m kende tot aanbeveling van de oprichting van een economische faculteit, met de vakken han delseconomie, handelsrecht, economische historie en aardrijkskunde, bedrijfhuishoudkunde en ac countantsopleiding, munt- en credietwezen De zaak is thans gesteld in handen van curatoren. Bezoek van Fransche land- en tuinbouwers. Op initiatief van de Vereeniging tot verbrei ding van kennis over Nederland in de vreemde, zal een gezelschap van 25 Fransche land- en tuinbouwers aen bezoek aan ons land bren gen. De Fransche regeering heeft haar groote belangstelling uitgesproken in de voorgenomen reis, terwijl de Nederlandsche regeering niet zal nalaten alles in het werk te stellen om deze excursie zoo vruchtdragend mogelijk te maken. Het gezelschap zal einde dezer maand hier te lande aankomen. Het bestaat uit 25 perso nen, van wie er 5 zich in het bijzonder voor zaadculturen interesseeren, 5 voor veeteelt, 5 voor tuinbouw, 6 veor visscherij en 5 voor zuivel en voor melkvoorziening van groote ste den. Iedere groep van vijf personen zal een afzonderlijke studiereis maken slechts enkele dagen zuilen voor gemeenschappelijke bezoeken gebruikt worden, o.a. voor een bezoek aan de landbouwhoogeschool te Wageningen'. In overleg met den directeur-generaal van den landbouw, zal de heer Th. A. Mansholtde leiding op zich nemen van de sectie zaadteelt, terwijl de heer R. P. Bonthuis de sectie tuin bouw zaJ vergezellen. Iedere reis zal ongeveer tien dagen duren, het geheele verblijf iri ons land wordt op veertien dagen geschat. De pro gramma's voor tuinbouw en zaadteelt worden ontworpen door het secretariaat van dea Ned. Tuinbouw-raad in overleg met de leiders van beide secties. Het hoofdverblijf van het gezelschap zal te Amsterdam zijn en van daar zullen de excur sies worden ondernomen. De regeering zal het gezelschap officieel ont vangen. (Hdbl.) §3ads- en Gewestelijk Nlenws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 26 Juni—2 Juli. Jüp bon 684 3Y2 ons suiker. Op bon 686 2'/2 ons bruine boonen. Op bon 688 1 ons Amerik. spek. Aardappelen. Op bon 111 2 kilo. Op bon 112 2 kilo. Op bon 113 2 kilo. Kieiaardappelen 7 cent per kilo.. Kleipolers 51/» cent per kilo. Zandaardappelen 5^/2 cent per kilo. Kinder meelkaart. Op bon 29A 2 ons kindermeel en 3 ons Maï zena. Op bon 28B 21/i ons kindérmeel en 3 ons Maj- zena. Suiker kaart. Op bon 55 31/g ons suiker. Broodkaart. De broodkaart van het 100e tijdvak van 2129 Juni, 101e tijdvak van '30 Juni8 Juli. Normaalmargarine. Bon 6e week van 20 Juni tot en met 27 Juni. Uitgifte van Broodkaarten. De uitreiking der broodkaarten voor het 101e 102e, 103e en 104e tijdvak zal op vertoon der domiciliekaart plaats hebben op Donderdag 26 Juni voor de letters P(f) tot en met Z, verdeeld over de volgende posten Vereenigingslok. Broersvest van P(f)S(ch) Stadsdoelen, van S(e)U Politiepost Koe- j markt, letter V Gymn.lok. Buitenhavenweg van W—Z. Alle Bureau's zijn geopend 's morgens van 912 uur, 's namiddags van 1 x/a5 uur. De aanvullingskaarten van 400 gram witte brood voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar kunnen tegelijkertijd in ontvangst ge nomen worden. In het belang eener vlugge en correcte af werking, wordt ieder dringend verzocht van het volgende nota te nemen Brengt Uw domiciliekaart mede Overtuigt U bij ontvangst of U het juiste aantal Broodkaarten gekregen hebt Zoodra iemand het lokaal heeft verlaten, worden reclames niet meer aangenomen Jonge kinderen worden niet geholpen. Gaat op den juisten dag naar het aange geven Bureau. Bij de uitreiking van broodkaarten zal vakje No. 26 der domiciliekaart worden geknipt. Zij, van wier domiciliekaart dit vakje reeds is geknipt, moeten zich vóór of op 23 Juni aan het Levensmiddelen-Bureau vervoegen. Vreemdelingen moeten hunne broodkaarten afhalen uitsluitend op Dinsdag 24 Juni des voormiddags van 912 uur aan het Levensm. Bureau, Lange Nieuwstraat. De b gitimatiekaart moet worden medege bracht. HET NIEUWE ZIEKENHUIS. Het door de gemeente nieuw gestichte Zie kenhuis aan de Nassaustraat is thans zoover gereed gekomen, dat vandaag het gebouw of ficieel kon worden geopend. De geheele inwendige inrichting van het gebouw moet nog plaats hebben, zoodat het wel September of October zal worden vooral eer er patiënten in kunnen worden opgenomen. Nu de bouw voltooid is en de burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, tevens voorzitter van de Commissie van administratie van het Stadsziekenhuis, binnenkort zijn ambt zal neerleggen, vond men het thans het meest geschikte moment om tot officieele opening van het gebouw over te gaan. Het Ziekenhuis is gebouwd naar het ont werp van den architect, den heer Jan Stui- venga, te Zeist. De gemeente heeft ongetwijfeld een zeer goede keuze gedaan door den heer Stuivenga als bouwmeester aan te wijzen. De heer Stuivenga toch heeft zich uitnemend van zijn taak gekweten, want het door hem geprojecteerde bouwwerk maakt in deze nieuwe stadswijk een magnifieken indruk. Hoewel alle luxe bij den bouw is vermeden, komt het geheel toch schitterend tot zijn recht. De alleraardigste voorgevel met eenvoudige baksteenversieringen geeft aan het gebouw' een voornaam voorkomen, terwijl de oostelijke vleugel daarbij zeer passend aansluit. Door den breed-opgevatten tuinaanleg rondom het gansche gebouw heeft het Schiedamsche Zie kenhuis voor den voorbijganger iets pittoresk gekregen. Het is een gebouw, dat er zijn mag en dat menige groote stad ons inderdaad zal benijden. Niettegenstaande den oorlogstijd, waarin iedere aannemer met schaarschte en duurte van materialen en andere gewichtige factoren had te kampen, heeft de aannemer, de heer P. M. Blanken te Rotterdam, toch degelijk werk geleverd en alles in de puntjes verzorgd. De onderbouw van het Ziekenhuis werd 21 September 1916 aanbesteed en 30 October d.a.v. gegund, terwijl de bovenbouw 24 Mei 1917 werd aanbesteed en den daaropvolgen- den dag gegund. De heer H. C. Baerents, die als opzichter van het begin af bij dit werk het toezicht heeft gehad, was zoo welwillend ons dezer dagen door het gebouw rond te leiden. Het hoofdgebouw binnentredend, komt men in een ruime hal, waaraan een wachtkamer en portierskamer zijn gelegen. Breede trappen leidden naar de eerste étagë. De gebrandschilderde ramen, welke men bij het opgaan der trappen ziet, zijn een geschenk van de firma Blad Prins alhier. Zoowel op den beganen grond als op de eerste étage bevinden zich breede corridors, waaraan de verschillende vertrekken zijn ge legen. De vloeren zijn in hoofdzaak van doloment- en terrazo, geleverd door de firma D'Agnolo Co te Rotterdam, en kunstgraniet, vervaar digd door „Betönno" te Utrecht. De rechterzijde van het gebouw zal in hoofdzaak bestemd zijn voor klasse-patiënten en verblijven der verpleegsters. De oostelijke vleugel bevat beneden en bo ven vier groote patiëntenzalen met dagverblijf en balcon, zes insoleerkamers, vier toilefgelé- genheden met W.C., 2 badkamers, bijkeuken en magazijnen. In dit deel van het gebouw bevindt zich een hydrolische personenlift. Op den beganen grond zijn voorts de ruime, uitnemend verlichte operatiekamer, een Rönt gen-, donkere- en Saiiderkamer, met ontwik kelkamer, benevens een wachtkamer en een kamer voor de doktoren. Bij de narcose- ruimte is ook een kleine operatiekamer, terwijl daarbij een vertrekje met een stereliseertoeste) aansluit. Het hoofdgebouw O.Z. beganen grond zal de administratieve afdeeling bevatten. Daar is is de directeurkamer, laboratorium, kamer voor doktoren, woonvertrek der directrice, benevens badkamers. Het Westelijk gedeelte Z.Z. bevatkinder zaal met dagverblijf, keuken, badkamer en toiletruimte. Het Westelijk gedeelte N.Z. wordt ingeno- 1 men door eet- en zitkamers van verpleegsters, keuken en linnenkamers. In de onder het hoofdgebouw gelegen kelder ruimte staan 3 ketels voor de centrale ver warming en warmwatervoorziening geleverd door de firma Huygen en Wes3el, te Amersfoort. Achter den hoofdingang zijn de keuken met een doelmatig ingerichte afdeeling voor de uit gifte der spijzen, vertrekken voor het schoon' maken van groenten, waschgelegenheid en spoelkeuken. Een strijk- en waschinrichting en slaapgelegenheid van het keukenpersoneel, alsmede provisiekamers en bergruimte voor 3 brancards treft men daar eveneens aan. Alle vertrekken in het gebouw munten uit door goede verlichting, zeer doelmatige en hy giënische inrichting. Het geheele gebouw is voorzien van een electrische lichtinstallatie, vervaardigd door de firma H. Kroon Co., electrotechnisch bureau te Rotterdam. De keurige sanitaire artikelen, de gas en koudwaterleiding zijn geleverd door'de firma W. J. Stokvis, te Arnhem. Het schilderwerk is uitgevoerd door dq firma B. Maltha, alhier. QDe S. C. en F. Club „Hermes" heeft aan het Ziekenhuis een sierlijke elec£rische kroon geschonken, welke in de bestuurskamer is op gehangen. Bij het Ziekenhuis is een barak gebouwd ter opname van lijders aan besmettelijke ziek te. Elke afdeeling bevat hier twee patiënten en 2 badkamers, zoomede een keukentje en 2 kamertjes voor verpleegsters. Het lijkenhuisje is ook zeer practisch inge richt. Daar zijn achtereenvolgens een wacht en een rouwkamer, sectiekamer, laboratorium en lijkenkamer, terwijl bovendien een desinfec- tieafdeeling aan het gebouw is verbonden. Voldoet dus het Ziekenhuis aan de nieuw ste eischén, welke aan een moderne inrichting als deze kunnen worden gesteld, ook wat de meubileering, de aanschaffing van allerlei ver- plegingsartikelen, instrumenten enz. betreft, zal met de eischen des tijds rekening worden gehouden. Er zal echter nog geruimen tijd mee gemoeid zijn vooraleer de geheele dienst daar kan func- tioneeeren. Men doet zijn uiterste best, om een spoe dige ingebruikneming van het gebouw te be vorderen. Hedenmiddag om 3 uur verzamelde zich met den burgemeester een groot aantal genoodig- den in een der zalen van het fraaie gebouw voor de openingsplechtigheid. Onder de aanwezigen, w.o. velen met hun dames, merkten wij o.a.sop de weth. v.Baren,v. Westendorp, Houtmam'en de Bruin, den ge meente secietaris, verschillende hoofden van takken van dienst, den oud-burgemeester den heer H. J. Versteeg, oud-directrice, mej. v. d. Stadt, doktoren uit deze stad, leden van den Raad en leden en oud-leden der commissie voor het Stads-Ziekenhuis, den architect, den heer Stuivenga, den directeur, dr. de Bruin. De burgemeester, de heer Honnerlage Grete, hield de volgende rede Dames en heeren, Namens het College van Burgemeester en Wethouders van Schiedam roep ik U allen een hartelijk welkom toe. Ik dank U dat gij aan onze ,uitnoodiging tot bijwoning van deze plech tigheid wel hebt willen gehoor geven. Ik gevoel mij verplicht in de allereerste plaats mijn groote dankbaarheid te betuigen tegen over de heeren Wethouders, die hebben bewerkt dat ik persoonlijk, vóór het neerleggen van mijn ambt, dit nieuwe Ziekenhuis nog zou kun nen openen. Aanvankelijk toch was men van meening dat daarmede gewacht kon worden tot het geheele gebouw gemeubileerd en ter be woning gereed was. Ik stel dit zeer op prijs en zeg heeren Wethouders daarvoor vriendelijk dank. Ook den bouwmeester, den heer Stui- vinga, mijn dank vopr zijn medewerking. D. en H.Zooals gij weet, was de ziekenhuis- bouw in deze Gemeente reeds jaren aan de orde en mijn geachte voorganger, Burgemeester Brants, die tot mijn spijt door gezondheidsre denen verhinderd is deze plechtigheid bijtewonen heeft reeds in 1910 een voorstel voor den bouw van een nieuw Ziekenhuis helpen indienen en verdedigd hij mocht toen nog niet in zijn pogingen slagen, en verschillende redenen wa ren dadrvoor aan te voeren. Het College van Burgemeester en Wethouders was niet eenstem mig, en ikzelf, ofschoon in beginsel vóór den bouw van een nieuw Ziekenhuis, kon met het toenmaals ingediende plan niet geheel meegaan. Toen ik op den 3den October 1910 mijn ambt als Burgemeester van Schiedam aanvaardde, kondigde ik het U in mijn eerste rede reeds aan dat deze bouw op mijn programma stond. Ge holpen door den heer Directeur van Gemeente werken ben ik toen aan het werk gegaan en hebben wij getracht met een nieuw Ziekenhuis plan bij den Gemeenteraad te komen. Wij heb ben daarbij den raad en de hulp ingeroepen van den heer Dr. Wortman, destijds Directeur-Ge neesheer der heelkundige- en vrouwenkliniek aan de Rijks-universiteit te Utrecht, thans Directeur van het Tesselschade-Ziekenhuis te Amsterdam, een man door zijn geschriften over inrichting en bouw Van Ziekenhuizen in den lande bekend. Met de meeste welwillendheid zijn wij door Dr. Wortman ontvangen, verschil lende conferenties hebben plaats gehad en de vrucht was dat, naar onze meening, een goed en weldoordacht plan tot stand kwam. Aan Dr. Wortman, mijn hartelijken dank voor zijn hulp en goeden raad. Ik ben hem zeer verplicht voor de groote vriendelijkheid en bereidwillig heid in die dagen mij betoond. Wanneer hij thans het nieuwe gebouw in oogenschouw neemt, zal hij zeker tevreden kunnen zijn over den bouw en de inrichting, al zal hij ook bemerken dat veel in zijn plannen is gewijzigd en de bouw veel grooter is opgezet dan oorspronkelijk de be doeling was. Dit kan evenwel niet anders dan toegejuicht worden, immers hoe. langer hoe meer kwam men tot de overtuiging dat .Schie dam een grooten aanwas van bevolking zou krijgen en het dus verstandig was voor de toe komst te rekenen op een grooter Ziekenhuis. liet was op den 22sten April van het jaar 1913 dat ik zoo gelukkig was de principiëele beslissing van den Gemeenteraad te krijgen op het voorstel tot stichting van een nieuw Zie kenhuis. loen kon er dus worden begonnen met het uitwerken van plannen en teekenirigen en met de voorbereiding tot uitbesteding der verschillende werken. Dat de heer Jan Stui- vmga als bouwmeester van dit groote werk werd aangesteld, was zeker een gelukkige keuze. Geholpen door de raadgevingen van de Dames Van de Stadt en Suennondt, destijds in het oude Ziekenhuis werkzaam, van de heeren Drs. van Rooyen en Elsevier Dom, later vooral ook van den heer Dr. de Bruyn, thans geneesheer- Directeur en de tegenwoordige adjunct-direc trice Mej. van Donk, en rekening houdende met de wenken en adviezen der Gezondheidscom missie en van heeren Doctoren te dezer stede, kwam het Ziekenhuisplan zooals het thans is uitgewerkt, tot stand. Hulde en dank aan al deze Dames en Heeren voor hun gewaardeerde raadgevingen en bemoeiingen. Daar kwam de noodlottige oorlog met al zijn ellende en moeilijkheden ook voor ons land Zouden wij doorgaan of stopzetten vroegen wij ons af. Gelukkig werd tot hpt eerste be sloten, ofschoon de financieele lasten voor de Gemeente natuurlijk enorm zwaarder werden. Eindelijk, na veel oponthoud en tegenslag door allerlei oorzaken, kon met den onderbouw wor den aangevangen in het najaar van 1916 en werd geregeld doorgewerkt tot de oplevering op heden. Grooten dank wil ik Hier brengen aan allen, zonder onderscheid, die aan den bouw hebben gewerkt. In de allereerste plaats aan den bekwamen bouwmeester, den heer J. Stui- vinga, die hier een bouwwerk heeft gesticht dat hem tot roem en eer strekt en dat door zijn schoonheid van lijnen een grootschen indruk maakt. Zeker mag ik ook hier met eere den broeder van den bouwmeester den heer Th. Stuivinga noemen, die een groot en werkzaam aandeel in den bouw heeft gehad. In de tweede plaats dank aan den aannemer den heer Blan ken, die getoond heeft volkomen berekend te zijn voor zijn taak en die tot groote tevreden heid van de Directie den bouw heeft uitgevoerd. Verder hulde aan de onderaannemers, II.H. op zichters (vooral den heer BaerendsJ en aan allen zonder uitzondering die op welke wijze hebben bijgedragen tot de totstandkoming van dit bouwwerk. Den heer Directeur der Gemeentewerken mijn dank voor al zijn bemoeiingen vooral in de eerste jaren, en ten laatste maar zeker niet het minst aan den lieer Dominieus voor het waar lijk schoon geheel dat met zijn fraaien tuinaanleg is verkregen. Mijne heeren, alles te zamen ge nomen, is door Uw aller gezamenlijk werken een heerlijk monument in deze Gemeente tot stand gekomen, een monument dat, ook bij het verre nageslacht, nog zal blijven spreken van de bekwaamheid en de energie van allen die er aan hebben meegewerkt. Dank ook aan de gevers der schoone gebrandschilderde ramen, de heeren Blad en Prins, die zoo mild van hunne belangstelling in dezen bouw hebben doen blij- ^ken t eveneens aan de Vereeniging „Hermes" voor de aanbieding van een fraaie lamp voor de bestuurskamer. Moge dit goede voorbeeld verder navolging vinden. Er bestaat nog gelegenheid om van zijn belangstelling te doen blijken. De bouw meester zal zich zeker gaarne voor besprekin gen in dit opzicht, beschikbaar., stellen. En nu, dames en heeren, vergunt mij /U in het kort een beschrijving te geven van de in richting van het gebouw. Het is ontworpen naar het Corridor-Pavil joensysteem, d.w.z. dat het de voordeelen van corridor- en paviljoensysteem in zich veree- nigt. Van het corridor-systeem heeft het de eigen schap dat alle ruimten onderling door gangen verbonden zijn, terwijl het met het paviljoen systeem de goede eigenschap gemeen heeft dat alle ruimten, die daarvoor in aanmerking ko men, van licht, lucht en zon kunnen worden voorzien. De gebouwengroep bestaat uit een hoofdge bouw met 3 paviljoens, n.l. een paviljoen voor derde klasse-patienten, een operatie- en een kookpaviljoen, terwijl bij het ontwerp van de gedachte is uitgegaan later bij uitbreiding nog een of meer paviljoens bij te bouwen, en dan wel in de eerste plaats rechts van het hoofd gebouw een paviljoen gelijk aan het reeds be staande paviljoen voor 3de klaspatiënten. Verder op het terrein barak voor besmette lijke ziekten en lijkenhuis. De groote middenbouw zal op den duur ge heel voor de administratie en wat daarbij be hoort in beslag genomen worden. Van uit dit gebouw heeft dan als het ware het beheer van het geheele ziekenhuis plaats. In de bestaande gebouwen kunnen de vol gende patiënten worden ondergebracht 02 3e klas-patiënten. 8 2e klas-patiënten. 4 le klas-patiënten. 10 kinderen. Totaal 84 patiënten. Na bijbouw van het rechtsche paviljoen kan dit aantal klimmen tot 146 patiënten. In de barak zijn voorts 2 afdeeliijgen, elk voor 6 pa tiënten. De huisvesting voor het verplegend personeel is als volgt In het hoofdgebouw op den beganen grond 1 kamer voor een verpleger op de verdieping 3 kamers voor een, benevens 8 kamers voor twee verpleegsters op den zolder 15 kamers voor een verpleegster. Totaal huisvesting voor 35 personen verplegend personeel. Bovendien huis vesting van directrice, huishoudstèr en inwo nend concierge. Op den zolder van den kookbouw zijn 6 ka mertjes voor huisvesting van keukenpersoneel. De gebouwen worden door warm water cen traal verwarmd, van uit den verwarmingskel der, gelegen onder de Centrale hal, electrisch verlicht en zijn voorzien van een huistelefoon en electrische schelinrichting. Verwarming van barak en lijkenhuis geschiedt door middel van gaskachels. In het gebouw is een hydraulische lift voor brancard met 3 personen. De muren zijn opgetrokken in baksteen, de vloeren in gewapend beton, zoodat het gebouw vrijwel brandvrij mag heeten. In den gevel komen voor de volgende vul lingen, gebakken in terra cotta, gemodelleerd door den bekenden beeldhouwer L. Zijl. Rechts van den hoofdingangdokter aan het bed van een ziek kind. Links van den hoofdingang verpleegster aan het bed van een patiënt. Verder Vijzel, symbool van de artsenijbereiding. Giftbeker, symbool van de artsenijbereiding. Uil op boek, symbool van de Wijsheid. Pelikaan met jongen, symbool van de zorg zaamheid. Zóó, Dames en Heeren, staat dan dit zieken huis hier als een grootsche stichting die tot sieraad strekt voor de Gemeente Schiedam, maar vooral en op de allereerste plaats als eefl "4 ':i *<4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2