De Parijsche correspondent der United Press seint, dat de Duitsche zoowel als de Poolsche militaire concentraties en de spanning in den toestand nu een punt hebben bereikt, waarop het uitbreken van vijandelijkheden binnen wei nige dagen onvermijdelijk is, tenzij Duitsch- land de voorwaarden der Geallieerden aanvaardt. Het conflict gaat grootendeel's over Opper- Silezië met zijn kolenmijnen. In geval Duitseh- land een oorlog forceert kan Polen verzekerd zijn van volle militaire hulp. ALLERLEI. De „Evening News" verneemt, dat de ko ning en de koningin van België een uitnoodiging hebben aanvaard om in den herfst een bezoek aan Amerika te brengen. De koning heeft aan majoor Osterreith, den Belgischen militairen attaché te Washington, opdracht gegeven, maatregelen voor het bezoek te nemen. De koning zal vijf of zes voorname Amerikaansche steden bezoeken, o.m. Cincinatti, dat het eerst geprotesteerd heeft tegen de deportaties van Belgen door de Duitschers. Het uitstel met de repatrieering der Cana- deesche soldaten als gevolg van de staking der dokwerkers te Liverpool, heeft de ontevreden heid der Canadeezen in het kamp van Whitley gewekt. Sommigen gaven zich over aan bal dadigheid en staken eenige barakken in brand, maar de wanordelijkheden namen geen ernsti- gen omvang aan. Bij een vechtpartij tusschen eenige Canadeezen ging bij ongeluk een revolver af, waardoor een van hen gewond werd. Daar bleef het bij. De „Daily Mail" meldt, dat de Engelsche regeering wegens de jongste onlusten te Cardiff en te Liverpool, resp. tegen Negers en Chinee- zen, het besluit heeft genomen, de vreemdelin gen, die gedurende den oorlog naar Engeland kwamen te repatrieeren, zoodra er schepen be schikbaar komen. BINNENLAND. Met onbepaald verlof. (Officieel). Op 1 Augustus 1919 zullen tenzij er door het niet teekenen van den vrede een toestand mocht ontstaan, die dit onraad zaam zou maken, en behoudens anders onvoor ziene omstandigheden, met onbèpaald (klein) verllof worden gezonden a. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 1418 Januari 1918 zijn in gelijfd bij de regimenten infanterie (hieronder begrepen de grenadiers en jagers) b. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het. tijdvak van 14—18 Januari 1918 zijn inge lijfd bij het korps pontonniers c. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 48 Maart 1918 zijn ingelijfd bij de regimenten vesting-artillerie d. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 4—8 Maart 1918 zijn ingelijfd bij het korps pantserfort-artillerie e. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 48 Maart 1918 ingelijfd zijn bij het korps torpedisteu. De dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 812 April 1918 zijn inge lijfd bij de genie, alsmede de dienstplichtigen dier lichting, die in het tijdvak van 14 Mei 1918 zijn ingelijfd bij de genie alsmede de dienst plichtigen dier lichting, die in het tijdvak van 1—4 Mei 1918 zijn ingelijfd bij de regimenten infanterie (hieronder begrepen grenadiers en jagers), zullen, behoudens omstandigheden als bovengenoemd, zeer waarschijnlijk op 1 Octo ber 1919 met onbepaald (klein)verlof worden gezonden. Spoorwegdividenden. De Iloll. lJz. Spoorwegmaatschappij en de Maatsch. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen kunnen over het afgeloopen boekjaar niet meer dividend uitkeeren dan 3 pCt„ evenals het vorige jaar. liet is goed, dat deze eenvoudige waarheid eens wat meer in het licht komt. Er heerscht toch een zeer algemeen verspreide meening onder het publiek, dat onze Spoorwegonderne mingen goede zaken maken en hardnekkig wordt dit valsche begrip vastgehouden, als aan de directies allerlei eischen worden gesteld, ook de verlaging van tarieven en het ruimer verschaf fen van reisgelegenheid. Wij gelooven niet, dat de kennisneming van de geringe kapitaalwinst, die men trouwens iederen dag uit de noteering Ziedaar nu die zonderlinge ontmoeting, waar bij mij de eer te beurt viel de vriend en vertrou weling des Keizers te zijn. Bij zijn terugkeer van Elba was hij van oordeel, dat de documen ten onaangeroerd moesten blijven tot zijne positie meer bestendigd zou zijn, en zoo bleven zij, ook na zijne verbanning naar St. Helena; in dien hoek van den ouden duiventoren lig gen. Toen begon het verlangen bij hem op te komen, ze in handen te stellen van zijn meest vertrouwde aanhangers, en om dat doel te be reiken schreef hij mij, zooals ik eerst later ver nomen heb, drie brieven, die alle door zijne bewakers onderschept werden. Eindelijk bood hij zelfs aan in zijn eigen onderhoud en in dat van zijn gevolg te voorzien wat hij uit zijn fabelachtig vermogen zeer gemakkelijk had kunnen doen wanneer zij slechts een brief ongeopend wilden doorzenden. Maar dat ver zoek werd van de hand gewezen en zoo ble ven de documenten tot aan zijn dood in 't jaar een en twintig op de plaats, waar wij ze gebor gen hadden. En hoe het komt, dat zij dom graaf Bertram! en mij werden opgedolven, en onder wiens berusting zij toen kwamen, zie, dat zou ik u wel kunnen vertellen, maar de tijd is nog niet gekomen. Misschien hoort gij later nog wel eens van die documenten, en dan zult gij bemerken, dat die onzer spoorwegfondsen ter Beurze zou kunnen aflezen, het misverstand dadelijk uit de wereld zal helpen maar daarom mag er toch niet over gezwegen worden. (Tijd.) Goederenvervoer over bezet Duitschland. Men meldt aan het „Hbld," dat van de zijde der Entente een beschikking is afgekomen, waarbij het goederenvervoer tusschen Nederland en Zweden met het onbezette gedeelte van Duitschland via het bezet gebied niet wordt toegestaan. Uitvoer van aardappelen. De minister van landbouw heeft heden in de vergadering van de Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij meegedeeld, dat het verbod van uit voer van aardappelen wordt opgeheven. Belasting waardevermeerdering. Op een vergadering van bestuursleden van middenstandsvereenigingen te Dordrecht is een commissie van acht benoemd voor een verweer tegen de plannen der regeering tot invoering van een belasting op de waardevermeerdering. Secretaris dezer commissie is de heer Jos. Kok, directeur van het Bureau voor Adviezen ten dienste van den Middenstand. Vrouwenkiesrecht. In een te Breda gehouden algemeene verga dering van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht, deelde de voorzitster mee, dat op een desbetreffend verzoek van den voorzitter der Eerste Kamer schriftelijk bericht is ontvangen, dat het voorstel tot wijziging van de Kieswet, waardoor der vrouwen het kiesrecht definitief wordt toegekend, nog in deze maand in open bare behandeling zal worden genomen. Persberichten. De heer H. C. Buurman, directeur van het N. I. P. A. (Nederlandsch-Indisch Pers Agent schap) vertrekt binnenkort naar Japan, ten einde te Tokio een Nederlandsch persagent schap te vestigen, met de bedoeling een goede nieuwsuitwisseling te verkrijgen tusschen Neder land, Nederlandsch-Oost-Indië en Japan. Nederlandsche schepen. Het stoomschip „Arakan" van den Rotter- damschen Lloyd, en het stoomschip „Bellatrix", van Van Nievelt, Goudriaan Co., welke sche pen door Amerika zijn opgevorderd, zijn gis terochtend van Hamburg te Rotterdam aan gekomen en zullen aan de Nederlandsche maat schappijen worden overgedragen. Koninklijk bezoek aan Goes. Gistermiddag kwamen II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik werden ontvangen van 12.41 in Goes aan. De Commissaris der Koningin in de prov. Zeeland en de burge meester van Goes begroetten de hooge bezoe- in Jen saiouwagen, waar het noenmaal gebruikt werd. Om twee uur werd in drie auto's uitgereden. Een bezoek werd gebracht aan het Rijksland bouwproefstation H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik werden ontvangen door dr. J. C. de Ruyter de Wildt, den directeur van het Rijkslandbouwproefstation en den heer II. A. Hankin, lid van de commissie van advifes voor de Rijkslandbouwproefstations. Vervolgens werd gereden naar de Groote Kerk, waar de restauratie-werkzaamheden door de Koninklijke bezoekers werden bezichtigd. De hooge gasten werden hier ontvangen door de heeren M. II. Harinck en J. W. v. d. Weert, wd. president en secretaris van het collega van Kerkvoogden en de heeren ds. P. J. Steinz en ds. J. J. Hom burg, resp. voorzitter en scriba van den kerke- raad. Gedurende het Koninklijk bezoek werd het orgel bespeeld door den heer J. Kooiman. Hierna reden de höoge gasten naat het tentoon stellingsterrein, waar II, K. H. om ongeveer 3 uur aankwamen. heeft, is gevormd om de economische handels betrekkingen tusschen Frankrijk en Nederland te vergemakkelijken. 0- Het Fransche Handclsbureau in Nederland zal gevestigd zijn te Amsterdam en«zal binnen kort ondergebracht worden in hetzelfde gebouw als het vice-consulaat van Frankrijk. De Lucifersbelasting. Het plan van minister de Vries om ook uit de lucifers een bate voor de schatkist te ver krijgen, heeft, naar de „N. Ct." verneemt, vas- teren vorm verkregen. Het moet in de be doeling liggen van den minister om in samen werking met de fabrikanten te komen tot een semi-staatsbedrijf. Het denkbeeld van een staats monopolie schijnt overwogen te zijn, maar de geweldige bezwaren daartegen deden den mi nister er van afzien. Ook de mogelijkheid van accijnzen zou zijn verworpen maar de inrichting der fabrieken en de techniek der accijnsheffing hebben per sal do den minister de voorkeur doen geven aan een andere oplossing. Het zou n.l. in de be doeling liggen de bestaande fabrieken te ver eenigen in één naamlooze vennootschap, in het aandeelenkapitaal waarvan de Staat zou deel nemen. Of het bedrag, dat men ons noemde, van ongeveer 1 millioen, juist is, vermogen wij natuurlijk niet te constateeren. De schatkist zou dan van de winst boven een bepaald percentage over het aandeelen- kapitaal een belangrijk deel voor zich opeischen. De tegenwoordige bedrijfsleiders zouden ook de nieuwe N.V; leiden, het product zou geheel uniform worden, de prijs bij de wet bepaald. Men verwacht belangrijke besparingen daarr door het blad hoorde het cijfer f 1.500.000 die de winst van het bedrijf zouden ver- hoogen en schijnt er op te rekenen, dat het hout, waarvan de lucifers hier gemaakt wor den (Canadeesche populieren) uit ons eigen land kan worden betrokken, op den duur uit eigen speciaal daarvoor aangelegde beplantingen. in den groothandel 48.— per 100 K.G. franco boord of spoor of fabriek bruto voor netto, prijs, inclusief zak, in den tusschenhandel 49.75 per 100 I<G„ geleverd franco pakhuis, winkelier, bruto voor netto, prijs inclusief zak, in den kleinhandel 0.58 per 1 K.G. Deze maximumprijzen gelden voor alle soor ten rijst, behalve middelrijst. Uitdrukkelijk wordt opgemerkt, dat het maal verbod voor rijst gehandhaafd blijft. (St.Ct.) Slaten-Generaal. TWEEDE KAMER. Handel «p Frankrijk. De Fransche Minister van Handel en Nijver heid heeft een „Fransch Handelsbureau in Ne derland" gevormd, gelijk aan de reeds bestaande in Engeland, Italië, Spanje, Zwitserland, Roe menië en in de Oostersche landen. Dit lichaam, hetwelk een officieel karakter Verkiezingen van Gedeputeerde Staten. De rechtsche Statenleden voor Zuid-Holland hebben in een Maandagavond in Den Haag ge houden vergadering besloten voor het bezetten van een plaats in het college van Gedeputeerden door de sociaal-democraten steun te verleenen op uitdrukkelijke voorwaarde, dat zij de revo lutionaire motie van Arnhem verloochenen. £N. Ct.), Bijzondere toelagen. (Officieel). Aan militairen, die thans onder de wapenen zijn en zich op 31 Juli a.s. vrijwillig nog onder de wapenen bevinden, zal, wanneer zij ook na dien datum hun verblijf onder de wapenen vrijwillig voortzetten, een bijzondere toelage bij hun vertrek worden uit gekeerd, indien voldaan wordt aan de volgende voorwaarden 2o. Hat zij belmoren tot een der categorieën militairen, voor wie de steunregelingen gelden nopens militairen, die tusschen 1 Augustus 1918 en 31 Juli 1919 zijn vertrokken of vertrekken. Het bedrag der bijzondere toelage is ten min ste zóó hoog als het bedrag, dat de vrijwillig nadienende militair of zijn verwanten zouden hebben kunnen ontvangen krachtens genoemde steunregelingen, zoo hij gebruik gemaakt had van zijn recht om tusschen 1 Augustus 1918 en 31 Juli 1919 huiswaarts te keeren. Op grond van dezen maatregelel zullen o.a. mi litairen, buitengewone kommiezen en militaire hulp-gevangenbewaarders, die dan na 31 Juli a.s. vrijwillig blijven nadienen, voor deze bij zondere toelage in aanmerking kunnen komen. Prijsverhooging van vischaktcn. De Minister van Landbouw is, naar de „Vis- scherijcourant" verneemt, voornemens, den prijs dei^ vischakten te verhoogen, en te bepalen op 2o voor groote akten 10 voor kleine akten 1 voor hengelakten. groote man, zelfs nadat hij zoolang reeds ge sluimerd heeft. in zijn graf, nog in staat is geheel Europa in beroering te brengen. Als die dag aanbreekt, zult gij u ook Etienne Gerard weder herinneren, dan kunt gij uwe kinderen vertel len, dat gij de geschiedenis van die papieren reeds gehoord hebt uit den mond van den man die nog de eenig overgeblevene was van alle, die daar eenmaal in betrokken waren den man, die verzocht werd door maarschalk Ber- thier, die de leiding op zich nam van die woeste vervolging op den weg naar Parijs, die de cel genoot door den Keizer omhelsd te worden en die in het heldere maanlicht met hem een rit. deed in het bosch van Fontainebleau. De blaadjes ontluiken reeds aan de hoornen en het gekweel der vogelen roept u naar buiten vrienden, Gij zult licht in de koesterende stra len der zon iets beters te doen vinden, dan te luisteren naar de verhalen van den ouden, afge- leefden krijgsman. Maar let op mijne woorden nog menige lente zal voorbijgaan met haar ont luikende bloemen en kweelende vogelen, eer Frankrijk weder geregeerd zal worden door een man als hij, dien wij oprecht vereerden, terwijl wij er trotsch op waren ons zijne diena ren te mogen noemen. Rantsoenen. De Min. van Landb. heeft voor het tijdvak van 18 Juni tot en met 15 Juli 1919 bepaald dat aan de hieronder vermelde regeeringsgoe- decen van gemeentewege geen hoogere dan de daarnevens aangegeven rantsoenen zullen mo gen worden verstrektaardappelen 24 K.G. per hoofd suiker 1.4 K.G. per hoofd kinder meel (voor kinderen tot l1/2 jaar) 0.6 K.G. per hoofd voor kinderen van 11/2 jaar tot 2 iaar 1.2 K.G. per hoofd. De rantsoeneering van maizena wordt opge- leven, zoodat dit artikel hoewel in dustributie, tot iedere hoeveelheid ter beschikking van het publiek gesteld kan worden. Zitting van Dinsdag 17 Juni. Aan de orde is de 'moti e-0 11 o. betreffende de publicatie van notulen der Be vredigingscommissie. De heer O 11 o (u.-l.) beroept zich op toespe lingen, die gemaakt, en gedeeltelijk onthullin gen, die reeds gedaan zijn. Ook de heer de Savor n in Lohman (C.-H.) is voor publicatie, evenals de heeren Ketelaar (V.-D.) en Schaper (S.-D.). De heer Nolens (R.-K.) bestrijdt de motie omdat de mogelijkheid van toch publiceeren van geheime notulen zal kunnen afschrikken van vrije meeningsuiting over delicate kwesties. De motie wordt aangenomen met 36 tegen 30 stemmen. Keuringsdienst. Hierna komt aan de orde de nadere behande ling van het wetsontwerp betreffende het k e u- r e n en aanwijzen van waren. De heer de Wykerslooth (R.-K.) be strijdt het amendement-van den Waerden om den gemeenteraad toe te staan in het belang van de volksgezondheid aanvoeren van een be paalde waar slechts voorwaardelijk toe te staan, en te verbieden, dat andere dan door burge meester en wethouders daartoe aangewezen per sonen die waren binnen de gemeente verhande len. De heer Kooien (R.-K.) wijst erop, dat het amendement met den inhoud van het wetsont werp niets uitstaande heeft en strijdig is met de regeling van de reedsbevoegdheid in de Ge meentewet. De heeren van Beresteyn (V.-D.) en Z ij 1 s t r a (A.-R.) bestrijden het amendement op reeds aangevoerde gronden. De heer Scheurer (A.-R) waarschuwt tegen de meening, dat door het amendement afdoende typhusbestrijding zal worden ver kregen. De heeren Staalman (Midd.-P.) en R u t- g e r s (A.-R.) verklaren zich tegen het amen dement. De Minister van Arbeid acht het amendement-v. d. Waerden niet noodig, daar het hoofddoel hiervan socialisatie is en spr. er bezwaar tegen heeft, dat belangrijk vraagstuk zoo plotseling in het debat te brengen. Spr. ontraadt dan ook aanneming van het amende ment. De heer Schaper (S.D.A.P.) verdedigt, namens den heer v. d. Waerden, het amendement. Spr. zegt, dat de bezwaren van de tegenstan ders neerkomen op liever typhus dan socia lisatie. De principieele bezwaren acht spr. zon der eenige waarde, doch op grond van juridische bezwaren, trekt hij het amendement in. De Voorzitter protesteert tegen de wijze van debatteeren door den heer Schaper, die de uitdrukking bezigde, dat de bestrijders van het amendement liever typhus dan socialisatie zou den wenschen. Een amendement-S ciiaper, pm de amb ténaren van den- keuringsdienst, ook bevoegd heid te geven tot het opsporen van strafbare feiten binnen het gebied van een anderen keu ringsdienst, wordt verworpen met 50 tegen 18 stemmen. Een amendement-B e u m e r (A.-R.), om voor huiszoekingen door opsporingsambtenaren steeds een bijzondere lastgeving van burgemeester of kantonrechter te vorderen, wordt verworpen met 31 tegen 28 stemmen. Een amendement-W ij c k e r s 1 o o t h (R.K.) om voor streken, waar een gemeentelijke keu ringsdienst bezwaarlijk ingevoerd kan worden een provincialen dienst, onder toezicht van Gede puteerde Staten, in te stellen, wordt na bestrij ding door den heer VanBeresteijn (V.-D) en na verdediging door den heer Gerhard (S.D.A.P.), door den Minister overgenomen. Het wetsontwerp, dat artikelsgewijze is aan genomen, zal later in eindstemming worden ge bracht. De vergadering wordt verdaagd tot heden middag. in Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Kindermeel. De Minister heeft voor kindermeel de vol- gfnde nieuwe maximumprijzen vastgesteld in den groothandel 0.23Va per half K.G.in den tusschenhandel 0.25 per half K.G. en inden kleinhandel ƒ0.30 per half K.G. Rijst. Pe minister van landbouw heeft la. met mgang van 18 dezer afgevoerd van de lijst, bedoeld in art. 1 der distributiewer 1916, het artikel rijst 2f- onder intrekking van zijn beschikking van 19 Mei j.l., houdende maximumprijzen voor rijst: vastgesteld de navolgende maximumprijzen voor hetzelfde artikel Verkrijgbaar in de week van 19 Juni—25 Juni. Op bon 674 31/2 ons suiker. Op bon 676 21/i ons bruine boonen. j Op bon 678 1 ons rijst. \ljl Op bon 680 1 ons Havermout. Op bon 682 1 ons Amerik. spek. Aardappelen. Op bon 108 1 kilo. Op bon 109 2 kilo. Op bon 110 2 kilo. Kleiaardappelen 7 cent per kilo. Kleipoters 5Va cent per kilo. Zandaardappelen 51/» cent per kilo. Kinder meelkaart. Op bon 27A 2 ons kindermeel en 3 ons Mai zena. Op bon 27B 21/» ons kindermeel en 3 óns Maï zena. ln Hat. hun vrijwillig verblijf onder He wa penen door de betrokken militaire autoriteiten in het belang van den dienst noodzakelijk ge acht. wordt en duurt tot een door die autori teiten te bepalen datum in het tijdvak van 1 Augustus31December 1919

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2