4 betrekkingen roet Dwtsc'hïaind en de Duitsdhe onderdanen aan te knoopen. Uit Londen meldt men: De generaals Plumer en Allenby zijn bevorderd tot veldmaarschalk. BINNENLAND. De verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. De Koningin en Prinses Juliana gaan van daag per auto van het Loo naar Soestdijk, ter viering van den verjaardag van Koningin-Moe der. Zij keeren Maandag a.s. naar het Loo terug. De duurte. De besturen van den Chr. Metaalbewerkers- bond in Nederland en den Ned. R.K. Metaal- bewerkersbond hebben besloten, een adres te richten aan de permanente commissie voor crisismaatregelen, waarin wordt aangedrongen op spoedige vaststelling van maximumprijzen op levensbehoeften, opdat de verkregen loons- verhoogingen niet te niet worden gedaan door de abnormaal hoog opgedreven prijzen. Bestrijding werkloosheid. Op initiatief van het gemeentebestuur is te Deventer een bijeenkomst gehouden van ver tegenwoordigers van de gemeentebesturen van Nijmegen, Voorst, Apeldoorn, Arnhem, Zutphen, Almelo, Enschede, Hengelo, Doetinchem en De venter tot het voeren van besprekingen over maatregelen ter bestrijding van de nog steeds heerschende werkloosheid. Na uitvoerige discussies werd besloten tot het instellen van een comité van actie, dat bij de regeering deze kwestie ter sprake zal bren gen, daar de bestrijding van de werkloosheid niet een plaatselijk, doch een algemeen belang is. N. V. Nationaal Grondbezit De Haagsche Huurdersbond heeft zich tele grafisch tot den minister van arbeid gewend, in verband met het feit, dat door de maat schappij Nationaal Grondbezit in tal van plaat sen in ons land huizen worden te koop gevraagd. Het bestu(ib van den bond wijst erop, dat door voornoemde maatschappij geen zooge naamde weekwoningen worden gekocht, omdat zij wel weet, dat de bewoners daarvan geen goed experiment vormen voor winstbejag. Het gaat alleen tegen den middenstand (ambtena ren en handelaren) zegt de bond en deze men- schen mogen de dupe niet worden van een trustvorming, die allerwege poogt, het huizen- bezit tot object van woekerspeculatie te maken. Betoogd wordt, dat de maatschappij in haar poging ook met deze speculatie te beginnen door een noodwet van regeeringswege moet wor den tegengewerkt. Uitvoerverbod versche groenten. De Minister van Landbohw hoeft tot nadere aankondiging dispensatie verleend van de uit voerverboden van versche groenten. De kwestie der scheepshypothekcn. Volgens een telegram uit Berlijn, meldt de B. B. C., dat de onderhandelingen tussclhen de ver tegenwoordigers vain de Nederlandsohe Schcep- vaarlhypjfheekbanken, die, hypotheken op Diuit- sdhe schépen hebben verleend, en de Duitse he regeering tot overeenstemming hebben geleid, doordat nl. de üui tscbe regeering zich bereid heeft verklaard |om de Nederlandsohe scheepshypo- theekbamken schadeloos te stellen. De vórm, waarin fie schadelooss teil ing zal plaats hebben, zal het onderwerp van verdere onderhandelingen zijjh. Nederland en BelgiS. De „Times" spreekt in een hoofdartikel Groot-Britannië en België, over België's „be grijpelijk, schoon niet redelijk gevoel van te leurstelling sedert den wapenstilstand" en zegt danMen begrijpt thans, dat België bij de algemeene regeling vrij schappelijk behandeld is. De groote kardinale kwestie, waarin Enge land vooral verplicht is, de Belgische aanspra ken te steunen, is de herziening van de trac- taten van 1839. Het is nog onzeker, wat er te Parijs gebeurd is. Maar op den 8sten Maart heeft de operate raad eenstemmig besloten tot herziening met het erkende doel om België te bevrijden van de beperking van zijn souvereini- teit, die het door de tractaten wordt opgelegd, en om in zijn belang en in dat van den alge- meenen vrede het risico en de overlast, die er mee gepaard gaan, ter zijde te stellen. Op 4 Juni heeft de raad van ministers van buiten- landsche zaken van de voornaamste geallieer den en geassocieerden een gemengde commissie ingesteld, die voorstellen moet overleggen, welke „noch een overdracht van de territoriale sou- vereiniteit noch de schepping van internationale servituten met zich mee brengen." Wat ook die zinsnede moge beduiden en tenzij zij slechts holle woorden bevat, is het moeilijk te begrijpen, hoe zij vereenigbaar is met een Belgische sou- vereiniteit over de Schelde of het kanaal Gent Terneuzen en den spoorweg er is een pro- Hollandsch bijsmaakje aan, dat in België zeer goed ongerustheid verwekt kan hebben. Men gelooft daar grif, dat Engeland geneigd is, de houding van Nederland te steunen, dat tot- dusver ronduit afkeerig is geweest van een her ziening in den geest dien België verlangt. Wij moeten nog overtuigd worden, dat dit het geval is, maar tegelijk twijfelen wij, of de Britsche regeering eigenlijk eenige weloverdachte politiek heeft. Niet alle Belgische eischen zijn van gelijk belang, maar alle zijn toch een zeer nauwgezette en welwillende overweging waard. Aangaande het openen van de Schelde kan er geen verschil van meening bestaan. Om de positie van Antwerpen krachtens de fantastische tractaten, die België in 1839 zijn opgelegd, te beseffen, behoeft men zich enkel voor te stel len, dat Londen een handels-mededinger had, die in het bezit was van Tilbury en Gravesend en dat liet geen macht had om de werken uit te voeren, noodig voor het onderhoud van den waterweg van de Theems'zonder dat de con current dat goedvond. Verder kan het verkeer uit Antwerpen den Rijn alleen bereiken door Hollandsch Limburg heen. Van militair stand punt kan België nooit gerust zijn, als zijn flank bloot blijft liggen, zooals nu het geval ^is. Het zou echter door geschikteuovereenkom- sten beschermd kunnen worden zónder eenige overdracht van gebied. Het is in het belang van Engeland zoo besluit de Times dat België sterk en wel varend is. Het is op het oogenblik in een zeer moeielijke positie en heeft allen diplomatieken steun noodig, dien wij kunnen verschaffen. Maar het is van essentieel belang te erkennen, dat nu de tijd is gekomen om de onbillijkheden, die tachtig jaar bestaan hebben te herstellen en door oordeelkundige voorzieningen hun be stendiging te verhinderen. Duitsche schepen. Reuter seint uit Loudenj In het Lagerhuis heeft Sir Owen Philipps ge vraagd of de onlangs gemelde; overdracht van de stoom schepen „Johann Heinrich Bmchard" en „William Oswald" van die Hamburg-Amerikalijjn aan den Koninklijken Hollandsehm Llöyd viel' onder de onlangs gienomen beschikking, dat over dracht van vijandelijke tonnemaat aan onzjjdi- gen niet door de Britsche: regeering erkend zqu wprden. Kolonel Wilson antwoordde namens den söheep<- vaartrogelaar, dat man dei Nederlandsche regeering had laten weten, dat England dé gtemeilde ver koop van heide schapen in Februari niet kon erkennen. Aan dje Üiuitsche regeering had; inten laten weten, dat dia schepen, daar zij binnen de voorwaarden van dan wapenstilstand vielen, naar een haven van het Vereenigde Koninkrijk moesten worden gazonden, waar zij ten gebruik» aan Engeland moesten wordjen afgjestaan. 3iSa4s- en Gewestelijk Nieuws. ADVERTENTIËN. In verband met de verkorting van den werk tijd in de drukkerijen, welke 1 Augustus is inge gaan, verzoeken wij adverteerders advertentiën zoo vroeg mogelijk in te zenden. Advertentiën, na elf uur 's morgens ter plaat sing aangeboden, moeten tot den volgenden dag blijven liggen. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 31 Juli—6 Aug. (5to bon 712 31/s ons suiker. Op bon 708 2 ons Amerik. spek. K i n d e r m e e 1 k a a r t. Op bon 33 A 2 ons kindermeel en 3 ons Mai- zena Op bon 338 2l/z ons kindermeel en 3 ons Maï zena. Suikerkaart. Op bon 61 31/, ons suiker. Broodkaart. De broodkaart van het 104e tijdvak van 27 Juli—4 Aug. L05e tijdvak 513 Aug, Norm aal margarin e.— Bon 10e week van 22 tot en roet 29 Juli, lie week van 30 Juli tot en met 6 Aug. Aanvullingsbroodkaarten. De gewone aanvullingsbroodkaarten voor spierarbeid en de aanvullings roodkaarten voor kinderen van 1218 jaar moeten worden ge ruild in het Verenigingslokaal, Broersvest. op Maandag 4 Augustus van AG. Dinsdag 5 Augustus van HL. Woensdag 6 Augustus van MSch. Donderdag 7 Augustus van S(e)Z., van des morgens 9—12 uur en des namiddags van lll/t5 uur. De lichamen der afgeloopen aanvullings broodkaarten moeten worden ingeleverd, voor zien van den naam van den houder, terwijl de gewone aanvullingsbroodkaarten bovendien aan de achterzijde moeten *zijn voorzien van de handteekening en het firmastempel van den werkgever. De aanvullings-domiciliekaart moet worden medegebracht. Kaarten voorzien van het stempel „zuige ling" worden ook op bovengenoemde dagen ingewisseld. Installatie Burgemeester. Blijkens officieeie kennisgeving in dit num mer zal de installatie van den nieuwen Burge meester, den heer A. J. Gijsen, plaats hebben in een buitengewone Raadszitting op Maandag a. s. teó 2 uur. Daarna zal er gelegenheid be staan om met het nieuwe Hoofd der gemeente kennis te maken. Warm water. In verband met een van die Comm. v. d. Gas-' fabriek c a. ontvangen schrijWn, stellen B. en V den Raad; voor, aan de Gasfabriek warm water verkrijgbaar te steden a 6 cent pier1 em mer, z ijnd e de' Haags te p rijs waarvoor elderé warm water te bekomen is. Den weder verkoopers die liet waiter jn. 't groot afnemen, kan een reductie op den prijls worden toegestaan. Zondagssluiting. Het voorstel1 valn de comm. v. dl. Strafverordenin gen giét betriekkingl tot de sluiting vain winkels :op Zoutlagen, houdt o.a. in, dat het vlerbodten is' winkels, inbegrepen balrbiers- en kappexssatons, vjoior het publiek geopend' te hebben. Het genjoomdie verbod is nist toepasselijk op het afleveren van eet- en drinkwaren djoor koks, lOp den verkoop van eet- en (drinkwaren, tabak en sigairen, v|oor zoover die verkoop geschiedt zonder hulp of tussc'henkomöt van dienstperso neel. f De gasprijs. B. en W. stellen dien Raad! vloor, den prijs van het gas te blepaljen op 16, cent per MA Havendienst. In verband 'met d(ei vjestiginlg1 van een post vloor den halvendiemst apn de Wilhelminahaven stellen B. en W. den Raad' Voor, het personeel van dien dienst uit te breiden met 2 havenbo dienden. Voorts strekt hieit voorstel' tjOit goedkeu ring der verplaatsing en opstelling van een hou ten gebouwtje nabij' due haven en van dien bouw van een aanlegplaats voor een havenvaartuigl De kosten worden geraamd' otp f3000. Uitkeering Oorlogsvvinstbelasting. B. en W. hebben aan den Raad overgelegd de correspondentie miat Ged. Staten, in verband met de door dit college g|evra.agde gegevens mét het oog op de voorgenomen twleedè uitkeering aian de gemeenten rot de opbrengst der O.-W.-beiiaisting. Aangezien B. en VVvan oordleel' waren, dat pit de gevraagde opgaven geen juist beeld zou zijn te krijgen van d|en toestand! waarin Schiedam vérkeert, en van de uitgaven, wiedke deze stad zich gedurendie den oorlogstoestand' heeft moeten getroosten, hebben zij nogmaals hun standpunt in deze uiteengezet en naldter toegelicht. Haven-, brug- en sluis-golden. B. en W. hebben djen Raad een herziening voorgesteld van die haven-, sluis- en bruggelden. Uit gen vergelijking1 van de bestaande met de voorgedragen verordening zal' blijken, dat eenige bepalingen, in he t havengeld tarief, waarmede het daarvan verwachte resultaat roet verkregen werd', zïjln vervallen. I In artikel 10 hébben B, en W. tonder b een redactie aangenomen die aansluit aan de bewoor dingen der tractaten en waarmede vrijstelling' ver leend wordt aan de; vaartuigen, der Engelsche en Nooxsche kerken, die de bemanningen van de vreemde schepen naar de kerk vervoeren. Verder is hier en diaar een redactiewijziging' aangebracht en zijn enkeie pndterdleelen van het tarief verhpogd. j De sinisgeldjen hebben B. en W. viopr de bin nen- en buitenshuis in één verordening samen gevat. i Het tarief is verbo'Ogdwat den buitengewonen tijd betreft aoodajnig, dat het aandeel van het personeel een redelijke bel ooning yqor hun ex tra werk kan genoemd worden. Voor dei bruggelden wordt, nevens een verbon'- gnig voor vaartuigen boven 50 ton, een regeling .gemaakt v)opr den Zaterdagmiddag, die door in voering van den vrijen Zaterdagmiddag noodig is geworden. 1 Het bedrag dier Verschillende verhoogingen kan op ongeveer f 15.000.gesteld' worden. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 2 Aug. v.m. 8.50 n.m. 9.15. UIT ROTTERDAM. De gemeenteraad heeft gistermiddag 'benoemd tot bibliothecaris van de gemeentebibliotheek dr. W. L. de Vreezie, voormalig bibliothecaris van de ■universiteitsbibliotheek te Gent, met 27 van de 36 uitgebrachte stemmen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schie dam, op Vrijdag 1 Aug. 1913, des namid dags 2 uur. Voorzitter de heer J. H. van Westendorp, w.n. burgemeester. Tegenwoordig zijn 16 leden. Afwezig de heerenP. de Bruin en J Din- kelaar, met kennnisgeving, mr. Kavelaars, Mel- chers, v. d. Toorn, Ris en Schreuder. De voorzitter deelt mede, dat is in gekomen van den Commissaris der Koningin een schrijven, ten geleide van een afschrift van het K.B. van 21 Juli j.l. no. 114, hou dende de benoeming van den heer A. J. Gij sen tot burgemeester dezer gemeente. De installatie zal Maandagmiddag plaats hebben. Kennisgeving. Van de Ged. Staten een schrijven ten geleide van de goedgekeurde raadsbesluiten. Kennisgeving. Van B. en W. voorstel, om den Ned. Fed. Bond van personeel in openb. dienst, naar aanleiding van zijn adres in kennis te stellen met de den 27en Juni 1,1. vastgestelde salaris verordening. Hiertoe wordt besloten. Idem voorstel om aan de wed. van Mer- wijk, gewezen schoonmaakster van school A, een gratificatie toe te kennen van f 3.per week van 1 Januari 1,1. af tot den dag waar op de bedoelde wederom binnen de bepalingen van de Invaliditeitswet zou vallen. Goedgekeurd. Van B. en W. de Gemeente-rekening dienst 1918. Gesteld in handen van de Financieele Com missie om advies. Idem overlegging der correspondentie met Gedeputeerde Staten in zake uitkeering O.-W.- belasting. Kennisgeving. Idem voorstel tot splitsing der klassen van de Burgeravondschool. Goedgekeurd. Idem, schrijven, hotudlenda bericht dat, io af wijking van de beslaande tarieven, aan de fa. H. van Kriekfen Go., te Rotterdam, voor kiofien- lops'teg 5000 M2. grond aan de Maaskade la ge bruik gegevjen: is, terwijl' is toegestaan dat de actie- pen, die de; kolen aanvoeren havengeld zullen be talen tegen bet tarief voor de -binnenlandsahe» Vaart. F Kennisgeving. Van de leden der Salaris-commissie voorstel, om den heer J. N. Post, voor bewezen dien sten als secretaris dier Commissie een belooning van f 500.toe te kennen. Het bedrag wordt toegestaan. Van de Huurcommissie de rekening over 1918. In handen van de Financieele Commissie om advies. Van den directeur van den Gemeentelijken Woningdienst rapport betreffende de in Juni 1919 vanwege den Woningdienst onderzochte woningen. Kennisgeving. Van mej. J. van Marion schrijven, houdende dankbetuiging voor haar benoeming tot hoofd der Alidabewaarschool en voorts, mede namen» personeel, dankbetuiging voor de herziening der jaarwedden. Van Mr. G. van Baren schrijven, waarin hij mededeelt zijn benoeming tot voorzitter van de Commissie van Administratie voor het Stadsziekenhuis aan te nemen. Kennisgeving. Van W. F. van der Heyden en 5 anderen, allen banketbakkers alhier adres, waarin zij mededeelen terug te komen op hun adres in zake de voorgestelde verordening' op de Zon dagssluiting. Te behandelen bij punt 15 der agenda. Van den heer M. L. Honnerlage Grete dankbetuiging voor het hem toegekende aan vullingspensioen. Van den heer P. H. Pomes, dir. dar Burger- Avondschool, dankbetuiging voor de verbetering van zijn salaris. Kennisgeving. Van de Commissie uit den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente tot behartiging van den Diaconessenarbeid adres, houdende verzoek haar voor haar arbeid een subsidie uit de gemeen tekas te verleenen. Van den Alg. Ned. Straatmakersbond adres, waarin met aandrang wordt verzocht den werk tijd der gemeentewerklieden te bepalen op 8 uur per dag of 45 uur per week, reeds gedu rende dezen zomer. Van het Bestuur der afdeeling Rotterdam en Omstreken van de Vereeniging van onderwij zers en artsen bij het buitengewoon onderwijs adres, waarin wordt verzocht aan het personeel der buitengewone school voor het bezit van elk der diploma's A en B voor handenarbeid f 100.'s jaars toe te kennen. Van de R.K. Middenstands-vereeniging „De Hanze" adres, waarbij onder aanbieding van de begrooting voor 1920 wordt verzocht even als vorige jaren ten behoeve van haar Han delscursus voor 1920 een subsidie te verleenen van 20 der salarissen en tevens gebruik van verlichte en verwarmde lokalen. Deze adressen worden in handen gesteld van B. en W. om advies. Van den Administrateur der Gasfabriek, dankbetuiging voor de herziening zijner jaar wedde. Van den heer T. S. Goslinga, schrijven, hou dende mededeeling dat hij, wegens a.s. vertrek uit de gemeente, ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad. Kennisgeving. Idem verzoek om eervol ontslag, met ingang van 1 Augustus a.s., als lid der commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs. Het ontslag als lid der Comm. v. t. op het Middelb. Onderwijs wordt vervolgens verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Van de Commissie voor het gas-, water- en elect, bedrijf verslagen dier bedrijven over 1918. Kennisgeving. Van het Burgerlijk Armbestuur sehrijven, verzoekend goedkeuring van een af- en over schrijving op de begrooting over 1918. In handen van de Commissie van Financiën om advies. Van den gemeente-secretaris, verzoek om hem vacantie te verleenen van 16 Aug. tot en met 18 September a.s. voor een verblijf in het buitenland. Het verlof wordt verleend. De voorzitter deelt mede, dat er straks nog een comité-generaal zal worden gehouden, waarin de notulen van vorige geheime raads zittingen moeten worden vastgesteld. AGENDA B enoemingen. Aan de orde is I. Voorstel' van R. en W. om dm héler H. J, van Greevenhroek eit mej. C. ML L, Zoetmulder definitief te: hernoemen tot ieeraar(ares) aan den Gemeentelijken Handelsavondjciursus en de lijde lijke benoeming van mej. J. B. C, M. Stolk roos den eiursus 1919/1920 te vferiienge». *.j - .iï v 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2