Laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de „DE PHOENIX", Telef. No. 15. het Levensmiddelenbureau vervoegen, ten einde hiervan tijdig te doen nota nemen. Wil men zich zelf dus geen last of teleurstel ling bezorgen, dan overtuige ieder zich thans dat zijn Domiciliekaart geheel in orde is. De wethouderszetels. De R.-K., A.-R. en C.-H. Raadsfracties heb ben in antwoord op het schrijven der Soc. Dem. Raadsfractie het volgende bericht „Aan de Fractie der Sociaal-Democra tische Arbeiders Partij in den Ge meenteraad van Schiedam. Edelachtbare Heeren, De fracties der Roomsch-Katholieken, Anti revolutionairen en Christelijk-Historischen heb ben op hun samenkomst van 21 Aug. Uw brief van 15 Augustus besproken. Namens die fracties heb ik de eer U daar op te antwoorden, dat zij, zich stellende op het standpunt van de Evenredige Vertegen woordiging, reeds vóór de ontvangst van Uw schrijven, n.l. in haar vergadering van 14 Augustus j.l., besloten hadden om voor zich op slechts twee wethouderszetels aanspraak te maken, terwijl in diezelfde vergadering het streven tot uiting kwam om ook wat de Raadscommissies betreft het beginsel van de Evenredige Vertegenwoordiging zooveel doen lijk in toepassing te brengen. Wat den overigen inhoud van Uw schrijven aangaat, spreekt het van zelf, dat onze frac ties zich niet gelegen kunnen laten liggen aan een resolutie genomen op een congres, waar mede zij in geen enkele betrekking staan. Verder komt het ons voor, dat het niet gewenscht is, dat fracties, die principiëel zoo ver uiteen loopen als de onze en de Uwe zich thans binden aan een gemeenschappelijk program, ook niet al zouden voor zulk een program punten kunnen gevonden worden, waarover zooals b.v. in casu het ons door U voorgelegde wellicht weinig of geen ver schil van opinie zou behoeven te bestaan. Ten slotte zij nog gezegd, dat samenwerking met Uwe fractie in den Raad ook onzerzijds op prijs wordt gesteld en dat wij overtuigd zijn, dat samenwerking tusschen de verschil lende Raadsfracties mogelijk zal zijn, indien de aan de orde komende voorstellen worden getoetst aan het belang onzer gemeente en van hare ingezetenen. Hoogachtend, Namens de fracties bovengenoemd, (w.g.) W. VAN DEN TOORN, Secr." Gemeenteraad. Het Centraal Stembureau heeft in zijn gister gehouden zitting in de plaats van den heer van Westendorp als lid van den Gemeenteraad ge kozen verklaard den heer S. Hijman. B. K. Kiesveieeniging. De R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" zal Donderdag 28 Augustus een alge- meene ledenvergadering houden. Met het oog op de belangrijkheid der te be handelen onderwerpen is een flinke opkomst der leden dringend gewenscht. Oranjevereeniging. Door B. en W. is besloten om ter gelegenheid van het feest op 1 September den muziektem pel electrisch te verlichten. Naar wij vernemen heeft zich een commisise gevormd om te komen tot een agiorao verlich ting van de Plantage en van een parterre ver lichting van het Plein Eendragt. Reeds is de toestemming van B. en W. op dit plan verkregen. Wie volgt Het Bestuur der Oranjevereeniging is gaarne bereid alle gewenschte voorlichting en mede werking te verleenen, indien zich nog andere commissies willen vormen ter opluistering van de feestelijkheden op den eersten September. f' De Gymnastiekvereeniging T. H. O. R. leden en adspiranten zal bij de volksspelen op 1 September met verschillende nummers optreden, na vooraf een marsch met muziek door de stad gemaakt te hebben. Vliegdemonstraties. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, betreffende groote vliegdemon straties, op het Sportterrein Woudestein aan den Honingerdijk te Rotterdam. Eenige beroemde aviateurs, die thans dage lijks de bezoekers van de „Elta" te Amsterdam in extase brengen door hun stoete toeren, zullen ook hier hun kranige prestaties komen vertoonen. Dank zij het initiatief van den Tuschinski zullen dus ook duizenden Rotter dammers en bewoners uit de omgeving, de vorderingen der vliegkunst in oogenschouw kunnen nemen. Gistermiddag waren twee jon- gelieden op de Maas aan het zeilen. Bij het laveeren brak door den sterken wind het roer van het bootje, waardoor zij aan de willekeur van den wind werden overgelaten en het bootje omsloeg. De beide inzittenden geraakten te water. Gelukkig voor hen konden zij zwem men, terwijl toevallig juist een stoombootje van den havendienst te Rotterdam passeerde, die hen kon oppikken en ze met hun omgekantelde bootje veilig op Schiedamsch grondgebied kon brengen. Sedert gistermorgen wordt a 1- hier vermist een 22-jarige dienstbode Anna Pulle óm 7 uur heeft zij de woning van haar broeder in overspannen toestand verlaten, zeg gende te voet naar hare ouders te Sleeuwijk (N.-Br.) te zullen gaan of zich onderweg te zullen verdrinken. De commissaris van politie verzoekt in kennis gebracht te worden met hare verblijfplaats. Gistermiddagontdekte een vee koopman dat een koe, welke Dinsdag j.l. te zijnen nadeele op de Rotterdamsche veemarkt gestolen was, bij een slager alhier was geslacht. Deze verklaarde het beest van een veekoo- per te Overschie gekocht te hebben, die het op zijn beurt vermoedelijk van den dief had ge kocht. De huid van het dier was al naar Rot terdam verzonden. Gisteravond ontstond een bin- n enbrand op het kantoor der fa. Hoogenweegen en Molijn, in de Westfrankelandschestraat. Het vuur werd gebluscht door den boekhouder, den heer Rijnten en een agent van politie, met eeni ge emmers water. De oorzaak is vermoedelijk het vlamvatten van den papiermand door gloei ende asch. De mand en een vloermat zijn ver brand, terwijl een lessenaar geschroeid is. Programma van de uitvoering op Zondag 24 Aug. 1917, des namiddags 1 ure in de Plantage, te geven door het Stedelijk Muziekkorps, Directeur H. H. van Vleuten 1. Jubileum Marsch, H. H. van Vleuten 2. Ouverture Prins Methusalem, Joh. Strauss. 3. Zirenen Zauber, Wlsa, E. Waldteufel. 4. Fantasie de l'Opéra, Carmen, G. Bizet. 5 II Burgomastro di Schiedam, Aria, E. Rossi. 6. The Handicap Marsch, G. Rosey. Hoogwater te Schiedam: Zondag 24 Aug. v.m. 3.49 n.m. 4.23. UIT ROTTERDAM. In bezit of in beslag genomen voor de re geering zijn bij een grossier op de Wijnhaven 6 balen rijst, in een pakhuis aan de Nieuwe Haven 25 balen rijst en in een pakhuis in den Houttuin 27 balen rijst. Al deze rijst was ia het bezit van grossiers, die de rijst boven den maximumprijs van f 48 per baal van 100 kilogram verkochten. Ze werd te koop aange boden voor f.60 tot f80 per baal. Bij de 27 balen in den Houttuin in bezit genomen, wa ren er 5, die bestemd waren om in een molen op den Coolvest gemalen te worden hetgeen verboden is. UIT VLAARDINGEN. Door den notarisklerk J. d. L., is op den Julianasingel een schot gelost uit een flobert pistool, met het ongelukkig gevolg dat de 18- jarige Nelly Penning, wonende 2e Maasbosch- straat, door den kogel onder het rechteroog werd getroffen. Het slachtoffer zakte hierop in elkaar en werd door omstanders naar het ziekenhuis gedragen. Hier bleek, dat de toe stand niet levensgevaarlijk was, doch op last van dr. Birnie zal de getroffene naar het zie kenhuis te Rotterdam worden overgebracht. Door den dader was de flobertpistool wegge worpen, dat echter door de politie is terugge vonden. Ingezonden Mededeelingen. BIN'XEXLA.m Nederlanders in Rusland gevangen genomen. Blijkens bij het Departement van Buiten- landsche Zaken ingekomen bericht zijn op 2 Juni 1.1. en volgende dagen de Nederlanders Schim van der Loeff, de Graan, Jan Hoek, Cohen Stuart, Carel Cool, Kamp, Cornelis Brink en Blees, te zamen met een aantal an dere, nog te Petrograd gebleven vreemdelingen, met name diegenen die belast waren met de bewaring van de archieven der Buitenlandsche Gezantschappen, gevangen genomen. Tegelij kertijd werd bij hen huiszoeking gedaan, waar bij, nevens de archieven en geldswaardige pa pieren, ook de inboedels grootendeels werden in beslag genomen en weggehaald. Naar Moskou overgebracht zijn de gevan genen daar in een concentratiekamp geplaatst, waar zij volgens de laatste berichten door de zorgen van het Deensche Roode Kruis van levensmiddelen werden voorzien. De „Luna" vergaan. Gisternamiddag heeft het stoomschip ,.Ami- ral l'Hermite" uit Duitschland te Amsterdam aangebracht de geheele bemanning, sterk 25 koppen, van het Nederlandsche stoomschip „Luna", kapitein N. S. Hartog, j.l. Woensdag van Amsterdam naar Lissabon vertrokken. Donderdagochtend omstreeks half vier is het stoomschip nabij het lichtschip South Goodwind op een mijn geloopen. Het werd midscheeps aan bakboordzijde getroffen, de machinekamer stond onmiddellijk vol stoom en de electrische verlichting werd gedoofd. De „Luna" bleef voorloopig drijvende, waarop de scheepsbooten werden uitgezet, waarin de ge heele bemanning en een Portugeesch passagier, die zich aan boord bevond, zonder ongelukken, plaats nam. De „Luna" bleef nog ongeveer een uur drijvende. Inmiddels waren de scheeps- oooten opgemerkt door den Engelschen trans- portkotter H 76, die de geheele bemanning opnam en te Calais heeft geland. Vandaar zijn de schipbreukelingen Donderdagmiddag naar Duinkerken vertrokken, waar zij aan boord gingen van de „Amiral l'Hermite." Alleen de scheepspapieren zijn gered. De Portugeesche passagier heeft zijn reis over vervolgd. Geen melkdistrilutie. Gisteren vermeldden we een bericht uit de „N. R. Ct.", waarin gezegd werd, dat de kasn zeer groot is, dat gedurende de wintermaanden de melk weer onder de distributie zal komen. Bij informatie is de „Msb." thans gebleken, dat aan het Departement van Landbouw geen plannen bestaan om voor den a.s. winter we derom een melkdistributie in te voeren. Nederland en Belgie. Volgens de „Petit Journal" zullen in de bijeen komst heden van de kommissie tot herziening van de verdragen van 1839 de Nederlandsche en de Belgische gedelegeerden niet aanwezig zijn. Gemengd Nieuws. De actie der typografen. Als ge volg van het door de drukkerspatroons geno men besluit heerschte er gistermorgen onder de Amsterdamsche typografen een zeer verbit terde stemming. Deputaties van tal van typografenpersoneelen hebben zich tot het afdeelingsbestuur van den Algem. Nederl. Typografenbond gewend en te kennen gegeven, een aanslag op hun organisatie, zooals die door de patroons is voorbereid, niet te zullen dulden. Men meldt uit Amsterdam De hoofdbesturen van de drie werkgevers organisaties in de typografie hebben gisteren middag aan het hoofdbestuur van den A. N. T. B. een schrijven gericht. De besturen van de werkgeversorganisaties stellen voor, de ge rezen moeilijkheden te onderwerpen aan het beslissend oordeel van een arbitragecommissie, samengesteld uit3 leden, te benoemen door de werkgeversorganisaties, waarvan twee uit werkgevers uit het typografisch bedrijf, en 3 leden, te benoemen door A. N. T. B., waaronder twee werknemers in het typografisch bedrijf Deze zes kiezen het zevende lid als voorzitter met stem. Aan deze commissie zal de vraag worden voorgelegd of de redenen van de gezellen, ge organiseerd in den A. N. T. B., voor de wilde staking zijn te billijken en of de werkgevers al dan niet redelijk en billijk handelden na de reeds ingewilligde loonsverhoogingen te weigeren nieuwe loonsverhooging toe te staan. Voorts zal de commissie beslissen, langs welken weg het geschil tot oplossing dient te worden ge bracht. Voordat de uitspraak zult zullen geen nieuwe stakingen plaats vinden en zij, die thans staken, zullen in afwachting van de uitspraak op de oude voorwaarden het werk hervatten. Aan de commissie zal worden verzocht voor 3 September uitspraak te doen. De partijen ver klaren de uitspraak van de arbitragecommissie* onvoorwaardelijk te aanvaarden. De werkgeversorganisaties verwachten ant woord op dit voorstel voor heden 11 uur. In een gisteravond gehouden, drukbezochte algemeene leden vergadering van de afdeeling Amsterdam van de A. N. T. B. is na langdurige gedachtenwisseling besloten, om op dat voorstel van werkgeverszijde in te gaan. De verschillende „wilde" stakingen eindigen dus met ingang van hedenmorgen, in afwachting van het resultaat van de door de arbitragecom missie te voeren onderhandelingen. Het be stuur deelde mede, dat zij de grootste moeite gehad heeft om de stakers tot dit besluit over te halen. Het is hierin slechts geslaagd door de stellig gegeven verzekering, dat, mocht men in de toekomst in het collectief contract een mid del blijken te zien om de loonen te drukken, onder de eischen van de buitengewoon moeilijke bestaansvoorwaarden een algemeene scherpe actie onder leiding van het organisatiebestuur zal worden ingezeten dan niet voor eischen als waarvoor thans gestaakt is, maar voor veel verder strekkende eischen, geformuleerd op het jongste typografencongres. Als vervolg op het gisteravond genomen be sluit zullen heden alle Amsterdamsche stakers, ongeveer 350 man, zich weer op hun werkplaat sen aanmelden. De vergadering heeft zich verder bezig gehou den met de bespreking van een steunregeling voor hen die gestaakt hebben. Ongelukken. Toen de heer A. J. Huij- gens eergistermiddag op zijn driewieler uit den Biljoenschen weg den Rijksstraatweg naar Velp wilde indraaien, bleef een der wielen, van zijn rijwiel achter de rails vastzitten, juist op het oogenblik, dat een stoomtram uit de richting De Steeg in aantocht was. Een aanrijding was onvermijdelijk, waardoor de heer H. een eind werd meegesleurd. De wielen van de tram gingen hem over de linkerhand, welke geheel vermorzeld werd; de linkerarm brak, en met ernstige hoofdwonden werd hij opgeno men en per brancard naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij kort daarna is overleden. Een militair, die door 't opengaan van het portier uit den sneltrein UtrechtRotterdam is gevallen, is aan de bekomen verwondingen overleden. De ongelukkige was in garnizoen te Amersfoort en met verlof op weg - naar zijn ouders te Rotterdam. De moord te Breda. De moordenaar S., die steeds bleef ontkennen de schoten op mej. v. G. te Breda te hebben gelost, heeft gis teren een bekentenis afgelegd. Hij verklaarde mej. v. G. een bezoek te hebben gebracht, om geld van haar los te krijgen en zoodoende zijn schulden te kunnen betalen. De moordenaar moet nog kunstmatig wor den gevoed,doch zijn toestand is vooruitgaande. Hij is reeds ter beschikking der justitie gesteld. Brand. Nabij Weert zijn Donderdag en gisteren op de terreinen van de N. V. Heerlijk heid Sterksel ruim 500 H.A. boschheide afge brand. Beschonken wissellooper. De wissdlooper van V., van het bijkantoor der Amsterdamsche Bank te Leiden, die Woens dag was uitgezonden om in Noortwijk, Voor hout en enkele andere buitengemeenten wissels te innen, is Woensdagavond in beschonken toe stand door vier personen thuis gebracht. Een bedrag van f 3500, dat hij had ontvangen, be nevens hem ter incasseering meegegeven wissels, een vrij aanzienlijk bedrag vertegenwoordigende was hij kwijt. Waar het geld en de wissels gebleven zijn kon hij niet opgeven. Hij is voor loopig opgesloten. De val uit eenvliegtuig. De „Telegr." verhaalt van een drama in de lucht, j.l. Zondag. „Door de onbedrevenheid van den „parachu te-springer" Kessner, heeft zich Zondag een drama in de lucht afgespeeld, dat wonder boven wonder zonder ongelukken is afgeloopen. En deze gelukkige afloop is alleen te danken aan de koelbloedigheid en het doortastende optreden van de heeren Parger, den bestuurder van de machine, en J. A. Jens, chef-mechanicien van Fokker, die in het toestel had plaats genomen om Kessner behulpzaam te zijn bij zijn daling. Ziehier het verloop van de feiten* De Fokker met de drie mannen aan boord steeg op, nadat Kessner reeds eenige dagen tevoren alle inlich tingen had ontvangen omtrent de wijze, waarop hij wanneer eenmaal een voldoende hoogte bereikt was de machine moest verlaten. Toen de Fokker echter op 1000 meter hoogte boven het vliegveld manoeuvreerde, ging Kess ner, niettegenstaande de waarschuwingen van den heer Jens, niet naast de zitplaats van het toestel hangen, doch liet zich, reeds bevestigd aan de parachute, langs de romp naar de achter zijde van de machine glijden en klemde zich daar vast bij de stabilisatievlakken, waardoor groote kans ontstond op defect van de machine. Toen bleek den anderen inzittenden duidelijk, dat zij hier te doen hadden met een volslagen leek, die zich in het toestel niet alleen allesbe halve veilig gevoelde, maar bovendien door zijn zenuwachtigheid en onbedreven optreden, ge makkelijk de oorzaak kon worden, dat de stuur inrichting van de Fokker-machine defect ge raakte, waardoor ze groote kans liep naar be neden te storten. Alle waarschuwingen van Jens en Parger om Kessner te bewegen op de normale wijze het toestel te verlaten, waren vruchteloos en ten slotte moest de chef-mechanicien, een groote krachtige kerel, Kessner met geweld dwingen zijn gevaarlijke plaats bij de stabilisatie-vlak ken te verlaten. Jens, die op zijn plaats zat vastgebonden, moest zich eerst losmaken en slaagde er toen in, dank zij zijn groote handigheid en kracht, Kessner, die in doodelijken angst verkeerde, naar de zitplaatsen te trekken. Het waren lange minuten vol spanning, welke de drie menschen daar boven in de lucht mee maakten en niemand van de duizenden toeschou wers beneden kon vermoeden wat zich in het kleine toestel boven hun hoofden afspeelde. Parger en Jens bevreesd, dat Kessner in zijn angst het toestel of de besturingsdraden zou beschadigen, waardoor de machine onherroepe lijk tegen de aarde misschien tusschen hon derden menschen te pletter zou vallen, Kessner die op het kritieke moment zich zijn moed voelde ontzinken en den sprong in den 1000 meter die pen afgrond niet durfde wagen 1 De toestand was buitengewoon hachelijk Kessner klampte zich in doodsangst vast aan Jens, die te vergeefs trachtte den Belg weer in het toestel te trekken. Toen dit mislukte, dron gen de aviateurs er bij den parachutist op aan zich zich los te laten, ter wille van hun. aller leven, en toen Kessner in zijn angst dit bleef weigeren was Jens genoodzaakt den man met geweld van de machine los te maken, waardoor het gevaar, dat het toestel zou verongelukken, geweken was. Kessner viel en de parachute, die door de wilde bewegingen van den doodsbenauwden parachutist eenigszins onklaar was geraakt, wei gerde eerst te werken. In plaats van 25 meter viel Kessner bijna 150 meter, toen opende het valscherm zich langzaam, het werd gevuld met lucht en Kessner daalde veilig op het terrein van de Plantenboterfabriek. Een kwartier later werd de held-tegen-wil-en- dank gehuldigd. Op een mijn geloopen. Volgens een door de directie van de Koninklijke Nederl. Stoomboot-Mij. ontvangen telegram is haar ss. „Luna", groot 2030 ton, dat 19 dezer van Amsterdam naar Lissabon en de Middellandsche Zee was vertrokken, bij de Goodwin Sands op een mijn geloopen en gezonken. Passagiers en bemanning zyn veilig in Calais geland en zullen naar Amsterdam terugkeeren. Vorstel ij ke gift. Ongeveer 25 jaar geleden vertrok de heer H. Godschalk uit Zwolle naar Londen. In 1915 schonk hij een som van f 40.000, ten einde van de rente de helft uit te keeren aan de Israëlitische armen en de andere helft aan de algemeene armen te Zwolle. De heer Godschalk heeft deze som thans tot f 100.000 verhoogd. Postpakjes. De Britsche posUcensuur heeft gedurende den oorlog ongeveer 630 milli- oen post-pakjes onderzocht. Ongeveer 1.300.000 werden door de censuur binnengehouden, daar men dacht, dat hun inhoud den vijand kon helpen. Nu dat de censuur is opgeheven, zal men 92.500 ingeschreven pakjes en 500.000 gewone postpakketten aan het publiek terugge ven. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2