Dagblad voor Schiedam en Omstreken 42ste Jaargang. Zaterdag 23 Augustus 1919 No. 12521 Gratis Ongevallen varzekering Ben negentiende-eenwscb wonder, FEUILLETON Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.— pee week 15 deint, franco p. poet ƒ2.50 p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. ct. 3 huuü Ad ver te ntlë m l—ö regel» t i.ounixt daarnoven 80 plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden m edledeelingien 60 ut. p. re«el- Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. UcêairtmlMl nMrjum De verzekering levenslange geheele invaliditeit; wordt gewaarborgd door «Hl verlies va» een hand, voet of oog; de Hollandsche bij dood; Algemeene bij verlies van een duim; Verzekeringsbank te Schiedam. wijsvinger; verlies van eiken ande ren vingerj TWEEDE BLAD. BINNENLAND. De duurte. De minister van L. N. en H. heeft aan een redacteur van „De Tijd" in een interview het volgende verklaard De duurte als algemeen ver se h ij n s e 1De duurte is niet een verschiji - sel, voorkomende in ons land alleen, maar zij heerscht over de heele wereld. Zij is een alge meen verschijnsel en spruit voort uit een tekort aan productie en een depreciatie van het geld. Zij zal, meende de Minister, ook een blijvend verschijnsel zijn, zoolang er geen wijziging komt in genoemde factoren. Wij beleven thans een overgangstijdperk. Wat doet nu de Regeering Zij kan weinig doen ten opzichte van producten, welke van buitenaf komen. Vóór alles kan dus de Regee ring invloed uitoefenen op de producten van eigen bodem, en in het bijzonder op die, welke voor een deel worden geëxporteerd, door aan den export bijzondere voorwaarden te verbin den, ten einde de consumptie-prijzen te doen dalen. Als er eenig artikel mag uitgevoerd wor den, dar» wordt, zoo zeide de Minister, vaak ver keerdelijk de schijn gewekt, alsof per se de prij zen hooger worden. De zuivelproducten. In dier voege kan, ging de Minister voort, een groote invloed worden uitgeoefend op de prijzen der zuivel- artikelen. De Minister gaat daarmede nog ver der door te zorgen, dat de melk dezen winter niet tè duur zal worden. Daartoe zal hij de melkboeren goedkoop veevoeder doen ver schaffen, dat door de reeders tegen een zeer ma tig tarief wordt aangevoerd. Met boter-producenten is een overeenkomst getroffen, waarbij dezen op zich nemen niet al leen voldoende melk voor de groote steden aan te voeren, maar ook voldoende boter-voorraden °P te slaan. Wat de kaas betreft, ten opzichte van dit product is nog geen bevredigende regeling ge troffen. Er is een groote speculatie in dit pro duct ontstaan, en om deze stop te zetten, is tot nog toe de uitvoer geweigerd. Immers, als voor kaas hoogere prijzen kunnen bedongen worden dan voor boter en melk, dan ontstaat er bij de boeren natuurlijk een neiging om kaas te maken en dientengevolge een schaarschte van melk. Door de weigering van uitvoer loopen de prijzen de kaas terug. Toch zijn zij nog niet genoeg gedaald en nog niet in overeenstemming met de prijzen van melk en boter. Indien aan de speculatie geen einde komt, zullen andere maatregelen noodig zijn. Daardoor ontstaat echter het gevaar, het bedrijf te ontwrichten en de neiging tot knoeien in de hand te werken. Zoo bijv. het verbod van kaasmaken. Hierdoor zou groote ontwrichting ontstaan in dit zeer nuttig bedrijf. De bedoeling der Regeering is, voor de pro ducten van Nederlandschen bodem een matigen uitvoer toe te staan, ook om de buitenlandsche markten, die we in de toekomst noodig hebben, niet te verlaten. De Minister wees er in dit verband ook nog op, dat opheffing van distributiemaatregelen in het algemeen geen stijging van prijzen heeft veroorzaakteen sprekend voorbeeld daarvan leveren de boterprijzen, die na de intrekking dier maatregelen aanmerkelijk zijn gedaald. Het br.ood. Nadat de Minister aldus, op enkele vragen onzerzijds, de gedragslijn der Regeering ten opzichte van de zuivelproductie had aangegeven, deden we een vraag omtrent de Regeeringszorg voor het brood. De bloem van het wittebrood wordt tegen kostprijs, het meel van het z.g. bruine brood zeer belangrijk beneden den kostenden prijs ver strekt .Door het vaststellen van maximale prijzen, heeft de Regeering enkele dagen gele den ingegrepen, om het prijsverschil van het brood in verschillende plaatsen op te heffen. Dat prijsverschil was aanmerkelijk grootbe droeg de prijs van het wittebrood te Amster dam 40 cent per K.G., te Rotterdam en Den Haag was het 421/2 cent, te Enschede en Den Helder 381/2, te Vlaardingen en Dordrecht Bij die groote verschillen was het noodig den maximalen prijs van 40 ct. vast te stellen. Hiertegen is bij bakkers en arbeidersorganisa ties, oa.. in Den Haag, groote oppositie ont staan, welke ongemotiveerd is, als men bedenkt, dat te Amsterdam het loon zeker niet minder en de kosten niet geringer zijn. Vóór 14 Juli, toen de bloemprijs 10 pet duurder was, was de prijs van het wittebrood nog 45 cent. B ruinbrood is nog altijd, niettegenstaande de verhooging van den prijs, niet duurder dan vóór den oorlog. Dit is een artikel, waarop de Re geering nog steeds tamelijk veel moet toeleggen. Het is vergeleken met de andere levensmiddelen nog vrij laag in prijs. Suiker. Op onze vraag omtrent dit arti kel, zeide de Minister, dat hij maatregelen hoopt te kunnen nemen, dat de prijs van suiker niet of althans niet belangrijk zal stijgen. Fruit. De prijs van fruit, die zeer was op- geloopen is, zoo merkte de Minister op, door de laatste regeeringsmaatregelen, waardoor voorge schreven is, dat een deel van den oogst in ons land blijft, belangrijk gedaald. Aardappelen. De Minister deelde op onze vraag naar de plannen der Regeering om trent de aardappelenvoorziening mede, dat hier omtrent een bijzondere regeling zal worden ge troffen. Het voornemen bestaat, om aan coop- raties en verbruiksvereenigingen van arbeiders en kleine ambtenaren tegen goedkooper prijzen aardappelen beschikbaar te stellen. De vleeschvoorziening. Vleesch is inderdaad hoog in prijs, gaf de Minister toe. Elke uitvoer is echter stopgezet. Ook levende dieren worden in zeer geringen getale geëxpor teerd, voornamelijk naar Noord-Frankrijk, het geen uit internationale overwegingen en ook, en wel grootendeels, uit overwegingen van menschlievendheid wenschelijk wordt geacht. Daar toch is de veestapel geheel verwoest en Nederland acht het een plicht dien te herstellen. Uit het Enfleilscih, t van LOUIS ZANGWILL. 42 De heele quaestie komt daarop neer, dat Gerard te hard werkt en je weet niet, beste, hoe dankbaar ik daarom ben dat jij geen dok ter bent. Hij begint al voor dag en dauw en is zelden met zijn patiënten klaar vóór negen uur 's avonds. Ik geloof, dat hij wat meer uit moest gaan en zichzelf zoo wat meer afleiding gunnen, maar hij beweert, dat zijn organen voor de conversatie den geheelen dag al genoeg zijn inge spannen geweest en hij het aan de liefhebbers overlaat voor hun pleizier te doen, wat hij ambts halve den geheelen dag gedwongen is t,e doen. Hij houdt vol, dat een dokter een professioneel causeur is en dat de examens voor de medische faculteit moesten beperkt worden tot het onder zoek van iemands vatbaarheid om elk oogenblik in den vereischten toon te kunnen vallen. Maar alles bij alles vind ik Gerard, hoewel een huichelaar, toch een lieven jongen. Toen Willy Templeton en zijne vrouw hier laatst waren, babbelde Gerard letterlijk den heelen avond als de beste theetante en den ge- Die uitvoer bestaat echter alleen in drachtige koeien en kalveren. Slachtrijp vee wordt niet uitgevoerd. Niettemin is het vleesch duur. Dat is m de zen tijd, nu het vee in de weide loopt en er dus geen krachtvoer noodig is, niet te verwonderen. De boeren hebben geen aanleiding, hun vee te gen lagen prijs te verkoopen. En daaraan is weinig te doen. Men zal zich herinneren, hoe de kostbare organisatie voor de vleeschvoor ziening vroeger in het leven geroepen, is mis lukt en het vleesch heeft doen verdwijnen. Te voorzien is een daling der vleeschprijzen in het najaar. Dan is er veel slachtrijp vee en wegéns het kostbaar stalvoeder hebben de boe ren reden te verkoopen. Ook dan zal een strenge uitvóerpolitiek waken tegen opdrijving van prij zen, Tot heden is de uitvoer van slachtafvallen levers, harten, koppen enz. geweigerd. Deze vormen een goed voedsel voor tal van mipder bemiddelden. De handelaren hebben ze echter opgekocht en ingezouten, in de hoop ze te kunnen uitvoeren. Het verlof tot uitvoer is echter niet gegeven en ik ben niet van plan, vervolgde de Minister, om het te doen. Ik hoop echter, die afvallen in worst te doen verwerken, opdat dit artikel meer in het bereik der minder bedeelden kome. De duurte en de middenstand. Bij het ter zake brengen van de hooge groen te prijzen wezen we er op, hoe in artikelen van sommige bladen en vooral in ingezonden stuk ken de algemeene prijsstijging voor een niet gering deel aan den middenstand wordt toege schreven, die ongemotiveerde hooge prijzen en groote winstmargen zou eischen. Ofschoon zonder twijfel in enkele gevallen wel eens te hooge winst gemaakt wordt, meen ik dat, in het algemeen gesproken, de tusschen- handel niet zulke groote winsten maakt, ant woordde de Minister hierop. - Men mag niet vergeten, dat ook voor den middenstand de kosten en de lasten veel zwaar der zijn geworden en men kan liet dezen niet ten kwade duiden, wanneer hij redelijk het hem toekomend deel opeischt. Bovendien valt op te merken, dat verbruiksvereenigingen als „Ei gen Hulp" prijzen stellen, die of hooger boter b.v. of zeker niet lager zijn dan in tal van particuliere winkels. Als de vereeniging „Eigen Hulp", die op altruistischen grondslag rust, welker bestuurderen weinig of geen salaris ge nieten en die geen onmogelijk hooge dividenden uitkeert, meent haar prijzen niet lager te kun nen stellen, dan komt men tot de overtuiging, dat de middenstand niet zoo hooge winsten maakt als wordt beweerd. De kleerenvoorziening. Een zeer moeilijk vraagstuk is de kleerenvoorziening, om dat de oergrondstoffen katoen en wol van het buitenland moesten worden betrokken, zoo dat voor die grondstoffen de wereldprijs geldt. Als kleine afnemer kunnen wij op dien prijs geen invloed uitoefenen. Wel zou, door het stopzet ten van den export, kunnen getracht worden, den prijs der fabrieken te doen drukken, maar wijl onze nijverheid een export-nijverheid is, zou dit gepaard geen met werkloosheid. En dan vielen we weer terug in die werkloosheid, welke thans voor een belangrijk deel is bezworen. Toch worden maatregelen voorbereid, welke tegen een te groote prijsverhooging zullen wa ken. Maar ook hier kan men door forsch in grijpen van overheidswege slechts andere kwa len verwachten, weinig minder dan wellicht de duurte. Bestu deering van het duurte- vraagstuk. Ten slotte deelde de Minister nog, ongevraagd mede, dat, de Regeering voor nemens is een commissie in het leven te roepen ten einde het duurte-vraagstuk te bestudeeren. Deze instelling zal echter allerminst een kap stok worden; de Minister neemt de noodige en nuttige maatregelen, doch stelt het op prijs, zich te doen voorlichten. heelen avond straalde zijn gezicht van pret. Maandag gingen we ook samen bij de Sandfords in Chelsea dineeren. Ik werd door een heer van middelbaren leeftijd met een langen baard naar tafel geleid en wij spraken samen over Ruskin, Lamb en Rosetti. Hij scheen een en al verbazing toen ik mij enthousiatisch over Rosetti uitliethij had iets over zich, dat iemand's geestdrift als 't ware afkoelt. Zijn ge zicht stond voortdurend in de zelfde strakke plooi en het werd zelden door een glimlach of vroolijken trek verhelderd. In 't begin, toen ik nog onvoorzichtig was, maakte ik een grapje, waarop hij plechtig vroeg ..Is dat heusch zoo Ik weet niet waarom, maar ik had den moed niet te zeggen, dat het maar gekheid geweest was, maar dat is zeker, ik waagde niet het weder geestig of grappig te willen zijn. Toen begonnen we over kunst te spreken. Arme Jack Gelukkig dat je niet hoorde hoe hij alles, waarover gij in extase geraakt, af keurde. Hij moest niets van Puvis de Ghavan- nes en Whistier hebben en had het telkens over „tactile" waarde, waar ik echter niets van begreep. Waarom heb jij mij nooit eens gespro ken over „tactile" waarde Als ge terug zijt, moet je me daaromtrent eens inlichten zul je Gerard zat aan tafel bijna over ons. Hij had toch zulk een allerliefst meisje tot buurvrouw. Ze was geheel in 't wit en was zeker niet ouder dan zeventien. Ik weet zeker dat hij niets Tegen de duurte. Te Utrecht is op uitnoodiging van het Al gemeen Nederlandsch Vakverbond een verga dering gehouden van vertegenwoordigers van de vijf vakcentralen in Nederland t. w. R. K. Vakbureau, Chr. Nat. Vakverbond, Nederl. Verbond van Vakvereenigingen, Nationaal Ar beidssecretariaat en het Algemeen Nederlandsch Vakverbond, te zamen vertegenwoordigende 600.000 georganiseerden. Besproken werden verschillende aangelegen heden de arbeidersbelangen betreffende en waarbij in de eerste plaats de prijsstijging der levensmiddelen de aandacht had. Na bieedvoerige discussie werd overeengeko men dat 3 Sept. e.k. de vergadering zal wor den voortgezet. De 1 pet. heffing der N.U.M. Op zijn verzoek om de 1 N. U. M. hef fing af te schaffen en de kosten van de N. U. M. ten laste van 's Rijks schatkist te brengen, heeft het Verbond van Nederland- sche Fabrikantenvereenigingen van den minis ter van Landbouw een afwijzende beschikking gekregen. De minister wijst er in zijn antwoord te vens op, dat voor sommige artikelen door de N. U. M. aanmerkelijk hooger bedragen dan 1 zullen kunnen gevorderd worden, ten einde te voorkomen, dat ingeval van hooge buitenlandsche prijzen, de binnenlandsche prij zen der betrokken goederen tot het buiten landsche peil worden opgedreven. Daartegen over staat, dat in enkele gevall n ook lagere bedragen dan 1 kunnen worden geheven. Telegraafverkeer met België en Duitschland. Het verbod van geheim schrift (code en cij fer) in het verkeer met en over Duitschland en met en over België is opgeheven onder het zelfde voorbehoud als in het verkeer met en over Engeland. Mede zijn vervallen de be perkende bepalingen van Duitschland (behalve die betrekking hebben op het bezet Rijngebied) en van België, behoudens de toelating der perstelegrammen tegen verlaagd tarief en be palingen, betreffende radiotelegrammen. „shockings" tegen haar zeide, want zij scheen zich al den tijd kostelijk te amuseeren. Gerard's gezicht was bepaald „engelachtig". Ik lette op hen, om te zien of ze met elkaar op zouden schieten gelukkig merkten ze het geen van beiden. Het is bepaald grappig, hoe wij vrou wen onder het drukste gesprek ons geheel op de hoogte kunnen houden vaïi de conversatie van onzen buurman en niets oms bovendien ontgaat van wat er verder om ons heen gebeurt. Beste Jack, zou dit misschien zijn, wat Ge rard bedoelde met zijn peripherische visuale attentie Daar heb ik mij zelf bloot gegeven. Het een feit, dat wij vrouwen onze periphe rische visuale attentie meer ontwikkelen dan de mannen Maar het zou toch al te erg zijn als al die vreeselijkheden, die Gerard beweert, waar waren Als ge eens wist, hoe het mij be nauwt., dat zij misschien waar zijn. Ach, als ik in de gelegenheid kom ze te toetsen, blijkt het gewoonlijk dat Gerard gelijk had Ik vrees, dat ik ook op weg ben een akelige pessimiste te worden En toch scheen het mij dien middag weer honderdmaal prettiger naar Gerard te moeten luisteren dan naar dien stijven man, die mij heusch verveelde. Het is me of ik Derard hoorde zeggen - „Misschien verveelde jij hem Eigenlijk was hij te zeer ingenomen mt* zijne eigene opmerkingen over „tactile waarde enz. om veel op mijne beweringen te letten. Ik durf dus gerust zeggen, dat ik het niet was die hem verveelde. Het geluid van zijne eigen stem scheen hem genoeg te zijn en hij was volkomen gelukkig en met zichzelf tevreden. Lieveling, ik mis je zoo Er is zoo weinig, dat het leven de moeite waard maakt, als jij er niet bent. Misschien lijkt mijn karakter meer op dat van Gerard als we een van beiden vermoeden. Gij hebt mij geleerd in alles zooveel schoons te zien, dat ik altijd aan mijnen waren aard begin te twijfelen als gij ver van mij zijt. Weet je waar ik bang voor ben Dat ik ook plezier zou gaan krijgen in dat bittere sarcasme en dat schitterende krtfisvuur van woorden, waar Gerard zoo sterk in is. Gij zijt zoo geheel anders en ik voel behoefte aan je opwekkend enthousiasme en gevoelvollen humor. De brief vervolgde Het is of Gerard altijd moedwillig alles wat naar gevoel en emotie in zijn gezegden zou kun nen doorschemeren, onderdrukt. Zijne hoogste begeerte is een schitterende vernufteling te zijn. In de praktijk behoudt zijn hart de overhand gij weet niet half hoeveel edels en goeds hij doet, hoewel het is of hij alleen om geld en aan zien geeft en altijd het air aanneemt van een man van zaken te zijn en hij nooit een goede gelegenheid laat voorbijgaan. Wordt vervolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 5