J ke door de maarschalken Foch en Joffre geleid werd, bevonden zich nog de Fransche generaals Gerard en Maistre, de Engelsche generaals Ro bertson, Byng, Birdwood, Rawlinson, Horne, de graaf van Cavan, Lawrence, Fawke, Birch, Currey (Canada) en eenige, die Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Nevv-Foundland vertegenwoordigden. Bij het detachement der Fransche vliegers waren, behalve Fonch, die het vaandel droeg, Nungesser, Hurteaux en Madon. De stoet trok van de Porte Maillot naar de Place de la République langs de Avenue de la grande Armeé, Place de l'étoile, Champs Ely- sées, Place de la Concorde, Rue Royale en de groote boulevards. De doorgang van den Are de Triomphe was voor de eerste maal, sedert de Duitschers er in 1871 doortrokken, weer vrij gemaakt. Millioenen toeschouwers juichten de groote aanvoerders toe. Over het geheele traject da verden de toejuichingen den overwinnaars te gen. De kanonnen deden de lucht daveren van hun vreugdeschoten. Er heerschte een onbe schrijfelijke geestdrift. Gedurende het defidé hadden allerlei vermake lijke af ontroerende tafereelen plaats. Er waren toeschouwers, die etenswaren en geid naar de voorbijtrekkende soldaten wierpen. Bij het ont binden van den stoet volgde het publiek de troe pen en bestormde daarna biji het heengaan alle vervoermiddelen President Poincaré heeft gisteren een diner ge geven ter eer© van de maarschalken van Frank rijk, de opperbevelhebbers van de geallieerde le gers, de generaals, commandanten van geallieerde legergroepen en legercorpsen etn de hoofden van de geallieeidie en geassocieerde maritieme mis sies fion. onderofficieren en manschappen, door maarschalk Pétain gekozen uit hen, die met het legioen van eer zijn onderscheiden, waren ook nit- genaodigd. De geheele Franscihei joers wijdt geestdriftige woorden aan het overwinningsfeest, hetwelk het symbool en de waarborg is, van de groote toe komst, die weggelegdi is voor Frankrijk en zijn boodgenooten De. „Temips" schrijft„De over winning ygn onze soldaten geeft aan ons vader land zijn territoriale integriteit terug. Dfej bur gers van ónze vrije democratie moeten zich op dezen gedenkwaardi-gën dag te binnen brengen, dat zij voor de moreele integriteit te zorgen heb ben vain Frankrijk, dat een en ondeelfaai' ,is." De „Vic-taire" zegt: „Onze soldaten kunnen met opgerichten hoofde onder den Are dei Triomphe doorgaan. De „gtognards" van de revol'utie en van het eerste keizerrijk hebben geen gsqooter, daden verricht dan zij." „L'Homrmei Libre" zegt: De Fransche en geallieerde soldaten van dezen oorlog hebben een Bastille ingenomen, waarbij! die van 1789 slechts een kleine gevangenis was. Men denke slechts aan dei Duische vesting, die zich van de Noord-zee tot de Ad'riatische Z,ee uit strekte. DE OPHEFFING DER BLOKKADE. De „Lokal Anzeiger" herinnert er aan, dat in de vier oorlogsjaren ongeveer 800.000 men- schen aan de blokkade zijn ten offer gevallen en nog duizenden in de acht maanden van den wapenstilstand, ten gevolge van de hon- gerblokkade stierven. Deze verschrikkelijke rekening zal, zoolang er nog Duitschers zijn, niet worden vergeten zegt het blad en tevens zal men niet vergeten, dat Engeland den oorlog niet won door te strijden tegen mannen, maar door de hongerblokkade tegen vrouwen en kinderen. FIUME. De Parijsche editie van de „New-York He rald" meldt, dat drie oorlogsschepen, een Ame- rikaansch, een Engelsch en een Fransch, thans onderweg zijn naar Fiume. Tot dit optreden zou besloten zijn door den Raad van Vijf, op aandringen van Glemenceau, en bij wijze van waarschuwing aan Italië, om aan dit land goed onder het oog te brengen, dat het niet in bezit van Fiume is. ITALI6. De „Daily Telegraph" verneemt uit Milaan van Zondag De volksuitbaïsting tegen de levensduurte en al de hevige onlusten, die er bij plaats hebben, hebben Italië in een zeer moeilijke positie ge plaatst. In bonderden steden ontbreekt het aajn voorraden en in andere steden vraagt men zich af wat er gebeuren zal'. De regeering spant zich zeer in om den toestand heit hoofd te| bieden en Nitti heeft een lange circulaire tot de prefe©- ten en de plaatselijke autoriteiten gericht. In iedere stad en, dorp is de gemeenteraad dag1 en nacht bezig om een oplossing- te vinden van het vrijwel onoplosbaar probleem', de prijzen lager te maken, terwijl de loopen gestegen zijn. De socialistische organisaties, in plaats, van te helpen, maken de verwarring nog groote!)', dioior er aan vast te houden, dat de loonen niet ver laagd moeten worden. In een aantal bedrijven beerscht volstrekte stilstand. 1 E,r is in heel Italië geen paar schoenen meer, te koop. Alle winkels zijn uitverkocht of leeg geplunderd, daar iedere man, vrouw en kind in Italië plotseling tot het besef is giekomen, dat hij of zij- drie of vier paar schoenen norodig heeft, toen een gedvvongien prijlsverlaging van 50 pro cent was aangekondigd. In tal van koffiehuizen en slijterijen te Milaan is geen bier meer te krijgen, daar de tappers weigeren een glas bier1 voor de helft van den prijs te verknopen en hun voorraad niet meer aanvullen. De kleerma kers weigeren om een pak te snijden, want een manskostuum kost alleen al 150 lire aan arbeids loon, daar de arbeidsbeurs weigert om de| vast gestelde prijzen vpor het werk van de kleer makers te verlagen en d,e winkeliers zeggen, dat zij- de kleeren niet ten geschenke kunnen geven. De boeren aarzelen om- hun producten naar de stad te brengen, daar de prijzen hun onkosten en arbeidsloonen niet goed; maken. Anderzijds is het een merkwaardig gevolg, dat aile regeeriogs- waren op denzelfden prijls blij ven, zpodat de regeeririgsprijzen de hoogste zijn. Daar de r-egeering p-ntzagiij'fce hoeveelheden vleesCh en andere goederen uit Amerika, ingevoerd heeft, wij het die verknopen- tegen den prijs, dien zij er voor betaalde. Overal heerseht verwarring. De pers wijst er op', dat ten siOtte die economische toestand van het geheeleland' niet in 24 uren geregeld kan worden door ingrijpende maatre gelen. Hier en daar ho-u djen de w anorde lijlthedari aan. V rijd a g kwam een vjofksbe tooging in botsing met troepen te Udene. De troepen gebruikten mat chine-geweren. Vier persoden werden gedood. JAPAN. Uit Tokio wordt aan die „Times" gemeld: Op de bijeenkomst va|n leiders van de Kenseikaa viel burggraaf Ka to d e regeeri ng aan, en deed hij- een beroep op- die natie om aan zijn partij de taak toe te vertrouwen, de zaken des lands te besturen. Het algemeen voorkomend lijdien on der dte gesalarieerde klas is te wijten- aan de geweten] aoz-e oorlogswinstmake rij:, en heelt een wapen geleverd tot meedogenlooze bestrijding van dit kabinet. Kabo verklaard© dat, tenzij er aanstonds af doende maatregelen weiden -genomen, de hooge prijzen (Onvermijdelijk aanleiding zouden geven tot ernstige onlusten. Hij drong1 er voorts op aian dat de officieren die die buitensporigheden op Korea bedreven en d|e beambten, die ze toe lieten, zwaar zouden wordlen gestraft. Katyo- viel' de regen ring ook aan wegens haar diplomatieke, binders, met namle wat betreft „de schandelijke nederlaag van het voorstel tot gelijk stelling der rassen!" Betreffende Sjantoeng zeide hij dat China, als het had' willen profesteenen, zich fco-t Japan had moeten- wenden om de ovieir- eenkjoimst van 1915 opgeheven tie krijsen. China had volgens hern de international© goede trouw geschonden door zich tot de vredesconferentie te wenden- iotm! de ov-eiieenko-mst opgezegd le krij gen Japan's -ee.r schreef v|oo-r, nadrukkelijk te wei geren dat de kwestie voor de- conferentie werd gebracht. EGYPTE. De troebelen in Egypte schrijft de „Daily Herald zijn, evenals zooveel andere troebe len, te wijten aan een geheim verdrag, opge steld door Sir Edward Grey, met zeker invloe- rijk comité, dat de inheemsche bevolking van Egypte, Mesopotamië Syrië en Arabië vertegen woordigende. Dit verdrag waarborgde algeheele onafhankelijkheid van bovengenoemde landen, op voorwaarde, dat het comité zijn machtigen invloed gebruikte, om alle hulpverleening aan de Turken door die stammen te voorkomen en op alle mogelijke wijzen medewerkte aan het doen ineenstorten van het Ottomaansche rijk. De wijze, waarop het comité zijn woord hield vervolgt het blad blijkt uit onze buiten gewone successen tegen Turkije. De vertrouwe- lingen van Ailenby, Maxwell en vele andere militaire bevelhebbers spreken vol lof over den genooten steun, dien zijn van het comité en zijn millioenen aanhangers ontvingen. Wijlen Sir Mark Sykes was op dit punt bijzonder dank baar gestemd. De oorspronkelijke stukken besluit de „Daily Herald" kunnen (en moeten) bekend gemaakt worden, zoodra het comité weer bijeengebracht is. Ongelukkigerwijs is het meerendeel zijner leden door de Engelsche re* geering gearresteerd en degenen, die op vrije voeten zijn, bevinden zich met hun stammen in Syrië en Arabië, waar zij zich bezighouden met het organiseeren van het verzet tegen onze verraderlijke woordbreuk. ALLERLEI. Gistermiddag bezocht ex-minister Asquith het Antwerpsche stadhuis. Hij werd ontvangen door burgemeester en wethouders, die hem een lunch aanboden. Het bezoek droeg een officieel karakter. Een delegatie van de Nederlandsche vrij willigers en het vreemdelingenlegioen is door maarschalk Foch ontvangen, die hen toeriep „Vive la Hollande Het personeel der verkeersbedrijven te Ber lijn heeft Maandag omstreeks middernacht be sloten het werk Dinsdagmorgen te hervatten. Uit New-York: President Wilson heeft zijn veto geuit tegen de Landbouw- en nog eenige andere wetsont werpen en ze naar de Tweede Kamer terug gezonden. In zake de Landbouwwet geeft hij daarvoor als reden op, dat, naar hij gelooft, het artikel waarin de zomertijd wordt afge schaft, tegen de hoogste belangen van het land indruischt. Tegen de andere wetsontwerpen protesteert hij, omdat volgens hem de tot hulp aan inva lide soldaten en matrozen gevraagde kredieten van 6 milJioen doliar veel te laag zijn. Hij wenscht minstens 8millioenuitgetrokken te zien. De Kamer besloot met 225 tegen 77 stem men, het Landbouwontwerp weer naar de commissie te zenden. BINNENLAND. De suikerbelasting. N.1.P.A, te Amsterdam verneemt thans, dat be richt is ontvangen, dat het Indisch© departement vain financiën heeft voorgesteld, die exportbelas ting op Javasuiker te vervangen door een spe ciale suikerbelasting. i Spoorwegpersoneel. De directies vain de Nederlandsche Spoorwegiein hebben ter tegemoetkoming aan verschillend© ge gronde bezwaren, waartoe de toepassing- van de oip 1 Aprii' jl. ingevoerde nieuwe loonregeling iep liet in dienst zijnd persooeei aanleiding heeft ge geven, daarin wijzigingen aangebracht, waardoor meerdere verschillende categorieën van ambte naren en beambten in aanmerking kunnen ka mer. voor een hoogere bezoldiging. Nederland en Japan. Naar N. I. P. A. verneemt, is de he)e(r Matsuö- ka, secretaris der Japan-Netherlands Siolcilety, die ©enige maanden hier te lande heeft ver toefd en thans weder naar Japan zal terug- keeren, erin geslaagd hier in Nederland mlet onze grootste financiers en handelshuizen ar rangementen te treffen, welke niet alleen een sterke uitwisseling van economisch© belangen tusscben Nederland en Japan tengevolge zul ten hebben, maar tevens' een nauwere vriend, schappelijke verhouding tusscben beidie, landen, waarborgen. Ex-keizer Wilhelm. Reuter seint uit Londen In het Lagerhuis vroeg Kenworth of de groeiende weerzin in Engeland tegen de rechts pleging van den gewezen keizer te Londen de regeering er toe gebracht had om de zaak I opnieuw met de geallieerde en geassocieerde mogendheden te bespreken. Bonar Law ant woordde, dat hij niets kon toevoegen aan wat de eerste minister den 3en Juli had meege deeld. Niet slechts de in December 1918 tusschen de N. O. T. en de geassocieerde regeeringen gesloten overeenkomst is opgeheven, maar ook alle neven-overeenkomsten door de N. O. T. gesloten, met uitzondering echter van de over eenkomst, krachtens welke de financieele af- deeling dier instelling te Amsterdam is opge richt. Deze overeenkomst blijft tot nader order van kracht. De Nederlandsche Uitvoer-Maatschappij ves tigt de aandacht van belanghebbenden erop, dat als gevolg van de opheffing van de met de geallieerde rijken gesloten overeenkomsten, de inspecteurs van de invoerrechten en accijn zen gemachtigd zijn, bona fide monsters van niet te groote handelswaarde, zonder hare be middeling ten uitvoer toe te laten naar alle bestemmingen. De S.D.A.P. in den Raad. Men meldt uit Amsterdam De federatie-vergadering van de S.D.A-P., heeft volgens „V.D." met meerderheid van stemmen besloten, dat de S.D.A.P. een wet houderszetel zal aanvaarden, indien het mini mumprogram, dat aan de burgerlijke partijen zal worden voorgelegd, door de burgerlijke partijen zal worden aanvaard. Minister Aalberse gehuldigd. Bij gelegenheid van de aanneming van de Arbeidswet ontving minister Aalberse een zeer groot aantal telegrafische en schriftelijke geluk- wenscheiï o.a. van vele vakorganisaties en van werkgevers. Van het R.-K. Vakbureau te Utrecht ont ving de minister gisterochtend op zijn depar tement een reusachtige bloemenmand. Rechtsche Wetgeving. Met de aanneming van de Arbeidswet kan de Rechterzijde op een reeks van sociale wet ten terugzien, die zij heeft tot stand gebracht. De eerste Arbeidswet, die van 1889, was van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, den vader van den tegenwoordigen premier, minister van Jus titie in het kabinet-Mackay. De Mijnwet en de Caissonwet kwamen onder de regeering-Kuyper in het Staatsblad. Onder het ministerie-Heemskerk verschenen de Arbeidswet, de Steenhouwerswet en de Stu wadoorswet van Talma. En de Sociale ver zekeringswetten, door Talma opgezet, zullen door Aalberse worden tot stand gebracht thans is de Acht-urenwet in de Tweede Kamer aangenomen. Ook op onderwijs gebied is het voornaamste werk geleverd door de Rechterzijde. Wat onder het Ministerie-Kuyper werd be gonnen, werd voorgezet onder Heemskerk en uitnemend beëindigd onder Ruys de Beeren brouck door Minister De Visser. Zoo heeft de Rechterzijde op twee breed e terreinen van wetgeving de leiding in handen weten te houden. Zonder dat gebeurd is wat men van vrij zinnige zijde bij de algemeene verkiezingen zeide te vreezen dat er n.l. een slechte partij wetgeving zoude komen Integendeel, onze sociale wetgeving mag er wezen. Al is ze dan ook grootendeels van Rechts („Tijd.") Opgeheven schikkingen. In verband met de verklaring van de Ne derlandsche regeering, dat zij bereid is om de algemeene economische schikking, met de ge associeerden mogendheden gesloten, te beëin digen, heeft de minister van buitenlandsche zaken bericht ontvangen, dat die schikking sedert 12 Juli is vervallen. Bovendien vervallen vanaf dien datum de Landbouw-overeenkomst, aangegaan tusschen de N. U. M. en de British and General Tra ding Associationde Visscherij-overeenkomst, aangegaan door de N. U. M. met de Britsche, Fransche en Italiaansche regeeringen, en de overeenkomst, die de N. O. T. heeft gesloten met de regeeringen van Groot-Britannië, Frank- rijk, Italië en de War Trade Board van de Vereenigde Staten. In verband hiermede wordt vanwege de N. O. T. het volgende medegedeeld In verband met de omstandigheid, dat de overeenkomsten van de N. O. T. met de oor logvoerende mogendheden gesloten, met ingang van 12 dezer zijn opgeheven, zijn de contrac tanten van de N. O. T. van al hunne ver plichtingen ontslagen, hetgeen beteekent, dat er geen N. O. T. goederen of N. O. T. condi ties meer bestaan. Slechts in zeer enkele ge vallen zullen voor bepaalde partijen nog zekere N. O. T. verplichtingen moeten worden nage leefd, waarvan aan belanghebbenden afzonder- lijk kennis wordt gegeven. Goederen, welke vóór of op 10 Juli zijn aangekomen, vallen nog onder de destijds gel dende regeling, volgens welke voor het endos- seeren der connossementen het volle admini- stratieloón moet worden voldaan. Voor goede ren, welke nè dien datum zijn aangekomen of nog geconsigneerd aan de N. O. T. zullen aan komen, behoeft echter geen administratieloon meer te worden betaald, terwijl de connosse menten zonder eenige formaliteit zullen worden geëndosseerd. Een economische blokkade van Duitschland. Op de vragen van het Kamerlid D e J o n g e betreffende het deelnemen door ons land aan een eventueele economische blokkade van Duitschland, antwoordt de minister van Bui tenlandsche Zaken „De vertegenwoordigers der geassocieerde Regeeringen alhier hebben tot de Nederland sche Regeering de vraag gericht of deze, in dien omstandigheden het voor de geassocieerde Regeeringen noodzakelijk maakten verdere maatregelen tegen Duitschland te nemen, be reid zoude zijn allen uitvoer, heruitvoer of doorvoer van goederen tusschen Nederland en Duitschland en omgekeerd te verbieden. Dit voorstel werd toegelicht met de meda- deeling dat het ingegeven wa3 door den wensch der geassocieerde Regeeringen om zooveel mo gelijk aan de neutrale landen eventueele na- deelen van hun invoerhandel te besparen. De Regeering heeft op dezen stap geant woord, dat zij van oordeel was, dat, indien de geassocieerde Regeeringen besloten om weder in haar vollen omvang toe te passen de beper kende bepalingen, welke worden samengevat onder den naam „blokkade", de toestand zou zijn hersteld welke bestond voor den wapen stilstand. In dien toestand van oorlog had Nederland met de geassocieerde landen een nog steeds van kracht zijnde schikking gesloten, die reke ning hield met de speciale positie van Neder land en ons land eenige vrijheid van handelen liet, welke erkend was onmisbaar te zijn voor zijn economisch leven. De Nederlandsche Regeering was van oor deel, dat de door de geassocieerde Regeerin gen thans voorgestelde maatregelen geen re kening hielden met de speciale positie, die Ne derland, zoowel op politiek als economisch ge bied innam en zag zich derhalve niet in staat de gevraagde garanties te verleenen. Er werd bovendien de aandacht op geves tigd dat naast andere bezwaren, die konden worden opgeworpen, de Regeering niet in staat zou zijn den doorvoer door Nederland te be letten zonder daarmede de Rijnvaart-Acte te schenden, die uitdrukkelijk de vrijheid van doorvoer bepaalde." De Minister van Oorlog te Groningen. De Minister van Oprltog, jhr. Al ting von Getu- sa|u, heeft zich, vergezeld van zijn adjudant, den kapitein van den generaten staf jhr. Röell, naar Groningen begeven ten einde daar de kazeotne- menten in het Noorden dies lands tet bezoeken. Boterpaniek. De Minister vain Landbouw heeft dien uitvoetr vajn boter stap gezet. Niet, omdat geen boter tol. uitvoer beschikbaar is, maar ten gevolg© van een, -misverstand, dat blikbaar algemefen onder die bevolking heersftht. Men schijnt be vreesd voor bo te is chaarsch tc na op-heffing der blokkade, in verband; mfet de vraag naar ve,t in Duitschland. De getroffen regelingen bieden geen grond voor deze onderstelling, maar bet publiek gelooft het met. Wellicht ook worden niet speculatieve bedoelingen voorraden ge- m'aiakt welke speculatieve bedoelingen wel' zlullen worden teleurgesteld1. Het is, volgens bet „HblÜ. m ieder geval een feit, dat d'e vraag naar boiler op het nogenblik -ongelooflijk groot is en- verre die van vóór dien 'oorlog overtreft I Toen wetd Set wekelijkseh verbruik op 500.000 a 600.000 K.G. gesteld thans bedraagt dit (vólgens de gegevens betreffende de voor het binnenland beschikbare productie) 900.000 K.G. Onder deze omstandigheden schijnt de Minis ter het geraden geacht tó hebben, dte grenzen te sluiten;.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2