren, apotheken, koffiehuizen, hotels, verplegingsinrichtingen cn misschien ook amusementsbedrijven. In de kwestie van het arbeiden der gehuwde vrouw in fabriek of werkplaats, moeten de zede lijke en gezondheidsbelangen den doorslag geven. Het argument, dat het loon niet gemist kan worden, geldt ook bij den kinderarbeid. Daarna zet de Minister breedvoerig de in richting van den Hoogen Raad van Arbeid uiteen. Deze moet de instelling zijn, welke het depar tement met de maatschappij verbindt. Hij moet het departement voorlichten, wat en hoe het gedaan moet worden.De raad geeft geen adviezen maar ontvangt ze. Spr. is het niet eens met den heer Schaper, dat de sociale vrede alleen kan komen van het socialisme. Die sociale vrede zal alleen tot stand komen, indien de Christelijke beginselen van naasten liefde en rechtvaardigheid niet alleen meer met den mond, maar ook met de daad beleden worden. De heer Schaper (S.D.A.P.) betuigt zijn tevredenheid over de rede van den Minister. Spr. geeft de verzekering, dat zijn fractie den Minister loyaal wil steunen om spoedig groote dingen tot stand te brengen. Hierna volgen de repliëken, welke alle de groote instemming betuigden met de plannen van den Minister. De beide eerste afdeelingen der begrooting worden vervolgens z. h. st. aangenomen, waar na de vergadering geschorst wordt. BINNENLAND. R. K. Dienstplichtigen. Men meldt uit 's-Gravenhage In een goed bezochte vergadering werd een afdeeling Den Haag van den R. K. Bond van Dienstplichtigen opgericht. Alle aanwezigen traden als lid toe. Medegedeeld werd nog, dat de R. K. Bond reeds meer dan 10.000 leden telt. De Haagsche Burgerwacht bestaat uit 7000 personen, van wie 5000 katholiek zijn. De arbeidsduur in bet drukkersbedrijf. In een buitengewone gemeenschappelijke ver-' gadeiing, gistermiddag door den. Nederlandschen Bond van Boekdrukkerijen, de R. K. Vereaniging van Ned. Drukkerspatrooins en dein Bond va,n Christelijke Drukkerspatrooins, la Amsterdam ge houden, is op voorstel van het algemeen hoicxfd- bestuur besloten .het advies va|n den Qentralen Raad te volgen en m!et 3 Maart a.s. de werk week te verminderen tot 54 uur voor drukkerijen welke nog niet, en tot 52i/2 mux v.oor drukke rijen, welke reeds den vrijen Zaterdagmiddag heb ben ingevoerd. Een voorstel van het hoofdbestuur om! te be sluiten dat leden die de arbeidsvoioirwaardleln hun ner werknemers in voor dezen gunstiglem zin- willen doen afwijken- van d|e bepalingen der O, A. O., daarvoor toestemming van bet algemeen hoofdbestuur behoeven, werd na verzet uit Üe vergadering ingetrokken. (Volk,) De uitlevering van een Duitsche U-boot. Men meldt uit Alkmaar: Gister werd de "Duitsche onderzeeër, de „U„ Bi. ~6" door de sleepboot H|ei „öcrj" naar Den Helder gesleept, om aldaar ballast in te niemelb en door twee Duitsche sleepbooten naar Har wich te worden gebracht om aan Engeland te worden uitgeleverd. De „U. Bj, ?45" een onder zeeër van de klieine klasse, werd alhier 25 Maart wegens stranding, te Hellevoeisluis geinterneerdt Thans ligt to Alkmaar nog een Duitsch vioorpos- tenschip, de „Neurenberg", eein omgebouwd© traw ler, die als mijnenvisscher dienst deed. Ook deziej zal spoedig worden uitgeleverd. Aa:n boord van j de .„U. B. 6" bevinden zich 4 Duitsche ïïïaA- schappen, die vosr bet overbrengen ieder f150 ontvangen i Doctor Willem Iloyaards. De Senaat der U trechtscbe Hobgeschooll heeft in zijn vergadering van dan 19en Februari be-, sloten Willem Rovaards te benoemen tot doctor honoris causa in de Nederlandscibe Letteren Invoer van levensmiddelen, spiritualiën en tabak in België vrij. Hét ministerie van Buitenlandsche 'Zaken doelt m'ede: Blijkens ingekomen bericht van de B-el- gisfche legatie heeft de Belgische regeering b®1-, Paaid, dat alle invoer in België van levensmidde len, spiritualiën en tabak zonder in voer vergun ning kan geschieden Tegen de aardappeldistributie. De aardappelhandelaren te Rotterdam, die se dert geruimen tijd ontevreden zijn over het hui dige distributiestelsel, dat hen, naar zijl voorgeven! ernstig in hunne belangen schaadt, zullen derf actie gaan voeren tot bet vrij'géven van dien han del. Reeds werden pogingen in 't werk gesteld om door bemiddeling van Kamerleden dezie zaak onder de aandacht der R.-.^gjeering te brengetm Zij ontkennen, dat de distributie vain aard appelen langer noodzakelijk is dan uiterlijk tot het einde dezer campagne. Het slaelitvet vrij. Naar wij uit goede bron. vernemen, is binnen [enkele dagen (ren mjinistericele beschikking te ver* wachten waarbij' aan de slagers wederom de vrije beschikking over het slachtvet wordt gelaten. Het gevolg hiervan zal zijn, dat men in de winkels wederom slachtvet zal kunnen bekomen. (Msb.) De draadlooze te Bandoeng. N.I.P.A, seint uit Batavia,: Op het gebied' van draad roos telegrafische ge meenschap beeft het station te Bandoeng ©en schitterend resultaat bereikt. Het is ml', javier een afstand van 1.4.000 K.M. in verbinding ge weest met Hr. Ms. „Zeven Provinciën" te Salh Francisco, Dit resultaat word bereikt, niettegen staande zeer ongunstige omstandigheden. De an tennes van het statiion te Bandoeng waren n.t» recht op Amsterdam gericht, zpiodat het station Bandoeng onder ©en hoek van ongeveer 90 gra den moest werken. Daarenboven had het station 'te doen met de lage scheeps-alntfennes. Niettegen staande werd do genoemde afstand bereikt met een geluidsterkte van 200 eenheden. Hierdoor is weer eens bewezen, dat bet Mafa- óar-statibn te 'Bandoeng de grootste afstanden kan verbinden. i i. Stads- Qa Gewestelijk Nieuws, Cr Islsmaa I re§j ©len* Verkrijgbaar in de week van 20 26 Februari Op bon 514 1/t pond suiker. Op bon 516 P/a ons kaas, naar keuze. Op bon 518 P/j ons huishoudjam. Op bon 520 1/a ons aardappelenmeel of l/2 ons sago 12 cent per ons. Op bon 522 P/s ons bruine boonen of P/s ons witte boonen of P/2 ons capucijners, naar keuze, vanaf Vrijdag. Op bon 524 1 ons rijst, vanaf Zaterdag. Op bon 526 P/a ons groene erwten, vanaf Maandag. Aardappelen. Zaterdag op bon 41 1 K.G. kleiaardappelen. Maandag op bon 42 1 K.G. Woensdag op bon 43 1 K.G. Veen- of zandaordappelen 57s cent kleiaard- appelen 8 cent per kilo. Suikerkaar t. Op bon 36 (blauw) is ver krijgbaar V2 pond suiker. Kindermeel. Bon 9 A (oranje) cn 9 B. (groen) kindermeel in deze week geldig. Zeep. Op bon 528 een stuk harde zeep per enkel stuk van 100 gr. 8 cent dubbel stuk 16 cent. In de volgende "winkels zal deze week kali- zeep beschikbaar gesteld worden op bon 476. A. J. Bijloo Singel, Adr. Bijloo Groenelaan, Am. Bijloo Kreupelstraat, Coöp Ver. D. E S. Kethelstraat. Coöp. Ver. D. E. S. Groenelaan, Goöp. Ver. D. E. S. West Frankenl. Straat. Coöp. Ver. D. E. S. Singel. V i s c h. Op 571 496 verkrijgbaar 1/t pond visch. Kof ff ie. Op bon 47 van 16 Febr. tot en met 28 Febr. 1/2 ons koffie. Thee. Van 5-28 Februari is 1 ons thee verkrijgbaar op bon 51 der koffiekaart, waarvan bon 52 is ingenomen. Gas. Het rantsoen bedraagt voor de maand Februari 55 M3, waarvan voor licht alleen 18 M3. Kolen. Gedurende de maand Februari zijn geldig Bon 40, 41 en 42 ieder voor 15 K.G. eier kolen. Bon 43 en 44 ieder voor 88 stuks hulpbri ketten. Bon 45, 46 en 47 ieder voor 15 K.G. an- thraciet. Broodkaart, De broodkaart van het 86 tijdvak is geldig van Februari tot en met 23 Februari. 87ste tijdvak van 24 Februari tot en met 4 Maart. Bote r-m e 1 a n g e-m argarine kaart, bon 4e week geldig van 19 tot en met 27 Fe bruari. Melk. Nummers der Melkkaart, waarop deze week de melk moet worden geleverd Zondag 98, Maandag 99, Dinsdag 100, Woens dag 101. Gp bon 512 is verkrijgbaar 1 pond gecon denseerde taptemelk, op bon 510 2 ons tapte- melkpoeder a 15 cent per ons. Centrale k e u k en. Maandag Erwtensoep met Spek op bon 526. Dinsdag Stamppot (aardappelen met kroten) op bon 42 van de aardappelenkaart, Woensdag Stamppot (aardappelen met zuur kool en spek) op bon 42 van de aardappelen- kaart. Petroleum. Op bon 13 en 14 der groene kaart verkrijgbaar 2 L. Petroleum, terwijl op bon 13 en 14 der bruine kaart (voor schippers) 3 L. Petroleum verkregen kan worden. Deze bons zijn geldig van 17 tot en met 28 Februari. Gemeenteraad. De Gemeenteraad heeft gister na de goed keuring van het voorstel tot doorgraving der Westerhaven (Zie Tweede Blad) nog aange nomen het voorstel tot tuinaanleg bij het nieuwe Stadsziekenhuis. De verordeningen betreffende het bewaar- schoolonderwijs werden, met eenige wijzigingen aangenomen. Een amendement-Goslinga, strekkened de ge huwde onderwijzeres bij het bewaarschoolon- derwijs uit te sluiten, werd aangenomen met 13 tegen 7 stemmen. Het amendement-Goslinga, beoogend de in voering van onderricht in de Bijbelsche geschie denis op de bewaarschool, werd slechts door één lid (de heer v. d. Zee) ondersteund en kon dus niet in stemming worden gebracht. Een vijftal punten der agenda werd aange houden. Ten slotte werd op het verzoek der bewo ners van de Laurens Knappertstraat, om die straat in „Burgemeester Knappertlaan" te verdoopen, gunstig beschikt. De voorzitter deelde aan het eind der zit ting mede, dat B. en W. niet de beschikking hebben kunnen krijgen over het huis-Visser, zoodat naar een ander pand moet worden om gezien. Winkelsluiting. Aan den Burgemeester dezer gemeente is door de besturen der Middenstandsorganisaties het volgende rapport toegezonden De R.K. Middenstandsvereeniging, „De Han ze" 'en de Vereeniging van den Handeldrijven- den en Industriëelen Middenstand, beiden geves tigd hier ter stede, hebben naar aanleiding van de conferentie die wij bij U en Uwe commis sie hebben gehad, inzake de achtuur winkel sluiting en de Zondagsluiting en opdracht ont vingen een rapport uit te brengen over deze zaak, de eer, U hierbij aan te bieden onze conclusiën van de vergadering, welke beide be sturen hadden belegd op Vrijdag 14 Februari j.l. in het Verkooplokaal, Lange Haven, waarop de geheele winkelstand was uitgenoodigd te komen. Voor wij echter over gaan tot het uitbren gen van deze conclusiën meenen wij eerst nog het volgende onder uwe aandacht te brengen. De vergadering was Hink bezocht, (pl.m. 120 personen), evenwel liet de opkomst volgens onzen verwachtingen te wenschen over. Wij hadden gemeend dat het onderwerp, waarvoor wij hen opriepen en de belangen van den winkelstand nauw raakte, de opkomst veel grooter ware geweest. Nochtans achtten wij het onzen plicht de gehouden opmerkingen en de genomen beslui ten, zoo getrouw mogelijk U te moeten weer geven. Om leiding te geven aan de te verwachten besprekingen hadden besturen een vragenlijst samengesteld, waarover van gedachte kon wor den gewisseld. Deze vragen waren samengesteld, een ge deelte betrekking hebbende op de achtuurslui ting, anderdeels op de Zondagsluiting. De vragen over de achtuursluiting waren als volgt samengesteld Vraag 1. Acht men het gewenscht een acht uursluiting hier ter stede in te voeren/alvorens Rotterdam daarin is voorgegaan. Eenerzijds betoogde men dat het geen zin had in deze Rotterdam voor te gaan, terwijl anderzijds aangetoond werd, dat de negenuur- sluiting ook geen nadeelige gevolgen had gehad voor het buiten de stad koopen, zoodat wij meenen dat dit geen schrikbeeld behoefde te zijn. Vraag 2. Wanneer normale tijden zijn aan gebroken en het winkelbedrijf zich weder geheel kan ontwikkelen, acht men dan toch 8-uur- sluiting gewenscht? Over deze vraag waren de meeningen zeer verdeeld. Eenerzijds betoogde men dat waar de ar beidstijd op het punt staat ingekort te wor den, men ook zeer gemakkelijk ten allen tijde de vervroegde winkelsluiting kon invoeren. Terwijl een winkelsluiting op eigen initiatief wel aanbevelenswaardiger was dan een ge dwongen sluiting, iets waarover de tegenpartij zich niet vèel van voorstelde. Wij meenen u echter te moeten wijzen op het feit dat reeds drie branches n.m. Heeren modeartikelen, Horlogemakers en Drogisten reeds zijn voorgegaan. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen waarschijnlijk andere branches dit voorbeeld weldra volgen. Vraag 3. Indien achtuurwinkelsluiting wordt ingevoerd zullen voor sommige zaken uitzon derende bepalingen moeten worden getroffen. Welke bedrijven komen naar uw meening daarvoor in aanmerking Op deze vraag moeten wij antwoorden dat naar de meening der Vergadering daarvoor in aanmerking ko men, Sigaren, Fruit, Banket, Vischwinkels en Slijterijen (geen café's). Vraag 4. Is men van meening, dat moet aangedrongen worden op toezicht van denverkoop van artikelen op andere plaatsen dan de daar voor aangewezen winkels. Wij willen hierop antwoorden dat de verga dering van oordeel was, dat streng toezicht noodig was. Waar wij echter reeds weten dat toezicht wordt uitgeoefend en de betrokken minister daarvoor nog kort geleden een rond schrijven heeft gericht aan de gemeenten, meenden wij toch hierop nog eens te moeten wijzen. In dit verband wenschen wij u ook er op te moeten wijzen, dat het ons inziens noodig was, dat de handverkoop van verpakte genees middelen in apotheken na een eventueel slui tingsuur onder toezicht wordt gehouden. Vraag 5. Zijt gij na het gehoorde voor een achtuursluiting, werd verworpen met 58 tegen 40 stemmen. Dit is het behandelde over de achtuurslui ting. Vervolgens stelden wij aan de orde het on derwerp, Zondagsluiling. Vraag 6. Indien een eventueele Zondagslui ting wordt ingevoerd, tot hoe laat moet naar uw mcening de winkel geopend zijn des Za terdags De vergadering was van meening dat de winkels in een dergelijk geval moeten geopend blijven tot minstens 11 uur. Vraag 7. Zijt gij voor Zondagsluiting. De vergadering was van meening dat de meeste winkels reeds op Zondag gesloten zijn, terwijl belanghebbenden de winkeliers die na des Zondags open zijn van meening waren hun in dezen de vrijheid te laten behouden, vree- zende daar nu de poging vorig jaar door en kele ingesteld om tot gedeeltelijke winkelslui ting te komen groote financieele schade mede bracht. Ook willen wij er op wijzen dat gewezen werd op het feit dat juist de kleine winkel stand de z.g. buurtwinkels des Zondags hun halve bestaan zouden missen wanneer tot Zón- dagsluiting zou worden overgegaan. Slechts enkele stemmen gingen op om als proef eenige uren te bepalen van open zijn om zoodoende te komen tot Zondagsluiting. Een stemming voor deze zaak kon niet ge houden worden, meende de vergadering. De meeste aanwezigen waren als zijnde reeds ge sloten in dezen niet belanghebbend, terwijl de andere aanwezigen een stemming als zoodanig gehouden niet zuiver oordeelden. Vraag 8. Indien Zondagsluiting wordt inge voerd, welke winkels zullen dan geopend moe ten zijn voor enkele uren en welke uren zijn daarvoor het meest gewenscht. Naar aanleiding van deze vraag kwamen daarvoor in aanmerking, Melk, Fruit, Banket, Visch, Chocolaad, Sigaren en Bloemenwinkels. Over de uren van open zijn, gelieve u zich dan te verstaan met de betrokkenen. Gewezen werd o.m. op de Redactie van deze verordening wat betreft het gesloten zijn van den winkel. Momenteel is de uitlegging dezer verordening zoodanig, dat men na het sluitings uur niet meer in den winkel mag zijn. Wij meenen dat als de winkel gesloten is, de winkelier vrij moet zijn, in zijn winkel te mogen doen wat hij wil, als echter maar niet verkocht wordt. Hiermede EdelAchtbare Heer Burgemeester hopen wij aan de door ons gedane opdracht, zoo getrouw mogelijk te hebben voldaan. Spreken tevens onze tevredenheid uit dat u onze organisaties in dezen hebt willen erken nen en teekenen in de verwachting dat dit bij volgende vraagstukken den Middenstand be treffende in den vervolge ook zoo moge zijn. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid- degs 2 ijzeren bouten, knipmes, zwarte kin- derwant, zakdoek inh. scheergereedschap. Bij vinders portemonnaie met inh. v. Zo meren, Willemshofje lb.bos sleutels, den Brinker, Nieuwehaven 275 sleutel, Goedhart, Polderstr. 1 kinderschaats, Stolk, Heerenpad 19; armband, Braak, Kortlandstraat 11b.; kinderschoen en kous, Noordijk, Nieuwstr. 21 gouden kinderoorbelletje, v. d. Valk, Beier- landschestr. 20; melkmaat, v. Niekerk, Ha- gastr. 71bov.ring met sleutels, v. d. Bont, Havendijk 3 huissleutel, Mak, Rotterdamsche dijk 47rood koralen ketting, Wetsteijn, Steenstr. 5manchetknoop, v. d Haan, Mariastr. 6kinderhoedje, Speelmeijer, Maria- str. 86kinderportemonnaie en handschoen, Verboon, Voornschestr. 14, Inbraak. Toen hedenmorgen vroeg de werkster het kantoor van de firma P. S. Engering, expedi- deurs, aan de Hoofdstraat, alhier, binnenkwam, om daar schoon te maken, bemerkte zij dat er inbrekers aan het werk waren geweest. Bij een daarna ingesteld onderzoek kwam aan 't licht, dat in den afgeloopen nacht alle kantoorlokalen waren doorsnuffeld. Verscheiden lessenaars waren opengebroken, terwijl de brandkast, staande op het privé-kantoor, door de inbrekers geforceerd was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2