Het zou zeker die onzijdigheid schenden, ais het een vluchteling van de ome oorlogvoerende uit leverde <oan hem door den andere te laten 'be straffen en tevens zou het zijn eigen traditioneele eerbiediging valn het Ivsyïfleldht geweld' aan dioein. Het zal waarschijnlijk niet toegeven dan ondier den grootsten aandi-ang en die zal' niet uitgeoefend worden. Integendeel1 veronderstelt de Nation, dat Lloyd George blij zal zijin met de houding ,van den onzijdige, welke hein zal ontslaan van de verplichting om zij» verkiezingsbelofte na te ko men. f De correspondent van de „Chicago Tribune" te Berlijn bespreekt de houding der Duitsche regeering ten aanzien van het proces tegen Wilhelm II. In Duitsche regeeringskringen wordt verklaard, dat men zich daar zal hou den aan het vredesverdrag, hetwelk Duitsch- land niet verplicht, de behulpzame hand te bieden bij de uitlevering of de berechting van den keizer. De regeering beschouwt Wilhelm von Ho- henzollern als een particulier burger, die Duitschland verlaten heeft en zich thans niet onder zijn jurisdictie bevindt. De Fransehe Land bouwers missie bij de Koningin. Men meldt uit Amsterdam Zaterdagmorgen om 10.50 uur zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana van uit den Haag in de hoofdstad aangekomen, waar zij aan het Centraal-Station verwelkomd werden door den burgemeester van Amster dam, den heer J. W. C. Tellegen. Vergezeld van klein gevolg reden de Konink lijke gasten per auto langs Damrak naar het Paleis op den Dam. Dé vorstelijke personen werden door de langs den weg geschaarde menschen hartelijk toegejuicht. Ten paleize ontving H. M. eenige leden van het gezelschap Fransehe land- en tuinbouw kundigen, dat hier te lande vertoeft. Inmiddels werd door de Prinses een bezoek aan Artis gebracht. Na hun bezoek aan H. M. de Koningin ten Paleize waren de leden van het gezelschap bransche land- en tuinbouwkundigen door het gemeentebestuur van Amsterdam uitgenoodigd tot het deelnemen aan een noenmaal in Mai- son Couturier. De burgemeester van Amster- sterdam, de heer J. W. C. Teilegen, hield aan tafel een rede, waarin hij de gevoelens uitte, welke het gemeentebestuur jegens de Fransehe gasten koesterde. gesprekken rnjoet het gevolg zijln van het feit, dat te 8 uur 's morgens de noteertafels over stroomd worden met aanvragen van dringende gesprekken, door de vete honderden in- den lande, diie door deze methode te volgen, hopen in efk geval spoediger aan' de beurt te komen. Bij alle telefconmisère is er dus althans eenige hoop, dat binnen enkele maanden de vertraging' heel wat minder zal züln chocoladeboonen, pijpestelen, gele erwten. De voorwaarden voor dezen uitvoer worden, op aanvraag door genoemde Maatschappij toe gezonden. De nitvoer van boter verboden. De minister van Landbduw heeft den uitvoer van boter verboden. Alle reeds verleende kon senten zijn ingetrokken. De herziening van het Tractaat van 1839. In diplomatieke kringen hier te lande houdt men rekening met de mogelijkheid, dat nog in de laatste week dezer maand te Parijs dé be sprekingen betreffende de herziening van het liactaat van 1839, waarvoor de Nederlandsohe vertegenwoordigers thans zijn benoemd, een aan vang zullen nemen. Gompers naar Amsterdam. De Amerikaanscihe vakvereenigingsieider Gom pers is Zaterdag van New York naar Amsterdam vertrokken. Binnenkort wordt hier eeninternationaal con gres van vakvereenigingen gehouden; vermoede lijk houdt het bezoek vain Gompers daar ver band mee. De „Chicago Tribune" verneemt uit New- York, dat Samuel Gompers vertrokken is met de „Mauritanianaar Southampton. Hij zal Londen, Antwerpen, Parijs, Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Brussel en Liverpool be zoeken, om besprekingen te houden met de af gevaardigden, die zullen deelnemen aan het in October te Washington te houden arbeidscon- gres. De antirev. partij en de wethoudersbenoemingen Ie» opzichte van de wethoudersbenoemingen, Dinsdag 2 Sept. a.s., heeft dé Bond van antirev. gemeenteraadsleden eenige .stellingen met eénpa- righeid Van stemmen "gioiedgefceurd, met welke het geméenteraiadscjoJleglei zich geheel kan vereenigen. Ze luide»: i I. Een partij, die er toe mledlelwerkt om de minderheden stelselmatig van een bestuursciodlegje uit te sluiten, verraadt zwakheidi In het geloof aan de kracht van eigen begjnstefen. II. Indien die stembus heeft uitgemaakt, dat de rechtsche partijen de mleerderheid hebbent volgt daaruit, dat ook hét college van B en W.. in zijln meerderheid „retchts" mjojet zijn. III. In overeenstemhüng mét héit beginsel valn evenredige vertegenwoordiging; behoort hef ($1- lege van E. en W. zooveel mogiedijk een afspiegeling te zijn va» den gemeenteraad-, ook opdat de bur gerij in haar géheel vertrouwen kan 'stelle» in het dagelijkse» bestuur der g|emjee»te. IV. De antirevolutionaire partij, die zich steeds verzet heeft tegen uitsluiting van beteekenendé minderheden uit bestuurscolleges, kan geen bet- zwaar hebben ér toe medete werken; dat een sociaai-democraat tot wethouder worde benoemd. VHet 'beginsej, door Groen' va» Prins terer beleden- en dicor de a n ti - re.volu tionaire partij steeds voorgestaan, dat de minderheden recht hebben vertegenwoordigd1 te zij» in -eten bestuurscollege mag niet op zij geschoven worden, op grond dat de eene of andere minderheid nu en dan de consequentie van haar verleden en van haar bé- foegmselén blootlegt, gelijk miet de socialisten het geval was in 1906 en- sterker nog in Novem ber 1918. f VI. Wordt als voorwaarde voor medewerking bij het benoemen- van e|e» wethouder uit (eten minderheid niet getet op de beginselen va» die minderheid; die medielw|erking mag ook niet afhan- k gesteld worden van den persoon va» den candidaat, vermits de minderheid, naar aloude- ge woon te, haai" eigen vertegenwoordiger heeft aan te wijzen en da|arv|oor verantwoordelijk is'. VII. Lr worde niet medegewerkt aan- de vor ming van een burgerlijk blok, met die bedoeling -om door het weren va» een s-ociaal-dlemocraat uit het college van B. en W. antisocialistiscche- gemeen te-piolitiek in- exclusieven zin te voeren. VIII. Voor de benoeming va» een wetlnojuder uit een soc.-dem. minderheid in den gemeente raad worde niet aanvaard een sociaal democratisch program en evenmin samenwerking voor dat doel gezocht op een gemeenschappelijk program. IX. Tegen een mleerderheid; van links- trede- de anti-revolUtionaire raadsfractie zelfstandig op miet het do-el haar -invloed aan- te wenden voor het erkennen van het recht der minderheden, zjoo vo»P zichzelve als voor andere», om1 in het ^college va» B. en W. vertegenw)oordigd; te zij»'. Korting voor pensioen. (Officieel.) Ten einde den druk te verlichten, dien in het bijzonder het lagere personeel on dervindt van de afloopende korting op het sa laris voor het eigen pensioen, heeft de regeering besloten in het bij de Tweede kamer aanhan gige wetsontwerp tot verhooging van het maxi mum der pensioenen een zoodanige wijziging aan te brengen, dat het thans in de Pensioen wet bepaalde minimum salaris van f400, waar op geen korting voor eigen pensioen wordt toe gepast, verhoogd wordt tot f 1200. Het ligt in de bedoeling, aan deze wijziging terugwerkende kracht te verleenen tot 1 Januari 1919. Het gevolg zal dus bijv. zijn, dat een ambtenaar met een salaris van f 1000, waar op nu als bijdrage voor eigen pensioen over 1919, f 125 moet worden gekort, zijn inkomen in dat jaar met genoemd bedrag verhoogd ziet. Nederland en België. Naar de Limb. Koerier meldt, zijn te Maas tricht op ruime schaal onder de huisdeuren en in de brievenbussen exemplaren gestoken van het Brusselsche blad Het Vaderland, van Leo van Goethem, waarin een annexionistisch en anti-Nederlandsch artikel voorkomt, getiteld: Er bestaat een Limburgsch vraagstuk voor Hol land. De vertraging telefonisch verkeer. Naar „V, D." verneemt, heeft me» 'hoop, dat de kabel welke bestemd1 is tusschen Botterdam en Amsterdam gelegd te werden, binnen nieti al te langen tijd in Nederland zal aankomen. Met het doortrekken van den kabel' van Ane stei dam naar Rotterdam 2al' daarna ongeveer »og ecfa'ijgtei (Wtekqn gemoeid zijn. Indien d*aze' kabel eenmaal ligt, zal de vertraging in zoo verre worden opgeheven, dat het m-orgel'ijk zal zijn in minder dan een kwartier verbinding te krijgen tusschen Rotterdam en Amsterdam en tussehénJjggende plaatsen. Deandere Ver bindingen in ons la»d' zullen hierdoor da» ook spoediger tot stand komen. Zoóafe de toestand thans is, is hij', zoowel voor de a^vomné's als Voor 3e directie wanhopig. Er gaat gee» ctag voorbij, zondor dat ernstige klachten binnen komen. Bij gebrek aan materiaal' staat het be stuur echter -onmachtig tegenover de feiten. Bovendien- legt het handelsverkeer tusschen Heiland en Jkuitschiand en het daarmede ge paard gaande heropende telefonische verkeer meer en meer beslag op de lijnen. Krachtens de teJégraafwet is mem verplicht aan buiten laudsche verbindingen de voorkeur tei geven. Xn- tusschen wordt thans met koortsachtigen ijver door het personeel' en het bestuur gewerkt om met behulp va» het aanwezige materiaal den dienst zoo- goed mogelijk te d-oien loopen. De buitemgeW|One vertraging met de gewon* Gebrande koffie. Naar wij vernemen, zullen de prijzen van ge brande koffie binnenkort verhoogd worden naar aanleiding van de misoogst in Santos. De neutralen en de opheffing der blokkade. Reuter seint officieel uit Parijs, dat er door de geallieerden onderhandelingen worden aan- genoopt zijn met het doel de overeenkomsten betreffende de blokkade nietig te laten ver klaren. Opheffing censuur. Wolff seint uit Stockholm, dat volgens mede- deelingen, die het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken uit Londen heeft ontvan gen, de Engelsche oensuur op de onzijdige post opgeheven is. Tweede Kamer. Naar de „Tel." verneemt, is het lid der tweede Kamer F. Bos, lid van de plattelands- partij, voornemens ontslag te nemen. Hij zal worden opgevolgd door den heer A. Braat, te Hekelingen. Fruit. e N. U. M. heeft aan de fruitexporteurs medegedeeld, dat de regeling van den uitvoer van versch fruit ook van toepassing is op den uitvoer van zoogenaamd gekookt fruit. Peulvruchten. De Nederlandsche Uitvoer Mij. deelt ten be hoeve van belanghebbenden mede, dat zij thans uitvoervergunningen kan endosseeren voor de volgende peulvruchtensoortenpronkboonen (witte en bonte), Hinrich's Riesenboonen, Wa- genaarsboonen, kievietsboonen, citroenboonen, Provinciale Staten van Zuid-Holland. In het verslag van de commissie van rap porteurs omtrent het onderzoek in de afdee- lingen van de Provinciale Begrooting voor 1920 en van de verdere daarheen verzonden onderwerpen, wordt omtrent de samenstelling v a n h e t C o 11 e g e van GedeputeerdeStaten o.a. medegedeeld In een afdeeling werd teleurstelling uitge sproken over den uitslag van de op 2 Juli ge houden verkiezing van leden van Gedeputeerde Staten. Betoogd werd dat, waar voor dit col lege in de practijk niet geldt de eisch van politieke homogeniteit, de billijkheid zou heb ben medegebracht, dat aan dc minderheden ruimere vertegenwoordiging daarin werd toege kend, met name door de opengehouden plaats van wijlen mr. van de Velde vrij te laten voor de S.D.A.P., die thans in de Provinciale Staten ongeveer een vierde der zetels bezet houdt. De houding der rechterzijde in deze had te meer bevreemding gewekt, nu deze elders, waar zij in de minderheid is, wel zetels in het college van Gedeputeerde Staten aanneemt uit de hand ook van de sociaal-democraten zelfs, volgens de dagbladberichten een overeenkomst tot verdeeling der zetels schijnt te hebben aangegaan. Tegenover dit betoog werd van andere zijde opgemerkt dat men het afleggen ecner nadere verklaring om zich overeenkomstig de belofte te plaatsen op het wettelijke standpunt indien de feiten, die zich op politiek gebied hebben voorgedaan, zulk een verklaring noodig ma ken, niet beneden zijn waardigheid behoeft te achten. De aandacht werd gevestigd op het voort bestaan van sommige particuliere tollen, die zeer hinderlijk zijn voor het verkeer. In het bijzonder werden genoemd het Warmonderhek, waar ieder, die zich van Warmond naar Lei den of omgekeerd begeeft, tol moet betalen de tol aan de Teilingerlaan te Sassenheim, waar weliswaar voetgangers vrij zijn, doch voor rijwielen moet worden betaald en de tol tusschen Schiedam en Vlaardingen. Verschillende leden betoogden, dat de loo- nen der arbeiders en beambten te laag zijn en met opheffing der duurtebijslagen een flinke definitieve verhooging moesten ondergaan. An deren wenschten vooralsnog de loonen niet te verhoogen, maar zoo noodig nogmaals over te gaan tot verhooging der duurtebijslagen. In zake duurtebijslag op pensioenen werd gevraagd of het plan bestaat ook voor 1919 de nader bij het Rijk tot stand gekomen re geling na te volgen. Van verscheidene zijden werd aangedrongen op nakoming van hare verplichtingen door de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij tot te ruggaaf van een deel van het haar verstrekte renteloos voorschot. In hunne memorie van beantwoording dee- len Gedeputeerde Staten o.a. het volgende mede Voor een provinciaal initiatief tot algemeene opheffing der tollen schijnt in afwachting van de te verwachten wettelijke voorzieningen geen De duurtebijslagen, die Gedeputeerde Staten nog tot het einde van dit jaar bestendigd zouden willen zien, zullen naar hun aanvanke lijk oordeel met ingang van 1 Januari 1920 moeten vervallen, hetgeen, zoo de prijzen niet dalen, wel niet zal kunnen geschieden zonder een vrijwel evenredige verhooging der vaste loonen. In de najaarszitting zal dientengevolge weder een herziening van alle loonen aan de orde moeten komen, waarbij tevens de door enkele vereenigingen gedane verzoeken om een verder gaande loonsverhooging zullen worden onderzocht. Ko,Ift een herziening van de Rijksregeling betreffende duurtebijslag op pensioen met in gang van 1 Januari 1919 tot stand, dan zullen Gedeputeerde Staten het voorstel doen de pro- V're^e''n8 daarbij te doen aansluiten. Met betrekking tot de verbinding tusschen Rotterdam en Den Haag stellen Gedeputeerde Staten zich voor bij den Minister van Water staat naar zijn plannen te informeeren en op liet ter hand nemen van een verbetering aan te dringen. Op bon 700 21/t ons bruine boonen. Op bon 702 2 ons Amerik. spek. Aardappelen. Op bon 117 2 kilo. Op bon 118 2 kilo. Op bon 119 2 kilo. Kieiaardappelen 7 cent per kilo. Kinder meelkaart. Op bon 30A 2 ons kindermeel en 3 ons Mai- zena. Op bon 30B 21/i ons kindermeel en 3 ons Mai- zena. Suiker kaart. Op bon 58 3Va ons suiker. Broodkaart. De broodkaart van het 102e tijdvak 9 Juli—17 Juli. Normaalmargarine. Bon 8e week van 6 tot en met 13 Juli, 9e week van 14 tot en met 21 Juli. Vereeniging tot bescherming van zuigelingen te Schiedam. In de jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging werden de verslagen van secretaris en penningmeester goedgekeurd. Het voorstel van het bestuur, om het aantal bestuursleden met twee uit te breiden, werd aangenomen. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen, terwijl als nieuwe bestuursleden wer den benoemdMevr. Nolet-Kreijns en Dr.Dezentjé. Besloten werd voorts om art. 1 der statuten dermate te wijzigen, dat de bemoeiingen der Vereeniging niet binnen de grenzen der ge meente beperkt moeten blijven, doch ook zich over de omliggende gemeenten kunnen uit strekken. Bij de rondvraag werd aangedrongen op het organiseeren van moederschapscursussen. Het bestuur zegde toe dit nader te zullen over wegen Bij ontstentenis van den voorzitter, de heer Geerdes, werd het presidium waargenomen door den heer C. van Leeuwen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Pofitie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middagshandwagen, bril, pet, zakdoek, beursje met inh. Bij vinders ring met sleutel, Jeup, Grof- baan 3512bonboekje, Wed. Groeneweg, Kleine Baan 3geit, Haesakkers, Nassaustr. 5pet, Volk, Villastr. 73 broch, Kamp, Hoogstraat 128 portemonnaie met inh. v. d. Zee, v. Sma- leveltstraat 18; doos met pertretten, v. Bom mel, Eendrachtstr. 66b sleutel, Preijn, Broers- veld 86postduif, Schilperoord, Fhbristr. 31 zakje thee, Hofman, Brouwerstr. 17 armband,' v. Riksoort, Roonschestr. 18bportemonnaie met inh. v. Woerkom, Broersveld 105 rozen krans, v. Meurs, Oosterstr. 75zakje met inh. Wetsteijn, Steenstr. 5. i- «n Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 1016 Juli. Op bon 698 3Ya ons suiker. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over één was H. v. d. H., los werkman, wo nende in een logement aan de Breedstraat, op de werf van de Scheepsbouw-mpij „de Nieuwe Waterweg" bezig met het lossen van ijzeren staven uit een motorboot, toen eensklaps het touw waarmede een bos staven, ongeveer l1/, M. opgetakeld was, brak, met het noodlottige gevolg, dat v. d. H., die zich er juist onder bevond, de 500 kilo zware massa op het hoofd kreeg en onmiddellijk op de plaats dood bleef. Het lijk van den 29-jarige is per politie- brancard naar het lijkenhuisje op de alg. be graafplaats overgebracht. In het ziekenhuis alhi er is een 14-jarige jongen de R. opgenomen, die op de werf Gusto tijdens het werk op een in aan bouw zijnd schip door een duizeling bevangen in het ruim was gevallen en daarbij een hoofd wonde had bekomen. Zaterdagavond heeft hetSchie- damsch muziekgezelschap „Oefening Baart Kunst" voor de Vereeniging „Delfshaven" tot veredeling van het Volksvermaak belangloos een goed geslaagd concert gegeven op het Heem raadplein te Rotterdam. Het fraaie programma, onder leiding van den bekwamen directeur den heer H. van Gent, werd voor een dankbaar publiek flink afgewerkt. De voorzitter van „Delfshaven", de heer M. J. M. Bras, bracht aan het einde de uitvoe ring den dank der vereeniging over. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 15 Juli v.m. 6.23 n.m. 6 50. UIT ROTTERDAM. In het Prinses-theater aan den Schiedam- scheweg wordt deze week als hoofdnummer een film vertoond, waarvan de titel „De dui vel in Amsterdam" reeds voldoende het inte ressante van den inhoud aangeeft. Het feit alleen, dat voor deze film, Holland's beste tooneelspelers Louis Bouwmeester en Eduard Verkade hun medewerking verleend hebben, is een bewijs, dat hier een knap stuk werk gele verd is. De vertolking van den Duivel, door Eduard Verkade, is waarlijk subliem. Door haar spannende» en boeienden inhoud is deze pathetisch-psychologische film voor volwasse nen wel aan te bevelen. Wegens concurrentie- gestes van een ander bioscoop-theater looft de directie f 5000 belooning uit aan een ieder die de gepubliceerde voorwaarden kan nako men, hetgeen blijkens achterstaande adverten tie tot heden nog niet het geval is geweest. Een vtoorbijlgahger zag gisterochtend een sleutel steken in het slot va» de deur van het café de Windhoek va» J. R. D. op djg Leuvehaven, Me» DmatS i J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2