ALLERLEI. Te Triest is een vergadering van 50.000 men- schen rondom de vlaggen voor Fiume en Dal- matië gehouden. In vaderlandslievende toe spraken werd het recht van Italië uiteengezet om die gebieden te houden. Een socialist eischte ook namens zijn geestverwanten Fiume voor Italië op. De statistiek heeft uitgewezen, dat tusschen 2 April 1918 en den dag, dat de wapenstilstand gesloten werd, het aantal geweren, in Frankrijk Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten ver vaardigd, 6.500.000 te boven ging. In dezelfde spanne tijds werden in die. landen meer dan 400.000 automatischegeweren en machine-ge weren benevens meer den negen miljard pro jectielen voor die schietwapenen gemaakt. BINNENLAND. Verhooging van liet suiker-rantsoen. De minister van Landbouw heeft, onder in trekking van de desbetreffende beschikking van zijn ambtsvoorganger d.d. 30 Juni 1918, be paald, dat de hoeveelheid suiker, die per week en per hoofd der bevolking beschikbaar wordt gesteld, wordt bepaald op 35 Kg. melis no 1 of bijsoorten naar keuze. Opheffing der zwarte lijsten. In aansluiting aan het bericht betreffende de opheffing van de beperking onzer overzeesche invoeren, wordt van zeer bevoegde zijde mede gedeeld, dat van 28 April te middernacht af de bepalingen betreffende de zwarte lijst bui ten werking zullen worden gesteld. De op die lijst voorkomende firma's zullen dus dezelfde faciliteiten kunnen genieten als die, welke op de lijsteil niet voorkomen. Opheffing der veevoederdistributie. Het Hijkskantoor voor Veevoeder deelt aan het "Corr. Bur. mede, dat het, met machtiging van den minister van Landbouw, de veevoe derdistributie in haren vollen omvang na ul timo April a.s. zal doen ophouden. Toewijzin gen aan bijzondere categorieën en bestellers zul len dus ook niet meer geschieden. Uitvoer van paarden. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat met ingihg van I Mei a.s. gelegenheid zal bestaan tot uitvoer van paarden van elk ge slacht en eiken leeftijd. De gerequireerde schepen. Het stoomschip Jan van Nassau van den Kon. West-Ind. Maildienst, dat thans nog voor de Amerikaansche Regeering vaart, zal in de volgende maand worden teruggegeven. Het schip wordt een dezer dagen van Boston te Kopenhagen verwacht. Van daar komt het naar Amsterdam om te laden voor W.-Indië. NederlandBelgië. Volgens de Brusselsche bladen zal de Hol- landsch-Belgische grens half Juni voor den han del heropend worden. Een jubilé. De „Residentiebode" zal op 1 Mei a.s. het zilveren jubileum van zijn bestaan vieren. Metaal-Nijverheid. Het Kamerlid Van Dijk heeft de volgende vragen tot den minister vanLandbouw ge richt „Is het den minister bekend, dat thans door de zeer lage wisselkoers, Duitsche machinefa brieken in staat zijn aanbiedingen tot levering te doen, zoo aanvankelijk veel lager in prijs dat het aan de Nederlandsche machinefabrie ken onmogelijk is concurreerende aanbiedingen daartegenover te stellen Acht de minister het niet noodzakelijk dat ter voorkonimg v^tn werkeloosheid in het be drijf der metaalnijverheid tijdig maatregelen worden genomen om dien invoer van machines, alleen door zeer buitengewone omstandigheden mogelijk geworden, te keeren Reizigersverkeer met Engeland. Naar wij vernemen, zijn tusschen verschil lende autoriteiten onderhandelingen gevoerd, om het reizigersverkeer met Engeland te her openen. (Msb.) Prof. Struycken naar Parijs. Naar de „Msb." verneemt, bevindt staadsraad prof. mr. Struycken zich op het oogenblik te Parijs om gegevens te verzamelen voor de prijs- procedure in zake de ss. „Elve" en „Bernisse". Deze reis geschiedt in opdracht van de be langhebbende reeders. Er is evenwel bij deze procedure ook een staatsbelang beirokken, daar de Nederlandsche staat verzekeraar is van beide genoemde schepen. Melk. Naar de „Tel." meldt is de Melk-hygiënische Vereeniging, waarbij de voornaamste melkin richtingen en industrieën zijn aangesloten, on derling overeengekomen in geen geval meer dan 11 cent per liter melk te betalen, afge haald van de boerderij en 12 cent, wanneer de melk aan de inrichtingen wordt bezorgd. De minister van landbouw had aan de verga dering geadviseerd den inkoopprijs op 10 cent per liter te stellen. Verder heeft de Melk-hygiënissche Vereeni ging besloten den parficulierqp verkoopsprijs op ten hoogste 18 cent per liter te stellen. De minister" heeft te kennen gegeven, dat hij onmiddellijk zal ingrijpen, wanneer de melk prijzen boven de?e cijfers gaan. Een van de eerste maatregelen van den minister zal het stopzetten van den uitvoer zijn en het verbod van het fabriceeren van zuivel. Onbeperkte aanvoeren van overzee. (Officieel). Het ministerie van buitenland- sche zaken brengt ter algemeene kennis, dat blijkens een telegram van den handelsattaché te Londen, ,de beperkingen, die bij de alge meene economische schikking met de geasso cieerde mogenheden werden gesteld ten aanzien van de hoeveelheden goederen, van overzee aan te voeren, thans zijn ingetrokken, zoodat de N.O.T. de bevoegdheid heeft verkregen, consenten te verstrekken voor onbeperkte hoe veelheden van alle goederen. Blijkens door de N.O.T. ontvangen mede- deeling zijn alle rantsoenen voor overzeeschen aanvoer van goederen naar Nederland opge heven en zijn bovendien opgeheven alle em bargo's, behalve voor wat betreft invoer van oorlogstuig. Im- en export van Packinghouse-productcn. De handelsattaché, toegevoegd aan de Ame rikaansche Legatie te 's-Gravenhage, zond de volgende mededeeling aan importeurs van Amerikaansche Packing house Producten. De vertegenwoordiger van het handelsdepar tement der Vereenigde Staten van Amerika in Nederland deelt mede, dat er een overeen komst is gesloten waarbij varkens en varkens producten in het vervolg door de Amerikaan sche exporteurs zullen geconsigneerd worden aan de Intergeallieerde Handelscommissie te 's-Gravenhage voor rekening en ten behoeve van den importeur in Nederland, in plaats van aan de N. O. T. Uw principalen in de Vereenig de Staten zullen op de hoogfe worden ge bracht van dezen nieuwen maatregel. In geval u bovengenoemde artikelen wenscht uit te voeren naar Duitschland, moet u zich wenden tot de Intergeallieerde Handelscom missie te 's-Gravenhage, Javastraat 58, en de formaliteiten vervullen, welke genoemde com missie u zal voorleggen. Dit betreft zoowel de varkens en de varkensproducten, welke reeds in Nederland aanwezig zijn, als de verschepin gen, die in de toekomst zullen plaats vinden. Aanvragen voor vrijstelling der N. O. T.-be palingen voor verschepingen van deze waren, reeds in Nederland aanwezig met niet-Duitsche bestemming (b/o Duitsch Oostenrijk, Tsjecho- Slowakië) moeten geschieden door middel van de N. O. T. Aangekondigde verschepingen paar Luxemburg en den linker Rijn-oever zul len begeleid moeten worden door import-cer tificaten, geteekend door de Intergeallieerde Commissie in Luxemburg, in overeenstemming met de inlichtingen, welke u reeds door ge noemde Commissie geworden zijn." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in dt waak van 24 April—30 April l Op bon 703 */s pond suiker. Op bon 705 1 ons kaas, naar keuze. Op bon 707 l1/» ons huishoudjam. Op bon 709 2 ons Amerikaansch spek. Op bon 711 1 stuk Sunlight Zeep, 16V2 ct. per stuk, of 1 stuk harde zeep 25 8 ct. per stuk, of 1 pakje zeeppoeder, 25 22 ct. per pakje, of 1 pakje zeeppoeder 10 20 ct. per pakje. Op bon 713 1 ons gort. Op bon 715 1 ons witte boonen. Op bon 717 1 ons rijst (vanaf Zaterdag). Op bon 719 ll/a ons bruine boonen (vanaf Maandag.) Aardappelen. Dinsdag op bon 80 1 K.G. Woensdag op bon 81 1 K.G. Veen- of zandaardappelen 51/, cent, kleiaard- appelen 7 cent per kilo. Kindermeel. Bon 18 A (oranje) 2 ons kindermeel, en 18 B. (groen) 1jt pond kinder meel, in deze week geldig. Suikerkaar t. Op bon 46 (blauw) is ver krijgbaar V, pond suiker. V i s c hi Op bon 496 en 586 l/t pond visch. Koffie. Op bon 49 van 1 April tot en met 30 April 1 ons koffie. Broodkaart. De broodkaart van het 93e tijdvak geldig van 19 tot en met 27 April; 94e tijdvak van 28 April tot en met 6 Mei. Melange- en margarinekaar t. De bon 12e week van de melange B-. supra- en normaal-margarinekaarten voor het derde tijdvak is geldig 25 April tot en met 2 Mei. Melk. Ni^nmers der Melkkaart, waarop deze week de melk moet worden geleverd Dinsdag 163, Woensdag 164. Op bon 701 is verkrijgbaar 1 pond gecon denseerde taptemelk of 2 busjes melk met sui ker, merk „Dolfijn", 45 cent per stuk. Centrale keuk en. Woensdagextra menu, Bruineboonensoep met vleesch zonder bon. Verkrijgbaar van 10 tot 1 uur. Daags te voren bestellen. N.B. Verandering in Menu voorbehouden. Aanvullingsbroodkaarten. De gewone aanvullingsbroodkaarten en de aanvul lingsbroodkaarten voor kinderen van 1218 jaar moeten worden geruild in het Vereeni- gingslokaal, Broersvest op Dinsdag 29 April van letter A—G. Woensd. 30 H—L. Donderd. 1 Mei MS(ch) Vrijdag 2 S(e)—Z van des morgens 912 uur en des namiddags van P/g5 uur. De lichamen der afgeloopen aanvullings broodkaarten moeten worden ingeleverd, voor zien van den naam van den houder, terwijl de gewone aanvullingsbroodkaarten bovendien aan de achterzijde moeten zijn voorzien van de handteekening en het firmastempel van den werkgever. De aanvullings-domiciliekaart moet worden medegebracht. Kaarten- voorzien van het stempel Zuigeling worden ook op bovengenoemde dagen ingewis seld. Bij de uitreiking van broodkaarten zal vak je 24 der domiciliekaart geknipt worden. Zij, van wier domiciliekaart dit vakje reeds geknipt is, moeten zich vóór of op 22 April aan het Levensmiddelen-bureau vervoegen. Normaa 1-M argarine. De uitreiking van nieuwe kaarten voor Normaal-Margarine zal uitsluitend plaats hebben aan het Levens middelenbureau, Lange Nieuwstraat 21 en wel op de navolgende dagen Woensdag 30 April voor de letters AB(r) Donderdag 1 Mei voor de letters B(u)G(o) Vrijdag 2 Mei voor de letters G(r)I Zaterdag 3 Mei voor de letters JK(r) Maandag 5 Mei voor de letters K(u)M Dinsdag 6 Mei voor de letters NR(i) Woensdag 7 Mei voor de letters R(o)S(t) Donderdag 8 Mei voor de letters S(u)—V(o) Vrijdag 9 Mei voor de letters V(r)Z). Houders van Normaal-Margarinekaarten kun nen alleejp. tegen overgave van de lichamen der thans in omloop zijnde Normaal-Margarine kaarten nieuwe kaarten bekomen. Ie. De oude lichamen der Normaal-Margarine-kaarten 2e. Domiciliekaart. Het Bureau" is geopend 's morgens van 91 uur, 's middags van 24 uur. Geineentebegrooting 1919. B. en W. hebben den Gemeenteraad over gelegd de correspondentie met Ged. Staten de zer provincie over de Begrooting 1919. Het schrijven van Ged. Staten d.d. 25 Febr./ 14 Maart luidt als volgt Bij het slot van ons schrijven dd. 30 September j.l. G.S. No. 134, deelen wij U mede, dat het ons alleszins verdedigbaar voor kwam, dat de bedrijven voorzoover de jaar- lijksche afschrijvingen dit toelatën in het vervolg ten bate van den gewonen dienst der gemeente het bedrag uitkeeren, dat terzake van aflossing van voor de bedrijven door de gemeente aangegane schuld, ten laste van den gewonen dienst komt. Bij nevensvermeld schrijven geeft U ons te kennen deze zaak lie ver te laten, zooals zij is. Wij kunnen ons met dit standpunt niet vereenigen. De tot dusver ten aanzien der bedrijven ge volgde financieele politiek leidt tot de vor ming van gemeentelijk vermogen ten koste vjwi den gewonen dienst, d.w.z. ten koste van het thans levend geslacht. Deze handelwijze ont moette bij ons uitteraard geen bezwaar, zoo lang de gewone uitgaven der gemeente in de opbrengst der gewone middelen hare dekking vinden. Onder de huidige omstandigheden komt die handelwijze ons echter niet verdedigbaar voor. De gewone dienst wordt immers sluitend gemaakt door de raming van allerhande uit- keeringen uit een Crisisfonds, waarvan de mid delen, voorzoover zij niet door een uitkeering uit de opbrengst der Oorlogswinstbelasting zullen gevonden wordeüi, door eene leening zullen moeten worden verkregen. Wij merken in dit verband op, dat het ons in hooge mate onwaarschijnlijk voorkomt, dat de Regeering bij haar voorstellen tot vaststel ling van het bedrag, dat voor Uwe gemeente eventueel over de jaren 1917 en 1918 uit de opbrengst der Oorlogswinstbelasting beschikbaar zal worden gesteld, fiiet rekening zal houden met de vermeerdering van het gemeentelijk ver mogen, die in die jaren door de ten aanzien der gemeentebedrijven gevolgde financieele po litiek heeft plaats gevonden. Wij vestigen er voorts reeds thans Uwe aan dacht op, dat wij in geen geval bereid zullen gevonden worden, goed te vinden, dat de af lossing der crisislasten door een 40-jarige an- nuiteit zal geschieden. De tegenwoordige Re geering is voornemens de crisislasten, welke op het rijk drukken, uiterlijk in 25 jaar te doen aflossen. Verhoudingsgewijze zijn de crisislas ten van het Rijk veel belangrijker dan die der gemeente, en daarom schijnt ons een langere termijn dan 10 jaren voor delging van crisis lasten ook voor Uwe gemeente ontoelaatbaar.- Onverzwakt meenen wij dan ook de voor waarden, welke wij bij schrijven van 30 Sep tember 1918, G. S. 134 voor het bekomen onzer goedkeuring der begrooting Uwer ge meente voor 1919 stelden, te moeten handhaven. Op den gewonen dienst zou alsdan, naar het ons toeschijnt, nog dekking moeten worden gevonden voor 1. de helft duurtebijslag 1919 57.500.— 2. rente kapitaal Crisisfonds - 40.638.75 3. mindere opbrengst brug-, haven-, kaai-en andere gelden - 11.500. 4. ViocrisisbijdragenaanWoning- bouwvereenigingen- 900. 5- VuMjdrage Burgerlijk Arm bestuur- 1.910, 6. Vio kosten Huurcommissiewet - 160, 7. uitkeering uit het Schulddel- gingsfonds - 43.500.— 156.108.75 Wij mogen niet verhelen, dat het ons be vreemd heeft, dat eene uitkeering ad 43.500 uit het Schulddelgingsfonds ten bate van den gewonen dienst der gemeente op de ingediende begrooting is geraamd. Dit schulddelgingsfonds vindt immers zijn ontstaan in het feit, dat Uwe gemeente in vorige jaren aan onzen wensch 1/10 deel der kosten van levensmiddelen voorziening en van een Centrale Keuken ten laste van den gewonen dienst te brengen, is tegemoet gekomen. Hierop zou thans weder ten deele worden teruggekomen. Bovenstaand bedrag van 156.108.75 zou, naar het ons aanvankelijk wil voorkomen, op de volgende wijze gedekt kunnen worden: De bedrijven keeren de afschrijvingen, welke ten laste^der winstrekening zijn geraamd, ten bate van den gewonen dienst der gemeente uit. Op de winstrekening der gasfabriek worden deze afschrijvingen geraamd tot een bedrag van 86.840, op de winstrekening van het electriciteitsbedrijf tot een bedrag van 13.050 en op de winstrekening der waterleiding tot een bedrag van 21.200, totaal 121.090. Aanvankelijk wil het ons voorkomen, dat onder de tegenwoordige buitengewone omstan digheden ook de reserveering voor 10 der zuivere winst ten laste der winstrekening van het electriciteitsbedrijf en van de waterleiding voor ditmaal achterwege kan blijven. In to taal zou langs dien weg 126.590 ten -bate van den gewonen dienst der gemeente kunnen worden geraamd. Het dan nog resteerend tekort van rond 30.000 zou kunnen gevonden worden door een deel der afschrijvingen van de bedrijven over het dienstjaar 1918 ten bate van den ge wonen dienst 1919 te doen komen. Voorzoover de bedrijven niet voldoende vlot tende middelen bezitten om bovenbedoelde afschrijvingen aan de gemeente uit te keeren, zal de gemeente ten laste der bedrijven eene leening moeten aangaan, welker aflossingstermijn verband zal moeten houden met den levensduur der bedrijfsobjecten, welke thans een onbe zwaard bezit der gemeente vormen. Wij verzoeken U te bevorderen, dat de Raad de begrooting 1919 met inachtneming van het bovenstaande wijzigt, dan wel ons met de beschouwingen, waartoe éen en ander U of den Raad aanleiding mocht geven, in kennis te willen stellen. Bij de beantwoording van ons schrijven zul len wij tevens gaarne van U vernemen le. op welke gronden U van meening zijt, dat de dienst 1918 een beschikking van 81.000 ten bate van het dienstjaar 1919 toelaat. •2e. welk bedrag voor de Gasfabriek, voor het Electricietitsbedrijf en voor de Waterlei ding resp. door de gemeente is geleend en welk bedrag terzake dezer leeningen thans nog op de gemeente drukt. 3e. of zoo ja tot welk bedrag uitbrei ding der sub ,2e genoemde bedrijven uit andere dan door de gemeente geleende gelden heeft plaats gevonden. Tenslotte verzoeken wij U een tweetal exem plaren der begrooting, gelijk deze door den Raad is vastgesteld, te mogen ontvangen. Tot dusver werd alleen de memorie van toelichting der begrooting in duplo ontvangen. De afdoening van Uw schrijven dd. 21 De cember jl. Afd. C. No. 155/7 houden wij voor hands aan. B. en W. hebben hierop d.d. 1 April het vol gende geantwoord Wij ontvingen Uw hiernevenvermeld schrij ven. Afgezien van het verschil in standpunt in zake de regeling der crisislasten, constateerden wij met erkentelijkheid de buitengewone mid delen waarmede U ook van Uw standpunt ons wilt tegemoet komen. Ons voorbehoudende op de regeling der cri sislasten, speciaal.de aflossingskwestie, bij an dere gelegenheid terug te komen, hebben wij er geen bezwaar tegen met toepassing van het aan de hand gegeven middel zoóals aan stonds blijkt, eenigszins gewijzigd het door U genoemde bedrag van 156.108.75 op den gewonen dienst te brengen. Onder overlegging van bijgaande staten kunnen wij U thans mededeelen dat het per centsgewijze aandeel der bedrijven in de aflos sing der leeningen tot en met 1919 f 149.257.71 bedraagt, zoodat wij, in de veronderstelling dat het door U aangegeven middel hiermede in verband staat, U voorstellen in plaats van de uitkeering van afschrijvingen hetgeen o.i. aan ernstige bedenking onderhevig zou zijn, goed te vinden dat dit bedrag door de be drijven aan den gewonen dienst wordt geresti tueerd. Daarmede zal dan tevens zijn beslist dat overeenkomstig Uw verlangen de bedrijven in het vervolg jaarlijks hun aandeel in de af lossingen der leeningen aan de Gemeente zul len restitueeren. Wij zouden hiermede hebben kunnen vol staan, ware het niet dat intusschen een groote verandering in den toestand ware ingetreden. Bij de opmaking van het kohier der inkom stenbelasting is n.l. gebleken, dat ook dit* kohier nog een buitengewoon hooge opbrengst zal leveren, vooral onder den invloed van oor logswinsten. In plaats van 6.000.000.als door ons bij de begrooting geraamd, is het to tale belastbaar bedrag 9.000.000. De opbrengst volgens de schaal der Veror dening wordt daarvoor in plaats van 300.000. 450.000.en bij het in uitzicht gestelde vermenigvuldigingscij fer van 1.5, inplaats van 450.000.— 675.000.—. Al wordt de belasting bij dit cijfer zeer hoog (i 7.5 van het totaal belastbaar bedrag en 4.5 voor het laagste, en 9 voor het hoogste belastbaar inkomen) en al blijven wij dit om de reeds meermalen opgegeven re- denen voor Schiedam wel bet uiterste achten,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2