Commauditaire Bankvereeniging SLAVENBURG Go. Schiedam, Rotterdam, 's-Gravenhage. f 250.000Aandeelen aanToonder 19 Augustus tot 2 September 1919, Comm. Bankvereenigiag SLAVENBURG Co. VAN OLDENBORGH Co. De nieuwste en modernst eattracties op het gebied van theaterbouw worden in dit theater toegepast, zoodat het na inbedrijfstelling, tot de beste en modernst ingerichte van Nederland zal gerekend kunnen worden. De heer Karl Weisbard zal als technisch directeur optreden. Reeds zijn belangrijke con tracten afgesloten, zoodat de directie in staat Rotterdam de primeur te geven van films zooals in Nederland nog nimmer vertoond wer den. In den loop v^in October zal het theater geopend worden. Wij wenschen de nieuwe ondernenTinjj een Hink succes toe. Tegen 12 uur, bij het sluiten van de cafe s °P den Schiedamschen Dijk, hebben Öpaansche zeelieden onderling twist gekregen. De messen werden getrokken en een van de Spanjaarden werd zwaar verwond, met een diepe verwonding aan den hals, naar het ziekenhuis gebracht. De man heeft veel bloed verloren en men vreest voor zijn leven. Een anderen Spanjaard, die een steekwond in de borst bekwam, heeft men op handen en voeten de Bleekersteeg in zien krui pen, waar hij verdwenen is. De dader, eveneens een Spanjaard, is gearresteerd en naar het po litiebureau in de Groote Pauwensteeg gebracht Gemengd Nieuws. uit de gesloten kast gestolen. Door de gemeente politie is in verband hiermee aangehouden de Maastrichtenaar G., verlofganger der IVe Comp. wielrijders. De man bekende, terwijl het geld op hem is in beslag genomen. E e n o p 1 i c h t e r. Te Haarlem is Woens dag aangehouden zekere B., woonachtig te Heerlen, die aldaar verschillende oplichterijen, tot een bedrag van ruim 30.000 zou hebben gepleegd. y De kolenvoorziening. Op vragen van den heer van Rappard omtrent de vooruit- zichten van onze kolenvoorziening heeft minister van IJsselsteijn geantwoord, dat, in aanmerking genomen de zeer ongunstige kolenpositie, waarin de meeste Europeesche landen verkeeren, de vooruitzichten van onze kolenvoorziening niet onbevredigend kunnen worden genoemd de aanvoeren van de laatste maanden hebben tot eenige voorraadvorming in staat gesteld, ter wijl thans de aanvoer nog in bevredigende mate plaats vindt. Gelijk echter reeds eenige malen is gepubliceerd, zijn de vooruitzichten niet van dien aard, dat volop kolen beschikbaar zullen zijn, en de toestand zou zelfs onbevredigend Worden, indien onverhoopt de Duitsche kolen niet geleverd worden. Met turf en bruinkolen als aanvulling zal echter dan naar de meerling van den minister de brandstoffei voorziening een redelijk verloop hebben. Bij de Rijkskolendistributie komen herhaal delijk offerten in voor kolenlevering, die bijna zonder uitzondering vrijblijvend worden gedaan. Welke firma de 40.000 ton Amerikaansche kolen aan de Rijkskolendistributie heeft aangeboden, is hem niet bekend. Of die kolen op aanneme lijke voorwaarden aan de Rijkskolendistributie zijn aangeboden, geweigerd en per slot naar Zwitserland zijn gegaan, kan dus niet met zekerheid worden gezegd. Het behoeft echter geen betoog, dat een doelbewuste aankooppoli tiek van Amerikaansche kolen niet kan bestaan in het afwachten en accepteeren van offerten, welker uitvoering blijkens opgedane ervaring geenszins vaststaat, dat doch, rekening hou dende met behoefte en prijs, aangekocht moet Worden op zoodanige wijze, dat de grootste kans op uitvoering van de aankoopen bestaat. De minister stelt er prijs op, in dit verband nog maals mede te deelen, dat thans van de Nedei- landsche scheepsruimte een zoodanig gedeelte is bestemd voor den aanvoer van Amerikaansche. kolen, dat maandelijks 50.000 ton kunnen wor den aangekocht. Daarenboven zijn niet onbelangrijke hoeveel heden Amerikaansche kolen gekocht, die met vreemde tonnage zullen worden aangevoerd. De op deze wijze hierheen gebracht kolen zijn ech ter zeer kostbaar, in verband met de voor vreemde tonnage geldende vrachten. De hooge prijs maakt het geraden voorzichtigheid te be trachten bij het doen van aankoopen, daar aan voer van zeer groote hoeveelheden Amerikaan sche kolen met vreemde schepen een aanzien lijke verhooging van de kolenprijzen ter gevolge zou moeten hebben. Dat verdere verhooging van de in ons land toch reeds hooge. steenkolen- prijzen voor de industrie en het geheele econo mische leven van Nederland zeer ongewenscl^t zou zijn, zal niet nader behoeven te worden uiteengezet. Hieronder volgt een overzicht van de aan voeren van buitenlandsche kolen, gesplitst raar de landen van herkomst sedert 1 April j.l. In aanmerking nemende, dat in het tijdvak van 12 maanden, eindigende 1 April j.l., nog geen millioen ton kolen is geïmporteerd, blijkt hier uit reeds de verbeterde positie. Aanvoer uit Amerika 1 April '19 t/m, 16 Aug. '19: a. met Nederl. schepen ca. 111.000 ton, b. met vreemde schepen c.a 56.000 ton, Belgie ca. 197.000 ton, Duitschland ca. 233.000 ton, Engeland ca. 178.000 ton, te zamen 1.775.000 ton. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat op grond van de gedane aankoopen in Augustus en September ruim 200.000 ton Amerikaansche kloen, met vreemde scheepsruimte aan te voe ren, moeten worden geleverd. Het is evenwel niet zeker, dat deze geheele hoeveelheid door de verkoopers zal kunnen worden afgeleverd, in verband met de scheepsruimte. V ergiftiging? In een gezin in de Pas toorwarande in Den Haag zijn twee kinderen ongesteld geworden door het eten van kaas. Er hebben zich ernstige vergiftigingsverschijn selen voorgedaan, voor een der kinderen met een ernstig verloop. De kleinen, die eerst naar het Ziekenhuis zijn gebracht, werden op ver- Zoek der ouders weer naar hun woning vervoerd. Ook bij andere kinderen moeten zich vergif tigingsverschijnselen hebben voorgedaan. Diefstal. Bij den coiffeur van Mill, Phi- lipsdorp te Eindhoven, is een bedrag van 600 De strijd tegen de duurte» In het ,,Wkbl. v. Gymnasiaal en Midd. Onderwijs komt een circulaire voor van den heer F. W. Sterk te Assen, waaraan het volgende ont leend is Te Assen is men overgegaan tot het oprichten eener Ambtenaren Consumentenvereeniging, die zich ten doel stelt prijsverlaging van alle arti kelen te bewerken. Wijze van oprichting Door eenige personen zijn samengeroepen ambtenaren van alle cate gorieën ter plaatse, verbonden bij Rijk, Pro vincie, Gemeente of Staatsspoor, die als vei- trouwensmannen konden worden beschouwd. Een 50-tal was ter vergadering aanwezig er werd besloten de bedoelde vereeniging op te richten. Ieder zou bij zijn collega's leden wer ven, waartoe gedrukte lijsten werden beschik baar gesteld, vermeldende naam, voornaam, beroep, woonplaats, aantal gezinsleden en be drag der storting ineens 0.50 voor inkomens beneden ƒ2000, vermeerderd voor iedere 1000 met 0.50) .In 10 dagen sloten zich ruim 400 leden met 1400 gezinsleden, thans na vier weken is de Vereeniging sterk 650 leden met 2200 ge zinsleden. Gepensionneerden ei weduwen van ambtenaren kunnen ook als lid toetreden. Mi litairen worden uit den aard der zaak als amb tenaren beschouwd. Een ledenvergadering werd gehouden (waar ruim 500 personen aanwezig waren) en daar werd uiteengezet hoe men dacht te werken. Op den voorgrond dient gesteld, dat de win kelietsvereenigingen zich direct zeer vijandig tegenover de consumentenvereeniging gedroe gen en tot geen enkele concessie bereid waren. De Vereeniging slaagde er in een slager te vinden, waardoor direct een daling van den vleeschprijs werd bereikt van eenige beteekems per pond daalde het vleesch van 1-60 op 1.10 thans zal de vleeschprijs, weer moeten worden verhoogd wegens de bekende hooge marktprijzen der koeien. (Tegenwoordige pnjs 1.25 per pond. Prima rundvet is leverbaar voor 95 cent, prima plantenboter voor 65 cent per pond.) Een tweetal groentenventers werden aange nomen, groenten uit het Westland werden aan gevoerd en hiermede werd bereikt, dat ook de groentenprijzen daalden. Een sterke daling werd Verkregen voor het reparatiewerk aan schoenen, terwijl de aanvoer van zeer degelijke schoenen tegen billijken prijs zoo goed als verzekerd is. Met een manufacturenfabriek is een contract afgesloten voor levering met belangrijke korting terwijl voor kruidenierswaren een gunstige rege ling staat te worden getroffen. Turf, visch, waschgoed worden behandeld en naar hét zich laat aanzien,met goede resultaten. Sigaren zijn tegen verlaagden prijs leverbaar. Voor alle noodige werkzaamheden is het 30 personen sterk bestuur verdeeld in verschillende commissiën, in welke bij voorkeur deskundige personen zijn geplaatst. Besloten werd nog, dat liet geheele reserve fonds ter beschikking van het algemeen hoofd bestuur wordt gesteld, terwijl bovendien het algemeen hoofdbestuur omslag over alle leden der drie patroonsorganisaties tot een ongelimi teerd bedrag. Al deze besluiten werden aangenomen met987 tegen 18 stemmen. ^Vrijdag zal het algemeen hoofdbestuur ver gaderen in verband met de bemiddelingspoging. De heer Holtrop, voorzitter van het Alge meen Nederlandsch Vakverbond (het zooge naamde neutrale vakverbond) deelde ons mede, dat hij met eenige andere bestuursleden heden morgen een conferentie heeft gehad met het algemeen hoofdbestuur der drie patroonsorga- saties, waarbij hij het algemeen hoofdbestuur adviseerde niet over te gaan tot uitsluiting der leden van den Algemeenen Nederlandscher Ty pografenbond. Ter oplossing van het conflict bood hij zijn bemiddeling aan, welke door het het algemeen hoofdbestuur van de hand gewe zen werd. darnsche rechtbank wegens diefstal van ko nijnen veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf- Het Hof bevestigde het vonnis. Een brutale dief. Een als luitenant gekleed persoon, die zich door middel van valsche papieren als transportcommandant le gitimeerde, liet zich door het artilleriedepót te Maagdenburg 90 paardentuigen overhandigen, die door de hem vergezellende manschappen werden medegenomen. Vervolgens verlangde hij aan een ander depót de aflevering van^ twee complete kanonnen 1 Hier eisclite de depötchef echter een speciale schriftelijke machtiging van het commando, en dat had de luitenant niet. Terwijl men nog aan het onderhandelen was, verschenen detectives uit Hamburg, die den luitenant als den machinist Bedge, die ook reeds een wagon handgranaten en machinege weren verduisterd had, ontmaskerden. Eenigen van zijne metgezellen hadden ook linnen zak jes met edelgesteenten voor lage prijzen trach ten van de hand te doen, waar ze dus ook wel niet eerlijk aangekomen zullen zijn. De heele troep werd in verzekerde bewaring ge steld. Groote brand. In de houtopslagplaatsen van de Nederlandsche firma William Pont aan de haven te Duisburg is Dinsdagavond op verschillende plaatsen tegelijk brand uitgebro ken. Eenige duizenden vierkante meters hout stonden in een oogwenk in lichte laaie. De brandweer trad onmiddellijk met autospuiten en de stoomboot Neptunes op, doch groote hoeveelheden hout, wat voor papiervervaardi- gingdiende en de 600.000 centenaars omvattende groentendrogerij zijn totaal uitgebrand, zoodat de schade in de honderdduizenden loopt. Men vermoedt brandstichting. Een tweede groöte brand, naar het heet, ontstaan door kortslui ting, 'legde het naphtaline-koelhuis der Teer- maa'tschappij te Duisburg in de asch. Ook hier is de schade zeer groot. Kerknieuws. Burgerlijke Staand. Geboren: 21 Aug. Jan Gerrit, z. v. G. van Zon en H. C. Veth, Singel. Jan, z. v. L. Winters en E. Pieterse, Beierlandschestraat Heintje, d. v. A. Maas en J. M. Verhoef, Achter de 'Teerstoof. Corrie, d. v. A. Lie- beek en L. de Gelder, Maasdijk. Overleden: 21 Aug. Arie Buitenhek, oud 36 j. en 7 mnd„ echtgen. van M. van Dijk, 7ip.fistr8&t» Gehuwd: 21 Aug. H. J. C. Hersbacli 30 j. en C. J. P. Weber 26 j. W. Th. Her mans 27 j. en A. M. G. van Buijtenen 25 j. M. B. Steijger 23 j. en C' v. d. Lelie 19 j. J. de Blois 28 j. en G. E. Duk 24 j. W. van Noortwijk 21 j. en M. van der Most 20 j. P. de Vogel 27 j. en M. Mak 27 j. L. Schwagermann 26 j. en T. Zagwijn 23 j. J. van der Gaag 28 j. en G. J. van der Graaff 28 j. A. W. Wever 28 j. en A. M. van Kampen 26 j. Th. H van Rijswijk 23 j. en J. Hittinger 30 j. A. Maan 24 j. en T. van Schie 22 j. M. 't Hart 43 j. en A. van Oos ten 37 j. Visseherij. SCHIEDAM, 21 Augustus. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de logger SCII. 99. „Mercurius", schipper J. A. Roeleveld. 22 Augustus SGH. 236 „Noordster", schipper A. Spaans, beiden voor de tweede reis. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 22 Aug. Men noteert heden voor moutwijn 46 f o0.—per H.L. Spiritus. SCHIEDAM, 22 Aug. In afwachting van de nieuwe noteering voor September is er heden niet genoteerd. Spoeling. Men noteert heden voor spoeling f2.90 per ketel. DELFT, 21 Aug. Veemarkt. Aanvoer226 runderen, 344 schapen of lam meren, 10 paarden, 419 varkens, 3 vette kalve ren, 404 biggen, 36 magere kalveren, 25 geiten of bokken. Vette koeien le kw. f 475950, 2e kw. f250475, kalfkoeien le kw. f 425—875, 2e kw. f 250425vaarkoeien le kw. f 325675, 2e kw. f180325, vette kalveren le kw. 2e kw. fvette schapen Naar de „Res.bode" verneemt, heeft de wel- eerw. pater Th. J. Kannegieter eervol ontslag gekregen als kapelaan der parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, Elandstraat te 's-Gravenhage. Zijn eerw. is benoemd tot Pre fect van het Canisius-college te Nijmegen. Rechtzaken. Het Haagsche gerechtshof heeft arrest ge wezen in de volgende zaak H. J. de B. te Schiedam, door de Rotter- 1 e kw. f m- 2e kw. f wei schapen le kw. f 60 vette lammeren le kw. magere varkens le kw. f46225, 2e kw. f 70— f2e 2e kw. f f 1542, 2e kw. f2e le kw. f nuchtere kalveren le kw f'.Stieren le kw. kw. f weilammeren -, 2e kw. fbiggen le kw. f20—46, 2e kw. fpaarden £200—700, 2e kw. fossen 1# kw. Rundvleesch per kilo f2.30 f 1.70 èf 1.10. Botermarkt. Aanvoer 209/8 en 6/16 vaten boter, wegende te zamen 4240 K.G. Prijzen f 2.70 f 2.95 per Kg. Kermisrelletje. Nader meldt men uit Nijmegen De 23-jarige HT A. T. is te Neerbosch aange houden terzake van den doodslag op de kermis te Hees. Hij heeft bekend v. R. den doodelijken steek te hebben toegebracht. H e t m e s. Te Vroomshoop heeft de politie drie landbouwers gearresteerd, die er van ver dacht worden in den nacht van Zondag op Maan dag twee personen met messen over het gelaat te hebben gesneden en een fiets te hebben ver nield, alles omdat zij, met nog eenige anderen, niet meer in een cafe werden toegelaten na slui- tingtijd. De actie der typografen. Gister middag hebben te Amsterdam de drie drukkers patroons-organisaties een buitengewone leden vergadering gehouden in verband met de diverse conflicten. Na afloop dezer vergadering deelde het alge meen hoofdbestuur het volgende mede In de heden §ehouden buitengewone alge- meene vergadering der drukkerspatroons is be krachtigd het bindend besluit van het algemeen hoofdbestuur van Maandag 18 Augustus 1919, waarbij den leden der drie werkgevers-organi saties in de typografie verboden wordt toe te ^even aan looneischen, die onder bedreiging met werkstaking aan hen worden gesteld. Verder is besloten, dat aan alle leden van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond, wegens de houding, door dezen bond aangeno men, in lijnrechten strijd met de collectieve loonsovereenkomst, de dienstbetrekking zal wor- den opgezegd met acht dagen op Zaterdag 30 Augustus of zooveel vroeger als door de drie hoofdbesturen der werkgeversorganisaties dien stig zal worden geoordeeld. Evenwel zal te voren beproefd worden of een aanbod tot bemiddeling van professor Veraart, staande de vergadering telegrafisch bij de hoofd besturen ingekomen, alsnog kan leiden tot ver mijding van dezen uitersten maatregel. De vergadering gaf het algemeen hoofdbe stuur absolute volmacht om verder geheel naar bevind van zaken te handelen. Commanditair Aandeelen-Kapltaal f 1.000.000.- Geplaatst en volgestort f 500.000.- Reserve f 63.905.56.- V AN (desverlangd op naam) IN STUKKEN VAN f500.- deelende in 1/2 der winst over het Boekjaar 1919. Ondergeteekenden berichten, dat de INSCHRIJ VING op bovengenoemde Aandeelen bij de Kan- toren der Comm. Bankvereeniging SLAVEN RU RC Co. te Schiedam, Rotterdam en s-Gravenn en te Amsterdam bij de Heeren VAN OLDEN BORGH Co., zal zijn opengesteld van tot den koers van 120 voor vrije inschrijvingen en van 118 voor inschrijvingen met recht van voorkeur. Prospectussen en Inschrijvingsbiljetten zijn bij de Inschrijvingskantoren verkrijgbaar. Schiedam, J jg Augustus 1919. Amsterdam, J 13753 100 i _iKnoft mirviQt.pr kw. wmmmm—— 26 It Wf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 3