Dagblad voor Schiedam Omstrekevi 42st«s jaargang Donderdag 21 Augustus 1919, No. 12519 firatisOngevaüenverzeksrihg Een negentiende-eeuwsGh wonde?, O M. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89 Abonnementen per 3 maanden ƒ2.— p*sr week 15 cent, franco p. post f 2.50 p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. "Adtertentlën.1-6 remets 11.60; elke «fel daareven 80 et. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden m ededeelingm 60 et. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. IacawiokMl— ytrjaa f*| f'! bij TarllM van een duim; bjj TerÜaa van een wijsvinger; varifeï fW* eiken ande ren vinger; öt} of krachtens wetten cl verordeaingsu voorgeschreven en andere officieel e ti en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentcbestwur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ingevolge artikel 9a der Verordening °P de tapperijen, logementen, openbare ver makelijkheden, optochten en den handel in ge bruikte roerende goederen te Schiedam, (Ge meentebladen no. 43 van 1911, 16 van 191b en 27 van 1913) ter openbare kennis, dat met bet oog op de viering van den verjaardag van bet Hoofd van den Staat, op Maandag 1 Sep tember a.s., genoemde dag door hun College is aangewezen als dag, waarop het den tappers eQ slijters verboden zal zijn in hun tapperijen °f slijterijen voor des middags 12 uur sterken drank te schenken, toe te dienen, of te ver strekken. Schiedam, 21 Augustus 1919. Onitenlandsüii Nieuws, BELGIË. Geen staking. Het stakingscomite van het staatspersoneel deelt mee, dat dertien afgevaardigden gister morgen een onderhoud hebben gehad, met den minister, die hun meedeelde, dat hij niet wilde onderhandelen onder een bedreiging, die door den brief in den vorm van een ultimatum, waar in 1 uur als uiterste termijn was gesteld, nog was verscherpt. De minister noodigde hen uit de^zitting van den Senaat bij te wonen, waarin de^minister van spoorwegen in antwoord op de interpellatie een verklaring zou afleggen. In den loop der vergadering liet de minister-president de afgevaardigden bij zich roepen in tegenwoor digheid van de ministers Vandervelde en Ren- kin. De afgevaardigden trokken, nadat zij ken nis hadden genomen van de gunstige beschik kingen van de regeering, hun ultimatum in. Volgens deze regeeringsverklaring aanvaardt de overheid als gemiddeld salaris een grondslag van acht franken daags gedurende het geheele jaar, op voorwaarde dat er verschillen zullen worden toegelaten met het oog op de woonplaats (stad of platteland). Ook is werkkleeding in het loon inbegrepen. Voorts is bepaald dat de nor male werkdag acht uren van nuttigen dienst voor den staat omvat. Waar aan den anderen kant bij de vroegere onderhandelingen de andere eischen, die van be- teekenis waren, ingewilligd zijn, meent het sta kingscomite, dat men voort kan gaan met de bestudeering van de wijze van toepassing, trekt bet zijn bedreiging met staking in en besluit dientengevolge zichzelf voor ontbonden te vei- klaren. In antwoord op de interpellatie over de drei gende spoorwegstaking, heeft Renkin, de minis- Uit het Entfedstlh, ter van spoorwegen gezegd, dat niets bij den huidigen toestand een staking zou wettigen. Hij herinnerde eraan, wat de regeering reeds heeft gedaan en nog doen wil voor het perso neel. Het vakverbond wilde, dat het ontwerp- loonschaal onmiddelijk zou worden aanvaard. Dit was niet in te willigen. Een staking op dit oogenblik zou een mis daad zijn jegens het land. De minister voegde er nog aan toe, dat hij niet wilde gehoorzamen aan de inblazingen van een lichaam, dat geen enkele publieke bevoegdheid bezit en dat hij voor geen bedreigingen ooit het hoofd zou bui gen. De regeering zegt geen neen, maar wenscht eenige gerechtvaardigde wijzigingen aan te bren gen na ernstig onderzoek en met toestemming van de Kamers. Minister Vandervelde zeide, dat als de ar beiders zouden gaan staken, zij van het hun toegekende stakingsrecht misbruik zouden ma ken. Wij zijn bereid den achturendag en de nieuwe loonschaal te aanvaarden, maar ik acht het ontoelaatbaar, dat de afgevaardigden van een vakvereeniging u zullen verplichten om u voor een bepaald uur schriftelijk uit te spreken. Dat zou een volledige overgave bet eekenen. De minister-pr.esident zei, dat de houding van het personeel en het ultimatum aan de regee ring hem belet hadden het te antwoorden. DUITSCBLAND. De „Deutsche Allgemeine Zeitung verzekert in het wapens tils bandsgeding, dat de keizer bereid was den wapenstilstand dade lijk te sluiten, zonder door onderhandelingen nog te trachten een verzachting der voorwaar den te krijgen. Bij de onderhandelingen onder leiding van Erzberger is tot het laatste oogen blik alles beproefd om de voorwaarden ver zacht te krijgen. Misschien zullen de politieke tegenstanders van Erzberger, zegt het blad, nu, althans wat den wapenstilstand betreft, hur aanvallen staken. EX-KEIZER WILHELM. In de laatste vergadering van'het Pruisische ministerie heeft de minister van financien Dr. Sudekum een voorstel ingediend, strekkende om aan den voormaligen Koning van Pruisen als vergoeding voor de na vrijwillige troonsaf stand verloren inkomsten der civiele lijst een kapitaal van 170 millioen mark uit te keeren. Alle ministers gingen met het voorstel ac- coord. Slechts door de oppositie van minister Braun (landbouw) werd het onmogelijk ge maakt een definitieve beslissing te nemen. EEN COMPLOT TE LIBAU. Te Libau is volgens de Duitsche bladen een Duitsche samenzwering tegen de staatsorde van de Lettische republiek ontdekt, waarbij de troepen van generaal Von der Goltz betrok ken waren. Het plan bestond hierih, dat men de hooge beambten zou gevangen nemen en wegvoeren om overal wanorde te scheppen en zoodoende LOUIS ZANGWILL. Von der Goltz een voorwendsel te geven m te grijpen en het land dieper binnen te dringen. De Duitsche zaakgelastigde te Libau, Dr. Kuck, stond in verbinding met de leiders van het complot. Alle samenzweerders zijn thans in gevan genschap. Een poging van Dr, Kuck om hen met geweld te bevrijden werd verijdeld. iüi J UJ2 BLOEDIGE ONLUSTEN TE SOFIA. Naar uit Boedapest aan de „Daily Mail" wordt bericht, hebben te Sofia bloedige gevech ten "plaats gehad tusschen de radicale elemen ten" en de troepen. Betoogingen werden gehou den voor het koninklijk paleis het aftreden van koning Boris en de uitroeping der republiek we4den geeischt De troepen joegen de me nigte uiteen. 1 I I r IN DE OEKRAÏNE. Men meldt uit Boekarest, dat de Roemeni- ers drukke voorbereidingen treffen voor een aanval over de Dnester. Tal van regimenten zijn aan het Transsylvaansche front onttrokken en te Bender aangekomen, dat als het uitgangs punt voor de Roemeensche actie wordt be schouwd. Het doel van den Roemeenschen aanval is om een aaneengesloten front te vormen met den linkervleugel van het leger van Demkin, dat niet meer dan 50 K.M. van de voorposten der Roemeniers afstaat. Bovendien heeft Maziefski, de nieuwe vertegenwoordiger van Petljoera te Boekarest, de opdracht om een verbond tus schen Roemenie en de Oekraine tot stand te brengen met het oog op een gemeenschappelijk optreden tegen de bolsjewisten. AMERIKA EN MEXICO. In verband met het feit, dat Mexicaansche bandieten twee officieren van het Amerikaan- sche leger hebben opgelicht en 15.000 los geld voor hen vragen, heeft de regeering van de Vereenigde Staten Carranza officieel aange zegd, dat zij' den toestand als hoogst ernstig beschouwt. Het departement van oorlog is doende alles in gereedheid te brengen om de consequenties, die zich kunnen voordoen, het hoofd te bieden. Goedingelichte lieden te Washington zijn van meening, dat dit geval zal leiden tot de zoo gezegde „radicale verandering van politiek", waar Lansing in zijn nota van 22 Juli op ge zinspeeld heeft. De „New-York Times" zegt, dat er weinig kans is, dat Carranza in staat zal zijn, de ban dieten op te ruimen. Men kan niet toelaten, dat zij aan deze zijde van de grens Amerika nen oplichten, en hun vraag om losgeld is de laatste druppel, die den beker doet overloopen. JAPAN EN AMERIKA. De Amerikaansche pers wijdt bijzondere aan dacht aan de verklaring van Thomas F. Mil lard, een deskundige voor aangelegenheden, die het verre Oosten raken afgelegd voor het Comité voor buitenlandsche betrekkingen uit den Senaat, waarvan volgens de „New-Aork Sun" het voornaamste gedeelte luidde Zoo als de zaken in het verre Oosten nu^loopen, is er ernstige kans op een oorlog tusschen de Ver eenigde Staten en Japan. Er zou ve -1 gedaan kunnen worden om een dergelijke botsing te voorkomen, indien de Senaat voor de iaLilicu- tie van het vredesverdrag, buitenlandsche za ken er toe kon brengen, de Engelsche en Fran- sche regeeringen op den man af te vragen naai hun geheime overeenkomsten met Japan.' Millard's voorstel om den oorlog, die anders zeer waarschijnlijk is, te voorkomen, is te ko men tot diplomatieke onderhandeling zoolang er nog kans op is. Hij zegt dat Europa de Ame rikaansche hulp heeft ingeroepen ten einde den Europeeschen vrede in de toekomst te verzeke ren, welk feit Amerika in de gelegenheid stelt een wederdienst te vragen. De geheime verdragen tusschen Frankrijk en Engeland eenerzijds en Japan anderzijds be treffen de belofte van Engeland om Japan te ondersteunen in zijn pogingen om zijn posilie in Sjantoeng te bevestigen in plaats van de rechten van Sjantoeng aan China terug te ge ven, gelijk het verdrag eischt. Voorts betoogt Millard dat Amerika in ruil voor de verplichtingen die het op zich neemt in het Amerikaansch-Fransch verdrag de ver zekering erlangen moet dat in toekomstige con flicten in het verre Oosten, Frankrijk er, Enge land de zijde van Amerika zullen kiezen. Ja pan zou dan inzien dat het tegenover een over weldigende meerderheid zou komen te staan en van Sjantoeng afzien, daar Japan niet van plan is van Sjantoe-g afstand te doen en niets het van zijn agressieve houding tegenover Ciiina zou kunnen afbrenge..behalve de wete schap dat het tegenover een groote overmacht komt te staar. Gemeenteraad. 40 „Want behoef ik het nader te verklaren, dat wij van het Heelal alleen datgene kunnen be vatten, wat ons door middel onzer vijf zintui gen wordt geopenbaard, altijd als onze vijf zin nen zich in normalen toestand bevinden. En door de genade en macht Gods is dat gedeelte ▼an Zijn Heelal, dat aldus aan menschelijke wezens getoond wordt, een volledig Heelal. Wie zal echter zeggen, welke nieuwe wonderen en mirakelen de Almachtige ons zou toonen, in dien wij eens met meerdere zintuigen verrijkt Waren Maar er kan geen sprake van zijn, dat dergelijke extra-zinnen ons zouden gegeven zijn. Bij eenig nadenken zal ons de reden, waarom wij dit niet kunnen aannemen, duidelijk blij ken. Hoe zouden wij tot leven in staat zijn, nis wij kennis moesten dragen van al de gehei men en wonderen van het Heelal, zooals de Almachtige het geschapen heeft. Zouden er geene dingen kunnen bestaan, die een mensch niet zou kunnen aanschouwen, zonder ten doode toe getroffen te worden? Zouden er geene VQrraen en spookgestalten kunnen zijn, waar voor wij vol afschuw zouden terugdeinzen Zou onze ziel niet machteloos blijken, om de menigte van vreemde indrukken te verdragen die zich aan ons zouden opdringen Zouden wij niet overweldigd worden door datgene, waartegen wij niet opgewassen zouden zijn Onze hersenen zouden in de war geraken en wij zouden slechts een vagen indruk van een wilden chaos krijgen, zooals iemand, die in zwijm valt. Die vreemde elementen, waarvan wij hier geen bewustzijn hebben en ons dus vreemd zouden zijn, zouden het menschelijk organisme ook schadelijk zijn. Mr. Robert Ash- field werd feitelijk dood op den bodem van den Oceaan gevonden, omdat, waar wij slechts lucht zien, in werkelijkheid water is, waarin hij natuurlijk niet leven kon. „Moeten wij dus de goedheid en het door zicht van den Schepper niet prijzen, waar hij den mensch slechts met dusdanige zinnen heeft toegerust, dat hij slechts eene keuze' uit de vol heid van dit wondere heelal kan doen, d:e met zijne natuur in overeenstemming is en die hij in staat is te verdragen Hij wordt daardoor slechts bewust van dat deel der schepping, waar voor zijne ziel de geschiktheid bezit, te weten zooveel van den hemel en de dingen daarin vervat, zooveel van de aarde en de dingen, die van de aarde zijn En als wij hooren var oogen- blikken waarin het de Goddelijke Macht be haagd heeft in te grijpen en het natuurlijke ver mogen der zinnen uitgebreid werd ocgenblik- ken, waarin het den mensch vergund wordt een schijn te ontdekken van die werelden buiten ons, die met de onze vermengd zijn, of van de vormen en spookgestalten, die daarin rondwa ren dan worden de vele verhalen van ver schijningen en bezoeken, die door eerwaardige en oprechte menschen geboekt zijn, doch door de waanwijzen ontkend worden, duidelijk ge rechtvaardigd en verklaard op de basis van ge zonde redeneering. Ik sluit hierbij mijn naam en adres in en noem mij, hoogachtend, Mijn heer de Redacteur, Uw. Dw., VERITAS. „De zee boven het uitspansel was eene theorie, die vele menschen grif aannamen, zoo snel en volkomen, dat zij plotseling een onbe twistbaar geloofsartikel werd. Oude oorkonden werden in elk dorp doorsnuffeld, met het ge volg, dat er duizenden gevallen werden opge doken, die de onweerlegbare bewijzen moesten leveren, dat de menschen feitelijk op den bo dem der wereldzee leefden. Verscheidene men schen kwamen er zelfs voor uit, dat zij altij van opinie waren geweest, dat zich eene zee bovett hen uitstrekte, maar dat de vrees zien 'belachelijk te maken, hen tot nog toe weerhou den had er rond voor uit te komen. Zi] kwamen nu voor den dag met allerlei familietradities en persoonlijke ervaringen. Sommige men sc en liepen zelfs voorzichtig in de duisternis, uit vrees van over het lijk van een man, die door Zitting van Dinsdag 19 Augustus 1919. 1 Slot Bouwvereeniging ,,St. Jozef. 8. Voorstel van Bi. en W. tot heit vartenen van een voorschot ien crisisbijdirage a.an die R. KV BiOjuwvorete raging „St. Jozef' voor dien bioiuw van 25 arbeiderswioiningein aan de Antboniet Mulijkstrfaalt. Het voorstel wordt z.h.st. goedgekeurd. Op verzoek van den heer Schreuder wordt de discussie heropend. De heer Schreuder zegt, na eerst een opmerking te hebben gemaakt over kleine slaapkamertjes in eenige der te bouwen wonin gen, het jammer te vinden, dat de correspon dentie tusschen B. en W. en het bouw- en woningtoezicht niet is overgelegd. De vergelij king die in den brief van den directeur van dien dienst gemaakt wordt met betrekking tot de woningen van Volkshuisvesting en St. Jozef is zeer belangrijk. Uit de gegevens blijkt, dat de de door Volkshuisvesting ge- de zee verzwolgen was, te struikelen en half wijze genieën, die hun leven lang gebrek hadden geleden, omdat zij hunne uitvindingen niet lot e n practischen graad van volmaking hadden kunnen brengen, droomden van allerlei groot- sche ontwerpen, tot de ontdekking van de on zichtbare schatten, die overal om hen heen verspreid lagen. Onder de groote menigte ontwaakten alle ver borgen krachten van het bijgeloof, tot de zon derlingste uitingen. De athisten, die zooals anders, in de Londensche openbare parken of op de traditioneele hoeken der straten hun ge wone preeken wilden houden, werden verdreven en uitgejouwd omdat zij andere predikers dreig den te verdrijven, die op 't moment meer in den smaak vielen. Oude vrouwen werden in paardenwedden gedompeld, onder verdenking van tooverheksen te zijn. Twijfelaars keerden tot de kudde der geloovigen terug, zoodat alle kerken des Zondags letterlijk belegerd werden. Een zedelijke strooming ging door het so ciale lichaam. Aan de beurs was er een merk bare daling in de speculatieve ondernemingen waar te nemen. Agenten voor groote firma s die het 'anders overdruk hadden weigerden com missies op zich te nemen en de chefs van enkele eerlijke firma's waren ten zeerste verwonderd goede zaken te doen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1