weder in dienst worden genomen. Zij zon den ontslagen zijn geweest, omdat zij lid waren geworden van de vekvereeniging. De postmees- ter-generaal, Burleson, verzocht den vakveree- niginigsleideirs geen besluit te nemen, zoolang het onderzoek aanhangig' was. Zij antwoordden, dal staking slechts Voorkomen zou kunnen wor den, indien Maandag voor 12 uur de ontslage nen wieder in dienst werden genomen. Zoo ee|n staking uitbreekt, dan zal deze vele honderdduizenden mannen en vrouwen omvat ten. De „Times"-correspondent. te Kaapstad meldt da> de Unite-regeering overweegt om in Zuid- Afrika een munt te vestigen, hetgeen evenals in Canada en Australië zou kunnen geschieden door een koninklijk besluit, nadat het parlement een desbetreffend Verzoek heeft gedaan. Men vindt het. een abnormalen toestand, dat Zuid-Afrika met eieln jaarlijksChe goud-productie van dertig tot veer tig millioeu geen munt heeft, terwijl' Australië er dri|e on. Canada er één heeft. BINNENLAND. Salarieering van gemeente-personeel. De staatscommissie inzake salarieering van gemeentepersoneel heeft aan de gemeentebe sturen het volgende verzoekschrift gezonden In de Staatscommissie tot het instellen van een onderzoekNnaar de bezoldiging van burge meesters, ambtenaren en werklieden in dienst der gemeenten, heeft zich bij de uitgebreid heid van het haar opgedragen onderzoek en bij de velerlei ingewikkelde vraagstukken, welke zij op haren weg ontmoet, de overtuiging ge vestigd, dat, hoezeer ook spoed wordt betracht, nog geruimen tijd zal gevorderd worden, al vorens hare voorstellen, ook al zou de regee ring daarmede zonder eenig bezwaar instemmen, tot uitvoering kunnen komen. Tevens is de Staatscommissie reeds nu aan de hand van verschillende gegevens tot het inzicht gekomen-; dat in het algemeen een ver hooging van de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel dringend noodig is. De Staatscommissie doet daarom een ernstig be roep op de gemeentebesturen, om in afwach ting van de voorstellen der Staatscommissie een voorloopige verhooging van alle salarissen en loonen van het personeel hunner gemeenten te bevorderen. Bij die voorloopige voorziening zullen, naar het oordeel der Staatscommissie, de gemeente besturen rekening moeten houden met de om standigheid, dat blijkens betrouwbare statisti sche gegevens de prijsstijging van de levens- benoodigdheden voor een arbeidersgezin op zichzelf reeds tachtig vijf-en-tachtig procent van het vóór 1 Augustus 1914 benoodigde bedraagt. Terwijl de Staatscommissie niet in gebreke zal blijven, bij het einde van haar onderzoek aan Hare Majesteit voorstellen te doen om trent de salarissen, welke aan de onderschei dene groepen van gemeentepersoneel moeten worden toegekend, is het haar bedoeling, met dit ernstig beroep op de gemeentebesturen te bereiken, dat deze als voorloopigen maatregel, zullen willen totstand brengen een zoodanige verhooging van de salarissen, dat de nijpende noodtoestand, waaronder het personeel sinds te langen tijd lijdt, worde weggenomen. Van dit adres heeft de Staatscommissie ken nis gegeven aan Gedeputeerde Staten der pro vinciën, onder inroeping van hun medewerking, terwijl tevens tot Gedeputeerden het verzoek is gericht, ook de bedoelde verhooging van de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers te willen tot stand brengen. Van beide verzoekschriften is kennis gegeven aan de Koningin, onder verzoek, de salarissen van de commissarissen van politie wel op de door de Staatscommissie bedoelde hoogte te willen vaststellen. -» - - De zomertijd. Het Dag. bestuur van de Groningsche Maat schappij van Landbouw acht het een algemeen Nederlandsch landbouwbelang, dat de weder instelling van den zomertijd het volgend jaar voorkomen wordt. Het plan is het Kon. Ned. Landb. Comité te verzoeken een krachtige al- gemeene actie te voeren om de wet ingetrok ken te krijgen. Restitutie door de N. U. M: Naar men ons bericht, heeft de N. U. M. aan de warmoezeniers 8 Van de 10 percent die zij verleden jaar heeft geheven van den vei lingsverkoop, terugbetaald. Het ingenomen bedrag was bijna 3 millioen gulden, zoodat deze restitutie een aardig mee vallertje beteekent. Een beroep op Versailles. De hoofdbestuurders der na te noemen Hoomsch-Katholieke en Christelijke Organisa ties in Nederland de Alg. R.-K. Werkgevers vereniging, de Christelijke Werkgeversvereni ging, de H -K. Middenstand, de Vereen, voor den Chr. Handelsdrijvenden en Industrieelen Middenstand, de Nederlandeche Boerenbond, de Chr. Boeren- en Tuinderbond, de Federatie der Diocesane Volksbonden en Werkliedenor ganisaties, de Federatie der Diocesane Vrouwen bonden, het Bureau voor de R.-K. Vakorga nisatie, de R.-K. Bond van dienstplichtigen, de Unie van R.-K. Studentenvereenigingen, het Chr. Nat Vakverbond, het Nederl. Werklieden verbond Patrimonium, de Chr. Nat Werkmans bond, het Nederlandsch Werkliedenverbond Maarten Luther en de R.K. Handelsreizigers- vereniging St. Christoffel hebben j.l. Vrijdag in Den Haag vergaderd en de volgende reso lutie met. algemeene stemmen aangenomen De vergadering spreekt haar voldoening uit over de houding der geallieerde regeeringen, aangenomen tegenover het Nedèrlandsche Volk inzake de aanspraken op Nederlandsch grond gebied door een deel van het Belgische Volk. Zij geeft als haar meening te kennen, dat een spoedig herstel van de economische be trekkingen tusschen België en Nederland een zaak is, zeer in het belang van beide volkeren. Dat verder dit herstel dient plaats te vin- den door vriendschappelijke besprekingen tus schen de regeeringen van beide natiën, doch ook vooral door de vertegenwoordigers der or ganisaties van werkgevers, middenstanders, landbouwers en arbeiders, wijl alleen op deze wijze een spoedig herstel van normale toestan den kan worden verwacht. Bovenstaande overwegingen, welke met in achtneming van de bijzondere verhoudingen, ontstaan door het beëindigen van de vijande lijkheden tusschen oorlogvoerenden evenzeer van beteekenis geacht kunnen worden voor de volkeren, welke betrokken zijn bij de vredes onderhandelingen, geven den vergaderden de vrijheid als hun meening uit te spreken, dat het zeer in het belang van het herstel van de goede betrekkingen tusschen de volke ren van Europa zou zijn, indien de vertegen woordigers der geallieerde regeeringen konden besluiten de economische paragrafen, vervat in de vredesvoorwaarden, gesteld aan het Duit- Sche Volk, belangrijk te verzachten. Eerst dan, wanneer een herstel van het eco nomisch leven in Duitschland mogelijk wordt, zal het bolsjewisme in dat land kunnen worden overwonnen, zullen de gevaren, welke door deze revolutionaire woelingen ook voor andere landen ontstaan, bedwongen kunnen worden. Een economische vernietiging van Duitsch land zal bovendien, ook voor een goed deel van Europa, de meest noodlottige gevolgen hebben, ook voor de neutrale nabuurstaten. Zelfs de opleving van België zal er door be lemmerd worden. Dat een algeheele vernietiging van het eco nomisch leven in Duitschland met weerzin in bijna de geheele wereld zal worden gadegesla gen, kan worden opgemaakt uit de houding, welke de pers en ook de georganiseerde arbei ders in de meeste landen ten overstaan van deze zaak hebben aangenomen. De vergadering zegt haar moreelen steun toe aan elke geoorloofde actie en elk eerlijk pogen, waardoor verzachting van de voor waarden verkregen kan worden, doet een krachtig beroep op het rechtsgevoel en den barmhartigheidszin van allen, die invloed op den gang van zaken kunnen oefenen. Roept alle Roomsch-Katholieke en Christe lijke organisaties op om de totstandkoming van een vrede door recht van God af te bid den en met alle geoorloofde middelen te be vorderen. En besluit deze motie, welke weerklank vindt in de harten van bijna heel het Neder- landsche volk, ter kennis te brengen aan de regeering van het eigen land, toe te zenden aan den Hoogen Raad te Versailles en te pu- bliceeren in de binnenlandsche en buitenland- sche pers. Belasting op waardevermeerdering. Het Financ. Weekblad verneemt nog omtrent de a s. belasting op waardevermeerdering: Het ligt in de bedoeling van den Minister van Fi nanciën om 30% te heffen niet enkel van de waardevermeerdering van roerend en onroerend goed, maar van iedere vermogensvermeerdering, uit welke hoofde ook ontstaan, tusschen 1 Mei 1916 en 1 Mei 1919. Uitgezonderd zullen alléén worden vermogensvermeerderingen door erfenis, huwelijk enz. Deze belasting komt dus in de eerste plaats neer op een verhooging van de oorlogswinstbelasting met terugwerken de kracht. Van de vermogensvermeerdering is in vele gevallen reeds 30% betaald wordt nu van de resteerende 70% opnieuw 30% (=21 der oorspronkelijke 100%) geheven, dan wordt daardoor de totale heffing tot 51% ver hoogd. Bovendien worden alle Vermogensvermeerde ringen belast, die door de O.W.-belasting niet zijn getroffen, zooals koerswinst op effecten, waardevermeerdering van onroerend bezit, enz. Invoer van -steenkolen. Voor het Vervoer van steenkolen, cokes en briketten van Duitschland naar Nederlandsche stations zullen over Zevenaar gedurende 6 da gen per week tot nader order dagelijks twee extra-treinen loopen, elke trein van 65 wagons. Beperking van den arbeidsduur. Het bestuur der Nederl Vereeniging van Katoenspinners en Spinners-wevers heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin de bezwaren worden uiteengezet van een ver korting van den arbeidsduur tot 45 uur per week. Burgerwachten. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat tot een burgerwacht toegetreden reserveperso- neel, dienstplichtigen van 30-jarigen of oude ren leeftijd, dienstplichtigen, die daarbij een officiersfunctie vervullen, alsmede ander dienst plichtig kader, voor zooveel dit reeds op 15 Mei 1919 deel uitmaakte van de burgerwacht, voorloopig bij die burgerwacht dienst mogen blijven doen, wanneer dienstplichtigen ter hand having van de openbare orde onder de wape nen worden geroepen. De burgemeesters van gemeenten, waar bur gerwachten gevestigd zijn, zenden bij oproeping Van dienstplichtigen als vorenbedoeld, den be trokken korpsen bericht van de namen der ver lofgangers, die van vermelde vergunning ge bruik maken. Overneming van spoorwegen. Naar wij vernemen, hebben bestuurderen der G. O. L. S. en van de Locaalspoorwegmaat- schappij Enschedé=01denzaal van de H. IJ. S. M. bericht ontvangen, dat zij van haar recht gebruik zal maken om de spoorwegen, behou dens goedkeuring der regeering, op 1 Juni 1920 over te nemen. De blokkade. Het Hollandsche Nieuwsbureau verneemt uit Parijs Nederland heeft nog geen beslissing geno men omtrent de hernieuwde Duitsche blokkade in geval het vredesverdrag niet wordt onder teekend. De uitbarsting van de Kloet. Officieel. Blijkens heden bij het Departement van Koloniën van den Gouverneur-generaal uit Kediri ontvangen telegramen is het aantal slacht offers van de Kloet-uitbarsting gelukkig gerin ger, dan oorspronkelijk geraamd was. Thans wordt het aantal geraamd op 5100. De heer De Man is niet omgekomen, wel ech ter het kind De Nijs. H. M. de Koningin heeft aan het op initia tief van den Minister van Koloniën en onder eerevoorzitterschap van den Prins gevormde Comité lot het verleeneu van geldelijke hulp aan de slachtoffers van de Kloet-uitbarsting, welk Comité heden in het Departement van Koloniën geïnstalleerd werd een bedrag van f5000 geschonken. ft' Bij dë installatie der commissie voor de ver- leening van steun aan de betrekkingen van de omgekomenen en aan de. overigens materieel ge- trolfencn heeft de minister van koloniën, de heer 'denburg, o.a. gezegd: Opnieuw heeft de Kloet zich in zijn verschrik kelijke, onheilspellende kracht aan ons getopnd. Bijna op den dag af 10 japen na de laatste groote uitbasting, de zesde in minder dan een eeuw. bereikte ons de oingeluksmare van een nieu we groote eruptie, die als alle vorige vooral de ongelukkige afdeeling Bililar Zwaar geteisterd heeft. Nog weinig zijn' de berichten, die daarover tot ons gekomen zyn, maar zooveel is daaruit wel op te maken, dat deze nieuwe ramp in omvang alle vroegere verre overtreft. Wie herinnert zich niet de schrik en ontstelte nis door dé uitbarsting van 1901 allerwegen ver spreid en de z'ware verwoestingen daardoor aan gericht En toch, deze ramp, eischte niet meer dan 144 Slachtoffers, eén aantal dat sléchts weinig over troffen werd hïj db mjodderbandjir van de Sme- roe, 'die in 1909 een deel van de afdeoling Loe- madjang teisterde. Daarentegen over gewaagden de berichten thans van 15.000 dooden. Uit een heden1 ontvangen te legram blijkt dat het aantal slachtoffers gelukkig hier zoo groot is; het wordt thans geraamd op 5100. Er is sprake van- 20 geheel en 17 gedeel telijk verdwenen dorpen en 20.000 bahoes ver woeste bouwgronden. O nis tellend e cijfers. Om hun weerga te vin den modi men teruggaan tot die .ontzettende Kra- kataurarnp van 1883. Waar wij voor een ramp van dien lOimvatag staan, is hulp in den uitgebreids ten zin voor de zwaar beproefde bevolking een dringende «jisoh. Minister van Karnebeek naar Den Haag. Naai wij vernemen, wordt minister Van Kar- nebébk hedenavond in Den Haag verwacht. Nederland en België. Men meldt dd. gister uit Parijsi De vijf ministers van buitenlandsbhe zaken heb ber. het onderzoek Van de herziening van de txactaten van 1839 voortgezet en zij hebben over eenstemming bereikt ten opzichte Van de pnooe- dure, bij het onderzoek eln de oplossing Van dit vraagstuk te volgen. Van Karnebeek en Hymans waren op1 deze ver gadering niet aanwezig, maar zijl hebben in den loop van dein avond: mededeeling ontvangen, over wBike procedure men het eens was geworden. Zij is Vermoedelijk een ciompr,omis tusschen het geen Van Karnebeek en hetlgben Hijlmans voor stond, d. w. z. tusschen netóhtstreeksbhe bespre kingen tusschen Nederlandi en België en een ar- bilra e uitspraak Van de conferentie. 1 De „Timbis" verneemt uit Parijs Het vraagstuk van de aanspraken, die België tegenover Nederland: laat gelden, is zóó moeilijk, dat het onwaarschijnlijk is, dat België en Neder land het. vraagstuk zonder hulp van den volken bond zullen oplassen, Bevolking van Nederland. De St. Ct. no. 127 hevat een opgave van bet bevolkingscijfer van het rijk der Nederlanden, op 1 Januari jl. Nederland' telde op dien datum) 3.371.969 mannen en 3.406.838 vrouwen, totaal 6.778.807 zielen. 1 1 Suiker voor de industrie. De Min. van Tnndb. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het laatstelijk tot 75 pCt. van het vorige jaarverbruik verhoogde rantsoen voor suikerwerken der industrieën thans is vast gesteld op i00 pCt. van het verbruik vooir het binneniand gedurende het vorige campagnejaar. Strookartón. De Min. van Landb. brengt ter kennis van bclanghiebbénden, dat met ingang van 4 Juni, strookartón niet meer gerekend w|oirdt te val- -t'jL ondier 'het uitvoerverbod .op papier en de uit roei daarvan mitsdien wordt vrijgegeven. Azijn. De Min. van Landb. heeft ingetrokken de be schikkingen betreffende de distributie en de ma ximumprijzen van azijn. Belasting op weeldeuitgaven. De Minister van Financiën heeft ingesteld een emmissie, tien einde hem van advies te dienen mei betrekking tot vraagpunten, die zich voor doen bij het ontwerpen van een wet tot hef fing een er belasting' op weelde-uitgavm. In die commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter mr, J. F. Dijkstra, advocaat te 's GraVjenhage; tot ledcfn de.heeren: A. E. C. H. Bartel, directeur der N. V. Maatschappij1 tot exploitatie van. hee- rein- en kinderkleeding voorheen firma Peek en Cicppenburg, te Amsterdma; Bern. J. Citroen, tanrikant van gouden- en zilveren werken te Am sterdam1; M. M. Couvée Jr., directeur van den* Gicoien Kon. Bazar, voorheen D. Boer en Zonen te 's GraVeinhage, A. Gips, directeur der Holland- Amerika-Lijn, te Rotterdam; Arthur Isaac, direc teur der N. V. Magazijn De Bijenkorf, te Am sterdam; Silvain Kahn, directeur der N. V. Mo- Je-l,tablissiement Hirs'ch en Co., te Amsterdam-; A. M. W. Mensingh, boek- en kunsthandelaar, te Amsterdam; K. G. Pander, lid van die vennoot schap onder de firma H. Pander en Zonen, te 's Gravenhage; B. Ruijs, directeur van den Rot- lerd. LLoyd, te Rotterdam; Jac. Th. Stom, vice- piesidtent der Vereeniging van eersterangs ho tels ien restaurants in Nederland en Kollomiën, te Amsterdam; tot secretaris den heer mr. Ed. Broens, te 's Gravenhage. Stads- en Gewestelijk Nienws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in da weak van 5 Juni 11 Juni. Op bon 654 31/, ons suiker. Op bon 656 21/» ons bruine boonen. Op bon 658 2 ons rijst. Op bon 660 2 ons Am. spek. Op bon 662 1 ons havermout, 20 ets. p. p. Aardappelen. Op bon 103 2 K.G. Op bon 104 2 K.G. Vaen- of zandaardappelen 51/» cent, klaiaard- appelen 7 cent per kilo. Kindermeel. Bon 25 A (oranje) 2 ons kindermeel en 25 B (groen) 2l/a ons kindermeel. Suikerkaar t. Op bon 52 (blauw) is ver krijgbaar 31/, ons suiker. Broodkaart. De broodkaart van het 98e tijdvak van 3 Juni tot en met 11 Juni. Normaalmargarine, bon 4e week van 4 Juni tot en met 11 Juni. De heer A. D. Verwoij van hie.r, slaagde gisteren te Leiden voor het candidaaits- examcin in de geneeskunde. Mej. S. v. d. Plas, mede van hier, be- haa.de gisteren te 's Gravenhage het diploma ak te L. C. Hoogwater,te Schiedam: Vrijdag 6 Juni v.m. 11.09 n.m. 11.43. DIT KETHËL EN SPALAND. De Burgemeester van Kethel en Spaland maakt bekend, dat in de we k van 1 Juni tot en met 7 Juni 1919 verkrijgbaar zul len zijn Op bon 9 (bonblad) Aardappelen, 5 K.G. Op bon 96b van het bonboekje 125 gram rijst. Op bon 97b van het bonboekje, 350 gram suiker. In den loop van de week kan per gezin worden afgehaald 500 gram vermicelli of ma caroni. Aan het distributielokaal zullen op Maandag 2 Juni a.s. worden uitverkocht restanten goedkoope klompen tegen den geringen prijs voor mansklompen voor f 1.05, drielingen f 0.69 en kinderklompen f 0.51 per paar. Gemengd Nieuws. Twee dieven gesnapt. In de Van Zuylichemstraat te 's Gravenhage bemerkte in den nacht van Maandag op Dinsdag een agent van politie twee mannen, die zich daar ver dacht ophielden. Hij vermoedde, dat deze heeren niet zonder kwade bedoelingen eenige, dezer dagen door den eigenaar van het hotel Terminus aan den Stationsweg aangekochte perceelen, nauwlettend in oogenschouw namen en vertelde daarom, toen het tweetal voorloo pig verdwenen was, een en ander op het po litiebureau, met het gevolg, dat twee recher cheurs en hij zelf zich verdekt opstelden nabij de betrokken perceelen, waar juist den vorigen dag een aantal meubelen, benevens tapijten, loopers en gordijnen opgeborgen waren. De vermoedens van den agent bleken juist. Tegen den morgen kwamen de mannen terug, I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2