nu toe gevestigd zijn kantoren van de ban kiers Pierson Co. Het rijk heeft deze per- ceelen gekocht voor 248,000 gulden door be middeling van de makelaars Boomsma en Steen bergen. Het eerste draadloozc telegram uit Indië. Het Haagsche Corr. Bur. verneemt nader, dat het eerste draadlooze telegram uit Neder- landsch-Tndië, dat door het station te Huizen is opgevangen, was afgezonden door het sta tion Tjililin, op de hoogvlakte van Bandoeng. Suiker. Het Nederl. Correspondentie bureau in Den Haag meldt De onderhandelingen, welke tusschen de ge associeerde regeeringen en de Nederlandsche regeering omtrent de levering van zeer belang rijke hoeveelheden suiker sinds eenigen tijd worden gevoerd, staan op het punt afgesloten te worden. Ten behoeve van dien aankoop waarvoor van Nederlandsche zijde alleszins gunstig verkoopvoorwaarden konden worden be dongen zullen credieten, welke ongeveer een half milliard bedragen, worden geopend. De Fransche regeering heeft het verbod van uitvoer van suiker bereids ingetrokken. De Zuid-Afrikaansehe deputatie. De meeste leden der Zuid-Afrikaansche depu tatie zijn Vrijdag uit Parijs in ons land aan gekomen. De heeren Hertzog en Havenga, van den Vrijstaat, advocaat Beyers van de Kaap provincie, en Spies, van Natal, zijn naar Am sterdam doorgespoord, de heer Wolmarans, van Transvaal, is in den Haag gebleven. Dr. Malan, van de Kaap, en dr. Reitz, van Transvaal, zijn voor eenige dagen naar het Zuiden van Frankrijk gegaan de heeren Tansen, van Na- tal, en Gey van Pittius, secretaris van de de putatie, zijn nog te Parijs gebleven. Vermoe delijk komen ook deze vier heeren eerlang in ons land. (Vad.) Jan Pieterz. Coen. Men seint d.d. 30 Mei uit Weltevreden: Ter gelegenheid van de herdenking van den dag, waarop het 300 jaar geleden was, dat Batavia werd gesticht, heeft de G. G. aan den voet van het standbeeld van J. P. Coen op het Waterlooplein een krans gelegd. Een ont zaglijke menigte was getuige van deze plech tigheid. Om 8 uur kwam mevrouw Van Limburg Stirum aan zij werd ontvangen door den bur gemeester van Batavia. Alle hooge overheids personen waren aanwezig. Na de kranslegging sprak de G. G. een be zielende rede uit, waarin hij hulde bracht aan J. P. Coen en waarschuwde tegen de neiging van ons volk om ons eigen werk te verkleinen, zoodat we vaak verbaasd zijn, wanneer we uit vreemden mond hulde daaraan hooren brengen. Wij vragen noch verwachten dank voor ons werk in Indië maar desniettegenstaande is dat werk voor ons een nationale schat van groote waarde. Om dien arbeid te voleindigen, wer ken wij harmonisch samen met de groeiende aantallen ontwikkelde zonen des lands, die met volle toewijding voor het gezag bezield zijn. De burgemeester van Batavia beantwoordde de rede van den G. G. hij herdacht daarbij J. P. Coen en andere*groote Nederlanders, die Indië in de wereldgemeenschap brachten, waar door zij (ons volk de zware taak op de schou ders legden de ontwikkeling van deze landen te leiden in harmonische samenwerking met de ontwikkelde zonen des lands. Dit is een toe komstbeeld spreker sprak de hoop uit, dat ieder zich den plicht indachtig zou zijn om ten deze ernstig mede te werken. Hierna werd de geschiedkundige tentoon stelling in het Bataviaasch Museum, in tegen woordigheid van den G. G. en mevrouw Van Limburg Stirum, geopend. Hierop werd het Bataviasche Internaat (voor leerlingen van middelbare scholen èn andere inrichtingen van voortgezet onderwijs) gesticht. Het overblijvende deel van den dag werd gevuld met volksspelen op het Koningsplein. Des avonds was de wandelweg rond het Koningsplein verlicht. Het herstel van Noord-Frankrijk. „De Ingenieur" meldt Bij de besprekingen door de Nederlandsche Rijks-commissie voor Frankrijk, te Parijs ge houden, had de Fransche regeering den wensch te kennen gegeven, dat 2 Nederlandsche inge nieurs zouden worden gesteld ter beschikking van het Fransche gouvernement, ten einde be hulpzaam te zijn bij het herstel der verwoeste streken. De Nederlandsche regeering heeft aan dien wensch gaarne voldaan. Naar wij verne men, zullen 2 ervaren ingenieurs van den Ne- derlandschen rijkswaterstaat naar Frankrijk worden gedetacheerd bij de Service des Ponts et Chaussées, ten behoeve van het herstel van Noord-Frankrijk, vermoedelijk ter standplaats Rijssel. Als zoodanig zullen, in opdraeht van de Nederlandsche regeering, ter beschikking der Fransche regeering worden gesteld de ingenieur le klasse van den Rijkswaterstaat ir. D. A. van Heyst, ingenieur van het Noorder arron- dissdment van Zuid-Holland in de directe Zuid- Holland en Utrecht, te 's-Gravenhage, en de ingenieur 2de klasse van den rijkwaterstaat ir. J. F. Schönfeld, arrondissement-ingenieur te Vlissingen in de directie Zeeland. Prov. Staten van Zuid-Holland. Behoudens bericht van het tegendeel zullen de vergaderingen der Prov.-Staten gedurende hun aanstaande zomerzitting worden gehouden in de vergaderzaal van de Eerste Kamer op het Binnenhof te 's-Giavenhage. De eerste vergadering wordt geopend op Dins dag 1 Juli des voormiddags te 11 uur. Voorgesteld wordt o.a. aan de orde te stellen op Woensdag 2 Juli de verkiezing van zes le den van Gedeputeerde Staten van de heeren mr. J. Limburg jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, jhr. mr. D. J. de Geer, mr. M. J. C. M. Kolkman en H. de Wilde en van den inmiddels over-: leden heer mr. H. A. van de Velde; alsmede de benoeming van een buitengewoon lid van Gedep. Staten en op Dinsdag 8 Juli de ver kiezing van vier leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, wegens de periodie ke aftreding van de heeren dr. H. Bavink, jhr. mr. dr. N. C. de Gijzelaar, F. II. van Wieken en J. H. de Waal Malefijt. De uitbarsting van den Kloet. Een telegram uit Soerabaja meldt Alleen in de stad Blitar heeft de uitbar sting van den Kloet 32 Europeanen, onder wie 7 militairen, doen omkomen. De stad is ern stig beschadigd. Alle gemeenschap is nog ge stoord. Pit Weltevreden dd. 21 Mei: B«. treffende die uitbarsting van den Kloet, ont ving het gouvernement een telegram van den resident vain Kediri, waarin deze mededeelde, dal B.litai verwoest was door een modder-over- sitroomingi. Alle Verbindingen, uitgezonderd die van de rijwegen naar Toeioem|g'ag.oeng zijn af gesneden. Er zijn vele persoonlijke ongelukken te betreuren. Zoover als kan worden nagegaan zijn 7 Europeanjen en 3(5 inboorlingen 'omgeko men. Het bureau van den assistent-resident is gedeeltelijk verwoestde gevangenis en de woning van den resident zijn zwaar bescha digd, vele gevangenen zijn ontvlucht. Er zijn hulprnaat regelen .getroffen toot de da klo.o zen le'n die gewonden. Nadeije berichten wijzen1 uit, dat de onder neming Bjendorcdjo van de Hevea. Cie, zwaar gelielden heeft door een modderoverstrooming. Verschillende personen zijln er door gedood. Deze moddterstroom drong ook dopr in de sui kerfabriek Soemberdadie. De andere Tlevea- oind>ern|emingien 'in den omtrek leden slechts ge ringe stihade'. De bletvolkimg van Kertosonoi kreeg een waar schuwing van den waterstaat om' voiorbereid te zijn op eetn overs!rooming van de rivier Je Eanto (res. Passoeroeain.) Uit Weltevreden dd. 22 Mei: De berichten van de Kloet-uitbarsting, toornen, dat. de catastrophe erger is dan oorspronkelijk ge mieend werd. In het bijzonder hoeft het dis trict S ren gat onnotelmelijke schade geleden dejor oen lavastroom', welke op sommige plaatsen 7 K.M. breed was, Plantages, gebouwen, vee, tientallen dessa's zijn absoluut vfeidwenen. In een gedeelte Valn Blitar werden alleen 92 lijkten gevondiein. In een ander district werden 400 bahoss gelijkgemaakt. Volgens de berichten van den resident van Kediri bedraagt het totaal der doodep ein Vermisten in dé verwoeste stre ken 12 tot 16.000. De laatste' berichten melden, dat alleen in het district Speingat 4000 dooden zijn en 12.000 vermisten. Het. aantal Europeanen zou 12 be dragen. Het op 5 dezer aan het departement van Ko loniën ontvangen telegram meldde dat het totaal aantal dooden en vermisten aanzienlijk minder is dan 'de aanvankelijke raming, t.w. 5100. Wittebrood. Het Nederlandsch Correspondentiebureau meldt ons Aangezien er geen juist inzicht bestaat ten opzichte van de Traag, waarom het wittebrood in prijs is gestegen, kan daaromtrent het vol gende worden medegedeeld De prijs van het brood is uit den aard der zaak hoofdzakelijk afhankelijk van den prijs van de bloem, verder van de prijzen der an dere grondstoffen voor de broodbereiding be- noodigd als brandstoffen enz, en ten slotte van de arbeidsloonen. Voor de bereiding van de bloem werden zoowel uit het buitenland aangevoerde als binnenlandsche grondstoffen gebezigd. Uit de prijzen dier grondstoffen, benevens uit de kosten van verwerking tot bloemmalen, men gen, enz. wordt de kostprijs bepaald, waarop de bloem aan de regeering komt te staan. Deze kostprijs nu was in het laatste half jaar als volgt: van 9 tot —25 November f 35.621/, per 100 K.G.van 26 Nov.27 December f 38.per 100 K.G.van 28 Dec.3 Februari f 43.55 per 100 K.G.van 4 Febr.—4 Maart f 36.35 per 100 KG.; van 5 Maart14 April f40.45 per 100 K.G. van 15 April—16 Mei f44.70 per 100 K.G.thans f 42.70. Gedurende dezen tijd werd de bloem aan de bakkers verstrekt voor den prijs van f30. per 100 K.G., zoodat op den verkoop van bloem aanmerkelijke verliezen werd geleden. Het verschil tusschen dezen prijs en den kostenden prijs tot 4 Februari j.l. door het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel bijgepast, van 4 Februari tot 11 Mei uit het Levensmiddelencrediet, zoodat in bet laatste tijdvak de kosten voor 9/i# gedeelte door het Rijk en voor 1/10 gedeelte door de gemeenten werden gedragen. Bedenkt men nu, dat maandelijks 22.500 ton regeeringsbloem wordt gedistribueerd, dao is duidelijk, dat deze distributie van de schat kist belangrijke offers vergde. Nu is met ingang van 16 Mei j.l. de bloem- prijs, die de bakkers betalen van f 30 tot f 40 verhoogd. Ook de verkoop tegen dezen prijs, brengt verlies, zooals uit den bovcnaangegeven kostprijs blijkt. Dit verlies wordt weder geheel door het Rijksgraanbedrijf gedragen. De ver hooging van den bloemprijs voor de hakkers van f 30 tot f 40 heeft in vele gevallen moe ten leiden tot verhooging van den broodprijs. Beperking van den arbeidsduur. De Nederlandsche Gist- en Sipiritusfabriek 'en de Lijm- ietn gelatinefabriek Delft schrijven in een adres aan diet Tweede Kamer: Sedert vijf maanden, is de achturige- werkdag' dom de toepassing van het drieplioe.genstelsel in onze continue; bedrijven ingevoerd en zijn wij1 derhalve in de practijk bekend met de zteer aan zienlijke stijging van bedrijfskosten, welke daar van te vérwachtóni was. De chemische industrie toch ondervindt in meer dert mate dan eenige andere, industrie een zteer sterkte toeneming van toiomkcsten, daar de Com pensatie, die tegenover d|en verkorten werktijd zo-u moeten wiorden gevonden in verhoogde pro ductie per arbeider, door den aard der werk- zaamhedleln in het chemisch bedrijf nagenoeg niet tot uiting komt. Waar thans onze werktijld gemiddeld 50 uren per week bedraagt, zou de invoering1 Van een 45-urige Werkweek vloor onze bedrifven daaren boven -nog |eien verkorting beteekenen van 5 urejn in elke ploeg, of 15 uren in totaal, hetgeen Op den belangrijke vermindering van productiever'- mogen neerkomt. Deze vermindering van productie gaat bedui dend vierder dan deverhouding 50 fot 45 iOp het eerste gezicht zou dom vermoeden. In de chemische industrie en zeker ruet het minst in de bedrijven van ondergeteekendien is de eigenlijke productie reeds beperkt tot een' gedteelto van de totale werkweek. Met dei inlei ding van het chemische proces in het begin van de wleek gaat een aanzienlijk tijdsverloop ver loren, terwijl aan het einde der week heit in be werking nemen yan nieuwe grondsitafften reeds lalng vóór de sluiting! van dei fabriek moet wor den onderbroken, aangezien de afwerking van het product andermaal geruimen tijd Vraagt. Wordt de arbeidsweek verkort, beide aatnge»- duiidte perioden blijven constant pn die verkor ting komt dus op rekjelning1 van het tusschenlig- gende tij'dtvak, dat het productievermogen der fa briek bepaalt Gaan met beide constante perioden' b.V. te za- men 2 dagen verforen, zoodat de eigenlijke pro duct vorming slechts gtediUrende 4 etmalen of 96 uren plaats vindt, het voorbeeld is lontleend aan de practijk valn een onzer bedrijven dan befeiekent de invoering van de 45-urige. werkweek ten opzichte: van een 50-urige, een vermindering van 15 uren op die 96, of m. a. w. een ver kleining van het productie verwegen met bijna 16 pCl. Ondergetekenden mtoigen derhalve niet nalaten nadrukkelijk tei waarschuwen tegen dte gevolgen Van do i nvoering van een 45-urige werkweek. Zij meehen, dat die op ton minste 50 uren zon moet'eri worden gesteld!, althans in die bedrijven, waar dag en nacht een continu productieproces plaats vindt. Zoo ooit, dan is het zieker in dte huidige om standigheden een economische noodzakelijkheid', naar vermeerdering instedte van vermindering van de voortbrenging' te streven, mede ter bestrijding van de hooglere bedrijfskosten, welke liet gevplg zijn van de invcfering van dten acihturigen wede- dag op zichzelf. Voorts wijken adressanten OP in enkele arti- keljejn van het wetsontwerp' voorkomende, voor hun 'bedrijiv|e|n zeer belemmerende en deels' on- uitvoerbare bepalingen. Belasting op waardevermeerdering. Bet „Hbidl." meldt, ten aanzien yan de plan nen van belastingheffing op de waardevermeer dering. van noierendi en onroerend goed, dat pe riodieke heffingen in het voornemen liggen. De opbrengst vain die heffing zou opi ten minste' tweehonderd millfoiein kunnen worden gesteld en zou bestemd wordten vqor delging1 van dte' eri- sisuitgaven, en zoo die binnenkort aanzienlijk mochten dalen, vojojr snellere aflossing1 van de cri- sisfoenilngen. Arbeidswet. De ereenigjnig van Nederlandsche Werkgevers heeft zich per adres tot dte' Twleedei Kamter ge wend met het verzoek de door de Vereeuiging aangevoerde bezwaren tegen htet ontwerp»-Arbeids wet alsnog uit dten weg te ruimien. Tcgten een wettelijke beperking van djten ar beidsdag tot 8 rjur per dag heeft het bestuur dCT vietreeniging, in het algemeen gesproken, gteen bezwaar, mtet het oog op de buitenkndr sche wetgeving is het echter van oordeel, dat net vain geert goede economische politiek zon geluigten, indien de Nederlandsche werkgever nu reeds voorgaat met de 45-uurs werkweek vieï- plichtend voor te schrijven. Verder achten adressanten het o.m. ge- wensüht die leeftijdsgrens voor jeugdige pers|0|- nen althans voor jongens, wteer terug te bren gen tot 1? jaar; noemen zijl het zeer bezwaarlijk dat, indien aan een mian bij1 ailgemeemen maat regel van bestuur vergunning is verleend op Zondag arbeid tel verrichten, hem binnen die etmallen voor het begin of na l>et einde van dien arb|eid eten onafgebroken rusttijd van ten minste 36 urtln moet worden gegeven; verzoe ken zij dat leten twteeplioegenstelsel steeds mlo^ gelijk zal zijn, wanneer 'dit niet uitdrukkelijk bij algtemleieinen maatregel van bestuur is ver boden: kom|e|n zij' ,op "legen de- bepaling, dat sltechts tusschen 5 uur 'sochtends en 10 uur 's avonds gewierkt mag wordten; verlangen zij da! de vterplit'hting van art. 3L van het ontwerp niet zal gelden bij de regeling van art. 25 der de lid:, behoudens in dte gevallen, bijl algtemiee- neri maatregel van bestuur bepaald; zijln lij van oordeel, dat de regeling zoodanig moet worden herzien, da,t het aan bedrijven, welke gcinoiop'i zijln op' Zondag door te werken, moge lijk zij dat mtet een drieploegenstelsiel te be reiken; vragen zij wijziging der bepalingen be treffende o ver werkvergunningen en van de voor gestelde regeling van dten arbeid in kantoren. De Verzekeringsraad. Naar het ,,N. v. d. D." verneemt, zal jhr. mr. P. J. A. A. H. van Nispen tot Sevenaer, uit Arnhem, binnenkort benoemd worden tot voorzitter van den in te stellen Verzekerings- raad. Voorts zullen o.a. leden in het college zitting nemen mr. A. J. van Thiel, admini strateur, en de heer M. J. D. Merens, referen daris bij de Rijksverzekeringsbank te Amster dam. glads- en {gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in da waak van 5 Juni—11 Juni. Op bon 654 31/! ons auikar. Op bon 656 2l/t ons bruine boonen. Op Lon 658 2 ons rijst. Op bon 660 2 ons Am. rpek. Op bon 662 1 ons havermout, 20 ets. p. p. Aardappelan. Op bon 103 2 K.G. Op bon 104 2 K.G. Vaan- of zandaardappelen 51/» cent, kleiaard- appalen 7 cant per kilo. Kindermeel. Bon 25 A (oranje) 2 ons kindermeel en 25 B (groen) 21/, ons kindermeel. Suikerkaar t. Op bon 52 (blauw) ia var- krijgbaar 31/, ons auiker. Broodkaart. De broodkaart van hat 98e tijdvak van 3 Juni tot en met 11 Juni. Normaalmargarine, bon 4e week van 4 Juni tot en met 11 Juni. Nieuwe kaarten voor Kindermeel en Maizena voor kinderen tot 2 jaar. en Suikerkaartcn voor kinderen tot 1 jaar. zullen op de navolgende dagen worden uitge reikt aan het Levensmiddelen-Bureau. Lange Nieuwstraat 21, van 9—12 en van l1/.,4 uur. Op Woensdag 11 Juni voor de letters A. t/m D Op Donderdag 12 Juni voor de letters E t/n H Op Vrijdag 13 Juni voor de letters I. t/m L. Op Maandag 16 Juni voor de leettrs M t/m P. Op Dinsdag 17 Juni voor de letters O t/m T. Op Woensdag 18 Juni voor de letters U t/m Z. Medegebracht moeten wordenDomicilie- kaart en Trouwboekje. Bij de Nationale zangwedstr ij- den in de Kurzaal te Scheveningen behaalde de zangvereeniging „Fidelo" alhier den 5en prijs. Ged. Staten hebbenvoorgesteld, om aan de vereeniging de Ambachtsschool voor Schiedam en omstreken alhier een sub sidie in eens te geven van f 654. Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken op het verzoek om een extra subsidie van f 2145.95. Benoemd bij den dienst der di- recte belastingen tot rijksklerk 3e kl. te Schie dam A. S. Rinsma, te Rotterdam, J. van Capelle te Amsterdam. Verplaatst H. J. F. Smits rijksklerk 3e klasse van Schiedam n. Amsterdam kr. entre pot, H. J. Kers, kom. verificateur van Schie dam n. Vlissingen (haven), J. de Back, kom- mies-verific. van Lobith n. Schiedam. Van deglasfabriekvan VanDe- venter, aan den Buitenhavenweg, is een koperen kraan en van een pand aan denzelfden weg zijn zes planken gestolen. Tot voorzitter en secretaris der Commissie voor het Bewaarschool-Onderwij s zijn resp. benoemd de heeren Dr. C. R. Vermaas en G. Lindijer. Bij het te Katendrecht gehou- den Festival behaalde de zangvereeniging „St. Cecilia" alhier den 2en prijs. UIT BOTTERDAM. Er is ingebroken tien huize van dten heer J, Hertzberger, aa;n de Voorschoterlaan. De daders zijn aan de achterzijde van het huis binnengeko men, na o vier een schutting geklommen te zijki en leen ruit te hebben ingedrukt. Op hun gemak hebben zij het geheele huis, waarvan dte bewo ners afwtelzig waren, doorzocht en een groote partij zilVer gtestolen. Deel van het gestolene ma ken uit oinigielvieier 120 stuks tafelzilver, verder kan delaars. eten suikerpol, een melkkan, presenteer blaadjes messenleggers, bombonmaridje, taart- scheppleto, compotlepels, en'z., alles eveneens van zilver;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2