de opwinding, veroorzaakt door de twisten omtrent de hervormingsplannen. Dit alles ver wekte, evenals de onjuiste geruchten, omtrent de Rowlatt-act verspreid, een broeierige atmos feer, waarin de handelingen der extremisten een vruchtbaren voedingsbodem vonden. ALLERLEI. De last der leden van de waarschijnlijk op 27 en 28 April van Berlijn naar Versailles ver trekkende Duitsche vredesafvaardiging is thans vastgesteld en door de Fransche regeering goed gekeurd. Behalve de eigénlijke zes vredes- gedelegeerden, de minister graaf Brockdorff- Rantzau en dr. Landsberg, dr. Giesberts, voor zitter van de Pruisische nationale vergadering, opper-burgemeester Leinert, prof. Schucking en dr. Melchior, bevat de lijst nog de departe mentschef Stockhammer en Simons, alsmede commissarissen-generaal, ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken en ver tegenwoordigers van de overige rijksministe ries. Voorts financieele en economische des kundigen en leden der wapenstilstandscommissie. De afvaardiging wordt door het vereischte technische en kanselarij-personeel vergezeld, terwijl zich mede vertegenwoordigers der lei dende Duitsche persagentschappen en 15 ver tegenwoordigers der Duitsche pers met hun secretarissen naar de plaats der onderhande lingen zullen begeven. Mem meldt uit Bamberg Volgens een mededeelmg van den v' Iksooxn- missaris Matenner wil de radenregeeriaing in de> giel'dmoeilij'kheden voorzien door de uitgifte van 100 milliioen" mank kleine bankbiljetten. Aange zien die koperen platen voor de vervaar ligling van de biljetten der Beiersehe staatsbank tijdig' in veiligheid zijn gebracht, heeft de uitvoerende oom missie dier rademnegeering nieuwe pl'aten doen ver vaardigen, die echter niet goed gehikt zijjn. Ten gevolge hiervan vormien voorloopig de in beslag genomen gelden en de dagelijksche ontvangsten vain de traan de, ©enige financieele basis voor de radenregeering. Het uitbreken van do algen ie ene staking werd ingeleid door een opt dht, waar aan meer dan 10.000 personen deelnamen. Eeij, slotenmaker, Dorsch, is thans commissaris van politie. De regieering van Hoffmann' laat een krant je, getiteld' „Flugblatt" Bamberg-Munchen, uitge ven en door vliegers boven Munchen neerstr ooien.' Uit "Washington: De administratie van de inkomstenbeDasting heeft het toezicht op den kinderarbeid, dat af geschaft was nadat het hoige gerechtshof de wet op den kinderarbeid -ongrondwettig ge noemd had, weer ingesteM. Van de inkomsten uit kinderarbeid moet tien percent buitenge wone belasting betaald worden. Voor de inkom- sten uit mijnarbeidi van minder dan 16-jarige kinderen of voor fabrieksarbeid van kinderen- onder die 14 jaar wordt zelfs 25 ten honderd betaald. Jongens en meisjes, die biji den veld arbeid gebruikt worden, zijn daar nieit onder begrepen. i Een Reuter-telegram uit Madrid meldt, dat de gravin van Parijs in haar Paleis te Vil- lamanrique, in de provincie Sevilla, is over leden. De gravin van Parijs, geboren prinses van Orleans, infante van Spanje, werd 21 September 1848 te Sevilla geboren zij huwde op 30 Mei 1864 te Kingston a. d. Theems met Philippe, graaf van Parijs, hoofd van het huis van Frank rijk (Bourbon-Orleans). Het aantal varkens in Denemarken is blijkens de telling in Februari nog steeds ach teruitgaande en bedroeg in die maand 683.000 stuks tegen 727.000 in December. Voor den oorlog bedroeg het aantal 21/1 millioen. Volgens een Exchange-telegram aan de „Manch. Guardin" heeft de Hoogste Econo mische Raad verlof gegeven alle zwarte lijsten op te heffen. Te Bremen is de staat van beleg afgekon digd. schappij van Tuinbouw en Plantkunde, den heer J. de Breuk in zijn kwaliteit van voorzitter der afdeeling Haarlem der Maatschappij en den heer J. H. Ivauffman, voorzitter van de Vaste Keu ringscommissie. Prins Hendrik werd rondgeleid door baron Van Pallandt, ondervoorzitter der Maatschap pij en de heeren J. M. Vaz Visser, J. Mensing en F. Crcmer. Bij het bezoek aan de tentoonstelling werd de Prinses rondgeleid door den heer Vaz Visser, jhr. Moch en den heer P. E. v. d.. Werf. Prins Hendrik heeft het voornemen om na het bezoek aan de tentoonstelling de Kennemer Padvinders te inspecteeren in het park van de villa „Koreol" van den heer Bunge te Aerden- hout. Banketbakkers. Miem Beeldt dat met ingaing van 1 Mei het aan de banketbakkers maandiefijiks te [verstrekken kwant tuin regeeringsbluxem zal worden verdubbeld, ziooi- dat het dan overeenkomt met het verbruik 1916. Marine-vlieger. Kaar wij vernemen is die heer A. Picaid, die aan het Fransche front gevlogen heeft, aabgje- steld lot vlieger bijl die Nederlandse-hé marine. BINNENLAND. Koninklijk bezoek. Gistermiddag omstreeks halftwee vertrokken de Koningin, de Prins en de "Prinses in auto's van het Huis ten Bosch, om zich over Katwijk, Noordwijk en Piet Gijzenbrug en vervolgens lang3 den binnenweg over.Lisse, Hillegom en Vogelenzang naar Haarlem te hegeven, waar Hare Majesteit en de Prins eeA bezoek aan de bloemenkeuring gingen brengen. De Prinses stapte met eenige schoolkame raadjes of bij de kweekerij „Zwanenburg" van de firma Tubbergen te Haarlem, waar deze kweekerij bezichtigd werd. Koningin en Prins reden door naar de tentoon stelling. Het gevolg bestond uit de dame du Paleis jonkvr. Van de Pol, de hofdame freule Van Swinderen, den opper-ceremoniemeester Graaf Du Monceau, den kamerheer en particulier se cretaris Baron van Geen en den adjudant, lui tenant ter zee le klasse Ten Broecke Hoek stra. Nadat de prinses en de overige kinderen de kweekerij bezichtigd hadden onder geleide van jonkvr. Van de Pol en Baron van Geen, voegde de Prinses zich later op de tentoonstelling bij hare ouders, waarna weder gezamelijk de terug tocht naar de residentie werd ondernomen. Bij het bezoek aan de tentoonstelling werden Koningin en Prins ontvangen door den waar nemend-burgemeester van Haarlem, den heer J. de Breuk. De Koningm werd rondgeleid door jhr. Van Tets, voorzitter van de Maat- Spoorwegongeluk. Hef N. J. P, A. seint ons uit Weltevreden: Rij het spoorwegongeluk op de fijn Bjoojeu Bandoeng zijn 'een Europieesch machinist en tweei stoker's om het leven gekomen. De pustbeainbe werd licht gewond. Daar twee wagons vernield werden, was het verkeer gestremd. Do oorzaak van het -ongeluk is een aardschui- ving. waardoor de trein uit de rails liep en ffijtna in den afgrond was gestort. Tijdelijk directeur conservatorium. De heer Arn-old Spoel zal door de Commissie van Toezicht op- het Koninklijk Gotnse/atorium voor Muziek in Den Haag' worden belast met de waarneming van het directeurschap van het Con servatorium vain 1 Mei tot 1 September e.k. 4. Moeten ook de nieuwe colleges, evenals de Kamers van Arbeid, de bevoegdheid hebben kwesties uit het arbeidscontract te behandelen, hoewel zij met hulp van bureau's voor rechts kundigen bijstand ook voor den kantonrechter kunnen worden gebracht, of moeten deze alleen aan den kantonrechter worden overgelaten Waar de vereeniging zegt zeer goed te gevoe len, dat zij in dezen slechts dan den noodigen invloed op de regeering kan uitoefenen, indien hetgeen zij wenscht de instemming heeft van de vakbeweging in ons land, zoowel van pa troons als van werklieden, is besloten de be sturen van de Centrale Bonden van werkgevers en werknemers uit te noodigen onder leiding van het bestuur der vereeniging een (huishou delijke) bespreking te houden over een nieuwe organisatie van den arbeid aan de hand van het bovengenoemde praeadvies. Een bespreking zal thans gehouden worden op 28'April te Amsterdam. Hieraan zullen deelnemen afgevaardigden van het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen, het Nationaal Arbeidssecretariaat, het Ned. Verbond van Neutrale Vakvereenigingen, het Chr. Nationaal Vakverbond, het Bureau voor R. K. Vakorga nisaties, den Bond van R. K. Werkgeversver- eenigingen en de Chr. Werkgeversvereeniging „Boas", terwijl met.de Nederlandsche Veree niging van Werkgevers over de deelneming aan de bespreking nog werd gecorrespondeerd. Nieuwe wettelijke regeling inzake Kamers van Arbeid. De Vereeniging van voorzitters en secreta rissen van Kamers van Arbeid in Nederland deelt een prae-advies van rar. J. H. van Zanten over een nieuwe wettelijke regeling ter vervan ging van die op de Kamers van Arbeid mede. In dit prae-advies worden achtereenvolgens besproken de mislukking van de K. v. A., de pogingen tot verbetering, de op te lossen vraagstukken en hoe de organisatie moet wor den. Omtrent de organisatie, welke de schrij ver zich denkt, vermelden wij de volgende hoofdpunten 1. het land worde in districten verdeeld 2. in ieder district worde aangesteld een rijksbemiddelaar in belangengeschillen 3. in ieder district worde een Arbeidsraad inge steld, bevoegd commissies, die dan wellicht den "naam van K. v. A. kunnen ontvangen, te be lasten met de voorbereiding van datgene, waar over hij heeft te besluiten 4. de taak van de Arbeidsraden omvatwetgevende bevoegd heid, verzameling van inlichtingen, geven van adviezen, bijlegging van geschillen, en collec tieve arbeidscontracten 5. een Centrale Ar beidsraad, tot welks taak behoort voorberei ding van wettelijke maatregelen, adviseeren van de regeering, bemiddeling in zich over meer dan een district uitstrekkende belangengeschil len 6. bindendverklaring collectief arbeids contract. De vereeniging van voorzitters en secretaris sen van Kamers van Arbeid in Nederland, die sedert vele jaren streeft naar een betere rege ling van de onderwerpen, die in de Wet op de Kamers van Arbeid worden behandeld, had het gewenscht geacht, om, nu de regeering met ernst die nieuwe regeling scheen te willen voor bereiden, de wenschen van de vereeniging te dien opzichte nog eens kort te formuleeren en te harer kennis te brengen met de bedoeling, dat, al worden niet alle onderwerpen, die daar bij in aanmerking komen (Kamers vart Arbeid Centrale Raad van Arbeid uitvoering van ar beidswetten bijlegging van belangengeschil len collectief arbeidscontract) tegelijkertijd geregeld, toch naar een vast plan zal worden gewerkt, opdat geen overbodige lichamen ont staan en de organisatie ten slotte goed in elkaar zou sluiten. De vereeniging heeft het prae-advies van mr. Van Zanten in een op 27 Januari gehouden vergadering besproken. Zij stelde haar stand punt toen nog niet vast. Evenwel zijn daarin in het bijzonder de volgende 4 vragen naar voren gebracht 1. Is het werkelijk gewenscht de Kamers van Arbeid en de Raden van Arbeid in een College te vereenigen en in die organisatie aan de ar beidsinspectie ook nog een plaats te geven 2. Moeten de afzonderlijke vakken worden vertegenwoordigd in nieuw te vormen colleges en uit de vakvertegenwoordigingen (Kamers van Arbeid) een centraal college (Arbeidsraad) worden opgebouwd of moet de grondslag zijn een college, dat alle vakken vertegenwoordigt (Arbeidsraad) en moeten alleen voor enkele vakken, zoo dat noodig of gewenscht blijkt, speciale commissies worden gevormd 3. Zal de bemiddeling in belangengeschillen geschieden door een persoon (rijksbemiddelaar), die slechts, zoo het wenschelijk is, door verte genwoordigers van partijen wordt bijgestaan, of zal er altijd een „bemiddelingsraad" zijn Sia&s» 6ii Gewestelijk Nieuws* Gevonden voorwerpen. Tc bevragen aan bet commissariaat van poli tic op Lederen werkdag tussehen I en 2 nar des namiddags: 8fonteis en ring' m|ei sleutels. Aan de volgende adressen Spaarzegels, Moder,, Buitenhavenweg 122/9 horloge met ketting, de Kroes, Gverschiesehewegi 416 kinderkous jes, Deijl. Beters tra at 29 ring met sleutels, v. Eijk, 'Laan 1 rozenkrans, Mulder, Lange Singels traaf *5b rozenkrans, Droog, (li>e ie- fcwïi 95 sierspeld, borstelfabriiek, L. HaVinu Orpheus." Men meldt ons Zooals de bladen meldden, ligt het in de bedoeling van onzen Burgemeester, de gemeente metterwoon te verlaten, zoodra hij zijn ambt heeft neergelegd. Met het vertrek van den heer Honnerlage Grete verliest de Kon Zangv. Schiedams Man nenkoor Orpheus" den man, die, behoorende tot de oprichters der vereeniging, gedurende meer dan 50 jaren steun aan haren arbeid verleende. Eerst als Voorzitter, later als Eere- Voorzitter, heeft hij het wel en wee van het Mannenkoor meegeleefd. Van beide heeft Orpheus" ruimschoots zijn deel gehad. In de laatste jaren heeft het leven in Schie dam zieh zeer gewijzigd en heeft de stad haar vroeger eigenaardig karakter meer en meer verloren. Het leven van „Orpheus" is daarvan de weerspiegeling. Nu het feest, ter gelegenheid van zijn 50- jarig bestaan, een feest, dat het oud-Schie- damsche tijdperkschitterend afsloot, heeft het Mannenkoor een groote verandering ondergaan. De omstandigheid,/ dat een jong dirigent den vroegeren leider is opgevolgd, heeft daar toe veel bijgedragen. -c Een frissche vurige werklust bezielt direc teur en koor, en „Orpheus" zingt beter dan ooit. Woensdag 30 April a.s. hoopt de vereeniging een uitvoering te geven in het gebouw van den R.K. Volksbond. Dan zal er gelegenheid zijn, te hooien, wat het Mannenkoor onder leiding van den heer Paul van der Putten praesteert. Voor dit con cert het eerste onder den nieuwen directeur zal de belangstelling zeker groot zijn. Het is te hopen dat ambtsbezigheden den Eere-Voorzitter niet verhinderen zullen zich onder de hoorders te bevinden. Want het verjongde „Orpheus" maakt zich gereed, om ten volle te bevredigen de hooge eischen van „de ölide garde." Geveilde en verk. onroerende goederen. Notaris H. B. E. Blaisse. Geveild Vrijldag! 25 April. Twee woningen letn erven Villastraiait 53 cn 55 resp. geveild voor f1700 en f1650. De tramstaking. Wegens de staking vain het trampersoneel' is de dienst der R.E.T.M. tussehen Schieaam etn Rotterdam stopgezet. Dit gaf aanleiding tot groote stagnatie in het verkeer tussehen de bedde Maassteden. VeOle. personen dieden hedeln de reis per trein. Protestvergaderingen. In die protestvergaderiogen tegen de revolutio naire beweging in ons land Maandag-avond tei hou den, zullen de volgende sprekers optreden: In den R. K. 'Volksbond: de hoeren TI, Jansen, uit Den Haagi en Ph. C, Visser Alhier, In het Vereenigingsliokaal aain de Broersvest' de heeren Chr. Jansen, uit Dein Haag en K^ (Kruit hof, voorz. Chr. Nat, Vakverbond. In het Patronaatsgebouw aan den Hoofdstraat, dfe beieren F. L. Guit, Den Haagl, en A, 'Amieliakj secretaris Chr. Nat. Vakverbond! In de Vriendschap de heeren Silsins! in Den Haag, en Van MeggeJcn te Rottendam. St. Eloy, De afd. Schiedam van den Ned, R, K. Me- taajbeweirkershond „St. Eloy", gééft morgon-avDtid 8 uur, in het gebouw van den, R. K. Volksbod, lewj uitvoering. Hie.t programma vermeldt twee tooncel - stukkenPiet re d:e Galeiboef, een treurspel, en De twee DonVen, een blijspel. Waar de opbrengst van dezen avond bestemd zal worden vaar een nieuw vaandel, vertrouwen wij', dat de gehoor zaal van dein R. K. Volksbond morgjen flink be zet zal zijn. j E. H. B. O. De afdeeling Schiedam van de Ned. Ver, „Eer ste- Hulp bi} Ongelukken", geeft heden.avond 7 uur in de „Vriendschap", aan d© Nieuwe Ha ven, (een propaganda-feestavotnd, ter herdenking van heit éénjarig' bestaan der afdeeling. Naar heit programma: lie oordteeten belooft het een ge zelligie avond te worden. Het mandoline-gezel schap „Euphonia" alhier en mevr. v', d! Bergvf. Zuuren. sopraan, verleetoeln welwillend hun mede. werking tter opluistering van den avond, Katholiek Leven. Gister-avond hield de Vereeniging „KatlWiek Leven" haar laatste debatvergadering in dit seL zoen. Inleider was de heer A. de Koning, met het onderwerp Schiedam en de aJtoholfatricage, D|a inleider gaf ©en kerte sctipts valn de ontwikkeling! der afoobolindustri© hier ter stede, de bemei^ ding'swij'ze van d© moutwij'n, de spiritus en de gist ter. besloot zijh 'betoog met een beknopte uit eenzetting' van zijln standpunt ten opzichte der drankbestrijding. E.eh heftig, doch zeer geanirricen, debat volgde. Vooraf wcrdan de door ©en ©omndpsie bestaande uit het tielstuur ©n twee lieden voorgestelde- ge. wijizigde statuten en huishoudelijk regleimen', djOjor de vergadering goedgekeurd. De voorzitter en de sjecretaris wei-den Aangewezen alls vertegen woordigers der vereeniging in het plaatselijk ooA mité der K 8„ A, Ten slotte werd d© leerrijke vergadering dun den voorzitter bp de gebruikelijke wijze gesloten. De heer P. J. Tuinder van hie.r s.l.S.a.g- de gisteren voor ffitet akte.exalmen L. O. De perse on, die onder da.g j.l. poog- de pastoor Onel op te lichten, en ter beschik king van den commissaris vap politie! tè Vlaardln- gfcn gesteld was, is Van daar naar Dordrecht over gebracht. mndat hij' verdacht werd zich ,ook daar aan dezelfde praktijken te hebben schuldig ge maakt. Uit een. winkel aan de Hoogstraat zijn 7 zeemlappen gestolen. Hoogwater teSchiedam: Zondag 27 April v.m. 2.38 n.m. 2.51. UIT ROTTERDAM. De tramstaking. Gisteravond vergaderden in het gebouw van den R. K. Volksbond (Boschje) de afdeelingen van den R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel St. Raphael en den Prot.-Chr. Bond in verband met de loonactie van het tramweg personeel. De raadsleden, de heeren Schouten en Kruithof, pater W. v. d. Bosch, geestelijk adviseur en de hoodfbesturen van beide bonden woonden de vergadering bij. Het woord werd gevoerd door den heer C. P. van Oostveen, hoofdbestuurslid van St. Raphael, die een uit eenzetting van het conflict gad en als zijn mee ning kenbaar maakte, dat men op 't oogenblik niet tot staking kan overgaan, daar deze onre delijk is. Mocht de Ned. Vereeniging tot sta king besluiten, dat zou dit een zeer lastige kwes tie worden, doch de R. K. en Ghr. georganiseerde mannen zullen zich naar hun post begeven en zich beschikbaar houden voor het werk. De vergadering werd tot in den nacht ver daagd om de beslissing van de Ned. Ver. te vernemen en de houding daaromtrent te bepalen. Na afloop van de gecombineerde vergadering van de afdeelingen Rotterdam van den Ned. R. K. bond van spoor- en tramwegpersoneel St. Raphael en den Protestant-Christelijken bond van spoor- .en tramwegpersoneel, waarin besloten is, niet te staken, zijn de vergaderden naar de remise in de Isaac Hubertstraat gegaan, om in overleg met de directie van de R. E. T. M. de maatregelen te bespreken, welke genomen zouden moeten worden. In het Alg. Verkooplokaal werd vannacht om half twee een vergadering gehouden van de afdeeling der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Aanwezig waren de hoofd en de afdeelingsbesturen en de raadsleden De Zeeuw, van Stapele, Ter Laan en Heijkoop. De voorzitter, de heer P. Moltmaker, gaf een uiteenzetting van den stand van zaken en be toogde onder applaus, dat het trampersoneel niet kon wachten op eeji herziening van de loonregeling over 6 weken. Het conflict is dus onvermijdelijk. De eischen zijn loonsverhoo- ging, intrekking van het tegen I Mei aangezegde ontslag van 40 beambten en een uitkeering-in- eens van 100 als tegemoetkoming van een ver hoogd loon. Met voorstel van de hoofdbesturen der R. K. en Prot-Ghr. organisaties, om nog 8 dagen te wachten, kon men niet meegaan. Spr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2