laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de „DE PHOENIX", Telef. No. 15. a van de Kloet nog heviger is geweest dan die in 1901. Sedert 15 uur valt een aschregen op La- wang, Malang, Kediri, Kertosono en Madioen. Bevestigd wordt, dat Blitar verhoest is, evenals verscheidene koffie-aanplantingen. Een employé, die met 1ÖÖ koelies juist was aange komen op de nieuwe aanplanting van Bendo- redjo, is met dezen in de modder omgekomen. In Soerabaja is een centraal Kloet-fonds op gericht, dat reeds 50.000 bijeen heeft voor de slachtoffers van de uitbarsting. Onmiddellijke hulp is dringend noodig. Wintervoorraad brandstoffen. De Rijks-Kolendistributie heeft aan de Brand stoffen-commissies medegedeeld, dat de mini- mum-rantsoenen evenals de aanvullings-rant- soenen thans geheel beschikbaar kunnen wor den gesteld. Op de aanvullingsrantsoenen zal evenwel niet anders dan turf mogen worden afgeleverd. Het publiek wordt dus in de gele genheid gesteld de brandstoffen voor gebruik in den a.s. winter bestemd, thans reeds geheel in te slaan. Op vele plaatsen blijkt echter van een groote terughoudendheid bij het bestellen van brand stoffen in het bijzonder van turf, waardoor de afvoer uit de venen stagnatie dreigt te onder vinden. Opslag van turf ter plaatse van ver bruik is behalve kostbaar, slechts in beperkte mate mogelijk, zoodat, wanneer het publiek niet afneemt, de aanvoer naar de verbruiks- centra noodwendig moet worden verminderd. Wanneer thans minder wordt vervoerd dan mogelijk zou zijn, kan dit in de volgende maan den niet worden ingehaald en zal de sterk ver- groote turf-productie, voor de brandstoffen- voorziening niet tot, haar recht komen. Aan de verbruikers, die tot opslaan in staat zijn, wordt dan ook met aandrang in overweging gegeven, thans turf te bestellen. De N. O. T. De N. O. T. heeft mededeeling ontvangen van het Intergeallieerd Comité, te 's-Graven- hage, dat met 5 Juni alle beperkingen ten aan zien van de uitvoeren naar Noorwegen door de Geassocieerde Regeeringen buiten werking zijn gesteld, zoodat voor deze uitvoeren tot nader order uitsluitend de regelen gelden welke de Noorsche autoriteiten ten aanzien van den invoer hebben gesteld en de voorwaarden, welke zijn vastgesteld door de verschillende exportee- rende landen. Distributie van ijzer en staal. De Minister van Landbouw heeft de distri butie regeling voor ijzer en staal ingetrokken. Het eerste draadlooze bericht uit Indië. Het Coorr.-Bureau verneemt van hoogst be trouwbare zijde als bijzonderheid dat in den afgeloopen nacht voor de eerste maal de tekst van een draadloos telegram' uit Nederlandsch- Indië door het station voor draadlooze telegra fie te Huizen, is opgevangen. Een vliejjhaven voor Amsterdam. Naar het „Hbl." verneemt, gaan de plannen tot het stichten van een vlieghaven op het terrein bij Schellingwoude niet door, omdat de militaire autoriteiten dit terrein ongescikt hebben verklaard. Harde kalizeep. De Minister van Landbouw heeft het artikel harde kalizeep afgevoerd van de lijast van goe deren aangewezen krachtens artikel 1 der Di- stributiewet 1916 en ingetrokken de voor deze zeep vastgestelde maximumprijzen. De „Hollandsehe Lelie". In het nummer van 4 Juni deelt de redactrice van de „Hollandsehe leie", mevr. M. C. Kooy van Zeggelen, mede, dat het blad haar bestaan, zooals het thans is, zal moeten opgeven door den druk der tijden. De „Hollandsehe Lelie", als zoodanig, treedt haar laatste maand in van haar laatsten jaargang. Crisismaatregelen. Op Woensdag 4 Juni j.I. had de Permanente Commissie inzake Crisismaatregelen uit de Ka tholieke en Christelijke Werklieden-en Vak bon den, vertegenwoordigd door de heeren K. Kruithof, J. Th. Nijkamp, J. A. Schutte, J. W. Smit en II. Meijer, eene audiëntie bij Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel. Allereerst kwam ter sprake de verhoogde broodprijs. Aangedrongen werd bij den Mi nister om indien eenigszins mogelijk we derom tot verlaging der prijzen over te gaan. De Minister zette uitvoerig uiteen, waarom de prijs van het meel verhoogd moest worden. Naar zijn meening zóu de concurrentie er toe leiden, dat het brood wederom op den ouden prijs kwam. Hij wees er op, dat de broodfabriek „Ceres" te Amsterdam de prijzen niet verhoogde. Verder maakte de tegenwoordige wijze van broodbezorgen het brood ongeveer 40 pCt. duurder dan noodig was, indien het brood werd afgehaald. Zoo spoedig mogelijk zal de Minister den prijs van het wittebrood verlagen, terwijl ge tracht zal worden, het bruinbrood van betere kwaliteit te maken. De Permanente Commissie drong er op aan, dat, bij het vrij geven van verschillende levens middelen, de Minister er rekening mee zou hou den, dat de prijzen niet plotseling de hoogte ingaan. De Minister zegde toe, hiermee zooveel mo gelijk rekening te zullen houden, ofschoon, naar zijne overtuiging, alles wederom tot het normale moest terugkeeren, waardoor ook de prijzen vanzelf zullen dalen. Wat de hooge prijzen van melk aangaat, beloofde de Minister pogingen aan te wenden, om daarin verbetering te krijgen. Wat de brandstoffen betreft, dit maakte bij den Minister een punt van ernstige overweging uit, om deze ook vrij te geven. Teneinde evenwel te hooge opdrijving van prijzen te voorkomen, zullen de Limburgsche kolen tegen den vastgfestelden prijs in den han del worden gebracht, opdat tegen den maxi mumprijs dan ook inderdaad kolen verkrijg baar zijn. De Permanente Commissie drong krachtig aan op verlaging der prijzen voor huisbrand, waarop de Minister overweging toezegde. Nederland en|België. De Belgische pers heeft zich tot.nu toe nog weinig uitgelaten over het communique van gisteren betreffende de Nederlandsch-Belgi- sche onderhandelingen, zij heeft er nog geen gelegenheid voor gehad. Het orgaan der annexionisten, de „Nation Beige" betoont zich weinig tevreden met de instelling der commissie en de haar gegeven taak. De eenige oplossing der Schelde- en Maas kwestie is zoo zegt het blad de souverei- niteit van België. Het zuster-orgaan, de „Soir", die in annexio- nistisch streven weinig onder doet bij de „Na tion', is nog niet zoo teleurgesteld. Het blad wijst er op in de eerste plaats, dat de Raad van Vijf zich heeft uitgesproken voor den Belgischen thesis dat namelijk de kwesties zullen worden voorgelegd aan de commissie van de twee lan den en de vijf groote mogendheden. Vervol gens haalt het blad den tekst aan van het be sluit derjVijf waarin het heet „De commissie is competent om alle oplossingen te zoeken welke België voldoening kunnen geven, uitge nomen elke territoriale oplossing, welke in strijd zou zijn met de Nederlandsche souverei- niteit en elk internationaal servituut". Uit dezen tekst V.oo zegt het blad zou men moeten afleiden, dat het. regime van' de rivier de Schelde ook nu nog afhankelijk zou zijn van de zee of van den slechten zin van Nederland. Maar wijl de besprekingen open blijven, en de technische moeilijkheden, welke de vijf groote mogendheden nog niet onder het oog hebben gezien, voor de commissie zullen komen, valt er niet aan te twijfelen, dat een herziening ten gunste van België niet allen mogelijk is, maar in onze oogen onvermijdelijk. De feiten zijn daar om te bewijzen, dat, de meest strikte over eenkomsten, wat de Schelde betreft, door Hol land steeds tegen België werej^n geïnterpre teerd. De „Soir" zegt verder een hooge persoonlijk heid uit Nederlandsch Limburg gesproken te hebben, die aan haar Antwerjpschen correspon dent zou verklaard liebb en „Wij, Limburgers, hopen vast, dat België ons niet in'Wlen steek zal laten. Het heeft daartoe niet het recht. België kent genoeg onze dieptse gevoelens en het belang van^het Limburgsche volk." De „Soir" concludeert daar Weer uit, dat do Limburgsche bevolking denkt zötoals haar hooge Limburger, en. zegt: „De mogendheden zoioals die Vcreeoigde Staten, Italië en Japan, zijn niet op de 'hoogte van deze stemming. De technische advi seurs, die de commissie zullen, vprmten, zullen zich op de h-oogtei stellen e;n aan Boliglë's wen- schen gehoor geven, en lomze toekomst vjerzefeerielnj zoowel wat Limburg als diei Schelde betreft. Van den andércn kant weten wijl zooi besluit het blad dat de regeering in, haar documentatie middelen heeft het gewicht ©n djel af solute licht vaardigheid van onze eisohen aam de mogend heden te doen inzien. J Tot zoover dei annexionistische bladen De an der© hebben zich nog niet uitgelaten. lm welingelichte kringen verklaarde mten ons dat de Vijf door hun, besluit de annexionistische politiek van zeker© groep' den genadeslag hebben toegebracht. De „Libre Belgiq.ue" bespreektri ook de Hol land sdhBelgische kwestie. Beiigië heeft een diplo matiek succes behaald wat betreft de samenstelling der commissie, zegt het blad1, da.t Vervolgens' in tegenstelling mét de reedis gegeven peïsstemmfcjn( der annexionistische bladen, ruiterlijk erkent„Uit het beisluit der Vjjf volgt, dat géén enfceié con cessie zal worden gedaan aan België, noch wat betreft den linker Scheldie-nevjeir, noch befréfféndiej Limburg. Er volgt alléén uit, dat een nieuwe overeenkomst het regime van de Schelde zal kunnen Vaststellen." j (Msb.) Itadi- en Sewesleiyk Nieowa. Crisismaatregelen. Nieuwe kaarten voor Kindermeel en Maizena voor kinderen tot 2 jaar. en Suikerkaarten voor kinderen tot. 1 jaar. zullen op de navolgende dagen worden uitge reikt aan het Levensmiddelen-Bureau. Lange Nieuwstraat 21, van 912 en van 11/i4 uur. Op Woensdag 11 Juni voor de letters A. t/m D Op Donderdag 12 Juni voor de letters E t/n II Op Vrijdag 13 Juni voor de letters 1. t/m L. Op Maandag 16 Juni voor de leettrs M t/m P. Op Dinsdag 17 Juni voor 5e letters O t/m T. Op Woensdag 18 Juni voor de letters U t/m Z. Medegebracht moeten wordenDomicilie- kaart en Trouwboekje. Motorongeluk. Gistermiddag om kwart voor 4 heeft op de tramhaan aan den Rotterdamschen dijk alhier een ernstig motorongeluk plaats gehad. Een officier kwam in snelle vaart langs de tramhaan van Rotterdam aanrijden, toen hij ter hoogte van het Rootte Hek van benedendijks den straatweg wilde oprijden. Door de groote snelheid, waarmede hij reed, kon de officier blijkbaar de bocht niet behoorlijk nemen, met het gevolg, dat hij genoodzaakt was rechtdoor te blijven rijden, waardoor hij dus tusschen de rails op het koolasch voortreed. Door de hevige stooten tegen de blootliggende houten dwars liggers raakte rle officier waarschijnlijk het stuur over het rijwiel kwijt, werd eraf geslin gerd en met zijn hoofd vermoedelijk tegen een rail of een dwarsligger geworpen. Hij werd naar de politiepost aan de Koe markt vervoerd, waar hem de eerste hulp werd verleend door de E. II. B. O.mannen J. G. en J. R„ waarop door Dr. Endtz een ernstige schedelbreuk met hersenschudding geconsta teerd werd. Nadat hem het H. Oliesel was toegediend, is de ongelukkige, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, om kwart over 6 overleden. Uit zijn papieren bleek het te zijn de 28- jarige A. J. van Eek, le luitenant dpi* infante rie, wonende te Rijswijk en gedetacheerd bij de motorafdeeling te Delft. De overledene was zeer gezien bij zijn kame raden en ondergeschikten, van wie eenigen per motor uit Delft hier ter stede arriveerden, om van hun deelneming blijk te geven. Men kan zich de droefheid van de jonge we duwe (luitenant v. E. was nog pas 3 weken ge trouwd) voorstellen, als men weet, dat zij te Delft met het diner op haar echtgenoot zat te wachten. Het lijk is naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats alhier overgebracht. Hedenmorgen heeft de commandant der mo torafdeeling te Delft, met zijn staf, een be zoek gebracht aan het lijk, terwijl de officieren mede de plaats van het ongeluk in oogensehouw hebben genomen. „Philomena." Gisterenavond had onder leiding van den Eerw. Heer Paulu.ssen de eerste bijeenkomst plaats van de nieuw opgerichte Vrouwenzang- vereeniging „Philomena" met een 70-tal leden, onderafdeeling van den R. K. Vrouwenbond. Het bestuur is als volgt samengesteld Di recteur de heer W. Westdijk, mej. II. van Ab- bevé v. Beverenstr. 14 presidente, mej. M. v. d. Bos, Nassaustr. 34a secretaresse, mej. J. Scholte, Gustostraat 10, penningmeesteresse. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litic op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags etui met schrijfbehoeften, witte kinderschoen, <sing met sleuteltje, sleutel. Bij vinderskinderoorbel, Kraan, Lange Nieuwstraat 1511 kinderarmband, Rosman, Mariastraat. 63 aardappelkaart, v. d. Marei, Gustostraat 24a portefeuille met papieren, Loch, Villastraat 2 sleutel, Laroij, Havendijk vel postzegels, Huiskens, Goereesehestraat 5 sleutel, Schulze, Noordmolenstraat 42; ring met sleutels, Meijer, Doolhofje 18 baret, van Rijswijk, ververschingstent, Sterrebosch her dershond, Ileijster, Broersveld 126'; papie ren geld, v. d. Kant, Groenweegje 15' kinder - armband, Evers Lange Havenrozenkrans, Roijers, Beierlandschestraat 26 kinderporte- monnaie met inhoud, Brounts, Hoogstraat 27. Uit het k a n toor van een woning in het Broersveld is een linnen zakje inhoudende een bedrag van 75, gestolen. Uitvoer ing op Maandag1 dpn 9 Juni 1919, 2c Pinksterdag, 'dés namiddags ten 1 ure in de Plantage, door het ""-Stedelijk Muziekkorps te •"►Schiedam, Directeur II. H. van Vleuten. Programma1. Op Schiedam's Wélvaren, Marsclh, H. II. van Vleuten; 2. Ouverture „Dichter und Bauer," F. v. Suppé; 3. Wals uit „Faust", Chr. Gounod; 4. Fantasie die 1'Opéra „Paljals", R. Leoncavallo5. Italiaatosche Serenade, A. J. longman6. The stars and stripes, Mars'öh Sou sa. Hoogwater te Schiedam: "Zondag 8 Juni v.m. n.m. 1.21. UIT ROTTERDAM. Wederom is in deze stad een valsche munter gearresteerd. Het betreft het namaken van zilvergeld en deze zaak blijkt in geen enkel verband te staan met liet valsche muntbedrijf van den dezer dagen gearresteerden pseudo- Engelschen kapitein. De inspecteur van po litie II. A. van Glem heeft in pand 36 aan de Verbraakstraat cn in liet pand 10 aan den Soe- tendaalschen weg huiszoeking gedaan. Het resultaat hiervan was dat men verschillende benoodigdheden voor het namaken van zilver geld heeft in beslag genomen als lood, een hoe veelheid gips en eenige vloeistoffen. In ver band hiermede is in bewaring gesteld de schil der M. II., wonende in de Verbraakstraat. UIT KETHEL EN SPALAND. De burgemeester van Ketel en Spaland maakt bekend, dat, in den loop van de volgende week van 8 Juni tot 14 Juni 1919 verkrijgbaar zul len zijn Op bon no. 10 (bonblad) Aardappelen 6 K.G. Op bon no. 98B Havermout 100 gram. Op bon no. 99R Suiker 350 gram. Ingezonden Mededeeltngen. Gemengd Nieuws. Eu gen. die Rubini. In dé groote zaal van hel Amjeirican-Hotel te Amsterdam! heeft dé Oosten rijks cho te.epaa th gister-middag experimentéeié proevlen afgelegd vain1 z'ijin telepathische ei gen schappen alls inleiding tot dé eerste openbare. voorstelling1, te geven in het Concertgebouw op 13 tjezer. Tot dezie intieme uitvoering waren uitge nood igd vertegenwoordigers der medische facul teiten, autoriteiten en leden van dé Amst. Pérs'. Vellen hadden hieraan gevolg gegeven, zoodat eten vrij talrijk auditorium] aanwezig wais', waar onder dé, professoren Van Rees en Burger en dé doctoren Breemer, Rosenschweig en Wurdémann. Men dient wel' in het oog te houdën, dat telepathie geen gedachtelezern is. Het is héb vermogen eten opdracht! uit te voeren, dié iemand slechts in gedachte geeft. Men heeft dus een opdrachtgever en een telepaath. Degenen, die dé opdracht geeft, m|oét zich van elk detail dier uit te Voeren opdracht volkomen bewust zijlm, vooral wannéér het gébruikten van vter;stehill|emde voorwerpen vereischt wordt, deze nauwkeurig wéten, waar déze zich bevinden. De opdrachtgever moet in stremgé volgorde altijld denklein aan datgene, dat de heer Rubini het éérst doen mpet Om het eindresultaat ta bereiken. De opdrachtgever mjoet, wanneer hijl de tele paath zich inaar ©e|n door hem gekozen plaats wil doen begeven, in gedachte hem! dért wég, dézen bevélen en aangeven, door bV. te djemkén: „Ga rechtuit, naar links1, naar réchte," enz. Of bïj het doen zoeken naar voorwerpen„Hooger, dieper, naar rechts, naar links, eruitnemén," enz. Doet dé heer Rubini een onderdeel van dé handeling verkeerd, dan bevelen dé opdrachtge vers dadelijk met kracht (altijd in gedachte) „ver keerd" en bevelen daarna, terstond hieit juiste, t Hoe krachtiger en toch hoe kalmter de op dracht gever in igtedhehten bevteelt dés: te juister en vlugjgier voert de beer Rubini de handelingen uit, aldus „De Tijd." liet gehcele experiment bernst dus op bet zeep fijn gevoel vain den telepaath, hetwelk helm; in staat stelt als 't ware) intuïtief, j,© volbrengen datgene: wat een ander denkt. De proeven gister-middag gehouden zijn schit terend geslaagd'. Allereerst dééd' eielh djer aan wezigen hem een Voorwerp1 uiit den zak van' een ander aanwezige 'halen. De telepajath, dié zildx met zijn gieleider verbind dooi' een koperdraad! waaraan twee mtembraimem, welke de opdracht gever en hij1 in; de hand liouden, ging schier onmiddellijk op zijn dop! af. Somtijds eVenwte! is hij1 't doel genaderd, doch twijfelend loopt hij door om langs een omweg toch daarbij te>ug te keeren en dp hamdteling te verrichten. Ten einde de miogelijke verde kinig weg tie nemen, dat hij vporaf iets van de vpdracht zou Vernomen, begeeft Rubini zich telkens vóór de opdracht wordt samengesteld, met twee uit het publiek gekozen controleurs naar een zijvertrek.- Met hiet grootste gemak, ten minste oogen- schijlnlijk, want in werkelijkheid' kost het hem1 ontzaggelijke zenuwinspanning, vond hijj ,in dén zak van een verslaggever een reportersboek |om| er een blad papier uit te scheuren. Uit den uitersten hoek der zaal haalde hij naalden1, gestoken in een bepaalden stoöl1, gor dijn of paraplu. i i Men kan h|eml ook op stil btevtel laten loopemt in eike' richting erf* doen; halt houdén. Hjjl is dam niet met z'ijin geleider verbonden, doch houdt in de hand oen soort wichelroede van metalen draaid,. Evenals mén daarmede in de woestijn dé w al terbron opspielurt, vindt Rubini daarmee den in gedachten aanjgegeven weg. Op dé plaalts' geko men, buigt dé door hem in beide handen gehou den wichelroede zteer stérk. Hierin yolhradit hij eenige experimented zonder eenig contact, alleen vergezeld door zijjn1 op drachtgever. Zoo haalde hij na veel zoeken en tasten! uit den zak van een heer een1 chronometer len vér- plaatste daarvan dé wljlzers'. j De heer Ilubini lijldt zichtbaar bij déze ver richtingen. Hij is dan als 'tware) in franco, ziet er afgemat uit en zucht daarbij zwaar. Na deze goedgeslaagde proeven, die ofschoon berustend op ©en wetenschappelijke verklaring, echter de verbazing! der aanwezigen opwekten,, kwam de haofdpï|oief. Deze bestond daarin, dat de heer Rubini binnen twee uur in de stad, on verschillig waar, éen verborgen voorwerp zou Vinden. I Vooraf vormde zich een commissie bestaande uit de professoren van Rees en Burger en dé doctoren Wurdeman en Rosenschwa.ig, benevens oen viertal journalisten, die een opdracht sa menstelde. i i Professor Van1 Reete reed daarop met ©enige leden dlier commissie per auto naar de be&teimdé plaats om er een verzegelden brief te dletponetej ren die Rubini daar moest vinden om dien Ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2